Misfits: Zmetci (TV seriál)

Misfits

Komedie / Drama / Fantasy / Sci-Fi

Velká Británie, 2009 - 2013, 29 h 12 min (Minutáž: 37x45 min)

Vincent Pope

Iwan Rheon, Joseph Gilgun, Nathan Stewart-Jarrett, Antonia Thomas, Lauren Socha, Robert Sheehan (herec, a.z.), Karla Crome, Nathan McMullen, Matt Stokoe, Natasha O'Keeffe, Matthew McNulty, Shaun Dooley, Craig Parkinson, Alex Reid, Ruth Negga, Michael Winder, Michael Obiora, Matt Cross, Ellie Kendrick, Kate Bracken, Dexter Fletcher, Michelle Fairley, Amy Beth Hayes, Zawe Ashton, Jessica Brown Findlay, Jayne Wisener, Stephen Wight, Gillian Saker, Amy Manson, Robert Fyfe, Nathalie Emmanuel, Adrian Rawlins, Danny Sapani, Francis Magee, Jamie Blackley, Edward Hogg, Nicholas Burns, Catrin Stewart, Charlie Murphy, Hannah Britland, Jordan Metcalfe, Riann Steele, Josef Altin, Tom Austen, Sandy McDade, Michael Marcus, Phil Cornwell, Jamie Davis, Jack Donnelly, Rick Warden, Fred Pearson, Lucy Gaskell, Velile Tshabalala, Royce Pierreson, Nick Blood, Michael Müller, Anna Koval, Sam Keeley, Chloe Pirrie, Charlene McKenna, Osy Ikhile, Philip Rosch, Nadine Lewington, Gwyneth Keyworth, Perry Benson, Jack Bence, Oliver Lansley, Eve Ponsonby, Andrew Gower, Richard Riddell, Robert Whitelock, Hannah John-Kamen, Joshua McGuire, Steven Cree, Dylan Edwards, Liz May Brice, Juliet Cowan, Roland MacLeod, Nathan Constance, Susan Wokoma, Charlie Covell, Ade Oyefeso, Harry Hepple, Phil Daniels, Adam Richards, Evelyn Hoskins, Anna Wilson-Jones, Joanna Christie, David Ajala, Mark Heap, Rosie Day, Ruth Sheen, Lydia Wilson, Kenneth Colley, Klariza Clayton, Erin Richards, Kehinde Fadipe, Julia Ford, Nathaniel Martello-White

První série: Chytlo mě to hned od prvního dílu, což jinak můžu říct o málokterém seriálu. Perfektně napsané, obsazené a zahrané postavy a geniální koncept, kdy po záhadné superbouřce má superschopnosti snad polovina lidí v okolí, což postupně vyplouvá na povrch za správného mrazení v zádech. A světe div se, zatím nikdo neuvažuje o obtáhlém barevném trikotu a zachraňování světa. Druhá série: Stejně dobrá, ne-li lepší jako první. Třetí série: Do háje, ta náhrada za Nathana je ale otravná...(28.8.2012)

1. řada: ***** Má to říz, specifickou příchuť, pořádnou porci černého humoru a zábavně nekorektní přístup k zažitým pravidlům, ať už jde o lehce přehnanou vulgaritu, sex, náboženství, rodinu nebo morální nejednoznačnost postav. Je to plné výborných, neotřelých a často bizarních nápadů, gradovaných navíc nečekanými zvraty. Kladem je neobvyklý vizuál hojně a nápadně využívající filtrů a efektu tiltových objektivů u kamery (pokud to není doděláno dodatečně v postprocesu), originální postavy, zejména pak nezapomenutelná trojka Simon, Kelly a Nathan, dobře volená hudba (Kraftwerk jako motiv Simona, který oblečením i vizáží sám jako člen kapely vypadá) a samozřejmě přidrzlost s níž je to všechno servírováno.. ... 2. řada: ***** Druhá sezóna sice lehce ztrácí tempo i říz, přestože se tvůrci snaží přišlápnout plynový pedál co to jde, laťka je však tak vysoko, že seriál jako celek i přes několik slabších míst pod pět hvězd nepadne. 3. řada: **** Při prvních epizodách se zdálo, že tvůrcům došel dech a maskují to jen eskalací laciné a samoúčelné vulgarity. Naštěstí pak chyti druhý den, některé epizody a některé nápady jsou téměř geniální. A když ne, tak se alespoň drží vysoko nad průměrem. Trochu mi vadí rozbití původní sestavy v závěru, ale dávám tvůrcům šanci, přesvědčt mě, že to seriálu neuškodí. 4. řada: ** Velké zklamání. Nové postavy jsou až na výjimky nezajímavé, nemají žádnou zajímavou schopnost, a některé jsou otravné až na hranici snesitelnosti. Vytratily se nápady, vytratil se švih, vytratil se vtip. Celá řada působí dojmem, že tvůrcům došly síly, vaří z vody a nedostatek všeho se pokouší nahradit eskalováním dřívě zábavně provokativní vulgarity, která však tentokrát působí nevtipně, násilně a samoúčelně. 5. řada: *** Totéž bohužel platí pro tuto řadu, i když je tu o něco málo víc nápadů a z Abby se vyklubala zajímavá postava. Pokud rozbíjení původního konceptu je záměr, pak se daří, bohužel.(20.1.2011)

Nemôžem si pomôcť. Uvedomujem si všetky diery (priam priepasti) v logike i ďalšie nedostatky v scenári... ale keď ono je to tak nehorázne zábavné a všetky (hlavné) postavy sú zaujímavé a sympatické. Nechýba napätie a výživné gore, je to bezchybne natočené, soundtrack je skvelý... skrátka a dobre, Heroes, dajte si pohov, na týchto britských týpkov nemáte ani náhodou.(27.1.2011)

Něco tak extravagantního jsem snad ještě neviděl. V žádném jiném seriálu se nesouloží tak často jako v Misfits (alespoň jsem ještě porno na pokračování neviděl), sprostých slov si divák též užije dosyta, i když se celkem opakují (wanker, cunt, shag, twit, pillock); pořád je to příjemná změna vůči klasické sestavě asshole, son of a bitch a motherfucker důvěrně známé z amerických filmů... První série dost dobrá, i když tam mne celkem vytáčela Tereza Kostková (Sally), ve druhé to však začíná skřípat. Zatímco „ankůl“ Simona jsem měl rád, to jeho namachrované já (mimochodem, proč bydlí u Batmana ve sklepě?) pořád jen chodilo do půl těla svlečené a házelo pohledy á la Daniel Radcliffe. Ne že bych to Danielovi s Rihannou nepřál, ale tahle romantická linie mne nebrala. Ne tedy že by nějaká jiná bodovala víc. Postavy se objevují nanejvýš na jeden díl, provázanost dílů téměř nulová, každý díl, jiná ves. Pro dvojku platí ještě více než pro jedničku, že nebýt Nathana, toho namachrovaného, ukecaného, otravného, ale nesmírně vtipného debílka, není moc o co stát... Trojku jsem původně ani načínat nechtěl. Stalo se však a ten jeden díl mi úplně stačil. Vůbec mne to nezaujalo, nová postava snažící se nahradit Nathana dost zoufalá (ani dvě provedení nestačí) a opět to vypadá, že životnost postav bude velmi malá (dvě nové postavy hned zemřely). To nejlepší na trojce bude zřejmě nultý díl s Nathanem v Las Vegas... Co mne vadilo, byla Kelly překládaná titulkářem do slovenštiny. Se silnými přízvuky to není jednoduché, ale slovenština podle mne není řešením. Podobně jako v případě Hermese z Futuramy, který mluví moravsky, jestli se nepletu... 50% (1. série - 90%, 2. série - 60%, 3. série - 10%)(15.4.2012)

Po první sezoně: Už od začátku jsem měl na mysli pětihvězdičkové hodnocení, ale i s ním bývám často dosti benevolentní. Takže to upřesňuji: první tři díly bylo za "zábavných" 5* - druhé tři díly jsou za "geniálních" 5* :-). A jsem skutečně zvědav, jak se postavám podaří "malý zádrhel" z posledního dílu vyřešit ;-). EDIT: Druhá série neslevila z nastaveného kvalitativního trendu ani o píď a kromě předposledního "nevánočního" dílu byla možná ještě o kousek lepší.(23.11.2009)

• - Jak Karla Crome, představitelka Jess, tak i Nathan McMullen, který ztvárnil Finna, přišli na konkurz již předtím, než byli obsazeni do 4. sérii. Karla se ucházela o roli Curtisovy (Nathan Stewart-Jarrett) přítelkyně Nikki a Nathan chtěl původně ztvárnit jednu ze záporných postav 3. série. (cihlenka)

• - Seriál se měl původně odehrávat ve velkém obchodním centru, kde každá z hlavních postav měla pracovat o sobotách v jiném obchodě. (cihlenka)

• - Londýnskou čtvrť Thamesmead, kde se seriál odehrává, využil rovněž Stanley Kubrick pro slavné scény ve snímku Mechanický pomeranč (1971). Mnoho interiérů se pak točilo v kampusu Brunel University nebo v blízkosti jezera Southmere. (Zdroj: ČSFD.cz)