Slunce vychládá, na Zemi vládne krutá zima a lidé se snaží zachránit. Před sedmi lety byla ke Slunci vypuštěna první kosmická loď Ikaros I, která se měla pokusit Slunce opět rozžhavit, mise ale ztroskotala. Nyní tedy letí k dříve zářivé hvězdě druhý Ikaros s osmičlennou posádkou a hvězdnou bombou, jejíž vypuštění má Slunce znovu zažehnout... Fyzik Capa se ještě předtím, než se loď ocitne v mrtvé zóně, loučí se svou rodinou na Zemi a slibuje, že posádka udělá pro záchranu života na Zemi všechno. Členové posádky během letu přemýšlejí, co zničilo Ikaros I. Pak náhle loď zachytí signál z vesmíru: patří právě zmizelé kosmické lodi. Ikaros II může buď proletět kolem, nebo změnit kurz a stále ještě existující loď navštívit, aby případně získal druhou hvězdnou bombu, která by zvýšila šance na úspěch. Capa, kterého kapitán Kaneda pověří rozhodnutím, nakonec přikáže změnit kurz. Další člen posádky Trey ale není dost pozorný a zapomene přednastavit štíty. Ty se porouchají a způsobí nehodu, která se naštěstí obejde bez ztrát na životech. Štíty je ale třeba opravit zvenčí. Do prostoru vychází kapitán Kaneda a Capa. Vzniknou problémy a kapitán posílá Capu dovnitř. Sám štíty opraví, ale zahyne při tom... Brzy se ale objeví další problém: začne hořet kyslíková zahrada, která je nakonec zničena výbuchem, aby se požár nerozšířil. Ukazuje se, že pro sedm lidí není na lodi pro cestu ke Slunci a zpět dost kyslíku, tři lidé jsou „navíc“... Mezitím se loď přiblíží k Ikaru I a čtyři mužští členové posádky ho prohledávají. Brzy pochopí, že loď její posádka zničila úmyslně – byla to sabotáž. Posádka se rozhodla zadanou misi nesplnit. Navíc se ukáže, že chybí palubní počítač. Nebude tedy možno použít její náklad... Mezitím se Ikaros II od Ikara I oddělí a obě ženy, které zůstaly na palubě druhé lodi – Cassie a Corazonová – se pokoušejí dostat kolegy rychle zpět. Muži mají ale jen jeden skafandr, který dostane Capa. Psychiatr doktor Searle se obětuje, aby se zbývající tři mohli vrátit na palubu. Někdo totiž zničil poklop, který on musí otevřít ručně... (TV Prima)

n42

Nelze si nevšimnout snahy vyvarovat se známých chyb z dosud natočených filmů s podobnou tématikou, a to nejen v žánru sci-fi. Uznejme ale, že tohle se tvůrcům celkem daří. Bohužel mi nejde do hlavy, proč je tým spasitelů lidstva tvořen z mladších lidí bez dlouhodobých zkušeností. ()

Ashnobe

Danny Boyle je jedním z těch režisérů, jejichž filmy mi už tradičně, kromě jediného, vůbec nesedí. To se potvrdilo i u Sunshine. Začátek je super, vizuální stránka, tak často vyzdvihovaná, působí taky výborně. Ale jakmile začne "vyvražďovačka", na scéně se objeví ten "ohořelej týpek" a s filmem to jde rychle z kopce. Od té chvíle jsem jen nevěřícně zíral. Jeden po druhém umírají pochybným způsobem kosmonauti, ke kterým si sotva člověk stihne najít nějaký vztah, nebo jejichž smrt by byla nějak důležitá. Záběry jsou neuvěřitelně nepřehledné, "rozmazání" padoucha působí směšně. Film lehounce naznačuje hlubší myšlenky, ale většinu z toho zabíjí právě poslední částí. ()

pekl

90%. Těch 10% dolů za závěr, který tak trochu pokazí jinak nádherný zážitek. Viděno podruhé a zase paráda. ()

GudMen

Nedá mi to, abych si nevzpomněl na nedávno zhlédnutý Horizont událostí. Garland by si s Eisnerem určitě rozuměl, co se týče zruinování pečlivě budované atmosféry vymaštěným fanatikem. Sunshine je ovšem ve všech ohledech lepším filmem. Po audiovizuální stránce je dokonce natolik úchvatný, že nerozumím nářkům na omezený rozpočet. Zaplatil by se snad lepší scénář? Asi těžko. Bohužel právě ten tu zatraceně chybí. ()

Oudee33

Celkem jednoduchý nápad jak zkonstruovat scifi výlet zde stojí hlavně na mistrné režii, propracovanosti vesmírných scenérií a zápletce, kde cena jednotlivce nehraje v souvislosti se záchranou lidstva žádnou roli. Dech beroucí oddanost pro danou věc! Vychytané scény a hutná atmosféra. Závěr se trochu odklonil od původního dramatu, ale budiž... Stejně je nejdůležitější, že slunce svítí! 80% ()

Petike

Škoda-preškoda, že viacero zásadných momentov zápletky je dosť okato vykonštruovaných (niekto urobí malú chybu, niečo nebolo dizajnovo domyslené, počítač sa k posádke ako na potvoru správa prehnane trucovito, atď.). Celá vedľajšia dejová línia o nájdení predchádzajúcej lode film buď efektne stupňuje alebo ho posiela do šrotu, hodnotenie sa asi bude líšiť od diváka k divákovi. Dizajn Ikara je vcelku skvostný a CGI zábery povrchu Merkúra či slnečných protureberancií veľmi pôsobivé a neokukané. So soundtrackom sa pochlapili. Zaujímavé komentáre: KevSpa, Rex Mundi. ()

El Patron

A já myslel že to bude o vysoké teplotě na zemi kvůli slabému magnetickému poli. No, tak ne. Osm astronautů, jeden cíl, jedna bomba, trochu mi to připomnělo jádro, akorát tam to bylo dolů, zde je to nahoru a z mnohem lepší atmosférou. Díval jsem se a myslel že v tom bude něco skrytého, ale že vyleze zombie astronaut ze 7 let starého letu, jsem opravdu nepředpovídal. Samozřejmě snaha o realismus tam byla, a já tomu docela věřil. Při svitu jsem se docela potil. ()

RAFT

režisér nám naservíroval nizkorozpočtový sci-fi film a pěkně se mu povedl ,diváci co mají rádi takové kousky ,budou ohromeni.80% ()

Jakub

Pro mě jeden z nejlepších sci-fi filmů vůbec a to především díky dost temné atmosféře, netradičnímu scénáři a neokoukaným hercův čele s Rose. Proč film tak propadl moc nechápu a nechápu ani jak to mohl natočit za 50 milionů. ()

J.e.r.e.c

To je podívaná! Boyle tedy umí točit na efekt, mé smysly byly zachváceny plameny euforie a shořely na vesmírný prach. Veliká péče je věnována i budování atmosféry, snad do tří čtvrtin jsem měl pocit, že koukám na vylepšenou verzi Vetřelce. Následující všeobecně diskutovaný twist film zase tak fatálně nepoškodil, jen se holt člověk musí smířit s tím, že místo do žhnoucího středu filmového absolutna se prolítne jen na jeho nízké orbitě. Sice to není bomba velikosti Manhattanu, ale Interstellar je proti téhle sluneční erupci souhvězdím chcíplého psa. 80 % ()

HarqAlAda

Dostal som čo som nečakal. Takto nejako si predstavujem filmové zachraňovanie sveta. Pri pomocných technických a dejových skratkách som ochotný prižmúriť oči, pretože cítim snahu vyvážiť ich silným posolstvom. Bombastický vizuál nie je samoúčelný a práve preto môjmu oku lahodí. Celkovo je tento snímok veľmi vyvážený, rýdzi a nepreplácaný zbytočným pátosom. Vo veľmi prijateľnej podobe vyzdvihuje individuálne (ne)kvality jednotlivých postáv ako predstaviteľov ľudstva. Cillian Murphy to dal ako vždy na jednotku a bez spoilerovania neviem dostatočne opísať ako na mňa zapôsobilo jeho jednoduché a pritom ohromne silné prehlásenie. Oplatí sa vidieť a myslím že si zaslúži popredné miesto v rámci žánru. ()

joelly01

Ten Danny, to je dabel! Ja mu vsechny ty Trainspottiny, Plaze & Milionare z chatrce zeru i s navijakem a jest3e volam "dalsi! dalsi!" a "Jen houst!" Sunshine je uz ponekud starsi vec, procez nechapu, jak mi tenhle klenot mohl tak dlouho unikat. V tomhle filmu se snoubilo vsechno co mam hodne rada (sci fi, tajemno, trosku horror, klaustrofobicke prostredi vesmirne lodi, rozhadana crew, Danny Boyle & Cilian Murphy) a pro me z toho vypadla atmosfeicka & napinava pecka. Na tomhle neshledavam jedine chybicky a obratem se loguji na amazon objednat si Modreho reje, neb tohle proste musim mit doma a kochat se kdykoliv chci! Videno v ramci Season Challenge Tour. ()

Shitonit

Parádně komorní psychovyvražďovačka. Intergalaktická pařba. Ať vyhraje ten, nebo ten, nakonec to odserou všichni ? To bylo tak. Slunce je u prdele z dechem, a lidstvo se rozhodne mu do tý prdele nasrat pluťák atd, by si mohlo slunce ještě pořádně šajnit. Jenže první intrergalaktická loď kterou lidstvo na slunce vyšle, se z neznámých důvodů...důvod je prozrazen zhruba ve třetině.. z neznámých důvodů loď nedopluje.Asi málo vody? nevím.. Tak se lidstvo po pár letech rozhodne, vybagrovat všechen štěpnej sajrajt na matičce, narvat to do lodě č.2...Jako Ikarus 2, a tuto vyslat směrem do sluneční prdele. JENŽE! Ikarus 2, po cestě potká Ikarus 1, Narazí do toho křápu, lidi přeskáčou, zjistěj co zjistěj, pak se to posere, zesere, začne mela, a celý se to strašně zamotá a tím mě to přestalo bavit. Navíc jsem se stašně bál, tak jsem tu ohavnost vypnul, vymazal, a doufám, že na to brzy zapomenu. Jako filmově hororově scifi je to natočený asi brilantně. Ale já na to prostě nemám ten nerf.. ()

Misulka93

Strašně moc mě stvala ta kamera.. Jinak když vesmírný katastrofický tak raději Armageddon. Tři hvězdy pro tento film adekvátní ☺️ ()

hazdrova

Vyzeralo to na dobrú vesmírnu akčnú katastrofickú srandičku a na konci z toho urobili horor-čo-sa-deje-wtf-prečo? 3* ()

ŠpetaMarek

16.04.2007: Prave jsem dosel z kina, takhle nastvany jsem nebyl ani tehda, kdyz jsem sel na 2001 Vesmirnou oddyseu a misto toho promitali nejaky kanadsko-francouzsky film o senilnim starikovi. Napada me spousta sprostych slov, shruno to do jednoho: picovina. Od tohoto filmu jsem nic necekal, ale byl jsem zvedavy na tak, zde, vysokohodnoceny film. Nedostal jsem nic a to sci-fi primo zeru. Jediny dil sci-fi serialu me dokaze vic naplnit, nez takovato bezducha kravina, plna nesmyslnosti, kterych si vsimla i ta tapla blondynka co sedela vedle me. Herecke vykony nic nerikajici, scenar strasny, hudba nevyrazna... Jedinym svetlym okamzikem filmu byla scena, kdy se v pozorovaci mistnosti zjevi neznama osoba, vypadalo to slibne, ale nasledne to bylo shozeno navratem na zem a ten Texasky masakr (i s podobnou dravosti strihu) to bylo neco, myslel jsem, ze si ze me nekdo dela prdel. Takhle si teda budoucnost sci-fi nepredstavuju...:(:( 3/10* za obcas dobre napady s kamerou. 2021: Hej tak ste me presvedcili se na to podivat. Z Jedne hvezdy to s klidem vytahnu na 3-4. Tehda jsem byl fakt z konce nastvany, ale po letech to vidim trochu v jinych souvislostech. Garland proste miluje sve doomsday paňáce. Sunshine - přiškvařený paňác, Ex machina - loose-chain paňácka, Anihilation - špatné dvojče paňác. Dost možná nejlepší Boylův film (mě jeho filmy serou skoro všechny i když se mi vlastně líbí, tak se na ně nerad dívám, takže je to pocta jaksviňa). ()

ForGump

''Co vidíš, Kanedo?'' Jako jo, krása, krása, krása, ale nakonec také divno, divno, podivno. To jakým způsobem se ten závěr naprosto pro mě nepochopitelně dostal do snového hororu, ala Freddy Krueger, mě docela rozladilo, neboť do té chvíle to bylo dost dobré. Bohužel takto jenom průměrně dobré. Kdybych to viděl v kině tak bych asi se nechal usmlouvat na 4*. Takhle nechám tři. 60% ()

maramashi

Inteligentné sci-fi ktoré od začiatku ani chvíľu nenudí a zaujme zaujímavou grafikou slnka a vesmíru. Milý nápad na záchranu slnka a planéty ktorý skomplikuje cesta na vesmírnu stanicu starú 7 rokov. Jednoduchá zápletka ktorá sa zvrtne na šialenú jazdu. Konečne Chris Evans dostal normálnu a inteligentnú rolu a Cillian Murphy ako milý tichý fyzik na ktorom celá misia záleží. Jednoducho som si tento film užil naozaj naplno a myslím si že tomu dopomohlo skvelé obsadenie ale aj perfektné napätie vďaka ktorému som nemohol odtrhnúť oči od obrazovky. "Freddy Krueger" bol naozaj nečakaný a koniec trošku prepálený ale aj tak asi najlepšie vesmírne sci-fi hneď po Interstellari. 95% ()

Najt

Kupodivu mě první půlka bavila daleko více než ta druhá. Nebo spíš bych řekl, že první půlka mě bavila a druhá už moc ne. Audiovizuální zpracování bylo skvělé. Pohled na Slunce, loď a žár, přesně tak bych předpokládal, že by to mohlo vypadat i ve skutečnosti. Potom se ale přidaly efekty, bo spíše defekty při akci a já měl pocit, že sleduju horor z 60 let. Ten záporák byl degenerovanej idiot a tím druhou půlku filmu úplně pohřbil. Do toho se přidal tragický scénář, blbý kecy, zápletka bez zápletky a film začal vypadat jak komediantní nesmysl a to začal tak skvěle. Kdyby tohle nepřišlo, žádný magor by se tam neobjevil, vynechaly by nesmyslný žvásty, film by začal na zamrzající Zemi, víc by nás seznámili s postavami a pak by začala mise, tak by to byl skvělý film, ale raději bych se ještě pětkrát podíval na Jádro než ještě jednou na Sunshine. Pro mě průměrný scifi film, byť vizuální stránka je, až na hloupé defekty, povedená a příběh jako takový zajímavý. ()

Amadeo

Tak presne toto dostanete, keď zmiešate 2001 Vesmírnu odyseu s Červenou planétou, Misiou na Mars a Stratenými vo vesmíre a do toho kompletne nakopírujete Horizont udalosti a primiešate dve epizódy a jeden celovečerný Star trek. A jemne to podfarbíte solárnou krízou a klaustrofobickou náladou Nostroma či Solarisu. A klasická ignirancia fyzikálnych zákonov. Celkom zaujímavá zmeska, ktorá žiaľ v druhej polovici stratí svoju počiatočnú energiu a ide ďalej len zotrvačnosťou, kde začne fanúšik rozmýšľať nad drogovými závislosťami režiséra, kameramana a strihača. Niekoľko nádherných záberov a dobrá hudba žiaľ nevyváži celkové nedostatky. ()

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (více)

Natalie Portman čeká Anihilace

Natalie Portman čeká Anihilace