Solaris

• USA Solaris

Budoucnost, asi za 100 let. Osamělý psycholog dr. Kelvin přemýšlí a reflektuje všechny okolnosti, jež vedly ke smrti jeho manželky. Je ale vyrušen naléhavým vzkazem Gibariana, starého přítele, který je kdesi daleko na vesmírné expedici u planety Solaris a přes videozáznam žádá Kelvina, aby přijel a pokusil se objasnit záhady, ke kterým na stanici dochází. Ale po příletu na stanici doktor zjistí, že Gibarian spáchal sebevraždu a další kolegové jsou paranoidní a na pokraji sil. Kelvin se ocitá v propleteném a velmi podivném zajetí vlastních myšlenek, nezodpověditelných otázek a pochybností. Je pod extrémním tlakem emocí a vizí, které se všechny nějak dotýkají vztahu k manželce, která se mu zjevuje, aniž by věděl, zda je skutečná, mrtvá anebo je to jakýsi klon, který vytvořilo jeho podvědomí? Může se oživit a změnit minulost? Může znovuobjevit ztracenou lásku?

Podkladem k filmu Solaris se stal stejnojmenný a světoznámý sci-fi román Stanislawa Lema, který zfilmoval v r. 1972 slavný Andrej Tarkovskij. Námět je výzvou pro režiséra Soderbergha (získal Oscara v r. 2000 za Traffic) a hollywoodskou produkci v čele s Jamesem Cameronem, aby znovu prozkoumali a objevili svět planety Solaris a v emotivním oparu milostného příběhu se pokusili objasnit záhady kolem vesmírné expedice. Příběh Solaris sleduje tři světy: jedním je Solaris, druhý je minulost - svět na Zemi a třetím světem jsou sny a představy dr. Kelvina. (oficiální text distributora)

Crawler-D

Neviděl jsme původní verzi z dvaasedmdesátého a nijak toho ani nelituji, protože si pak nemusím vyčítat, že dávám Solaris 5*. Tento film mě nadchnul jako Fontána a nebýt odtažitého výkonu George Clooneyho, Soderbergh by došel zaslouženějšího uznání. Ani se nebudu ohlížet na to, zda-li se po dějové stránce jedná o prostý plagiát, mě totiž zcela pohltila atmosféra, kterou Soderbergh buduje, jemné přelévání z paluby lodě do myšlenek Clooneyho postavy, které postupně splývají v jedno díky přibližování se k modravé planetě Solaris. Film o sebe si odpuštění viny a nastolení míru v duši. ()

tomtomtoma

Film v popředí s romanticky dramatickou zápletkou s pozadím laděným do sci-fi až mystična. Aneb jak nešťastný psycholog Chris Kelvin (George Clooney) nachází své místo po boku znovuoživlé manželky Rheyi (půvabná Natascha McElhone). I když se pro tak velkou lásku musí vzdát pozemského života, který ho stejně tak jako tak tížil výčitkami svědomí, když si dával za vinu smrt své ženy. A to všechno na vesmírné stanici, kde mu jsou společníky jediná přeživší z vesmírné výpravy dr. Gordon (Viola Davis) a zhmotnělá myšlenka a touha Snow (Jeremy Davies). A tak zažíná přemýšlení o smyslu lidského života a jeho ceně. Mě to bohužel neoslovilo tím nejsprávnějším způsobem. ()

C0r0ner

Mělo to něco do sebe, ale že bych to úplně pochopil, říct nemůžu. Původně jsem se chtěl podívat ještě na Tarkovského verzi, ale ta stopáž a vůbec jeho jméno mě od toho odradily, protože ani Soderbergh mě nedokázal příliš ohromit. Čtyři hvězdičky ale dávám jenom za to, že jsem se chtěl dočkat konce. 70% ()

Wormboy

Nadherna kamera, vyborna atmosfera, skvela hudba, forma teda bez problemov. Soderberghov Solaris ako zrkadlo nasich preslapov, ktore sme nuteny opakovat, je zaujimavy, avsak vzhladom na sposob spracovania, neucinny. Napriek viacmenej lyrickemu ponimaniu, je pribeh na moj vkus preromantizovany a tak zbytocne odbieha od toho najdolezitejsieho. Kazdopadne sa to pozera a pocuva naozaj dobre, to vsak na ukor intelektualneho zazitku. ()

Flynn

Jen málokdy se stane že nedokoukám na film a tohle je jeden z těch vyjímek, pustil jsem si to s kámošem a asi tak po 40 minutách jsme šli raději na pivo protože tohle se nějak ne a ne rozjet. Až se někdy překonám a dokoukám to, tak možná to hodnocení změním ale zatím tohle. ()

Dannysek4U

Zajimavou cestou vedeny zniceni dokonaly knizni predlohy. A proto vsem zajemcum o tenhle Solaris doporucuju nasledujici postup: 1) precist Lema, 2) nakoukat ruskou klasiku a kdyz vybude nahodou cas 3) najet Soderbergha. Aspon pochopite, proc Lem a Tarkovskij porad zijou, zatimco tenhle film padnul do stoupy. Vsechny ty ustupky ve jmenu snazsi stravitelnosti a politicky a jiny korektnosti bolej jak sul v rane, absence Oceanu ukrajuje polovinu z celku a zbytek je uz jen obycejny milostny psychologicky drama zasazeny do kosmu. No a ten faulovej konec? To snad ani nemohlo bejt mysleny vazne... ()

lakikaki

Remaky nemám rád, najmä americké remaky neamerických filmov, ktoré len prznia pôvodnú verziu. Takýmto remakom je aj tento Solaris. Soderbergh sa snaží o film v duchu Tarkovského Solarisu, ale jediné, čo sa mu podarilo je túto verziu vykrádať. Scenár mi pripadal dosť divný a dialógy vyslovene idiotské a celý film bol vlastne nuda. Ale jedno pozitívum by sa predsa našlo - zaujímavá hudba, ale to je dosť málo. Keby bol scenár prepísaný a keby Soderbergh predĺžil minutáž (pôvodný Solaris má 165 minút, tento len 99 minút), možno by film pôsobil ucelenejším dojmom, na druhej strane, možno by som zomrel od nudy. ()

pakobylka

----- "I když milenci zmizí, láska zůstane. A smrt nebude mít žádnou moc." ----- Myslím, že prakticky není co dodat. Snad jen, že americká verze rozhodně NENÍ remake filmu Andreje Tarkovského. Dívá se vlastníma očima (což většinou nebývá na škodu) a navíc dokáže svůj úhel pohledu obhájit. P.S.: Napodruhé mi už nepřijde TAK výjimečná, přesto ji považuju za nadstandard, který má co nabídnout ... na konci cesty ... v blízkosti planety Solaris. -----"Nechápeš, co ti říkám ? Neexistují řešení. Pouze možnosti." ----- Ovšem možnosti (nejen světa filmu) jsou téměř neomezené ... v rámci známého i neznámého vesmíru. ()

Juto

V tomto filme je veľa dobrých vecí, ale nakoniec mi to prišlo ako stratená príležitosť. Vyvolávalo to provokatívne psychologické problémy, ale nikdy ma neunieslo ani ma neviedlo k niečomu ako zjavenie. V druhej polovici som sa v skutočnosti trochu nudil. 6/10 ()

emo

Veľmi zaujímavý námet spracoval Soderberg až prekvapujúco klasicky a ostal niekde na pol ceste... ()

mmmxzzz

Drama / Sci-Fi / Romantický , to sedí. Člověk je schopen fakt všeho, pro spřízněnou duši. Věřím ,že i Lem by neprotestoval, vždyť jsme z jedné planety. ()

campix

Až překvapivě rychle mi Solaris utekl stopáž není nijak přemrštěná a i když jsou scény takové letargické a společně s příjemným soundtrackem dokáží navodit pocit spánku a přesto jsem Solaris dokoukal na jeden nádech a na konci vlastně zjistil, že se ve filmu téměř nic nestalo a nezanechal ve mě ani žádný výraznější pocit. Technicky tedy skvělá podívaná díky režiséru Stevenu Soderberghovi, magicky letargická hudba a tradičně silný Clooney v hlavní roli a přesto ve mě snímek nezanechal žádnou hlubší stopu. Nějak si ale nedovedu představit, že bych na originál, tedy téměř stejný film koukal o hodinu více. ()

otík

Buď je to vysoce umělecký film, jehož umění jsem nepochopil, nebo je to totální pakárna. Celý děj filmu je jednoduchý jako facka, ale je roztáhlý na hodinu a půl, což se nedá téměř vydržet. Výborně se u toho usíná, ale jinak tento film na mě vůbec nezapůsobil. A bojím se toho, že ani Tarkovského verze o moc zajímavější nebude. ()

Flyer

Původní ruskou verzi jsem viděl až po tomto remaku, přesto shledávám americké zpracování Solarisu za vynikající film, ať už díky skvělé atmosféře, nádherné ambientní hudbě, výborným hereckým výkonům, hloubce příběhu nebo myšlence. Tempo vyprávění je velmi poklidné, tudíž se ani nedivím, že pro některé diváky je Solaris těžce stravitelným filmem. Pro mě je to však podívaná, na kterou budu dlouho a rád vzpomínat. ()

AdaMM

četl jsem lema a viděl tarkovského, tak jsem k nové verzi přistupoval velmi ostražitě. a je pravda, že to je jiné. ale není to vůbec špatné. velmi zvláštní atmosféra, výborná kamera, malinko nestíhající herci. ale celkově to dopadlo mnohem lépe než jsem čekal :) ()

alchac

Ono to není ani tak moc sci-fi, jako spíš romantický film, který toho s knižní předlohou příliš společného nemá. A tak je jej také nutno chápat. Vůbec mi nevadí, že si Soderbergh z Lemovy knihy vybral pouze okrajový aspekt příběhu - navíc proč by se měl snažit natočit film jako Tarkovskij? Pokud budete srovnávat s knihou, musí se vám Soderberghův Solaris nelíbit. Pokud srovnáte s Tarkovským, musí se vám Soderberghův Solaris rovněž nelíbit. Pokud se oprostíte od těchto předsudků, možná se vám bude Soderberghův Solaris líbit. Film má sice prostinkou dějovou linii, ale díky výborné a výborně použité hudbě (ve spojení s tím, že se zde zas až tak moc nemluví), a také díky krásnému vizuálnímu zpracování, má film úžasnou atmosféru. Jak nemám romanťáky rád, tak tomuhle dávám jasných *****. Ale já mám pro tenhle druh příjemně melancholických filmů slabost. ()

Clooney ve vesmíru

Clooney ve vesmíru

22.12.2010

Zní to jako podivná kombinace, ale George už si žánr sci-fi vyzkoušel v Solarisu. Snad mu tedy bude slušet skafandr i ve vesmírném thrilleru Gravity, který pro studio Warner Bros. natočí Alfonso… (více)