Luther

• Velká Británie Luther (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, (2010–2019), 19 h 40 min (Minutáž: 57–62 min)

Tvůrci:

Neil Cross

Scénář:

Neil Cross

Idris Elba, Dermot Crowley, Warren Brown, Ruth Wilson, Michael Smiley, Paul McGann, Nikki Amuka-Bird, Steven Mackintosh, Saskia Reeves, Indira Varma (více)

Série(5) / Epizody(20)

Vrchní inspektor John Luther patří v nadsázce řečeno k pomyslné svaté trojici BBC, již představují jména Wallander, Sherlock, Luther. Tři rozdílní detektivové, kteří v současné seriálové tvorbě zastupují to nejlepší, co je v kriminálním žánru k vidění (a se všemi máte možnost se setkat ve vysílání ČT). Luther, drsný londýnský detektiv Útvaru pro těžké zločiny, představuje typ vnitřně rozervaného hrdiny, který se kromě řešení kriminálních případů musí vypořádat i se svými vnitřními démony. Je to člověk, který práci obětoval vše a ona se mu odměňuje peklem. V jednu chvíli na jeho adresu zazní, že kdyby ve správném životním okamžiku přečetl jinou knihu, mohl být někým úplně jiným, třeba knězem. John Luther není obyčejný detektiv. Při vyšetřování využívá neortodoxní metody, kašle na zavedené postupy a prosazuje své vlastní pojetí spravedlnosti.
V titulní roli exceluje Idris Elba, který byl za své strhující ztvárnění nejednoznačného hrdiny oceněn prestižním Zlatým glóbem v kategorii nejlepší herec v televizní minisérii nebo televizním filmu. Temnému ladění seriálu odpovídá i celkový vizuální styl, tvořící neodmyslitelnou součást jeho úspěchu. Špičkovému zpracování odpovídá též zvláštní péče věnovaná hudební složce. Vedle triphopových legend Massive Attack, jejichž skladba Paradise Circus podkresluje úvodní titulkovou sekvenci, zazní v závěru každé epizody pečlivě zvolená píseň takových hudebních veličin, jakými jsou Marylin Manson, Muse, Beck, Nina Simone nebo skupina Grinderman. (Česká televize)

kolodej1

skvělý krimiseriál s charismatickým Idrisem Elbou v hlavní roli. Velmi zajímavě podané a natočené jednotlivé příběhy, vštšinou dost netradiční, přesto některé motivy se prolínají celým seriálem, alespoň co se týče první série, víc jsem zatím neviděl. Pěkné je, že jsou tu nabourána klišé, třeba o tom, jaký pohavově je detektiv Luther nebo kdo může v seriálu umřít. Seriál mě chytnul od samého začátku, ale především jeho finále bylo vynikající, gradace byla skvělá. Jako třešnička na dortu je velmi originální postava Alice, zjevně narušená a přitom mimořádně inteligentní, která se velmi neortodoxním způsobem snaží Lutherovi pomáhat. Jsem nadšený a těším se na další sérii ()

H3LLraiser

Jeden z mnoha seriálů co ukazuje že detektiv není jen kladný hrdina ale pohybuje se mezi hnusnýma lidma a občas dělá hnusný věci. Lutherovi aka Idrisi Elbovi to jde docela dobře. ()

blekekeke

Jak se objevila na scéně Elis, zpozorněl jsem :o) Přeci jenom správná mrcha se vším všudy :o) Na mne však v tom seriálu umřelo až moc hlavních hrdinů. A každý týden jiný Jack rozparovač? To by nestíhal ani Dexter ... i když Luther je taky postavička, které se dá uvěřit, že vydrží opravdu všechno ... ()

em.redrum

Tak v prvním díle Luther pozná, že je žena vrahem podle toho, že u výslechu nezívá...V druhém zase pozna, že je vrah bývalý voják podle toho, že se po odchodu z místa činu nehrbí... Další díly netřeba... ()

Dirterdra

Detektivka se silným důrazem na postavy. Od absolutního hodnocení ji odklání drobné nedostatky v podobě přílišné dokonalosti jednotlivých vrahů a náhody často hrající v jejich prospěch. ()

Stuart6

Po druhém dílu to vzdávám. Naprosto prkenné herecké výkony, těžké logické zádrhele, představitelka hlavní záporné role snad ani nemůže být herečka. Role Idrise Elby v The Wire je na úplně jiné úrovni. Těžké zklamání, bohužel. ()

Grázl83

Samotné případy skvělé, místy temné. Vyšetřování působí docela naivně, kdy většinu věcí vyřeší během pár minut koukanim na fotky nebo do PC na služebně. Celkově velmi dobrý seriál, který sráží opakované nelogicnosti až nesmysly, kterých od prvni serie postupně přibývá. V průběhu sledování si tak pořád říkáte, proč udělal toto, proč neudelal toto, proč tam policejní hlidka vždycky přijede jako poslední po několika desítkách minut. Vypilovat scénář, zbavit se trapnych dejovych linek a zaměřit se jenom na vyšetřování, mohl z toho být super seriál. ()

Fordik

Moc často se mi nestává, když se mi srdce zastaví a čekám co bude dál. Opravdu velmi kvalitní seriál. Šup sem s druhou sezónou....do té doby nezbývá, než myslet na větu "A co teď?" 90% . ()

VanThomass

Kriminálek je v poslední době opravdu hodně, ale ne všechny dokáží přijít s něčím novým. U Luthera je to ale něco jiného, tam je prostě charismatický Idris Elba, který nehraje žádného vzorného poldu, ale člověk se srdcem a city. Prostě famózní podívaná. První řada byla podle mého názoru o dost zajímavější díky postavě Alice, ale druhá řada i tak drží velký náskok před všemi konkurenty. ()

shurin

Typicky britská miniserie a ty umění Britové velice dobře, obzvláště první serie byla skvělá a ano, mohla za to Alice, která byla nejsympatičtější vrah, co jsem kdy viděl. Takže 1. serie - 5*, 2. serie 4,5* a doufám, že bude další. ()

Deso

Vynikajuci serial,ako inak BBC. Idris Elba sa pre postavu Luthera narodil a Ruth Wilson ako Alice povysuje tuto kriminalku na uplne iny level.Je trosku skoda,ze posledne epizody uz v seriali nevystupuje,ale pevne dufam ze sa Alice Morgan vrati a dostane viac priestoru. Parkrat som sa pristihol,ze uvazujem preco sa ludom vlastne tak velmi pacia postavy ako Dexter Morgan,Alice Morgan,Hannibal Lecter-vrahovia,sociopati,ktory ignoruju zakony a moralne pravidla spolocnosti.Viem ze teraz trosku zovseobecnujem,ale vysledok mojej uvahy je ,ze ludom vlastne trosku vadi,ze hlavnym postavam sucastnosti (takzvanym kladnym hrdinom) ,je podsuvana urcita neschopnost potrestat zlocincov ako by si to zasluzili.Kladny hrdina v dnesnych filmoch nezabija,ale pomaha zlocinca zatknut,co ludom casto nestaci.Zlocinec by mal byt potrestany sposobom ako ublizoval,oko za oko.Vrah smrtou,zlodej by mal byt okradnuty,podvodnik podvedeny.Tito dark hrdinovia divakovy vlastne splnaju to co si zela a viac sa podobaju hrdinom s cias minulych ked spravny chlap presne vedel,ze ten gauner a vrah si nic ine ako gulku nezasluzi.Zlocincove pohnutky,prostredie v ktorom ten chudak vyrastal,ze sa sklamal v priateloch a rodine ,ho proste nezaujimali.Hovorime tomu cierno-biele charaktery,ale taka musi byt spravodlivost, cierno-biela ,bez naznaku sivej ...vinny/nevinny,dobry/zly.Myslim ,ze sa na to trosku dnes zabuda v svete plnom empatie a pochopenia,kde zlocinci maju viac pochopenia ako ich obete. ()

Quak

Idris Alba je naprosto charismatický, ale jinak mi ty příběhy přišly trochu nerealistické a přitažené za vlasy. A několikrát jsem si říkala - kde jsem tohle už viděla? Nejlepší díly jsou ty s kolegou, co mu zastřelí manželku, to bylo docela slušný psycho. A Alici jsem si nakonec taky oblíbila :-) Druhá řada sráží hodnocení na 3 hvězdy, sorry Luthere. ()

macoslavek

když chtěli Idrise obsadit do role 007, přišlo mi to komické.. ze zvědavosti jsem si stáhla tohle a bohudík za to! lahůdka.. ()

pepca72

Po 3. sérii je pro mně osobně Luther kultovní věc. Způsob, jakým Elba svou postavu hraje je perfektní, a vše je velmi dobře napsáno, zrežírováno a natočeno. Čiší z toho ten Anglický způsod filmařiny, který mám více a více rád. I ta úvodní znělka, song od Massive Attack nemá chybu. ()

SnOuWeX

Pokud už máte dost vtipných géniu, ponořte se do stok Londýna, to je totiž to čím se Luther liší od Krimi jako je třeba Sherlock. Luther je totiž absolutní nula, která lpí jen na své práci a při životě ho drží jeho žena, která se ho chystá opustit. Takto se dá shrnout začátek seriálu. Poté se to rozjede to takových obrátek, že člověk nestačí sledovat tu neuvěřitelnou smršť. Je to jiné, je to dobré, je to depresivní a hlavní hrdina není hrdina. P.S. Za navrácení Alice, moc děkuji a zvedám o jednu hvězdu. Hodnoceno po 4. serii, ()

lajkus

SPOILERY Zatím hodnocen první díl.... až se budu někdy nudit ke smrti, zkusim znova, zatim nic světoborného, až na Idrise Elbu (je to bůh)... UPDATE : Zase jsem se po delší době (naposledy asi v roce 2009) mýlil.... První díl je pouhý úvodník, od druhého začíná jízda... Pár charakterizací : vždy znáte vraha, napínavost je v tom, jak se ho Lutherovi podaří chytit... pokud jde například o unos nebo vrah má naposlední chvíli zabít obět než dorazí poliši, nemůžete si nikdy být jistí zdali obět přežije.... mrtvolami se v seriálu nešetří... Luther často jedná na vlastní pěst.... A pak tady máme 2 poslední díly, kdy se z normálního případu (díky nešťastným náhodám) stává drama kvalitou dosahující 7, konec je dost epic, a moc se mi zalíbila naše dexterovská zabijanda s luparou a její kill to je WOW.... Dokoukána 1. série a těšim se dál, jen doufam, že naší charizmatickou zabijandu nikdo nezabije, protože to by pro mě zabilo seriál... UPDATE 2 : Tak Alice nikdo nesejmul, bohužel opuští seriál a ten tím trochu ztrácí. Alice je nahrazena jakousi teen-fetko-děvkou o kterou jsem se za vlčí mák nezajímal. Případy jsou stále dobré, každý nyní zabírá 2 díly a furt to jako seriál funguje, ale konec je na mě až příliš pozitivní (chybělo mi jen zapadající sluníčko nad Londýnem), pokud si konečná 3. série udrží (ne)kvalitu té druhé, snížím na 4 hvězdy... UPDATE 3 : Takže 3. série stále fajn, sic nepřekonává 1. sérii, ale stále moc dobré.... Nakonec nechávám hodnocení na 5, ale je to jen díky poslednímu dílu, kdy se vrátí Alice, aby opět jednou vytáhla Kalvína (pardon Mandelu) ze sraček.... ()

ABC1

Bohužel pro mě velké zklamání, a to miluju detektivky a seriály BBC. Detektiv je rádoby génius, přitom hned v 1. díle neodhadne, že po rodičích a psovi se vražedkyně zaměří na jeho manželku, což je jasné každému průměrnému divákovi.. Nemá (pro mě) žádné charisma, spíš působí odpudivě, poté co své skorobývalé choti rozfláká byt. Zlatý Sherlock, Poirot, slečna Marplová atd. Rozhodla jsem se podívat na první díl druhé série, jestli přece jen nezměním názor...ale bohužel..opravdu nechápu, tolik kladných hodnocení na tenhle nepovedený krimiseriál. V případě, že je Luther geniální, proč se obklopil naprosto debilními policisty, kteří dovezou svědka před dům, jeden policista jde dovnitř a druhý zůstane sám v autě?? To snad i malé dítě ví, že mají chodit spolu...atd atd. atd. Hraje se tady také na hluboký psychologický ponor, ale je to jen šmíra.. ()

migl

Ani po štyroch častiach som tomu seriálu neprišiel na chuť,asi to bude tým že som na krimiserály averzný.Tento v podstate nudný seriál ma ničím zvláštnym nezaujal,superlatívy na adresu tohto seriálu mi pripadajú slušne povedané, prehnané ()

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

25.03.2017

Luther vs. Enterprise

Luther vs. Enterprise

27.03.2015

Idrise Elbu možná znáte jako seriálového detektiva Luthera, už se ale objevil i v několika blockbusterech. Thor, Prometheus, Pacific Rim... to je hodně solidní resumé a často se mimochodem mluví o… (více)

Kdo vycvičí krále Artuše?

Kdo vycvičí krále Artuše?

22.07.2014

Idrise Elbu nejspíš znáte jako televizního detektiva Luthera nebo jako drsňáka Heimdalla z comicsáren Thor a Thor: Temný svět. Objevil se i v monstrózní sci-fi Pacific Rim, momentálně pak rozjímá nad… (více)

Idris Elba posílá akční pozdrav z Paříže

Idris Elba posílá akční pozdrav z Paříže

14.11.2013

Hvězda detektivního seriálu Luther a interpret nejlepšího letošního motivačního proslovu (Pacific Rim – Útok na Zemi) dostal chuť na akci ve stylu 96 hodin. Akční špionážní thriller Bastille Day měl… (více)