Městečko Twin Peaks - Návrat

(série)
  • USA The Return
Promo 2
Drama / Mysteriózní
USA, 2017, 18 h (Minutáž: 60 min)

Režie:

David Lynch

Scénář:

David Lynch, Mark Frost

Kamera:

Peter Deming

Kyle MacLachlan, Michael Horse, David Lynch, Miguel Ferrer, Chrysta Bell, Naomi Watts, Robert Forster, Laura Dern, Kimmy Robertson, Harry Goaz, Don Murray (více)

Epizody(18)

Nový osmnáctidílný limitovaný seriál, režírovaný výlučně Davidem Lynchem, pokračuje 25 let poté, co obyvatele svérázného městečka na severozápadě USA šokovala děsivá vražda jejich místní královny, mladé studentky Laury Palmerové. Scénáristy a výkonnými producenty Twin Peaks jsou tvůrci seriálu David Lynch a Mark Frost, výkonnou producentkou je Sabrina S. Sutherlandová. (HBO Europe)

Promo 2

dr.horrible

SPOILERy! Chýbala mi tam Donna. A moc nechápem, akým spôsobom Audrey prežila výbuch v závere druhej série. Ak vôbec. ;) Po famóznej satirickej detektívke (S01) a pseudohororovej soap opere (S02) je Return opäť iný žáner. Ani se neodvážim tvrdiť aký. Som rád, že už to mám celé za sebou a zároveň mi ten vesmír (tie vesmíry) bude chýbať. Úplne najviac ma tešila asi scénka s dievčaťom na konci jednej z posledných epizód, ktorá sa stratila pod stolom? Lynch je génius. ()

gudaulin

"Tohle není Dale Cooper, kterého jsem znala. Není to zubem času, tím, jak se změnil, nebo jak vypadá. Je to něco, co už tam určitě není," říká Diana svému někdejšímu nadřízenému alias režisérovi Davidu Lynchovi a dokonale tím vystihuje problém, který s třetí řadou věhlasného seriálu budou mít mnozí diváci. Když David na Twitteru napsal "Vaše oblíbená žvýkačka znovu přijde do módy," pošetile se mýlil. Nejen proto, že už dávno na žvýkačky nemá monopol a chuť jeho produktu někteří převzali a přidali další ingredience. První série se kdysi dokonale trefila do očekávání a vkusu vzdělanějšího mladšího publika, které už neoslovovaly staré přežité formáty zaměřené na masový vkus. Tím pádem mohla studia přijít s něčím odvážnějším. Lynch vyvolal revoluci tím, že řekl: "Vykašleme se na ústřední příběh, místo toho si budeme hrát s postavami a dílčími zápletkami, zaměříme se na zábavné hříčky a detaily." Fungovalo to. O 20 let později přišly nové technologie a s nimi i nové způsoby distribuce, a tak si Lynch řekl, že nastal čas pro novou revoluci. Kdybych byl jízlivý, napíšu, že třetí sérii Twin Peaks natočil proto, aby naštval a zdeptal seriálové diváky a zároveň aby otestoval věrnost svého fanklubu a sílu značky Twin Peaks. To druhé obstálo se ctí, bylo zajímavé sledovat, jak po prvním díle, kdy ještě vůbec nemohlo být zřejmé, co se z projektu vyklube, rychlým tempem přibývala pětihvězdičková hodnocení. Vrchol Lynchovy tvorby spatřuji ve třech titulech: první sérii Městečka Twin Peaks, Lost Highway a Mulholland Drive. Pochopitelně se lišily, ale jedno měly společné. Ať už pracovaly s tajemstvím jakkoliv, ať už se sebevíc vzpíraly jasnému výkladu svého světa, vždycky v nich režisér počítal s divákem. V případě Inland Empire jsem poprvé pocítil, že Lynchova manýra a sebestřednost potlačily to ostatní a Return se mi jeví jako pokračování v nastoupeném trendu. Lynch se v Twin Peaks jeví jako experimentátor, když v Return testuje samotné hranice seriálové tvorby. Vzdal se totiž dokonce i postav. Ty se objeví a na dlouhou dobu mizí a tvůrci nám neumožní vytvářet si k nim vztah. Běžný seriál si představte jako fotbalové hřiště, na kterém se potkávají postavy - hráči a dochází ke střetům, zkrátka se hraje. V Twin Peaks - The Return Lynch ono hřiště rozšířil na velikost krajského města. Postavy se v něm potkávají jen výjimečně, většinou jen bloudí krajinou a divák tápe, o co se tvůrce hry vlastně snaží. Děj se narozdíl od prvních dvou řad nesoustředí na zkoumání prostředí jednoho maloměsta, ale chaoticky skáče z centra New Yorku do Montany, odtud zase do Jižní Dakoty a pak pro změnu desítky minut bloudí prostorami jiné dimenze. Stejně tak se skáče i v čase a všechno nekonečně dlouho trvá. Největší prostor dostává dětinská figura bez vlastní vůle, proti které i pan Tau je příkladem hamletovsky rozervané komplikované postavy. Český génius Jára Cimrman hlásal, že i zkoušení zjevně slepých cestiček má svůj význam, nejsem si ale jistý, jestli nějaká statisticky významná skupina diváků bude chtít ten výzkum spolu s Lynchem celý podstoupit. Kouzlo původního Twin Peaks spočívalo v tom, že bylo originální a bavilo. Return už je pouze originální. Jistě, najdete tam spoustu atmosférických scén, které připomínají Lynchovy slavné časy. Jenže to jsou solitéry, které jen tak trčí v prostoru a nic na ně nenavazuje. Na druhou stranu, určitě není na škodu, že tohle dílko vzniklo. Je to takový samorost, že si své diváky už pro tu výstřednost najde. Ostatně pocit, že umíte ocenit něco, co je mase primitivních konzumentů nedostupné, je určitě slastný. Return bych mohl doporučit bytostným surrealistům a kovaným alternativcům. Běžný divák se mu nejspíš velkým obloukem vyhne. Celkový dojem: 40 %. () (méně) (více)

Teg

Ok. Pojďme to zhodnotit jako celek. V prvé řadě je nutno akceptovat, že toto není Twin Peaks jak ho známe, nebo jak bychom ho chtěli mít. Sám Lynch přiznává, že původní TP, především druhá série není to, co chtěl točit a tak nyní rozjíždí uplně jiné housle. Třetí řada je bezpochyby naprosto unikátní počin a to především díky faktu že nic podobného za posledních x let nevzniklo a nejspíše už ani nevznikne. Nikdo jiný si prostě nemohl a nemůže dovolit kašlat na zažité klišé, produkci, diváky, prostě všechno a natočit něco takového. Hodnocení tedy bude vždy subjektivní a pocitové tak jako celá třetí řada. Buď na vás fantaskní úlety snové reality z hlubin Lynchova podvědomí nějak působí, nebo ne a pak se nedivím negativním komentářům. Osobně se stotožňuji s názorem Kamila Fily. Je to čistý, krásný surrealismus. Ať se vám to líbí nebo ne. ()

topi

Návrat po pětadvaceti letech se podařil a rozvinul se o tolik dalších postav a událostí, že to hlava hned tak nepobere. Ale u Lynche jsme na to už zvyklý. Zbytečné psát něco dál, Lynchův mysteriózní surrealismus buď žerete nebo ne. Já ho prostě a jasně žeru na max. A v tolika letech, co dokázal natočit za veledílo, na rozdíl od jiných slavných režisérů, to tedy klobouk dolů!!! David Lynch těžce boduje nejen jako režisér, ale i jako herec. Jeho proměna v agenta FBI Gordona je prvotřídní. Twin Peaks Return je událostí roku 2017 a mezi seriály NEMÁ konkurenci!! ()

BoPo

Vždy hodnotím seriál ako celok. Nikdy jednotlivé série. Tu robím výnimku, pretože predsa len, keď je medzi sériami 25 ročná pauza, tak sa hodí rozčlenenie. Pôvodný Twin Peaks mal zaujímavé postavy a skvelú atmosféru plnú záhad. Kult s 5* cejchom. TP Return má strašne veľa postáv a z nich vyplývajúci veľký počet dejových odbočiek. Dej je vlastne zhluk odbočiek. Postráda hlavnú líniu. Niektorá odbočka je zaujímavá, niektorá trošku navodzuje dojem pôvodného TP, niektorá je ťažko uchopiteľný úlet, niektorá čistá nuda a iná zasa na hranici blbosti. Bolo fajn zasa vidieť veľa starých známych (plus Lynchovi hereckí obľúbenci z jeho filmov), ale bohužiaľ tomu chýbala tá ťažko prirovnateľná atmosféra. Prvých 7-8 dielov čistá zmätenosť. Potom sa to trošku ukľudnilo, začal som sa ako tak orientovať, ale ďalšie časti nedodali veľa odpovedí. Skôr len odďalovali fakt, že seriál nemá divákovi čo povedať. Len mu servíruje výjavy a pokus o zápletku so záverom, ktorý slúži maximálne tak k nekonečným diskusiám. ()

• Natáčelo se od 9. září 2015 do 15. dubna 2016 v Kalifornii, Nevadě, státě Washington a ve Francii. (Varan)

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

Chystá David Lynch nový seriál?

Chystá David Lynch nový seriál?

28.11.2020

Legendární režisér David Lynch (Modrý samet, Městečko Twin Peaks) se chystá na natáčení nového seriálu. Tato informace se objevila v týdeníku ProductionWeekly, jenž je zdrojem dat o nově chystaných… (více)

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů