Dark

• Německo Dark
Drama / Krimi / Sci-Fi / Mysteriózní
Německo, (2017–2020), 24 h 23 min (Minutáž: 45–73 min)

Režie:

Baran bo Odar

Hudba:

Ben Frost

Série(3) / Epizody(26)

Wolftalon

První série doslova nemá chybu. Nadšení u druhé a třetí série už trochu poleví, ale to je prostě u podobných seriálů (v hlavě se mi vybaví například Wayward Pines) typické. Na začátku se dějí podivné věci, ale ty se později trochu vyjasní a jak už člověk trochu ví, o co jde, musí se seriál setsakramentsky snažit aby udržel v divákovi napětí zatímco mu čím dál více odhaluje karty. Myslím si ale, že Dark udělalo maximum a bylo vidět, že nějakou promyšlenou strukturu mělo už od první scény - což se dá říci jen o velmi málo vícesériových seriálech. Ano, na pár slepých uliček a nevysvětlených otázek se narazí, ale nejde o nic zásadního a pravděpodobně jsou otevřeny interpretaci úmyslně. Největší slabinu vidím pouze v tom, že osudy většiny vedlejších postav dokáží zapůsobit více než ty úvodního dua, a zoufale jsem si přál, aby dostaly více prostoru. S představitelem Jonase není nic špatně, spíš vidím problém v tom, že se nejedná o moc aktivního protagonistu. Jiné postavy se snaží dělat mnohem více s mnohem méně informacemi a to zkrátka působí sympatičtěji. Každopádně, ač má Dark svoje neduhy, jedná se asi o nejkompletnější complete package, jaký jsem za dlouhou dobu viděl. Jo a na závěr ještě dodám, že hodně oceňuji, jak jsou si postavy v různých časových obdobích podobné, bylo vidět, že se tvůrci hodně snažili vybrat herce tak, aby jim všechno dobře sedělo. ()

Novko

Tenhle seriál je čistá dokonalost. Nejvíce promakaný projekt mezi seriálama za poslední dobu a američani se mají co učit. Ve zkratce vám tahle temná, depresivní, ale naprosto povedená věc vezme váš mozek dá ho do mlýnku na maso a rozemele ho na malé kousíčky (já jsem se tak teda cítil). Božské herecké výkony, parádní zvolená hudba (hlavně soundtrack) a scénář? ... Myslím, že podobný seriál tu dlouho neuvidíme. Rozhodně zasloužených 10/10. ()

Pan.Antonin

"Tak končí, aspoň doufám, naše komedie. Zlo prohrává a dobro žije..." Protože další porci zvratů typu "Já nejsem tvůj otec, já jsem tvůj syn" (konkrétně tenhle cimrmanovský tam není, ale podobné ano) už vidět nepotřebuji. Velmi velmi dlouho jsem myslel, že tady v tomto komentáři zkritizuji obsah a napíši zde chválu pouze na formu, atmosféru a herecké výkony. Po poslední epizodě to ale přehodnocuji. Takové fantastické finále si tento německý seriál ani nezasloužil. Tvůrci tak dlouho zamotávali, až se těsně před koncem dostali do zoufalé situace, že to museli rozmotat po vzoru Alexandra Makedonského a použít rázných prostředků, aby výsledek seriálu dával smysl. To se jim ale povedlo výborně. Takže díky tomu mám po konci seriálu lepší pocit, než jsem měl po většině jednotlivých dílů, protože nejsem žádný milovník časových smyček a cestování časem a jak už jsem psal na začátku, mnohdy i přes dějový chaos tahala moje hodnocení vzhůru hlavně atmosféra (zejména kvůli emoce-vzbuzující hudbě v závěrečných částech epizod). Myslím, že naši západní sousedé se za tento počin rozhodně nemusí stydět. ()

Willynka

Brutální kontrast k trapným a dětinským Stranger Things. Německy chladné, citově i obrazově. Scénáristicky vyšperkované s minimem děr a logických lapsů. Takový mind fuck, že se mi o něm i zdálo. A ten soundtrack! ()

Hannah1971

Naprostá bomba👍 Pátá hvězda za hudbu. Závěrečná a dlouho očekávaná katarze poslednich dvou dílů 3.serie nenechala suché ani moje oko. Známe pouhou kapku, ale co se skrývá v oceánu netušíme😉. Teď už vím, že tuhle vzácnou seriálovou kapku v oceánu seriálů na Netflixu si určitě pustím s velkým potěšením ještě jednou. Tenhle seriál je totiž vyjimečný a hodně jiný seriál a není pro každého 😉. ()

DenisR

První série byla fajn, pak přišla druhá, která jakoby neměla pořádně kam směřovat a jen vyvolávala další a další otázky a nezodpovídala téměř žádnou. Třetí řada dala celému seriálu nějaký směr, ale více komplikovanější, zamotanější, rozházenější a nepřehlednější už to snad ani být nemohlo. Finále po všech těch zvratech, překvapeních a vcelku zajímavém nápadu se zdá být zvláštní a jaksi neuspokojivé. Chválím ale píseň v závěrečných titulcích. ()

tabu

Blíží se konec roku, za který jsem viděl poměrně velké množství seriálů, díky čemuž mám nějaké srovnání. Dark mě ale ze všech dostal nejvíc. Netušil jsem, že na mě něco takového číhá v seriálových vodách. Neskutečná jízda, která sice v průběhu 3. řady ztrácí dech, před koncem jej ale opět chytne a finále dojede v plné parádě. Spoustu scén jsem si pouštěl opakovaně týdny po shlédnutí. ()

Ace.A.T.L.

Já celkově miluju, když se hraje s časem a motá se to do sebe a tím se s tím časem hraje ještě víc. Čili tohle bylo něco pro mě. Atmosféra by se dala krájet a to je to, co je dobře když se podaří udržet a nesklouzne to do klišé. Ještě víc mě baví to, že to je německej počin a snadno konkuruje americkým seriálům a leckterý by levou zadní strčil do kapsy. Za mě 4* a DOPORUČUJU ()

Eaton_Hunt

Naprosto úžasně propracovaný scénář. Všechny sci-fi myšlenky se mi líbili a byly kvalitně zpracovány do děje. Když ten seriál beru bez posledního dílu, který je takový navíc, tak je to mistrovské dílo, kde hezky všechno zapadá. Hudba tomu dává skoro stejně jako ten scénář, zejména ta atmosféra, díky té hudbě no prostě geniální husinu až na prdeli. Pro někoho to může mít matoucí děj, ale když vám nevadí, že u toho musíte trochu přemýšlet, tak tento seriál je pro Vás. 10/10 ()

Jack_F.

Tři série skvělého seriálu, skvělých herců a potřebného rozuzlení na závěr. Spletité osudy, které vtáhnou do světa seriálu Dark. Za mě výborná věc. Za emotivní konec 5* ()

Kalda69

Serial si sam o sobe dela zmatek v postavach a casovych liniich a do konce 2 serie to jde ale 3 uz je totalni zmatek, ktery sice vsechno vysvetli ale ten celkovej dej me prijde jak modifikovana verze serialu 12 opic, kterej je diky tomu o hvezdicku lepsi. ()

kolly13

Hudba a čekání na ... ne, ono to prostě nepřišlo. Všichni o tom mluví jaký super seriál, za mne nuda až na půdu a tahání za nos. I zde platí, že nejhorší je naděje. ()

Blejzr

Neuvěřitelné, mám za sebou 2 serie a po posledních dílech první a hlavně celé druhé sérii musím říct, že je to scénáristicky snad to nejlepší, co jsem kdy sledoval, neuvěřitelně vymyšlené, dlouhodobě to do sebe zapadá a je to neuvěřitelně poutavé! WOW!!! ()

Calypso

Poprvé dokoukáno před Vánoci a už koukám podruhé. Tehdy jsem to zvládla za tři dny, za cenu obrovského spánkového deficitu - důležitější bylo, co se stane dál. Teď jedu pomaleji a ještě víc si to užívám. Obrovské plus za skvělý soundtrack: ten závěr druhé řady? Husí kůže kdykoli si na tu scénu jen vzpomenu. Nechápu, jak tohle někoho napadlo. Nechápu, jak tohle někdo dokázal dát dohromady tak, že i při intenzivním hloubání najde člověk na tom ději pouze malé chybičky - jinak do sebe vše perfektně zapadá. Obrovská poklona také castingové režisérce Simone Bär, nechť je jí země lehká. Za to obsazení postav v různých stádiích jejich života (především Ulricha, Aleksandera a Katariny) by si zasloužila, aby se po ní jmenovala nějaká castingová cena. Jednu jedinou výtku mám k tomuto geniálnímu počinu - mrzí mě, jak rychle se ve třetí sérii víceméně zničehonic posunul focus na Jonase a Marthu - chápu bezprostřední důležitost jejich vztahu, ale nikdy to pro mě nebyla oblíbená část děje. Trochu mi to brání užívat si třetí řadu naplno. I tak 10/10 all the way. ()

Lendak

"Hell is empty. And all the devils are here." ______Zo začiatku to vyzerá ako tá klasická severská detektívka s trochou toho mysteriózna a scifi, sa na konci zmení na biblický epos o konci sveta. Klobúk dole, tlieskam a skláňam sa pred tvorcami, že sa im podarilo natočiť také výnimočné dielo. Lebo asi v živote som nevidel tak do hĺbky premyslený scenár, že sa im to všetko podarilo dotiahnuť do zdarného konca, ktorý sa im neprepadol pod nohami a dáva dokonalý zmysel, kde na všetky otázky sme dostali odpoveď. Dark rozhodne nie je pre každého. Dark je temný, ponurý, pomalý, ale že extrémne pomalý. Dáva si na čas so všetkým vysvetľovaním a necháva, aby príbeh sám dýchal a nakoniec odmení diváka, že to v polke nezabalil a vydržal do zdarného konca, ktorý je jednoducho neopísateľný. Bál som sa, veľmi som s bál toho, že sa im to na konci rozpadne, že to bude ultimátne fiasko. Šeredne som sa mýlil, lebo takú nálož emócií som nemal od konca Breaking Bad. A všetko to dáva dokonalý zmysel. Jasne, nie je to to najoriginálnejšie rozriešenie, ale dáva to zmysel a človeka to rozhodne uspokojí. Každá jedna postava tu je jednou figúrkou a ich činy sú ťahom v tejto napínavej šachovej partii. Nikto nie je nadbytočný. Každý z nich je svojím spôsobom dôležitý pre dianie sa holt niektorí z nich neskončia úplne šťastne (Ulricha mi je najviac ľúto). Sú tu rôzne škály postáv. Od tých výborných. Od Jonasa (v ktorejkoľvek časovej  rovine), Marthu, Ulricha, Magnusa, Charlotte, Bartozsa ale aj úplne kravy ako Katharina a Hannah. Tieto dve dámy sú akokeby nemeckou odpoveďou na Skyler a Marie. Jednoducho toto je zázrak z čistého neba. Tam, kde niektorí budú umierať nudou, iní (ako ja) budú iba striekať blahom nad tým do najmenšieho detailu vypiplaného scenára podkreslený tou úžasnou hudbou a zabalený v tom nádhernom vizuále kde mám každý jeden záber chuť sfotiť a dať si ho ako tapetu. Dark je výnimočný počin, ktorý tu nikdy nebol a zároveň mi dodáva malú iskričku nádeje. Lebo keď dokázalo niečo takéto vzniknúť v Nemecku, je len otázkou času, že sa niečo podobné objaví aj u nás.______"People are peculiar creatures. All their actions are driven by desire, their character forged by pain. As much as they might try to suppress that pain, to repress desire, they cannot liberate themselves from eternal servitude to their feelings."  ()

taibrek

Toľko dejových liniek pospájať a vytvoriť z toho takéto jednotné dielo musela byť zábava. Pozerám tento seriál a udivuje ma, že tvorcovia na ničom nešetrili. Ako keby nemali žiadny rozpočet na seriál. Kvalitná hudba, výprava, kostýmy, počítačové efekty… stačilo menej postáv a človek by sa v tom tak nestrácal… napriek tomu to však potom všetko do seba zapadne a vytvorí jednotný celok. ()

t4

"Spoiler" - První série za mě super - detektivní příběh s nádechem mystična, stále se něco děje, postavy jsou čitelné, ale zajímavé. Vývoj v rámci série krásně graduje. Druhá série - tady už to začíná být trochu scénáristická krize, klasika po tom co se povede série první - a najednou vlastně zjistíte, že si nevíte rady s pokračováním, protože s ním nikdo nepočítal. Napětí se vytratilo, protože časem se cestuje stejně jednoduše jak tramvají v Praze... K tomu kdo je kdo a hlavně kdy aby člověk potřeboval skripta... Třetí série - totální dějový brak ala Jirka Babica. Když nestačí neomezené cestování časem dopředu i dozadu, přidej tam trochu jiných světů, udělej ještě větší zmatek než ve druhé sérii a doufej, že to bude lidem chutnat. Ne, nebude... ()

Seriál 1899 končí po první řadě

Seriál 1899 končí po první řadě