Bella byla vždy trochu jiná. Když se její máma znovu vdala, Bella se rozhodla sblížit se svým otcem a nastěhovala se k němu do malého deštivého městečka Forks bez toho, aniž by čekala, že se její život změní. Na první hodině v nové škole si k ní přisedne tajemný a okouzlující Edward Cullen, kluk, který je jiný než všichni, které doteď potkala. Ve škole se o něm šíří zvláštní zvěsti, stejně tak o jeho sourozencích, se kterými vždy sedává osamocený u jednoho stolu ve školní jídelně. I navzdory varování kamarádů Bellu Edward neskutečně přitahuje, zdají se jí o něm sny. Postupně začne mít však podezření, že Edward není úplně obyčejný kluk... (oficiální text distributora)

TommyLeeJape

Předlohu jsem bohužel nečetl (3..2..1.. sarkasmus), takže netuším jaký potenciál v sobě kniha doopravdy skrývá a abych byl upřímný ani to vědět nechci. Samotný film mě celkem mile překvapil (ano, stydím se), protože jsem čekal mnohem větší blbost. Je teda pravda, že jsem viděl docela velké množství nepochopitelných až stupidních scén, ale co, aspoň se u toho i zasmějete. Když to rozkouskuju, tak dám jednu hvězdu za film samotný, jednu hvězdu za Kristen Stewart a jednu hvězdu pro lidi co za tím stojí, lidi kteří dokázali, aby si náctileté holky zamilovaly upíry takovým způsobem, že při jejich sledování vlhnou... tam dole. Na závěr to slovy fanouška Star Treku srovnám s Harrym Potterem: Harry Potter over Twilight, but Kristen Stewart over Emma Watson. EDIT: Ty hvězdy prostě musím odebrat. Tři hvězdy u Stmívání vypadají hloupě! ()

Azrael515

"Crazy masochistic lion!" xD Ten film funguje, ale v inej rovine ako zamýšlal. I keď je otázne, či autor vážne z ústrednej dvojice nedokázal vytiahnúť viac, alebo si robi implicitne srandu z publika. :D ()

dubinak

Tak téhle hovadině na chuť (krve) nikdy nepříjdu. Robert se mi díky jeho Edwardovské image absolutně zprotivil a nalepila jsem mu za to na čelo krásnou bílou lesklou upírskou nálepku. Předlohu jsem nepřečetla a ani nikdy nepřečtu a opravdu velice mě mrzí, že tento snímek zahrnuje polovina dětské a teenagerovské populace do žebříčků svých nejoblíbenějších filmů a dělí se na tým Edward nebo Jacob. Bella byla taky úplně ukrutně protivná a ten její výraz, jakoby na pokraji nervového zhroucení jsem osobně ocenila na Zlatou malinu. ()

C0r0ner odpad!

Můj první odpad!, tak si dám záležet. Když bych tohle něco hodnotil objektivně, tak je to tak na dvě hvězdičky, protože třeba režii, soundtracku a exteriérům není co vytknout. Forma tedy v pořádku. Obsahově je to ale někde trošku jinde. Trošku kurva hodně jinde. "Fantasy" v popisku mi vadí hodně, protože Stmívání je naprosto příšerná romantická, patetická, ubohá, směšná, otravná, trapná, dementní (těch adjektiv bych našel i víc) sračka pro staré panny a třináctileté krávy. A jsou tam upíři, takže fantasy. No to bych se posral... Banda ředitelů vápenky se bez dokladů potlouká už sto let krajem a nikomu to nepřijde divné. Jeden z nich zastaví rozjeté auto rukou a nikomu to nepřijde divné. Nikdo je nikdy neviděl na slunci a nikomu to nepřijde divné (ta diamantově se lesknoucí kůže už je vážně výsměch). Člověk by i od stoletých osob čekal nějakou tu moudrost, ale taky ne. Do toho jeden opičí ksicht v občasné formě vlkodlaka (ti teda ale byli perfektní, druzí nejlepší po Van Helsingovi vůbec). Ve výsledku jsou to dvě hodiny šílených keců o ničem, aby se na konci opět nestalo vůbec nic. Kult Stmívání je pouze opovržení hodná píčovina jedné tlusté krávy na kterou historie naštěstí zapomene. Fakt, že je to +- stý nejoblíbenější film historie vypovídá o lecčem. Humus! 10% (za ty vlkodlaky) ()

laik_60

film aj kniha sú určené predovšetkým mladým "...nástkam" (a ich mamám). Aj vďaka nim viem, čo dať mojej "nástke" - vnučke) pod stromček k Vianociam. Je to celkom sympatický film, s dobrou kamerou a zaujímavým saundtrackom, tá pieseň, keď ležala otrávená v zrkadlovej sieni podliehajúc upírskemu jedu bola veľmi pôsobivá. až ju nájdem na yutube určite sem dám odkaz. aha tu je ! ()

carly

nekonzistentnosť. to je najväčší problém tohto filmu. a to scenáristická, keď sa stráca hlavná myšlienka pod nánosom zbytočných slov a režisérska, keď sa pozornosť kladie na detaily, ale nie tie podstatné. o tomto filme sa hovorilo ako o romantike pre násťročné. lenže tá romantika, ktorá bola ým, čo urobilo z knihy bestseller, bola vo filme nepríjemne absentujúca. herci sa snažili a až na pár výnimiek - Taylorov príliš žiarivý úsmev (a strašná parochňa) a Nikkina creepiness, boli vo svojich úlohách výborní. hlavne teda Billy Burke a Cam Gigandet. lenže niektoré scény, ktoré boli nútení zahrať, boli nielen ťažko stráviteľné, ale aj zvláštym spôsobom irelevantné či mätúce. tvorcom sa akýmsi divným hnutím mysle z filmu podarilo odstrániť to, čo malo byť jeho základom a to lásku Edwarda a Belly. Rob a Kris sú úžasní a bez nich by tento film bol katastrofou, ale jednoducho nemajú priestor, aby naplno využili neuveriteľnú on-screen chemistry, ktorá medzi nimi je.ich postavy akoby mali zviazané ruky, aj keď v skutočnosti by sa mali neustále dotýkať. film bol tajomný - klobúk dolu prted nádhernými scénickými zábermi. a bol aj akčný - nie všetky scény boli kvalitatívne na výške, ale akcie sme si užili dosť. problém je v tom, že akosi nebol romantický. tej lásky, ktorá je základom celého príbehu tam bolo trochu málo a ak ste nevedeli, kam sa pozerať, tak ju v konečnom dôsledku ani nebolo moc vidieť. a to je veľká škoda. lebo z tak citovým príbehom a tak skvelou ústrednou dvojicou to mohla byť najkrajšia love-story za posledných minimálne 10 rokov. no čo už. dúfam, že na druhý raz to už tak moc vadiť nebude. ETA: nevadilo a tak mi neostáva nič iné, ako dať plné hodnotenie. ten film nie je dokonalý a pár vecí im asi nikdy neprepáčim, ale keď s naň tak pekne pozerá :) ()

Andre3000

Bylo toho už hodně řečeno v Buffy? Má tenhle film stále co nabídnout? Odpovědi jsou ANO. Knihu jsem nečetl, ale přesto mě uchvátila skvělá atmosféra, vynikající hlavní hrdinové a pár upírských odchylek od Buffy :-) Skvělá hudba v pozadí pak doplňuje pro mne velice kvalitní filmovou mozaiku. Jinak jako velký hudební fanoušek jsem si soundtrack okamžitě stáhnul a stávám se na něm závislým. To se mi naposled stalo u Fontány, jednoho z nej filmů vůbec. Tím chci říct, je to filmový i hudební nářez :-) Btw. po přečtení knížky jsem musel změnit názor a dát plný počt, protože mě to zaříná celé fascinovat!!! ()

Morzael

Knihy jsem necetl, takze toto je kritika rize na ten film. 3/4 filmu byla totalni romanticka blbost, ktera se opravdu muze libit pouze holkam. Kamoska sedici vedle me neustale opakovala, takovyho chci taky, ja jen tise trpel, jaky to byl des (uz vim co je mysleny tim, ze se to radi do kategorie horroru). Posledni ctvrtina, pocinaje baseballem uz trochu usla, ale stejne vsechno bylo moc prehnany a kycovity. Robert Pattinson mi lezl na nervy cim dal tim vic, jeho herecke umeni je opravdu strasne. Ty jeho pohledy, nevim proc, ale pri kazdym tom jeho "tajemnym" pohledu se mi chtelo okamzite odejit z kina. Motiv filmu mi pripada, jako ze uz jsem ho nekde videl: Smrtelna holka se zamiluje do hodnyho upira, kterej ji vzdy pridje na pomoc, ale nemuzou spolu spat, protoze by ji pak asi zabil... jeslti se vam libi tenhle motiv tak se kouknete na prvni 3 serie Buffy a pak na serial Angel, Boreanaz je v prakticky stejne roli nesrovlatelne lepsi. Dal se mi taky absolutne nelibilo jak byli upiri pojaty, jak se trpytili na slunci aj. Ty tuny debilniho pudru... To ze jsou upiri by poznal i slepej clovek. Za vseobecne nadhodnoceni neobjektivnima fanouskama knihy a zastupem teenagerovkych holcicek davam pouze slabych 30% a to jen za skvely soundtrack. ()

Flynn

Naprosto obyčejné, plytké a tak nějak divně natočené. Efekty mi místy připomínaly Nesmrtelnou Tetu, prostě takový obyčejný TV film, který by se ztratil ve večerním programu, klidně i v týdnu. Nechápu, jak tohle mohlo jít do kin a jak to vůbec mohlo zčeřit hladiny kasovních trháků. Nuda, hlavním protagonistům to prostě nežerete. Skutečně šíleně obyčejné..... ()

lakikaki

Vďaka Twilightu zistíte, že upíri sú pomocou tváre schopní vyjadriť jedine hnev, autizmus, erekciu alebo prekvapenie z osratých gatí. S vyjadrovaním pomocou slov sú na tom dokonca ešte o niečo horšie, dokážu totiž zo seba dostať jedine otrasne klišéovité alebo zmysel nedávajúce hlášky, ktoré sú ale neskutočne vtipné. Oceňujem tiež paródiu práce s kamerou a špeciálnych efektov, tie sa tvorcom fakt vydarili, je ale škoda, že režijne je táto komédia značne priemerná. Nebyť toho, mohlo to byť za päť. [82%] …Počkať, ono to mal byť akčno–romantický fantasy thriller?! [32%] ()

pakobylka

Škoda přeškoda …. HODNĚ nevšední námět. Kdyby ho vzal do rukou jiný scénárista a především jiný režisér, mohla vzniknout náramně dramatická, napínavá, emocionální a třeba i trochu hororová záležitost - bez ohledu na cílovou skupinu diváků - a ne jenom povrchní, nedomyšlená a dosti nevyrovnaná upírská lovestory s ledabyle načrtnutými charaktery a nezvládnutým vývojem jednotlivých postav - pokud si připustím, že se někdo pokoušel o načrtávání jakýchkoli charakterů a zdržoval se s vymýšlením dalšího vývoje jejich nositelů. Neznám předlohu, ale nelze se na ni vymlouvat - s tématem se dá vždycky pracovat. O kvalitě některých digitálních triků, které jsou divákům průběžně servírovány, raději pomlčím ... Ani klíčová akční scéna neměla zdaleka takový tah na branku, jak bych očekávala. Přesto má tenhle snímek své kouzlo, podpořené efektními záběry kamery - a naprosto chápu dívky, pro které se stal Robert Pattinson alias Edward vysněným idolem hodným zbožňování. Takže přes všechny nedostatky nad "Stmíváním“ nehodlám lámat hůl … Upírská romance pro náctileté s rozervanou duší - proč ne? ()

necisty

Pro mě je tohle jeden z nejlepších filmů vůbec. Mám rád upírskou tématiku, zbožňuji tvorbu Catherine Hardwicke, mám rád Roberta Pattinsona, začínám mít rád Kristen Stewart, líbí se mi Muse a Paramore, Carter Burwell předvedl úžasný soundtrack a hlavně to Stephenie Mayer tak dokonale napsala. Tohle je jen výčet lidí co se na Stmívání podílelo a jednoznačně splnily účel, v mém případě dokonce nad očekávání. Také jsem nechápal co na tom filmu může být tak úžasné, když většinou jsou z něj hotové právě holky, očekával jsem nějakou kravinu, ale pak jsem pochopil. Myslím si, že spolupráce žen jako Stephenie a Catherine dospěla takové úrovně, že ženy opravdu při slovech Edwarda tají jako led na slunci. O umu Catherine jsem byl přesvědčen už po filmu Třináctka a Stephenie ji dohnala právě u tohoto díla, věřím tomu, že kniha bude ještě lepší, proto se zavazuji, že si ji jednou přečtu:). Naprosto nechápu nízké hodnocení především z řad kluků(nebo snad mužů), kteří asi nevěří v reálný vztah ubohé puberťačky s dokonalým upírem. Nevěří tomu vztahu s upírem, nebo tak dokonalému partnerovi? Podle mého trochu fantazie neuškodí. Tihle hodnotící jsou buď už opravdu tak strašně staří, že nechápou dnešní mládež a nebo nikdy nezažili ani malinkou část tohoto filmu. Zkusili jste si někdy představit, že by jste byli náctiletou holkou? Herci podle mého plně pochopili situaci a hrají své zmatené role tak jak se od nich očekává a jak by to ve skutečnosti vypadalo. Pravda, že konec je trochu rychlý, ale natočit 4 hodinový film(Pán prstenů 3) se nepodaří každý den. Jsem kluk docela postavený nad věcí, ale přiznávám, že tenhle romanťák mě naprosto dostal na kolena! ... 14.3.2012, 30.5.2013 ()

Wormboy

Meyerovej Sumrak povazujem za mimoriadne vydarene knizne dielo...teda pokial ste adolescentna pipina, co ma doma tolko pudru, ze by to zakrylo aj moje pupaky na zadku. Ale nie, kniha sa citala naozaj vynikajuco a mala vyborny spad. Snad nikto necaka, ze kniha o pubertalnych upiroch a ich problemoch, bude mat nejaku literarnu hodnotu. A film? Dopadol viacmenej ako som ocakaval...tie vety,ktore v knihe clovek precita a radsej ide dalej, vo filme, kde ich prednasaju "herci" so smrtelne vaznym vyrazom tvare, zneju extremne idiotsky, ultrasexiemopohlad bozskeho Roberta Pattinsona vo mne vyvolaval len odpor a niektore sceny svojou blbostou premenlive salvy smiechu so silnymi wtfmomentami...nic to, cakam na druhy filmovy diel, pretoze knizny Nov oproti Sumraku je este aj velmi nevydarena kniha. 1,5/5* ()

Gaaron

Po očekávání tragédie příjemné překvapení z poměrně poctivé filmařiny a jaksi zvláštně chytlavého prostředí, za což jsem odpustil i evidentní absenci scénáře a neskutečnou topornost hereckých výkonů. ()

sulimo

Jak udělat dobrý film, když kvalitu předlohy lze popsat slovy, která jsou nepublikovatelná?.....no, moc dobře to nejde a Stmívání není výjimkou. Upřímně, jediné, co mě po shlédnutí tohoto ,,něčeho‘‘ napadlo byla myšlenka, jak se někdo vyřádí na parodii. A že jediné, co je na tomto ,,něčem‘‘ stravitelné, je možná nápad natočit potemnělou romanci o upírovi a obyčejné puberťačce. Ne, že by to bylo něco převratného, ale mohla z toho být docela dobrá podívaná, kdyby se ovšem režisérka nedržela stupidnosti předlohy, protože právě ta překonala všechny mé osobní nejhorší zážitky, co jsem kdy s literaturou absolvovala (a to jsem četla i Godzillu). Herecké výkony filmu taky zrovna nedodaly. Jenže dlouhé stupidní pohledy toporného Pattinsona a snad ještě, no, řekněme méně inteligentnější výraz Kristen, korunovaný permanentně otevřenými ústy, byly vskutku klenotem ve srovnání se scénářem, protože scénář, má stejnou slovní zásobu jako kniha, a ta si i přes svoji délku vystačila opravdu s málem. U některých scén jsem se opravdu styděla, že se na to vůbec dívám (,,Ve třech bode jsem si byla naprosto jistá. Zaprvé, Edward je upír. Zadruhé, část jeho osobnosti a já nevěděla, jak silná je to část, žízní po mé krvi. A zatřetí, jsem do něj bezvýhradně a neodvolatelně zamilovaná‘‘.....to mě málem zabilo....smíchy). Jedinou opravdovou silnou stránku shledávám v hudbě. Té je pro něco tak obludného škoda. A je mi skutečně neskutečně líto, že se moji milovaní Muse propůjčili k něčemu tak mimořádně podřadnému jako je toto. ()

pufina

Byla jsem ještě hodně štědrá, že jsem ohodnotila jednou hvězdou - to je za ten můj neustálý smích, jak jsem se pobavila. Po stránce romantické odkapával v kině med z plátna tak, že pohltil fanatické pattinsonské pubertální fanynky - mnohdy med zaplavil i fanynky až ze zadních řad (mě díkybohu minul). Fantasy je úžasný filmový žánr, který dokáže dělat divy, ale příjde Twilight a skutek utek. Kdo by v dnešní době neznal ságu Twilight a Stephenie Meyer, která svět zamořila upířím morem. Jinak jsem si skutečně přála, aby James (Cam Gigandet) Bellu (Kristen Stewart) zakousl ještě přes natáčením, ušetřily by se milióny peněz - jak filmových, tak i našich. ()

Martrix

Ať už kniha, nebo film samotný mají zcela jasnou cílovku. Holky od 12-ti let, dospěláckými starostmi ještě nepoškozené, o krásné ideály realitou neokradené... . A pak samozřejmě jejich kluci, protože někdo to kino zatáhnout musí. A protože takových koloušků je plný vesmír, je vcelku pochopitelné nadšení producentů. Kritizovat že je to blbost s primitivní zápletkou, je tedy na místě stejně, jako kdyby si někdo stěžoval, že je málo romantických pohledů v Predátorovi. Filmové účetnictví je jasné. Na straně má dáti, je příběh na pohled obyčejné holky, která je ale uvnitř JINÁ (99% mladých lidí si tak jistě připadá), která potká tentokrát opravdu JINÉHO chlapce, se kterým prožije dobrodružství, nebezpečí, vášeň... . Na straně dal, jsou pak nadšené ohlasy a hlavně tržby za lístky od těch, kterým byl film určen. Tak proč ten povyk a odpady tady na CSFD? No protože se jedná o nebožáky, kteří se bezmyšlenkovitě usadili do kina, či k televizi a dostali dávku hormonystimulujících keců a záběrů na unylého a divného upíra, který se choval jako idiot... . Ano, přesně to jsem dostal i já. A navíc divnou hudbu, zhnilé tempo...jediné dobro byly úžasné lokality, které filmu vnutily aspoň nějakou atmosféru. Jenže za to si můžu sám. Celou dobu jsem měl pocit, jako kdybych se díval třeba na cizí fotoalbum, nebo domácí video... . Prostě, tenhle film není pro starý. ()

Juto

Tento film nie je obzvlášť dobrý, ale ani ohavnosť. Dialógy sú niekedy smiešne, ale má to i dobré romantické momenty. 6/10 ()

Kazmovi v kinech dochází šťáva

Kazmovi v kinech dochází šťáva

29.08.2023

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Co chystá režisér oscarového Spider-Mana?

Co chystá režisér oscarového Spider-Mana?

07.02.2022

Režisér a ilustrátor Peter Ramsey natočil v roce 2012 svůj animovaný debut Legendární parta, pak si pár let dával pauzu, a teprve v roce 2018 poslal do kin dnes již oscarový a přelomový animák Spider… (více)

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?