Dlouhá cesta

• Belgie

A Walk to Remember

Drama / Romantický

USA, 2002, 98 min

Ustredni dvojice je vazne skvele vybrana, vypadaji spolu uchvatne. Zvlast Shane se predvedl a ty jeho zamilovane pohledy jsou srdcervouci (bez debat jeho nejlepsi herecky vykon). Je to pribeh o prave, ciste a nevinne lasce, takze to pro dnesni pubertaky asi moc nebude. Na muj vkus je Mandy az moc zbozna, ale stejne me to dojalo, klise neklise.(6.8.2010)

Na základě hodnocení některých uživatelů z mé topky, kteří k tomuto filmu pějí ódy, jsem se i já rozhodl ke projekci, ačkoliv mě obsah moc nezaujal. Zpočátku mě to moc nebavilo, protože první minuty dosti zaváněly typickým "prcičkovským" stylem, který je mi už dnes poněkud nesympatický, poté se to však přehouplo ve vážné romantické drama, takže film rázem změnil svojí tvář k lepšímu, co přišlo pak mi ale nevídaným způsobem pohnojilo mé nadšení. Dostal jsem nemilosrdnou porci sentimentální podívané, která sice může být slastí pro ty, jenž si potrpí na podobné ubulené dojáky, ale tohle já nežeru. Pokud už narazím na nějaký doják, doufám, že emotivní scény budou zrežírovány správnou měrou, tak aby se z toho nestal obyčejný útok na city, tak jako to je v tomto případě. Po obsahové stránce nemám žádné námitky, ale po formální stránce to zkrátka nebylo nic pro mě. Pardon.(25.5.2011)

• Subjektiv

Když se v reálném životě potkají dvě protikladné povahy s diametrálně odlišným hodnotovým systémem, životním stylem, zájmy, morálkou a způsobem oblékaní, obvykle to končí ignorací či konfliktem. V americkém romantickém filmu lze samozřejmě očekávat něco docela jiného, lásku jako trám, která hory přenáší, štěstí plodí... Žila byla zapálená křesťanka, čestná dívenka, nadšená intelektuálka, bezmála vědkyně, která špatně věděla, že i Einstein sdílel její nábožné zanícení (jak mylně tvrdí na počátku filmu). Povrchňáci z americké střední neměli ji rádi. Měli ale rádi sebe, auta, šikanu, mrduňk a ostentativní pohrdání ostatními. V jednom však číhá zárodek dobroty... Nyní, potenciální diváku, táži se tě, co bude dál? Co myslíš? ... Správně, je čas na onu lásku. Následují SPOILERY. Co myslíš dále, diváku, bude se stydět před povrchními kamarády? Bude. Překoná to? Překoná. Napraví ho láska? Napraví? ....Ale co to, sotva uplynula hodina, co budeme dělat dál? Čárymáryfuk a je tu leukémie, s holkou je to nahnutý... Ale dobře to dopadlo, napravenec ji ještě před smrtí stihl splnit všechno z jejího kýčovitého seznau přání. Např. být na dvou místech současně. Ale hlavně, zažít zázrak. To byl totiž on. Ten kluk. Nevím, co k tomu řekne Svatá Stolice, ale já kýč, který je špatný i mezi kýči, nebudu hodnotit mile. Odpad Dlouhou cestu minul jen proto, že v úvodní scéně kamera relativně zajímavě projížděla skrz skupinku teenagerů. Hádám, že právě tady štáb vyčerpal veškerý svůj um. Téměř odpad.(22.3.2010)

Pohádka O klukovi, který začal přemýšlet. Ale jenom příležitostně. A samozřejmě za to, děti, může láska. Přišlo mi nějak podezřelý, že děj furt postupoval jedním směrem a ne a ne přijít nějakej zvrat či překážka... Nakonec jsem se částečně dočkala, ale stejně se tam 'v dobré obrátilo' až moc věcí. Takže jenom jedna hvězda dolu, protože jsem zrovna takhle přeslazenej film zrovna hledala :D(6.4.2011)

Soundtrack Mervyn Warren: 1. I Dare You To Move - Switchfoot [4:08] ,2. Cry - Mandy Moore [3:45] ,3. Someday We'll Know - Mandy Moore/Jonathan Foreman [3:43] ,4. Dancing in the Moonlight - Toploader [3:52] ,5. Learning To Breathe - Switchfoot [4:35] ,6. Only Hope - Mandy Moore [3:54] ,7. It's Gonna Be Love - Mandy Moore [3:51] ,8. You - Switchfoot [4:12] ,9. If You Believe - Rachael Lampa [3:50] ,10. No One - Cold [3:16] ,11. So What Does It All Mean? - West, Gould & Fitzgerald [2:59] ,12. Mother, We Just Can't Get Enough - New Radicals [5:44] ,13. Only Hope - Switchfoot [4:14],(12.5.2011)

• - Točilo se ve Wilmingtonu v Severní Karolíně ve stejnou dobu jako film Podivná tajemství (2002). (HellFire)

• - Soundtrack obsahuje mnoho písní skupiny Switchfoot, která byla svého času známá pouze v rodném San Diegu. Mandy Moore byla velkou fanynkou této skupiny a z velké části se podílela na účasti skupiny ve filmu. (HellFire)

• - Pre rolu Jamie Sullivanovej (Mandy Moore) bola zvažovaná Jessica Simpson. (ladko)