Předčítač

Scénář:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (více)

Desítkou cen ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka, který prostřednictvím milostného vztahu mladého chlapce a výrazně starší ženy otevírá otázku německé viny za zločiny druhé světové války. V 50. letech se patnáctiletý Michael seznámí s tajuplnou Hannou a prožijí spolu vášnivý letní románek, který se vyznačuje tím, že ve společných chvílích Hanna mladíka žádá, aby jí předčítal klasická literární díla, která probírají ve škole. Nicméně jednoho dne Hanna bez udání důvodů zmizí. Michael se s ní po letech coby student práv znovu setkává za okolností, jež ho nutí přehodnotit jeho vztah k ní i k národní historii Německa. Hanna totiž stojí na straně obžalovaných v procesu s dozorci z koncentračního tábora. (Česká televize)

Flego

Dráma nevinného mladého muža, ktorý vekom a hlavne poznaním okúsi trpkosť viny je strhujúca a bohužiaľ neodpustiteľná. Podobne ako životný osud mladučkej ženy, ktorá bezmyšlienkovite plní príkazy. Kate Winslet u mňa vstúpila na herecké nebo a nikdy z neho nezostúpi ! ()

Jinny

Tři hvězdy za umění Stephena Daldryho, který tolik lidí silou vůle přesvědčil, že natočil dobrý film. Vzpomínáte si na výstup Kate Winslet v seriálu Komparz, kde se snaží vystřihnout oskarovou roli coby jeptiška za války ? No vidíte, změnila strany a ono to vyšlo! Mimochodem podala daleko lepší výkon v Nouzovém východě, na který na hrůzy války zaměřená oskarová komise zapomněla. Už se všichni těšíme na další americký film, který bude z nácků dělat lidi (zdravíme Toma Cruise a Valkýru). ()

Roman.Ticka

Herecké obsazení bez komentáře. Ztvárnění postav a jejich osobností rovněž bez přípomínek. I příběh mě nezklamal, ovšem do doby procesu. Pak už mě naštval chlapeček srabák, který se své jediné lásky nejen nezastal, ale i přes nepřekonanou lásku a problémy v jeho dalším životě, a pozdějším pocitem viny, nebyl schopen 20 let ničeho víc, než nahrát hromadu kazet. Vrcholem byla jeho až nesmyslná návštěva týden před propuštěním. Co čekal že uvidí? A naopak Hana co čekala, vřelé objetí, hupky dupky do postýlky? To jí nestačily ty týdny nahrávek a překonání jejího celoživotního traumatu-naučit se číst?! V momentě, kdy se měla balit, mi došlo, co se stane a já si říkám neeeeeeeéé. Nesnáším, když začnu předvídat. Bohužel se to stalo a to mi zkazilo náladu i pocit o kvalitě filmu. Chápu, že to nějak vyústit muselo, ale raději bych přijala její klopýtnutí na rušné ulici a pád pod auto, které v životě neviděla, než tohle!! No nic, je to moje chyba, že nezůstávám jen u oddechových béček..... ()

HellFire

I když to rozhodně není tak špatný film, pro mě je to spíše zklamáním. Nechápu nominace na Oscary, akademici mají pásky přes oči. ()

eraserhead666

Je nepopiratelné, že filmová verze výborné knihy útočí na tu emotivní stránku trochu zjevněji, otevřeněji, možná prvoplánovitěji (ostatně, četbu nedoprovází hudba /pokud si jí teda sami nepustíte/ ani dlouhé podlézavé záběry na ztrápené obličeje - a já osobně četbu knihy nějak extra emotivně neprožíval) než samotná kniha, což by mohlo být filmu přičítáno k horšímu, ale vem to čert. Parádní film, podle parádní knihy. Poměrně věrné převedení. Fiennes mi tam ze začátku moc neseděl, na konci ten dojem napravil, ale Winslet, ta mi ke knižní představě Hanny i docela sedla. ()

