Napoleon

Francie / Německo / Itálie / Kanada, 2002, 6 h (Minutáž: 90 min)

Režie:

Yves Simoneau

Předloha:

Max Gallo (kniha)

Scénář:

Max Gallo, Didier Decoin

Kamera:

Guy Dufaux

Christian Clavier, Isabella Rossellini, Gérard Depardieu, John Malkovich, Anouk Aimée, Heino Ferch, Sebastian Koch, Ennio Fantastichini (více)

Epizody(4)

Napoleon je ryze francouzský hrdina, ale jeho sláva, činy a rozhodnutí mnohokrát "překročily" francouzské hranice a pod jeho kroky se doslova otřásala celá Evropa. Na filmový projekt, který měl popsat Napoleonovu cestu nehynoucí slávy až po samý konec, však nestačily jen francouzské finance. Čtyřdílná minisérie byla natočena v koprodukci dalších sedmi států: Německa, Itálie, Kanady, USA, Velké Británie a Španělska. Oficiální rozpočet zní na 41 milionů eur, natáčelo se ve Francii, Rakousku, v Maďarsku se točily velké bitevní scény za účasti tisíců statistů, naši diváci samozřejmě poznají mnohé české exteriéry. Producenti plánovali tento projekt již několik let, měnil se režisér a samozřejmě se dlouho spekulovalo o hlavní postavě. Mnohé překvapilo jméno Christiana Claviera, který ve filmech uplatňuje především svůj komediální talent (Operace Corned Beef, Návštěvníci I, II, filmové zpracování známého komiksu o Asterixovi). Současný francouzský velkofilm se neobejde bez Gérarda Depardieua, který zde zahrál roli nepopulárního šéfa tajné policie Josepha Fouchého. Stejně jako v Bídnících získali producenti účast americké hvězdy Johna Malkoviche, který svým výrazným minimalistickým herectvím uchopil postavu Napoleonova diplomata Charlese Talleyranda. Z výrazných ženských postav jmenujme Isabellu Rosselliniovou jako Josefínu a Anouk Aiméeovou jako Napoleonovu matku. Velká historická dobrodružství velkého muže se otvírají roku 1816 na ostrově Svaté Heleny, kde má Napoleon dost času na to, aby ve své duši znovu prožil svůj život... (Česká televize)

Turiec

Príbeh je napísaný pútavo, ale ako to už pri životopisoch býva, musí byť hlavne historicky verný. Napoleon je vykreslený ako človek so svojimi lepšími aj horšími stránkami. Ako vodca i zvodca, ako diktátor i dobrý vojvodca. Ako historická osobnosť je ovplyvňovaný nielen tým, čo chce, ale aj tým, čo chcú ostatné mocnosti v Európe. Preto môžeme vidieť vo filme dohody aj zrady a intrigy, pravdu aj cenzúru, uctievačov aj atentátnikov. Zarážajúce je však to, že v dejinách častokrát od toho, kto si vzal koho za ženu, či s kým sa vyspal, závisel osud národov a prakticky celej Európy. Pozoruhodné a poučné je aj to, že čo nedokážu pre svoj národ vybojovať politici a vojská to môže dokázať jediná žena. Stačí, aby bola krásna ako poľská grófka Wałewska (neviem, či sa to tak píše). ()

MikO_NR_1909

Štvordielny galaktický televízny projekt, ktorý sa nebojí zaplatiť národné hviezdy a v rámci niekoľko desaťročných epizód vzostupu a pádu jednej ríše nasnímať mimoriadne nákladné exteriéry. Historicky a geograficky niet veľmi čo vytknúť, navyše Clavier je typologicky vhodným Napoleonom - či už egocentricky, alebo ako samochválna tlčhuba. Nedostatky sú v scenári, ktorý sa točí okolo bizarných správaní všetkých figúrok (ktorým chýba hlbšia identita), čím defacto môže zabudnúť na vrelšie prijatie medzi historickú smotánku. Videl som viackrát, ale už pomerne dávno, takže nedokážem reflektovať svoje pocity bezprostredne. ()

Wolodja

Dalsi z miniserii tvurcu, kteri na televizni obrazovky privedli osudy Edmonda Dantese (Hrabe Monte Cristo) a Jeana Valjeana (Bidnici), obou to postav z klasickych romanu francouzske literatury. Tentokrat se vydali prozkoumat zivot Napoleona Bonaparta, IMHO nejzajimavejsi postavy francouzskych historie. Napoleon neni (nastesti) nijak glorifikovan ani demonizovan, je vylicen jako silna osobnost, ktera, jako kazdy jiny clovek, i chybuje. Mezi nejvetsi pozitiva bych zaradil vyborne herecke obsazeni a az netelevizne velkolepe pojatou vypravu. ()

italka63

Životní role Claviera a vůbec celkově slušně obsazeno. Místy sice rozvláčnější, leč pár věcí, o kterých jsem nevěděla, mi to doplnilo. Skvělý Malkovich. Napoleon byl složitá osobnost a tohle dílko stojí za to vidět. ()

Aiax

Jak já to vidím, tak je to filmařsky nezvládnuté, herecky odfláklé a ideově přinejmenším sporné. Film sice rozdělením na čtyři tlusté díly získal enormní stopáž, ale vůbec ji nevyužil, neumí se rozhodnout, jestli být slzopudnou červenou knihovnou pro ženské publikum (na to je příliš těžkopádný), nebo svižnou válečnou řeží pro pány (a na to je zase příliš "béčkový", ubohoučké zpracování "velkolepých bitev" je někdy spíše k smíchu). Škoda, budeme si muset počkat na Napoleona, jaký by měl být - áčkový, velkolepý a tragický, jako ostatně historická postava sama. ()

Vessper

Skvělá podívána, včetně kostýmů a výpravy. Clavier je jako Napoleon výborný, to co bych naopak vytknul, je občasné přeskakování či vynechávání dalších důležitých momentů Bonapartova života, kdy by člověk, který není tohoto období znalý, mohl mít problém s orientací. Více prostoru by také zasloužili další postavy okolo Napoleona a především rozbory bitev. 90%. ()

Petoss1

Štvordielny pohľad do života cisára ktorý si podmanil skoro celú Európu a jeho ríša sa rozrástala až do Ázie. Veľkolepý filmový produkt ktorý má vysokú kvalitu a charizmatického Christiana Claviera ďalšie herecké hviezdy. 85% ()

Nach

Velice mě to tehdy v TV nadchlo, hlavně i díky skvělým hercům. Bohužel však se u pozdějších dílů projevil nižší rozpočet, což se dá velice snadno poznat v klíčových Napoleonských bitvách. Nicméně i tak to k té čtvrté hvězdě nemělo daleko. 70% ()

Streeper

Velkolepý seriál o Napoleonovi, který mi více přiblížil tuto historickou osobnost opravdu hodně. Před sledováním jsem toho o Napoleonovi moc netušila, věděla jsem, že zemřel na ostrově sv.Helena, prohrál bitvu u Waterloo a byl to mrňous. Tím mé znalosti o něm končili. Tento seriál mi ho ukázal v úplně jiném světle a doslova mě navnadil na cestu do Francie nebo lépe řečeno na cestu po jeho stopách. Byl to velkolepý voják a taktik. Bohužel měl kolem sebe lidi, kteří mu našeptávali někdy dobré nápady, někdy špatné a moc mu sem tam lezla na hlavu, ale i tak toho pro francouzský lid udělal mnoho. Netuším, jestli je všechno z toho pravda. Celkově seriál Napoleona vykreslil ve velice pozitivním světle a možná to tak nebylo, ale nevadí. Christian Clavier se pro tuhle roli narodil, byl dokonalý, věřila jsem mu každé slovo i gesto a asi navždy si budu Napoleona představovat přesně tak jak vypadal Clavier v tomto seriálu. Má to svá hluchá místa, třetí díl mě třeba opravdu hodně nebavil a skoro nic mi to nedalo, většina je ale skvěle natočená a hodně povedená. ()

Wladi.mir

Christian Clavier se narodil pro tuto roli. John Malokovich i Gerard Depardieu podali výborný výkon a to hlavně Malkovich, který jak už je známo si vystřihl roli kulhajícího intrikána "Jste hovno!". Zkrátka a dobře je to výborný a mě to bavilo. ()

pakobylka

První díl mohl být víc než dobrým osobním dramatem pojednávajícím o Napoleonovi a jeho cestě vzhůru, kdyby mu nepřekážely trochu nemotorné scénky související s vojenským řemeslem. Neboť nevyvedené dobývání jakéhosi prý důležitého mostu (omlouvám se za nepřesné, zavádějící a lehce znevažující označení, ale dějepis není až tak úplně moje silná stránka) ani pohled na hrstku vojáků trmácejících se kdesi v egyptské poušti mě nepřesvědčily o strategických a vůdčích schopnostech hlavního hrdiny ani o profesionálních dovednostech režiséra a kameramana. Moje zklamání bylo o to větší, že krvavé potlačení roajalistického povstání v pařížských ulicích hned v úvodu bylo vyobrazeno dosti přesvědčivě. Zato druhý díl jako by se poučil z vlastních chyb a zcela neočekávaně dospěl, když záhy s přehledem rozehrál nebezpečnou partii převzetí moci - a nastavenou laťku si dokázal pohlídat po celou stopáž. Třetí díl je maličko ... nepřehledný - alespoň pro toho, kdo (podobně jako já) nezná všechna historická fakta o vojenských taženích Napoleona Bonaparta. Krom toho mu i mírně nadržuje, když se dívá na dějinné události téměř výhradně jeho očima. Na druhou stranu dokáže situaci i správně zdramatizovat. Některé scénky jsou sice dosti nenadále a snad i poněkud předčasně ukončené, ale v souhrnu se jedná o zdařilou záležitost, která snese srovnání s předchozí druhou částí. Zato poslední díl jako by maličko zaostával. Těžko říct, jestli větší část viny nesou (opět) ne zcela stoprocentně zvládnuté válečné výjevy nebo přílišné zabřednutí do duševních pochodů padlého císaře. Buď, jak buď, výsledný dojem je jen lehce nadprůměrný. ----- V globálu: 2,5* (1. díl) + 3,5* (2. díl) + 3,5* (3. díl) + 3* (4. díl) ... děleno čtyřmi = poctivé 3*. ()

