Dlouhá cesta

A Walk to Remember

Nezabudnuteľná cesta

Drama / Romantický

USA, 2002, 98 min

TV/// Obsazení 7/10 Děj 9/10 Hudba 8/10 Efekty 7/10/// +dojemný příběh, Mandy Moore pěkně zpívá(a taky dobře hraje a vypadá), Shane West velmi příjemě překvapil, postavy -sem bych možná dosadil, že mohlo být klidně hvězdnější obsazení, ale ve výsledku o nic nejde, no a nsad není tu tolik krásných(přírodních) záběrů/// Další film, který příjemně překvapil. Takové fakt zbožňuju. Velice podobný filmu Zápisník jedné lásky. Z počátku se příběh tváří jako klasická variace na Teen romantiku ve školním prostředí. Brzi však zjistíte, že tady se hraje na vážnější notu a popravdě: je to jedině dobře. Takhle je to zase něco jiného, dřívě neviděného. Doporučuji tohle vidět zamilovaným. Při romantické atmosféře to prostě nemá chybu. Pro tento účel je to naprosto vhodný film./// Celkem 80%///(14.3.2008)

Chcel som tento komentár, ktorý bude popisovať veci z deja, ozvláštniť niečím a na začiatku ma napadlo, že symbol, ktorý je pre mňa symbol vyvolania zvracania pri otrasných veciach, trápnostiach, je pre mňa dať dva prsty do úst, lenže tento film sa vyvinul tak, že to nebude častokrát potreba použiť. Úvod s nehodou, bol síce šokujúci, ale keďže ich nenapadlo príbeh, ktorý sa vyvinul len tak, nijak normálne začať a začali ho niečím, čo nemá spojitosť, dva prsty. Ľudia v škole si šuškajú a zosmiešňujú spolužiačku, najmä kvôli oblečeniu, dva prsty. Pochvalu berú ironicky pri veciach, kde to človek nemôže vytušiť, dva prsty. Dievča nosí stále to isté oblečenie a tým z nej chceli urobiť čudáčku, nehygienické, nechutné no najmä klišé, dva prsty. Zamiluje sa do nej chalan, ktorý sa zo začiatku správa stádovito, je však na ňom vidno, že je vnútri dobrý, neskôr ju tvrdo obhahuje a chorobou začína masový súcit, dva prsty. Vo filme zaznieva otrasná pieseň a tiež hudobný vkus v aute je pri oboch hlavných postavách otrasný, dva prsty. Ľudia odsudzujú najkrajšie dievča kvôli samotárstvu a oblečeniu, dva prsty. Kresťanský podtón, nevtieravý, rozumný, krásne. Chalan sa snaží potešiť svoje dievča tým, že sa niečo nového naučí, zatancujú si spolu, vyrobí jej ďalekohľad na pozorovanie oblohy a navyše s ňou rád robí jej obľúbené aktivity, romantické a rozumné. Ide z rozrušenia k blízkemu a vyčíta mu nezmysly, pochopiteľné. Otec sa snaží chrániť dcéru pred chalanom so zlou povesťou, pochopiteľné. Syn odpustí otcovi pri klišé spore, krásne. Chalan a dievča si romanticky hrkútajú v aute, zakiaľ by v dnešnej skazenej dobe hoci aj navonok sa tváriace kresťanky, začali prvé zvádzať na sex, niečo čo nepasuje do dnešnej skazenej doby a preto to oceňujem. Dievča prezradí chalanovi svoju chorobu a že preto nechcela, aby sa do nej zaľúbil, aby netrpel, toto bol moment, ktorý zničil mnoho vecí, ktorými by ste to mohli odsudzovať a nechápať konanie postáv v deji dovtedy. Chalan si zoberie dievča, keď sa obaja milujú, aby jej urobil najkrajší deň v živote skôr než odíde naveky, vrchol filmu, niečo, čo niekto nepochopí a bude mať za hlúposť, mňa dostalo. Presladené, určite nie, ja som ani neplakal, citovo to nevydieralo, tou chorobou to skazilo romantiku, ale zachránilo dej kvôli predchádzajúcim hlúpostiam, preto mohlo byť tej romantiky viac. Je to študentský film a tak ho treba brať, možno sa vám bude zdať, že som to až príliš potopil, ale dej gradoval a niektoré veci popreli črtajúce sa chyby a film dopadol rozumne a krásne. Ten silnejší cit mi tam však chýbal. Najkrajšia postava filmu Mandy Moore v roli Jamie Sullivanovej vo filme, ktorý vyzerá ako zo začiatku 90. rokov mi však film skrášlila, aj tou vierou, ja len naďalej hľadám svoju Mandy, či ak chcete Jamie povahovo, ani ja nie som pobozkaný v tom zmysle a nerobí to zo mňa menejcenného človeka aj ja som od šialenej partie a okolia prešiel k rozumným veciam. Tento film sa zachránil svojou dobrotou, romantikou, rozumnosťou a z klišé udalostí sú zrazu pochopiteľné veci, keby som si ho mal niekedy pozrieť s nejakým dievčaťom opäť, neváhal by som.(17.2.2013)

Veľmi pekný romantický film, aj keď aj trochu smutný. Musím sa priznať, že som sa nechal dojímať napriek istej vykalkulovanosti príbehu veľmi rád. Mandy Moore je krásna a jej pesničky mám tiež rád(najmä titulnú pieseň Cry(A walk to remember)). Určite je to jeden z tých (naj)lepších romantických filmov.(5.3.2008)

Slavné romány Nicholase Sparkse většinou nezklamou. Nestalo se to ani tady. Když jsem na to četla recenze, všichni říkali, že brečeli jako želvy. Já se musím přiznat, že jsem sice nebrečela jako želva, ale nějaká ta slza ukápla. Klasický doják s pěkným nápadem i hereckým obsazením, který potěší a ponoukne k zamyšlení se.(2.12.2009)

"'You have to promise you won't fall in love with me.' 'That's not a problem.'" Nemůžu si pomoct, ale víc než tři hvězdičky nedám, přestože se jedná o romantický film dosti nadprůměrný. Jenže klišé se na mě v první polovině filmu valila takovou rychlostí, že jsem jen těžko odolával, abych film nevypnul. Jenže v druhé části se mi dostalo odměny..odměny v podobě něčeho zvláštního, citlivého, netradičního..žádný happy end (relativně), žádné šťastné návraty..zkrátka neobvyklé romantické drama..ale stále okořeněné špetkou klišé. "Love is always patient and kind. It is never jealous. Love is never boastful or conceited. It is never rude or selfish. It does not take offense and is not resentful."(27.1.2007)

• - Soundtrack obsahuje mnoho písní skupiny Switchfoot, která byla svého času známá pouze v rodném San Diegu. Mandy Moore byla velkou fanynkou této skupiny a z velké části se podílela na účasti skupiny ve filmu. (HellFire)

• - Auto, ktoré mal vo filme Shane West sa tomuto hercovi tak páčilo, že si ho kúpil za 5000 dolárov. (ladko)

• - Jamie dává Landonovi knihu své matky se slovy: „Neboj se, není to Bible“. V románu naopak Jamie dá Landonovi Bibli své matky, ve které jsou podtrženy její oblíbené pasáže. (HellFire)