Bella byla vždy trochu jiná. Když se její máma znovu vdala, Bella se rozhodla sblížit se svým otcem a nastěhovala se k němu do malého deštivého městečka Forks bez toho, aniž by čekala, že se její život změní. Na první hodině v nové škole si k ní přisedne tajemný a okouzlující Edward Cullen, kluk, který je jiný než všichni, které doteď potkala. Ve škole se o něm šíří zvláštní zvěsti, stejně tak o jeho sourozencích, se kterými vždy sedává osamocený u jednoho stolu ve školní jídelně. I navzdory varování kamarádů Bellu Edward neskutečně přitahuje, zdají se jí o něm sny. Postupně začne mít však podezření, že Edward není úplně obyčejný kluk... (oficiální text distributora)

Jino

Já na takové filmy prostě nejsem ... a proto jsem se bavil až tak poslední půlhodinku, do té doby nic, co by mě nějak závratně zaujalo a přesvědčilo dát tomuto filmu více než strohých 60%. Na druhou stranu si myslím, že převážně náctiletým dívkám se snímek bude líbit, což je asi i cílem celého Stmívání. ()

Petoss1

Zakázané ovocie najlepšie chutí a to isté platí o zakázanej láske medzi upírom(!) a dievčaťom. Áno, dokonca aj vraždiaca beštia sa môže zaláskovať. Možno je to preto, že táto odroda zabijákov nie sú takí tradiční, slnko ich nezabije len im trošku zmení pleť, bez problémov lezú po stromoch, sú rýchli atď ... No film je hlavne o láske a tak lásky sa nám tu dostáva až až. Prvé stretnutie, pohľady, hanblivosť, prvé oslovenie, no jednoducho film ako stvorený pre mladé vískajúce dievčatá. Možno si niekto povie "tak toto je ďalšia tínedžerská sračka", no má dve výhody. Za prvé, na toto láskyplné dielo sa neskutočne dobre pozerá a za druhé Kristen Stewart. Ona je tá, na ktorú moje oči uprene hľadeli s nadšením celý film. Má takú neopakovateľnú charizmu, pôvab a keď sa do nej zamiloval upír, tak niečo na nej asi byť musí :). Skutočne je k zakúsnutiu. Príbeh má svoje muchy a zdá sa byť jednoduchý, aspoň vo filme, (nečítal som knižnú predlohu, odpuste) typu Romeo a Júlia, ale všetko mu prepáčim kvôli pocitom, ktoré vo me vyvolal. Nijak extra som po tomto diele netúžil, no pravdupovediac si ma získal. 80% ()

bourec

Slabota.Stokrát omletý romantický film pro teenagery,okořeněný skupinkou létajících upírů.A herci hrajou dost strnule,hlavně hlavní hrdina je pěkně nepovedená parodie na herce!20%. ()

Tomik12345

Prvních pár minut mě celkem bavilo a čekal jsem, co z toho vyleze. Nechtěl jsem číst dopředu komentáře zdejších uživatelů, abych si dopředu neudělal o filmu obrázek. Stejně jsem se jednomu přečtení neubránil. Ale to mi nezabránilo v tom udělat si na film vlastní názor. Slátanina. Čekal jsem alespoň trošku hororu. Nic. Prostě Danielle Steelová kombinovaná s pár díly Buffy, přemožitelky upírů (soudím tak podle toho, jak se upír zamiluje do lidské bytosti). A i když musím říct, že Robert Pattinson nezahrál špatně, celkové hodnocení nemůžu zvednout. Kolik já slyšel ohlasů, jak je Edward úžasnej....jednoznačně film pro dámskou část populace... ()

WoWoW

Kdyby mi bylo patnáct a byl jsem holka asi bych to ohnodnotil trochu jinak, jenže do role pubertální holky se vžít neumím, a tak jsem se na to koukal svým pohledem a nemůžu říct nic jiného než, že jsem se dost nudil. A navíc se v tomhle filmu oběvují pro mě tak nenáviděné fantasy prvky. Prostě nic pro mě. ()

xjane

Asi jsem beznadějná romantička...to je mi novinka. Od filmu jsem nic nečekala, vlastně jsem se na něj ani netěšila, jak všichni v okolí básnili o Stmívání a Robertovi, ach...:) Nad upírem Edwardem doteď neslintám, ale Stmívání mě prostě něčím dostalo, i když už se dávno neřadím mezi pubertální slečny. 80%. ()

Elyssea

Konečně jsem zjistila, co se na tom oddaným fanynkám líbí. Vzhledem k tomu, že i mně je "náct" mám pro to přeci jen nějaké pochopení. Ona láska upíra k člověku, kdy on se musí ovládat, aby se na ni nevrhnul je tragického rázu, takže obratně hraje na strunu rozechvělých "náctiletých" srdcí. Holčičky si přestavují, jaké by to bylo, kdyby je někdo TAKHLE miloval a Stmívání získává body. Určitě je získává i za Roberta Pattinsona. Ten kluk fakt není můj šálek kávy (ani čaje), nelíbí se mi ani trochu. Ale chápu, že jeho rozbolestněný pohled (mně spíš připadá, jako kdyby ho bolely ty špičáky, ale účelem asi bylo tvářit se rozervaně) může mnoha slečnám připadat zkrátka úchvatný. To bych probrala to, co chápu. Nechápu hned několik věcí. Proč všichni vehementně obhajují Kristen Stewart, když ta holka má celý film jeden dementní výraz. Vypadá spíše jako po lobotomii, než jako zamilovaná. Pánům (které na film asi dovlekly jejich slečny) se asi líbí, ovšem mě její postava irituje. Také nechápu, jak někdo mohl celkem slibný potenciál filmu zahltit takovou nudou. Film má hrozně prázdých míst. Dialogy jsou natahované až k nesnesení a snímek postrádá jakékoli tempo. Dívat se trochu později v noci, tak spím. Stmívání je trochu moc dlouhý, trochu nudný a velmi nevyrovnaný film. Ale jako první díl série funguje celkem dobře, seznámí s postavami, ačkoliv absolutní neznalci Twilight ságy mohou mít trochu problém s pochopením děje. Škoda jen, že Weitz zkazil v druhém díle co se dalo. Proto s nadějí vzhlížím ke Spadeovi a doufám, že nenechá sérii klesnout ještě níže. Byla by to celkem škoda. P.S: Knižní sérii jsem nečetla a ani se k tomu v nejbližší době nechystám. EDIT: Po Sladeově Zatmění už můžu jen prohlásit, že jestli se nestane zázrak, tak tuhle sérii už nic nespasí. ()

Langy10

Když jsem tento film videl v ukazkach, rikal jsem si , ze to bude další blbina, ale ted jsem se na to koukl a chci videt vsecky díli. Opravdu mě tento film moc uchvatil! A proto davam zaslouzenych 5 hvězd :) ()

