SeBig

Určitě jeden z nejzáživnějších válečných filmů. Tom Hanks opět perlí ostatní obsazení taky parádní. Třeba jsem vubec nevědel ze tam hraje i Vin Diesel. Od začátku do konce napětí..nerad píšu komentář, když nemám co vytknout, protože většinou chválim uplně všechno takže zkrátka pecka. ()

Chrustyn

Naprosto bezchybný a syrově reálný válečný film. Slavná scéna vylodění v Normandii patří k tomu nejlepšímu co kdy bylo ve válečném filmu k vidění. Filmu dodává dokonalou atmosféru bezchybná kamera, která vytváří takřka dokumentární zažitek. Když se k tomu připočtou skvělí herci a výborná minimalistická hudbu, vznikne dokonalý a nezapomenutelný snímek, který i přes svojí skoro tří hodinovou délku uteče jako voda. Jeden z mála filmů, kterým nemám co vytknout. ()

LaciLC

Geniálna akcia, geniálne emócie, geniálna réžia, geniálni herci, geniálne všetko. Môj najobľúbenejší vojnový film. ()

Andreas

Spielberg rád točí o jevech nikdy neexistujících. Po mimozemšťanech a dinosaurech si tentokrát vybral podíl Američanů na porážce Třetí říše. Ne, že by se koukalo špatně na to, jak juniorský b-tým Německa kosí americkou vyloďující se přesilu, která si jde slíznout smetanu v již rok rozhodnuté válce, ale celé to prostě zabíjí ten patos. Kdy čekáte už jen na Hankse, že vštípí ty správné hodnoty i samotnému Hitlerovi a ideálně jej ještě přemluví ke vstupu do americké armády. ()

classic

„Zachráňte vojaka Ryana,” ktorému všetci bratia v boji padli, inak to jeho trúchliacu matku už definitívne na kolena položí, ak stratí ešte poslednú nádej na videnie jediného synátora, ktorý kdesi nad Francúzskom zo 101. vzdušnej jednotky deň pred "Operáciou Overlord" zoskočil, a tí ktorí sa na pláži Omaha v Normandii vylodili, aspoň siedmych z ôsmych hľadám, čo by ochotní boli rozkaz splniť od armádneho generála Marshalla, ktorý v podstate túto nebezpečnú misiu schválil, lebo v každom kroví už wehrmacht číha, len aby každému zle urobili, a tak nejestvuje hádam nikto skúsenejší, než je kapitán John Miller, kto dostane takúto, prevelice ťažkú úlohu, s ktorou popasovať sa, nebude jednoduché. Samozrejme, že i ďalších kolegov si zvolá, alebo i taký civil-tlmočník, sa k nim pridá, čiže sú už úplní, ale nájsť Jamesa Francisa Ryana na takomto rozľahlom území, je ako hľadať ihlu v kope sena. Bez ľudských strát sa to určite nezaobíde, ale ak ho aj vypátrajú, akú záruku vlastne majú, že len tak zdupkať s nimi bude chcieť ? Čo keď strategický most u Ramelle stráži, ale kto ich potom všetkých ustráži ? Konfrontácia sa čoraz viac blíži, kedy vzájomný konflikt automaticky vzniká, že strhujúce finále sa podniká. / Bezmála, 30 minútová, úvodná sekvencia vylodenia sa v Normandii zo 6. júna 1944 na jednej z pláži, konkrétne Omaha vo filmovom spracovaní je tak naturalistická a surová, že si normálne vravím: „Takto nejako to muselo v skutočnosti byť” ! Vskutku, brutálna Spielbergova réžia je tak hodnoverná, že si v žiadnom prípade nedáva servítku pred ústa, a odtrhnuté končatiny lietali až ku mne do obývačky. Áno, je to strašne realistické ! Dvorný kameraman Janusz Kamiński dodáva vyblednuto-farebné, spravodajské zábery, ako zo štyridsiatych rokov, čím len pridáva na samotnej autenticite. Unikátna kompozícia obrazu, rovná sa: depresívna nádhera. Strihač - Mike Kahn, tiež odveký spolupracovník, strihá presne tak, aby to diváka naprosto pohltilo, ohromilo, a zároveň i totálne priklincovalo do sedačky, čiže výsledný úspech filmu, je minimálne zo 70. % zásluhou tohto fenomenálneho editora. Absolútne nič nie je nadbytočné, všetko do seba náramne skvelo zapadá. Zvukový odborník a špičkový majster zvuku-Gary Rydstrom, vôbec si nedokážem predstaviť, ak by nedajbože chýbal, našťastie sa to nestalo, inak by som bol zrejme ukrátený o famózny, sluchový prežitok. Beštiálna prácička, ktorá dokáže poriadne vydesiť, až na smrť ! Čiže, zatiaľ tu máme tieto štyri zložky: Réžia, kamera, strih a zvuk, ktoré sa jednoducho najlepšie vzťahujú na citovanú, otváraciu sekvenciu. Taktiež i na koniec epickej bitky, ale v trochu inom význame: Je nakrútená oveľa objektívnejšie, než explicitné intro. Stred filmu je stále kvalitný, pretože postavy majú polená pod kolenami, t. j. bez všetkých tých prekážok, by to bola iba jedna, veľká, nezáživná nuda, takto sme sa konečne dopracovali k tomu, k čomu sme sa dopracovať, skrátka vždy mali=ku katarzii, ku spokojnosti, že to tak malo byť ! Herci sú výborní, ansámblu dominuje TOM HANKS, ktorý je fantastický, aj tučný šek si za to zapýtal. Síce nepodáva typicky - heroicky výkon, zmiešaný so samým pátosom, ba ani viac-menej, nikto z vedľajších hercov, sa o to nijako zvlásť nesnaží, ale nech mi žiaden významnejší fanúšik netvrdí, že samotný Rodatov scenár, neobsahuje poriadnu dávku PATETIKY, ako sa ôsmi vojaci snažia zachrániť jedného vojaka, počas druhej svetovej vojny, to doslova smrdí dokonalým pátosom, a možno i preto snímok (ne)uspel na Oscaroch ? Steven Spielberg je typický "Američan" , ktorý nakrútil tento pozoruhodný film pre veteránov, ktorí mali so sledovaním značné komplikácie, pretože ich nenormálne zarazil do sedačiek, ako skutočne zdokumentoval toto vojnové obdobie, keď k 2. svetovej vojne, akosi často inklinuje. Vidieť Ryana v nadupanom kine, by bol naozajstný, umelecký zážitok ! () (méně) (více)

Arsenal83

Skoro 90%? Po rokoch uvažujem, že to je silne nadhodnotené. V podstate nejde o nič iné, ako o pátos o americkom patriotizme. A stál ten Ryan vôbec za toľko životov? Nie. Nevychádza mi to matematicky ani morálne. Jedinú hĺbku, ktorú film mal, sa nachádzala v rozhovoroch medzi vojakmi. Jeden je len učiteľ a odrazu velí. Druhý by chcel len zabíjať, tretí hovorí, že to nie je správne. Aspoň nejaké myšlienky na zamyslenie. Inak film spĺňa len parametre splnenia si vlasteneckej povinnosti. Spielberg ale ostal v kategórii sci-fi. Takýto príbeh by sa totiž nikdy nemohol stať. ()

Šandík

Věru těžké hodnocení. Zároveň strhující a přitom téměř pitomé. Naturalismus promíchaný s heroickou oslavou. Pokud bych známkoval to první, je to jasných *****, to druhé je asi tak na **, neboť si to prvoplánovostí nezadá s kravinami, jakými je kupříkladu Pearl Harbor. ()

lena60

Ke sledování tohoto filmu jsem se nechala zlákat jeho všeobecnou oblíbeností, ale jen jsem si potvrdila, že válečné velkofilmy nejsou nic pro mě. Film zbytečně roztáhlý s nezajímavým příběhem. Celou dobu jsem čekala, kdy přijde to "něco", pro co je film tolik oblíbený, ale nedočkala jsem se. Jen kvůli Tomu Hanksovi a některým efektům dávám *** ()

