Terror Firmer

Terror Firmer

Komedie / Horor

USA, 1999, 98 min

všetky trademarky TROMA doťahuje vo Firmerovi do krajnosti - a tak je film napchaný bizarnosťami a nechutnosťami, vo vyobrazovaní násilia sa predháňa nielen v jeho brutálnosti, ale aj väčšej lacnosti efektu (a béčkovosti), prsia skáču na každom kroku, soundtrack do vás hučí jednu punkovú pecku za druhou, cameá pornohercov a rockových legiend sa defilujú ako na bežiacom páse, roztrúsený dej v kabaretne pestrých, postavami a postavičkami preplnených scénach, scénkach a epizódach plynie k šokujúco šokujúcemu záveru a celé to nezainteresovanému divákovi nedáva zmysel a javí sa ako na lacný efekt a s motiváciou znechutiť, šokovať a nasrať urobený paskvil. čo je ale "dobré" na tomto TROMÁCKOM rámcovom veľdielku, chválospeve na nezávislé filmárstvo a poloalibistický interný film, v podstate adaptáciu tromáckej biblie, je to, že film si od začiatku do konca je vedomý výsledku a konečného efektu, ktorý chce vzbudiť a budí ho so zanietením, láskou, oddanosťou žánru a nadšením. prvoplánové parodovanie, expresívne herectvo, premrštené zvraty a bizarné charaktery. to musíte na TROME buď milovať, alebo nenávidieť, stredná cesta nie je. Tak prečo dávam "strednocestovské" tri? Pretože spomedzi TROMA filmov je TERROR FIRMER menej záživný - herci nehrajú AŽ tak smiešne expresívne, dej sa rozbíja a ubralo sa na hláškach čo sa pridalo na akciách, ktoré sa ku koncu len s malými zmenami opakujú. Stále však brutálna (po všetkých stránkach tohto slova) úpadková béčková zábava pre silné žalúdky.(24.4.2010)

Tak tomu vravím nadhľad! Úvodné trhanie dolnej končatiny som sledoval nezúčastnene, ale už následné preťahovanie sa o ľudský plod ma úprimne rozosmialo ešte než sa ukázalo, že sledujeme len film vo filme (nadhľad na druhú!)... a to som na tieto veci inak možno až zbytočne precitlivelý. Terror Firmer je však odzbrojujúco uvoľnený, stvorený zo 100% nadšenia a keď píšem 100%, tak tým myslím to, že každý jeden člen štábu sa tomuto filmu venoval na plných 100% a ničomu inému, lebo skrátka nikto z nich ani nebol v stave sa na niečo iné sústrediť. Výsledkom je preto neodolateľný produkt bláznenia na úrovni. Ale ani toľká miera inteligencie a entuziazmu by neviedla k udeleniu plného počtu hviezdičiek. Tie si Terror Firmer zaslúži zato, ako poctivo až profesionálne je natočený. Nádherne natočený, bez jedinej chybičky. Herci hrajú, strih má rytmus, triky sú skvelé. Nikto si nepovedal "točíme B-čko, netreba sa pretrhnúť". Naopak. Milovali to točiť a ja som miloval sa na to pozerať. Sto hviezdičiek!(4.10.2007)

• Laxik

Ježiši Kriste, tohle snad není možný. Po Surf Nazis a Toxiem je to třetí TROMÁCKÁ slátanina a musím smeknout před Panem Úchylem Kaufmanem. Jen tak se mi nestane, aby mi bylo z něčeho šoufl nebo abych odvacel pohled. Ale tady se to povedlo hned několikrát, protože i když triky stojí za starou bačkoru, dokážu si až moc živě představit, co se má dít. A nelíbí se mi to. Ale jinak se mi kupa věcí líbí a byl bych schopný tomu dát i o jednu dvě hvězdy víc, protože pro hovadiny největšího kalibru mám pochopení, ale ta stopáž... ta zatraceně přemrštěná stopáž to zabila. Ani jsem to nezvládnul dokoukat napoprvý, to se vážně nedalo. LET'S MAKE SOME ART! * BYE BYE, BIG BOOBIE BITCH!(5.7.2011)

Tak jsem se odhodlal ke svému prvnímu seznámení se s legendární Tromou a.. FUCK ME JESUS ON A POGO STICK! Ultimátní brak oscilující kdesi mezi Peterem Jacksonem a upoceným pornem, chaos od začátku do konce a přehlídka toho nejšílenějšího, nejbizarnějšího a nejzvrhlejšího humoru, jaký si vůbec dovedete představit. Grandiózní hlášky ("Právě jsem byla pochcána slepým nezávislým režisérem") střídá absolutní sebeironie a navrch spousta a spousta totálního dada!! Paradoxem pak je, že režisér, který dokázal ukočírovat takovýhle guláš, narvat ho takovým množstvím detailů (hrátky s druhými, třetími, čtvrtými a dalšími plány) a ještě si v něm sám zahrát, musí být absolutní génius!!! Je tedy jen škoda, že ke konci to začne být zdlouhavé a už jenom podivně divné a silně tomu tedy dojde dech... Jako manifest toho, co to znamená být nezávislým filmařem ovšem dokonalé... Okurku?(1.12.2010)

• J*A*S*M

Tromácké filmy s definitivní platností nepovažuju za diamanty, které se stylizují do podoby sračky. Tromácké filmy jsou zkrátka sračky, které to nijak nemaskují, ale naopak směle přiznávají. Což je pro mne ještě horší přístup. Opájení se prvoplánovými nechutnostmi a buranským humorem jde radikálně mimo mě.(16.2.2011)

• - Kornfleky, které se ve filmu objevovali, se jmenovaly Toxie-Bites, čímž film odkazuje na filmovou sérii Toxický mstitel od společnosti Troma. (FMJ)

• - V závěrečných titulcích je pod jmény postav uvedeno, jak postava zemřela. (SeBig)

• - Scéně, ve které vozidlo nabourá, převrátí se a dopadne zpět na kola, byla použita již ve třech filmech společnosti Troma. (SeBig)