Velikášství a příležitost předvést umění hollywoodské megalomanie, kde limituje pouze konzervativní americko-křesťanská optika, nikdy ne prostředky nebo počet komparzistů ve scéně (kdo by to jinak s takovým rozpočtem odklepl) -> vzniká shluk na sebe křehce navazujících "mikrofilmů", vždy bez potřebného vyvrcholení, což je žádoucí pro napojení na další epizodu. ___ Byl jsem skeptický ohledně obsazení Charltona Hestona, ale obavy se téměř okamžitě ukázaly falešné. Potřeba charismatického hlavního hrdiny, který by nasazením při osobních scénách negoval všudypřítomný příval prvoplánových atrakcí, je splněna na 100%. Wyler, dle mého, balanc na hranici mezi velkofilmem a rodinným dramatem zvládá velmi slušně, ale přeci jen ho mám rád v osobitější poloze (Nejlepší léta našeho života, Prázdniny v Římě).(8.10.2012)

“MŮŽEŠ STÁT BUĎ PŘI MNĚ, NEBO PROTI MNĚ!...“ /// Nedalo mně to! I když jsem byl s remakem vcelku spokojenej, chtěl jsem zjistit, proč vostatní ne. Takže: 7mi minutová hudební předehra (dneska se to nenosí, ale budiž (velkofilm kurva! A přijde i přestávka…). Jeruzálem v časech čekání na Mesiáše…, a tesařův syn už vobčas vymlaskne nějakej ten zázrak… (je důležitý to brát jako biblickej film!). Hlavní jsou ovšem dva kámoši, co by si z fleku mohli votevřít hospodu u Dvou přátel… teda kdyby se nejednalo o Bena Hura a Messalu, kteří se nemůžou shodnout, kdo je to vlastenec a kdo zločinec. Tak mě napadá, jestli to nebylo za „komára“ zakázaný – těch kacířskejch myšlenek: „Jste poražený národ!“… „Můžete dobýt zemi, pobít lidi, ale národ nezanikne!“… Hodně dramatickejch scén a dostatek prostoru (kurva, ta stopáž!) k vybudování nenávisti. Pak závody čtyřspřeží – FANTASIE! Nakonec chápu, proč Bekmambetova verze má jen 2hoďky. A myslím, že je to dobře. Ty hrátky s Ježíšem mi přišli zbytečný… Jinak příběh (ani filmařina) nemá chybu! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jsem Žid, ale knihu „Ben Hur: Příběh Kristův“, kterou v roce 1880 napsal Lew Wallace, číst nebudu. 2.) Věřím. (Třeba tomu, že klasika je nejlepší!) 3.) Thx za titule „fridatom“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *(1.7.2017)

Jeden z nejlepších historických velkofilmů s 11 Oscary, který jsou tady udělené naprosto právem. Náboženský základ filmu a závěrečné propojení s jiným osudem, kteří moc dobře všichni známe mě mile překvapilo. [8/10] (MGM) (Technicolor /// Produkce: Sam Zimbalist /// Scénář: Karl Tunberg podle románu Lewa Wallace /// Kamera: Robert Surtees /// Hudba: Miklós Rózsa /// Oscar: Sam Zimbalist (nejlepší film), William Wyler (režie), Charlton Heston (herec), Hugh Griffith (herec ve vedlejší roli), William A. Horning, Edward C. Carfagno, Hugh Hunt (výprava), Robert MacDonald, Milo B. Lory (zvláštní efekty), Ralph E. Winters, John D. Dunning (střih), Miklós Rózsa (hudba), Franklin Milton (zvuk) /// Nominace na Oscara: Karl Tunberg (scénář)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](13.4.2009)

Nad tímto filmem slunce právem nezapadá, a i když jsem alergický na přílišné přeceňování, tady těch jedenáct oscarů svoje opodstatnění mělo. Knižní předloha je umělecky bída. Film je jedním z vrcholů americké kinematografie, navíc bez monumentalistické samoúčelnosti. Nejen závěrečná půlhodinka v sobě nese silný spirituální obsah, který ve mně zanechává stopy i dnes.(6.5.2005)

Král sandálového eposu. I se všemi neduhy svého stáří (afektovaní herci, triky poplatné době vzniku) zůstane Ben Hur pro mou osobu v nejednom ohledu nejlepším filmem všech dob. Nákladné dekorace, měsíce natáčená scéna závodu čtyřspřeží, ultrarozmáchlost děje a pozoruhodným způsobem zakomponovaná biblická linie jsou jen zdokonalujícími bonusy skutečného lidství a mistrovského vypravěčství, jimiž Ben Hur disponuje.(25.12.2006)

• - Postaveno bylo přes 300 kulis. (Karlos80)

• - Jednoho nebyl William Wyler schopen docílit – nemohl přinutit Charletona Hestona k pláči. Proto si pokaždé Heston při pláči zakrývá oči. (HellFire)

• - Problém bol aj s farbou vody v umelom jazierku, bola príliš hnedá a kalná. Štáb si objednal farbivo na zafarbenie vody do odtieňa azúrovej modrej, ale farbiaci prášok namiesto zafarbenia vody utvoril pevnú kôru na povrchu vody, z ktorej museli loď vysekať na veľké náklady. (Raccoon.city)