Pan Tau

Československo / Západní Německo / Rakousko, (1971–1978), 16 h 52 min (Minutáž: 29–36 min)

Předloha:

Ota Hofman (kniha)

Otto Šimánek, Josef Aleš, Františka Alešová, Jana Alešová, Marta Alešová, Karel Augusta, Josef Bek, Karel Bělohradský, Svatopluk Beneš, Josef Beyvl (více)

Série(4) / Epizody(33)

Celé generace dětí nejen v Čechách a na Moravě znají z televizních obrazovek kouzelného mužíčka s buřinkou a deštníkem. Pan Tau (O. Šimánek) se umí měnit v malého panáčka, nebo v dospělého muže a pomocí kouzelné buřinky plní různá dětská přání. Seriál vznikal postupně, po jednotlivých, samostatných dílech. První ucelená série byla spjatá s rodinkou malého kluka Emila (rodiče hráli S. Budínová a J. Sovák). S příchodem J. Wericha se seriál soustředil kolem malé holčičky Claudie (V. Helcelová) a jejího dědečka (J. Werich), kteří za pomoci pana Tau zažijí mnohá dobrodružství na svých cestách (čeští diváci ovšem tyto díly mohli v televizi zhlédnout až po roce 1989). V další sérii se mužíček s kouzelnou buřinkou dostane do nové rodiny Urbanových (J. Bohdalová a V. Menšík), kterým připomíná strýčka Alfonse (O. Šimánek), i tady pomáhá dětem svými roztomilými kousky. V poslední sérii se pan Tau dokonce ocitne na křídle letadla a způsobí řadu problémů letovému inspektorovi (V. Brodský). A hlavně ovšem přinese opět spoustu radosti dětem. (Česká televize)

gizi

ČT právě dává a hodnotím po shlédnutí prvních 2 řad a 2 dílů třetí řady. Je to taková klasika z mého dětství, kdy jsem ovšem vůbec neznal první řadu až na několik prvních dílů. Jako dítě pro mě byla druhá řada celkem legrace a pak už jsem viděl poslední řadu jako dva filmy již trochu větší. Nyní musím říct, že první řada je možná úplně nejlepší, i když není moc vyvážená. Některé díly jsou slabé, některé, hlavně ty s Werichem, jsou naopak výborné. Úplně nejlepší je ovšem ten s mluvícím kaprem a dědečkem s betlémem. I nyní jsem se smál, až se za břicho popadal. Druhá řada není špatná, ale mohla by být mnohem více legrační, než se snaží být. Třetí řada už je taková normální filmová tvorba. Celkově tedy první řada v průměru 75%, druhá o něco míň a třetí tak asi 65-70%. Celkově 70%. ()

Jara69

Dal jsem 4 hvězdičky, protože se jedná o celou serii. 5 bych dal jednoznačně serii druhé, na které jsem vyrůstal. Alfonz, jako dvojník pana Tau, Menšík jako bratr, Bohdalová jako manželka a Filipovský jako tatínek. Neskuteční sestava i jednotlivé epizody. Dodnes si pamatuji, jak Menšíkovi zmizel od večeře párek, který snědl Alfonz na ostrově a Menšík podezíral Filipovského, že mu ho snědl. :-) Třetí série byla tak za 4 hvězdičky, a první tak za 3 hvězdičky. Ale tu jsem viděl snad až po revoluci a moc se mi nelíbila. Možná kdybych ji viděl znovu, bylo by to lepší. ()

Hombre8

Dobrý nápad, dobré zpracování, poctivá televizní tvorba zlatých sedmdesátek (v české filmové tvorbě). Ač mne to věkově už minulo, dalo se podívat a návrat není vyloučen. ()

CrazyWolf

Je to klasika, která mě formovala celé dětství. Ale už tenkrát jsem cítí, že s tím seriálem není něco v pořádku. Zkrátka už někdy v sedmi letech na mě působil trochu divně, až trapně. Uznávám, že je to slavný seriál, ale víc než tři hvězdičky mu prostě nedám. ()

nobodyx

Krásný seriál, plný fantazie humoru a pohody, nejen pro děti, ale i pro dospělé je to příjemné pokoukání. ()

sako44

Že Vám splní pan TAU všechna přání? Ale kdepak. U mě tímto neuspějete. Když jsem byl malý a koukal na to, tak už v té době mě to nic neříkalo. ()

roduch

Jeden z nejlepších seriálů pro děti i dospělé, fajn zábava, mnoho výborných herců - kvůli účinkování některých (např. Pavel Landovský) se však díky nesmyslným názorům státní moci před rokem 1989 některé díly nevysílaly, až po změně režimu se zase objevil seriál celý. ()

dzivetka

Já nevím...už jako malá jsem ten seriál nenáviděla. Dodneška mi to připadá takové úchylné....ten děda a ty děti dohromady. Za mě ne. ()

mikehoblog odpad!

Neuvěřitelně nadhodnocená nuda, Pan Tau mne nikdy, nikdy, NIKDY nebavil. Jak se to, sakra mohlo natáhnout do tří sérií? Bože.....a ta slavná melodie? Tak ta byla taky strašně otravná.....no nic, asi nemá cenu hodnotit všechny díly po jednom, hodím ten odpad prostě jenom semdle, a je to. -.- ()

k.rakonos

Nostalgie, kus dětství a na svou dobu i pěkná výprava tohoto koprodukčního seriálu. Jeden z mých oblíbených dětských hrdinů. Mít tu buřinu byl sen mnoha dětí :-) ()

František Peterka 1922 - 2016

František Peterka 1922 - 2016