Poslední skaut

The Last Boy Scout

Posledný skaut

Mysteriózní / Akční / Krimi / Thriller / Komedie

USA, 1991, 105 min

„Márne pátram, ktorý z vás je väčší debil.“ Akčná nálož režiséra Tonyho Scotta (TOP GUN), producenta Joela Silvera (KOMANDO) a scenáristu Shanea Blacka (SMRTONOSNÁ ZBRAŇ), ktorú môžeme pokladať za ultimátnu akčnú bombu 90. rokov. Nonstop nával najtuhších dialógov, aké môžete v akčnom žánri počuť, nonstop nával najukážkovejšie nakrútených (strih, choreografia, rozpočet, výprava) akčných scén žánru (od auta v bazéne cez ručné bitky až po cool koňa na štadióne), napínavý scenár plný výborných žánrových klišé (hrdinova trauma z minulosti) a prekvapivých zvratov (manželkina nevera s nezabudnuteľným sólom Brucea „Do pupku nie“ McGilla, efektne zakončená jeho štýlovým auto-odchodom) a dokonalé herecké obsadenie. Bruce Willis je sarkastikom z povolania a Damon Wayans nečakane sympatický, spolu im to pristane natoľko, že aj keby mal POSLEDNÝ SKAUT slabšie miesta, bez problémov by ich títo dvaja zamaskovali. Lenže nemá. Dokonca aj Halle Berry ujde.(4.11.2004)

Scénář: Shane Black .. Joseph Cornelius 'Joe' Hallenbeck je soukromý detektiv služebně i rodinně na dně. Žena mu píchá s bývalým kolegou a k tomu jeho nepovedená poslední „prácička“, ta skončí rozstřílená na ulici... To jest na úvod. K tomu navrch výtečně obsazená hlavní herecká dvojice, který prostě nemá chybu. Scénář je hodně cool, ale zejména hláškové dialogy předčí téměř každý podobný snímek. A režie - to je třešnička na dortu !! Na rozdíl od některých plně chápu proč jsou někteří z tohoto filmu tak unešení. Prostě nejlepší film Tony Scott a možná i Bruce Willis. Po prvním shlédnutí v patnácti letech jsem byl mladistvě nadšen.. a nadšen jsem i dnes po letech!! Ty hlášky a slovní přestřelky jsou prostě kurewsky kultovní! The sky is blue, water is wet, women have secrets..(28.5.2005)

Hláškami smrtelně výbušný film s výbornou ústřední dvojicí, která si s nikým nebere servítky. Bruce Willis je v nejlepších letech a jeho hlášky si říkají o kulku do hlavy, vedle něj vypadá Damon Wayans jako velký boxer, ale jeho rychlí jazyk taky není zrovna příjemný. Tahle dvojce je opravdu k nezastavení, protože od prvního okamžiku, kdy se ukáží ve filmu si ho ukradnou a divák je oba začne obdivovat/milovat/nenávidět. malá rolička Halle Berry zpětně jistě potěší. Takhle nabitý snímek se nevidí často a to nemluvím jen o postavách a hercích, které je bravurně ztělesňují, ale také o scénáři, který se ničeho neobojí, o čemž vás přesvědčí už v úvodu hráč amerického fotbalu co musí položit touchdawn. Celkově jde o jeden z nejlepších filmů Tonyho Scotta, ve kterých ještě točil filmy a ne své halucinační představy a fantazie. Kdo tvrdí, že nejkultovnější film je Pulp Fiction ten by potřeboval jednu přesně mířenou od Wayanse jeho oblíbeným fotbalovým míčem mezi nohy...(3.6.2004)

Co je Arnie v Komandu či Terminátorovi, to je Bruce Willis v Posledním skautovi. Totálně hláškující, tvrdě nekompromisní, svéhlavě zábavný a taktéž kultovní. Tony Scott je profesionál a ať dostanou jeho, převážně akční filmy, jakýkoliv nádech, dokáže je vždy natočit svým "Scottovským" stylem, který vyniká vždy energickým drivem, kvalitním obsazením, propracovaným scénářem a charaktery. A zároveň se na stejné vlně míchá s jistou hollywoodskou samoúčelností a komercí. Ve finálním výsledku jde pak vždy o precizně vybroušené dílo s minimálními nedostatky. "Jo, zakopl jsi, podjely ti nohy, uklouzl jsi a narazil ptákem na mou ženu?", "Znáš ten vynález, žiletka?" - "Jo, nebezpečnej, vzpomenu si na vás a podřežu si žíly", "Asi mi upadla cigareta, dáš mi další?" :)(11.6.2011)

Soundtrack Michael Kamen: 1. Opening Title ,2. Opening Title (Alternate) ,3. The Game Of Billy Cole's Life ,4. Jimmy's Addiction ,5. Who's In The Closet ,6. Flashback ,7. Jimmy & Cory ,8. The Night Club ,9. Street Ambush ,10. Jimmy & Joe ,11. Flashback #2 ,12. Breaking The Ice ,13. Ransacked ,14. Looking For The Stash ,15. Discussing Evidence ,16. Car Bomb ,17. The Hand Shake ,18. This Aint No Game ,19. Jimmy's Story ,20. Jimmy's Anguish ,21. Roughing Up The Million Dollar Arm ,22. Shocking Intruders ,23. Getting An Adress ,24. Nancy Drew On The Case ,25. The Briefcase & Shootout ,26. Chasing The Bomb ,27. To Marcone's Office ,28. Taking Out Marcone's Men ,29. Going After Milo ,30. Jig Time ,31. Terms Of Endearment / Marcone Goes Boom,(11.5.2011)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy si hráč amerického fotbalu Billy Cole (Billy Blanks) prostřelí hlavu, drží pistoli v pravé ruce a také si ji tak přiloží na pravou stranu hlavy. V následujícím zaběru při stisknutí spoušťě je však jeho hlava prostřelena z levé strany a Bill padá na stranu pravou. (Sign)

• - Futbalová scéna na konci filmu bola natočená počas zápasu medzi BYU Cougars a Texas A&M Aggies. (WalterIK7)

• - Tony Scott chcel Grace Jones do role Cory. Producenti však boli proti, a tak bola obsadená Halle Berry. (WalterIK7)