Tenkrát v Americe

• USA Once Upon a Time in America (více)

Jako kluci si slíbili, že jeden pro druhého zemřou. Jako muži slib dodrželi... Newyorský gangster David Aaronson, přezdívaný Noodles, uprchne z města před federálními agenty. Vrátí se až po pětatřiceti letech. Na známých místech ho pronásledují vzpomínky na mládí, kdy začínal jako vůdce klukovské bandy v židovské čtvrti. Jeho nejlepším přítelem se stal stejně schopný Max Bercovicz. Oni a další mladíci si v dobách prohibice dokázali vybudovat silné postavení v newyorském podsvětí. Brutální násilí pro ně už od dětství bylo denním chlebem, později se k němu přidala chtivost po penězích a moci. Zároveň by však nemohli přežít bez silného přátelského pouta a vzájemné důvěry. Jeden z nich však toto pouto přerušil, když na telefonu vytočil číslo policejní stanice... Legendární sága italského režiséra Sergia Leoneho patří mezi nejlepší díla gangsterského žánru. Tvůrce ji připravoval dvanáct let, přičemž podkladem byl autobiografický román spisovatele Harryho Greye "The Hoods" (Chuligáni). Strhující epos o násilí, moci, vášni a solidaritě uvedl Leone na MFF v Cannes v roce 1984 v téměř čtyřhodinové verzi. Američtí distributoři si v době premiéry vynutili zkrácení filmu zhruba o hodinu. Dílo tak značně utrpělo a vinou toho nezískalo žádnou oscarovou nominaci. Uznání kritiky i diváků si film v USA získal až později, po uvedení plné verze na kazetách a DVD. (Česká televize)

Likan7

Budu Sergia Leoneho respektovat i nadále. Ale fanouškem jeho tvorby jsem se (s jednou výjimkou) nikdy nestal a nejspíš ani nestanu. Tenkrát v Americe by byl fantastický film o mafiánech, kdyby měl 2 hodiny. A byl by nejspíš skvělý, i kdyby měl 2,5 hodiny. Pokud se ale budeme bavit o naprosto mamutích a totálně ustřelených 4 hodinách 10 minutách, nemůžu prostě dát jiný hodnocení než průměrných 3*. První hodina je skvělá, okořeněná neopakovatelnou hudbou Ennia Morriconeho, ale z následujících 2 bych minimálně 3/4 škrtal, škrtal a škrtal. Přestalo mě to úplně bavit, občas jsem se pak ztrácel. De Niro je skvělý, Woods je skvělý ale těch 251 minut bylo prostě ukrutných a mnohokrát nudných až běda. Vykreslení tehdejší Ameriky, včetně hereckých výkonů, je ale skvělé. ()

AlexDLarge

Kvalita se tentokrát neosvědčila. Ve filmu uvidíme vyníkající herecké výkony i režisérskou práci, bohužel to všechno tak trochu výjde na prázdno. Leone měl před tímhle filmem takový respekt, že se mu nakonec sám podřídil. ()

Looka

Zcela jistě jeden z nejlepších filmů všech dob, srovnatelný snad jen s ještě rozmáchlejší ságou Kmotr. Dokonale zachycená atmosféra zejména období dospívání a vzestupu "židovské bandy". Osudový příběh přátelství a zrady se vším Leoneho patosem je prostě strhující ať jste jeho fanoušky nebo ne. Výborně zvolená beatelsovka rámuje celý příběh dokonale. (Vždy lehce obměněná podle toho jaké období zrovna sledujeme) Za zmínku stojí určitě masky, DeNiro i Woods "stárnou" opravdu věrohodně nejen díky skvělému herectví. ()

crjules

Radim k top filmum, zejmena k tem s gangsterskou tematikou - tam spolu s Kmotrem patri rozhodne k nejlepsim a neda se vytknout nic. I ona diskutovana delka se mi zda k povaze filmu adekvatni. ()

Tiiso

Velký výpravný velkofilm, ve kterém Leone dokázal ze sebe vyždímat naprosto vše. Rozsáhlé dialogy, výtvarná realizace na výbornou, hezký promyšlený děj, jehož linka vyprávění jde napříč léty. Výborné herecké výkony. Prostě pěji samé superlativa. Jelikož jsem žádné velké a možná ani malé chyby či nedostatky v tomto díle nenašel. A budu teď neobjektivní, jestli někdo v tomto filmu za každou cenu hledá nějaké maličkosti ke kritice tak ať vezme kameru a jde filmovat. Protože si myslím, že i běžné hodnocení by někdy mělo mít své meze. Jak v kladech tak v záporech. ()

Tamdydam

Mé nadšení neopadalo až do konce třetí čtvrtiny filmu. To zpracování, nádherně do detailu vypiplaný dobový New York, atmosféra, ... všechno úžasné. Po celou tu dobu jsem nepochyboval o tom, že příběh směřuje k nějakému výraznému nezapomenutelnému konci a... ono nic. Tak nějak to pomalu, hodně pomalu a nevěrohodně vyšumnělo. ()

Astrebleue

Je to ode mě trochu drzost, takhle hodnotit, když jde o dílo velikánů světové kinematografie, ale rozhodně lepší než z pokrytectví dát plnej počet.Po technický stránce tomu těžko lze něco vytknout. Navození dobové atmosféry, kostýmy, kamera, všechno perfektní. První negativní věc, která mi chvílema silně vadila(kupodivu nejde o délku) byla hudba. No jo Morricone, moc pěkný, ale proč mi přišlo, že to hrálo do špatnýho filmu? Hudba byla tak strašně sentimentální, že by se to hodilo spíš k milostnýmu příběhu, co bylo nejhorší a za to si můžu sama, že jen jsem při té hudbě pouzavřela oko, viděla jsem Jeremy Ironse jak v autě kličkuje po silnici s rukama od krve a Lolitinou sponkou v ruce. Mé hodnocení však zakládám na tom, že se mi nelíbilo zpracování. Do nikoho sem se nedokázala vžít a vycházím od toho s rozpaky. Nevím proč, ale strašně mi to připomíná mladší věc Průvodce k rozpoznání tvých svatých, že by se někdo nechal inspirovat...Moc mě to mrzí, že tenhle film nezaujal, ani když jsem měla nulová očekávání. Nechávám však prostor tomu, že bych pro tenhle film mohla dozrát. ()

stiewe

Těžko se mi popisuje tento film, kerý ve mě zanechal mnoha rozdílných pocitů. Úžasné vykreslení ameriky 30. let, skvělý Robert De Niro a ještě lepší režie. Ale na druhou stranu jsem se občas ztrácel v ději a přišel mi až příliš přeplácaný. A ty skoro 4 hodiny? Dokázal bych si představit stihnout toho vše i za kratší dobu. ()

Rodin

Osobně mám tenhle kousek radši, než Kmotra. Leone je prostě opět geniální a De Niro, James Woods, ale i Joe Pesci a spol. ve mně prostě na čtyři hodiny vyvolali naprosté odtržení od reality. Nebyl jsem schopen vnímat nic jiného, než děj na obrazovce, a jen lituji toho, že jsem nemohl film vidět v kině. To by totiž musela být už úplná nirvána. ()

seiffs

Souhlasím - Tenkrát v Americe je lepší než Kmotr. Připadá mi, že čím je Leone starší, tím je jeho dílo lepší, u Coppoly je to bohužel naopak. ()

Shredder

Takmer 4 hodinovy kolos a monumentalne "goodbye" Leoneho. Zaciatok je prilis tuctovy a koniec trocha prekombinovany (malo to byt strihnute uz pri jeho odchode z domu), ale vsetko medzi tym je epicke dielo a drama vo svojej najcistejsej podobe. De Niro opat dokazuje, ze patri k tym najvacsim osobnostiam, ktore sa kedy objavili na striebornom platne a jeho vykon je nezabudnutelny. Ostatni herci skvele sekunduju, obzvlast mala Jennifer Connelly predviedla oslnujuci vykon. Leone pochopil jednu vec a to ze ziadny sebelepsi film nemoze byt dokonaly bez hudby na rovnakej urovni. Konecne opat raz film, ktoremu mozem s cistym svedomim dat 5* a majstrovi vzdavam hold za jeho virtuozne dielo. ()

singone

Na Kmotra to nemá, ale myslím si, že by se tohle skvostné dílo s ním nemělo srovnávat, protože je to tak trošku jiný žánr, vlastní žánr vytvořený Sergio Leonem. 229 minut dlouhý film a stejně jsem u něj vydržel bez pauzy napjatě sedět. Mafiánský klobouk dolů před všemi herci, ale hlavně před jako vždy skvělým Robertem De Nirem. 90% ()

Zuzitto

Krásný a bohatý FILM s velkým F. Myslím si, že je škoda, že je nedoceněný, určitě by jsi zasloužil víc. Skvělý Robert De Niro, který nikdy nezklame svým výkonem a velice charismatický James Woods, který snímku také hodně přidal... I přes svou délku (která v tomto případě vůbec nevadila) jsem se ani na moment nenudila a nezamýšlela nad jinými věcmi. Chvilkami mi to připadalo, jako bych četla knihu. Pěkně vystižené newyorské ulice, odraz doby a prolínání třech období mezi hlavními představiteli. Ennio Morricone tomu dodal krásnou a trefnou hudbu, která výstižně provází celým příběhem.Po skončení jsem dlouho o filmu přemýšlela a přemítala si celý děj a to jen díky znamenité práci režiséra Sergia Leone a prvotřídních hereckých výkonů. ()

Rothbard

Tenhle film patří rozhodně k těm nej-gangsterovkám i přesto, že má i slabší stránky (některé scény mi prostě nesedly). Jinak naprosto vynikající hudba od samotného "boha" Morriconeho. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration