Jak jsem poznal vaši matku

• USA How I Met Your Mother (více)
Ukázka z filmu 39
USA, (2005–2014), 76 h 7 min (Minutáž: 20–22 min)

Hudba:

John Swihart

Josh Radnor, Jason Segel, Neil Patrick Harris, Alyson Hannigan, Cobie Smulders, David Henrie, Lyndsy Fonseca, Alexis Denisof, Jayma Mays, Eva Amurri Martino (více)

Série(9) / Epizody(208)

Ted a Barney se hádají o sexy kočku. Ted zjišťuje, že je v baru s dívkou, se kterou kdysi chodil. Robin je stále zdrcena z rozchodu a příšerně se zanedbává. A Marshall nedokáže přestat mluvit o založení rodiny...
Píše se rok 2030 a přibližně padesátiletý Ted vypráví dospívajícím dětem, co všechno se stalo, než poznal jejich matku. Děj seriálu se tak odehrává v jeho vzpomínkách, počínaje rokem 2005. Tehdy mu táhlo na třicítku, žil s nejlepším kamarádem z vejšky Marshallem a s další neoficiální spolubydlící, učitelkou z mateřské školky Lily. Ti dva se zrovna zasnoubili, což přivedlo Teda k zamyšlení. Uvědomil si, že je právě ten správný čas najít si také ženu svého srdce. A shodou okolností zrovna stála na protější straně hospody krásná reportérka Robin... Posledním členem party je neuvěřitelný frajer a „balič" Barney. Manželství a monogamii vůbec považuje za jeden z největších hříchů lidstva a užívá si nevázaného života, plného sexu a zábavy. Ostatní si občas nejsou tak úplně jisti, proč se s ním vlastně kamarádí. No, on jim vlastně nedal na vybranou... Děj sitcomu je zasazen do prostředí New Yorku a bývá často popisován jako „Přátelé 21. století". Populární se stal nejen díky vytříbeným hláškám, ale také zásluhou originálního konceptu vyprávění, jenž umožňuje starému Tedovi velice zábavně komentovat děj, který leckdy skočí třeba do dětství nebo naopak pokročilého věku postav. Seriál a jeho protagonisté získali mnoho cen a na spoustu dalších byli nominováni. V letech 2007 a 2008 vyhráli Emmy a Neil Patrick Harris (Barney) byl za rok 2009 nominován na Zlatý Glóbus za nejlepší vedlejší roli v televizním seriálu. V sérii si také zahrála například zpěvačka Britney Spears, Mandy Moore nebo Enrique Iglesias, jejichž písničky pochopitelně některé z dílů provázejí. (TV Prima)

Recenze uživatele Necrotongue k tomuto seriálu (217)

Koncipientka Mary (2006) (S01E19)

Předchozí díl mě moc nebral, ale o to víc jsem si užil devatenáctou epizodu, která byla nejen mocně vtipná, byla hlavně poučná. Předsudky jsou prostě špatné, až na ty podložené, kterých mám spoustu, ale zrovna tento byl krajně ošidný. Jak asi fungují ty americké soudní poroty, když běžně stačí jediná nepodložená informace, aby si člověk vytvořil naprosto nezávislý a zcela objektivní názor. Napsal bych, že miluju Barneyho, ale vzhledem k orientaci jeho představitele to radši vynechám. / Poučení: Nesuď podle drbů, pravdu najdeš jedině na internetu. ()

Maturiťák (2006) (S01E20)

Ani děj dvacáté epizody mi nezpůsobil zklamání. Na amerických maturitních večírcích se dá zjevně zažít téměř cokoli; to jsem pochopil už před mnoha lety, kdy jsem poprvé viděl film Carrie (1976). Spousta snímků z ranku studentských komedií mě v tomto názoru podpořila, a kdož ví, třeba jsou už takové věci možné i u nás. Předpokládám, že už jsme kromě Halloweenu a Valentýna zkopírovali i jiné tradice. Byla to jedna velká magořina, ale bavil jsem se výborně. / Poučení: Na maturitní ples jedině v gumákách. ()

