Tajemství Pravdy

• USA Legend of the Seeker (více)
USA, (2008–2010), 32 h 10 min (Minutáž: 43–45 min)

Předloha:

Terry Goodkind (kniha)

Hudba:

Joseph LoDuca

Craig Horner, Bridget Regan, Bruce Spence, Craig Parker, Jay Laga'aia, Tabrett Bethell, Tania Nolan, Jessica Marais, Jessica Chapnik, Danielle Cormack (více)

Série(2) / Epizody(44)

Příběh Tajemství Pravdy se odehrává ve vzdálené zemi, ve věku mečů, draků a kouzel. Richard je obyčejný lesní průvodce, který žije v malém městečku Hartland v Západozemí, jen kousek od hranice oddělující je od Středozemí, kde vládne magie. O Hledači, zlém krutovládci Darkenu Rahlovi ani o moci kouzel zatím nemá tušení. To vše se změní ve chvíli, kdy potká krásnou Kahlan Amnell a zamiluje se do ní.
Kahlan patří k magickému řádu žen Zpovědnic, které používají kouzla, a především chrání Hledače – zosobnění pravdy, spravedlnosti a síly a nejdůležitějšího člověka ze Středozemí. Jeho kouzelný Meč Pravdy mu pomáhá bojovat proti zlu.
S pomocí moudrého průvodce Zedda se Richard a Kahlan vydávají zastavit zlého vládce Darkena Rahla. Cesta je zavede do nebezpečných průsmyků, mystických lesů, přes hranice mrtvých až do magické země. (oficiální text distributora)

ER

Fantasy? Ake kdepak, jen trochu zajímavější pohádka se zřetelnou snahou se zalíbit mladšímu publiku. Což se projevuje v jakoby "čítankové" interpretaci toho,jak se má člověk chovat (pravidla kouzelníka Zedda a jeho neustálé poučování) a hlavní hrdina (Richard) se chová jako typický pubescent. Přerod v bojovníka mu tak těžko uvěříte,obvzláště,když se tak stane v podstatě po pár minutách děje ( a v bojových scénách se i trochu ,byť trpně,usmějete,když vidíte,jak Richard občas zavrávorá či jak se ohání s mečem,jak s plácačkou na mouchy-naštěstí střih ledacos zachrání). Celkové vyznění nálady seriálu kazí i často využívané kulisy. Jediná postava,která zaujme,je Kahlan a to je dost málo na to,aby seriál uspěl. ()

AnyLae

Je mi líno číst knížku, takže jakékoliv chyby a odchylky nevnímám a jsou mi jedno. Tohle je pohádka... s trochou násilí no... Každý, kdo má rád fantasy seriály ji zažil už stokrát, válka... láska... krev... slzy... ti zlí... ti dobří... magie... ostří meče... ptáčci v korunách stromů :-D ale má to i vtipné chvilky, naštěstí! S lehkou nadsázkou dávám za tři, takže průměr nebude-li čekat nic ohromného. Momentálně začala druhá řada... malý spoiler: padouch nahradí padoucha (světe div se, o čem by to jinak celé by, že?) a víc naštvaných slečen na scéně. ()

Petus

Základním předpokladem pro to, aby si člověk užil tenhle seriál, je oprostit se od knižní předlohy. A to absolutně. Zapomenout, že někde existuje nějaká knížka (více knížek), která vypráví nějaký příběh, protože jinak je to cesta do pekel (a to říkám jako fanoušek, na kterého se všechny díly ságy zubí z knihovny). Budu-li k tomu přistupovat nezaujatě, pak se s ohledem na to šílené množství totálně nelogických zápletek a zkratek (jednoduše - závisí-li na mě celý svět, tak přece nebudu 20 dílů řešit kraviny a svět zachraňovat ve 2 zbývajících že), jedná o v podstatě naprosto průměrný kousek. I když fantasy seriálů vzniká po čertech málo, samotný vznik, není a nemůže být důvodem pro to, aby byl považovaný za nějak senzační či výjimečný. Ne pro mě. ()

RedRose

po peti dilech zatim vice nez pohodovy serial! tisice stran literarni predlohy jsem nikdy ani nevidel takze s nicim nesrovnavam... dej slusne ubiha a nenudi... akce a efekty prijemne... pokud to bude podobne i v dalsich dilech tak mi bude docela lito ze to tvurci po druhe serii zabalili... ()

Petike odpad!

Terry Goodkind je Terry Goodkind a ani najväčšia snaha o nejaké adaptovanie jeho písačiek z nich veľdiela nespraví. Tento seriál nie je ani oná najväčšia snaha, ale len taký náramne omeškaný pohrobok všetkých Xen, Herkulov, Revov ajaešteneviemčoho. V šedých horách zlato není, leda tak hovno, ak mám citovať Sapkáča. //// Zaujímavé komentáre: burina, Merkin, fantasmagoria ()

Caa

Pokud jste četli knihu Meč pravdy a máte ji rádi, na seriál raději nekoukejte. Scénárista se baví tím, že pěkné zápletky mrší naprosto nesmyslnými "pointami". Jediné, co to alespoň trochu zachraňuje, je koukatelnost a herecký výkon Bridget Regan. ()

Nekromacer

Nu preferoval bych neprozrazovat děj dopředu v obsahu - tedy dopředu o několik řad :-D ale tak co četl jsem, nevadí :-) Po prvním dvojdílu: Seriál nevypadá vcelku špatně, abych shrnul svůj dojem na úvod jsem se totálně musel zasmát bullet timu, to mne vážně pobavilo. Grafické zpracování jako by, podle mého náhledu, Eragona kopírovalo, ale tak to se u podobného žánru dá celkem i čekat a na první serii se rozhodně nedalo čekat plejtvání penězmi na nějaké novinky v grafice a Hranice vypadá celkem hezky. Ale když jsem viděl pravděpodobně výhružný/rozzuřený/unavený (prostě během bitky) obličej hlavního hrdiny, nějak jsem si uvědomil, že i Sorbovi jsem věřil víc, že se bije a vyvolalo to u mne vlny smíchu až do konce epizody, kde v podstatě nazačili, že by to mohli ukončit, navzdory knihám, podle toho kdy jim dojdou peníze/jaká bude sledovanost. Což mne na jednu stranu rozhořčilo, že řeknou co bude, skoro i jak, ale zas bychom se nemuseli dočkat stopnutí seriie uprostřed příběhu bez jeho dokončení. No a během druhé série se mé rozhořčení ještě zvýšilo, když už berou předlohu jen jako něco, podle čeho by to mělo končit a mělo se to tedy jí řídit jen okrajově... ()

Quendi

Některé momenty jsou vyloženě krásné a slibné, o to víc mrzí, že je jich vskutku pomálu a mívají stopáž okolo dvou minut. Jinak je to prasení předlohy v tom nejtěžším slova smyslu, jen těžko se domýšlím, jak tomu mohl dát Goodkind své požehnání. Chápu, že dvaadvacetidílný seriál musí mít trochu jinou skladbu a tempo než kniha, ale na druhou stranu jen první díl - "Čarodějovo první pravidlo" je tlustá bichle hutného textu, který dává smysl, je logický, originální a velmi silný co do příběhu i emocí. Ty podprůměrné, stokrát přežvýkané klišé nápady, které recykloval už Herkules a po něm i Xena prostě před srdce nepřenesu, o to víc, když vím, že nedostatkem inspirace tahle sága rozhodně nemůže trpět. Zároveň mi ani není jasné, proč si tvůrci vymýšlejí i na místech, kde to není potřeba, následně vytvářejí naposto překroucený patvar, z něhož posléze ještě komplikovanějším způsobem bruslí. A ono samozřejmě nezůstává jen u toho. Se stejnou lehkostí s jakou přetvářejí vcelku podružné záležitosti jako rodinný vztah Richarda a Darkena, trhají na cucky i daleko zásadnější premisy z knihy. Rychlost a bezstarostnost s jakou vyrvali ze seriálu naprosto nejzásadnější aspekt Meče pravdy, tedy Richardovo nadání pro magii, mě nechaly jen s otevřenou pusou. Seriálu jako takovému ovšem nelze upřít jisté kvality, zejména hudbu, choreografii a typově velmi dobře vybrané, schopné herce. Jenže...proč točit seriál podle knihy, když se jí pak vůbec nedržím. ()

Elegnor

Ze začátku hodně xenoherkulovitý (bodeť ne s takovejma autorama :)), přespříliš heroismu a čarodějovi moudrosti rozhazované po hrstech taky není úplně dle mýho gusta, ovšem má to něco do sebe.. Je to nenáročný, je to docela naivní, ale mimo to je to o lásce, zpracovaný velice pohádkovým způsobem. Něco podobnýho jsem už dost dlouho neviděl a jestli má něco ukazovat správný morální směr lidstvu a budoucím generacím, tak to může být klidně tohle :) Jo a knížku jsem nečetl. takže ostatními často kritizované "nedostatky" mě vážně netrápí :) * * * * * Nutno podotknout, že druhá série je vážně vostrá - temnější, krvavější, a i když taky mainstreamovější a snaží se o lepší - ale stále hrozně levně vypadající - efekty, zatím stále vypadá zajímavě alespoň proto, že už to hledač nebude mít tak lehký.. ()

Hulkee

Přiznám se že nebýt Bridget asi bych se na ten seriál vykašlal, první dva díly jsou tak neuvěřitelně plné žánrových klišé a občas opravdu zajímavých scénáristických nevím jak jinak to nazvat než můstků že se na ně skoro nedalo koukat. Bojové scény se mi zezačátku líbily ,ale kdyby nebyl každý boj zpomalený, možná bych se necítil jako v matrixu (možná že dokonce občas pomaleji než matrix a to je co říct). Knihu/y jsem nečetl,takže nemůžu hodnotit příběhovou linii,ale u fantasy je to opravdu klasika. Jenom doufám že až dojde Darken Rahl konce nenajde se nějaké větší zlo se kterým bojovat a po něm větší....a větší......a větší...to by mě opravdu sklamalo. Jako divák opravdu nezaujatý,který se k tomu dostal náhodou,protože byl nemocný a neměl na co koukat bych řekl ideální nenáročný seriálek ,při kterém můžu mít klidně 39 a stejně budu stíhat děj a i ty papundeklové efektíky jsem schopen odpustit. Seriál má u mě jasno. Sice průměrný dějově a podprůměrný co do efektů (průměr na televizi), si to zvihá kamerou,byť občas chaotickou v boji, ale ty záběry na začátku prvního dílu mi vnukly vzdálenou vzpomínku na pána prstenů a několik málo záběrů z přírody nového zélandu, takže opravdu zasloužené tři a půl hvězdy. ()

jafuska

zdařený film, který má od začátku napětí, herci taktéž jsou v pohodě, jedině kdo mě tam silně vadí, je čaroděj Zedd, ale to je trochu větší chybička na tomto seriálu, hodnotím teprve po 7 dílech, ale přesto se vždycky těším na další. ()

xxlch

Kdo skoukal Xenu nebo Herkula,tak tomu se bude todle určitě zamlouvat.Docela koukatelná, hodně naivní fantasy pro dnešní otrlé děti.Stačí ovšem jedno skouknutí a dost.Knihy jsou lepší! ()

Aildrin

Kdybych si měl udělat obrázek o Goodkindově tvorbě podle Legend of the Seeker, řekl bych si, že je to tuctový brak a né jedna z nejlepších ság všech dob. Goodkind musel mít asi zánět mozkových blan, když dal práva k natáčení břídilům, kteří z Meče pravdy udělali novodobou verzi Xenoherkula zprzněnou přehršlí trapáckých slowmotionů, (Pilot skoro trumfnul Resident Evil: Afterlife.) špatných počítačových efektů (především propojení reálné a virtuální krajiny bodalo do očí skoro jako ty příšerně šípy! Krista boha i v Herkulovi byli efekty reálnější!) nemluvě o ninja-jatka scénách s Kahlan, ve kterých podřezává krky, aniž by na ní ulpěla kapka krve. Výkony herců ztvárňující Richarda a Kahlan jsou mizerné. Bridget Regan mi příjde hrozně nesympatická a na roli Kahlan se nehodící. Její herecký výkon možná taky trochu zastiínil obsah jejího enormního dekoltu. Jediný kdo mě trochu udržel při vědomí, když už jsem napul vzteky začínal s tikem v oku bezduše slintat přez zatnuté zuby, byl Bruce Spence. (Mad Maxe jsem měl vždycky rád.) Legend of the Seeker je hyenou hodující na torzu mršiny příběhu The Sword of Truth. Je vidět, že vlastně vůbec není dělaná pro fanoušky ságy a není výtvorem někoho, kdo si předlohy opravdu cení. Meč pravdy je sám o sobě naturalistický, perverzní a brutální výtvor, který by se jako seriál mohl vysílat až po 22 hodině. Legend of the Seeker, zase klišovitá, úsměvná parodie pro teenagery. Nevím jestli šlo Goodkindovi o prachy nebo co, ale zprznit takhle někdo mé celoživotní dílo, osobně ho vykastruju a pak spáchám sebevraždu. A ještě poslední malicherný dodatek. Darken Rahl.. byl blonďák. * Nový Zéland. 1/2* Bruce Spence 1/2* Kahlanin dekolt, který by vlastně měl brát vyšší tantiémy za herecký výkon než Bridget Regan. ()

paphaja

Sledování tohohle díla pro mě bylo obrovské zklamání a neslo se ve znamení trhání vlasů z hlavy. Jelikož mám ságu v psané podobě nejednou sečtělou, nechápu jak může někdo natočit takový paskvil na základě příběhu, který je tak nabitý a různorodý, že na něj byly popsány stránky jedenácti ne zrovna tenkých knih. Když vyškrtnu to jediné co má seriál a kniha společného- totiž ten nový duch, to netradično- svět zpovědnic a hledače pravdy, zbude mi laciný Herkules a Xena v kabátku kulis které vypadají, jako že je někdo dělal doma na koleni a ne ve studiu za hromady milionů. Scény typu kopec a na něm budova mi v seriálu hnaly slzy do očí. O naprostém doplácání a domotání principu světa ve kterém žije Richard a jeho Kahlan mi pak bez obalu lámala vaz. Příběh v knize je napínavý,bestiální až brutální. Prolévají se zde litry krve, údy lítají nebo jsou spalovány a co zbude je zhýrale nestoudně erotický využito. Děj je nečekaný, obsahuje vážné části, vyšší principy ale i vtípky které vše ve správný čas odlehčí s krásnými detaily- ženami ,jejíž délky vlasů ukazují jejich postavení počínaje, až po Richardovo postupné objevování magie poté co zabije svého otce Darkena Rahla konče. Nechápu smysl a princip paskvilu, který z klenotu příběhů vytvoří opravdu jen holku v bílém a šaška s mečem.. Jednu hvězdu dávám jen ze sentimentality a za Mord-Sithu Deenu. Alespoň díl s ní se povedl. ()

Richie1

První řada zpočátku ještě trochu kopírovala knižní předlohu, ale postupně se od skvělých knih Terryho Goodkinda postupně vzdalovala, načež druhá řada už byl jen sled všelijak poslepovaných vymyšlených příhod ve stylu Xeny. Seriálové zpracování se vůbec nemůže rovnat výborné knižní předloze, přičemž druhá řada byla ještě horší než první. Pokud bych nečetl knihy, asi bych nebyl tak zklamán, ale takhle to je pro mě jen průměrný seriál s docela hloupými koncovkami. ()

Zodiak

Relativne slusny fantasy serial podle knizni serie Terryho Goodkinda. Pilot je vcelku slusnej celovecerak avsak nasledne kvalita jednotlivych dilu znacne kolisa. Fanouskum fantasy doporucuji, ostatni ruce pryc. Druha Serie : kvalita stoupa, Cara je uber hot. Ja jsem spokojen. ()

Sean Bean hraje o trůny

Sean Bean hraje o trůny

22.07.2009

A krade si tím pro sebe další výraznou roli v ambiciózním fantasy projektu. „Píseň ledu a ohně“ George R. R. Martina patří k nejuznávanějším současným zástupcům žánru. Sága o dvou mocných… (více)

Del Toro směřuje do Středozemě

Del Toro směřuje do Středozemě

01.02.2008

Není to žádné překvapení. Dva tlouštíci, jeden z Nového Zélandu, druhý z Mexika, plánovali spolupráci už dřív, když se ještě měla točit filmová verze počítačové hry Halo. Tenkrát to nevyšlo, ale zdá… (více)