Poslední skaut

The Last Boy Scout

Posledný skaut

Mysteriózní / Akční / Krimi / Thriller / Komedie

USA, 1991, 105 min

Od první scény, ve které fotbalista vytáhne během zápasu pistoli, jsem věděl, že je tady něco špatně. Shane Black. Jeho scénář je esencí toho, co bylo na 90. letech špatně. Třeba "humorné" hlášky, které mezi sebou postavy trousí, ale nesouvisí s dějem a neposouvají ho dál, to je fakt zlo. Dá se to akceptovat u Austina Powerse nebo Scary movie, ale v akčním filmu, byť odlehčeném a vtipném, jsem (fakt naprosto chybně) čekal nějakou úroveň. Čechovova puška. Willis: "Ještě jednou se mě dotkneš a zabiju tě." Jenže k tomu nemá příležitost a divák prostě ví, že si na to musí počkat až na úplný konec filmu. A tam mu to ten Willis ještě připomene! "Já jsem tě varoval. Jestli se mě ještě dotkneš, zabiju tě." Bože můj.(27.4.2013)

Poslední skaut je poměrně "vyspělý" akčňák, co se týče jakéhosi sebeuvědomění. Ví, z čeho těžily nejúspěšnější dosavadní akční filmy, řadí se k jejich konceptu a i když je dějově nijak nepřekonává, vybírá si z nich ty nejlepší elementy, aby mohl předvést to samé znovu a být při tom více chytlavý. Bruce Willis je zde asi v nejlepším, tolik skvěle fungujících hlášek nemá žádný jiný film... Celkově, má to své mouchy, ale stylovost neoslabila ani po 20 letech. "I'd like to hear you scream in pain!" "Play some rap music." 8/10(29.9.2012)

Perfektní akční podívaná z bezčasí, kdy ještě dobíhala úžasná akční 80. léta (SMRTONOSNÁ PAST 3, SMRTONOSNÁ ZBRAŇ 3) a ještě se nerozjela úžasná akční léta devadesátá, kdy se John Woo přestěhoval do Hollywoodu a na scéně se objevil Michael Bay a Wachovští bratři v (počítačovém) triku. Z doby kdy Tony Scott ještě nekurvil svoje filmy epileptickým střihem a Shane Black (který za scénář SKAUTA inkasoval rekordní milion dolarů) svými brilantními vtipnými scénáři se stylovými hrdiny z masa a kostí pomáhal odstřihnout akční film od namaštěných svalů a Ronalda Reagana. Z doby kdy Arnold natočil T2 a POSLEDNÍHO AKČNÍHO HRDINU, Sly CLIFFHANGERA a DEMOLITION MANA, van Damme DVOJITÝ ZÁSAH a UNIVERZÁLNÍHO VOJÁKA, velký Steven PŘEPADENÍ V PACIFIKU a Bruce Willis POSLEDNÍHO SKAUTA a SMRTONOSNOU PAST 3. SKAUT je stejně jako předchozí Shaneův počin, SMRTONOSNÁ ZBRAŇ černobílý parťácký akčňák nabitý dostatkem drsné akce a doslova přebitý slovními přestřelkami a vtipnými hláškami. Opět nechybí nihilistický hrdina (vlastně dva), drogy a náležitě slizský padouchův poskok, který když už se zdá být po všem zaútočí na hrdinovu rodinu. Přesto nebudete mít pocit, že se Black vykrádá a ani kdyby, nebude vám to ani trochu vadit. A já osobně mám stejně SKAUTA radši než ZBRAŇ.(28.2.2006)

Tady se nám sešlo hned několik nej. Suverénně nejlepší film jak pro Willise tak pro Tonyho Scotta. Bruce Willis svou postavou vytvořil jednoznačný kult v postavách akčních hrdinů, kteří svého protivníka "ukecají". Poprvé jsem film viděl na premiéře v kině, později s bezkonkurenčně sprostým dabingem. Hláška stíhá hlášku a je to opravdu síla. Podobný film již nebude nikdy natočen. A za tím si jednoznačně stojím. No uznejte sami: -Na špatným místě ve špatný čas, nic osobního. -To si myslíš ty. Včera jsem opíchal tvoji ženu. -Vážně? Jak víš, že to byla moje žena? -Říkala, že její muž je hroznej čůrák a nosí klobouk. -Jsi celkem v pohodě na to, že tě čeká kulka. -Tvoje žena stojí i za dvě kulky. -Jak to chceš? Do prsou? Nebo do hlavy? -To přesně říkala tvá žena. -Nech už těch keců o mý ženě. -Zeptej se mě, jak je tlustá? -Jdi do prdele! Jak je tlustá? -Musel jsem ji vyválet v mouce a hledat vlhký místo. Pak jsem ji musel poplácat a chytit správnou vlnu. Neříkám, že je tlustá,ale její školní fotku dělali z letadla.(26.8.2006)

Jaký je rozdíl mezi Posledním skautem a zástupem odpadních filmů, které se krčí v půlnočních vysílacích časech? Příběh je stejný, hesla jsou stejná, všichni se mlátí a všude něco vybuchuje. Ten rozdíl se jmenuje Bruce Willis. No a pak možná ještě Tony Scott... Ďábelská jízda, ve které hláškující duo skautíků loví jednoho bobříka za druhým je podle mého důstojnou poctou akčním filmovým devadesátkám.(2.4.2011)

• - V úvodnej scéne filmu, ktorá začína futbalovým zápasom, môžeme na dresoch hráčov vidieť mená ako Josephson a Coates. Barry Josephson bol producentom filmu a Kim Coates hrá Cheta. (vander19)

• - V časopise "New Yorker" sa Joel Silver vyjadril, že nakrúcanie tohoto filmu bola jedna z troch najhorších skúseností v jeho živote. (Stefan_M)

• - Rozhovor Joea a Jimmyho o kalhotách za 650 dolarů byl převzatý z vystřižené scény Smrtonosné zbraně (1987), kde má Murtaughova dcera na sobě drahé šaty na vánoční párty a on se zeptá "Není v nich zabudovaná televize?" Ona řekne, že ne a Murtaugh zamumlá "Jsem už moc starej." (3DD!3)