Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Vypravěčem událostí z roku 922 je arabský cestovatel Ahmed Ibn Fadlán, setkávající se ve střední Asii s bájnými Vikingy. Proti své vůli se stane jedním ze třinácti bojovníků, kteří se musí na dalekém severu utkat s tajemnými nepřáteli, sužujícími zemi krále Hrothgara. Děsiví netvoři Wendolové jsou ve skutečnosti kanibalové v medvědích kůžích, kteří útočí pod příkrovem mlhy a kteří nikoho nešetří. Vzdělaný Ahmed jen zvolna nachází vztah k drsným, neurvalým a věčně popíjejícím Vikingům. Záhy však objevuje jejich kladné vlastnosti a postupně se s nimi sbližuje. Díky nim vyspívá i on v neohroženého bojovníka. V krutém boji, kdy mají Vikingové první ztráty, se od jednoho místního starce dozvědí, že mohou zvítězit, jen když zabijí dobře ukrytou "matku" a jejich vojevůdce. (TV Nova)

(více)

Recenze (558)

Gimli 

všechny recenze uživatele

Půl hodiny je vážně, na co koukat. Banderasovi coby vyhnanci z exotických krajů, který se dostane na drsný sever mezi Vikingy, to opravdu sekne, a onen nespatřený nepřítel budí skutečně hrůzu. A k tomu všemu nádherná, tajemná mlhavá krajina. Jenomže pak, jakmile se toho troška poodhalí, to upadá do zdlouhavosti a nudnosti, takže nám nezbývá nic jiného, než se těšit na pořádnou řež v nadcházejících bitvách. Jenže najednou nám mrzne úsměv na rtech, když místo bitev vidíme nějakou nepřehlednou změť sem tam se mihnoucí oceli, koňských nohou, lidí atd... Takže i v jednom z hlavních důvodů, proč jsme na Vikingy do kina šli, nás zklamali :-( ()

monolog 

všechny recenze uživatele

Nevím jak vám, ale mně se to líbilo. Nevím, čí je zásluha, že McTiernan opustil svoje dítě, ale ani nevím, jestli to tomu prospělo nebo nikoliv, protože nevím, jaký úpravy udělal Crichton a jaký by ještě případně udělal McTiernan. Takže mluvit o tom, že kdyby to dotočil McT, tak by to byl supr biják je hloupost. Vlastně by mě zajímalo, v čem je to horší třeba než Gladiátor? Gladiátor mi přišel ještě mnohem víc nereálnej, ale pravda, jsou tam mnohem velkolepější triky. Příběh mě nijak svou idiocií nebušil do hlavy, prostě proto, že až tak idiotskej prostě není. Tohle není historickej dokument, ale dobrodružnej epos (a to má jiný nároky, v Excaliburu se taky nikdo nepozastavuje nad tím, že rytíři ze čtvrtého století mají ocelová brnění). Zábavný to je, dobrou atmosféru to má, narozdíl od většiny ostatních diváků jsem pochopil, že se Banderas ten jazyk nenaučil za jeden večer, ale za víc, který byly všechny sestříhaný vedle sebe (nezapomeňte, jednu chvíli mu tam tekla po obličeji dešťová voda a v druhou byl suchej). Pravda, mohl to být velkolepější velkofilm, ale mně tento střídmější styl nijak nevadí. Trója měla megatriky a je to takovej blábol, že mu ještě dlouho nebude rovno. ()

Reklama

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Ač zatracovaná, přece pro mě jedna z těch lepších Crichtonových adaptací a to včetně velkého mistra Spielberga and his Jurrasic Boys. Film s pěknou výpravou (i když bych třeba ke zbroji některých Vikingů měl nemalé výhrady) a lokacemi, slušnou porcí naturalismu a excelentní atmosférou odpovídající "temnému" ranému středověku. Plus vynikající Goldsmithova hudba. Rozhodně lepší, než rádoby oduševnělé nabubřelosti typu Statečné srdce, Gladiátor nebo Království nebeské. "Viděl jsi draka zblízka? - Jsou to jezdci na koních. - Hm, draka bych radši." Co se týká sporu Crichton x McTiernan, otázka je, zda to Crichton spíš nezachránil. Mc Tiernan toho nenatočil zas tolik kvalitního (vpodstatě jeden mírně nadprůměrný sf akčňák a to až ve své druhé polovině a pravda jednu nedoceněnou akční parodii), abych jeho slovo bral jako nějakou autoritu. ()

Eawy 

všechny recenze uživatele

Tento film patril od malička k tým mojim obľúbeným. Mala som sedem rokov a otec ma večer poslal od telky, so slovami, že tento film nie je pre mňa. Všetci vieme, čo to znamená pre deti. Myšlienku, že to musí vidieť aj keby sa neviem čo stalo...a tak aj bolo...čakala som štyri roky a otec mi to dovolil pozrieť. Prvýkrát som sa strašne bála. A teraz to beriem ako lightový filmík..Ale aj tak ho mám rada a vždy keď ho pozerám a povedia:,, padá hmla" pripadám si ako malá a bojím sa... 80% ()

Shakers 

všechny recenze uživatele

Čo sa týka tohto žánru, tak Vikingovia sú jeden z mojich obľúbených filmov. Príbeh je zaujímavý už od začiatku, herecké obsadenie tiež, no čo ma najviac prekvapilo je ta atmosféra, ktorá je miestami fakt až na hororovej hranici. Akčná stránka super, humor tiež nechýba, výprava a kostýmy, všetko funguje na výbornú a sedí ako Goldsmithová hudba. No minutáž je skutočne krátka na takýto film, chýba zopár scén a vysvetlení a je veľká škoda, že McTiernan tento film kvôli Crichtovi nedokončil. Napriek tomu s prižmúreným okom dávam plnú paľbu. Obľúbený soundtrack: The Warriors. 90 - 5* ()

Galerie (26)

Zajímavosti (29)

  • Režisér John McTiernan v čase premiéry filmu komentoval své nahrazení autorem knižní předlohy Michaelem Crichtonem: "Nebylo s ním možné spolupracovat. Často jsem to probíral s Barrym Levinsonem, který měl během natáčení Koule Crichtonova 'vměšování' už tak plné zuby, že se projektu s těžkým srdcem vzdal a místo toho natočil raději Vrtěti psem. Byl rozumný a já jsem to udělal stejně. (...) Jsou lidé, kteří za své filmy bojovali a byli svědky toho, jak se jim hroutí kariéra. Phil Kaufman je velmi talentovaný režisér - a od spolupráce s Crichtonem na Vycházejícím slunci nenatočil film. Totéž se stalo Franku Marshallovi s Kongem." McTiernan tyto příběhy už dříve slyšel, ale "věřil jsem Crichtonově publicitě a myslel jsem si, že Kaufman a Marshall byli neschopní pitomci, kteří neposlouchali, když Crichton vysvětloval látku. Ten člověk je proslulý tím, že očerňuje režiséry adaptací svých románů. Jen Spielberg byl dost mocný, aby toho zůstal ušetřen. Během příprav a natáčení Jurského parku se o Crichtonovy návrhy vůbec nestaral a prostě ho vynechal." (NIRO)
  • Ačkoliv byl král Hrothgar (Sven Wollter) králem Dánů, ve filmu hovoří norsky. (Conspi)
  • Stejně jako přímá knižní předloha Michaela Crichtona "Pojídači mrtvých", i tato adaptace velmi volně vychází ze staroanglické (zhruba z roku 1000) básně "Béowulf", zkombinované se zápisky skutečného diplomata, jehož celé jméno znělo Ahmad ibn Fadlān ibn al-Abbās ibn Rāšid ibn Hammād (ve filmu Antonio Banderas). (Chatterer)

Související novinky

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

04.11.2012

Z Nespoutaného Djanga, kde měl hrát DiCapriova sadistického poskoka, se na poslední chvíli vyvlekl, ale na Divoký západ přece jen vyrazí. Zahraje si totiž šerifa v údajně extrémně brutálním… (více)

Zemřel autor Jurského parku

Zemřel autor Jurského parku

05.11.2008

Je tomu tak – rok 2008 je mimořádně „bohatý“ na pády hvězd z filmového nebe. Ledger, Heston, Newman, Minghella... a teď Michael Crichton. Ten se proslavil hlavně jako bestsellerový spisovatel, ale… (více)

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

11.09.2007

Dávnověcí skandinávští bojovníci se vrací na plátna kin. V posledních letech se jim tam kdovíjak nedařilo. Adaptace Crichtonových Pojídačů mrtvých pod tuzemským názvem Vikingové dopadla tuze neslavně… (více)

Návrat akčního machra

Návrat akčního machra

27.05.2007

Kdysi byl považován za jednoho z nejlepších akčních režisérů. Filmy jako Predátor či Smrtonosná past ho vynesly do pozice žánrové špičky. Pak přišly propadáky jako Vikingové, Rollerball a Zelené… (více)

Reklama

Reklama