Předčítač

Scénář:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (více)

Desítkou cen ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka, který prostřednictvím milostného vztahu mladého chlapce a výrazně starší ženy otevírá otázku německé viny za zločiny druhé světové války. V 50. letech se patnáctiletý Michael seznámí s tajuplnou Hannou a prožijí spolu vášnivý letní románek, který se vyznačuje tím, že ve společných chvílích Hanna mladíka žádá, aby jí předčítal klasická literární díla, která probírají ve škole. Nicméně jednoho dne Hanna bez udání důvodů zmizí. Michael se s ní po letech coby student práv znovu setkává za okolností, jež ho nutí přehodnotit jeho vztah k ní i k národní historii Německa. Hanna totiž stojí na straně obžalovaných v procesu s dozorci z koncentračního tábora. (Česká televize)

blackrain

Kate Winslet si můj nehynoucí obdiv zaslouží oprávněně a bez přetvářky. Svou roli zahrála naprosto dokonale a uvěřitelně. Věřila jsem jí každé slovo, gesto, výraz tváře, dokonce i to jak jsme se přesunuli v čase a ona se proměnila ve starou ženu. Nejdříve jsem si myslela, že předčítání knih je samoúčelné, ale během soudního procesu se ukáže jak zásadní roli mělo. Při soudním přelíčení jsem čekala, že se Michael zachová jinak a řekne o Hanně pravdu, která by mohla všechno změnit. ()

Tirion

Dobrý námět, dobrá režie, dobří herci, ale vyznění jde do ztracena. Tenhle film mě prostě nepohltil. Spousta věcí mi unikala a nedokázal jsem se s žádným charakterem ztotožnit, což je u takového filmu, podle mě, dost silná nevýhoda. ()

kaylin

Neskutečně silný a emotivní film, který jen nevyužívá druhou světovou válku k tomu, aby byl emotivní, ale přichází s krásným i smutným příběhem, který zasáhne sám o sobě. Ano, válka je tu samozřejmě důležitá, ale ten příběh by obstál i v trochu jiných kulisách. Herecký koncert hlavních představitelů a režiséra Daldryho. ()

suicide

Když si tak popřemýšlím, tak Předčítači bych vítězství v Oscarech přál asi nejvíce z těch tří filmů, co jsem měl prozatím možnost vidět (Benjamin Button, Milionář z chatrče). Dokonce i herecky byl každý na výši, v čele samozřejmě s úžasnou Kate Winslet. Já bych skutečně film nevnímal tolik v rovině viny a trestu. Je o životě. Vždyt i láska dokáže občas mnoho napáchat a to, co napáchá, nemusí být zrovna dobré - a je pak jenom na nás, jak se s následky svých činů dokážeme srovnat - to v tom horším případě, nebo v lepším případě, jak je dokážeme napravit. ()

Kaluž

Filmová klasika, která se zařadí po bok Sophiiny volby nebo Schindlerova seznamu. Hanně Schmitz bylo něco okolo dvaadvaceti let, když jako dozorkyně v koncentračním táboře nechala zaživa uhořet 300 židovských vězňů. Toto je příběh o duši její i poválečného Německa. ()

Remedy

MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY. Po zbytečně dlouhém a rozvleklém úvodu o milostném vzplanutí (chápu, že co se týče obsahové stránky, má to jistě svůj smysl, ale mě to občas i nudilo) nastane setkání znovu po osmi letech - v tuto chvíli začne děj nabírat na obrátkách a nabídne opravdu vynikající drama o raněných citech a o těžkosti oprostit se od minulosti. Daldryho věcná, uvědomělá a přesná režie je k tématu Předčítače ideální, všichni herci hrají za doprovodu krásné komorní hudby více než slušně i konec je dobře scénáristicky zvládnutý, ale na plný počet to u mě není. 90% ()

Maq

Otec mi kdysi vyprávěl o politrukovi v divadle, který rozhodoval o tom, co se bude či nebude hrát, a přitom trapně skrýval svoji negramotnost. Já sám si vzpomínám na dva lidi bezmála negramotné: jeden byl major, druhý děkan jisté fakulty. Tomu majorovi hledělo z očí věčně vyděšené dítě prosící o slitování. Děkan se k přežití vyzbrojil bigotním bolševismem a skoro nesrozumitelnou pačeštinou kázal fráze v detailech špatně naučené, leč v tom podstatném neochvějně správné: co strana řídí, dobře řídí, a kdo se tím neřídí, špatně pořídí (strana ho vyřídí). Napohled velmi odlišní, oba měli díky svému handicapu jednu velice znepokojivou vlastnost: oba byli bezbranní vůči jakémukoli zlu. --- Negramotnost je jen jedním z mnoha možných handicapů, které si lidé do života přinášejí ze svého dětství. Postižených lidí jsou tisíce a milióny, většina z nich se svého zmrzačení nikdy nezbaví a jejich životy jsou jedním nekonečným neštěstím. Takový komplex zdaleka není jen jakousi "slabůstkou". Hanna díky němu nezná přátelství, nuceně střídá zaměstnání, vzdá se lásky, vzdá se osobní svobody, a nebýt zrušení trestu smrti, nepochybně by se svým tajemstvím došla až na popraviště. --- Námětem románu/filmu není německé účtování s nacismem, jak se někteří mylně domnívají. Hannina nacistická minulost má instrumentární úlohu; ukazuje, že člověk s komplexem je jako zajaté zvíře - nemá za sebou nic, co by se dalo nazvat životem, životní zkušeností a rozhledem, nemá z čeho čerpat schopnost rozlišovat a volit. Nacismus, holocaust, válka, vina, odpuštění, trest, nic z toho nedokáže a nemůže Hanna vnímat či dokonce chápat, protože má svoje soukromé neštěstí, svrchovaně ovládající její život. --- A vypraveč příběhu, mladý - dost možná Schlinkův autobiografický - Michael tuto hroznou pravdu znenáhla odhaluje a hledá k ní svůj vztah. Jeho problém není dilematem mezi láskou k ženě a odporem k jejím činům. Kdepak, to by bylo nedorozumění. Je to spíše - řečeno velmi nehezky právnickým žargonem - vztah mezi subjektivní a objektivní stránkou trestného činu. Poměr mezi nitrem člověka a následky jeho činů, jak je vnímají ostatní. Michaelova volba je nelehká a ambivalentní, vstřícná i distancovaná, výsledek tragický (mohl kdy být jiný?) a Michaelovy rozpaky a pochybnosti věčné. --- Nesmírná hodnota tohoto svědectví spočívá v tom, že "zakomplexovaní" lidé zpravidla nejsou pardonováni coby "blázni" ani trestním právem, ani v běžném životě. Je jich mnoho, setkáváme se s nimi v běžných situacích a vnímáme je jako blbce, podivíny, praštěné, protivné, trapné, neschopné... nemáme s nimi soucit, nemáme pro ně porozumění, a svojí necitelností jim bereme všechnu naději na "normální" život. --- Žijeme v době, kdy se na nás ze všech stran valí různé humanizační kampaně. Když uprostřed toho kraválu narazím na špetku nefalšovaného pokorného lidství, nemohu než dát pět hvězdiček. ()

slunicko2

Bizarnost příběhu umocňují anglické dialogy jakož i Dáma s psíčkem v angličtině. 1) Když si odmyslíme jazykovou nepatřičnost, pak příjemný střih i režie udělá svoje, stejně jako dobré herecké výkony všech zúčastněných. 2) 18letý půvabný David Kross (Michael Berg patnáctiletý, poté třiadvacetiletý) se později transformuje do 46letého Ralpha Fiennese (Michael Berg po létech). Oba mají podobný podmanivý úsměv a oba očividně umějí dobře hrát. ()

Mikita

Další z životních ukázek, jak každá mince má dvě strany. Jak negramotnost může vést k fatálním osudům, např. z místa teplé kanceláře do role vzorné dozorkyně. A to je špatné, být vzorná pracovnice a dělat, co ostatní. Vybraní upřimní se trestají nejvíce. Přitom se vše zdá zpočátku tak ideální, krásná láska, než Hana uteče a nemyslím si, že jen před povýšením. Uvědomila si, že by ničila život svého chlapce. Velkým paradoxem je i fakt, že zhrzený milenec má škraloup na svědomí. Jeho nečinnost je pomstou, která Hanu stojí 16 let jejího života. A ve finále se dojde zeptat, zda právě Hana lituje. Kde je však jeho pokání? Na magnetofonových páskách...... Posledních pár minut filmu strašně škodí, jinak je to vícevrstevný skvost. Nešťastná hluboká láska může poznamenat stejně silně jako válka a smrt. ()

PAGE

Moc dobry film, Kate Winslet je čím dál tím víc krásnější a především je to skvělá herečka. Oskara za tuto roli dostala zaslouženě. ()

01Zuzana10

podivne ma zasiahol, Predčítač. Hneď 1. 2 akordy mi navodili nemeckú náladu, pretože sú totožné s hudbou Goodbye, Lenin. /iba tie akordy/. Jednoduchý a presný záber vajíčka, čistoty, presného ukladania vecí na miesto, skladanie oblečenia do stĺpikov. Asociatívne sa vo mne vytváral charakter hlavnej postavy. Ale ničili to angličtinou. Hoci chápem jej použite, predsa len nacistka by nevravela po AJ s prízvukom. Prvá časť filmu ... ma na toľko sklamala, že odoberám *. Záujem vznikol pri zlome. Neverila som, že ma tak pritiahnu. Súd, seminár práva, štúdium. Len neviem, či som rada, že som si mala domýšľať. Pretože som si nebola istá, aké myšlienky, pohnútky viedli Michaela k jeho činom. Ale aspoň som ho videla rovnako, ako ho nechápali iní. Bola by som rada, keby sa M. vyjadril k veci, keby sa spolu porozprávali, vysvetlili si.. Dúfala som v rozsiahlejšie vnorenie sa do mysle Nemky, pretože ho často nevidieť a iba sa odsudzuje ich konanie ale o príčinách sa natoľko nerozpráva. Vyslovene ma štvalo arogantné správanie Michaela. A jeho nevysporiadaný boj sám so sebou. Nepáči sa mi, ak sa ľudia uzatvárajú ak tým ovplyvňujú a ničia iných. __ Kate ma ohúrila. Hlavne na súde som jej niektoré výpovede skutočne verila, že je o nich presvedčená, že vtedy konala ako Nemka (nie herečka) ako mala. David Kross ako "kid".. je môj ročník narodenia. Šikovný. Ani nemal mnoho hereckých skúseností a už hral v oskarovom filme s 2 stars. Lucky man, indeed. Zaujal ma. Aj že je.. good looking. Ale jeho postava ma hrozne štvala. Krásna jemná zvláštna hudba. A ticho. Keď bolo treba. Jemné, elegantné, ladné, symetrické zábery, úchvatné.. Zasiahli ma.. /len by som uvítala menej nahoty, aj tam kde ju netreba/ ()

vanadium

Daldry opět nezklamal. Je to jediný režisér, jehož filmy se mě vždycky hluboce dotknou a jsem po jejich dosledování paralyzovaný. Po dvou filmových klenotech - Billym Elliotovi a Hodinách - je tady Předčitač. Drama, jak má být - hluboké, strhující, dojemné, citlivé a stejnou měrou kruté. ()

Herr_Flick

Čekal jsem něco úplně jiného. Je mi líto, že do nebes tak vynášený film ocením jen jednou hvězdou. Tohle nebylo nic pro mě. ()

Duotone28

Snimka,ktora sa urcite v pamati rychlo nestrati, ale ani nezarucujem...ze z nej po urcitych rokoch uplne nezmizne. Chvilku trvalo kym som si zvykol na ustredne kontroverzne chutky Kate,a ked som si uz zvykol a zacal sa dobre bavit, dosral to typicky preafektovany americky koniec.Slabsia 4,co je aj tak stale pekne cislo,nazdar ()

reqiuem

možná by se mohlo říct, že film se snaží hrát na city a vytěžit z toho co se jen dá a ..je to tak..ale není to nic ve stylu, kdy se Vás snaží rejža nalákat na bonbóny a vy po nich skočíte, aniž si uvědomíte, že to byl jen trik..láska totiž nemusí promlouvat ke každýmu explicitně..dyť de o city ne o slova(the reader-stejně jako v onom čtení vlastně nešlo vůbec o čtení..i sám název je podle mě jenom metafora).. Daldrymu se podařilo natočit citlivej snímek s prožitkem jako by sobě vlastním a celý to zasadit do originálního nápadu.. ()

FilmFan24

Byl mladý, nezkušený a strašně zamilovaný...Film o jedné zvláštní lásce, film o mladickém obdivu ke starší ženě, film, kde jedna emoce střídá druhou, film, kdy cítíte, že mladík a posléze dospělý muž, ženu strašně miloval a jehož city se zmítají mezi láskou a nenávistí. "Předčítač" je velice citlivě natočené drama, které mě dostalo svou silnou emocionální výpovědí. A to, jaká herecká osobnost Kate Winslett je, netřeba dodávat. ()

salalala

Náročnější snímek z hollywoodské produkce. Silný příběh je opravdu velmi dobře zpracován a natočen a zcela správně zanechá v divákovi několik otázek k zamyšlení. Daldry nikam nespěchá a pomalu nás vtahuje do děje (z toho pak rezultuje, že první polovina je lehce nudná a mění se v přehlídku několika erotických scén), aby ho v nás nechal pěkně doznít. Pomáhají mu skvělí herci v čele s Kate Winslet a Davidem Krossem. Fiennes tu sice nemá moc co hrát, protože má málo prostoru, ale je dobrý. Problémem jsou (alespoň pro mě) příliš ostré skoky do různých časových rovin, kdy jsem se pak začal lehce ztrácet v tom, kdy to vlastně je. Zvláštní je také, že i přes německé nápisy se ve filmu mluví anglicky. Při tom psaní a čtení ve vězení to působí jak pěst na oko. Je tu taky pár nedořešených věcí (pro mě tou největší, proč vlastně Winslet na sebe vzala vinu a nepřiznala, že je negramotná), ale to je jedno. Předlohu jsem ještě nečetl, možná potom změním své hodnocení, kdo ví:). Předčítač je dost povedený nemainstreamový film, o kterém budete každopádně přemýšlet. 80% Jinak pro mě to, o čem film je, shrnul výborně učitel v podání Bruna Ganze při jedné přednášce. "Musíte zločin dokázat, v Osvětimi sloužilo 8000 lidí, ale jen 16 jich bylo odsouzeno." To je podle mého jádro celého filmu. ()

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž