Star Trek (TV seriál)

The Animated Adventures of Gene Roddenberry's Star Trek

Star Trek: TAS

(neoficiální název)

Animovaný / Sci-Fi / Dobrodružný

USA, 1973–1974, 8 h 26 min (Minutáž: 23 min)

Komentáře uživatelů k TV seriálu (28)

Animovaná série, kdysi vysílaná v jedné z českých televizí, není tolik kvalitní jako původní seriál, ale autoři si v ní mohli dovolit o hodně více. Přesto se nápady neustále opakují . Hlasy původního obsazení potěší, ale v podstatě to jinak nešlo. Celá barevná koncepce mi k srdci nepřirostla, přestože své kouzlo má.(19.3.2006)

svého času jsem hodnotil jen podle matných vzpomínek na vysílání seriálu v televizi v časných ranních hodinách. dnes, po zhlédnutí všech epizod z dvd, konečně mé hodnocení odráží mé plné přesvědčení. Animovaný seriál se ze všech nejvíce blíží nepřekonatelnému Původnímu seriálu a to ho řadí na druhou příčku v mém osobním žebříčku oblíbenosti. je jen škoda, že se mu u českých diváků - včetně fanoušků Star Treku - nedostávalo vždy patřičného množství pozornosti a ochoty investovat čas do jeho sledování. přitom jde o klenot. pravda, serál je to animovaný, animace je to jednoduchá a jednotlivé epizody jsou relativně krátké, ale i toto všechno může být z jisté perspektivy vnímáno jako klady. krátká délka epizod způsobuje, že jsou v porovnání s epizodami hraných seriálů dějově daleko hutnější a vypravěčsky dynamičtější. animace, byť prostá, zajistila, že seriál velmi pomalu stárnul - narozdíl od svého vzoru -, a je tak velmi snadno přístupný i dnešním divákům uvyklým na vyšší standard. animovaná forma rovněž obchází rozpočtová omezení a nízkou produkční hodnotu Původního seriálu a umožňuje fantastické efekty a exteriéry bez omezení, přičemž tvůrci nešetřili ani fantazií, ani občas křiklavými, občas mdlými pastelovými barvami z celého spektra (a s růžovou to dokonce až přeháněli). podstatnější jsou pak ale podnětné a relativně velmi originální scénáře, jež byly vybírány se stejnou péčí jako u Původního seriálu a je znát, že často pocházejí i z per stejných autorů (i proto jsou přinejmenším čtyři epizody, které si vybavuji, sequely epizod Původního seriálu). seriál ovšem vystihuje ducha svého předchůdce nejen celkovou koncepcí, ale přesně vystiženými postavami obdařenými hlasy herců Původního seriálu a nápodobou kamerových kompozic. i přes nespravedlivý margninální status nekanonické "variace" na Star Trek, který Animovaný seriál po dlouhá léta stigmatizoval, po vydání na dvd a blue-ray se zasloužené pozornosti a uznání přeci, byť jen částečně dočkal. epizoda 1x02 Yesteryear (Co se nestalo) D.C. Fontany se ještě o mnoho dříve stala přímo legendou pro fanoušky vulkánské kultury a jedním ze základních pramenů vlastní fanzinové kultury na Star Treku vystavěné. z dalších občas opomíjených, ale mnou oblíbených epizod bych rád jmenoval 1x01 Beyond the Farthest Star (Na okraji galaxie), 1x03 One of Our Planets Is Missing (Ztratila se nám planeta), 1x08 The Magics of Megas-Tu (Mágové Megas Tu), 1x11 The Terratin Incident (Chtěl bych být menší), 1x14 The Slaver Weapon (Zbraň Otrokářů), 1x15 The Eye of the Beholder (Jiná perspektiva), 1x16 The Jihad (Džihád), 2x03 The Practical Joker (Vtipálek), 2x05 How Sharper Than a Serpent's Tooth (Zhoubnější než hadí jed) a samozřejmě finální 2x06 The Counter-Clock Incident (V opačném čase). pro zajímavost bych dodal, že ke všem epizodám existují literární adaptace od Alana Deana Fostera jako takzvané "Star Trek Log 1-10". také existují fanfilmová pokračování od znalce Star Treku Curta Danhausera. epizody různorodé stopáže se jmenují And Let the Heavens Fall, Element of Surprise a Ptolemy Wept, z nichž poslední je zatím nedokončená. dále se připravuje jedna epizoda čistě z klingonské perspektivy. všechny Danhauserovy epizody je možné zhlédnout na YT.(23.6.2013)

• Niktorius

Mě ten animovaný Star Trek odjakživa strááááášně nudil.(31.8.2007)

• Vishnar

1) ** , 2) **(20.11.2009)

Nikdy jsem neměl čas vidět všechny příběhy, ale i tak bych řekl, že je to slušný průměr.(25.4.2011)

• IllIlIlIIl

Nevím proč, ale tomuhle seriálu jsem nikdy nemohl přijít bohužel na chuť.(18.12.2008)

Keďže som Trekkie, nemôžem nedať maximum. Rovnako zábavné a fantastické ako live-action, ibaže nakreslené. A vôbec to nevadí. Opäť kultová záležitosť.(18.9.2010)

Pane Spoku proc uz nejste na obrazovkach?(9.2.2009)

Sice poněkud slabší, než hraný seriál, ale stále skvělé. Díly mohly být delší, sotva se zde vytvořil nějaký problém, už byl vyřešen. Animace asi taky mohla být trošku lepší, ale i tak skýtala mnohem více možností než hraný film...i když už se člověk tak moc nepobavil sledováním ufounů a příšer. No a největší chyba? Že to už skončilo. 9/10(28.7.2010)

• Prometheus69

Mno tohle se nějak nepovedlo... něco z animazovat prostě nejde. obzláště pokud začneme od Adama... tedy Spocka. :)(21.11.2012)

Odfláklá animace (i na 70tá léta). Hudba,složená evidentně jen pro 1.díl a pak už se jen neustále opakují různé fragmenty. ALE,ta atmosféra a super scénáře to plně vynahrazují!(9.7.2017)

Jsem scifi fanda, proto dávám tři hvězdy, ale samozřejmě mé srdce "bije" pro Star Trek: Enterprise, Star Trek: Next Generation a Star Trek: Voyager.(29.7.2013)

Toto je cast mojich spomienok na uzasny serial pozerany v rakuskej TV v osemdesiatych rokoch so slovnikom v ruke. Ja ako zaryty privrzenec sci-fi a Star Trek je predstavitel tej hrubozrnnej vypravnej odnoze, ktoru bezkriticky milujem. A preto nemam silu povedat co i len slovo kritiky... Skvele(26.9.2008)

Na hranou TOSku, ani na jiný hraný Trek to sice nemá, ale je to Star Trek. Pro mě od teď neoddělitelná součást fenoménu se skvělými příběhy, i když jsou krátké, ale většina se povedla a jistě by se dobře vyjímala i v hraném seriálu. A český dabing také není špatný. Občas je to sice až moc pro děti, ale pořád je to sci-fi. Já se u toho vemi dobře bavím, animace se povedla a zábava je to více než příjemná. Pro mě srovnatelné s TOSkou, takže dávám 80%. Toto opravdu jsou cesty hvězdné lodi Enterprise.(26.4.2013)

Taková slabší náhražka za zrušený seriál. Ze serie jsem viděl asi tak 10 epizod, možná víc epizod. Na seriálu je hodně vidět že je určen pro malé děti. Témata se trochu opakují, včetně postav z původní serie. Sem tam se objeví i nějaké nehumanoidní druhy, které v TOS nemohli realizovat, ale to je tak vše. Když už nic tak to slušně zakončuje serii jako takovou, ale na to že to byl animovaný seriál a že měli větší možnosti (od lodí až po scenerie) to je trochu promrhaný potencial.Update: Měl jsem krátkou chvíli a mrkl jsem vcelku na komplet. V podstatě se moje hodnocení nemění. Snad proto, že je cítit trochu pachuť, že to bylo v podstatě upraveno pro děti a vysíláno v ranním čase, což ještě více degradovalo serii a následně ji zavrhl i otec Star treku Gene Roddenbery. Přesto ale nabídla možná víc než původní serie a hlavně je nadabována původními herci a byla oceněna cenou Emmy v roce 1975 za nejlepší dětský seriál, což byl pro tvůrce odměna za dobře udělanou práci, která epizodně stála něco okolo 70 tisíc dolarů a vyžádala si tříměsíční práci.(4.1.2013)

Ani ryba ani rak. Epizody jsou kratší, takže ne vždy dosáhnou uspokojivé propracovanosti. Animace je poměrně jednoduchá a jako celek neurazí i když některé sekvence (hromadný běh) působí jako ze seriálu Scooby Doo. Trochu mi vadí přehnané užívání žesťů v momentech kdy se má dít nějaké drama, nemuseli to používat 10x v každé epizodě. Potěší hlasy původního ansámblu a návaznost na některé díly z TOS. Horší tři hvězdy, seriál který celkem neurazí, ale nenabízí nic extra co by nutilo se k němu následně vracet.(27.5.2016)

TAS je o dost slabší než TOS, ale je to přece jenom pokračování a to musíme brát v potas...(1.8.2010)

V animovaném Star Treku je toho povoleno mnohem víc, možná i proto, že je prý pro děti (jako pohádka pro děti se také v českém dabingu a ve velmi brzkém víkendovém čase vysílal v polovině devadesátých let na stanici Nova), takže je v něm mnohem větší porcento nehumanoidů, dokonce i přímo v posádce Enterprise, než v běžném TOS. TAS je už celkem stará, takže nemůžeme čekat zázraky v animaci, ale příběhy jsou řekla bych velmi dobré, často odkazují právě na věci, které v originální sérii nebyly zmíněny.(5.10.2008)

Síce už nie také dobré ako originál, ale stále zaujímavé. Najväčší problém je krátkosť epizód, vďaka čomu majú rýchlejší spád, ale samozrejme tomu chýba hĺbka.(21.11.2010)

66%(12.4.2019)

<< předchozí 1 2