Po dlouho trvajících válkách se Federace a Klingonská říše připravují na mírový summit. Je to možná poslední šance na mír mezi odvěkými rivaly. Kapitán Kirk a jeho posádka jsou pověřeni uvítáním nejvyššího kancléře Klingonů. Poté, co je vesmírná loď Klingonů záhadně zničena a kancléř zavražděn, je to Kirk, kdo se stává hlavním podezřelým. Každý ví, že ta "zviřata" nenáviděl a že jim nikdy neodpustil smrt svého syna. Kapitán Kirk a posádka lodi Enterprise čelí prozatím své největší hrozbě. Musí očistit své jméno, najít opravdové viníky a zabránit tak všezničující válce. (oficiální text distributora)

EKLEKTIK

"Máte strach z budoucnosti?" Poslední film s posádkou kapitána Kirka, který uzavírá válečný konflikt mezi "federací" a Klingony a tím katalyzuje i Kirkovu nenávist vůči tomuto druhu. ()

Abiosis

*POSLEDNÁ CESTA PÔVODNEJ POSÁDKY* Mám rád, keď postavy nie sú "čiernobiele", keď s ich konaním a názormi nemožno vždy súhlasiť. Presne tak sa spočiatku javí aj postava Kirka, ktorý by najradšej odmietol dialóg s Klingónmi. Tí sa vlastnou vinou dostali do vážnych problémov, zmäkli, a namiesto pästí sa snažia veci riešiť slovami. Na ich osude ako rasy mu nezáleží a pre diváka môžu jeho výroky pôsobiť ako forma galaktického rasizmu. Žánrovo je tento diel zmiešaný: dôležitú úlohu tu zohráva politika, ale zápletka je jednoduchá a divák sa nestráca v záplave vzťahov a informácií, a taktiež je príbeh pretkaný hľadaním vinníka, a teda pripomína vzdialene detektívku, všetko však ide akosi ľahko a pátranie sa do slepej uličky nedostáva. Pre mňa bol práve tento Star Trek najzaujímavejšou cestou do vesmíru s pôvodnou posádkou. Verdikt v 1 vete: Posádka, ktorá odchádza do dôchodku a som rád, že sa lúči dôstojne. 29.08.2010 ()

peetriss

Protože Kirkova posádka zestárla a také pod tlakem popularity Picardovy Nové generace a kolísavé úrovně Kirkových předchozích filmů producenti usoudili, že je čas předat kormidlo Enterprise mladším nástupcům. Na post režiséra a scénáristy se po předchozím průšvihu vrátil Nicholas Meyer, který natočil důstojné zakončení pouti Kirka a jeho posádky. Obsahuje vše, co mají fanoušci rádi - vesmírné diplomatické hrátky i úskoky, taktizování na všech úrovních, líbivé vesmírné ozbrojené střety, konfrontaci ras i zdravou dávku rozumování. Svěží posilou byla Kim Cattrall v roli Vulkánky Valeris. Ve srovnání se Shatnerovým předchozím filmem určitě znatelný kvlitativní posun nahoru. ()

IvoB

Díl, ve kterém je oproti IV a V o poznání méně infantilnosti – a dost mu to svědčí. Předchozí díl byl totiž svým přístupem poněkud vyčpělý. Zde se však začíná trošku ve vážnější notě. Ba dokonce lze konečně pozorovat jistý posun v dění universa a jeho postav – které si už tolik nehrají na nestárnoucí geroje. Spíše naopak. Film se odehrává nějakou dobu po pátém díle, kdy už se postavy posunuli ve svém životě přeci jen o něco dál – některé se od posádky odpojili, jiný zastávají jiné funkce, a někteří už jen čekají na důchod. Jedná se tedy o docela povedené rozloučení se stávající sestavou – posádkou kapitána Kirka. Zápletka a průběh filmu jsou podstatně zajímavější než v předchozím díle. Navíc samotný závěr je vyveden velice dobře. Nezbývá tedy než si jen postesknout na jistou předvídatelnost a sterilnost záporáků, špatnými efekty a několika slabšími místy – hlavně na konci filmu, kde jsou velmi nadějně načrtnuté dějové linky poměrně rychle a jednoduše dořešeny. Přesto se jedná o jeden z těch lepších startrekovských filmů a příjemné rozloučení se starými postavami – 7/10. ()

derryl

Důstojné pokračování vesmírné ságy s oblíbenými protagonisty, v první řadě se skvělým Spockem. Bylo to krásné, díky. ()

Rozjimatel

[2,5*]     "You've not experienced Shakespeare until you have read him in the original Klingon."     Hádajte, kto príde na večeru v šiestom celovečernom Start Treku. Tento diel prešiel od komediálneho ladenia k podstatne vážnejším tónom, čo je po fiasku s predchádzajúcim dielom len dobre. Je síce vidieť, že je to trochu narýchlo zbúchané a tí herci sú už poriadne prestarnutí, rozhodne ale ide o dôstojnejšie zakončenie série s pôvodnou posádkou, než by to bolo v prípade piateho dielu (tak som možno aj trochu pri hodnotení privrel oči). Film sa odkazuje na skutočnú politickú situáciu danej doby (koniec studenej vojny), a tak jeho hlavnou témou je historické uzavretie mieru s odvekými nepriateľmi Federácie, Klingónmi (ktorí vlastne predstavujú akúsi paralelu Sovietov). Tí sú vo filme stvárnení tak trochu ako japonskí samurajovia a konečne nepôsobia ako komické figúrky, ale naopak budia rešpekt (nominácia na Oscara za masky). Tie konfrontácie s Klingónmi sú veľmi atmosferické a súboje s klingónskymi vesmírnymi plavidlami sú napínavé a navyše aj veľmi dobre vyzerajú (vizuálne efekty sú vo všeobecnosti na veľmi slušnej úrovni). Na druhej strane, tú klingónsku súdnu frašku si tvorcovia mohli kľudne odpustiť a poriadne to škrípe aj vo vyšetrovaní tých tajuplných udalostí.. Zrejme jediný raz z celej série nemôžem pochváliť hudbu (Cliff Eidelman), ktorá znie dosť divne a oproti iným dielom pôsobí až amatérsky. Slabinou filmu sú aj postavy, ktoré sú dosť nevýrazné (staroba?) a dokonca aj Spock je akosi mimo formy.     "Is it possible that we two, you and I, have grown so old and so inflexible that we have outlived our usefulness? Would that constitute a joke?" ()

willis

Společně se ST 9 - vzpoura se mi zdá tenhle díl nejslabší ze série filmů. Důležitější je zhlediska ST vesmíru, protože se v něm dozvíme jak se rozpadlo Klingonské impérium a Klingoni začali rozhovory s federací. ()

Movie Gourmet

Musím říct, že první celovečerní Star Trek v 90. letech se svou kvalitou vyrovná prvnímu celovečernímu ST z konce 70. let - Star Trek: The Motion Picture. Zajímavý a napínavý děj, překvapivě výborná hudba v poání Cliffa Eidelmana a výborné herecké výkony. Vizuální efekty se začínají pomalu ale jistě přibližovat výraznému zlepšení, které zahájilo svou éru v 90. letech a které pokračuje do současnosti a dál. Verdikt: 4* a 80 %. ()

gumolit

Moja najoblúbenejšia čast zo série starej posadky lode Enterprise! Skvelé zakončenie !Intrigy, spiknutie, zrady a akcia!Myslím že zmena režiserov oproti predchadazjúcim sériam prospela ! ()

Mikino00

S velkým přehledem prozatím nejlepší díl filmové série. Tentokrát je zde spousta akce, spiknutí, vtipy a hlavně dobrý zajímavý děj, což nebývá zvykem. Takhle by to prostě mělo vypadat. ()

rsimonyi

Po velmi špatné pětce se naštěstí šestka docela povedla. Kapitán Kirk je uvězněn v nejhorším vězení ve vesmíru díky některým Klingonům, kteří nechtějí aby se zůčastnil mírových jednání. Dobrý příběh s výrazně lepšími triky než v pětce. ()

JK-Stinger

Další Star Trek a opět trochu jinak. Naštěstí velmi povedeně, návrátivší se Meyer rozjíždí na plátně výbornou vesmírnou detektivku o sabotování mírového vyjednávání přímo na lodi Enterprise, Kirk utíká z vězení, konečně se taky objeví nějaká ta krev (i když převážně Klingonská) a prostě to tak všeobecně moc hezky působí. Trochu zamrzí opětovná změna hudebního skladatele. Eidelman nedosahuje kvalit Goldsmithe ani Hornera, ale úplně špatné to taky není, Meyer chtěl něco trochu jiného, než v předešlých dílech a to taky dostal. Prakticky závěrečný "loučící" díl s původní posádkou se opravdu povedl a nevidím důvod proč mu nedat plné hodnocení (snad jen počkat, jak se vyvrbí díly nové, ale vem to čert, Shatner s Nimoyem si to zaslouží...). ()

Lilloos

Ke Star Treku nemám žádný vztah, nostalgii jsem tedy nepocítila. Z mého pohledu se zkrátka jedná jen o další nevýrazné pokračování prvního (a jak už teď bohužel můžu říct) i zdaleka nejlepšího startrekovského filmu. ()

sirien

Asi nejlepší Star Trek (zatím, ale podle všeho okolo ty další už lepší nebudou). S nejvíc tradičním Star trek příběhem, mi přišlo - kombinuje akci, intriky, pátrání, trochu neznáma... a celé to (narozdíl od Final Frontier) krásně zapadá do sebe a tvoří to jeden hezký celek. Žádné logické lapsy, hezké efekty, dobré herecké výkony i provedení... Ačkoliv tomu asi nemám moc co vytknout, tak těch 5*... spíš bych dal velmi silné 4*, ta pátá je pro Star Trek filmy jako takové, protože tohle je jejich špička a zaslouží si dostat víc, než jsem dal těm ostatním dobrým ze série. A možná... je lehce seriálovější. Není zdaleka tak hluboký jako jednička (to už není žádný), není tak akční jako dvojka ani tak vtipný jako čtyřka, spíš je takovou Star trekovskou esencí mezi nimi. ()

strikeman

No nevím... Není on Mayer náhodou fanda Perryho Masona? Pojetí Star Treku coby vesmírné detektivky s podtextem řešení rasových otázek se mi příliš nezamlouvá. Další postřeh - masky (zejména, ale nejen) Klingonů byly v tomto díle velmi umělé a nepřirozené. Musím říci, že dle mého názoru tento snímek boří mýtus o výjimečnosti sudých dílů série. To se mi více zamlouvala "pětka"... ()

Akana

Shatnerova režie pátého dílu skutečně nebyla nejlepším nápadem, takže tvůrci šestky by se museli hodně snažit aby nezaznamenali aspoň drobný kvalitativní vzestup. Nakonec je z toho docela vydařené ztvárnění jedné důležité epizody ve federačně-klingonském sbližování. Kirkova posádka sice působí lehce přesluhujícím dojmem, trochu jako Roger Moore ve svých posledních bondovkách, ale vlastně se s tím v příběhu nijak netají. Takže rozloučení s původní posádkou proběhlo docela obstojně. 70% ()

Ydrosten

Původní posádka Star Treku pod vedením kapitána Jima Kirka odchází do penze a loučí se v opravdu velkém a bombastickém stylu. Po minulém filmu, který byl docela průšvih pokračuje v zajetých kolejích předchozích filmů Cesta domů a Khanův hněv. Příběh je vymakaný a dost propracovaný, zatím ze všech filmů nejlepší. Velmi mě potěšil i výborný pokrok po stránce digitálních efektů, které už nepůsobí nijak lacině. No a posádka je pořád ve stejné formě, ve které byla dřív, hlavně Spock se vůbec nezměnil. Tento film je prostě další klasický ST. Je tu parádní akce, vtip a Klingoni... No a hlavně na konci je znát, že už Kirkově posádce bohužel odzvonilo. Ale nastoupila nám Picardova a filmová série začala nanovo... Neobjevená země je jeden z nejlepích ST filmů. 85%, ale trochu přilepším, protože tenhle film o příměří s Klingony je vážně paráda. ()

RedDuck

Poslední film staré gardy tak nějak spojil motivy, kterých v seriálů bylo málo, ale bavily mě nejvíc. Napětí, politika, různé rasy, detektivní práce a souhra celé posádky, hlášky...a souvislost s pádem železné opony je taková třešnička na dortu. ()

panvasik

Návrat do starých kolejí. Krásné pokračování, které mě bavilo a neměl jsem pocit, že musím se svým zrakem tlačit čas před sebe. Dobrá zápletka, akce byla přehledná a byla jasně daná zápletka a cíl, který musí kapitán Kirk udělat, aby zabránil válce a došlo ke skoro sjednanému míru. Reálně k tomu nemám co víc říct 8/10 ()

Zemřel herec David Warner

05.02.2021

Seriálový Star Trek má první hvězdu

Seriálový Star Trek má první hvězdu

28.11.2016

Možná si pamatujete, že se na leden 2017 chystal nový startrekovský seriál, jemuž měl šéfovat Bryan Fuller (seriálový Hannibal). Třináctidílná první série Star Trek: Discovery nakonec odstartuje až v… (více)