Tajemství Pravdy

• USA Legend of the Seeker (více)
USA, (2008–2010), 32 h 10 min (Minutáž: 43–45 min)

Předloha:

Terry Goodkind (kniha)

Hudba:

Joseph LoDuca

Craig Horner, Bridget Regan, Bruce Spence, Craig Parker, Jay Laga'aia, Tabrett Bethell, Tania Nolan, Jessica Marais, Jessica Chapnik, Danielle Cormack (více)

Série(2) / Epizody(44)

Příběh Tajemství Pravdy se odehrává ve vzdálené zemi, ve věku mečů, draků a kouzel. Richard je obyčejný lesní průvodce, který žije v malém městečku Hartland v Západozemí, jen kousek od hranice oddělující je od Středozemí, kde vládne magie. O Hledači, zlém krutovládci Darkenu Rahlovi ani o moci kouzel zatím nemá tušení. To vše se změní ve chvíli, kdy potká krásnou Kahlan Amnell a zamiluje se do ní.
Kahlan patří k magickému řádu žen Zpovědnic, které používají kouzla, a především chrání Hledače – zosobnění pravdy, spravedlnosti a síly a nejdůležitějšího člověka ze Středozemí. Jeho kouzelný Meč Pravdy mu pomáhá bojovat proti zlu.
S pomocí moudrého průvodce Zedda se Richard a Kahlan vydávají zastavit zlého vládce Darkena Rahla. Cesta je zavede do nebezpečných průsmyků, mystických lesů, přes hranice mrtvých až do magické země. (oficiální text distributora)

Unnamed

První dva díly jsou dost špatné, ale bohudík patetické grandiózní dialogy s nimi také v dost velké míře končí. Od čtvrtého dílu mě pak seriál natolik chytl, že sledování každého dalšího dílu bylo vrcholem dne - Bridget Regan byla asi hlavním důvodem, že jsem se dostal tak daleko, ale od té doby byly i jednotlivé díly dost zajímavé a s originálními zápletkami, abych měl na seriálu i jiný zájem. Z druhé série jsem byl pak poněkud rozpačitý - některé díly úžasné, další zase neuvěřitelně iritující (těch přibývá hlavně ke konci a poslední čtyři díly byly hotovým utrpením - možná i díky plochosti postav Richarda a Kahlan, kteří mě dokázali místy solidně vytáčet). Souboje překvapivě dobré, jen těch skoků Richarda bylo na můj vkus trochu moc (naštěstí s druhou sérií jich rapidně ubylo, naopak ale přibyly scény s ninja sestrami v "červených" róbách a těch je bohužel až příliš). Jedna věc mi ale hodně vadila po celou dobu, a to hudba - dle mého názoru se k Legend of the Seeker jednoduše vůbec nehodila, a místo aby děj nějak podtrhovala a doplňovala atmosféru, byla dost rušivá a otravná. Rozpočet seriálu se dost podepsal na monstrech a čarodějnických efektech, které vypadají dost úděsně, ale člověk se přes to časem přenese (přes směšné zaříkávání při rituálech ne). Celkově hodnotím slabšími 4*, seriál má spoustu dobrých momentů, bohužel i spoustu špatných - přesto pro fantasy fandy sledovatelný počin. ()

Sany33

Väčšina seriálov, ktoré vychádzajú z knižnej predlohy patria medzi tie lepšie na tomto svete. Legend of the Seecer nieje výnimkou. Príbeh Richarda, Calen a Zeda je fenomenálny a plný dobrodružstva a napätia. Práve preto zaraďujem tento seriál medzi najlepšie fantasy seriály vôbec. Herecké obsadenie mi perfektne zapadá do predstáv, ktoré som si vytvoril popri čítaní knihy. Preto 92%. ()

Kali4

Spíš než jako adaptace knihy mi to připadalo jako RPG pro PC nebo konzole, tradičně se potácející mezi vysokou fantasy, „mečem a magií“ a temnou fantasy, kdy pohledný hrdina (ryzího charakteru neovlivněného zkažeností okolního světa ani krveprolitími, jichž se den co den dopouští) od samého začátku směřuje za jasným cílem a cestou plní spousty vedlejších questů, přičemž se hlavní zápletka zašmodrchává, navíc s ním putují další z větší části pohlední společníci (již méně ryzího charakteru), jejichž jedinečné schopnosti a talenty najdou v každém díle více či méně strojené uplatnění. Jak tomu u podobných seriálů, filmů, knih a her bývá zvykem, jedná se o další kombinaci známých i méně známých motivů a leitmotivů, z nichž některé jsme zdědili již po starověkých Sumerech. Některé díly jsou horší, některé lepší, něco je hloupé, něco chytré, někdo hraje dobře, někdo špatně, prostě tak, jak tomu bylo například s Hvězdnou branou, Xenou, atp. Nicméně stále budu tvrdit, že je Seeker lepší než Herkules a Xena dohromady. Především má hlavní zápletku, která je dost průměrná, ale alespoň existuje, a na seriálové poměry kvalitní kameru a střih (a naštěstí jsou TÉMĚŘ pryč i časy papundeklových kulis), i když režie je tedy dost nevyvážená a ten, kdo to točil, se evidentně nemohl rozhodnout mezi heroismem, epičností a samozřejmě morálkou vysokého fantasy na straně jedné a brutalitou, nečekaným humorem a erotičností (někdy hraničící až se sexuálním fetišismem – no fakt, nekecám :-)) „meče a magie“ na straně druhé. Takže v jednu chvíli ze sebe čaroděj sype morality a moudra a hlavního hrdinu tíží nemocný stařík u cesty, aby si jeho parťačka o půl minuty později s labužnickým výrazem vychutnávala zabíjení nepřátel, hrdina jí v tom ovšem zdatně sekundoval, pouze vyměnil labužnický výraz za zuřivý. Seriál je tedy hodně nevyvážený, co se týče atmosféry, najdou se zde momenty poněkud nevhodné pro všední odpoledne (ač je to zvláštní, půvabné líbající se bojovnice v přiléhavých kožených stejnokrojích prý někomu přijdou nevhodné; patří sem však například i jedna holčička mlátící druhou či temná nestvůra trhající oběť na kusy – i když mimo divákovy zraky), jindy je to možná až přehnaně dětinské jako z pohádkové fantasy. Každopádně seriál to doposud dotáhnul teprve na konec druhé série, tudíž jeho kvalita stále zůstává poměrně vysoko a je bez problémů sledovatelný. Největším kladem jsou ale nejspíš pěkné ženy a hlavní padouch (většině známý spíše jako Haldir, jeden z kapitánů Lothlórienu), kterému jsem celou dobu děsně neobjektivně fandil. Až na druhé koleji zůstává docela dost průměrná hlavní zápletka. A tak dávám nekritické čtyři hvězdy, protože mám prostě fantasy rád a protože jsem tenhle seriál naprosto bez problémů zkouknul. ()

Scar

Nechal som sa vyspovedať už v prvom diely a teraz, počas druhej série hodnotenie stále nemením. Postavy sú skvelé. Nemyslím tým skvele napísané scenáre, ale každý, kto má rád fantasy a RPG hry si príde na svoje a vie o čom hovorím. Na záver len: "Command me.... " ;) ()

Kurikmoon

Mamíííííííí!!! "Pri ničení hranice som neveriacky krútil hlavou..." Herci nesedia do svojích postáv, postavy sú ploché, triky hrozné a myšlienky knihy i jej celkové čaro je v nedohľadne. Sword of truth skončil na obetnom kameni peňazí a komercie. Kto si chce prečítať knihu odporúčam pred vzhliadnutím seriálu, pretože ak sa Vám do hláv vpijú tváričky seriálových predstaviteľov... A ak by som mal hodnotiť prevedenie knihy do seriálu tak to hodím na ODPAD. ()

3 AM Code

Terry Goodkind je sice grafoman a dalsi z rady SF autoru kteri nevedi kdy prestat psat dalsi a dalsi pokracovani (ani nevim jestli uz Sword of Truth konecne ukoncil), nicmene nektere dili jeho sagy se cetli docela dobre. Tenhle serial se ovsem o dejovou linku otira jen velice povrchne a nakonec na ni temer rezignuje. Ve vysledku tak dili prevazne vycpavaji klasicke zapletky serialovych dilu ala Xena & Hercules. Takze je to zoufale neoriginalni + herci se taky moc nepretrhnou .. Jesli chcete videt jak se uspesne adaptuje fantasy zamirte k --> GoT, od Legend of Seeker se toho nedockate. ()

