Luther

• Velká Británie Luther (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, (2010–2019), 19 h 40 min (Minutáž: 57–62 min)

Tvůrci:

Neil Cross

Scénář:

Neil Cross

Idris Elba, Dermot Crowley, Warren Brown, Ruth Wilson, Michael Smiley, Paul McGann, Nikki Amuka-Bird, Steven Mackintosh, Saskia Reeves, Indira Varma (více)

Série(5) / Epizody(20)

Vrchní inspektor John Luther patří v nadsázce řečeno k pomyslné svaté trojici BBC, již představují jména Wallander, Sherlock, Luther. Tři rozdílní detektivové, kteří v současné seriálové tvorbě zastupují to nejlepší, co je v kriminálním žánru k vidění (a se všemi máte možnost se setkat ve vysílání ČT). Luther, drsný londýnský detektiv Útvaru pro těžké zločiny, představuje typ vnitřně rozervaného hrdiny, který se kromě řešení kriminálních případů musí vypořádat i se svými vnitřními démony. Je to člověk, který práci obětoval vše a ona se mu odměňuje peklem. V jednu chvíli na jeho adresu zazní, že kdyby ve správném životním okamžiku přečetl jinou knihu, mohl být někým úplně jiným, třeba knězem. John Luther není obyčejný detektiv. Při vyšetřování využívá neortodoxní metody, kašle na zavedené postupy a prosazuje své vlastní pojetí spravedlnosti.
V titulní roli exceluje Idris Elba, který byl za své strhující ztvárnění nejednoznačného hrdiny oceněn prestižním Zlatým glóbem v kategorii nejlepší herec v televizní minisérii nebo televizním filmu. Temnému ladění seriálu odpovídá i celkový vizuální styl, tvořící neodmyslitelnou součást jeho úspěchu. Špičkovému zpracování odpovídá též zvláštní péče věnovaná hudební složce. Vedle triphopových legend Massive Attack, jejichž skladba Paradise Circus podkresluje úvodní titulkovou sekvenci, zazní v závěru každé epizody pečlivě zvolená píseň takových hudebních veličin, jakými jsou Marylin Manson, Muse, Beck, Nina Simone nebo skupina Grinderman. (Česká televize)

Franche

Seriál dle mého gusta. Díly mají nečekaně vzestupnou tendenci a mě se líbí, že jsou šílené nejen případy, ale i John sám. Navíc ta sychravá atmosféra. Nečekané zvraty netřeba komentovat, to byste museli vidět. 5* ()

chelsea63

Ani po shlédnutí třetí série nemohu dát než pět hvězdiček. Hlavní klaďaska, nebo vlastně záporačka, se sice objevila trochu z éteru, ale atmosféra je hustá, jak kdysi nejspíš bývala londýnská mlha. Prima je i to, že série jsou nezvykle (britsky) krátké a díky tomu se z toho nestane selanka. Pro mě vzal Luther do kapsy všechny zrovna běžící i momentálně odpočívající seriály. ()

alldo.raine

Jak nesympatický Idris Elba??? Konečně nějaký polda, kterého ne všichni (skoro nikdo) milují, který dělá chyby, ne vždy ctí zákony, je v depresích, rodinný život v troskách, v podstatě je na dně a neví co dál, ale zároveň je tak nějak, lidský??? Ano, konečně ztvárnili poldu, který je tak nějak uvěřitelný jak svým životem, tak i svým přístupem k práci... Proto si mě tento seriál udžel celé tři série a i pře menší nudu v druhé sérii, vás třetí odrovná... A ten konec, uauauaua :) ()

Rimland

Herecky skvěle obsazené, neskutečně syrové, originální co se záporáků/kriminálníků/případů týče, plus výborná kamera (ty zachmuřelé záběry na Londýn miluju). Snad žádný seriál ve mně nikdy nedokázal každým dílem vyvolat takovou řadu pocitů a reakcí (mezi nimiž vévodí sevřený žaludek, odpor, napětí a velmi časté "Holy shit!"). Naprostá špička v současném krimi-žánru a vůbec geniální záležitost... BBC rules!!! 1. série: 85-90% - První řada Luthera trpí stejným neduhem jako první řada Justified, a sice že se točí kolem samostatně stojících epizod/případů, přičemž kdesi v pozadí probíhá jen tak mimoděk nějaká spojující osobní linka. Případy samy o sobě jsou sice fajn, ale teprve propojené poslední dva díly to vytahují do neskutečného formátu a dávají návod pro druhou sérii. 2. série: 100% - Jedním slovem geniální. Sice méně Alice, ale schéma jeden případ na dva díly (celkově dva na čtyři) + osobní spojující linka v pozadí mi vyhovovalo. Tohle u mě těžce konkuruje 2. řadě Sherlocka. 3. série: 80-85% - Jednoznačně slabší než druhá řada, i když se stejným schématem. Jak jsem u první viděl paralelu s Justified, tak tady vidím stejný problém jako později u třetí řady Sherlocka, a sice to, že se snaží být ještě "chytřejší" a "rafinovanější" než skvělá druhá. Důsledkem čehož je to silně překombinované (nebo spíš nelogické) a třeba dějová linka s vnitřními záležitostmi je úplně k ničemu, neřknu-li k smíchu (SPOILER: přidává vlastně jen další terče k závěrečné konfrontaci). Pořád to má ale stejné grády a ačkoli první dva díly jsou kvalitativně v rámci seriálu spíš podprůměrné, tak třetí a čtvrtý jsou zatracená jízda (jen konec 3. mi přišel, no, řekněme laciný... a nasral mě :-D) Shazuje to nicméně závěr, který vyšumí úplně do prázdna a vyloženě si říká o filmovou tečku. EDIT: Opožděně koukám, že mé "modlitby" byly vyslyšeny a ještě letos se dočkáme :-) Oblíbené postavy: John Luther, Justin Ripley, Alice Morgan, Martin Schenk ()

Petike

Solídna a pútavá kriminálka, nezávislá od rôznych vyleštených formálnych tančekov. Elba a Wilsonová suverénne valcujú svojími výkonmi. :-) ()

Shredder

Jeden z najkvalitnejsich serialov sucasnosti, ktory si vsak akosi nedokazem oblubit. Londyn, podobne ako New York zvykne byt vyobrazovany dvomi sposobmi, bud ako svetova metropola plna zivota, alebo ako relativne temne miesto s poriadnou davkou kriminality. V tomto pripade plati to druhe, temna, alebo skor depresivna atmosfera je taka husta, zeby sa dala krajat. DCI Luther je jednym z tych policajtov, ktori vedia ako vykonavat svoju pracu, no nedodrziavaju pedantsky zakon. Serial analyzuje jeho psychologiu a z viacerych uhlov pohladov skuma tuto problematiku. Je Luther zly clovek, ked obcas stoji nad zakonom, aj napriek tomu, ze vdaka jeho usiliu zachranuje desiatky, mozno stovky ludskych zivotov? Jednotlive pripady su zaujimave, aj ked by som netvrdil, ze extremne vynimocne. Zaujme predovsetkym chemia medzi postavami, aj ked osobne si myslim, ze okrem Idrisa Elbu a Ruth Wilson (ktora je len v par castiach), by to chcelo este nejakeho dalsieho charizmatickeho herca do timu, ktory by to cele trochu okorenil (tak, ako sa to podarilo Guvernerovovi vo Walking Dead). ()

nenet

Tento seriál je pro mne snad ze všech stran nesnesitelný. Příliš drsný, příliš temný, náznakový, příliš psycho. Ale zároveň mě přitáhl a už nepustil. Nevím, co si s rozporuplnými pocity počít, ale protože dost zapůsobil a něco zanechal, tak dávám plných 5*. ()

navabaca

S každým dílem napříč všemi sériemi se kvalita seriálu zvyšuje (i přes vykrádání Sherlocka), ale každá série má také výrazné nedostatky. V první sérii to je příšerně směšná a hloupá „šéfová“ a snadno předvídatelný děj. Ve druhé sérii především přechod na model natahování příběhů do dvou dílů, tedy umělé zvyšování sledovanosti, které se protáhlo i do třetí řady, ve které navíc tvůrci začali podléhat dlouhým hluchým scénám. A frajersky klátivou chůzi s rukama v kapsách jsem Lutherovi neuvěřil ani jednou, viděl jsem v ní pouze trapný pokus o zdrsnění postavy. Nicméně originální atmosféra seriálu a neokoukané periferie Londýna si zaslouží pozornost a jistě i čtvrtou sérii. ()

vetsinezobri

Britské detektivní seriály mají šmrnc. Dost mi to ztvárněním připomínalo Sherlocka, přestože je hlavní hrdina někdo diametrálně jiný než chladný a neempatický Holmes. Luther vzbuzuje emoce a taky je sám ukazuje. Seriál je plný jeho osobních problémů, které jsou doplňovány případy, z nichž většina lotrů divákovi utkví v paměti na hodně dlouhou dobu. Za mě nejlepší úchyl, co vyčuchával kabelky, to byla pecka. ()

Clark_Kent

Parádní a koukatelná krimi. S výtečným Idrisem a úžasně pulzující Ruth Wilson. P.S. Veřím, že se Alice jěště vrátí. ()

RobbieM@N

Nová hvězda vedle Sherlocka, typicky britská syrová záležitost s velkým psychopatickým rozměrem, i když je na scénáři často patrné jak úporně se tvůrci snaží šokovat diváka, je Luther poměrně originální s trademarkem věčně přehrávajícího Idrise Elby, finále je potom opravdu neskutečná jízda. Taky trochu netradiční romantická linka, pokud se tak vůbec dá nazvat, Ruth Wilson je totiž stejně roztomilá i v roli sociopatické vražedkyně. Pro milovníky větší míry násilí je Luther výborná volba, v USA by censurou prošel těžko. Druhá sezona byla odklepnuta... ()

jafuska

prozatím hodnotím po prvním díle a nemůžu jinak, super seriál, kriminální příběhy, které jsou vyhrocené napětím v každém směru, tento seriál mohu jen doporučit ()

vaclaw

Napínavý drsný detektivní seriál o drsným ale čestným policajtovi, který sice pro ránu nejde úplně daleko, ale má hranice a přes ty prostě vlak neprojede. Jako obvykle u detektivních seriálů z produkce z BBC takřka dokonalý zpracování a atmosféra, navíc poslední dva díly se pořádně rozjely. Nemůžu než doporučit. ()

Ernie_13

Nečakajte Sherlocka ani Toma Barnabyho (Vraždy v Midsomeri). Luther je iný typ detektíva a seriál je iný typ kriminálky. Môžem konštatovať zase raz, že BBC sa vytiahla a opäť natrhla hollywoodskej seriálovej produkcii prdel. Séria je pútavá, obsahuje zaujimavý scenár, miestami je krvavejšia a drsnejšia než by divák očakával a nesmiem zabudnúť - herecké výkony britov. Mňa osobne najviac zaujal Idris Elba ako Luther a neskutočne charizmatická psychoška Ruth Wilson. Dúfam, že sa producenti rozhodnú ešte aspoň pre jednu sériu i keď musím povedať, že prvé čo mi napadlo počas sledovania seriálu bolo, že do Londýna sa mi ani tak moc nechce ísť pozrieť. ;) ()

overfloater

Tohle je krimi serial podle myho gusty.. zadny kraviny na efekt ala CSI, zajimave postavy a hlavne VYNIKAJICI herecke vykony. Kolikrat mi prijde, ze vedlejsi epizodni postavy hraji lepe nez Idris Elba, ktery sice postave vdechnul zajimavou originalni auru [uz jen ta jeho typicka chuze :) ], ale nekdy mi prijde az moc odhadnutelny. Na druhou stranu velmi realisticky charakter. Me osobne hodne imponovaly vykony nekterych vedlejsich postav - manzelka vraha, kterej mel fetis na kabelky (scena u vyslechu byla dokonala) a nebo vrah ze tretiho dilu prvni serie v uvodni scene je jasnej adept na jednoho z nejvetsich ouchylackejch slizounu ever (a to ani nemusel vyvadet buhvi jaky nechutnosti, stacil jeho xicht...). Sice davam 5 hvezd, coz je za celkovy dojem po prvni serii. Ale musim rict, ze prvni 4 dily, ktere byly spsie epizodni me bavily vic nez dva posledni, ktere uzaviraly dej. Prislo mi, ze to, co se tam delo, nebylo az tak pochopitelne jednani ze strany Lutherovo kolegy. Prislo mi to az moc prvoplanove shakespearovsky tragicky :) ()

Idris

Jediný detektivní seriál, kterému můžu dát pět hvězd. Možná i jediný, na který se můžu dívat a neztrácím při tom mozkové buňky. Je to dost skutečné a k tomu velmi inteligentní. Elbova nejlepší role. Mohli by toho točit o trochu více... Pak by to, ale možná ztratilo tu jedinečnost. ()

petite fille

v tomto prípade si to dovolím prehnať s absolútnym hodnotením. Luther sa navonok zdá byť len ďalším antihrdinom so zvučkou od Massive Attack, no spája sa v ňom na detektívny seriál nevídaná zmes civilnej, ale efektnej vizuálnej estetiky, strhujúceho príbehu a parádnej psychologickej kresby postáv. to celé pritom nestráca tempo ani eleganciu. pri tom skromnom počte epizód ide o ukážkový príklad onoho zlatého pravidla o triumfe kvality nad kvantitou... ()

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

25.03.2017

Luther vs. Enterprise

Luther vs. Enterprise

27.03.2015

Idrise Elbu možná znáte jako seriálového detektiva Luthera, už se ale objevil i v několika blockbusterech. Thor, Prometheus, Pacific Rim... to je hodně solidní resumé a často se mimochodem mluví o… (více)

Kdo vycvičí krále Artuše?

Kdo vycvičí krále Artuše?

22.07.2014

Idrise Elbu nejspíš znáte jako televizního detektiva Luthera nebo jako drsňáka Heimdalla z comicsáren Thor a Thor: Temný svět. Objevil se i v monstrózní sci-fi Pacific Rim, momentálně pak rozjímá nad… (více)

Idris Elba posílá akční pozdrav z Paříže

Idris Elba posílá akční pozdrav z Paříže

14.11.2013

Hvězda detektivního seriálu Luther a interpret nejlepšího letošního motivačního proslovu (Pacific Rim – Útok na Zemi) dostal chuť na akci ve stylu 96 hodin. Akční špionážní thriller Bastille Day měl… (více)