selviskhed

Edward Cullen je rozhodně pan Darcy pro 21. století. Předloha, resp. nosná myšlenka tj. vztah upír/dívka je v jistëm ohledu geniální a sympatická. Nejtrapnější věc, která se série Twilight týká je posmívání se mladým dívkám. Obzvláště jde o komentáře obsahující sexistická invektiva. Mám dojem, že kdo má potřebu psát takové věci nemůže být úplně v pořádku. Přesto hodnotím nízko a to vzhledem k tomu, že nespadám do cílové skupiny na kterou je film zaměřen. Uznávám ale, že není divu, že je série komerčně úspěšná, protože základní premisa je velmi dobře vymyšlená. Nejdříve zmíním objektivní zápory. Nejrušivější složkou filmu jsou nezvládnuté trikové sekvence, předevžím scény se šplhání po stromech a scény kde se létá. Scénář se také honosí několika nelogičnostmi - např. otec Belly si s Edwardem potřese rukou, nepozastaví se však nad tím, že má chladné tělo. Nebo se nabízí otázka, proč Bella nikomu neřekne o tom, když jde do zrcadlového sálu. Nebo proč z lesa po baseballu Edward se Bellou utíkají v autě místo aby letěli? Subjektivnější problém spočívá v tom, že jsem necítil napětí - üplně (vzhledem k ratingu) chybí drastičtější scény a zdá se jasné, že vše musí dobře dopadnout (přesila 7 proti dvěma). Vůbec jde snad o nejlépe předvídatelný film jaký jsem kdy viděl. Pokud jde o to, proč mám za to, že je premisa dobře vymyšlená. Jak píšu na začátku komentáře, postava Edwarda velmi připomíná pana Darcyho z knihy (filmu) Pýcha a předsudek, což je mužský charakter prověřený generacemi čtenářek. Samotný fakt, že je Edward upír stačí k tomu, aby autorka nutně musela vytvořit zajímavou mužskou postavu, která se musí k dívce chovat jen z tohoto prostého faktu odtažitě. Stmívání i Pýcha disponuje podobným vysvětlením odtažitého chování a jak Edward, tak Darcy se ukáží jako velmi kulturní bytosti. Ze stejného důvodu musí být Edward silný, krásný, bohatý, vzdělaný, zkušený a také musí být silnou individualitou. Zároveň je naprosto vyjímečný a také mladý. Zajímavé také je, že fakt že je Edward upírem vylučuje cokoliv "nečistě" sexuálního a nutně posouvá vztah do platonické roviny. Tím chci říct, že udělat z upírá partnera hrdinky romantického filmu je krok, který se skoro (ostatně jako každý geniální krok) úplně nabízí (což samozřejmě s přihlednutím k principu kolumbova vejce není ve skutečnosti pravda). Pokud jde o chování hlavní hrdinky, mám za to že je velmi realistické. Dospívající se ve filmech často chovají a mluví jako dospělí, kteří ovšem občas provedou nějakou rozpustilost. Chování Belly je velmi sebestředné, určitě je také vztahovačná, chová se a mluví afektovaně a teatrálně atd. Pravda je ovšem to, že takto se dospívající obou pohlaví ve vztazích skutečně chovají. Domnívám se, že sága je u její cílové skupiny velmi úspěšné právě proto, že má pro tento fakt pochopení. Kamil Fila vytýká filmu zejména neživotnost postav a absolutně slabou individualitu hlavní hrdinky. Pokud jde o stylizaci hlavního hrdiny, vskutku nám kamera vnucuje pohled na muže který se jiným mužům musí protivit, to ovšem ale platí i naopak o ženách ve filmech pro muže. Pokud jde o individualitu hrdinky, nepřítomnost jakéhokoliv zájmu atd. myslím, že dobře vystihuje přehnaně kritický pohled mladých dívek na sebe sama. Abych shrnul - Twilight není film pro každého, ale rozhodně to není film, kterému je třeba se posmívat pro absenci jakéhokoliv nápadu. Pokud jde o herecký výkon Kristen Stewart, musí se říct, že všechny ty upřené pohledy, pootevřená ústa a mimovolné olizování rtů působí velmi smyslně. () (méně) (více)

Nautila

Celou dobu jsem se držela s tím, že tohle nemám zapotřebí koukat, ale po Pavlovského oslavných recenzích jsem se už neudržela a chtěla to zkusit. Asi mám masochistické sklony. Ale upřímně, čekala jsem to horší. Nebýt těch vypucovaných, přepudrovaných a napomádovaných hošánků, prapodivných a směšných Pattinsonových šklebů, co asi mají být roztomile nebezpečné (??) a spousta rádobyromantických scén, u kterých jsem se chámala smíchy, tak by to i šlo. Vzhledem k tomu, komu je to určené. ()

Skleena

Tak jsem se k tomu slavnému Twilightu taky konečně dostal. Na upírovky moc nejsem, zvlášť pokud mají takovéto renomé... ale znáte to - když se o něčem tak mluví, člověk to prostě musí vidět :) Dokoukal jsem a teď si řikám, zda všechny ty odpady a jednohvězdičková hodnocení vlastně byla nutná - v první řadě myslím, že si ten film (předlohu jsem nečetl) na nic nehraje a s tím do kin taky šel. Je to nechutně přímej tah na branku, co se extrémních klišovitých scén v podání extrémně pohledných a mladých představitelů týče... ale ono to funguje. Ti, kterým je tento film určen, z kin odejdou spokojeni a s očekáváním dvojky, o čemž myslím i celosvětové tržby svědčí. A to, že scénář je vlastně čistý archetyp stupidity a že herecké výkony se rovnají smutným psím pohledům ze Srstkova pořadu "Chcete mě?" - koho to vlastně zajímá, čekali jste psychologické drama se šokující pointou? ()

Attta

Jedničce dávám o hvězdičku navíc protože mě zaujala daleko více než ostatní díly. Problémem je už jenom to na jakou věkovou skupinu je film zaměřen. Musíme se prostě smířit s tím, že filmy které jsou zaměřeny na náctileté fanynky Justina Biebera jsou už prostě takové. Ta horší část toho je že i přestože je to totální snůžka trapných dialogů, tak je takový film schopný vydělat vcelku slušné peníze.... ()

MA.KI

Většinu stopáže neškodná (možná i lehce nadprůměrná) blbůstka pro náctileté (slečny) s Kristen a vegetariánskými i nevegetariánskými upíry. Americká napudrovaná romanticko-upíří pohádka. Jen ti Radiohead v titulcích mně tam nějak neštymují!! ~ Doporučuji přečíst komentář od uživatele Traffic plný dobrých postřehů. ()

MrPierc odpad!

Snažil jsem se přistoupit k filmu bez zaujetí a bez zbytečného zavržení předem. Po pár minutách jsem pochopil, že to nepůjde. Tento snímek je něco jako erotická romantická fantazie pro dívky a ženy. Nejsou zde sexuální témata, ale spíše emotivní vzdychání a složité vztahy. Zkusím jen krátce popsat hlavní nechutnosti tohoto dívčího vlhkého naivního snu. Bella a Edward jsou nepochopení. Společnost je nechápe a jsou jiní. Při proslovech mají oba dramatické pausy a snad při každé možnosti jsou extra dramatičtí. Belle je vždy vidět její oušku mezi vlasy, aby vypadala zranitelně. Stále si okusuje rty a afektovaně mrká při každé volné chvíli. Dramaticky dýchá a funí. Bella a Edward jsou oba bílí jako čerstvé vápno, mají dokonale vystříhané obočí. Vždy se stydlivě koukají na zem nebo někam do dálky (a ještě k tomu afektovaně). On je bohatý a ona chudá. Ona jezdí ve starém Chevroletu, on jezdí ekologicky ve Volvu. Oba stále mluví o svých pocitech a naznačují, že ten druhý to nechápe. Edward při každé příležitostí slzí a popisuje, jak je zraněný. Někdy to vypadá, že se psychicky zhroutí. Přesto dokáže svým pohledem zastrašit partu opilých mladíků. Pije krev pouze srnkám = je vegetarián XD. A má samozřejmě hrozné prokletí - na slunci vypadá jako blyštící se diamant. Ano, velmi tím trpí, ale jí připadá krásný. Bella je sice milá a tichá, ale když se naštve, chová se jak nějaký primitivní chlap (otřesné chování, někdy jsem se až lekl), pak začne vyčítat a chovat se jako dítě. Vedlejší postavy jsou tak k smíchu, že jsem se neudržel během celého filmu. Když jsem poprvé viděl Jacoba s jeho indiánskými vlasy, smál jsem se jako šílenec. Další směšné škatulkování je vizuální poukázání na to, že spolužáci jsou trapní a ne dost cool, ale Edwardova parta je bohatá, ekologická, lepší a VIP. Ploché postavy i herecké výkony. Jen Bellin otec hrál normálně. Triky strašné, hlavně běhání v lese a nošení Belly na zádech. Hudba za každou cenu líbivá a romantická. Ženské zvrhlé univerzum v duševní rovině. Jednoduchá zápletka, romantický děj 24/7 a cool baseball odpoledne v bouřce. Když Belle zlomily nohu a vrazily střep do stehna, byl jsem na chvíli šťastný. Tohle má ještě horší dopad na generaci dospívajících dívek než Britney Spears nebo děvkoidní chování Paris Hilton. Když vidím, jak to všechny dívky, ženy i matky hltají, musí nastat brzo konec civilizace. Muži jsou prý nikdy nedospělí kluci, ale myslím si, že ženy jsou na tom stejně. Jsou nedospělé princezny, které to akorát nepřiznají. Čekají na prince, ale on stále nepřichází. Celá upírská tématika byla tímto filmem znásilněna a předělána na růžovou vatu. Obrousili hrany a je z toho jen nechutné růžové těsto pro masy. Všimli jste si jak Edward je nápadně podobný Jamesi Deanovi? Nespoutaný, divoký, rozervaný, nepochopený, neklidný, ale někde tam uvnitř má srdce ze zlata a jen pořádná žena ho může usměrnit a napravit ho. Je to rebel! To až žena z něj udělá pravou lidskou bytost. Jděte s tím do prdele! ()

Flaxik

Uatafok? OMFG! Upíři se třpytí! Kristen má asi ucpaný nos, protože celý film nezavře hubu. Aha, ona se jinak tvářit neumí. A nemaj se rádi s vlkodlakama? kde jsem to jenom už viděl? Bohajeho, to bylo neuvěřitelné dílo, ale jsem statečný kluk, dokoukal jsem do konce, jenom asi dvakrát jsem odběhl, protože se to nedalo poslouchat. Pro všechny holky ze školky: to že se někde objeví upír, neznamená že je to horor! ()

joker.george

Není to zas taková tragédi, aspoň tenhle díl. Bavil jsem se (v patřičných mezích) hlavně díky nevšednímu a novému vykreslení upírů (inspirace ale jde vidět v Interview s upírem) a díky tomu, že je to něco nové. Herci právě díky tomu, že nehrají nějak senzačně, působí ve svých postavách docela přirozeně. Upíří baseball je bezkonkurenční. ()

Streeper

Mě se film hodně líbí, je pravda, že kniha je daleko a o poznání lepší, ale na jednu stranu je film její docela přesnou kopií až na pár výjimek. Některé pasáže z knihy bych do filmu klidně ještě přidala, ale je mi jasné, že film byl natočený tak, aby oslovil, co nejvíce mladých holek. Možná je mi trošku líto Roberta Pattinsona, že kvůli tomuhle filmu bude mít do smrti nálepku sexy upír ze Stmívání. ()

ifa

Čím větší časový odtup, tím jako větší blbost, musím to tak nazvat, vidím tento film. Upozorňuji, že všechny čtyři díly jsem četla. Přesto film Stmívání je prostě pro teen kluky a děvčata. Pěkná scéna je totálně pohřbená scénou létající a běhající dvojice,napřed jsou u stromu, pak jej vytrhnou a nakonec vylezou na jiný a koukaj na stromy jiné. Co to je? Chápu, že se to musí brát jako odreagování,ale když se vám chce u některých scén smát, když se s vámi v kině smějí skalní fanoušci?Bohužel, po prvním vidění se mi snad i líbil, teď se mi líbí jen soundtrack ,vlasy a kabát na Edwardu Cullenovi. 55% ()

Amroth666

Musím se přiznat, že mi to docela trvalo než jsem se na tento film podíval.Teprve nedávno jsem ho tedy shlédl a vyšly mi moje domněnky o tom, že příběh je úplně ubohý a upíří duše člověka Edwarda je jen zaslepena láskou.Roberta Pattinsona nemám rád, ale snažil jsem se prostě koukat na to, jak hraje a herectví mi k němu moc nesedí.Dobře naopak zahrála Kristen Stewart, která zachránila co se dá.Jediná akce byla, jak v bouřce hrála celá rodina Edwarda Basseball.Místama jsem si říkal, jestli má cenu na to ještě koukat, ale ta bitka u konce mě také velmi potěšila a zachránila zkaženou práci. ()

Kazmovi v kinech dochází šťáva

Kazmovi v kinech dochází šťáva

29.08.2023

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Co chystá režisér oscarového Spider-Mana?

Co chystá režisér oscarového Spider-Mana?

07.02.2022

Režisér a ilustrátor Peter Ramsey natočil v roce 2012 svůj animovaný debut Legendární parta, pak si pár let dával pauzu, a teprve v roce 2018 poslal do kin dnes již oscarový a přelomový animák Spider… (více)

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?