Dixiee

Několik prvních dílů se vše jevilo jako super. Po polovině první série se bohužel začal příběh upadat a zdá se, že tvůrci vařili z vody. Druhá série se začíná ubírat úplně jiným směrem a celé to začíná být až nudné. ()

Jierl

Knížky jsou super, čtou se skoro samy... ale tohle je teda něco jinýho. Oproti knižní předloze udělaný hodně pohádkově, efekty jako z jiný doby a bohužel to nemyslím uplně dobře. Bohužel jedna z adaptací, která se vyloženě nepovedla. ()

Dohaja

Velmi rád mám Pána Prsteňov, a toto je asi jediný serial ktorý má podobnú tému. Páči sa mi obsadenie Craig Horner je pán bojovník, ide mu to s mečom. Tak isto aj Bridget Regan zvláda svoju úlohu a ovláda boj s díkamy a spovedanie je tiež zaujímavé, a nakoniec s trojice Bruce Spence ako Zed čarodejník, ovláda mnohé kúzla (tlaková vlna sa mi páčila najviac). Všetko je to zasadené do prekrásnej novo-zelandskej prírody a svoju prácu odviedol aj joseph LoDuca, ktorý zložil pre mňa vynikajúcu hudbu. Škoda len že sa v sérii nepokračuje :( ()

LittleMonste

Příjemný fantasy seriál, který se mi ale za celých 44 epizod nedostal vůbec pod kůži. Technicky dobře zvládnuté, to samé platí o hereckém projevu, ale seriálu chybí to "něco", které brání abych si s Hledačem a ostatními, vytvořil nějaké pouto. Richard byl až moc dokonalý a postupem času akorát získával víc a víc schopností vyvolených a to nemám rád. Oči Kahlan si musí zamilovat snad každý, Cařin sarkasmus a Zeddovi vtípky pak většinou osvěží "vážné" situace, které však většinou působí komicky. Druhou sérii jsem zhlédl jen, abych si mohl seriál vyškrtnout ze seznamu, ale rozhodně toho nelituji. (65%) ()

Merkin odpad!

Už dlouho jsem neviděla seriál s takovými mezerami v čemsi, co z úcty k filmografii ani nelze nazvat scénářem. Bojové scény jsou naprosto směšné a příběh sám je tragický. Netušila jsem dosud, jak chutná koktejl v kombinaci klišé, trapnosti, hlouposti, nudy a absolutní anti-originality, lacinosti a ubohosti. Až do okamžiku, kdy přišel Mr. Seeker s geniálním drinkem. Alespoň jedno prvenství. ()

jasiska

Pri sfilmovaných (zoseriálovaných:-) knihách je vždy ten problém, že každý čitateľ si svojich hrdinov predstavoval inak ako režisér a hlavne úplne inak ako vyzerá a pôsobí herec. Navyše je tu nevyhnutné riziko, že dej bude pozmenený alebo úlne prerobený. K tomuto všetkému v seriáli Legend of the Seeker došlo, ale to vôbec nie je dôvod, prečo si myslím, že je to biedny seriál. Význam a cieľ putovania Richarda, Kahlan a Zedda sa celkom stratili. Prepracovaný a vycibrený pohľad na mágiu z knižnej predlohy je v seriáli redukovaný na Zedda chrliaceho oheň. Čo je však najhoršie je to, že herci (a keď sme pri tom, tak aj väčšina zvyšku crew) pravdepodobne knižky zo série Sword of Truth nevideli ani z idúceho rýchlika, a preto nemajú ani bledomodrý šajn aké sú postavy, ktoré majú zosobňovať. Uznávam však, že to s Legend of the Seeker až také zlé ako s Herkulom nie je - predsa len už to nie je až také trápne a Richard je aspoň fešák:-)__Hlavne zo zvedavosti som vydržala až do 8. dielu - Dennu som si nemohla nechať ujsť. Ukázalo sa však, že to bola asi chyba, pretože také haluze, aké boli v tomto dieli, by som si nepredstavila ani za milión rokov. ()

Hanes88

Tak tady dávám jednu hvězdu snad jen za Bridget Regan, kterou pro tuhle roli našli opravdu skvěle. Ale to je taky tak všechno. Jsem fanouškem knižní předlohy, ale tohle s tím opravdu nemá nic společného. Udělali z toho dobrodružný seriál pro děti. Kdybych nečetl knihy možná bych tomu dal o jednu hvězdu více, ale takhle určitě ne... ()

Drirr

Na tuhle vcelku sympatickou fantasy (podotýkám, že předlohu neznám) se dá dívat z několika důvodů: 1) Exteriéry. Mám rád seriály ve kterých se můžu pokochat trochou přírody. Mno a Nový Zéland je prostě Nový Zéland. Stále má co nabídnout. Stejně tak i různé lokace - vesnice, cesty, skály atd. Všechno je to příjemné na pohled a tvoří to slušnou atmosféru. 2) Bridget Regan. Ať mi žádný chlap netvrdí, že se mu nelíbí zpomalovačky ve kterých se Bridget v bílých šatech ohání kudlama...Velmi pěkná ozdoba seriálu, která ale ovšem i docela umí hrát. 3) Postavy celkově. Tady se budu rozcházet s několika zdejšími komentáři, ale osobně jsem s postavami a s jejich zahráním spokojen. Ústřední trojka mi přijde slušná na televizní úroveň. Bruce Spence (pamatujete ještě na Mad Maxe?) mě osobně těší snad nejvíc. 4) Hudba. Velmi dobré hudební podkreslení celého seriálu. 5) Souboje. Mají patřičnou šťávu. Zpomalovačky mě baví a celkově patří souboje rozhodně k tomu lepšímu co fantasy/historické seriály nabízí. (no dobře, ono jich zas tak moc neni). Jinak samozřejmě seriál má i paletu negativ. Vedlejší herecké výkony opravdu nepřesvědčí (ať už jde o Craiga "Haldira" Parkera nebo například onoho bratra hlavního hrdiny). Efekty jsou rozkolísané. Občas vynikající, ale občas to zasmrdí vizuálními triky videa ze střední filmové školy. Scénář a kvalita jednotlivých dílů - no jasně no, je to prostě tradiční fantasy se všemi pro i proti. Díly jsou kvalitativně jako na houpačce a toho pověstného klišé si také užijeme měrou vrchovatou. Takže? Celkem solidní fantasy seriál, který jako výplň volného času může fungovat. Příběh je sledovatelný a herci hrají solidně. Takže proč ne... ()

Simbet

Fantasy seriálů je málo a dobrých ještě méně. Legend of the Seeker je spíš takový průměr. Je to zbytečně natažené, což je na úkor kvality. Občas tam chodí od nikud nikam, ale pokud se na to podíváte v neděli odpoledne, tak to jde. Jednu hvězdičku navíc dávám určitě hlavním představitelům sympatické Bridget Regan a Craigu Hornerovi. Další za to, že je to fantasy. Druhou sérii už jsem nedala. To, co bylo v jedničce dobré, vztah Bridget a Craiga, ve dvojce zahrabali a udělali z tohto temnou ságu. Takže jsem zhlédla jeden díl a stačilo. ()

bloodcountes

Knihy jsem zatím nečetla a nemám zrovna náladu na temné a brutální večerníčky, takže tahle verze (podle mě celkem vyvážená, nijak přehnaně sluníčková) se mi trefila do noty a užívám si to nejvíc. Hlavní postavy mě zaujaly, moc jsem si je oblíbila a celej ten svět mě zaujal, krásný exteriéry, skvělá výprava, dobré epizodické příběhy. Seriál mi přnesl mnoho hodin příjemného relaxu a za to jsem mu vděčná. Mimochodem dlouho jsem si říkala, že je mi Darken Rahl nějaký povědomý a nakonec jsem se koukla na čsfd a vidím, že hrál mýho nejoblíbenějšího elfa Haldira:)) Zajímavé taky je, že ty protichůdné postavy, ty nepřátele na život a na smrt, osudově spolu spojené, hrají dva Craigové:)) Právě jsem dokoukala poslední díl a jsem z celýho seriálu nadšená. Koukala jsem, co dál, po takovým nářezu a došla jsem k závěru, že Xena ani Hercules, který tady kdekdo zmiňuje, to rozhodně nebudou, nezaujaly mě lautr ničím. Takže: kde je nějaký podobný aspon trochu rovnocenný seriál na další dlouhé podzimní večery? ()

sona123

Hodnotím zatím po shlédnutí minima dílů a určitě se k tomu časem vrátím, ale první dojem? Docela slabý mix všeho, co jsme doposud viděli - Pána prstenů, Xeny a kdoví, čeho ještě. Hrdinové proklamují své pravdy pateticky, přehrávají, až to pěkné není. Ale především mi vadí nízkorozpočtovost, která kouká z každého záběru - a přitom potenciál tu je a celé je to točené nově, tak, jak se dnes tyhle věci točí (viz Spartakus). Je to škoda. Ale když jsem si přečetla, že se vlastně jedná o filmovou adaptaci díla, které má 9600 stran (!!!) a pokud jsem to dobře pochopila, co kniha, to jeden díl, tak se oko přimhouřit dá. A můj syn, ten je z toho naprosto unešený. Uvidíme, třeba se časem taky víc nadchnu. PS. Po dalších dílech: je to čím dál horší, začíná to xenovatět. Protahované díly, jen aby bylo o čem hrát, naprosto průhledné příběhy, chlapíci nechající se ošálit bujným dekolterm, takže se dostanou do nesnází, ze kterých se ovšem do konce dílu dostanou... slabé 2,5* PPS. Postřehy po shlédnutí první série: asi od 12. dílu se cosi stane a díly se stanou napínavější. Velmi kladně oceňuji jednotlivé souboje, které jsou velmi věrohodné. Je tu dokonce i pár dílů, které jdou lehce nad průměr - tak trochu hororové či erotické až běda. Jen tak mimochodem, co vám připomíná agiel, kterým zručně vládne domina-mord-sitha? PPPS: po druhé sérii - sem s peticí o pokračování, chybí mi Richard a drsná Cara! Už mi nevadí xenovitost, fandím jednotlivým legráckám a postavám, druhá série je rozhodně pro starší (např. lesbickým hrátkám dítě hned tak neporozumí) a rozhodně má čím zaujmout. A vůbec nevadí, že s knihami má pramálo společného. ()

Nethar

Statečný bojovník, mocný čaroděj a hlavně mrštná mladá čarodějka s velkým výstřihem, to vypadá na pěknou fantasy sérii mířící kamsi k divákům Xeny a Herkula. Pilotní díl vcelku jde, člověk se občas pousmívá, jak je to naivní, hned první scéna má dost vážných nedostatků, ale co už. Ještě se asi mrknu dál, ale předpokládám, že lepší už to nebude, že teď z toho bude taková pohádka pro trochu odrostlejší děti. Do nějaké Hry o trůny to má vskutku hodně daleko, i když zpomaleným soubojům občas chybí jen výstřiky krve a člověk si připadá jak ve filmu 300... ale jenom chvilku... ;-) ()

Luukec

Na nízkorozpočtovej seriál první dvojdíl nevypadá až tak špatně.. příběh je docela zajimavej, tak doufejme že se to nepokazí.. **** Edit: Tak bohužel po pár epizodách to skutečně začalo nudit a přestal sem to sledovat.. *** ()

icoico

hlavni hrdina nic moc nehraje, ale to je tak jedina vada na krasa tohoto po dlouhe dobe dokonaleho fantasy serialu. herecke vykony vsech ostatnich, prekrasne prirodni scenerie, dobre triky (na televizi)! ubehl uz nejaky ten patek, co jsem videl fantasy serial, co si zaslouzi privlastek dokonaly (Angel), a je to videt. je videt, ze za ten cas, naroky i v TV vzrostli. dnes uz studiove fantasy neobstoji a nastesti tvurci LoS to pochopili. a nastesti kvalitni pribeh, ktery koupili od znameho fantasy autora, nepokazili stupidnimi dialogy. 5 z 5 pracek, jak rikaval Lister. ()

Sean Bean hraje o trůny

Sean Bean hraje o trůny

22.07.2009

A krade si tím pro sebe další výraznou roli v ambiciózním fantasy projektu. „Píseň ledu a ohně“ George R. R. Martina patří k nejuznávanějším současným zástupcům žánru. Sága o dvou mocných… (více)

Del Toro směřuje do Středozemě

Del Toro směřuje do Středozemě

01.02.2008

Není to žádné překvapení. Dva tlouštíci, jeden z Nového Zélandu, druhý z Mexika, plánovali spolupráci už dřív, když se ještě měla točit filmová verze počítačové hry Halo. Tenkrát to nevyšlo, ale zdá… (více)