Ano, souhlasím. Gigantické, monumentální, ohromující a jistě velmi drahé (na tu dobu). JENŽE! Několik dní před shlédnutím jsem přečetl knihu Lewise Wallaceho (u nás vydanou nakladatelstvím Vyšehrad v roce 1991) podle jejíž předlohy v originále byl film natočen. Autoři scénáře filmu se samozřejmě doslova nemusí knihou řídit, ale vynechat velmi důležité scény, či vynechat důležitou postavu služky v domě Hurů, která hraje nezanedbatelnou roli při pomoci matce a sestře Bena Hura v těžkých chvílích nemohu nechat bez odezvy. Činy uvedené služky byly ve filmu připsány krásné Ester. Osud tribuna Messaly nepochopitelně změněn. Pro mě nepřijatelné změny obsahu i dialogů se objevují především v druhé části filmu. Mnohá slova, která pronesl ukřižovaný Nazaretský z kříže nezazněla vůbec, některá ("Jest dokonáno) byla podsunuta do úst matky Ben Hura či samotného Ben Hura. Chybělo i vysvětlení, proč tři kříže. Neznalým by zmínka o dalších dvou ukřižovaných (zlodějích) jistě přišla vhod. Z knihy také vyplývá, že drtivá většina z desetitisíců zvědavců aktu ukřižování souhlasila s trestem a mnozí se Nazaretskému dokonce vysmívali za jeho údajné nadpřirozené vlastnosti, kterým nevěřili. Ve filmu tomu tak nebylo a vyznívá to, jako by Nazaretského odsoudili Římané a nikoliv sami Judové, tedy jeho vlastní krajané. Postrádal jsem i významnou postavu Iras, dcery egypťana Baltazara, jednoho ze Tří králů, ... (nebyl on náhodou černé pleti?) a její podlé jednání vůči Ben Hurovi. Inu, takto bych mohl psát ještě mnoho dalších a dalších výtek. Z toho důvodu nemohu dát tomuto filmu více bodů než tři, přestože po filmařské stránce co do profesionality i výpravnosti je snímek opravdu vynikající. Divák, který nečetl knihu předlohy může tedy dojít k mylným názorům, a to by se ve filmovém průmyslu stávat nemělo. Jenže! ... otázka je, která verze ohledně ukřižování je pravdě bližší. Ta knižní či ta filmová? Třeba se ovlivněn knihou mýlím já. A nebo to bylo úplně jinak, stalo-li se to vůbec? Ben Hur je jméno smyšlené, ale k ukřižování pravděpodobně opravdu došlo. Jde tedy o to, kdo vlastně byl ukřižován. Byl to opravdu syn Boží? Nebyl to jen pouhý ubohý potulný kazatel nové víry v Nebeské království, jehož vliv nepřijatelně rychle narůstal, který se vychloubal nadpřirozenými vlastnostmi, který příliš "negativně" ovlivňoval prostý lid a který následně za to trpěl? To už si musíme ve své hlavě i duši každý srovnat sám. V každém případě se jedná o film velmi poutavý a nemohu víc, než jej doporučit. (Zájemcům o rozšíření znalostí doporučuji knihu Mika Waltariho "Jeho království")(13.5.2013)

Tento film nemá s křesťanstvím zdánlivě moc společného. A možná je to i pravda. V podstatě jde Beh Hur celý film svou silou. Téměř celý film ho pohání nenávist a touha po pomstě... Ale přesto se tam mihne i kus poselství. Např - Jeho ranami jsme byli uzdraveni. TIPseznam dalších křesťanských filmů.(23.9.2014)

Nemú verziu Ben Hura z roku 1925 málokto dnes ešte žijúci videl, pretože tento megalomanský štvorhodinový opus ho historicky a podľa toho, čo som o originále čítal, tak aj kvalitatívne dokonale zatienil. Verzia žánrového chameleóna Williama Wylera (Prázdniny v Ríme, Veľká zem) priniesla fantastický zážitok patriaci k tomu najlepšiemu z hollywoodskeho veľkofilmového obdobia. Obrovské náklady a realizačné schopnosti celého štábu sú vidieť v každej scéne, z ktorých sa mnoho stalo legendárnymi. Vrcholom je samozrejme závod koňských záprahov. Dychberúca, vyše 10 minút trvajúca sekvencia patrí doteraz k tomu najmonumentálnejšiemu a najstrhujúcejšiemu, čo vo svete kinematografie vzniklo. Spoludržitel oscarového rekordu (11 sošiek) je počinom, ktorý by mal každý fanúšik pohyblivých obrázkov vidieť. Ten film je totiž aj po takmer šiestich dekádach úchvatný.(23.5.2003)

• flanker.27

Náboženský motiv, zvláště díky styčným prvkům s Životem Briana, ve mě vyvolával silné podráždění bránice. Římské a vůbec dobové reálie jsou silně poupraveny vzhledem k "poselství věků", stopáž značně přepálená a závěr notně kýčovitý. Snad žádný film nevyjadřuje velkohubost Hollywoodu více, než právě tenhle. Ale já jsem bezvěrec, věřící to asi vidí jinak.(21.1.2006)

60 roky boli prelomove v roznych historickych monumentalnych filmov, ktore nesetrili minutazou, ale mali obrovsky uspech. Hned o rok neskor bol natoceny Kubrickov SPARTACUS a v roku 1962 Leanov LAWRENCE Z ARABIE. Z tychto troch filmov sa mi najviac pacil asi Ben Hur, ale este si budem musiet dat reprizu Spartacusa. Osudy Bena Hura boli sice v hlavnej ulohe, ale vedlajsiu ulohu tu mal aj osud Jezisa Krista, kedze boli rovnako stari. Pacilo sa mi to spojenie a hlavne sceny s pitim vody, dalej bitka na lodiach a legendarna scena pretekov koni, ktore su tak spektakularne natocene, ze to proste miestami vyrazalo dych. Tento film proste predbehol dobu asi na 20 rokov dopredu, aj vdaka krasnej farebnej kamere alebo vypravnymi zabermi s obrovskym poctom komparzistov :-) Preto si myslim, ze zasluzene ziskal z dvanastich nominacii az 11 Oscarov vratane najlepsieho filmu roka, rezie Williama Wylera, herca v hlavnej ulohe Charltona Hestona alebo aj herca vo vedlajsej ulohe Hugh Griffitha... 29.01.2010 _____ Charlton Heston - (Juda Ben Hur) +++ Stephen Boyd - (Messala) +++ Hugh Griffith - (Šejk Ilderim) +++ Jack Hawkins - (Quintus Arrius) +++ Haya Harareet - (Ester) +++ Martha Scott - (Miriam) +++ Cathy O´Donnell - (Tirza) +++ Finlay Currie - (Baltazar) +++ Sam Joffe - (Simonides) +++ Produkcia: William Wyler +++ Hudba: Miklós Rózsa +++(29.1.2010)

• - První remake, který získal Oscara za nejlepší film. Tím druhým byla Skrytá identita (2006). (Kulmon)

• - Stephen Boyd nosil kontaktní čočky, protože William Wyler nechtěl, aby měl stejnou barvu očí jako Charlton Heston. Čočky však působily dráždění a občas se muselo na několik dní zastavit natáčení, aby si hercovi oči odpočaly. (HellFire)

• - Závod koňských spřežení byl natočen beze zvuku, který byl dodán později v postprodukci. (HellFire)