Ivoshek

Tak já nevim. Čekal jsem hluboké vekedílo a místo toho dostal celkem předvídatelné polosoudní drámo o dozorkyni z Auschwitz. ()

Rattus Rattus

Výborný film - Stephen Daldry dokazuje svoje umění, již od Billy Elliota je mým oblíbeným režisérem. Výkon Kate Winslet zaslouží Oskara. Mj. herec, který ztvárnil roli otce hlavního hrdiny (Matthias Habich), je u nás znám zejména ze seriálu Jack Holborn, kde vytvořil dvojroli soudce a kapitána Sharinghama. Poznali jste ho? ()

Thomick

Celkem silný emocionální zážitek, ale to je paradoxně problém celého Předčítače - divákovi hraje vlastně jenom na city a nic jiného. První půlka vám při pohledu na Hanniny křivky ubíhá vcelku rychle a když ne na nic jiného, těšíte se alespoň na další milostnou scénu. :-) A vůbec - ono sblížení Michaela s o dost starší krasavicí mi přišlo ztvárněné citlivě, takže jste jejich vztah prožívali de facto s nimi, jako byste byli jeho součástí. Jenže druhá půle věnovaná především soudnímu procesu už lásku postrádala, na vaši obrazovku měla naopak přinést napětí, emoce, prvky dramatu. Avšak přemíra zbytečné omáčky, prázdných pohledů hlavních protagonistů a pozvolné směřování k předem zřejmému konci mě spíš ubíjelo, než bavilo (mimochodem úplný závěr je jeden velký kýč). Daldrymu opravdu nelze upřít bravurní vykreslení psychologie všech postav, zejména Hanny. Ta se nám zprvu jeví jako citově chladná (snad i bezcitná), poměrně nevyrovnaná žena, z jejíž mimiky či chování lze vyčíst jen pramálo, nakonec se ale zdá, že dřívější vztah s Michaelem patrně prožívala stejně jako bezhlavě zamilovaný vyjukaný mladík. Daldrymu lze také přičíst k dobru to, jak si umně hraje s visáží Kate Winslet (stejně jako v The Hours s obličejem Nicole Kidman). Ale v mých očích totálně propadl coby vypravěč. Mou pozornost držel jen stěží, u obrazovky jsem byl doslova přilepen jen v několika málo okamžicích. Navíc starší verze Michaela mi byla v podání Ralpha Fiennese ukrutně nesympatická, až protivná. Na tohohle herce začínám být vskutku alergický. Buď nehorázně přehrává nebo pro jistotu vůbec nehraje, jen tupě zírá před sebe. Kdybych měl tedy ještě začerstva vyjádřit celkový dojem z filmu, řeknu to s trochou nadsázky takto: Mám pocit, jako bych zhlédl nepovedený němý film. Nepovedený proto, že se tam občas předčítalo. Jinak hrály jen oči, chcete-li pohledy, ústředních postav. Opravdu bych se měl takhle cítit po zhlédnutí dramatu či snad thrilleru? Asi ne, co? Proto může být Předčítač za takových 55% vlastně ještě rád. ()

claudel

Kate Winslet v roce 2008 naservírovala dva filmy a jako by chtěla soutěžit sama se sebou, ve kterém podá lepší výkon. Nouzový východ, výborně zahraný, ale chatrný scénář, Předčítač, výborně zahraný a výborný scénař. Pokud mám však hodnotit pouze Kate Winslet, myslím si, že o prsa a to ne o její :-), je lepší v Nouzovém východu. A nabízí se ihned srovnání s Meryl Streep v Pochybách, tam je to podle mě o víc než o prsa pro Meryl Streep. Její jeptiška ve mně vyvolala vlnu emocí, hněv a téměř nenávist, zatímco kontrolorka Hanna mě nechávala chladným až do okamžiku, kdy ve vězení dostávala od Michaela kazety. Předčítač mě zaujal ještě jednou patrnou zvláštností. Připadá mi jako by se jednalo o dva odlišné filmy spojené dvěma hlavními postavami - první decentně erotický romantický příběh o lásce mladého kluka a dospělé ženy a druhý drama z prostředí soudní síně a vězení. Dohromady slušivý celek. ()

Sofia

Skoro doslovný přepis knižní předlohy, který mě tak úplně nepřesvědčil, stejně jako výkon Kate Winslet (když už Oscara, tak za Nouzový východ). Scény ze soudu se mi nezdály dostatečně hluboké, rozhodně by tomu prospělo ilustrační / černobílé zpracování zmiňovaných událostí v pozadí, stejně tak nebylo dost vysvětlené, jaký dopad na Michaelův život a všechny jeho milostné vztahy jeho aféra s Hanou měla (nepodařené manželství tu bylo zmíněno jen povrchově). Srovnání film / knížka (Bernhard Schlink) – 3/7 ()

ARI50

Pícháni na každém kroku, no hned bych se vyměnil s hercem Kate je hodně silně přitažlivá žena a film je se svým příběhem hodně zajímavý no ještě ho čeká šance a kdo ví třeba půjdu nahoru přesto spokojenost. ()

mm13

Základná vec - anglický jazyk! Všetko je zrazu iné, nedá sa do toho preniknúť, nedá sa tomu plne rozumieť. Ak budem mať tú možnosť, pozriem si to v nemeckom hoci vlastne len dabingu. Inak niet čo vytknúť; téma, spracovanie, herci, záver, všetko fajn, z podľa mňa nijak zvlášť (až na tému) objavnej predlohy (ale ani som to nedočítal) vytrieskal pán Daldry maximum. Mal to však točiť v Nemecku, s nemeckým štábom a hlavne hercami! Škoda, strašná škoda. ()

MonaSax

Filmy podle knižní předlohy se většinou vydaří a tak je to i s Předčítačem. Velice sympatizuji s filmy, které se odehrávají ve starší době, kterou jsem nezažila, aspoň mi to trochu příblíží jaká byla. První polovina filmu mně opravdu dostala, Kate Winslet si za tohle opravdu Oscara zaslouží, hraje velice dobře negramotnou až to vypadá retardovaně, kromě sex. scén tamto vypadá, že se opravdu vyzná. Mladý Michael je neustále sexuchtivý, takže mu to vyhovuje. Ke knihám mám velice blízko, takže se mi líbilo jeho předčítání klasiky. V druhé polovině filmu mi přišlo dost směšné a zarážející, že Hanna říká plešatějícím Ralphu Fiennesovi stále "kid", ale asi to mělo ve filmu svou sentimentální úlohu a splnilo ji to. Konec byl pravděpodobný a smutný. Po filmu jsem měla silné nutkání půjčit si v knihovně knihu Dámu se psíčkem od Čechova. Za mně five stars, protože mně zase po dlouhé době nějaký film aspoň trochu dojal. ()

Morholt

Kate, Kate, Kate a ještě jednou Kate, protože to co předvedla nemá obdoby a silně pochybuji, že tenhle její výkon bude kdy překonán. Leda samotnou Kate. Ostatní herci tu pak byli jen jako komparsisté a ač mile překvapil, mě neznámý, David Kross, potěšil jako vždy výborný Ralph Fiennes či Bruno "Hitler" Ganz, tak tady byli zahaleni temným stínem. Příběh samotný byl stejně výjimečný jako výkon hlavní protagonistky. Snad nikdy jsem neviděl něco tak citlivě natočeného od milostných scén, kdy se chlapec mění v muže, přes poznání odvrácené strany pravdy až po vnitřní boj, naději i beznaděj, kterou pociťují oba hrdinové. Daldrymu se povedlo mě po dlouhé době přivést k slzám a za to mu dávám 100%. Vlastně ne - dávám 100% Daldrymu a Kate. Teda Kate a Daldrymu To je nejpřesnější. A vážně by mě zajímalo, co je to za jelita na té Akademii, že dají Oscara za scénář, režii a nejlepší film takové průměrnosti, jakou je Milionář z chatrče. ()