Mlíko (2006) (S01E21)

Jedenadvacátá epizoda mě na rozdíl od předchozích dílů zrovna nenadchla. Zatímco jsem se u těch předešlých velmi dobře bavil, protože tvůrci nešetřili na humoru a vynechali zbytečné, nudné nebo zbytečné a nudné odbočky, v tomto případě tomu bylo přesně naopak. Humor tady byl, to ano, Barney a Marshall dělali, co mohli, ale to ostatní... / Poučení: Pokud se ti něco nepodaří, radši se k tomu nevracej. ()

No tak! (2006) (S01E22)

Podobně jako předposlední díl mě finálová epizoda první sezóny nevystřelila z trenek. Ke spokojenosti jsem měl daleko, protože se tu sice dala najít místa, u nichž jsem se mohl zasmát, ale každý takový moment se dusil v obklíčení pro mě nudných pasáží. Uznávám, že je to můj osobní problém, když se divám na seriál o vztazích, a přitom jsem prd romantik, ale to už je holt realita. / Poučení: Jsi-li zemědělec, tancuj. ()

Série 2 (2006) (S02)

Druhá sezóna přinesla obrovské množství skvělých hlášek a vynikajících scén, které mi mocně zacvičily s bránicí. Některé tyto záležitosti byly tak parádní, že si je pamatuju už čtrnáct let. A věřte mi, to je na mou nespolehlivou lebeční výplň fakt nečekaný výkon. Na druhou stranu je pravdou, že mi tvůrci až příliš často připravovali epizody, které mě moc netěšily, protože se v nich soustředili hlavně na rozbor vztahů na úkor humoru. A já se na seriál dívám proto, abych se zasmál. / Poučení: Dbej na tělesnou i duševní hygienu. ()

Kde jsme to byli? (2006) (S02E01)

První epizoda druhé sezóny se mi trefila do chuti. Tvůrci se sice pustili do rozpitvávání velkého vztahového problému, tentokrát mě ale tato záležitost bavila, protože nešlo o snůšku nudných prohlášení , ale po celou dobu jsem se měl čemu zasmát. Barneyho projev na začátku dílu mě navíc téměř připravil o bránici, takže úkol byl splněn. / Poučení: Neutápěj se v sebelítosti. ()

Škorpion a žába (2006) (S02E02)

Předchozí díl byl pro mě výrazně víc v pohodě, druhá epizoda už se v balancujícím vztahu až příliš nimrala a celé to bylo víc o citech než o humoru, a to je pro mě u sitcomů vždycky podstatný problém. Já se na ně dívám proto, abych se bavil, a ne proto, abych mohl po nocích plakat do polštáře. Všechny Barneyho kreace byly ovšem skvělé a závěrečná scéna v baru mě přinutila vycenit chrup. / Poučení: Nepodrážej kamarády, mohli by ti to vrátit. ()

Brunch (2006) (S02E03)

Jsem vyloženě naladěný na tyhle mnohopohledové záležitosti, třetí epizoda byla navíc i skutečně vtipná, takže o plné palbě nemohlo být pochyb. Tvůrci tady jasně předvedli, že je možné probírat vztahové otázky, aniž by bylo nutno rezignovat na humor, kterého mi tady připravili pořádnou porci. Je škoda, že si podobný přístup dokázali ne vždy udržet. Barney Stinson byl zase jednou hvězdou dílu:-) / Poučení: Nauč se mluvit i o nepříjemných věcech. ()

Ted Mosby, architekt (2006) (S02E04)

Čtvrtou epizodu druhé sezóny si dokonale pamatuji od chvíle, kdy jsem ji viděl poprvé. To svědčí o dvou skutečnostech. Tou první je fakt, že mě díl musel velmi bavit už před lety, tou druhou zjištění, že je má dlouhodobá paměť nesrovnatelně lepší, než ta krátkodobá. Vypadá to, že ICMP má na lidský mozek stejné účinky jako THC. / Poučení: Nedaří se ti? Zkus být někým jiným. ()

Pár všech párů (2006) (S02E05)

Tak teď už i mě samotného rozhodilo, jak dobře jsem si pamatoval děj páté epizody, když jsem ji viděl zhruba před čtrnácti lety. Fakt zvláštní... No, na tom ostatně nezáleží, podstatnou je skutečnost, že jsem se tehdy u tohoto dílu skvěle bavil, a to se přes ten dlouhý čas nezměnilo. Barney Stinson u mě seriál táhne a vhledem k tomu, že jsem se tentokrát mohl podívat i do jeho bytu, nebylo co řešit. / Poučení: Pozor na to, koho si pouštíš do bytu. ()

Spravedlnost má jméno Lily (2006) (S02E06)

Druhá sezóna seriálu je ke mně zatím příznivá, takže nevidím důvod, proč bych šetřil na hodnocení. Šestá epizoda také patřila k těm vydařenějším a já jsem se u ní skvěle bavil. To, co možná trochu chybělo v pasážích věnovaných architektonické kanceláři, s přehledem dohnal Barney v průběhu svých loveckých výprav za pumou. / Poučení: Nepřeceňuj své síly a pravidelně doplňuj tekutiny. ()

Swarley (2006) (S02E07)

Už jsem v životě dostal slušné množství přezdívek; některé mě netěšily, jiné byly docela fajn, ale žádná mě nedostala takovým způsobem jako chudáka Swarlze. V sedmé epizodě se odehrávalo více záležitostí najednou, ale žádná mě nepobavila takovým způsobem, aby přebila Barneyho diskomfort. Neil Patrick Harris byl opět hvězdou dílu a jeho Barney je s přehledem mou nejoblíbenější postavou. / Poučení: Dostaneš-li novou přezdívku, nebraň se, veškerý odpor je zbytečný. ()

Atlantic City (2006) (S02E08)

Nikdy jsem tento seriál neviděl až do konce a po šesté epizodě se mi začíná vybavovat, proč tomu tak bylo. Marshall a Lily mi totiž se svým vztahem lezli čím dál víc na nervy a dnes se mi ty pocity začaly vracet. Má smůla spočívá v tom, že jsem se rozhodl okomentovat celý seriál, takže jsem sice dostal výstrahu, ale musím ji ignorovat. Gambler Barney a přesvědčivě zahraná úřednice v kapli (nebo na kenu?) situaci zachraňovali. / Poučení: Připrav si vhodnou výmluvu pro případ, že by tě někdo pozval na svatbu. ()

Sázka o facku (2006) (S02E09)

Z předchozího dílu jsem zrovna radost neměl, ale devátá epizoda byla z úplně jiného soudku. Kromě toho, že jsem se u ní skvěle bavil, rozjela něco, co tu se mnou při sledování seriálu ještě nějakou chvíli bude, a hlavně byl její děj vystavěn podle mých představ. Nejdůležitější byl humor, vztahové vypitvávačky šly stranou a Barney dostal dostatek prostoru. Jediným záporem tak zůstal fakt, že teď nemůžu dostat z hlavy tu stupidní melodii... / Poučení: Pokud jsi v minulosti udělal něco, na co nejsi hrdý, zlikviduj důkazy a uvažuj o eliminaci případných svědků. ()

Barneyho bratr (2006) (S02E10)

No prosím, desátá epizoda nakumulovala většinu toho, co mi vadí v současných filmech a seriálech, a přesto jsem se dobře bavil. Za prvé- černoch mi v New Yorku prostě vadit nemůže, protože to není Ásgard. Za druhé- i homosexualita se dá podat takovým způsobem, aby nepůsobila jen jako prvoplánová záležitost pro splnění kvót. Tvůrcům se to tady povedlo a já jsem se bavil. / Poučení: Co se v mládí naučíš... ()

Vánoční cenzura (2006) (S02E11)

No jo, no, zase jeden z těch dílů, které mi Lilyina povaha dokázala téměř úplně znechutit. Jakž takž mě ještě bavil vánoční atmosférou nasáklý Marshall, ale jinak jsem se u jedenácté epizody neměl skoro čemu zasmát. Situaci alespoň zčásti zachraňovala Tedova návštěva u sestry Stacy, ale jinak to byla velká bída. Kvalita (nebo spíš nekvalita) dílu byla srovnatelná s osmou epizodou, která mě podobně zklamala. / Poučení: Vánoce se přeceňují. ()

Poprvé v New Yorku (2007) (S02E12)

Podstatná část dvanácté epizody se odehrávala ve vstupní hale Empire State Building a na rozdíl od předchozího dílu byla vtipná. A to i navzdory tomu, že byla vlastně čistě o vztazích. Tvůrci se totiž tentokrát postavili ke zvolenému tématu tím správným způsobem, nešetřili humorem a výrazně mi zacvičili s bránicí. Hlavní postavou, která se mi starala o dobrou náladu, v tomto případě nebyl Barney ale zcela překvapivě Ted. / Poučení: Tentokrát mlčím, to nejdůležitější poučení je obsaženo přímo v epizodě. ()

Sloupy (2007) (S02E13)

No, už potřetí ve druhé sezóně jsem se dočkal zklamání. Tentokrát za to překvapivě nemohlo to, že by tvůrci až příliš zabředli do vztahových otázek, bylo to způsobeno prostě tím, že nepřišli se zajímavým dějem, takže jsem se po celou dobu celkem nudil. Abych nelhal, našly se i kvalitní momenty, ale bylo jich zoufale málo. Za mě zklamání. / Poučení: Platíš-li předem, vždy jdeš trochu do rizika. ()

Nahrané finále (2007) (S02E14)

Na plnou palbu to nebylo, ale proti předchozímu dílu byla čtrnáctá epizoda přímo fantastická. Tvůrci šli do sebe a po velmi slabém momentu, který si minule vybrali, se vzchopili a přišli s vtipnou zápletkou, kterou mi zlepšili náladu. Za mě celý díl táhli Ted s Barneym, ale neztratil se ani Marshall, protože vydírání bylo skvělé. Ženy byly tentokrát jen málo viditelné. / Poučení: Braň se útokem. ()

Mince pro štěstí (2007) (S02E15)

Patnáctá epizoda druhé sezóny patří k mým oblíbeným dílům. Tvůrci ji pojali pro mě zábavným způsobem, protože mám rád takové skládání příběhu z postupně odhalovaného sledu událostí. Navíc mě potěšilo, že šly vztahy opět stranou a místo toho se mocně humorovalo, takže jsem se bavil s Marshallem v tréninku, s Barneym v roli Meresjeva i s Lily v lynčujícím davu nevěst. / Poučení: Numismatika je zajímavý sport. ()

Jak jsem poznala vašeho otce plní obsazení

Jak jsem poznala vašeho otce plní obsazení

07.11.2021

Seriál Jak jsem poznala vašeho otce (How I Met Your Father) se pomalu ale jistě blíží, desetidílný sitcom mimo jiné taky od tvůrců původního HIMYM Cartera Bayse a Craiga Thomase dorazí už příští rok,… (více)

Spin-off HIMYM dostal zelenou

Spin-off HIMYM dostal zelenou

21.04.2021

Seriálový spin-off Jak jsem poznal vaši matku s názvem How I Met Your Father má na stanici Hulu oficiálně zelenou. Tvůrci Isaac Aptaker a Elizabeth Berger projekt obnovili pár let poté, co se původní… (více)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2014

Meg Ryan pozná Vašeho otce

Meg Ryan pozná Vašeho otce

25.04.2014

Tedy, ne doslova samozřejmě... CBS již vloni oznámilo spinoff k populárnímu seriálu Jak jsem poznal vaši matku, který bude sledovat příběh Sally (Greta Gerwig), která byla divákům představena již v… (více)