heyda

Úžasný válečný snímek s mým oblíbeným Hanksem, ale bohužel na můj vkus příliš natahovaný, takže pár momentů opravdu nudí. Možná je to tím, že jsem to viděl jen v TV s dalšími 7 reklamami. Nebo je to i tím, že začátek člověka fakt namlsá - svižný, dramatický, prostě dokonalý. Můj osobní názor je však takový, že se měl film o takových 15-20 minut zkrátit především ve střední pasáži a pak by nebylo co řešit. Takhle musím jednu hvězdičku ubrat, ale neznamená to menší kvalitu. Jen to, že já osobně bych to prostříhal ve střední pasáži. 85% ()

sharky

další americká vojenská agitačka plná záběrů na vlajku a vlasteneckých žvástů. scénář o tom že občas je třeba obětovat celou jednotku pro záchranu jediného muže je další geniální propagandou americké armády. s odpadu zachraňuje film jen velký režisér, který dal příběhu úžasnou vizuální formu, obvzlášť uvodní vylodění je působivé. ()

Dr.film

Vylodění v Normandii jsem v roce devadesát osm při první projekci nemohl ani pořádně rozdýchat. Autentické, brutální, pravdivé. ()

Ivoshek

Když jste připraveni ignorovat občasný patos, pár slzopudných scén a další dialogové dojáky na první signální, zůstane vám technicky mistrně udělaný válečný film. Spousta věcí je jako odkoukaná z FPS her (střílečky z vlastního pohledu), kamera v bitvě švenkuje, občas na ni vystříkne krev a málokdy máte úplný přehled o tom, co se všechno na bojišti děje. Vylodění v Normandii v Den D a bitva o most jsou udělané perfektně. Jak psal ale někdo níže, realitě nelidskosti druhé velké války je mnohem blíž Jdi a dívej se. ()

Pítrs85

Mám v oblibě válečné filmy, ale to, co nám přinesl Mr.Spielberg mě totálně posadilo na zadek. Jedna neskutečně akční scéna střídá druhou (dnes už legendární vylodění v Normandii stavím ve svém osobním žebříčku nejsilnějších filmových momentů někam hodně vysoko), velmi dobře uchopené charaktery hlavních postav, parádní kamera, která nás vezme přímo do epicentra válečné vřavy, snad nejlépe vyobrazená atmosféra tehdejší pekelné doby a samozřejmě výtečný soundtrack (jak jinak, když jej měl na starosti Spielbergův guru, Maestro John Williams). Samozřejmě by se našlo i pár vad na kráse (zbytečné prvoplánové scény- když si voják nese svojí utrhnutou ruku, souboj sniperů, anebo ta s kulkou nejdříve v helmě a poté už v hlavě), ale ty nedokáží zakrýt velkolepost a epičnost tohoto veledíla. A když si k tomu připočtu, že díky filmu Saving Private Ryan vznikl neméně výjimečný seriál Band of Brothers, nemůžu jinak než za ***** ()

Thomick

Tak strhující film s jednou (každej moc dobře ví jakou) scénou, která svou sy(u)rovostí vešla do dějin, je "Zachraňte vojína Ryana", že mu snad nelze neodpustit ony často diskutované faktické nepřesnosti a glorifikaci amerických vojáků. ()

SOLOM.

Jeden z mých vůbec nejoblíbenějších filmů s válečnou tématikou, který ve mně dokáže vždy vyvolat stejný prožitek, jako když jsem ho viděl před léty poprvé. Spielberg je opravdu vynikající režisér a tomuto kousku vtiskl hlubokou stopu, která zamrazí i na duši. Tom Hanks podal opět vynikající výkon a hlavně díky němu jsem si film zamiloval. To však neznamená, že by si ostatní vedli špatně. Herecké obsazení a jejich výkony se mi líbili všeobecně. Stejně jako výprava, efekty a především úvodní scéna s vyloděním je nezapomenutelná. Atmosféra dokáže diváka vtáhnout do děje, působí se tu hodně na city a hlavně postavy tu nejsou nesmrtelné – jejich poselství ovšem ano. Přesto já patřím mezi lidi, kteří hodnotí plným počtem jen opravdu (pro mne) unikátní filmy či snímky a jelikož znám pár ještě o chlup lepších válečných filmů, tak zůstanu u 4*. Přesto těch 89% co tu v době mého hodnocení Saving Private Ryan má, je naprosto zasloužených. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

14.02.2023

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018