Velikášství a příležitost předvést umění hollywoodské megalomanie, kde limituje pouze konzervativní americko-křesťanská optika, nikdy ne prostředky nebo počet komparzistů ve scéně (kdo by to jinak s takovým rozpočtem odklepl) -> vzniká shluk na sebe křehce navazujících "mikrofilmů", vždy bez potřebného vyvrcholení, což je žádoucí pro napojení na další epizodu. ___ Byl jsem skeptický ohledně obsazení Charltona Hestona, ale obavy se téměř okamžitě ukázaly falešné. Potřeba charismatického hlavního hrdiny, který by nasazením při osobních scénách negoval všudypřítomný příval prvoplánových atrakcí, je splněna na 100%. Wyler, dle mého, balanc na hranici mezi velkofilmem a rodinným dramatem zvládá velmi slušně, ale přeci jen ho mám rád v osobitější poloze (Nejlepší léta našeho života, Prázdniny v Římě).(8.10.2012)

Jak je vůbec možné, že v roce 1959 (!) vznikl film, který hravě strčí do kapsy všechny současné sandálové filmy, které si na sandálové filmy ve skutečnosti jen hrají? Ben Hur je na Blu-rayi absolutní pecka. Ten film za 55 let od své premiéry vůbec nezestárl, všechno pořád funguje, skoro čtyřhodinová stopáž ubíhá velkou rychlostí a závěrečný duchovní přesah má i dnes co říci. A jde to i bez nucených a doslovných biblických výjevů, Mel Gibson by si měl Wylerovo geniální dílo pouštět každý den.(23.2.2014)

Ano, souhlasím. Gigantické, monumentální, ohromující a jistě velmi drahé (na tu dobu). JENŽE! Několik dní před shlédnutím jsem přečetl knihu Lewise Wallaceho (u nás vydanou nakladatelstvím Vyšehrad v roce 1991) podle jejíž předlohy v originále byl film natočen. Autoři scénáře filmu se samozřejmě doslova nemusí knihou řídit, ale vynechat velmi důležité scény, či vynechat důležitou postavu služky v domě Hurů, která hraje nezanedbatelnou roli při pomoci matce a sestře Bena Hura v těžkých chvílích nemohu nechat bez odezvy. Činy uvedené služky byly ve filmu připsány krásné Ester. Osud tribuna Messaly nepochopitelně změněn. Pro mě nepřijatelné změny obsahu i dialogů se objevují především v druhé části filmu. Mnohá slova, která pronesl ukřižovaný Nazaretský z kříže nezazněla vůbec, některá ("Jest dokonáno) byla podsunuta do úst matky Ben Hura či samotného Ben Hura. Chybělo i vysvětlení, proč tři kříže. Neznalým by zmínka o dalších dvou ukřižovaných (zlodějích) jistě přišla vhod. Z knihy také vyplývá, že drtivá většina z desetitisíců zvědavců aktu ukřižování souhlasila s trestem a mnozí se Nazaretskému dokonce vysmívali za jeho údajné nadpřirozené vlastnosti, kterým nevěřili. Ve filmu tomu tak nebylo a vyznívá to, jako by Nazaretského odsoudili Římané a nikoliv sami Judové, tedy jeho vlastní krajané. Postrádal jsem i významnou postavu Iras, dcery egypťana Baltazara, jednoho ze Tří králů, ... (nebyl on náhodou černé pleti?) a její podlé jednání vůči Ben Hurovi. Inu, takto bych mohl psát ještě mnoho dalších a dalších výtek. Z toho důvodu nemohu dát tomuto filmu více bodů než tři, přestože po filmařské stránce co do profesionality i výpravnosti je snímek opravdu vynikající. Divák, který nečetl knihu předlohy může tedy dojít k mylným názorům, a to by se ve filmovém průmyslu stávat nemělo. Jenže! ... otázka je, která verze ohledně ukřižování je pravdě bližší. Ta knižní či ta filmová? Třeba se ovlivněn knihou mýlím já. A nebo to bylo úplně jinak, stalo-li se to vůbec? Ben Hur je jméno smyšlené, ale k ukřižování pravděpodobně opravdu došlo. Jde tedy o to, kdo vlastně byl ukřižován. Byl to opravdu syn Boží? Nebyl to jen pouhý ubohý potulný kazatel nové víry v Nebeské království, jehož vliv nepřijatelně rychle narůstal, který se vychloubal nadpřirozenými vlastnostmi, který příliš "negativně" ovlivňoval prostý lid a který následně za to trpěl? To už si musíme ve své hlavě i duši každý srovnat sám. V každém případě se jedná o film velmi poutavý a nemohu víc, než jej doporučit. (Zájemcům o rozšíření znalostí doporučuji knihu Mika Waltariho "Jeho království")(13.5.2013)

Nelze napsat než úžasné. Nechápu kdo má co proti stopáži tohoto monumentu (co by dělali kdyby musely shlédnout i 7 min. předehrou, 15 přestávkou a 3 zakončení). Každý herec odvádí absolutní maximum, i když je zajímavé, že na oskara za vedlejší roli nebyli nominováni ani Stephen Boyd či Jack Hawkins. Rozsova hudba je dokonalá (jak jinak u krále velkofilmů). Škoda, že takle nevypadal Gladiátor.(28.2.2003)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Výpravný legendární film Ben Hur je o krutě potestaném židovském knížeti, který jde nejprve cestou pomsty svému ex-příteli římskému veliteli a Římanům, aby se ve finále, pod vlivem Krista, odklonil na cestu křesťanského odpuštění. Charlton Heston byl výtečný a výprava byla i na dnešní poměry ohromující - úžasný závod kvadrig i nezapomenutelné sekvence galejníků. Židovsko - křesťanská náboženská část filmu z doby Ježíšovy se sice dala dobře snést, ale náboženská složka nemusí vyhovovat všem, také celkově film už poněkud zastaral. A předlouhé hudební předehry a intermezza s konstantním obrazovým pozadím v dnešní době nějak nemůžu pochopit. Trailer je zde na ČSFD: http://www.csfd.cz/film/9876-ben-hur/videa/(30.6.2013)

• - Problém bol aj s farbou vody v umelom jazierku, bola príliš hnedá a kalná. Štáb si objednal farbivo na zafarbenie vody do odtieňa azúrovej modrej, ale farbiaci prášok namiesto zafarbenia vody utvoril pevnú kôru na povrchu vody, z ktorej museli loď vysekať na veľké náklady. (Raccoon.city)

• - Do role Judaha Ben-Hura (Charlton Heston) bol zvažovaný aj Marlon Brando a úloha Messalu (Stephen Boyd) bola pôvodne ponúknutá Lesliemu Nielsenovi. (Zdroj: cinemaview.sk) (Raccoon.city)

• - Paul Newman měl také hrát Ben – Hura, ale protože měl hrát v tunice a podle svých slov na to neměl nohy, tak nabídku odmítl. (Kulmon)