Pilíře Země (TV seriál)

Die Säulen der Erde

Piliere Zeme

Drama / Historický / Romantický / Thriller

Kanada / Německo / Velká Británie, 2010, 8x50 / 4x100 min

Trautenberg sice mojí oblíbenou pohádkovou postavou není, i tak jsem si ale Pillars of the Earth celkem užila. Teda, užila... ano, nadchla mě krásná výprava, solidní herecké výkony (některé dokonce skvělé, ovšem jeden krajně ubohý, a sice trapka Ellen), teorie stavby katedrál a intriky kam se podíváš. Potíž je v tom, že tohle všechno vystačí tak maximálně na první dva-tři díly, postupně ale neustále se opakující schéma začně trochu otravovat. Kladné postavy jsou tupé, až to bolí, zatímco záporáci mají fištróna jak Richelieu, a navzdory těmhle dvěma skutečnostem nakonec zvítězí, a to ještě tak předvídatelně, že to až nasere. Zdá se mi, že autor si nebyl tak úplně jistý, jestli chce příběh pojmout drsně ve stylu seriálů HBO (sexu, násilí a zvrhlosti se tu najde celkem dost), nebo spíš jako dobrodružnou pohádku, ve které je zlo po zásluze potrestáno a všichni žijí šťastně až do smrti. Přirovnání k poslednímu Hoodovi fakt není nijak přestřelené, ale spíš ve smyslu záporném - poslední Hood stál totiž docela za houby...(8.12.2010)

Skvost mezi historickými seriály. Nenašla bych jedinou věc, která se mi nelíbila nebo by mě nudila, ale jednu chybu to mělo - bylo to moc krátké :) A jelikož jsem vůbec nevěděla do čeho jdu, ani jsem nedýchala, když se mi na obrazovce pomalu objevovalo obsazení, které bylo velkým překvapením - Hayley Atwell, Alison Pill a můj oblíbený záporňák David Oaks.(10.12.2017)

DivX/// Obsazení 9/10 Děj 9/10 Hudba 7/10 Výprava 8/10/// +herci (především Eddie Redmayne, Hayley Atwell, Ian McShane) jejich postavy (především Maud, Philip, Tom Builder, Jack), provázanost mezi postavami, historické reálie, dobová výprava, záporné a kladné charaktery, romantika, napětí, intriky -negativa hledám dost těžko, možná by si seriál zasloužil o něco větší rozpočet, přestože nevypadá lacině, klidně bych si dal i nějaké pokračování, přestože zde bylo vše uzavřeno, choreografie bojů byla trochu slabší a bylo jich tu málo na to že se děj odehrával za občanské války, bojům tu nebyla věnována taková pozornost/// Pilíře Země jsou především velice kvalitním a dobře udělaným historickým seriálem. Vše je tu pro diváka atraktivní, možná i právě proto že se děj v některých scénách odlišuje od knižní předlohy. Tentokrát je to spíš ku prospěchu věci. Známé herce si budete vychutnávat a objevíte tu i několik nadějných nových herců. Krom toho pro spoustu z nich by to mohla být nejlepší role jejich dosavadní kariéry. Jsem rád, že jsem mohl být součástí tohoto výborného seriálu. Změnil můj pohled na stavbu katedrál a v mnohém mi ujasnil anglickou historii 12. století. A taky nakopl zájem o tento druh seriálů, takže velká spokojenost./// Celkem 84%///(25.12.2011)

Mam rád toto storočie, v ktorom sa seriál odohráva, no nepatrím medzi tých seriálových fetišistov, aby som na to "len tak" pozrel. Skutočnosť je taká, že až po dlhej dobe som sa dozvedel, že The Pillars of the Earth produkovali Ridley a Tony Scottovci a to je niečo čo ma už donútilo sa na to pozrieť. Čo sa týka samotného seriálu, tak som videl tu 4 dielnu časť a musím povedať, že ma to celkom chytilo. Postavy majú čo ponúknuť a postupne vyťahujú esa s rukávu v zaujímavom príbehu, ktorý je čo raz viac napínavejší a v závere ponúkne dobre rozuzlenie a zároveň aj krásny záver s katedralou v celej kráse. Na druhu stranu poteší aj pekná výprava, pár bitiek, ale aj známe tvare - Rufus Sewell, Ian McShane, Eddie Redmayne, Donald Sutherland, Sam Claflin či krasna Hayley Atwell. Za zmienku ešte aj stojí dobra hudba Trevora Morrisa. Serial, ktorý odporúčam. Obľúbený soundtrack: Main titles, love theme. 80% - 4*(10.11.2018)

|| Scenár: John Pielmeier; Based on The Pillars of the Earth by Ken Follett | Hudba: Trevor Morris | Produkcia: John Ryan | Distribúcia: The Movie Network, Movie Central, Starz, Sat.1 | Štúdio: Muse Entertainment Enterprises, Tandem Communications | Rozpočet: 40 miliónov $ || Scenár je pre mňa vždy najdôležitejším článkom u každého filmového alebo seriálového projektu. The Pillars of the Earth s tým nemá najmenší problém, stavia totiž na knižnú predlohu, ktorá je svojou prepletilosťou, no pritom zrozumitelnosťou dokonalým základom. Vykreslenie vtedajšej doby je priam na úrovni filmovej výpravi (dnes sa to už stáva štandardom), no vzhľadom na to, že sa nejedná o americký počin, hviezdička naviac je istá. Zaujímavé, napínavé, kanadsko-nemecko-maĎarské seriálové sústo aj pre tých náročnejších.(6.9.2011)

• Rufus Sewell

• - V roce 2009 vydalo britské Times výsledky ankety o nejlepší knihy za posledních 60 let. Historický román Kena Folletta „Pilíře Země“ se umístil na druhém místě. (Joges)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy William Hamleigh (David Oakes) znásilní Alienu (Hayley Atwell), přikáže svému kumpánovi, aby uřízl pravé ucho jejímu bratru Richardovi (Sam Claflin), aby ji přinutil mu vyhovět. Ale na začátku následující epizody je Richardovo pravé ucho netknuté s žádnými známkami po zranění. (PogoJoe)

• - Ve 4. epizodě v záběru na armády lorda Glostera a krále před bitvou u Lincolnu má jeden z rytířů královského vojska jako bojovou zástavu znak českého bílého lva se dvěma ocasy na červeném poli. Ve 12. století se však tento znak nepoužíval ještě ani v zemích koruny české. (sardakutar)