60 roky boli prelomove v roznych historickych monumentalnych filmov, ktore nesetrili minutazou, ale mali obrovsky uspech. Hned o rok neskor bol natoceny Kubrickov SPARTACUS a v roku 1962 Leanov LAWRENCE Z ARABIE. Z tychto troch filmov sa mi najviac pacil asi Ben Hur, ale este si budem musiet dat reprizu Spartacusa. Osudy Bena Hura boli sice v hlavnej ulohe, ale vedlajsiu ulohu tu mal aj osud Jezisa Krista, kedze boli rovnako stari. Pacilo sa mi to spojenie a hlavne sceny s pitim vody, dalej bitka na lodiach a legendarna scena pretekov koni, ktore su tak spektakularne natocene, ze to proste miestami vyrazalo dych. Tento film proste predbehol dobu asi na 20 rokov dopredu, aj vdaka krasnej farebnej kamere alebo vypravnymi zabermi s obrovskym poctom komparzistov :-) Preto si myslim, ze zasluzene ziskal z dvanastich nominacii az 11 Oscarov vratane najlepsieho filmu roka, rezie Williama Wylera, herca v hlavnej ulohe Charltona Hestona alebo aj herca vo vedlajsej ulohe Hugh Griffitha... 29.01.2010 _____ Charlton Heston - (Juda Ben Hur) +++ Stephen Boyd - (Messala) +++ Hugh Griffith - (Šejk Ilderim) +++ Jack Hawkins - (Quintus Arrius) +++ Haya Harareet - (Ester) +++ Martha Scott - (Miriam) +++ Cathy O´Donnell - (Tirza) +++ Finlay Currie - (Baltazar) +++ Sam Joffe - (Simonides) +++ Produkcia: William Wyler +++ Hudba: Miklós Rózsa +++(29.1.2010)

Jeden z nejlepších historických velkofilmů s 11 Oscary, který jsou tady udělené naprosto právem. Náboženský základ filmu a závěrečné propojení s jiným osudem, kteří moc dobře všichni známe mě mile překvapilo. [8/10] (MGM) (Technicolor /// Produkce: Sam Zimbalist /// Scénář: Karl Tunberg podle románu Lewa Wallace /// Kamera: Robert Surtees /// Hudba: Miklós Rózsa /// Oscar: Sam Zimbalist (nejlepší film), William Wyler (režie), Charlton Heston (herec), Hugh Griffith (herec ve vedlejší roli), William A. Horning, Edward C. Carfagno, Hugh Hunt (výprava), Robert MacDonald, Milo B. Lory (zvláštní efekty), Ralph E. Winters, John D. Dunning (střih), Miklós Rózsa (hudba), Franklin Milton (zvuk) /// Nominace na Oscara: Karl Tunberg (scénář)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](13.4.2009)

Historický velkofilm, kterému nechybí absolutně nic. Původně jsem měl nemalé obavy z obrovské stopáže a náboženského základu. Po skončení mohu s klidným srdcem říci, že mé obavy se nenaplnily a jsem za to nespočetně rád. Celý příběh není nijak složitý a je celkem jasné kam směřuje, ale je podán a hlavně zrežírován naprosto perfektně. William Wyler dokázal ukočírovat tenhle velkofilm s ledovým klidem a ani jedna scéna, která se ve snímku objeví, není zbytečná. Snad nikdy jsem nebyl přesvědčený více, že Oscar za režii je v těch správných rukou. Charlton Heston, ve své životní roli knížete Juda Ben Hura, je prostě famozní, o čemž svěčí i ocenění Oscarem za hlavní herecký výkon. Zkrátka nevím co vytknout, vše mi přijde megalonské, tak jak se u správného velkofilmu sluší a patří. O žádném z 11 Oscarů nemám pochyb a další faktem je, že na vyrovnání onoho počtu se čekalo až do roku 1997 na Cameronův Titanic. Nebudu psát, že tohle dílo doporučuji, tohle je povinnost pro všechny........(7.10.2008)

Příběh Judah Ben-Hura je neskutečná klasika. A kdo jiný by ji měl natočit než William Wyler. Škoda slabší prostřední části. Jinak by film neměl chybu. Nejlepší scény jsou samozřejmě dialogy mezi Messalou a Judou. Překvapilo mě jak málo prostoru Messala dostává. Musím ocenit, že závod vozatajů je pravděpodobně největší, nejslavnější a nejlepší akční scénou v dějinách. Nechápu jak tohle dokázali v roce 1959 natočit! 80%(12.12.2016)

Nelze napsat než úžasné. Nechápu kdo má co proti stopáži tohoto monumentu (co by dělali kdyby musely shlédnout i 7 min. předehrou, 15 přestávkou a 3 zakončení). Každý herec odvádí absolutní maximum, i když je zajímavé, že na oskara za vedlejší roli nebyli nominováni ani Stephen Boyd či Jack Hawkins. Rozsova hudba je dokonalá (jak jinak u krále velkofilmů). Škoda, že takle nevypadal Gladiátor.(28.2.2003)

• - Snímek Ben Hur byl natočen v systému Ultra Panavision 70 (známém také pod obchodní značkou MGM Camera 65) s úctyhodným poměrem stran 2,76:1. (Dnes používáný standardní Panavision má aspect ratio "jen" 2,35:1.) Ultra Panavison 70 pracuje na systému 70mm filmového pásu a navíc ještě anamorfických čoček kamery. (Trainspotter)

• - Pôvodná verzia filmu činila niečo vyše 224 minút. (Zdroj: cinemaview.sk) (Raccoon.city)

• - MGM chtělo reálně vypadající římskou loď. Najali si proto člověka, který celý svůj život studoval římskou architekturu. Když přišel se svým návrhem lodi, nevěřil technický poradce filmu Mauro Zambuto, že loď poplave. I tak se loď postavila a pustila na vodu. Při nárazu vln se ale ihned potopila. Byla proto navezena do velké nádrže s namalovaným nebem. K udržení stability lodi byly nataženy lana od spodu až ke špičce stežně. (HellFire)