Pianista

• Francie Le Pianiste (více)
Francie / Polsko / Německo / Velká Británie / USA, 2002, 150 min

Scénář:

Ronald Harwood

Kamera:

Paweł Edelman

Adrien Brody, Emilia Fox, Michał Żebrowski, Ed Stoppard, Maureen Lipman, Frank Finlay, Jessica Kate Meyer, Wanja Mues, Richard Ridings, Anthony Milner (více)

Polsko je v srpnu 1939 bez jakéhokoliv varování napadeno německými vojsky. Život mladého, mimořádně talentovaného a úspěšného pianisty židovského původu Wladyslawa Szpilmana se tak změní k nepoznání. Jeho rodina je donucena po obsazení Varšavy Němci postupně přijímat tvrdé a ponižující restrikce zaměřené proti židovské komunitě. Nejprve rozprodávají majetek, který rodina dlouhá léta shromažďovala, včetně pianistova drahocenného klavíru. Pak se musí podřídit ponižujícím pravidlům a nosit pod hrozbou přísného trestu na rukou Davidovu hvězdu. Jsou přestěhováni do uzavřeného areálu obehnaného vysokými zdmi - na místo, které brzy vstoupí do dějin jako Varšavské ghetto, ve kterém živoří půl miliónů Židů. S postupujícím časem začínají transporty do koncentračních táborů, jimž se nevyhne ani Szpilmanova rodina. Wladyslaw se na poslední chvíli zachrání a s pomocí přátel se dostane za zeď, kde až do konce války přežívá v opuštěném bytě. (TV Nova)

DZOUKR

Tenhle film... ten přímo zrcadlí utrpení, nespravedlnost a strašnost druhé světové války. Je to natočeno tak reálně, že i ti největší cynici tenhle film jen nezhlédnou. ()

Uroboros

Hodně dobrá věc z doby Druhé světové války. Poměrně kvalitně vykresluje, jaký byl asi život v židovském ghetu. No rozhodně žádný med. Adrien Brody se zhostil role Szpilmana skvěle. ()

Blazis34

Neskutečně silný příběh jednoho klavíristy, který díky štěstí a shodě událostí přežil nejhorší období 20.let. Těžko uvěřitelné scény, kdy se z lidí stávájí jen nicotné terče, které jsou likvidovány nehorázným tempem, a to jen proto, že jsou židi. Člověk, který toto nezažil, jako já, jen těžko uvěří jak krutá a těžká doba to byla. Zaplaťpánbuh světové války jsou pryč a dnešní život je mnohem více civilizovanější. Co se týče filmu, tak ten byl natočen skvěle, bezchybné kulisy, mrazivá atmosféra a vše co ona doba bohužel měla. Adrien Brody exceluje v každé scéně. Nejhorší na onom ději je, že je vše podle pravdy. Sečteno podtrženo Pianista si zaslouží minimálně čtyři hvězdy - 80%. ()

eMeMko

Povedené válečné drama, které ovšem není dokonalé. Co se týče atmosféry polských židovských ghett a obecně situace okolo židů, není co vytknout. Divák si tak "užije" razie, vraždění (často dosti bizardním způsobem), mučení a především všudepřítomný strach a nejistotu. Herecky se jedná o koncert (nejen klavírní) Adriena Brodyho, který si Oscara zasloužil oprávněně. Technicky je vše taktéž zvládnuto na výbornou, takže největším nedostatkem bych nazval stopáž. Dvě a půl hodiny je přeci jenom dlouhá doba a v tomto snímku se v minimálně pětině času jednalo o nudnou a nepotřebnou vatu. Přesto se však jedná o dílo, které rozhodně stojí za to vidět. ()

peeteno78

Ačkoliv nejsem velký fanoušek zdlouhavých dramat, toto je jedna z výjimek. Sice to není jeden z těch filmů, které můžu vidět poněkolikáté a stále mě to bude bavit sledovat, ale i tak se mi film líbil. Adrien Brody byl výborný a dodal filmu tu správnou atmosféru. ()

Elephant13

Tento film mě skutečně zasáhl, protože zachycuje hrůzy války, které si v dnešní společnosti ani neumíme představit. Herecké výkony vsadí do děje i největší ignoranty. PS: Nechápu neopodstatněnou kritiku v některých komentářích. ()

Gali

Řemeslně skvěle zvládnutý film, ale necítil jsem z něj žádné emoce. Ve scéně před transportem jsem si všiml, že režisér trochu neuhlídal kompars. ()

Alex_01

Musím dohnat Polanského filmy. Nejvíce zapůsobila výprava a scénografie, to jako bez debat-tomu samozřejmě napomohla precizní kamera. Moc pěkně tam byl vymyšlena ilustrace průběhu války na záběrech ze zdí i na oblečení hlavního protagonisty, který když je vytažen z pochodu do vlaku, tak je jasné, že válku musí přežít do konce. Byly zde opravdu silné momenty, z nichž opravdu ten největší bylo když hrál němcovi na klavír s průhledným nosem, tohle je takový moment světové kinematografie zrovna tak ikonický, jako když dicaprio umře v Titanicu nebo když Samuel L. Jackson přesvědčí Tima Rotha aby odešel uprostřed vloupačky, aby mohl dojíst svůj hamburger. ()

Petr59

Film těží ze zajímavého příběhu plného lidskosti, touhy přežít a také z přesvědčivého hereckého výkonu hlavního hrdiny. Je těžké objektivně hodnotit film vykreslující takové hrůzy a nešťastné události 20. století. Vyhledávám toto téma v literatuře i ve filmu. Z hlediska historického je film naučný a dozvíte se zajímavé informace. Čisté čtyři hvězdy to ale nejsou, spíše 3 a půl. Přiklonil jsem se k vyššímu hodnocení i kvůli úctě, kterou k tomuto tématu a obětem holocaustu chovám. Chvílemi se nevyhneme nudným a nicneříkajícím scénám, které celkový dojem trochu kazí. Schindlerův seznam mi sedl rozhodně víc. Pianista pojednává o pěkném příběhu a vůli přežít, ale nedokáže dostatečně oslnit, strhnout nebo dojmout. Nejzajímavější jsou rozhodně události z ghetta a dění po setkání s dobráckým německým důstojníkem. Scén, jak Brody přežívá horko těžko v bytech, by mohlo být méně. Také tady chybí hlavní antihrdina. Film je to pěkný, ale vady na kráse má. ()

chucky

Film, který sice nemůže soupeřit s Schindlerovým seznamem, leč to mu na kvalitě neubírá. Opět se projevuje absurdita války a bezmocnost lidí. Adrien Brody podal excelentní výkon, o Polanskim nemluvě.... ()

Šak

Pianista...nejpůsobivější kniha co jsem čet a zároveň asi jeden z nejsilnějších snímků co jsem viděl. Polanski mistrně režíruje a společně s Brodym si oba zaslouženě odnášejí Oscary. ()

FISSSH

Neuvěřitelně silné, i když občas trochu delší...hlavně pohled na rozbitou Varšavu a pod to Beethovenova Měsíční sonáta... Být to celé natočené polsky, je to ještě lepší. ()

FrankieSS

Pianista je často srovnáván se Spielbergovým Shindlerovým seznamem, ale já nevím, jestli je toto to nejlepší, protože Shindlerův seznam působí na diváka možná více kvůli, že pojednává o jakémsi hrdinovi 2. světové vály, jakým Oskar Shindler byl. Ale Pianista je spíše komorním příběhem jedince ve válce. Nezaměřuje se na globální osudy všech Židů jako Shindler, ale vyobrazuje utrpení a život hudebníka Szpilamna v průběhu celé okupace. Proto nebudu oba snímky srovnávat. Jedniné, v čem je Shindler evidentně lepší, je kamera, protože si nemůžu pomoci, ale Kaminskiho kamera je něco jiného než průměrná kamera v Pianistovi ... Pro Polanského Pianista znamenal určitě vrchol kariéry, který už asi nebude schopen překonat ... Pro Brodyho zase znamená zařazení mezi hereckou elitu a nálepku jednoho z nejnadějnějších mladých herců současnosti ... Jen nechápu, proč byl na obalu DVD vedle Brodyho zmiňován i Thomas Kretchmann? To jako měla být taky hlavní role? No ale to už je jenom detail ... Zasloužené tři Oscary a vítězství v Cannes. ()

Dr.Lazarus

Ja sice zvládnem každý snímok ale u tohto som poslednú pol hodinu nemohol vydržať, hrúza vidiet ako človek chradne. Neuveriteľlne naturalistický snímok. Polanski sa s tým moc nepáral. Brody si zaslúžil toho Oscara a aj ten francúzák s Halle Barry za to čo tu predviedol. :) ()

SonyLucy

Jeden ze dvou filmů, na které jsem šla do kina dvakrát. Prostě úžasný film, přesně se drží knižní předlohy. Adrien Brody zářil! ()

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

27.07.2019

Benátský filmový festival se loni dostal pod palbu kritiků, že neukázal dostatečné množství filmů od ženských režisérek. Ředitel festivalu Alberto Barbera tak loni slíbil, že se v tomhle ohledu hodlá… (více)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku