„Márne pátram, ktorý z vás je väčší debil.“ Akčná nálož režiséra Tonyho Scotta (TOP GUN), producenta Joela Silvera (KOMANDO) a scenáristu Shanea Blacka (SMRTONOSNÁ ZBRAŇ), ktorú môžeme pokladať za ultimátnu akčnú bombu 90. rokov. Nonstop nával najtuhších dialógov, aké môžete v akčnom žánri počuť, nonstop nával najukážkovejšie nakrútených (strih, choreografia, rozpočet, výprava) akčných scén žánru (od auta v bazéne cez ručné bitky až po cool koňa na štadióne), napínavý scenár plný výborných žánrových klišé (hrdinova trauma z minulosti) a prekvapivých zvratov (manželkina nevera s nezabudnuteľným sólom Brucea „Do pupku nie“ McGilla, efektne zakončená jeho štýlovým auto-odchodom) a dokonalé herecké obsadenie. Bruce Willis je sarkastikom z povolania a Damon Wayans nečakane sympatický, spolu im to pristane natoľko, že aj keby mal POSLEDNÝ SKAUT slabšie miesta, bez problémov by ich títo dvaja zamaskovali. Lenže nemá. Dokonca aj Halle Berry ujde.(4.11.2004)

Hláškami smrtelně výbušný film s výbornou ústřední dvojicí, která si s nikým nebere servítky. Bruce Willis je v nejlepších letech a jeho hlášky si říkají o kulku do hlavy, vedle něj vypadá Damon Wayans jako velký boxer, ale jeho rychlí jazyk taky není zrovna příjemný. Tahle dvojce je opravdu k nezastavení, protože od prvního okamžiku, kdy se ukáží ve filmu si ho ukradnou a divák je oba začne obdivovat/milovat/nenávidět. malá rolička Halle Berry zpětně jistě potěší. Takhle nabitý snímek se nevidí často a to nemluvím jen o postavách a hercích, které je bravurně ztělesňují, ale také o scénáři, který se ničeho neobojí, o čemž vás přesvědčí už v úvodu hráč amerického fotbalu co musí položit touchdawn. Celkově jde o jeden z nejlepších filmů Tonyho Scotta, ve kterých ještě točil filmy a ne své halucinační představy a fantazie. Kdo tvrdí, že nejkultovnější film je Pulp Fiction ten by potřeboval jednu přesně mířenou od Wayanse jeho oblíbeným fotbalovým míčem mezi nohy...(3.6.2004)

Poslední skaut má pověst kultu. A já mu to neupírám. Má něco do sebe. Skvělé hláškyv, například - ty ale spíš až ke konci. Pomalejší začátek a méně akce mi to ale trochu kazí. Bruce to každopádně táhne nahoru. Podle toho, co jsem o filmu četl, jsem očekával ultimátní hláškami nabitou řež. Dostal jsem jen velmi slušný akčňák, z něhož si zapamatuju pár hlášek. 70%(18.1.2010)

Tady v té záplavě pětihvězdičkových hodnocení si připadám se třemi hvězdami jako záškodník. Faktem ale zůstává, že tenhle film kromě přehršle více či méně zábavných hlášek nabízí jen standartní děj a průměrné herecké výkony. Bruce Willis je sice dobrý, stejně tak i Damon Wayans, ale to prostě na lepší hodnocení nestačí.(9.6.2003)

• Tosim

Tohle opravdu ne. Podle mě by měl mít akční film nějakou protiváhu a ta vážně není v tom, jak Willis řve na třináctiletou holku a ona na něj. Nemám nic proti větám typu NECHCE MI HO VYKOUŘIT či AŽ JÍ BUDE ČTRNÁCT, BUDE S NIMA ŠOUSTAT, ale pokud se tohle děje celý film, vydává se to za skvělé hlášky a divák se nemá možnost z toho vzpamatovat, nějak mi to nesedí. Párkrát jsem se zasmál a dvakrát lekl, ale abych přehršloval hvězdičkama, to tedy ne. Nebe je modrý, voda je mokrá, ženský maj tajemství. Některý filmy ne.(16.4.2003)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy si hráč amerického fotbalu Billy Cole (Billy Blanks) prostřelí hlavu, drží pistoli v pravé ruce a také si ji tak přiloží na pravou stranu hlavy. V následujícím zaběru při stisknutí spoušťě je však jeho hlava prostřelena z levé strany a Bill padá na stranu pravou. (Sign)

• - Ve scéně, kdy do Cory (Halle Berry) zezadu narazí zločinci, řídí Cory Chevrolet Corvette 1980, zatímco vůz zločinců je Citroën DS 21. Jimmy (Damon Wayans) k této události přijede v Jaguaru XJ třetí serie. Auto, které ukradnou Joe Hallenbeck (Bruce Willis) a James "Jimmy" Alexander Dix (Damon Wayans), je BMW 750iL E32. (Steewe)

• - Skladatel Michael Kamen film nenáviděl. Hudbu k němu složil jen z přátelství s Brucem Willisem. (Kulmon)