Slunce vychládá, na Zemi vládne krutá zima a lidé se snaží zachránit. Před sedmi lety byla ke Slunci vypuštěna první kosmická loď Ikaros I, která se měla pokusit Slunce opět rozžhavit, mise ale ztroskotala. Nyní tedy letí k dříve zářivé hvězdě druhý Ikaros s osmičlennou posádkou a hvězdnou bombou, jejíž vypuštění má Slunce znovu zažehnout... Fyzik Capa se ještě předtím, než se loď ocitne v mrtvé zóně, loučí se svou rodinou na Zemi a slibuje, že posádka udělá pro záchranu života na Zemi všechno. Členové posádky během letu přemýšlejí, co zničilo Ikaros I. Pak náhle loď zachytí signál z vesmíru: patří právě zmizelé kosmické lodi. Ikaros II může buď proletět kolem, nebo změnit kurz a stále ještě existující loď navštívit, aby případně získal druhou hvězdnou bombu, která by zvýšila šance na úspěch. Capa, kterého kapitán Kaneda pověří rozhodnutím, nakonec přikáže změnit kurz. Další člen posádky Trey ale není dost pozorný a zapomene přednastavit štíty. Ty se porouchají a způsobí nehodu, která se naštěstí obejde bez ztrát na životech. Štíty je ale třeba opravit zvenčí. Do prostoru vychází kapitán Kaneda a Capa. Vzniknou problémy a kapitán posílá Capu dovnitř. Sám štíty opraví, ale zahyne při tom... Brzy se ale objeví další problém: začne hořet kyslíková zahrada, která je nakonec zničena výbuchem, aby se požár nerozšířil. Ukazuje se, že pro sedm lidí není na lodi pro cestu ke Slunci a zpět dost kyslíku, tři lidé jsou „navíc“... Mezitím se loď přiblíží k Ikaru I a čtyři mužští členové posádky ho prohledávají. Brzy pochopí, že loď její posádka zničila úmyslně – byla to sabotáž. Posádka se rozhodla zadanou misi nesplnit. Navíc se ukáže, že chybí palubní počítač. Nebude tedy možno použít její náklad... Mezitím se Ikaros II od Ikara I oddělí a obě ženy, které zůstaly na palubě druhé lodi – Cassie a Corazonová – se pokoušejí dostat kolegy rychle zpět. Muži mají ale jen jeden skafandr, který dostane Capa. Psychiatr doktor Searle se obětuje, aby se zbývající tři mohli vrátit na palubu. Někdo totiž zničil poklop, který on musí otevřít ručně... (TV Prima)

departed

Takovouhle našlápnutou audiovizuální sci-fi pecku bych od Boyla opravdu nečekal. Nic se s efekty nepřehání (možná teda trochu ten konec no), solidní herecké výkony všech zúčastněných a atmosféra - ze začátku klidná, ke konci už temně děsivá - která je podtrhována neskutečně příjemně znějící hudbou. Napětí a emoce tu přímo čiší z každého momentu, ale teprve až ke konci je to neuvěřitelně silné. Rozhodně si tuhle libůstku zopakuju vícekrát, protože už jsem dlouho neviděl tak poutavý film z vesmírného prostředí. ()

Sollozzo

Hodně těžce stravitelný film. A také dost nedoceněný. Samozřejmě, že se vždy najde parta šťouralů, co hledají "fatální" technické chyby filmu, nebo ti lidé, co Sunshine přirovnávají k nějakým přiblblým vyvraždovačkám. Sunshine je především existenciální snímek, a směle ho jeho myšlenkou zařazuju hned vedle Aronofskyho Fontány. Stejně tak jeho vizuální stránku. 85%. ()

Armageddon

Nečakal som, že film začne tak, že "vtiahne" diváka priamo k Slnku. Čakal som nejakú tú omáčku ako pri Jadre ale na konci mi to bolo jedno. Film sa mi páčil aj z toho hľadiska, že sa zaoberá témou, ktorá ma strašne zaujíma a fascinuje. Celkový dojem dotvára celkom zaujímavý soundtrack. ()

Bezmenny

Hmm, čo k tomuto. Videl som to asi pred týždňom. Nápad s vyhasínajúcim Slnkom sa mi páčil, aj snaha ľudí o jeho "nakopnutie". Čo sa mi už nepáčilo - dve lode, kde tá druhá nájde tú prvú stratenú, v ktorej je niekto, komu pripieklo mozog ( v tomto prípade doslovne). Z tohto hororového hľadiska som bol len sklamaný ale určite nie vystrašený. A záverečná scénka, v ktorej "pripečený mozog" jednou rukou drží vo vzduchu chudáka fyzika aj tú dievčinu... Povedzme, že som nevedel, že Slnko má také posilňujúce účinky.... Suma sumárum - dobrý nápad položený do zlého deja a ešte aj zle natočený.... ()

dogma97

Ani opulentní vizuální stránka nemůže vyvážit tolik technických nesmyslů až naschválů plus naprosto debilní hororový závěr s šíleným pečenáčem (to chtěl Boyle trumfnout Vetřelce?). ()

hero_bk odpad!

