Epizody(6)

Za nadvlády Impéria sa Obi-Wan Kenobi vydáva na kľúčovú misiu. (Disney+)

Predator77

No z mého pohledu se jedná o hodně zbytečný a špatný seriál se kterým by nikdo neměl ztrácet čas, protože ta hromada debilních scén co se v něm odehrává a chovaní postav, tak jsem si říkal jestli tohle myslí vážně nebo si už dělají prdel, jediné proč jsem tomu nedal odpad byla poslední opizoda a herec ewan mcgregor kterého mám celkem rád a vůbec nechápu proč se vůbec do něčeho takového vůbec pouštěl když má mnohem na víc !!! ()

Lima

Chudák Ewan. Tohle je plýtvání jeho obrovským charizmatem a tenhle pořád a pořád louhovaný čajíček si ho vůbec nezaslouží. Už jenom kvůli němu jsem fakt moc chtěl, abych to měl rád, ale bohužel. Ve slabém scenáři funguje jenom několik nostalgických momentů (zejména v 1.díle), režie je žalostná, někdy fakt bolely oči na to koukat, chvílema to působilo jako parodie, chvílema to svojí toporností mělo atmosféru komoušských brněnských televizních pohádek, do kterých produkce nalila hodně peněz do průměrných triků a dražších kulis. Deborah Chow je možná sebejistá ve vztahových dramatech, ale na budování odkazu slavné frančízy nemá ani omylem. Na co Myšák v případě Star Wars šáhl pařátem, to pohnojil, vyjma vypravěčsky odvážných ´The Last Jedi´a ´Rogue One´, které byly řemeslně suverénní a měly koule pojmout slavnou ságu jiným pohledem. ()

Marigold

Jsem s tím v míru. Je to režijně totálně nevyrovnané (srovnání úvodní scény z Jedi chrámu a naprosto parodické honičky lupičů a Leiy je neúprosné), scenáristicky je to bordel, postavy se potkávají a odcházejí jakoby uprostřed něčeho podstatného. Trpí to Disney syndromem SW - má to strašně omezené mantinely, protože víme, kam to směřuje a ještě si je to zužuje tím, že to do hry vtahuje úplně zbytečně známé postavy v ústřední roli. Jenže jako kolekce hezkých set pieces, temné atmosféry inkviziční periody a zachmuřeného Ewana, který by vytáhl emoce i z hromady sušeného trusu, to prostě tak nějak funguje. Pokud si odmyslíme, že i nejlepší nová postava, posedlá Třetí sestra, nakonec moc dramaticky nedává smysl a očekávaný duel Bena a "vy víte koho" skončí předčasným odchodem jednoho týmu do šaten, je to vlastně přiměřeně zábavná a atmosferická jednohubka ze světa, který začíná připomínat mosteckou hnědouhelnou pánev. Akorát producenti už by se mohli smířit tím, že Leia, která se ledva přestala pomočovat a digitálně vyhlazený boomer Anakin možná nejsou to, co fans SW chtějí. ()

Algernons

K seriálu jsem byl celou dobu skeptický, než mi první ukázky dali naději, že by se mohlo jednat ve výsledku o něco neškodného, zajímavého a kvalitního. Potenciál na vás dýchá z každé epizody, hlavně díky Ewanu McGregorovi, který je velmi dobrým hercem. Jenže se to tvůrcům celé rozpadlo pod rukama. Tolik nápadů, co by chtěli odvyprávět a předvést, až nebyl prostor žádný pořádně rozvést a naopak to seriálu škodí. Šilená nesourodost a naprosto nepřirozená gradace. Jen ztěží odhadnete z konce epizody o čem bude další a to opravdu nemyslím jako pochvalu. Je tu znát hrozná nedopečenost a souboj PĚTI RŮZNÝCH scénaristů. Je to liný, zkratkovitý a ultimátně o ničem a bez pointy. Potřebovalo to aspoň dalšího půl roku nebo rok příprav předtím, než by to šlo do produkce, ale to bohužel v Disneyho pásové výrobě obsahu pro Disney+ není možné. Nemluvě o tom, jak si to absolutně vytírá zadek s původními filmy a charaktery některých postav. Je to velká bída, které by nikdo neměl věnovat pozornost. Jasně, na sledování je to asi záživnější než takový Boba Fett, ale ten vám ani nezpůsobil silnou psychickou újmu a nesníží IQ o 20 bodů. Bída, hrůza, děs a tragikomedie. Cringe "Hello There" už je jen shnilou třešničkou na tomto bioČoko dortu. 4/10 ()

xxmartinxx

Mohl to být zábavný film, ale je to hodně nijaká série. McGregorovo charisma není samospásné a je vidět, že v Disneym prostě neví, co si počít se svým vrtkavým fandomem. A leze z toho jedno velké hezké nic za druhým. ()

dO_od

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

// Jako člověk, který miluje Pomstu Sithů, jsem zklamaný, že seriálový Obi-Wan nedostal výrazně lepší péči. A jako člověk, který cítil fyzickou bolest, když sledoval poslední hrané seriály z SW univerza, jsem šťastný, že aspoň ten Obi-Wan nestál za úplný... no. Druhá polovina série dokonce velmi povedená, zejména čtvrtá a poslední epizoda. Bavilo mě rozšíření hranýho lore, bavily mě herecký výkony, dramatický momenty, i kamera se místy blýskla. Škoda, že si nepozvali Lucase no. 7/10 a buďme rádi... ()

3DD!3

Obi je zpočátku za sračkaře, ale v posledním díle je to zase ten starý dobrý Wan Kenobi jak jsme ho měli rádi. Psaní je dost mizerné a Chow režíruje unyle, akce je na pár výjimek hodně slabá, některé scény nedávají vůbec smysl nebo jsou konstruovány pouze pro efekt. Znovu i dostáváme mentorskou variaci, kdy náhradní otec pečuje o dítě, zachraňuje ho, znovu ztrácí, znovu zachraňuje.  Samozřejmě že je super, že se díky tomu o Leiy dovídáme více, ale je to pouhý fanservis i díky tomu, že hlavním postavám nic nehrozí, když přežijí minimálně do Nové naděje. Postava třetí sestry je sice zajímavá, ale Moses Ingram herecky nijak nezaujme. Maska Ruperta Frienda je spíš k smíchu než že by budila respekt. Trestuhodně je nevyužitá původní hudba Johna Williamse. Ve chvíli kdy si ale Christensen s McGregorem v poslední části vyměňují názory jde všechno špatné stranou a je to tam. Obávám se, že jsme měli raději dostat film než nedopečenou minisérii. ()

-bad-mad-wolf-

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Ve zkratce: průměrný seriál, jehož zoufalou bezradnost a tvůrčí lenivost zejména v prostřední pasáži zachraňuje výborné finále. Tři hodinové epizody by za dané konstelace byly mnohem lepší volbou - dějové vakuum by se pak nemuselo tak intenzivně zasírat haldami rutinně zrežírovaných klišé a nesmyslů. Jako sociální sonda nicméně Obi-Wan posloužil famózně! ❤ Je nepopsatelně komickým jevem, kterak tu z toxicity obviňují druhé především joudové, pětihvězdičkující cokoliv, na co aktuálně Disney nalepí logo SW, přičemž své hodnocení dokáží "obhájit" pouze nekonečně vulgární toxicitou na adresu diváků, kteří byli spokojeni méně. Aneb opakovaný paradox v táborech SW fans. Snad si u Disneyho někdo adekvátně prolustruje celkovou odezvu a nepůjde na ruku těmhle umělohmotným příznivcům, kteří budou střílet maximální hodnocení i u produktů, v nichž bude Chewbacca létat na Dumbovi nad zasněženými pláněmi Hothu. Omluva těm, kteří si seriál užili nepokrytecky a bez kokotských poznámek - may the force be vy víte co. ()

Shakers

Som smutný, šťastný ale aj spokojný zároveň a prevládajú vo mne viac menej zmiešané pocity. No ako veľký fanúšik, ktorý chcel vždy vidieť pokračovanie po Epizóde III som ochotný odpustiť zopár veci tomu seriálu, pretože som si ho chcel hlavne užiť. Takže chyby tu sú, očakávanie samozrejme boli obrovské, keďže sa do hlavnej role, vrátil po dlhých 17 rokoch Ewan McGregor, ale zavďačiť sa všetkým to sa určite nedá. Ale. Tento projekt mal na to stáť sa obrovskou udalosťou a dopadlo to nie ako obrovská filmová udalosť a vynikajúci zážitok, ale skôr lacnejší seriál s Obi-Wanom, ktorému bohužiaľ chýba lepšia gradácia, osudovosť a podrážajú tomu nohy aj niektoré nevydarené pasáže. Poďme si teda prebrať podrobnejšie čo je tu plus a čo mínus. V prvom rade je veľké plus casting. McGregora som už spomínal, no s prequelovej trilógie sa vrátilo ešte niekoľko známych tvári ako napríklad Bail Organa, Owen a Beru Larsovci a samozrejme Hayden Christensen. Ešte niekoľko prekvapivých cameo roličiek tu je tiež, ale tie nebudem spoilerovať. Takže návrat starých známych potešil. Ideme ďalej. To, že vizuál bude vyzerať super, s tým sa tak nejak už počítalo automaticky. Flashbackov veľa nebolo, ale bavil ma každý. Hudba je tiež fajn. Tak isto potešil aj výskyt inkvizítorov, ktorých sme sa dočkali v seriáli Star Wars: Rebels. Veľmi ma potešil Darth Vader, ktorý konečne vynikol a v závere dostal skutočne premakané akčné scény. Vždy som si to prial vidieť vo filmovej podobe a som rád, že sme sa toho dočkali. !Spoiler! A rozseknutá maska, ktorú sme dostali už v závere druhej sérii Rebels, je skutočne bonbónik !Koniec spoileru!. A keď už spomínam scénu s finále, musím priznať, že ma záverečná epizóda dosť bavila a bol som spokojný s tým ako to skončilo, aj keď niečo mi tam chýba a zopár vecí sa úplne neuzavrelo. Mohol by som zaradiť medzi plusy aj akciu, ale tu treba povedať, že nie každá akcia sa podarila. Takže prejdime k mínusom. Duel svetelných mečov je podľa mňa dobrý. Celkovo keď Obi-Wan zapne svetelný meč je to dobré, no akcia napríklad v druhej časti je zlá natočená. Nudná, nelogická, bez nápadu, nestrhne. Našťastie som mal tento problém iba prvé tri diely. Od štvrtej som mal pocit, že sa tvorcovia spamätali a dostali sme to pravé orechové, aj keď stále to mohlo byť lepšie. Ďalší a asi najväčší mínus je príbeh. Záchrana princezny Leii je strašne dlhá a trvá to tuším cez štyri diely. Radšej by som videl na miesto toho niečo iné. Mladá Vivien to zahrala síce celkom dobre, ale niekedy ju dávali až moc do popredia, občas mi to prišlo až vtipné, že čo všetko vie a dokáže a ostatní okolo, tak pôsobia ako zaostalý. V akciách je to s ňou zlé a keď desať ročné dievča, skúsený lovci nevedia chytiť, tak je to skutočne trapas. Toto je jedna s vecí, ktorá mala byť lepšie natočená, alebo tam nemala byť vôbec. Tak isto o postavy sa netreba báť, keďže vieme kto prežije. Ale oukej, da sa to prežiť, veď Lucas ma tiež zas svojich medvedíkov. Spomenul som, že Inkvizítori ma potešili. Áno ich výskyt je super a som rád, že sme dočkali ich hranej podoby, ale predstavoval som si, že dostanú trošku viac priestoru, že niečo predvedú, alebo, že si zmerajú sily s Obi-Wanom, keď už sú to lovci Jediou. Tak tiež ich nesmrteľnosť je záhada a taký Grand inkvizítor, ktorý ani neviem na čo tu bol je obrovské sklamanie. Bohužiaľ ničoho takého sme sa nedočkali, škoda. To, že sa tam deju niektoré veci zbytočne komplikované, nad tým sa radšej nepozastavujem. Ako som spomenul na začiatku, niečo som tomu seriálu vedel odpustiť. Ďalšie sklamanie, alebo aspoň taká kozmetická vada je pre mňa to že je to seriál. Dávam prednosť filmom a keď Lucas vedel za dve hodiny povedať všetko a nadchnúť divákov, neviem prečo by to nemohol aj Obi-Wan. Bohužiaľ Disney potrebuje pre svoju streamovaciu službu Diesney+ nejaký obsah, tak to skúsme rozkúskovať a šupneme to tam. Zopár vecí mi tam prišlo zbytočných, mohlo to byť kratšie, ale dĺžka mi ani tak nevadila ako skôr to, že napriek tomu, že to bolo také dlhé sme toho dostali vlastne dosť malo. Čakal som viac vysvetlení v niektorých scénach, no márne. A keď už s toho chceli spraviť seriál, preboha koho to bol nápad rozpitvať to na 6 krátkych častí. Veď ani jeden diel nemá cez hodinu! Myslím, že som napísal, asi všetko, takže už len stručné zhrnutie. Napriek niektorým slabším pasážam a zlým natočeným scénam a suchému úvodu ma to bavilo, pretože je to pokračovanie, na ktoré som vždy čakal. Vyzerá to super, je tam Darth Vader a Obi-Wan s tvarou Ewana McGregora, ktorý si natáčanie a návrat do jeho najslávnejšej roli očividne užíval a ja som sa na napriek nesplnením očakávaniam snažil o to isté, užiť si to a baviť sa. A bavil som sa. 85% - 4* ()

sheen

Tak konečně jsem po návratu z dovče mrknul na poslední díl, po prvních dílec jsem byl mírně zklamán, pak mi to ale začalo dávat trošku smysl, přeci jen, když člověk žije tak dlouho v ústraní, nepoužívá sílu a sžírá ho, že zabil svého přítele a poslední díl je velkolepé finále se vším všudy...Obi v podání Ewana je moje nejoblíbenější filmová SW postava, Ewan je neskutečný pantáta. ()

Beckett51

První a poslední epizody jsou jako zarážky pro silně průměrnej a chvílema až podprůměrnej fan-service, kdy se scénáristi ztratili v domněnce, že fanouškům nestačí nic jinýho než "wow efekt". Třetí a čtvrtá epizoda jsou absolutní katastrofy jak z hlediska scénáře (díry a facepalmy jsem přestal počítat tak po deseti minutách), tak režie. Všechno špatný nicméně nevymaže skvělou úvodní scénu z prvního dílu a díl závěrečnej, kde fungovaly dokonce i emoce, což jsem po třetí epizodě snad ani nečekal. Samotnej final fight bych si pak troufl strčit do top 10tky SW soubojů. ()

Cappuccino

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Obi-Wan má naozaj skvelé, emotívne scény plné nostalgie, ale aj množstvo omáčok a nelogických krokov postáv. Tvorcovia z potenciálu, ktorý má príbeh po SW III, vyšťavili naozaj málo. Ako verný nadšenec tohto sveta sa však viem tešiť aj z maličkostí. Objektívne 6/10, subjektívne 7. ()

mzss1

[90%] Jednoznačně u mě zde vede ta skvělá nostalgie! Víc v tom asi nebude. Kvalitou mi to přijde o dost lepší než za mě trochu přeceňovaný Mandalorian. Ewan McGregor utáhl celou tuhle minisérii! Ostatní postavy mě rovněž bavily včetně Dartha Vadera, který byl skvělý jako vždy. Co se týče souboj se světelnými meči tak moc dobře nechápu kritiku, že to nemělo takový náboj. Za mě to bylo velmi dobré, i když uznávám, že ke konci třetího dílu to bylo točené hodně ve tmě a scény to bylo dost prostříhaný, ale co už. Nezklamala i známá hudba. No, víc k tomu asi nenapíši. Uvítal bych druhou řadu, ale spíš si říkám, aby to raději takto bylo ukončené. No, necháme se překvapit. ()

Kothy

Dlouho očekávaný Star Wars seriál je tu. Něco mu ale chybí a fanoušci zřejmě tohle nečekali. Sledujeme Obi-Wana 10 let po událostech Epizody III. Většina jediů je mrtvá a po tom zbytku jsou inkvizitoři. Kenobi se skrývá na Tatooineu a hlídá malého Lukea. Po únosu Lei je ale povolán jejím nevlastním otcem, aby ji zachránil. Kenobi se brání, ale nakonec svolí. Začíná tedy záchranná mise, která se neobejde bez komplikací. Akce je tam dost a vidíme spoustu známých postav. Celé to dost stojí na vztahu Bena a Anakina a ti dva se nejednou potkají. Bohužel je tam spousta děr a nelogičností. Závěrečný souboj ale stojí za to. Další série už zřejmě nebude potřeba. A co bude dál? "Ty nejsi jedi!" ()

AllShallFall

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Zdejší hodnocení fakt nechápu. Průměr hodnocení všech episod, dává dohromady 69.6%, ale my tu máme 67%. Velice zajímavé. Nevadí. No a rovněž si myslím, že spousta lidí by měla, na místo sledování seriálů universa, kterým vlastně nejsou ani oddaní fanoušci, raději chodit ven na vzduch a do přírody, vyvětrat své zakrnělé mozečky. A po návratu domů, navštívit doktora a nechat si předepsat nějaké tabletky na uklidnění. Nebo po přečtení některých komentářů zdejších moudrých kritiků, mám pocit, že jim musela bezprostředně rupnout cévka v mozku. ()

InJo

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Nejočekávanější SW seriál skončil (nebo aspoň jeho první série) a já si připadám, jak kdyby ani nezačal. Asi byla hloupost od toho cokoliv (pozitivního) čekat, ale že to bude až takhle prázdný, banální a plný nesmyslů, to teda všechna čest. Za těch šest epizod se tam nestalo nic, co by fanda SW (natož kdokoliv jinej) potřeboval vidět. Takže nakonec ještě horší než koncepčně bizarní Boba Fett. Zlatej Mandalorian. Jestli budou u Disneyho v tomhle chamtivostí poháněném mrvení legendární značky pokračovat i v dalších (mnoha) letech, ani Síla už nám nepomůže. 50 % ()

AppleCore

Vizuálně krásná připomínka původní analogový trilogie, která se bohužel utápí v líných scenáristických vodách tý poslední. Zápletkou to částečně připomíná Mandaloriana, kterej zachraňoval malýho "Yodu", zatímco Obi zachraňuje malou Leiu. Spousta scén navíc postrádá jakoukoli životnost a dynamiku. Naštěstí to drží pohromadě skvělej soundtrack, slušná atmosféra, výbornej McGregor a tak trochu i ta nostalgie. ()

bart_

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Ach jo, to jsem si po fenomenálním teaser traileru, propagační kampani a celý reklamní masáži bláhově myslel, jak bude Kubík při sledování seriálu o jeho milovaném dětském hrdinovi Obi-wanu Kenobim zas to malý děcko, který neustále dokola čumělo na prequelovou trilogii. Jenže jak se říká "Myslet znamená hovno vědět.", hype jako takový může být stejně zrádný jako Temná strana Síly, a totéž chtě nechtě platí i pro Myšákovský korporát. Disney totiž pěkně kecalo s tím, že tenhle projekt bude pomyslnou vlajkovou lodí Disney+ a já jsem jen rád, že si tuhle streamovací platformu Strýčka Skrblíka neplatím a radši jejich produkty pirátím, protože ten content za moje prachy fakt nestojí........ První, druhá a poslední epizoda jsou báječnej fan-servis, který se nesnaží prvoplánově dojit pozlátko nostalgie do poslední kapky. Jenže vše mezi tím (hlavně čtvrtá epizoda je totální facepalm) by se dalo laicky popsat jako anti-fan-servis, který nefunguje ani jako crowd-pleaser, ani jako guilty pleasure. Fakt mi hlava nebere čím to je – jestli za to může režisérka Deborah Chow, producentka Kathleen Kennedy (já už se jen modlím ať ta arogantní bába konečně chcípne v bolestech), anebo pohlaváři v Disney – ale tvůrci prostě neměli sebemenšího tucha, o čem tahle show má vlastně být. Což ostatně potvrzuje i fakt, že původní scénář byl kvůli příliš temnému pojetí několikrát přepisován...... Zatímco v rámci kontextu a fikční komplexnosti Star Wars univerza je Skywalger sága klasickou pohádkou o archetypálním souboji dobra se zlem který využívá schéma o monomýtu, tak tahle Kenobiho sólovka měla být temným a dospělým příběhem o zlomeném muži, který ztratil vše. Zájmena parádní flashback s Haydenem Christensenem je totiž pomyslný highlight celého seriálu a esencí toho, čím tahle show měla být už od počátku – o konfliktu Obi-wana a Anakina, ne o redemption arcu Revy. Sice se mi líbila ta syrovost, jakou je pojatá ta nefalšovaná antagonistická osobnost Vadera jakožto záporáka, z kterýho jde obrovskej strach, ale ačkoliv si Hayden jakožto Anakin Dripwalker každou scénu krade pro sebe, má zde žalostně málo prostoru na to, aby zazářil. Nebudu ani lhát že třeba u závěrečnýho dialogu mezi Obi-wanem a Anakinem či u Leia's theme ve finální epizodě jsem uronil nejednu slzu, avšak všechno ostatní je extrémně tlačený na sílu, narychlo a na jedno brdo, a dokonce ani na avizovaný Duel of the Fates nedošlo. Je to hodně odfláklý a nedopečený polotovar, který promarnil svou šanci a jedinečnej potenciál být absolutním vrcholem celé Star Wars franšízy, kterej mohl být víc epic než Svarta Jump nebo když Yoda dropnul n-word...... Nakonec z toho však vznikla přímočará a zkraktovitá slátanina pro děti. Navíc ta šíleně krátká stopáž tomu taky neskutečně škodí, poněvadž 4 hodiny na půdorysu 6 dílů je sarka málo. Radši ani nemluvě o neustále se recyklujícím šablonovitým schématu "útěk - záchrana - útěk - záchrana kontra deus ex machina", který mě fakt nebavil. Každopádně Evžen MekŘehoř je hlavní tahoun, absolutní gigachad a král, který ani po 17 letech neztratil byť jen špetku kouzla svého charismatu, a který želbohu zas a znova nese celej příběh na svých bedrech. Krom Ewana je bezpochyby největším superlativem a nevýčislitelným komediálním zlatem chemie mezi rebelantskou Leiou (ta holka je totální girl boss 💞) a nihilistou Obi-wanem. A to fakt není moc dobrá vizitka.... Jinak tenhle nekonzistentní paskvil nemá nic – nulový napětí, nulová originalita, nulová kreativní vize, nulový character development, nulová pointa, nulový emoce, nulová satisfakce. Seriál sice dokáže zaujmout v jednotlivých dílčích momentech (flashbacky a finální konfrontace Anakina/Vadera s Obi-wanem budiž důkazem), ale jako koherentní celek prostě nefunguje. Fanoušci možná čekali příliš, jenže tvůrci zkrátka jeli až moc na jistotu a mě neuvěřitelně mrzí, jak moc ty zoufalý tvůrčí rozhodnutí, stupidní lazy-writting, naprosto debilní scénáristickej amaterismus (sice nejsem rejpal, ale těch nelogických scénaristických děr je víc jak v cedníku, až mě to kolikrát dokázalo zvednout ze židle) a ta sterilní low-budget režie (paradoxně od nejbohatšího korporátu) celý zážitek tak extrémně kazí – to už i Lucasova prequelová trilogie působí oproti tomuhle chaotickýmu mišmaši jako umělecké veledílo světové kinematografie. Již dlouho jsem doopravdy neviděl seriál, který by tak neschopně promarnil svůj unikátní potenciál. Jakožto SW fanboi tomu zcela neobjektivně nadržuju víc než bych měl a mně to láme srdce, protože tohle si Ewan a všichni fanoušci po tolika letech čekání fakt nezasloužili 💔 ........ [VERDIKT: hořký zklamání; 6,6 světelných mečů z 10] ()

filmfanouch

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Původní Star Wars v roce 1977 představili fikční svět s propracovaným světem, plný různých planet, ras a především postav. Od roku 1977 svět Star Wars představil několik tisíc postav, fandové ovšem pochopitelně našli své prestižní oblíbence. Yoda, Darth Vader, Han Solo, Luke Skywalker, Darth Maul, Qui-Gon Jinn či Obi-Wan Kenobi. Obi-Wan Kenobi je ostatně součástí světa Star Wars již od roku 1977 a Alec Guiness tehdy dokonce za svůj výkon dostal nominaci na Oscara. Guiness ovšem roli přijmul pouze díky honoráři, samotný svět Star Wars nenáviděl a zvěsti hlásají, že to byl právě jeho nápad, aby Obi-Wan Kenobi na Hvězdě smrti vydechl nápad. Přesným opakem Guinesse se ovšem stal Ewan McGregor. Synovec Denise Lawsona (představitel Wedgese Antillese v původní trilogii i deváté epizodě) získal roli Obi-Wana Kenobiho v prequelové trilogii skládající se z Epizod I-III a byl tehdy ze získání role nadšení. Což bylo poznat nejen na vynikajícím výkonu, který v očích fanoušků Star Wars dokázal zastínit samotného Aleca Guinesse, ale především skrze to, že během natáčení McGregor sám dělal zvuky světelných mečů a zvukařům tehdy nejspíš dvakrát radost nedělal. S odstupem času prequelová trilogie rozdělila fanoušky Star Wars na dva zásadní tábory, prakticky každý se ovšem shodl na tom, že McGregor patří mezi ty nejlepší a dost možná i ten nejlepší prvek prequelové trilogie.   Od roku 2005 a s tím i premiéry Star Wars: Epizody III - Pomsta Sithů poté uteklo již 17 let, fanoušci ovšem dlouho volali po tom, aby se Ewan McGregor jako Obi-Wan Kenobi dočkal vlastního filmu, který by fungoval jako středobod mezi prequelovou a originální trilogií. V moment, kdy Disney v roce 2012 odkoupil Star Wars od jejich tvůrce George Lucase za 4 miliardy dolarů bylo oznámeno, že krom Epizod VII-IX dojde i na sérii Star Wars Anthology (spin-offy) a začalo se tradovat, že je v plánu i sólový film Obi-Wana Kenobiho. Stali se ovšem dvě stěžejní události - Solo: Star Wars Story v kinech pohořelo, Star Wars naopak na Disney+ zabodovali v hrané seriálové podobě skrze seriál Mandalorian. Což nevyhnutelně vedlo k chystání mnoha dalších seriálových Star Wars spin-offů, kdy nakonec došlo i na vysněný návrat - Minisérii s Obi-Wanem Kenobim v podání Ewana McGregora.   Režie celé minisérie se poté ujmula Deborah Chow (třetí a sedmá epizoda seriálu Mandalorian) a došlo i příslib návratu Dartha Vadera a především předzvěstné lákání na odvetu století, které dokáže navázat na osudový souboj Obi-Wana Kenobiho a Dartha Vadera na Mustafaru. Zásadní problém poté pochopitelně zůstává v tom, že minisérie Obi-Wan Kenobi sice dokáže doplnit skládačku mezi původní a originální trilogií, diváci ovšem o jeho existenci nutně nemusí vědět, aby si udělali obrázek o celé sáze. Na druhou stranu ovšem platí, že si v Lucasfilmu dávají záležet na ucelenosti kánonu a za pochodu dokážou vyžehlit pár dějových děr, které Star Wars provází v podstatě od původní trilogie. Opět pochopitelně záleží na tom, jak moc někomu retcon přijde jako líná scenáristická berlička, samotný retroaktivní kontinuita ovšem někdy může fungovat jako solidní náplast (především na díry, které dokázal za celých 39 let napáchat samotný George Lucas i neutříděné knihy a videohry, které po odkoupení studiem Disney nově spadající do sekce legendy). Stěžejní otázkou ovšem zůstává to, zda dokáže Obi-Wan Kenobi obstát jako solidní podívaná ze světa Star Wars.   Fanoušci Star Wars se dají rozdělit na skupiny. Ti, kteří se k Star Wars dostali skrze již původní trilogii, ti kteří se ke Star Wars náhodou dostali skrze sequelovou trilogii a ti, kteří se ke Star Wars dostali skrze prequelovou trilogii a celou Skywalker Ságu odstartovali chronologicky epizodami I-III. Z pochopitelných důvodů, kdy dochází k návratu Ewana McGregora v roli Obi-Wana Kenobiho a Haydena Christensena v roli Anakina Skywalkera/Dartha Vadera, by rozum snadno mohl říci, že minisérie Obi-Wan Kenobi bude určena především pro ty, kteří se ke Star Wars dostali skrze prequely. Minisérie Obi-Wan Kenobi ovšem skutečně dokáže fungovat jako pomyslný střed mezi dvěma generacemi Star Wars a především ukázat, že Ewan McGregor byl skutečně castingovou trefou do černého. 51-letý Ewan McGregor sice musí hrát Obi-Wana Kenobiho, který trpí post-traumatickou stresovou poruchou po událostech Rozkazu 66 a odtrhl se od Síly podobně jako o 43 let později jeho žák Luke Skywalker, přesto z něj v průběhu šesti epizod srší pocit, že je rád zpět ve své životní roli. A jakmile konečně dochází k akci se světelným mečem a především osudovým konfrontacím se starým učedníkem, emoce fungují přesně tím správným způsobem, kterým by fungovat měli.   Děj se odehrává přesně 10 let po Pomstě Sithů a 9 let po Nové naději, dokáže tak přesněji zobrazit dobu, kdy někteří žijí ve strachu z Impéria, někteří naopak v Impériu nalezli ideální novou vládu. V rámci šesti epizod tak jde sledovat zárodky povstání, polemizování na téma, že všichni Jediové nemohli Republiku zradit a především sledovat, že v galaxii pořád existují lidé, kteří věří v naději. Star Wars v jádru vždy především představovali epickou ságu o boji dobra proti zlu a přesně tyto pocity dokáže v průběhu vyvolat i minisérie Obi-Wan Kenobi. Mnoha momentů přitom pochopitelně volá po nostalgii, příslibu budoucích věcí, které diváci už dávno znají a milují, ale také po nahlédnutí do známých elementů skrze tak trochu jiné perspektivy.   S vděčností u fanoušků Star Wars to bývá těžké už od roku 2015 a premiéry Epizody VII. J. J. Abramsovi tehdy bylo vyčítáno, že byla Síla se probouzí možná až příliš velkou na jistotu, Epizodě VIII se poté vyčítalo to, že si Rian Johnson šel možná až příliš vlastní cestou, částečně redefinoval nejen Sílu, ale i elementy světa Star Wars a někteří se ve finále zmohli na vydírání typu, že jim Johnson zničil dětství a za to zaplatí životem. Rozum tak radí, že to Star Wars budou mít v budoucnu těžké i se sázkou na jistotu, i s pokusem o něco tak trochu jiného (hodně štěstí Taiko Waititi!). Obi-Wan Kenobi v rámci brandu Star Wars skutečně nečiní velké kroky kupředu, v jádru ovšem zůstává tou ideální sci-fi velkolepou podívanou, kde se dochází ke středu dobra se zlem a celé to pořád dokáže působit pocitem, že jsou Star Wars v rukách někoho, kdo má tento svět opravdu rád a baví si ho s ním vyhrávat. A přitom dokáže nebourat zavedené pořádky a s tím spojený kánon.   U Obi-Wana Kenobiho skutečně dokážou fungovat emoce. Nejen při opětovných konfrontací s Darthem Vaderem a slovy, které bolí (,,stal jsem se tím, co jsi stvořil), ale napřklad i při budování vztahu s malou Leiou. Malá Vivien Lyra Blair dokáže od počátku vyvolat pocit, že by byla Carrie Fisher se svou nástupkyní spokojená a je přitom sympatické pozorovat, jak začíná mít malá Leia podobné charakteristické rysy jako její matka Padmé i její otec Anakin. Naopak je emotivní sledovat Leiu, která vlastně neví nic o svém skutečném původu a klade si tak různé otázky. Moment, kdy se Obi-Wana zeptá, zda je její biologický otec a on jí na to dodá, že by jí to rád potvrdil, to je jeden z těch momentů, který dokáže diváka emocionálně rozemlít. Ještě emocionálněji rozdrtit ovšem diváka dokáže vyvrcholení závěrečného souboje, který je zakončen jednou upřímnou a bolestivě znějící omluvou.   Darth Vader již od svého nástupu dokáže vyvolat přesně ten pocit, který vyvolat má. Děsuplná existence, ze které mají strach i lidé na jeho straně a který dokáže být nesmírně krutý. Jeho násilné chování ve vesnici ve třetí epizodě, mučení Obi-Wana a definitivní převtělení Anakina Skywalkera v Dartha Vadera, který si od Anakina vzal to nejhorší. Radovat se přitom snadno jde i z návratu hlasu Jamese Earla Jonese, Vader, který kvůli nenávisti k Obi-Wanu Kenobiho v jistých momentech jedná strašně iracionálně a v jeden moment si uvědomí, že selhal díky nepochopení jedné staré Obi-Wanově lekci. Vidět Vadera zpět v téhle formě byl jednoduše splněný sen, především i proto, že Vader dokázal dostát své reputaci.   Velkým oříškem se pro fanoušky Star Wars stala postava Revy/Třetí sestry v podání Moses Ingram. Ať už to byli klasické rasistické štěky či poznámky na neschopné herectví samotné Ingram, Reva moc fanouškům k srdci nepřirostla. Dost možná už ani nepřiroste, po první epizodě šlo ovšem o zkratkovitý předčasný postoj. Reva zpočátku působí jako postava, která je úmyslně naštvaná tak trochu otravně a snažící se dosáhnout respektu, přičemž ovšem irituje i ostatní Inquisitory. Jakmile ovšem dojde k odhalení jejích motivů, odhalení její minulosti a i smysluplnému vyvrcholení, rázem postava Revy dostává solidní příběhový arch. Stejně jako u Kelly Marie Tran a její postavy Rose Tico z Posledního z Jediů se tak Ingram i její postava dočkávají poměrně neoprávněné nenávisti.   Skladatel k původním filmům ze Skywalker ságy John Williams se vrátil, aby k minisérii Obi-Wan složil ústřední hudební motiv a ten je naprosto skvělý, dokáže evokovat starou Williamsovu Star Wars hudbu a skvěle se poslouchá pořád dokola. Hlavním skladatelem se ovšem stala Natalie Holt (seriál Loki) a ta dokázala excelentně jít ve Williamsových Star Wars, dodat soundtrack, který evokuje ty správné Star Wars a naznačit, že Williams dost možná nalezl ideálního náhradníka pro budoucí generaci Star Wars celovečerních projektů.   Poměrně zvláštní zůstává rozhodnutí, že minisérie Obi-Wan Kenobi obdržela rating 9+, nejnižší televizní rating. Je to zvláštní především proto, že je Obi-Wan Kenobi v součtu brutálnější, než by člověk čekal a přiměřená míra násilí (i když pořád výrazně přístupná) dokáže ještě více vykreslit dobu temna, ve které se minisérie odehrává. V jednotlivostech je síla, především při vyprávění o tom, jak někdo původně v Impérium věřil, aby se nakonec setkal s realitou, jak někteří kvůli Impériu přišli o hodně a bojují tak i proti početné převaze. Něco podobného předvedlo například Rogue One: Star Wars Story, které se ovšem odehrává pouze krátce před původními Star Wars s podtitulem Nová naděje. Minisérie tak ovšem dokáže alespoň představit fungování předaleké galaxie 9 let před Bitvou o Yavin a především v jednom starém Jediovi probudit toho starého ducha. Minisérie Obi-Wan Kenobi tak díky snadné přehlédnutelnosti sice nemusela vůbec vzniknout, svou existenci si ovšem dokáže obhájit nejen díky návratu Ewana McGregora do své ikonické role.   Osobně věřím, že minisérie Obi-Wan Kenobi dokáže pro spousty diváků představovat ty ideální Star Wars a to i přes fakt, že pořád bude převládat především nespokojený tábor. Již nyní dochází k diskuzím nad tím, zda se musel Obi-Wan Kenobi skutečně vydat na vesmírnou dráhu a celých 6 epizod se nemohlo odehrávat na Tatooine a točit se kolem konfliktů s písečnými lidmi či pašeráky Jabby Hutta. Dá se ovšem snadno uvěřit tomu, že kdyby měl v paralelní časové linii seriál přesně takovouto podobu, snadno by se objevila početná skupina fanoušků, která by psala, že existence minisérie, kde Obi-Wan Kenobi tráví celých 6 epizod na planetě Tatooine, je zbytečná. Stěžejní tak opravdu zůstává především to, že tvůrci dokázali přijít se solidním příběhem, který dokázal utáhnout 6 epizod a přitom se nutně nerozbil zavedený kánon. Spousty věci naopak najednou začali dávat ještě větší smysl. Retcon tak může skutečně někdy působit jako líný nástroj, někdy ovšem naopak dokáže přinést i ideální dobro.   Minisérie Obi-Wan Kenobi v součtu dost možná nebude pro spousty lidi zásadní událostí, v mnoha ohledech ovšem splňuje přesně ty pravé Star Wars. Minisérie přitom dokáže stát na postavách, těžit z malých momentů a přitom všem vybalit i pár příjemných překvapení. Těžko říct, zda se potvrdí zvěsti o 2. sérii, pokud ovšem Ewan McGregor skutečně vytáhl jedijskou róbu a světelný meč naposledy, toto rozloučení v součtu dopadlo skvěle.... ()

Související novinky

Novinky ze světa Star Wars

Novinky ze světa Star Wars

27.05.2022

Dny oslav Star Wars jsou tu, a z předaleké galaxie k nám teď docestovala řada novinek a zpráv, kterými je třeba se probrat. Vykopneme to tím, že dnes 27. května má na streamovací službě Disney+…

Star Wars poprvé nabírají ženskou skladatelku

Star Wars poprvé nabírají ženskou skladatelku

24.04.2022

Po její oceňované práci na seriálu Loki pro studio Marvel dostává skladatelka Natalie Holt další, tentokrát ještě o několik řádů významnější zakázku. Lucasfilm ji totiž najal ke složení soundtracku k…

Disney+ odstartuje v Česku 14. června

Disney+ odstartuje v Česku 14. června

29.03.2022

A je to oficiální. Společnost The Walt Disney Company potvrdila, že streamovací služba Disney+ dorazí do Česka a na Slovensko 14. června, základní měsíční předplatné bude stát 199 Kč, roční pak vyjde…

Christopher Lloyd si zahraje v Mandalorianovi

Christopher Lloyd si zahraje v Mandalorianovi

20.03.2022

Legendární herec Christopher Lloyd (Návrat do budoucnost, Addamsova rodina) si na stará kolena řekl, že na odchod do důchodu je v 83 letech ještě brzo, a tak fanouškům (a jistě i vnoučatům) dělá…