Sawy

Předčítač je film silný,dojemný a skvostně zahraný,ale zároveň na mě působil trochu odtažitě.Možná to bylo mnou,nebo snad tématem,možná odměřeným (ale skvělým) hraním Kate Winslet,ale právě kvůli tomu určitému chladu nemůžu jít na pět hvězdiček,které by si film zasloužil a které bych si moc přál dát.Už jen kvůli skvostnému Ralphu Fiennesovi i jeho mladém kolegovi Davidu Krossovi.A samozřejmě kvůli Stephenu Daldrymu,který by si po třech neproměněných oscarových nominacích už výhru zasloužil.Uvidíme, s čím přijde příště. 80 % ()

Handle

Páááni, tak to musím říct, že u Předčítače vysoká hodnocení nechápu a oscarovou bublinu už vůbec ne. Sakra, jak tohle mohlo dostat tolik nominací a dokonce i jednu výhru? Za své hodnocení se vůbec nestydím, protože opravdu nechápu, co na tomhle bylo. Musím říct, že už námět mi přišel lehce "perverzní", no a opravdu to někdy i úchylně vypadalo. Natočené je to sice hezky, ale pořád jsem se nemohl zbavit pocitu "rádoby mega umělecké", prostě tenhle film si tak trochu hraje na to, co není. Nedojalo mě to nikde, příběh... no ono to ani stavěné na příběhu nebylo, vlastně to bylo o ničem - nebo spíš bych řekl, že je to film studený jak psí čumák, který u mě vůbec nic nevyvolal. Samozřejmně se jedná o můj subjektivní názor a film nikomu neberu, ale teda.... tu oscarovou bublinu prostě nechápu :) ()

jhrasko

Príliš lineárne vyrozprávané, režisérsky konvenčné, až sa mi ťažko píše nudné, ale po takých filmoch ako Billy Elliot a The Hours od pána Daldryho inak neviem. A ten akože nemecký akcent - úplne zbytočné ! Jediné, čo ma prekvapilo, bol výborný výkon D.Krossa. Čo sa týka Hanny, tragickosť je už v jej samotnej podstate (a predlohe), K.Winslet jej podľa mňa nedala žiadnu pridanú hodnotu, vďaka ktorej by som bol spokojný, že dostala Oscara. V Revolutionary Road mala podstatne viac čo hrať. Politická voľba Akademikov ! Záverečná scéna R.Fiennes vs. L.Olin s jej kvázi odstupom a nadhľadom bola príliš filmová, iritujúca a životne nepravdepodobná. P.S. posledná veta v komentári genetique je absolútne presná. ()

ScarPoul

Daldry a jeho snaha rozcítiť skrze postavu. Treba k tomu známych hercov a klavírnu hudbu. A oscarová nominácia je dokonaná. The Reader je viacvrstvovou drámou. Téma holocaustu je tu snímaná z pohľadu Nemcov, ale vysporiadanie sa nekoná. Len možno akési zmierenie. Niektoré otázky nikdy neodznejú a odpovede sú ďaleko stratené u tých čo už nežijú. Daldry sa nesnaží molarizovať. Snaží sa byť zase raz ľudský a ukázať osud jednotlivca tak, aby si k nemu divák našiel cestu. Pohnútky zrozumiteľné, rovnako aj motivácie. Kate aj napriek veku stále dychberúca – mladému Krossovi závidím. Ganz si zaslúžil viacej priestoru ale inak som spokojný. Odkladal som ho veľmi dlho, hlavne kvôli téme, ktorú moc nevyhľadávam, a som spokojný. Možno nie s potrebnou katarziou, na to sú bohužiaľ niektoré zakončenia príliš priamočiare, ale ako ukážka solídnej filmárčiny zo solídnou výpravou, je to Hollywood bez nálepky komerčný a taký ho mám rád. ()

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

20.05.2024

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2024 nechá prostřednictvím 801 účinkujících nahlédnout do současné literatury 40 zemí a regionů, čímž o třetinu překonává předchozí… (více)

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž