Pianista

• Francie Le Pianiste (více)
Francie / Polsko / Německo / Velká Británie / USA, 2002, 150 min

Scénář:

Ronald Harwood

Kamera:

Paweł Edelman

Adrien Brody, Emilia Fox, Michał Żebrowski, Ed Stoppard, Maureen Lipman, Frank Finlay, Jessica Kate Meyer, Wanja Mues, Richard Ridings, Anthony Milner (více)

Polsko je v srpnu 1939 bez jakéhokoliv varování napadeno německými vojsky. Život mladého, mimořádně talentovaného a úspěšného pianisty židovského původu Wladyslawa Szpilmana se tak změní k nepoznání. Jeho rodina je donucena po obsazení Varšavy Němci postupně přijímat tvrdé a ponižující restrikce zaměřené proti židovské komunitě. Nejprve rozprodávají majetek, který rodina dlouhá léta shromažďovala, včetně pianistova drahocenného klavíru. Pak se musí podřídit ponižujícím pravidlům a nosit pod hrozbou přísného trestu na rukou Davidovu hvězdu. Jsou přestěhováni do uzavřeného areálu obehnaného vysokými zdmi - na místo, které brzy vstoupí do dějin jako Varšavské ghetto, ve kterém živoří půl miliónů Židů. S postupujícím časem začínají transporty do koncentračních táborů, jimž se nevyhne ani Szpilmanova rodina. Wladyslaw se na poslední chvíli zachrání a s pomocí přátel se dostane za zeď, kde až do konce války přežívá v opuštěném bytě. (TV Nova)

ampulka.k

Výborný film. Pokud mám srvnat s jeho slavným "bratříčkem", Schindlerovým seznamem, tak u mě Pianista vede. Musím se ale přiznat, že to je do jisté míry dáno obsazením, jelikož pro Adriena Brodyho mám jednoduše slabost. S tím, co tu bývá většinou zmíněno-že je ve filmu spoustu nudných pasáží-tak s tím nemůžu souhlasit. Mě nepřišla jediná scéna zbytečná a vynecháním čehokoli by filmu ublížilo. Celkový dojem je pro mě tedy pozitivní a film ve mě vyvolal silné emoce a donutil mě k určitému zamyšlení nad lidskými činy. Pochválit musím také nádhernou, naprosto sedící, hudbu. ()

BathoryMan

Rozdiel medzi zobrazením holocaustu Spielbergom a Polanskím je v tom že Spielberg aj ked sa ako snaži ,tam prepašuje kus toho nechutného amerického pátosu!Zato Polanskí ,ktorý počas druhej svetovej prišiel o oboch rodičov túto tému podáva s neskutočnou autenticitou a uveritelnosťou.Z Pianistu je cítiť Polanského povod a to je len a len dobre.Polanski neprikrášluje za každú cenu a podáva udalosti s takou otvorenosťou a nechutnosťou ako sa aj skutočne stali.A v úlohe Wladyslawa Szpielmana si nemohol už vybrať lepšieho tlmočníka týchto zverstiev ako je Adrien Brody.Ten je vo svojej úlohe neskutočne presvedčivý.A aj ostatné postavy v príbehu obsadené hlavne neznámymi tvárami pomáhajú vytvárať jeden z najpresvedčivejších obrazov holokaustu prenesení do filmu! ()

Puol

Veľmi vierohodné vyobrazenie Varšavského ghetta. Adrian Brody sa na túto úlohu vskutku hodil. Odporúčam aj rozhovor s Romanom Polanským v bonusoch na DVD. Porovnávaniu so Schindlerovým zoznamom sa vyhýbam veľkým oblúkom. ()

Judas

To, že jde o výjímečný film není potřeba již zmiňovat, ale je třeba si všimnout hereckého výkonu Adriena Brodyho, který je v první půlce filmu exelentní, ale v co se mění v druhé půlce to se nedá nazvat jinak než ABSOLUTNÍM HERECTVÍM. Bravo všem zúčastněným. ()

solid

Jediné co mě na snímku pobavilo bylo jméno Szpilman. Vždycky jsem si říkal, že je to dobré jméno třeba pro komika, herce, fotbalistu i umělce. To je ale jediná věc, která k pobavení byla. Stejně jako Život je krásný podle mě jedno z nejlepších dramat z prostředí 2. světové války. ()

Radek.SCH

Ten film je v porovnání se Seznamem od Spielberga hodně nenápadný. Pár scén si dokonce z něho vypůjčil (třeba vybalování kufrů na nádraží) a celkově měl na mě o hodně menší účinek, než Seznam. I když v momentě, kdy vzali toho vozíčkáře a... ()

Akana

Úctyhodná záležitost. Jedno z nejpůsobivějších ztvárnění nacistického šílenství. Výborně je v první části zachycený způsob, jakým Němci v postupných a stále krutějších krocích zbavovali obyvatele varšavského ghetta posledních zbytků důstojnosti. Vzpomínám, jak hrdina filmu Evropa, Evropa nahlížel za zdi této umělé čtvrti, zatímco Pianista ukazuje přímo život uvnitř. Kdyby šlo o fiktivní příběh, asi by mi vadilo melodramatické setkání vyhladovělého Szpilmana s německým důstojníkem dojatým jeho uměním. Jenže film je založený (prý dost věrně) na skutečných vzpomínkách a ten fakt naopak ještě zvyšuje účinek téhle pasáže. 90% ()

bery71

Dělám to nerad, ale psaní tohoto komentář je skutečně hloupost. Prostě bych se mohl podepsat pod ten golfistův. Pár vět tedy alespoň opíšu. Je těžké kritizovat film s válečnou tématikou. Adrien hraje úžasně. A hudba spolu s vizuální stránkou dělá co může, aby zaplnili díry po scénáristech a režiséru. Režie i scénář jsou místy odfláknuté a jako by jen posouvaly celý příběh dál a nesnažily se s ním v průběhu něco dělat. Ale stejně ve filmu jsou některé opravdu silné momenty. Jako celek, ale film na více jak 80% nemá. ()

Ippolito

O genocidě za druhé světové války toho bylo natočeno už mnoho. Stejně jako mnohé další filmy zabývající se touto tématikou, zobrazuje i Pianista realisticky a bez příkras nelidské podmínky v ghettu, zvěrstva nacistů apod. Ničím se ale tento snímek nevymyká průměru, ničím nezaujme. Vedle Radokovy Daleké cesty a Schindlerova seznamu Stevena Spielberga působí jen jako chudý příbuzný. Nepříliš výrazný a rozvleklý příběh, absence akčních scén a zároveň i nepřítomnost úvahových pasáží vytváří průměrný film natočený podle motivů lehce nadprůměrné knihy. Na víc než tři hvězdičky to proto nevidím. ()

DHDV

Genocida je věčné téma, tenhle film je opravdu hodně působivý. Adriend Brody je hodně realistický a netlačí na pilu. Kulisy a kostýmy jsou také dobře ztvárněné. Jenom na můj vkus Polanski tento film tlačí hrozně na city. Pokud by natáčel stejnou lehkostí s jakou hraje Brody, dal bych klidně i 5 hvězd. Tak to jenom 4. ()

kacirek_

Film vypráví o smutném osudu mladého žida Szpilmana od roku 1939, kdy začali nacisté dělat opatření proti židům až do konce 2. světové války. Je to výjimečně silná autentická výpověď. Brody mě naprosto dostal jako pianista, který využívá hudbu k tomu, aby přežil peklo. Film je krutý, drastický, působivý a co je nejhorší i pravdivý. Chtělo by ho společně s Schindlerovým seznamem povinně pouštět na školách, aby se na tyto hrůzy nikdy nezapomělo. ()

vickeyek

Vytvořit pesimistický válečný film bez toho, aby se opakoval, je těžké. Utrpení druhé světové války sice jako téma nebude nejspíš nikdy vyčerpáno - přesto se tento film vyznačuje značnou dávkou originality. Na můj vkus v něm ale příliš mnoho děsivých scén (pro znázornění skutečnosti by stačilo i méně) a příliš málo prostoru věnovaného klavíru. Pozitivně hodnotím hlavně výkony herců. ()

drankeryth

Pianista je nadherne pocitovy film, plny zlej doby vo Varsave pocas druhej svetovej vojny. Film je dost dlhy, ale nuda sa u mna vobec neprejavila pocas sledovania tohoto dobre spracovaneho skvostu:) ()

Gismo.kv

Kdybych měl zhodnotit, jestli se mi líbil více Schindlerův seznam nebo Pianista, první jmenovaný by na tom byl o něco lépe, i tak příběh Pianisty, který je zasažen do Varšavy za 2. světové války na mě udělal dojem. Člověk si někdy neveří, že takové hrůzy se opravdu mohly stát. ()

hororwatch

Nedokážu si to peklo 2 světový války moc představit, ale bohužel mi k obohacení představivosti nepomohl ani tento film. Nevím, na co si autoři přáli tímto snímkem poukázat ale pokud to mělo být o utrpení Židů, které mělo být demonstrováno na hlavní postavě, tak se jim to sakra nepovedlo(až na začátky kdy probíhala průběžná degradace jejich životní úrovně). Snímku chybí surovost války to se mi zdálo jako největší problém. Ne že by to, co tam Němci předváděli hlavně v první třetině filmu nebylo dost kruté, ale ve filmu tomu chyběly emoce, hudba která by to umocnila nebo něco co nedokážu popsat. Filmu nepřidává ani to, jak je místy strašně natahován, obzvláště po polovině, kdy uteče za druhou část zdi. Část filmu, kdy je zavřen v obou bytech a jen čeká na příchod poslíčků s jídlem a kouká z okna když se tu a tam stříli mi přišla naprosoto zbytečná, nic nevypovídající a film natáhla o cca 20 minut, kdy jsem se příšerně nudil. Na válečný film málo akce, na poučné osobní drama málo emocí a u mě neztotožnění s hlavní postavou ( Adriena nemám jako herce rád, ačkoliv tady ten ,,žebrák'' mu mc slušel) . Průměrný film, který pro mě osobně je nevýrazným. ()

Hapretor

Začátek velmi atmosférický, působivý. Dalo by se říct "filmově dokumentární". Druhá půlka filmu nudná, táhlá, o ničem. Adrien Prdy se nepochybně na tuto roli hodil jako nikdo jiný. Ten jeho nos by kdejakej gestapák jen tak nepřehlíd. Nechápu, že ho doteď někdo neobsadil do role Pinnochia?! Druhá půle filmu je už tak náhodná, jaké to on měl štěstí - jako snad jeden ze statisíců?! - přes náhodnost, až neuvěřitelné štěstí a absurditu snímku v druhé půli pak zachraňují jen kulisy. Pro mě ničím výjimečný, ani dojemný autoportrét jednoho klikaře s velkým "K" a hlavně nosem. ()

Fawkes

Pianista je ten typ filmu, kterému nejde nic vytknout. Opravdu velice drsným způsobem popisuje a zobrazuje hrůzu nacistického Německa v době druhé světové války v Polsku a to takovým způsobem, že sem měl často husí kůži. Přestože takové filmy nejsou zrovna mým šálkem čaje, které bych si často pouštěl, tak ho nemůžu hodnotit jinak než pěti hvězdičkama. (95%) ()

danek22

Bezmoc, skvělý Adrien Brody, poctivá filmařina. Jenže je to natáhlé, kdyby se to zkrátilo o půl hodiny bylo by to ve prospěch věci. ()

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

27.07.2019

Benátský filmový festival se loni dostal pod palbu kritiků, že neukázal dostatečné množství filmů od ženských režisérek. Ředitel festivalu Alberto Barbera tak loni slíbil, že se v tomhle ohledu hodlá… (více)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku