Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Když sledujete Troma film, nejen že musíte potlačit pocit, že nevěříte vlastním očím, musíte ho zavřít do železné klece a podrobit mučení." Tak pravil jeden ze zakladatelů a spiritus agens produkční a distribuční společnosti Troma, režisér, producent, kameraman, střihač, scenárista a herec v jedné osobě Lloyd Kaufman, inspirující osobnost formátu Rogera Cormana. Společnost Troma založil s kolegou ze studií Michaelem Herzem v roce 1974 a od samého počátku ji orientovali na nízkorozpočtové nezávislé snímky. Jmenujme alespoň Bloodsucking Freaks (1976), který se stal trnem v oku organizaci Ženy proti pornografii, nebo proslulý Den matek (1980) Charlese Kaufmana. Zlomovým počinem firmy se stal kasovně velmi úspěšný snímek The Toxic Avenger (1985), kombinující žánr hororu s komedií. Tato kombinace dnes tvoří jakousi trademark společnosti. Lloyd Kaufman a Troma se od té doby stali ikonami béčkové produkce. Rukama společnosti prošlo přes tisíc filmů, každoročně pořádá svůj vlastní filmový festival Tromadance, disponuje vlastním filmařským i hereckým ansámblem, organizuje soutěže pro začínající filmaře, vydává vlastní fanzine. Ač zbytkem filmového průmyslu ignorována, Troma je zkrátka fenomén. Vlastní produkce společnosti je natolik osobitá, že bývá běžně označována za žánr sám o sobě, tzv. Troma film. Klíčovým slovem je exces. Nic není dost výstřední, ohavné, nevkusné, šokantní ani šílené, aby to nemohla být dobrá zábava. Důležité jsou nadšení a energie všech zúčastněných. A Terror Firmer je ideální vstupní branou do tohoto světa. Jde vlastně o svéráznou poctu dosavadní produkci společnosti, o Troma film v Troma filmu. Slepý režisér v podání samotného Lloyda Kaufmana je rozhodnut stůj co stůj dokončit svůj nový film (ano, tady si vypůjčil Woody Allen ústřední zápletku svého Hollywood Ending), bez ohledu na to, že jeho štáb postupně vybíjí neznámý zabiják. Do tohoto základního příběhu se vejdou utržené končetiny, potoky krve, vyhřezlé mozky, tělní tekutiny, nakládané okurky, velká ňadra, ještě větší ňadra, explodující ňadra, ale také chytré filmové narážky, duch čisté anarchie a notná dávka groteskní nadsázky a nadhledu. (Festival otrlého diváka)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (122)

J*A*S*M odpad!

všechny recenze uživatele

Tromácké filmy s definitivní platností nepovažuju za diamanty, které se stylizují do podoby sračky. Tromácké filmy jsou zkrátka sračky, které to nijak nemaskují, ale naopak směle přiznávají. Což je pro mne ještě horší přístup. Opájení se prvoplánovými nechutnostmi a buranským humorem jde radikálně mimo mě. ()

Flipnic 

všechny recenze uživatele

Neskutečnej a totální úlet a nářez!! Tohle je prostě TROMA!!! Úchylárny, banda herců zmateně pobíhajících před kamerou, brutalita, gore, zvratky, sex, kozy, humor ... a to všechno v takové kadenci a parádě, že to divák chvílemi opravdu nestačí pobírat ... Vyloženě úlet pro zábavu, nejlépe na nějaké pěkně vydařené domácí kalbě. Z hlediska filmové kritiky se to vůbec posuzovat nedá... ()

Reklama

hirnlego 

všechny recenze uživatele

V Terror Firmeru je prostě všechno! Geniální mix roztomilých prasáren, skvělých hlášek, psychologických sond a odkazů na nejrůznější filmy, potažmo jejich tvůrce - ale hlavně totální úlet, při kterém mnohdy nebudete věřit svým očím. A to krásné "Stone+Parker" poselství nakonec! Chci ještě! (mimochodem, vážně jsem si celou dobu myslela, že režisér tu svoji dcerku neučí mluvit, nýbrž správnou techniku orálního sexu - ups!) ... Takže děcka, let's make some art! ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

[TROMA] Spousty moči, blitek, hoven, vnitřností, sexu, koziček... Prostě klasika. Kaufman (který tady hraje samotného režiséra nadšence) poslal běžte doprdele všem kdo se do něj kdy naváželi, aneb jak to asi vypadá na place během Troma natáčení:) Svým způsobem je to geniální, ale hlavně je to skvělá zábava. It's a horrible world! Starvation, dismemberment, torture, rape, cornholing. It's horrible out there, but it's worse here in a movie set! ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Nic od Tromy jsem zatim nevidel, ale cekal jsem nakou uchylarnu, ale to, co jsem dostal, moje ocekavani jeste prekonalo. Tohle se fakt snad ani neda popsat, tohle je totalni mega uchylarna a to uz sem videl hodne uchylaren. Film prakticky nema scenar, proste banda silencu natocila film o tom jak banda silencu nataci film a do toho tam pobiha vrah, jehoz odhaleni je mimochodem docela necekany. No, takze sceny na sebe moc nenavazujou, clovek nevi, co je film a co je nataceni filmu, herci tam pobihaj jak nejvetsi uchylove a rvou, vsude litaj samy kozy, kazdej tam prdi, vsude litry zvratku, sama pichacka a ultra prasacky krvavy sceny, z nichz par smrti je fakt naprosto perfektnich a originalnich. A reziser Kaufman mi pripomnel rezisera Mela Brookse, vypada dost podobne a jeho scena na hajzlu je naprostej masakr. A do toho vseho tam hraje pekelne vostra hudba. A zaverecna scenka s Treyem Parkerem a Mattem Stonem, no kurva. Proste jedna z nejvetsich uchylaren, co jsem kdy videl. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (4)

  • V závěrečných titulcích je pod jmény postav uvedeno, jak postava zemřela. (SeBig)
  • Scéně, ve které vozidlo nabourá, převrátí se a dopadne zpět na kola, byla použita již ve třech filmech společnosti Troma. (SeBig)
  • Kornfleky, které se ve filmu objevovali, se jmenovaly Toxie-Bites, čímž film odkazuje na filmovou sérii Toxický mstitel od společnosti Troma. (Wade)

Související novinky

Festival otrlého diváka III.

Festival otrlého diváka III.

08.03.2007

Již po třetí se ve dnech 13.-18. března na plátno pražského kina Aero vrací přehlídka filmového nevkusu, hnusu, ošklivosti, strachu i smíchu a bizarností všeho druhu v podobě oblíbeného Festivalu…

Reklama

Reklama