Slunce vychládá, na Zemi vládne krutá zima a lidé se snaží zachránit. Před sedmi lety byla ke Slunci vypuštěna první kosmická loď Ikaros I, která se měla pokusit Slunce opět rozžhavit, mise ale ztroskotala. Nyní tedy letí k dříve zářivé hvězdě druhý Ikaros s osmičlennou posádkou a hvězdnou bombou, jejíž vypuštění má Slunce znovu zažehnout... Fyzik Capa se ještě předtím, než se loď ocitne v mrtvé zóně, loučí se svou rodinou na Zemi a slibuje, že posádka udělá pro záchranu života na Zemi všechno. Členové posádky během letu přemýšlejí, co zničilo Ikaros I. Pak náhle loď zachytí signál z vesmíru: patří právě zmizelé kosmické lodi. Ikaros II může buď proletět kolem, nebo změnit kurz a stále ještě existující loď navštívit, aby případně získal druhou hvězdnou bombu, která by zvýšila šance na úspěch. Capa, kterého kapitán Kaneda pověří rozhodnutím, nakonec přikáže změnit kurz. Další člen posádky Trey ale není dost pozorný a zapomene přednastavit štíty. Ty se porouchají a způsobí nehodu, která se naštěstí obejde bez ztrát na životech. Štíty je ale třeba opravit zvenčí. Do prostoru vychází kapitán Kaneda a Capa. Vzniknou problémy a kapitán posílá Capu dovnitř. Sám štíty opraví, ale zahyne při tom... Brzy se ale objeví další problém: začne hořet kyslíková zahrada, která je nakonec zničena výbuchem, aby se požár nerozšířil. Ukazuje se, že pro sedm lidí není na lodi pro cestu ke Slunci a zpět dost kyslíku, tři lidé jsou „navíc“... Mezitím se loď přiblíží k Ikaru I a čtyři mužští členové posádky ho prohledávají. Brzy pochopí, že loď její posádka zničila úmyslně – byla to sabotáž. Posádka se rozhodla zadanou misi nesplnit. Navíc se ukáže, že chybí palubní počítač. Nebude tedy možno použít její náklad... Mezitím se Ikaros II od Ikara I oddělí a obě ženy, které zůstaly na palubě druhé lodi – Cassie a Corazonová – se pokoušejí dostat kolegy rychle zpět. Muži mají ale jen jeden skafandr, který dostane Capa. Psychiatr doktor Searle se obětuje, aby se zbývající tři mohli vrátit na palubu. Někdo totiž zničil poklop, který on musí otevřít ručně... (TV Prima)

jioex13

Sunshine není pro mě ten úplně best top mega film, ale svým způsobem jím je inspirováno několik novějších filmů. Přestože tohle putování ke slunci nemá neustálý akční náboj, je to něco co zanechalo solidní stopu. Jednou za čas za to shlédnutí myslím že stojí, alespoň pro fandu tohoto žánru ... ()

FR4NK

Divná pointa filmu, ale budiž. Nemám moc rád filmy, kde to "speciálně vybraní odborníci" poserou na základní úrovni a pak to serou dál a dál. Ale mělo to říz, a je to z vesmírnýho prostředí, tak 70% :) ()

ferdomravec

Uplne v pohodicke film. Nenudil som sa. Velmi dobry soundtrack vdaka ktorému som sa vlastne dostal aj k filmu. Jadro bola vacsia kokotina :). ()

kratajirka

Tak tohle nebyl můj šálek ceylonského čaje. Skoro bych použil výraz "kravina". Ale přeci jen se na tom dá něco pozitivně hodnotit - audiovizualita je na vysoké úrovni. 40% ()

CrashHP

Bez debaty skvelý sci-fi film, ktorý ale nevyužil naplno svoj potenciál. Verím, že keby som to videl v kine, pridal by som minimálne jednu hviezdičku naviac, takto zostávam pri troch. Zábery sú naozaj slušné a dychberúce, ale nemôžem sa zbaviť pocitu, že filmu niečo chýbalo. ()

Helgard

NIc pro fanoušky sci-fi a bohužel já jsem fanoušek scifi a bohužel odkojený kompletní literaturou pana Isaaca Asimova, takže pokud mne má nadchnout sci-fi musí splňovat jednak zákony robotiky, pak taky logiky ale především ty úplně nejhlavnější zákony nad které není a které nelze oblafnout - ani ve filmu ne- a to jsou zákony fyziky. Ten film je celkově samozřejmě kravina, neboť zažehnout zažehnutou hvězdu a to ještě něčím tak titěrným jako je jaderný materiál velikosti manhattanu je úsměvná ptákovina. Dejme tomu, že máte slanou polévku a ta se Vám po čase zdá být méně slaná a tak vezmete hrnec polévky a z velké dálky do něho shodíte jedno zrnko soli, abyste polévku opět rozeslanily. :-)) No prostě takhle to nefunguje. Když už nápad na sci fi o dopravení čehosi do hvězdy, pak ale ne z takové blízkosti, ne že tam budou někoho hledat a rozhodně ne tak, že na palubě lodi budou umrzat lidé z posádky. Kravina nad kravinu Při přiblížení se k povrchu hvězdy by se uvnitř všechno tavilo navzdory štítům z čehokoliv. Posádka se postupně vraždí, což je asi největší slabina filmu a vrcholem je pak přeživší idiot z minulé mise, který tam bez kůže pochoduje uprostřed observatoře a koketuje se sluncem na přímo. No neber to. A ještě drobnost v roce 2057 bude slunce ve stejné formě jako je teď a lidé naopak se svými technologiemi zdaleka nepokročí k cestě ke slunci, takže i to časování je ubohé. Prostě, když sci-fi o něčem tak náročném jako je fyzika v praxi, tak "Gravitace" a pokud sci-fi jako zábava tak "Den nezávislosti". Ale kombinaci obého prosím netočit. ()

ivttw

Film se zajimavym napadem, ale take s velmi predvidatelnym scenarem. Nebyl orientovany ani tak na efekty, honicky atd. jako na psychologii postav behem dlouheho letu ke Slunci. V zaveru se snazi o filozoficky presah, ovsem celkove na me snimek nejak nezapusobil a kvuli tomu, ze se vzdy dalo vytusit, co se stane dobrych 20 minut dopredu, me ani nevtahl do deje zdaleka tolik, jak by asi mel. 3 hvezdicky jsou malo, ale 4 si taky nezaslouzi. ()

Dexies

ano, ano, ano ... takto má vypadat sci-fi ... dobrý příběh, herci na úrovni a zajímavá zápletka, víc takových filmů!! ()

Ryorka

já prostě nemám ráda ten příšernej pohled modrých očí Murphyho. Mám z něho husí kůži. Takže zaujatě musím dát jen tři hvězdy i když ten film nebyl zas až tak marnej. Sice o ničem ale udržel v napětí. ()

Ardath

Slunce, vesmírná loď, osudová mise, sbírka správných charakterů a neblahé tušení, že vše se brzy ponoří do hrůzné zkázy. Sunshine je výborná a nervy drásající podívaná, sci-fi perla od velmi schopného Dannyho Boylea. ()

Robinex

Je jedno, ze je to fyzikalne nemozne, ale sakra noaco! Vyborna zabava, napeti a vlastne i akce. Kdo ma rad vesmirne scifi aspon trochu, tohle se mu musi libit. Cillian vybornej! ()

Franky

No nič moc od polky filmu som čakal kedy už konečne zhodia na Slnko tu bombu aby zas rozmrzol Balaton a ja aby som si mohol ísť zaplávať. Vizuálne slabé, príbeh nič moc, zápletka s kapitánom Icarusu 1. úplne od veci, zbytočná. A čo sa týka posádky žiadne sympatie v podstate mi bolo jedno či sa vrátia alebo nie. Slabý film ničím ma nenadchol... ()

Jirkacek

Snímek s názvem Sunshine mne zaujal svým dobrým hodnocením zde na ČSFD a jelikož je Sci-Fi mým oblíbeným žánrem, doma jsme si jej pustili. Neodradil mne ani fakt, že mi jména herců nic neříkaly a to až na jednoho - Cilian Murphy, kterého ovšem nesnáším. Začátek filmu byl docela zajímavý, když jsme se seznámili s podstatou děje, tedy s posádkou lodi Icarus 2, která se vydala roku 2057 k vyhasínajícímu slunci, aby do něj svrhla bombu a tím jej znova nastartovala k životu. Cestou však narazila na svoji neúspěšnou a předchozí kolegyni Icarus 1, ke které se následovníci rozhodli vydat - co kdyby tam někdo přežil a také chtěli naložit druhou bombu, aby měli větší šanci na úspěch. Ukázalo se však, že to neměli dělat, protože na jejich palubu pronikl přeživší kapitán první lodi, který zavinil její neúspěch a dokonce začal škodit i na té druhé. Byli jsme samozřejmě zvědaví, jak záchranná mise dopadne, ale než jsme se k tomuto okamžiku dopracovali, uběhlo mnoho času ze 107 minutové stopáže filmu. Musím uznat, že jsme neviděli žádné laciné efekty a bylo poznat, že peněz měli autoři asi dost. Dokonce nám připravili několik dramatických situací, třeba při opravách poškozené lodi, nebo právě na konci, kdy to bylo již kdo z koho. Po vizuální stránce tedy toho nelze moc vytknout, pouze mne rozčilovalo to nekonečné blikání světel, místy nezáživné dialogy a rozmazané záběry kamery. Nejvíce mi ale vadilo, že nás tvůrci jaksi zapomnělo o významných akcích informovat a hodně jsme si toho museli domyslet. Prostě žádné slova ve smyslu - ty teď půjdeš tam a opravíš to a to, může se ale stát že ....nebo teď přirazíme k Ikaru 1 a musíte dávat pozor.....Bohužel samotný závěr filmu jsem nepochopil už vůbec, bylo to jakési zmatené a nic neříkající. Mám pocit, že si Sunshine hrál někdy na Vetřelce, jindy na Kostku a později třeba na Ztraceni ve vesmíru. Nevím, nevím, byl jsem opravdu zklamaný z úrovně snímku, i když v něm nechybělo napětí ani jistá myšlenka, kterou se však nepodařilo autorům zajímavě přenést na TV obrazovky. Sunshine tedy díru do Slunce udělal, do světa kvalitních scifíček však neprorazil a proto filmu uděluji dvě sluneční hvězdy **. ()

Darthorias

Samotný koncept o tom že "tento raz je treba nakopnuť slnko aby vsetci na zemi nezamrzli" je svojím spôsobom dobrý ale nie výborný z mojho pohladu film vôbec nevyužil ten potencial aký naozaj mohol mať . Atmosféra a aj postavy pôsobia dobre na začiatok ale potom sa stala jedna malá chyba a všetko ide do kelu . Prvých 55 minút je fajn a drží to vo vás napätie ale potom už je film až príliž predvýdatelný , posádka začne jeden po druhom umierať čoraz viac a mne to vlastne bolo uplne jedno . Koniec je podla mňa zbitočne natiahnutý a kazdou chvýlou si len poviem tak nech už je koniec alebo radšej prepnem na niečo iné pretože na toto sa už nedá pozerať to bol môj názor ked som tento film sledoval prvý krát a až tak sa dodnes nezmenil , Sunshine sa podla dobre zaraduje medzi B-čkove alebo C-čkové Sci-Fi . Už lepší film mi prišiel aj Lovci dinosaurov na ktorom sa zle efekty podpísali do tej miery že viac pripomína Sci-Fi z 80 rokov ale furt mi príde lepšie spracovaný ako Sunshine . ()

Majo.evans

Perfektný film.Skvelá atmosféra,hereclé výkony a hudba.Určite tu bolo niekolľko vecí,čo sa týka fyziky naprd ale toto nieje dokument.Celkový dojem,pocity z filmy luxusný/é. ()

jkl456

Na správnej napínák trochu nelogické chování postav, na intelektuální filosofii trochu moc béčkové, celkově trochu nabubřelé. ()

Bohy

Ano, vizuálně to je mírný nadprůměr, i když i to je uděláno nudně. Hlavní problém filmu je ale v tom, že vše, co se ve filmu děje, se děje jen kvůli nelogičnostem. A ty jsou tak velké a nesmyslné, že dělají film spíše trapný. ()

RamiellDeAnn

Je to neuveritelne hlupe a ak hladate rozumny zážitok tak radšej hladajte inde. Ale ak nechate mozog na dovolenke tak je to pekna emočna jazda. ()

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (více)

Natalie Portman čeká Anihilace

Natalie Portman čeká Anihilace