Luther

• Velká Británie Luther (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, (2010–2019), 19 h 40 min (Minutáž: 57–62 min)

Tvůrci:

Neil Cross

Scénář:

Neil Cross

Idris Elba, Dermot Crowley, Warren Brown, Ruth Wilson, Michael Smiley, Paul McGann, Nikki Amuka-Bird, Steven Mackintosh, Saskia Reeves, Indira Varma (více)

Série(5) / Epizody(20)

Vrchní inspektor John Luther patří v nadsázce řečeno k pomyslné svaté trojici BBC, již představují jména Wallander, Sherlock, Luther. Tři rozdílní detektivové, kteří v současné seriálové tvorbě zastupují to nejlepší, co je v kriminálním žánru k vidění (a se všemi máte možnost se setkat ve vysílání ČT). Luther, drsný londýnský detektiv Útvaru pro těžké zločiny, představuje typ vnitřně rozervaného hrdiny, který se kromě řešení kriminálních případů musí vypořádat i se svými vnitřními démony. Je to člověk, který práci obětoval vše a ona se mu odměňuje peklem. V jednu chvíli na jeho adresu zazní, že kdyby ve správném životním okamžiku přečetl jinou knihu, mohl být někým úplně jiným, třeba knězem. John Luther není obyčejný detektiv. Při vyšetřování využívá neortodoxní metody, kašle na zavedené postupy a prosazuje své vlastní pojetí spravedlnosti.
V titulní roli exceluje Idris Elba, který byl za své strhující ztvárnění nejednoznačného hrdiny oceněn prestižním Zlatým glóbem v kategorii nejlepší herec v televizní minisérii nebo televizním filmu. Temnému ladění seriálu odpovídá i celkový vizuální styl, tvořící neodmyslitelnou součást jeho úspěchu. Špičkovému zpracování odpovídá též zvláštní péče věnovaná hudební složce. Vedle triphopových legend Massive Attack, jejichž skladba Paradise Circus podkresluje úvodní titulkovou sekvenci, zazní v závěru každé epizody pečlivě zvolená píseň takových hudebních veličin, jakými jsou Marylin Manson, Muse, Beck, Nina Simone nebo skupina Grinderman. (Česká televize)

mArtinko5MB

Po pilote nadšený z detektívky plnej adrenalínu. Vyvážena kvalita s temným britským nádychom. Dúfam, že sa to v podobnom ducho potiahne aspoň do ďalšej série. 85% ()

spotczek

Zklamání! Všichni příliš chválí. Elba nejspíš hraje dobře, ale český dabing je katastrofa. Charakter přemoudřelého řešitele záhad, který si je natolik jistý svým odhadem, či je tak oddaný své myšlence, že opomíjí význam reality i názorů druhých, už tu byl tolikrát, že působí ohraně. Scénář případů je konstruovaný s jasným cílem budovat napětí za každou cenu, často přepjatě, hlavně aby se hrdina dostával do co nejnemožnějších situací a divák se tak nemohl odtrhnout od obrazovky. Na rozdíl od skvělého Sherlocka mu však chybí skutečné detektivní pátrání s logickými kroky (zde se postupuje po skocích díky geniálním myšlenkovým zkratkám spíše psychologa než detektiva), není zde humor, určitý odstup, dobrý hudební podkres. Jsou zde jen samí psychopati a gauneři nebo masochistická policie. U Sherlocka jsem ochotná přistoupit na hru, protože to opravdu je hra. V Lutherovi se autoři snažili o něco vážnějšího, ale příliš manipulují s divákem, místo aby pracovali s logikou. Sorry, ale tohle na mě neplatí. ()

DonBraso

1-2 Série.ČT Dabing. Rovnou musím pochválit český dabing,který je doopravdy vynikající a postavám přímo sedne na míru.Seriál vypráví vždycky dvě roviny,jednu dlouhou o životě kolem Luthera a pak většinou jeden případ na jeden díl či dva.První série není extra vražedný tempo,první dva díly jsou vyloženě hrozná zívačka,pak trochu se to zlepšuje až na vůbec parádní poslední díl.Druhá série přitom má jenom 4 díly,který jsou poskládaný vesměs rozumně a řeší další případ Luthera,plus pana RPG kostkaře :D Seriál má nějakou tu auru,která je díky Idrisovi maximální,protože seriál není zrovna bůhví co a případy jsou někdy tak rychle vyřešený jako v amerických seriálech alá Kriminálky Miami a jemu podobné.Luther prostě kápne na všechno a jenom,že je to seriál tak to trvá vždycky do druhého spektra,kde se ukáže čin,pak Luther zaostří,koukne se co se děje v hlavní dějové linii,dojde do práce a řekne,tohle je ono co máme hledat!Je to šablonovité hrozně,občas to nechce vůbec jít dál,něco vymyslete navíc,chybí mi tam stále nějak víc zabrousit do dramatických částí jako v severských kriminálkách,ale na druhou stranu je to hodně UK styl.Člověk už prostě si zvykne jaký Luther je,tak mu to člověk baští,sice to není moct originální viz první série s jeho ženou,přesto počkám co třetí série a nejhorší je,že se i těším co bude Luther protentokrát vyšetřovat. ()

DR.SZ

PO 3. SÉRII: Luther není klišoidní záležitost, ovšem praktiky, které vykonává už trochu jsou. Někdy je díl napínavý, někdy méně napínyvý, horší je že poté se vždy usekne kousek pro lepší napětí. Idris Elba hraje bezbranného policistu vskutku dobře a ostatní mu skvěle sekundují, především stojí za zmínku Ruth Wilson v roli geniální vražedkyně. A právě díky tomu se dočkáme profesionálního provedení různých způsobů vražd, které Luther vždy jinak vyřeší. 91% ()

patsandor

BBC jede! Ze zvratů v příběhu mi několikrát spadla brada. Elba je v roli uvěřitelný. První série za 5*. Druhá taky za pět. Nevidí se moc seriálů, kde kvalita neklesá. Třetí taky za pět. Co neklesá, ale stoupá. ()

CrazymanM

Opravdu mohu BBC jen pochválit!Skvělý seriál,dosti temný,skvělé herecké obsazení,sice občas trošku slabčí pasáže,ale stejně jsem ho vyloženě "žral"!Škoda,že už nebude další série(nejspíš),ale radši důstojně skončit,než to natahovat do nekonečna!!! ()

AnthropOcean odpad!

Zázrakom dopozerané prvé dva diely, v tretej epizóde náhle zlepšenie, až nečakané a potom opäť ďalšie epizódy pád do ešte hlbších iracionálnych klišé aké môže jeden kriminálny seriál na vás vybaliť. Nezmyselné dedukcie cucané niekedy nie že z palca, ale z iných seriálov, žiadna pracovná hierarchia neexistuje, "všetko je dovolené" je krédo hlavného hrdinu a v piatej časti logickosť dotiahnutá do absolútnej komickosti (keď si ju pozriete a nebudete mať potrebu kričať a nadávať na tvorcov, tak je to seriál asi pre vás), totálna strata kontroly nad seriálovou realitou, len čakám kedy tu prestanú existovať fyzikálne zákony, vôbec by som už nebol prekvapený... Tvorca či tvorcovia nemajú najmenšiu predstavu o fungovaní policajnej a detektívnej práce, všetky ich znalosti z tejto oblasti pochádzajú pravdepodobne z NCIS a slovenského seriálu Profesionáli. ()

Johnny_SVK

Ach bože, prečo nemá tento seriál viac dielov. Popravde nebyť Heimdalla tak tento seriál ani nezačnem pozerať. A to by som urobil veľkú, preveľkú, obrovskú, mega-chybu na druhú, asi aj na tretiu. Už po prvej časti mi bolo jasné že to nebude tuctový seriál, tento je dosť chytrý, prefíkaný, inteligentný, napínavý ale aj krutý, drsný (dobre dosť bolo prídavných mien) a hlavne činy vrahov sú psycho, máte chuť im vlastnoručne za pomoci vlastných bicepsov vtĺcť váš názor, vašu spravodlivosť do ich chorých hláv. Janeka si rýchlo obľúbite a budete mu fandiť každým dielom viac a viac, vedľajšie postavy nie sú zas až tak vedľajšie, mávajú dosť priestoru, často pomáhajú Idrisovi. Čo viac ešte dodať, pozrite si jednu časť a sami bude chcieť vidieť všetky série. Keep ruky vo vreckách. ()

liborson

Nic extra, sice zajímavé prostředí z Londýna, herci, nicméně scénář a postup při vyšetřování je leckdy zarážející. Slabý nadprůměr. ()

RoB23

Na krimi moc nejsem, ale tenhle seriál společně s Dexterem a Sherlockem jsou naprosto špičkové záležitosti! Pro fanoušky žánru nutnost vidět. ()

Ghostcz

po prvních dvou dílech, musím uznat, že je to super. Naprosto jsem vtažen do děje. Musím dát palec nahoru! Je to jako, kdyby byl doktor House detektivem :) :) :) ()

Judhisthira

Asi těžko najít dnes charizmatičtějšího a zajímavějšího detektiva než John Luther. On je kreativní, čestný, ale také nestálý a psychicky deptaný. Tzn. ideální kolega. Ale ne už tak ideální pro diváka, který musí zkousnout fakt, že občas toho ví John až moc. Postava jakoby nakukovala do scénáře, což mě jakožto fandovi realisticky pojetých věcí není uplně tak po chuti, ale v tomto případě jsem ochoten přistoupit na hru, kterou Luther předkládá. Zde se totiž hraje především na napětí, atmosféru a pochopitelně vyšinuté vrahy(někteří jsou až památní). Velký dojem na mě dělá i kvalitní řežie, která umí místama vykouzlit krásně temný a lehce nepříjemný Londýnský feeling. Ale ve světě psychopatů a násilníku vlastně nemůžeme čekat nic pozitivního.---Po velice napínavém závěru první řady chválím. Idris Elba opět boduje---Druhá řada malinko slabší, ale pouliční raubíři se zase hodně povedli. No a ten konec byl už možná trochu přehnaný. Do tohohle by asi žádný policista/detektiv nešel. Detektiv Luther nejspíš vznikl laboratorním spojením Columba s Batmanem :-). ()

da_silva

Viděna pouze první sezona: Idris Elba je řízek a Luthera táhne, ale jinak si myslim, že tenhle seriál hodně prováhal svůj potenciál co měl. Rozjezd je výborný, ale postupně jsem měl víc a víc výhrad než abych Luthera moh zařadit mezi srdcovky, i když měl k tomu tenhle drsný a chmurný britský krimi nářez nastartováno slibně. Odsud se může vyskytnout několik spoilerů. Přátelství s geniální psychopatickou vražedkyní, která se do Luthera zamiluje, je extrémně přitažený za vlasy (a definice psychopatie je patologická neschopnost empatie a lidských citů od náklonnosti až po lásku.. a to i přesto, že je Luther težkotonážní frajer). Bad guys mají často až neuvěřiteně přesný načasování dorazit někam přesně v tom 30 vteřinovém okně, kdy to je potřeba.. No a poslední dva díly, kdy se jen tak z ničeho nic z poctivýho poldy (a co hůr, z mý nejoblíbenější postavy) stane rozpolcený hlavní záporák série, mě docela rozčílily. Celkově to vypadá, že na Luthera moc nadávám, ale to jen proto, že to je velmi dobře natočený seriál s dobrými postavami a mrazivou atmosférou a mě prostě mrzí, že to mohla být pětihvězdičková záležitost a neni. U mě tři a půl čili 70% ()

vofo

Dalsi vynikajici serial z dilny BBC. Se Sherlokem je to jeden z vrcholu serialove sezony. Paradni podivana, u ktere se tesim na dalsi dily. Idris Elba podava famozni vykon. ()

mouzi

Jedna z nejlepsich kriminalek, jake jsem zatim videl. Opakuji znovu: kriminalek, protoze tohle neni detektivka, jak tu nekteri pisi, proto nechapu srovnavani s Sherlockem apod. Perfektne jsou zde vykresleny jednotlive charaktery, vyborna atmosfera, prostredi. Dej je dynamicky a dost intenzivni, neni tu zadne hluche misto, u ktereho byste se mohli nudit. Hlavni postava je ztvarnena na vybornou. Tesim se na novou serii a zatim davam plny pocet. ()

patres86

tak a je tu koniec 3. série a čo dodať? azda len toľko, že dúfam, že týmto seriál nekončí a snáď dakedy uvidíme aj ďalšie časti aj keby to trvalo viac rokov. Postava Johna Luthera je životnou rolou Idrisa Elbu a je vidieť, že si ju u každej scény vychutnáva. 5 hviezdičiek si právom zaslúži! :) ()

VLADEK

1. série - 80%; 2. série - 85%, 3. série - 90%. Skutečně výtečné. Doporučuji všem./ 4. série - asi ta nejslabší, ale stále nadprůměr - 70%/ 5. série - pro mne velké zklamání, víc o tom nemá smysl psát - 40%. ()

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

25.03.2017

Luther vs. Enterprise

Luther vs. Enterprise

27.03.2015

Idrise Elbu možná znáte jako seriálového detektiva Luthera, už se ale objevil i v několika blockbusterech. Thor, Prometheus, Pacific Rim... to je hodně solidní resumé a často se mimochodem mluví o… (více)

Kdo vycvičí krále Artuše?

Kdo vycvičí krále Artuše?

22.07.2014

Idrise Elbu nejspíš znáte jako televizního detektiva Luthera nebo jako drsňáka Heimdalla z comicsáren Thor a Thor: Temný svět. Objevil se i v monstrózní sci-fi Pacific Rim, momentálně pak rozjímá nad… (více)

Idris Elba posílá akční pozdrav z Paříže

Idris Elba posílá akční pozdrav z Paříže

14.11.2013

Hvězda detektivního seriálu Luther a interpret nejlepšího letošního motivačního proslovu (Pacific Rim – Útok na Zemi) dostal chuť na akci ve stylu 96 hodin. Akční špionážní thriller Bastille Day měl… (více)