Pilíře Země (TV seriál)

Die Säulen der Erde

Piliere Zeme

Drama / Historický / Romantický / Thriller

Kanada / Německo / Velká Británie, 2010, 8x50 / 4x100 min

Impozantní výprava, casting, prostě veliký spektákl. Škoda, že poetika, v níž se příběh pohybuje, je do značné míry pohádková až naivní, což nevyváží ani občasné drsnosti. I tak je to ale skvělá podívaná zajímavá mimo jiné tím, že všechny postavy jsou hluboce věřící a všechno dobro (někdy téměř absolutní), stejně jako všechno zlo (stejně vyhraněné) se odehrávají v jejich hlubokém přesvědčení, že právě tak to chce Bůh.(29.4.2011)

Úvodních pár dílů mě chytlo nejen skvělou titulkovou sekvencí, ale i zajímavým námětem a skvělými herci. Výprava na úrovni hollywoodského filmu také nebyla na škodu a bylo zaděláno na další brilantní seriálový počin. Někdy v polovině mě ale přestaly bavit uměle vytvářené a stereotypní problémy se stavbou katedrály, začaly se mi zajídat soap operové vztahy mezi postavami a především jsem postrádal tu pravou středověkou atmosféru. Nějakou hmatatelnější syrovost doby, rozervanější postavy, upřímnější emoce... Nic takového jsem bohužel v Pilířích nenašel a jen smutně vzpomínám na nadějně působícího Toma Stavitele snícího o velkých stavbách v prvním díle. Je to velká škoda, protože s TÍMHLE obsazením, TÍMHLE produkčním dohledem a TAKHLE zajímavým námětem skutečně měla vzniknout vyrovnanější a silnější seriálová pecka.(5.1.2013)

Do četby Pilířů země jsem byla rafinovaně vmanipulována, ale nechalo se to, i když to nebyla žádná těžkotonážní literatura. Vlivem času, který jsem s Jackem, Alienou, Philipem a Ellen strávila, se ale stalo, že jsem si je oblíbila a přirostly mi k srdci do té míry, že seriálovému zpracování laskavě prominu značně pohublý scénář a nutné dějové redukce. Vynahrazuje mi to skvělé obsazení, které mi až vyrazilo dech, jak odráželo mou představu, a i taková "maličkost", jakou je hudba.(28.12.2010)

Knihu jsem četl, včetně volného pokračování "Na věky věků". Obě jsem přečetl jedním dechem. Byl jsem tedy zvědav, jak se podařilo tak obsáhlé románové historické dílo zfilmovat. Mohu zde vyjádřit pouze obdiv a úctu k celému filmovému štábu včetně Kena Folletta, autora románu i filmového scénáře. Nemohu ale bohužel přidělit maximální počet hodnotících hvězdiček. Vede mě k tomu fakt, že kniha samotná obsahuje velké množství postav, které čtenář poznává a zafixovává si je do své paměti postupně a pozvolna. Takže před léty, kdy jsem se začetl do knihy, v ději jsem se neztrácel. Od doby, kdy jsem knihu četl uplynulo několik let a mě se těmi léty postupně vytratily z paměti jednotlivé postavy. Když jsem založil do přehrávače první část filmu, měl jsem dost velké problémy zorientovat se v ději a postavách pro rychlý spád děje. Kniha mi dávala času více. Filmový děj, přestože (nebo možná právě proto, že ... ) se filmový scénář maximálně snaží o dokonalé zrcadlení děje psaného románu ubíhá rychlostí střely a divák, zvlášť když knihu nečetl, bude mít pravděpodobně problém s rozpoznáváním, zapamatováním mnoha stále nových postav, vyhodnocením a spojováním střípků jednotlivých dějů filmu. Já osobně, přestože jsem knihu četl, jsem tento problém měl. Dominantní postavou románu (i volného pokračování) je postava Toma stavitele. Bylo by mi přijatelnějším, kdyby příběh Toma stavitele byl touto postavou nejenom vyjádřen pouze obrazem, ale divákovi byla nabídnuta také forma doprovodného vyprávění, kdy by Tom stavitel některé obrazové scény a nové postavy přiblížil divákovi v určitých složitějších fázích filmu slovním doprovodným komentářem, např. formou mluvených vzpomínek.(13.11.2011)

Dvě překvapivé věci. Ta první je, že až do nedávné doby pro mne totálně neznámá TV Starz přichází po vynikajícím Spartacovi s dalším výtečným seriálem. A ta druhá, že je to údajně celkem věrná adaptace 1000 stránkové knihy, o které jsem taky nikdy neslyšel, přitom je na západě velmi oblíbená a ceněná. A soudě dle kvality této minisérie i podařená, takže v budoucnu si na ni snad najdu čas. Casting se povedl, kde nad všemi ční zlotřilý záporák Ian McShane a jako protipól klidní Matthew MacFayden a Rufus Sewell. Kulisy nevypadají papundeklově a soundtrack si taky přidám do sbírky, takže jsem ochoten odpustit někdy trochu méně povedené triky a někdy téměř žádné stárnutí charakterů, když se děj táhne přes desetiletí. 9/10(14.10.2010)

• - V roce 2009 vydalo britské Times výsledky ankety o nejlepší knihy za posledních 60 let. Historický román Kena Folletta „Pilíře Země“ se umístil na druhém místě. (Joges)

• - První nástin románu vznikl už v roce 1976, kniha byla vydaná až 1989, samotné napsání trvalo tři roky a tři měsíce (mr.filo)

• - Pro natočení finálových leteckých záběrů posloužila katedrála v anglickém městě Salisbury. (GeusX)