Karanténa

• Austrálie

Quarantine

Horor / Thriller / Sci-Fi

USA, 2008, 86 min

Keď som v roku 2007 videl španielsky film "REC" tak to na mňa velice silne zapôsobilo. Skoro som sa dosral od strachu. Bol to desivý found footage okultný zombie horror. Dal som mu plné hodnotenie. Rok po jeho premiere skočili po tejto originálnej horrorovej téme americkí filmári a natočili cover verziu. Vznikol remake "Karanténa". Celkom sa im to podarilo. No je to v podstate len presná kópia španielskej predlohy. Ak by som však nepoznal pôvodný snímok dal by som tomu štyri hviezdy. ***(12.3.2017)

Najrýchlejší remake, rýchlokvaška QUARANTINE prehráva s vyšperkovanosťou [REC]u. Vierohodnosť autenticity je úbohá, čomu nepomáhajú ani známi herci ktorí to proste hrajú, výnimkou je jedine Rade Šerbedžija. Remake nič nové neprináša ale čo je smutné ani sa mu nevyrovná, ani tempom, ani atmosférou a posledným klincom do rakvy je jeho okamžité zrealizovanie, pričom [REC] a adrenalínový pocit z jeho sledovania mám ešte čerstvo v pamäti, čo sa mi pri QUARANTINE ani zďaleka nestalo.(17.2.2009)

Těžko hodnotit remake, který je v nevýhodě - jednak proto, že originál je bezvadný a jednak proto, že byl natočen tak brzo po něm. Podle mě však bohužel úplně na nic, protože se srovnáním s REC, je Karanténa samozřejmně slabší a ničím Vás nepřekvapí. JENŽE... Objektivním pohledem je to i tak dobrý film. Stejně jsem se bál, herci hráli skvěle a když si odmyslím to, že jsem nikdy žádný REC neviděl, tak řeknu, že Karanténa je bomba. Bohužel (bohudík) JE to remake, který byl v tuto chvíli natočen zbytečně, ač je to filmařsky dobré (ale stejně zdaleka né tolik jako originál) a ostudu nedělá...(13.6.2011)

• Tommassi3

"Jsme právě u domu, odkud nás volali, je tu i policie !! Možná to bude vážnější, než jsme mysleli.." Karanténa začíná jako tuctový televizní dokument, reportérka Angela, kterou si s chutí zahrála moje oblíbená herečka překrásná Jennifer Carpenter, a její kameraman Scott, toho zde samozřejmě oproti španělskému originálu nahradil dle očekávání černoch, Steve Harris, jsou na noční návštěvě u newyorských hasičů, kde natáčejí reportáž o jejich práci !! Angela je zprvu zklamaná a jen čeká, nebudou-li hasiči přivoláni do akce, na což však nakonec po asi čtvrthodinové nezáživné pasáži dojde, štáb s hasiči vyráží do nedalekého domu, kde se cosi stalo.. V domě brzy zjišťují, že je zde něco v zásadním nepořádku !! Jeden by ještě pochopil, že nějaká starší žena očividně něčím neznámým nakažená by všechny kolem chtěla kousat, větší problém však nastává, když bez varování dorazí strašidelně vyhlížející vládní jednotky, které brzy dům neprodyšně uzavřou a reportérka, kameraman, hasiči ani nájemníci se nemohou dostat ven !! V naprosté nejistotě a stupňujícím se strachu postupně zjišťují, že tohle prostě nemůže dopadnout dobře !! Celá Karanténa je od začátku do konce vyprávěna pouze z pohledu kameramana, bez hudby, bez vypravěče, bez stativu i bez střihů, s výjimkou těch, kdy kameraman na chvíli musí vypnout kameru, a tak tento found footage mocně připomíná Záhadu Blair Witch, ale ještě více to připomíná španělský horor [REC], o jehož oficiální remake se vlastně jedná a nutno podotknout, že remake velmi věrný, což ovšem všichni diváci předem ví, proto mi nějak uniká to rozhořčení znějící ze všech stran.. Nemám rozhodně nic proti remakům, se souslovími zbytečný film a zbytečný remake si vytírám prdel, navíc soudný, nezaujatý a průměrně pozorný divák si všímá detailů, které Karanténu přeci jen posouvají maličko jiným směrem a od původního snímku ji odlišují..V několika scénách si Američané mohli dovolit krátký digitální trik, na který by Španělé zřejmě neměli dostatek finančních prostředků, ačkoliv film rozhodně s triky nestojí a nepadá, v jiných okamžicích mi důvod změny nebyl příliš jasný, minimálně však scéna s útočící krysou mi rozhodně nevadila, nicméně samotné finále snímek posouvá právě do vod jiných než v případě [REC], kdy se dostáváme k exorcismu !! Otázka zní, zda jde o změnu k lepšímu či nikoliv !! Samotný film však bez diskuze lepší originálu rozhodně není, pokud však původní španělskou verzi neznáte, pak si při Karanténě užijete jeden z nejlepších hororů posledních let, s dokonalou děsivou atmosférou, přičemž jistě také oceníte veskrze sympatický fakt, že děj se neustále posunuje kupředu, hrdinové se nezdržují nějakým filozofováním a nikdo se tu s ničím moc nesere, sledujete totiž jen skupinu obyčejných lidí, kterým jde o kejhák.. Dalším viditelným rozdílem je snad ještě roztřesenější kamera než v případě [REC], což se mně osobně už opravdu začíná přejídat.. Je však naprosto jisté, že John Erick Dowdle, který později přišel s další výbornou žánrovkou Ďábel, bohužel ani coby nesmírně schopný a talentovaný rutinér Balagueróvých kvalit ani zdaleka nedosahuje, tam kde Dowdle slušně děsí si totiž španělský špílmachr dovoluje do diváka ještě provokativně šťouchnout, a na tom nemůže nic změnit ani pořadí, v jakém oba dva kousky zhlédnete..(10.11.2013)

• Terva

Na stanici máme hodně různých hadic a tohle je Griffinova hadice, povídá jeden z hasičů, kteří mají za úkol doprovázet komentátorku a jejího kameramana na svých výjezdech. Film je tudíž točen "roztřesenou" kamerou a já tento druh filmů nemám moc v oblibě. Tak chvilku počkám a uvidím, co z toho vyleze. Tak po půl hodině už mně bolí hlava, kamera se neustále klepe, rozostřuje, skáče, "čumí do blba", dialog je ubohej a nudnej, hudba žádná. Jsem rozmazlený, chci od filmu víc!!!!(6.4.2009)

• - Všechny symptomy ve filmu jsou příznaky vztekliny. (KucC)

• - Jennifer Carpenter, známá díky krimi seriálu Dexter, není jedinou televizní hvězdou, na kterou v Karanténě narazíte. Veterináře si zahrál šéf Ally McBealové Greg Germann a černovláska se psem je Dania Ramirez z Rodiny Sopránů nebo Hrdinů. (Pumiiix)

• - Natáčelo se chronologicky. (-bad-mad-wolf-)