Star Trek (TV seriál)

The Animated Adventures of Gene Roddenberry's Star Trek

Star Trek: TAS

(neoficiální název)

Animovaný / Sci-Fi / Dobrodružný

USA, 1973–1974, 8 h 26 min (Minutáž: 23 min)

Komentáře uživatelů k TV seriálu (32)

Animovaná série, kdysi vysílaná v jedné z českých televizí, není tolik kvalitní jako původní seriál, ale autoři si v ní mohli dovolit o hodně více. Přesto se nápady neustále opakují . Hlasy původního obsazení potěší, ale v podstatě to jinak nešlo. Celá barevná koncepce mi k srdci nepřirostla, přestože své kouzlo má.(19.3.2006)

svého času jsem hodnotil jen podle matných vzpomínek na vysílání seriálu v televizi v časných ranních hodinách. dnes, po zhlédnutí všech epizod z dvd, konečně mé hodnocení odráží mé plné přesvědčení. Animovaný seriál se ze všech nejvíce blíží nepřekonatelnému Původnímu seriálu a to ho řadí na druhou příčku v mém osobním žebříčku oblíbenosti. je jen škoda, že se mu u českých diváků - včetně fanoušků Star Treku - nedostávalo vždy patřičného množství pozornosti a ochoty investovat čas do jeho sledování. přitom jde o klenot. pravda, serál je to animovaný, animace je to jednoduchá a jednotlivé epizody jsou relativně krátké, ale i toto všechno může být z jisté perspektivy vnímáno jako klady. krátká délka epizod způsobuje, že jsou v porovnání s epizodami hraných seriálů dějově daleko hutnější a vypravěčsky dynamičtější. animace, byť prostá, zajistila, že seriál velmi pomalu stárnul - narozdíl od svého vzoru -, a je tak velmi snadno přístupný i dnešním divákům uvyklým na vyšší standard. animovaná forma rovněž obchází rozpočtová omezení a nízkou produkční hodnotu Původního seriálu a umožňuje fantastické efekty a exteriéry bez omezení, přičemž tvůrci nešetřili ani fantazií, ani občas křiklavými, občas mdlými pastelovými barvami z celého spektra (a s růžovou to dokonce až přeháněli). podstatnější jsou pak ale podnětné a relativně velmi originální scénáře, jež byly vybírány se stejnou péčí jako u Původního seriálu a je znát, že často pocházejí i z per stejných autorů (i proto jsou přinejmenším čtyři epizody, které si vybavuji, sequely epizod Původního seriálu). seriál ovšem vystihuje ducha svého předchůdce nejen celkovou koncepcí, ale přesně vystiženými postavami obdařenými hlasy herců Původního seriálu a nápodobou kamerových kompozic. i přes nespravedlivý margninální status nekanonické "variace" na Star Trek, který Animovaný seriál po dlouhá léta stigmatizoval, po vydání na dvd a blue-ray se zasloužené pozornosti a uznání přeci, byť jen částečně dočkal. epizoda 1x02 Yesteryear (Co se nestalo) D.C. Fontany se ještě o mnoho dříve stala přímo legendou pro fanoušky vulkánské kultury a jedním ze základních pramenů vlastní fanzinové kultury na Star Treku vystavěné. z dalších občas opomíjených, ale mnou oblíbených epizod bych rád jmenoval 1x01 Beyond the Farthest Star (Na okraji galaxie), 1x03 One of Our Planets Is Missing (Ztratila se nám planeta), 1x08 The Magics of Megas-Tu (Mágové Megas Tu), 1x11 The Terratin Incident (Chtěl bych být menší), 1x14 The Slaver Weapon (Zbraň Otrokářů), 1x15 The Eye of the Beholder (Jiná perspektiva), 1x16 The Jihad (Džihád), 2x03 The Practical Joker (Vtipálek), 2x05 How Sharper Than a Serpent's Tooth (Zhoubnější než hadí jed) a samozřejmě finální 2x06 The Counter-Clock Incident (V opačném čase). pro zajímavost bych dodal, že ke všem epizodám existují literární adaptace od Alana Deana Fostera jako takzvané "Star Trek Log 1-10". také existují fanfilmová pokračování od znalce Star Treku Curta Danhausera. epizody různorodé stopáže se jmenují And Let the Heavens Fall, Element of Surprise a Ptolemy Wept, z nichž poslední je zatím nedokončená. dále se připravuje jedna epizoda čistě z klingonské perspektivy. všechny Danhauserovy epizody je možné zhlédnout na YT.(23.6.2013)

• Niktorius

Mě ten animovaný Star Trek odjakživa strááááášně nudil.(31.8.2007)

Nikdy jsem neměl čas vidět všechny příběhy, ale i tak bych řekl, že je to slušný průměr.(25.4.2011)

• Vishnar

1) ** , 2) **(20.11.2009)

Milý seriál, užila jsem si jeho sledování a tak trochu jsem se vrátila do dětských let, kdy jsem byla ochotná i v šest ráno vstát, abych v televizi chytila své oblíbené seriály. Animace mi přijde celkem odfláklá (hlavně u postav nebo pohybu Enterprise) - zvlášť vzhledem k tomu, že se jí tvůrci snažili co využít, aby představili co nejvíc jevů a mimozemských bytostí, jejichž realizace v hrané podobě by byla buď nemožná nebo příliš nákladná. V důsledku toho je tu většina druhů odlišná od lidí a Enterprise se dostává do všemožných prostředí, stejně tak výsadek (např. pod vodu). S animací párkrát i ujel děj, zřejmě proto, že po příliš velkém omezení představivosti teď tvůrci měli až příliš velkou volnost. Většina zápletek mě ale bavila a některé z nich bych si přála vidět v hrané (a delší) podobě, stejně tak některé postavy (Arex, Tchar). Ještě se soundtrackem si mohli dát víc práce, slyšet ve všech nebezpečných/napínavých situacích pokaždé ten stejný motiv, začalo být po pár epizodách už celkem otravné. 7/10(8.4.2021)

• IllIlIlIIl

Nevím proč, ale tomuhle seriálu jsem nikdy nemohl přijít bohužel na chuť.(18.12.2008)

Keďže som Trekkie, nemôžem nedať maximum. Rovnako zábavné a fantastické ako live-action, ibaže nakreslené. A vôbec to nevadí. Opäť kultová záležitosť.(18.9.2010)

Odfláklá animace (i na 70tá léta). Hudba, složená evidentně jen pro 1.díl a pak už se jen neustále opakují různé fragmenty. Což neznamená, že není ve své podstatě nadprůměrná. 33min. Ost 100% Rozhodně pomáhá dotvářeti tu správnou mystery atmosféru. Pokud si ovšem pustíte 5 a vícero dílů po sobě, je to někdy k zešílení, heh. Ta hudba, myslím.;-)(9.7.2017)

Pane Spoku proc uz nejste na obrazovkach?(9.2.2009)

Sice poněkud slabší, než hraný seriál, ale stále skvělé. Díly mohly být delší, sotva se zde vytvořil nějaký problém, už byl vyřešen. Animace asi taky mohla být trošku lepší, ale i tak skýtala mnohem více možností než hraný film...i když už se člověk tak moc nepobavil sledováním ufounů a příšer. No a největší chyba? Že to už skončilo. 9/10(28.7.2010)

• Prometheus69

Mno tohle se nějak nepovedlo... něco z animazovat prostě nejde. obzláště pokud začneme od Adama... tedy Spocka. :)(21.11.2012)

Animovanému Star Treku podráží nohy krátká stopáž epizod. Zápletka, postavy, poselství, všechno to tam je. V tomhle se seriál neliší od svého staršího hraného bratříčka. Ale zatímco v šedesátých letech dostala posádka Enteprise na podmanění diváka necelou hodinu, v sedmdesátkách se musela spokojit s necelou půlhodinou. A to je málo. Všechno se nutně odehrává v poklusu a tím trpí hlavně atmosféra a uvěřitelnost. Napětí se ani nestačí pořádně rozvinout a už je tu šťastný konec.(13.5.2020)

Na hranou TOSku, ani na jiný hraný Trek to sice nemá, ale je to Star Trek. Pro mě od teď neoddělitelná součást fenoménu se skvělými příběhy, i když jsou krátké, ale většina se povedla a jistě by se dobře vyjímala i v hraném seriálu. A český dabing také není špatný. Občas je to sice až moc pro děti, ale pořád je to sci-fi. Já se u toho vemi dobře bavím, animace se povedla a zábava je to více než příjemná. Pro mě srovnatelné s TOSkou, takže dávám 80%. Toto opravdu jsou cesty hvězdné lodi Enterprise.(26.4.2013)

66%(12.4.2019)

Jsem scifi fanda, proto dávám tři hvězdy, ale samozřejmě mé srdce "bije" pro Star Trek: Enterprise, Star Trek: Next Generation a Star Trek: Voyager.(29.7.2013)

Toto je cast mojich spomienok na uzasny serial pozerany v rakuskej TV v osemdesiatych rokoch so slovnikom v ruke. Ja ako zaryty privrzenec sci-fi a Star Trek je predstavitel tej hrubozrnnej vypravnej odnoze, ktoru bezkriticky milujem. A preto nemam silu povedat co i len slovo kritiky... Skvele(26.9.2008)

Ani ryba ani rak. Epizody jsou kratší, takže ne vždy dosáhnou uspokojivé propracovanosti. Animace je poměrně jednoduchá a jako celek neurazí i když některé sekvence (hromadný běh) působí jako ze seriálu Scooby Doo. Trochu mi vadí přehnané užívání žesťů v momentech kdy se má dít nějaké drama, nemuseli to používat 10x v každé epizodě. Potěší hlasy původního ansámblu a návaznost na některé díly z TOS. Horší tři hvězdy, seriál který celkem neurazí, ale nenabízí nic extra co by nutilo se k němu následně vracet.(27.5.2016)

"It is quite possible, Captain, that they find us grotesque and ugly, and many people fear beings different from themselves."(23.8.2020)

TAS je o dost slabší než TOS, ale je to přece jenom pokračování a to musíme brát v potas...(1.8.2010)

<< předchozí 1 2