PanZahadnyCZ

Jednotlivé části tohoto seriálu asi zhodnotit nedokážu, protože každá z nich nabízí vyvážený počet bitev, zvratů, Napoleonových pádů a vzestupů, takže každý díl je něčím výjimečný. Možná kvůli této neměnnosti to jako celek působí lehce zdlouhavě, ačkoliv zde byla Napoleonova kariéra zkrácena jak nejvíc to šlo. Ale i přesto je to velkolepé dílo, které slouží ať už jako výborný učebnicový podklad, tak i jako příjemný miniseriál na sledování, u kterého jsem se jen málokdy nudil. Co se týče hereckých výkonů. Depardieu ani Malkovich mě nikterak neohromili, ale Christian Clavier po celý seriál předvádí, že to není jen známý francouzský kašpárek, ale že se umí chopit i těžké a historicky velmi významné postavy, Napoleona. Národnostně, velikostně i vzhledově se na něj dokonale hodil, opravdu perfektní herectví, řekl bych, že je to jeho životní role a větší už nebude. Ostatní, jménem neznámý herci také drží seriál na velmi dobré úrovni. Úsilí tvůrců o mistrovské dílo nepřišlo nazmar, skvělá, avšak lehce zdlouhavá podívaná. 80 %. ()

vesper001

Až dosud jsem si neuvědomila, že Napoleon byl vážně hodně malý – nevím, kolik měří Christian Clavier, ale určitě je nejmenším filmovým Bonapartem, kterého jsem kdy viděla – a že napoleonský komplex může být tedy hodně nebezpečný. A taky jsem si až dosud odmítala připustit, jakou frašku dokáže z filmu udělat současný český dabing. Napoleon sice svou armádou protáhnul kusem světa, ani to ale nevysvětluje, že francouzský důstojník posílá nepřítele „do Prčič“ (ledaže by to pochytil u Slavkova :). U historických příběhů sice trapně preferuju romantické linie před bitvami a historickou přesností, jisté, byť průměrné kvality ale tomuto zpracování upřít nemohu. ()

filmmovier

Vynikající historická minisérie natočená s tradičním francouzským vkusem. Až na Isabellu Rossellini, které jsem tu úžasnou Josefínu prostě moc nevěříl, to má parádní obsazení (velká trojka Malkovich, Gepardieu a zejména fantastický Christian Clavier v hlavní roli), obrovská výprava, skvělý scénář, atmosféra a hlavně neskutečná a bohatá výprava, na kterou padly snad všechny druhy měny, které v Evropě existují. A vyplatilo se to. Je to velké, je to povedené, je to skvostné a z historického hlediska prostě naprosto parádní. Za mě prostě strašně moc dobrý. Napoleon byl velká osobnost a tvůrcům se ho povedlo skvěle zachytit. A já si na něj nemůžu představit nikoho vhodnějšího, než právě Christiana Claviera. Tohle já můžu rozhodně doporučit. Letos jsem to viděl poprvé a rozhodně ne naposled. 80%. ()

Belbo

Snaha se cení, na tv produkci dobré, ale Christian Clavier se na roli Napoleona moc nehodí - přeci jen byl Napoleon mladík když vítězil v Itálii zatím co Clavier je v nejlepších letech. Celkové pojetí bitev ... vím - nemá se srovnávat, ale bohužel Simoneau není Bondarchuk. ()

Elementál

Jelikož série "Bídníci" a "Napoleon" běželi v TV krátce po sobě a také proto, že obě série jsou si hodně podobné (herecké obsazení, struktura, čtyřdílný cyklus) musím chtě nechtě porovnávat. A zatímco "Bídníci" šlapali, byli napínaví a zajímaví, o "Napoleonovi" se to samé říct nedá. Možná je to dáno také tím, že tahle série mohla čerpat "jen" ze života významné historické postavy, zatímco "Bídníci" měli za předlohu světové prozaické dílo. Herecké výkony jsou v obou sériích na dobré úrovni - Claviera mám ráda a svou roli "malého a zároveň velkého muže" zvládl na jedničku. Ale jak říkám - chyběla tomu trochu šťáva...Víc děje, míň vaty! ()

gjjm odpad!

Clavier jako Napoleon? To je snad vtip. Historicky neuvěřitelně nepřesné drama o francouzském císaři, fakt, že bitva u Slavkova se natáčela v Maďarsku mluví sám za sebe :) I když třeba Malkovich jako Talleyrand nebyl špatný, dávám odpad, protože takhle by opravdu historický film vypadat neměl. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno