60 roky boli prelomove v roznych historickych monumentalnych filmov, ktore nesetrili minutazou, ale mali obrovsky uspech. Hned o rok neskor bol natoceny Kubrickov SPARTACUS a v roku 1962 Leanov LAWRENCE Z ARABIE. Z tychto troch filmov sa mi najviac pacil asi Ben Hur, ale este si budem musiet dat reprizu Spartacusa. Osudy Bena Hura boli sice v hlavnej ulohe, ale vedlajsiu ulohu tu mal aj osud Jezisa Krista, kedze boli rovnako stari. Pacilo sa mi to spojenie a hlavne sceny s pitim vody, dalej bitka na lodiach a legendarna scena pretekov koni, ktore su tak spektakularne natocene, ze to proste miestami vyrazalo dych. Tento film proste predbehol dobu asi na 20 rokov dopredu, aj vdaka krasnej farebnej kamere alebo vypravnymi zabermi s obrovskym poctom komparzistov :-) Preto si myslim, ze zasluzene ziskal z dvanastich nominacii az 11 Oscarov vratane najlepsieho filmu roka, rezie Williama Wylera, herca v hlavnej ulohe Charltona Hestona alebo aj herca vo vedlajsej ulohe Hugh Griffitha... 29.01.2010 _____ Charlton Heston - (Juda Ben Hur) +++ Stephen Boyd - (Messala) +++ Hugh Griffith - (Šejk Ilderim) +++ Jack Hawkins - (Quintus Arrius) +++ Haya Harareet - (Ester) +++ Martha Scott - (Miriam) +++ Cathy O´Donnell - (Tirza) +++ Finlay Currie - (Baltazar) +++ Sam Joffe - (Simonides) +++ Produkcia: William Wyler +++ Hudba: Miklós Rózsa +++(29.1.2010)

Velkolepý filmový epos o lásce a pomstě, který mě dlouho odrazoval svými 212 minutami, což je asi nejdelší film, co jsem měl možnost vidět. Chvílemi zdlouhavé, ale nenudil jsem se ani chvíli. Ke konci film trochu ztrácí dech, ta poslední část mě tolik nebavila a být film o 45-60 minut kratší, šel bych asi i na pět hvězd. Takhle tomuhle kultovnímu filmu dávám z úctou přesně čtyři - 80%(26.9.2013)

Tak jsem si po x letech konečně uvědomil jednu věc: čím rozmáchlejší, pomalejší a detailnější, neuspěchané záběry ve filmu jsou, tím rychleji stopáž uteče! Nádhera. Takže i když je Wylerův epos dlouhý tři a půl hodiny (divné, že u LotRa mi to nikdy nevadilo, heh), užil jsem si to parádně. A to jsem přitom nečekal, o čem to VLASTNĚ celé bude. Závod kvadrig ve mě pak zanechal dojem jedné z nejnapínavějších scén, jaké jsem kdy viděl.(27.6.2011)

Hodně udušený film. Především výpravou a hereckými výkony. Celé tři a půl hodiny mám pocit, že ti lidé nedýchají stejný vzduch jako my. A také mi vadí několik melodramatických motivů, které jsou rozplizlé v opravdu dlouhých scénách (ve kterých se vlastně vůbec nic neděje). Každopádně scénáristicky-myšlenkově čisté a z úcty k režisérovi nechávám pět hvězd. Od Wylera ale stejně tak doporučuji film "Nejlepší léta našeho života", zde na csfd trochu pozapomenutý velký a důležitý film.(25.2.2013)

Monument světového filmu, který konečně na trůn usadil velikána Hestona a Mikloszu Roszovi dal příležitost stvořit jeden z nejpodmanivějších soundtracků. Navíc Wyler ukazuje další možnost zobrazení Krista na plátně - tedy nezobrazit ho skoro vůbec, jen ve výrazech tváří, které na něj hledí. Svým způsobem bravurní, i když zubem času trochu nahlodaný film.(19.4.2006)

• - Producent Sam Zimbalist chtěl natočit závod koní systémem Cinerama (širokoúhlý formát). Kvůli vysokým nákladům ale od nápadu ustoupil. (HellFire)

• - Závody koňských čtyřspřeží se natáčely pět týdnů. (Kulmon)

• - Slavná devítiminutová scéna závodu koňských spřežení je jednou z nejdražších v historii. Natočit ji stálo patnáctinu celkového rozpočtu, tedy zhruba 1 milion amerických dolarů. Přípravy zabraly dva roky a samotné natáčení tři měsíce; ve scéně se objeví přes 1000 statistů, 78 koní a 18 vozů. (Bioscop)