Kameraman a střihač by se měli nechat vykastrovat, aby se ta demence už nešířila dál... Po první půli filmu, tedy do té doby, než dorazí k Icaru 1, jsem se skvěle bavil, nenudil jsem se a mé hodnocení se pohybovalo někde mezi čtyřmi a pěti. Jenže hodina neuvěřitelných sraček, rozmazané kamery a epileptických střihů dokázala celý film spálit víc než bezprostřední blízkost Slunce... Na něco podobného se už nikdy nepodívám... ale co jsem to vlastně viděl? Mainstream to nebyl (mojí matce by se to nelíbilo), atmosférubudující drama taky ne (to ničí ta kamera), takže nám zůstává jakýsi naprosto nefunkční hybrid... ()

Pulper

Ve svém doposud krátkém životě jsem snad neviděl rozporuplnější dílko než tohle. Určitou dobu se tváří, že to bude celkem dobrá sci-fi, ale potom si režisér a scénárista asi šlehli a podle toho to dopadlo. Zmatený nerealistický blábol. ()

M4rkl4r

Příběhy o záchraně lidstva už tady byly mnohokrát, ovšem málokterý měl takhle propracovanou vizuální stránku.Epická hudba a fabulózní kamera vytváří dojem velkoleposti, který k tomuto příběhu nádherně pasuje. Bohužel scénář není dokonalý a je tady taková ,,béčková výplň", která ale ani tolik nevadí právě díky famóznímu zpracovaní. Cillian Murphy hraje výborně! ()

Jacques1

Už dlouho jsem se těšil na sci-fi, nejen s krásnými efekty, ale i se silným příběhem. Když jsem si přečetl, o čem Sunshine je, nesmírně mě to nadchlo a to až tak, že jsem si na něj po 4 letech vzpomněl a v okamžiku, kdy jsem měl chuť si pustit dobrý film, jsem jej zhlédl. Bohužel Sunshine vůbec nenaplnil představu, jakou jsem si o něm na základě recenzí a ukázek udělal. Napínavý thriller se nekoná. Scénář Sunshine kopíruje žánrová klišé doslova rychlostí světla, aniž by si dělal starosti s tím vymyslet alespoň jeden originální nápad proč už zase selhala komunikace, proč se dva členové posádky pohádali, a když přichází na tradiční třetí moment(něco se porouchá), tak se dozvíme, že příčinou poruchu je špatně spočítané nastavení štítu, které dotyčný počítal ručně (asi na papíře pod sebe), přestože loď řídí hypermoderní počítač, který do té doby vytváří a počítá složité trajektorie přiblížení ke slunci a vytváří reálné trojrozměrné simulace.Čtvrtý bod každého vesmírného klišé je monstrum v podobě zmutovaného kapitána předešlé lodi. Jak přežil 8 let ve vesmíru a proč jej přepadla nesmírná touha vyvraždit všechny ostatní na nové lodi se ale nedozvíme, prostě se zjeví a nakonec spolu všichni vybuchnou, stejně jako celý film. Vizuální stránku nutno vskutku pochválit, ale i té se člověk rychle přesytí a nutno přiznat, že efekty se sluncem jsou ve většině případů samoúčelné. Po zhlédnutí Sunshine ve vás tak zbude pocit vesmírného prázdna, ve kterém se celý Sunshine odehrává. ()

štófy

Boyla jsem považoval vždycky za jistotu, a proto jsem šel do tohoto filmu beze strachu,že se mi to nebude líbit.Očekávání se splnila,líbilo se mi to...Začátek úžasný,atmosféra tajemná až mrazivá,ale ve chvíli,kdy se to změnilo v akční horor,mě to trošku přestalo bavit.Přišlo mi to zkrátka zbytečné.I přes to ale rozhodně solidní **** ()

Taffey

Vynikající. Výkon třeba takového Benedicta Wonga v okamžiku, kdy zjistil, že po všech možných propočtech a několika kontrolách zapomněl připočíst úhel pro nákolon lodi vůči Slunci a díky tomu byli všichni ozářeni a byla jim zničena zásobárna kyslíku včetně ho produkujících rostlin, to byl jeden z vrcholů filmu. Už dlouho jserm neviděl film, kde bych všem hercům věřil každé slovo a každé gesto. Chování posádky bylo vrcholně věrohodné. I proto dávám filmu plný knedlík. Všemu pomohla i hudba Johna Murphyho. Mám doma soundtrack a je to úchvatné. Nádherný komentář od Geminiho. To je naprosto přesné. 12/11/2012 - po včerejším repokoukání nechávám plný knedlík. Jinak to věčné srovnávání s Horizontem události, no, víte, mi na HU vyloženě vadí přítomnost Sama Neilla. Ne, že bych ho neměl rád, ale na tuhle roli bych ho, tedy, rozhodně nevybral. Já se nemůžu zbavit dojmu, že má velmi malý výrazový rejstřík, co se obličeje týče. Je to takový napůl nasládlý, napůl přiblbý, neustále lehce se divící úsměv. Neví, do scifi bych ho netahal. V závěrečné fázi filmu mi ten jeho bubák připadál vyloženě směšný. Pomo tady napsal, že "Na veľkolepé mainstream sci-fi príliš nízkorozpočtové, ukecané a interiérové, na inteligentnú komornú drámu príliš nenápadité a klišovité. O postavách prakticky nič nevieme, skoro každý zvrat v deji sme už videli inde, po vizuálnej stránke strohé, minimálne o triedu slabšie než HORIZONT UDALOSTI. " Mi právě to, že o postavích víme kulový, naprosto vyhovovalo, neboť člověk dopředu nevěděl a ani nedokázal odhadnout, jak se kdy zachovají. Jestli POMO potřebuje všechno polopatě, tak prosím, ale nic pro mě. Pro mě osobně je Sanšájn výrazně lepší, než HU. Zvláštní, že HU dal POMO sice 4*, ale jeho slova byla dost negativní. To už musí být, v jeho očích, Sunshine, opravdovou sračkou. ()

karlee

Kamera, střih, všecko výborné, ale jako člověk se základními znalostmi fyziky jsem trpěl nad blbostí scénáře. Závěrečná snaha dodat filmu filozofický rozměr mě pouze utvrdila v tom, že podobné filmy jsou pro mě ztrátou času. Zlatý Vinnetou, ten si na nic nehraje. ()

Izz

Audiovizuální perla,která v sobě mísí poetiku Vesmírné odyssei a brakovost Horizontu události pod režijním vedením Dannyho Boylea?Ano,je to přesně tak skvělé,jak to zní! ()

Stanix

Hodnotné vesmírné sci-fi s poutavým "slunečním" příběhem. Herecká crew, jež se zde sešla, na mě působila z počátku spíše nesympaticky, ale posléze si mě, až na Curtise, všichni získali. "Nečekané setkání" v poslední čtvrtině mi z hlediska celkového nápadu připadlo lehce praštěné, ale následné survival akce byly solidně vypjaté, takže jsem si řekl proč ne? Podtrženo sečteno hezká porce dramatické vesmírné plavby. ()

Muhehee

Po shlédnutí filmu jsem byl nadšený, hlavně proto,že jsem čekal stupiditu typu Jádro,což se sice částečně potvrdilo, protože zápletka sama o sobě není až tak originální a příběh je celkem předvídatelný. Film také obsahuje dosti vědeckých blábolů po kterých by nejspíš Sheldon Cooper zařadil tento film na svůj osobní black list. Na druhu stranu musím vyzdvihnot výborné herecké výkony a hlavně AUDIOVIZUÁLNÍ stránku, neboť ta je tak strhující, že přebije všechny mnou zaznamenané mínusy. Některé záběry působí až uměleckým dojmem, ale to ať posoudí divák sám. Za mne obrovská spokojenost a dík rejžovi, že mi velice zpříjemnil jeden podzimní večer. ()

Brusinka

Film, který mě zastihl v nelehké životní situaci a který se mě dotkl natolik, že dokázal otřást mým hodnotovým žebříčkem a změnit pohled na svět (respektive otevřít dveře k dalším obzorům). Těch pět hvězdiček tak není jen za fantastickou režii, dokonalé triky (ohromující i pět let po premiéře), chytrý, byť jednoduchý příběh s uvěřitelnými postavami (které se chovají úměrně tomu, co o nich scénář tvrdí), ani za bezchybné obsazení v čele s éterickým Cillianem Murphym (jeho tichý a nenápadný Capa bude navždy patřit k mým nejoblíbenějším postavám)... Ale hlavně za tu myšlenku konfliktu víry ve vyšší moc a víry ve vědu a lidstvo, která pro mě přišla přesně v tu správnou chvíli. Takových filmů člověk asi za život moc nepotká. Jednoznačná Topka. ()

jancidobso

skoda toho cloveka, ktory nezomrel, inak to mohlo byr velmi zaujimave, aj z hladiska psychologickeho, ako sa postupne ludia zozieraju :( Co uz ()

Mijagi

"Naše Slunce vyhasíná, lidstvu hrozí zánik. Před sedmi lety byla ke Slunce vyslána kosmická loď Icarus, která měla Slunce znovu zažehnout, ale mise skončila neúspěchem..." Doslova žhnoucí vesmírné drama. Dějově syrovější, efektově rozmáchlejší a obsazeností méně okoukaný Armagedon. Kvalitní práce s divákovými pocity, při pohledu na nekonečný, opuštěný, temný vesmír na mě dopadala tesknota, zvlášť během scén, kdy Icarus 1 vysílal nouzový signál Icarovi 2. A nebyl by to Danny Boyle, kdyby svůj film nevyšperkoval kvalitním soundtrackem. Jedinou výtku mám k již zmíněným efektům, občas mi v těch všech výbuších, blikáních a zářeních zanikal děj filmu. ()

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (více)

Natalie Portman čeká Anihilace

Natalie Portman čeká Anihilace