Aky

Přes všechnu nepravděpodobnost a přibarvenost základního příběhu, jeden z nejpůsobibějších válečných a současně protiválečných filmů. Dokonalá režie a skvělý Tom Hanks. ()

Disk

Úvodní Bůh ví proč opěvovanou bitvu z pláže Omahy bych okamžitě vystřihl, ke zbytku filmu vůbec nezapadne a působí dojmem počítačové hry. Je to natočeno samoúčelně a v mém případě se to míjí účinkem. Jinak je Ryan výborná záležitost, Hanks s Damonem jsou skvělí a dvorní spolupracovníci Stevena Spielberga jako obvykle nezklamali. Ale ten úvod už fakt never more. Pokud chcete vidět kvalitní rekonstrukci bitvy o pláž Omaha, pusťte si Nejdelší den natočený v 60. letech. ()

Allien.9

Nejhorší na tom všem je, že mě příběh místo dojímání spíše rozesmívá. Rozesmívá a děsí zároveň, a to od začátku do konce (dopisem od Lincolna počínaje a vyumělkovaným, přeamerikanizovaným závěrem konče). Proč? Tak poslouchejte... Skupinka vojáků se vydává pro vojínka Ryánka, protože je to poslední přeživší synáček ovdovělé maminky. Projdou si hotovým peklem, několik jich po cestě zařve, a když ho konečně najdou, vojáček si hrdinně postaví hlavičku a řekne, že nikam nejde. Nezlobte se na mě, ale já být mezi těmi vojáky, tak ho umlátím násadou od lopaty... Přiznám se, že brečím skoro u všeho, ale u "Ryana" jsem v životě neuronila ani kapku, takže pro mě nejhorší film Stevena Spielberga vůbec. ()

HAL

Patos? Ano samozřejmě, a nebyla snad ta válka patetická? Jeden z vrcholů žánru, lépe zpracovaná druhá světová válka byla už jen v Bratrstvu neohrožených. 9/10 ()

Satan

Možná je to tím, že tento film patří mezi nejoblíbenější a to včetně vystupujících postav a režiséra. Jedná se o nejlepší válečný snímek, který jsem kdy viděl. Naprosto strhujících cca. 20 minut vylodění v Normandii. Následně se příběh pěkně line a těch 170 minut mi ani tak nepřipadá. K zahození není také konec filmu, nebo scéna se sniperem. Konec je ohromně dojemný a emoce z něj naprosto čiší. Někteří diváci ani nemohli zatlačit slzu dojetí. [Přesná stopáž: 162 min] ()

mchnk

Spielberg je prostě Američan, točící pro Američany. Začíná to až nuceně přítomnou úvodní scénou, pokračuje to přes typicky americké dialogy zúčastněných a končí dost vyumělkovaně. Jeho pohled na 2.sv válku je plný slz, umírajících hrdinů, nezbytné morální spravedlnosti, vlastenecké hudby a amerických vlajek. Film, který stojí spíše na vizuální, než obsahové stránce. ()

Goldbeater

Kdyby tam jen nebylo to "pošleme na smrt deset lidí, abychom zachránili jednoho. To je americký princip samozřejmě" a film by nepůsobil pro Američany tak vlastenecky, což pro Čecha není zrovna sympatická věc, tak by to byl bezchybný film. Ovšem tenhle fakt lze snadno opomenout, když vidíme ty skvělé výkony herců a honosné válečné scény (kterým vévodí hned ta první. No, kdo ji neviděl?). Je to prostě jeden z nejlepších válečných filmů, které kdy byly natočeny, a už jen proto si zaslouží plné hodnocení. ()

mzss1

Slavný film režiséra Stevena Spielberga. Dokonce i hudbu jak jinak skládal John Williams. Herecké obsazení je skvělé. Nejvíc mě bavila herecká trojice Tom Hanks, Tom Sizemore a Matt Damon. I ostatní bez problému. Film je hrozně dlouhý což je asi menší chybou. Já moc osobně nejsem divák všech válečných filmů. Mám dost válečných filmů v oblibě, to jo. Takže tenhle film nemůžu hodnotit nějak špatně, zaujal mě. Líbilo se mi, že je film dost drsný, tím jasně ukázal jak je reálný. Takže záporů je dost málo. Film se mi líbí a dá se na něj dívat neustále. Mé celkové hodnocení je 86% = **** ()

kingik

Tenhle film asi nikdy nedocením. Hanks si to kráčí se svojí jednotkou po poli tak, jak je to možné jen ve filmu. Nikým nekrytí, nikým nepozorovaní a bez předsunuté hlídky. Krvavou řež z úvodu jen tak něco nepřekoná, po ní už se zase tolik zajímavého neděje. Pátrá se, povídá se, umírá se a pláče se. Spielberg nerozbrečet diváky, tak to by ani nebyl Spielberg. Ubrat na emocích a přidat více realistických prvků, pak bychom se možná mohli bavit o vyšším hodnocení. 30% ()

MaedhRos

Bravurní, brutální a strhující - dost na to, abyste po čas sledování pozapomněli na to, jak je to blbé, schematické a ploché. Válečné filmy s mentalitou E.T.-ho jsou každopádně zlo. ()

InJo

Hvězdně obsazené výpravné a velkolepé válečné drama v nejlepší tradici žánrových hollywoodských epik zejména 60. a 70. let. 'Ryan' rozhodně není jen o monumentální bojové akci (narozdíl třeba od Black Hawk Down), byť ta sama o sobě je zde naprosto fenomenální a technicky dokonalá. Ve svém jádru je Ryan totiž primárně komorní příběh několika obyčejných vojáků, ovšem natočený velkolepým stylem. Na začátku nám Spielberg ve stylu velkých vypravěčů vyrazí dech naprosto neskutečně dokonalou scénou vylodění v Normandii, pak tempo podstatně zvolní, což ale neznamená, že bychom se nudili. Právě naopak - Steven nechává vyniknout silný příběh, bez vyjímek výborné herce a především svoji citlivou režii, která nám má dokázat (a taky dokazuje), že "zázračné dítě Hollywoodu" nenatočilo jen Indyho nebo Čelisti, ale také Schindlerův seznam nebo Purpurovou barvu. Oscar za režii byl v tomto případě zcela zasloužený (samozřejmě za předpokladu, že vám nevadí, když má režisér pevně ve svých rukách každičký moment a tudíž může diváky podle libosti manipulovat). 100 % ()

Legas

Nemůžu si pomoct, ale začátek (jatka na Omaha Beach) a konec (bitva o most) jsou absolutní špičkou filmových válečných scén. V poslední době se jim vyrovnal pouze Ridley Scott se svým Černým jestřábem. Jediný "problém" filmu je, že tyto scény mě svým nemilosrdným realismem a dokumentárním vizualismem zastiňují zbytek - tady prostřední část filmu. Ale alespoň si na chvíli můžu oddychnout a zauvažovat spolu s vojáky nad smyslem (nesmyslem) jejich mise. ()

Webb

(Amblin, DreamWorks, Mark Gordon, Mutual, Paramount) (Technicolor /// Produkce: Ian Bryce, Mark Gordon, Gary Levinsohn, Steven Spielberg /// Scénář: Robert Rodat /// Kamera: Janusz Kaminski /// Hudba: John Williams /// Oscar: Steven Spielberg (režie), Janusz Kaminski (kamera), Gary Rydstrom, Richard Hymns (zvukové efekty), Michael Kahn (střih), Gary Rydstrom, Gary Summers, Andy Nelson, Ron Judkins (zvuk) /// Nominace na Oscara: Steven Spielberg (Ian Bryce, Mark Gordon, Gary Levinsohn (nejlepší film), Robert Rodat (scénář), Tom Hanks (herec), Thomas E. Sanders, Lisa Dean (výprava), Lois Burwell, Conor O´Sullivan, Daniel C. Striepeke (masky), John Williams (hudba)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Sonnery

Spielberg mě z gauče v obýváku na dvě hodiny přenesl do 2. světové války a já jsem se během toho celého představení kryl, střílel, poslouchal rozkazy kapitána Millera, pokusil se zabít svého spolubydlícího, protože je árijský typ, dělal si prdel z Apema a nakonec našel i vojína Ryana. ()

HoneyBunny

Není to úplně čistkých pět hvězdiček, ale vzpomeňme na památných dvacet minut, které se staly v kinematografii legendou. V kině to byla bomba, v televizi už slabší - dialogy vyznívaly občas dost hluše, bombastičnost už je taky pryč. Stále ovšem velmi, velmi nadprůměrný film (který ovšem poprávu nepatří do mého Top 10). ()

Jordan

spielbergov návrat do európy počas druhej svetovej vojny je vo svojej podstate fundamentálne odlišný, hoci je tiež o hrdinstve a zverstvách vojny: na rozdiel od schindlera, kde šlo o jedného človeka, ktorý zachránil životy mnohým, ryan je o tom, ako mnohí obetovali svoje životy za záchranu jedného; táto mušketierska etika je tu veľmi pekne vykreslená skrze meniace sa nálady, psychológie a vzťahy jednotlivých členov a je prítomná v refrénovito sa opakujúcej diskusii, čoho je hoden život jedného neznámeho, obyčajného človeka vymeniť, aká je hodnota jedného ľudského života; tom hanks je najsilnejší práve v tejto polohe (ktorú zúročuje aj neskôr v kapitánovi philipsovi, ale aj iných filmoch - stroskotancovi, či dokonca gumpovi): hrdina zakódovaný v obyčajnom človeku; vojnové pasáže sú vizuálne, režijne, strihovo, kameramansky a herecky top! ()

Tsuki

Je mi jasné, že se nejedná o film, který bych snad v životě chtěla vidět mockrát (nejsem velký příznivec válečných filmů a přiznám se, že mi svou krutostí nedělají dobře - už první scéna tohoto filmu, tj. vylodění v Normandii, mi svým autentickým naturalismem vháněla slzy do očí). Na druhou stranu ale uznávám, že Zachraňte vojína Ryana je skutečně výjimečným filmem, který má hloubku a mnoho toho vypovídá. Především se také věnuje psychologii jednotlivých postav a to mi přijde důležité. Tím spíš, že být součástí války, to je něco, co člověka zákonitě uvrhne to složitých situací, které vyžadují nějakou těžkou volbu. A ne každý je schopný se vždy zachovat "správně". Tím spíš byla zajímavá právě postava kapitána Millera (Tom Hanks), která ztělesňovala jakousi vnitřní integritu, ale přesto to byl jen obyčejný člověk, který se snažil pouze jednat, jak nejlépe dokázal. Zachraňte vojína Ryana je z těch filmů, kterým nelze upřít velkou vnitřní hodnotu a které dokážou člověka zasáhnout jak svým nepřikrášleným (co nejvíce autentickým) vyobrazením situací, tak i důrazem na lidskost. ~(4,5)~ ()

Anderton

Úvodná scéna vylodenia je naozaj úžasná, zároveň je to to jediné, o čom sa v spojitosti s týmto filmom hovorí. Spielberg nie je schopný prekonať sentiment, americkí vojaci sú zase morálne čistí, párkrát je nám naznačené, aké boli nemci, radoví vojaci svine. Tom Hanks znova vo svojej typickej role dokonalého američana. Napriek tomu určite jeden z najlepších vojnových filmov. Môže zato ale viac výprava a herci, ako scenár. Dĺžka pri vojnových filmoch nie je nikdy na škodu, je to popri fantasy a sci-fi asi jediný žáner, kde sa jej nebojím. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

14.02.2023

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018