Pilíře Země

(seriál)
  • Kanada The Pillars of the Earth (více)
Trailer
Kanada / Německo / Velká Británie, (2010–2011), 7 h 9 min (Minutáž: 48–57 min)

Epizody(8)

Anglie roku 1123. Tom Stavitel (RUFUS SEWELL), povoláním kameník, sní o stavbě velkolepé katedrály. Spojence pro její realizaci nachází v ambiciozním převorovi Philipovi (MATTHEW MACFADYEN). Zatímco se Anglie po smrti krále Jindřicha I. utápí v občanské válce, začíná se v Kingsbridgi po letech příprav mohutně stavět. Zhmotnění jedné velké představy však bude trvat několik desetiletí plných intrik, vražd a válek. Bez síly lásky by však cíle nebylo nikdy dosaženo. To ona dává lidem křídla k uskutečnění snů malých i velkých. To ona pomáhá dobru zvítězit nad zlem. A právě o tomto vítězství je náš příběh.

PILÍŘE ZEMĚ, knižní bestseller Kena Folletta je již několik let na výsluní zájmu čtenářů celého světa. Nyní k vám přichází 4dílné filmové zpracování tohoto velkolepého historicko-dobrodružného eposu z produkční dílny Tonyho a Ridleye Scottových, tvůrců hitů Gladiátor a Robin Hood. (oficiální text distributora)

Trailer

elizabeth_ba

Na úvod přiznám, že mě to bavilo a bylo to fakt pěkně natočený. Ale jako vždy přidám několik připomínek. Scénář samotný asi za ně tak úplně nemůže, protože ten vycházel ze stejnojmenného románu Kena Folletta. Předlohu jsem teda nečetla a ani jsem to nikdy neměla v úmyslu, ač historické romány můžu a čím delší tím lepší (viz Merle nebo Vaňková). Přečetla jsem totiž dříve Folletův jiný román Na věky věků a stejně jako u blbého hist. filmu jsem málem umřela nudou. Konzultovala jsem s kolegy, co četli Pilíře země, zda to, co připomínkuju, byla svévolnost filmařů nebo se opírali o skutečnosti z knihy, výsledky uvidíte níže v příspěvku. Nejprve ty připomínky a chyby: 1.cesta té šlechtické dívky za milým do Francie s děckem v náručí, jen tak v pohodě pěšky až do St. Dennis... Byla v Anglii a najednou šup ve Francii – žádná loď, žádná starost o dítě nebo o sebe, jako z čeho byli a budou živi etc. 2. Nařčení z čarodějnictví ve 12. století a odsouzení upálením. (toto ale je už podle spolehlivých zdrojů chyba knihy) 3.Celá ta postava té čarodějky Ellen, přišla mi tam jako z jiného světa..., asi něco jako deus ex machina. A teď mé odpovědi na ně a komentáře k nim: Ad 1) Ta šlechtická dívka vypadala, že má jak kuráž tak i mozek v hlavě, byla vůbec taková moderní a emancipovaná (skoro jako mé oblíbené české královny vdovy Kunhuta a Rejčka), takže by si s tou cestou (asi jen) za okolností, když by měla také dostatek štěstí (aby vydělala nějaké peníze a nebyla přepadena, oloupena, znásilněna a zavražděna) dokázala poradit. Je tedy škoda, že té cestě filmaři aspoň trochu nevěnovali pozornost, kdyby přemáhala nějaké nástrahy, jistě by to bylo zajímavé a atraktivní, aspoň tu cestu lodí tam dát určitě měli, aby neměl divák pocit, že přešla z Anglie do Francie suchou nohou. Ad 2 a také 3) Podle mě se v té době ještě nezmiňovalo spojení čarodějnic s ďáblem, které ve filmu několikrát padlo. Spíš to ve mě evokuje až takové 15.-17. století. Dvanácté století bylo na Západě dost benevolentní, čarodejnictví jistě ne, pravděpodobnější by byla nějaká hereze. Vzhledem k tomu, že ta postava Ellen je líčena jako odpadlá jeptiška, by to mělo k realitě realitě blíž. Celkově i přes jistou míru (ve zdejších komentářích již zmiňované) naivity to působilo o dost brutálněji než Případy bratra Cadfaela, které jsou zhruba z téže doby (odlišnost zpracování způsobuje asi doba natočení obou seriálů) Ty mi přijdou reálnější a zamlouvají se mi o dost více, a nejen proto, že miluji historické detektivky. Na závěr ještě hodnocení mého mladšího kolegy: "Tak je to takový pohádkový středověk - rytíři, drancování, čarodejnice, zkažená církev, rodové tajemství. Templář a svatý grál tam chybí." Já k tomu dodávám ještě, že chybí, proto taky ty 4*:-)) a jedna z nich je za Rufuse Sewella a Matthewa MacFaydena (za oba dohromady) ()

Arsenal83

Z historických seriálov som si do svojej topky vybral aj tento seriál. Ono je z čoho vyberať, už len taký Rím, alebo Spartakus boli tiež skvelými kúskami, nehovoriac o nespočte ďalších iných. Ale tento mi vyhovoval absolútne vo všetkom. Len 8 častí s vyhovujúcou stopážou a skvelou gradáciou deja. Herecké výkony nadpriemerné, kto by povedal, že Redmayne to dosiahne neskôr až na oscara. Ďalší ma zaujal David Oakes, Rufus Sewell nikdy v tomto žánri nesklame, ale absolútnym vrcholom je Ian McShane v úlohe Walerana. Lepšie zahraného záporáka si ťažko predstaviť. Nakoľko je to nakrútené podľa literárnej predlohy, kniha bude pravdepodobne takisto výborná. ()

esopesokeso

Dajú sa hľadať v tomto seriále škulinky, tak ako skoro v každom filme...dej je ochudobnený a čiastočne zmenený, ako v knihe, ale tento film ma zaujal natoľko, že som si prečítal knihu... tým pádom sob bol aj rád, že je dej zmenený a ochudobný.Herecké obsadenie bolo vynikajúce, hudba takisto (nechcem kopírovať Kleopatru), ale nemôžem tomuto seriálu uprieť 5* ... mám v pláne si ho po niekoľkých rokov znovu pustiť. ()

liskam

Předlohu jsem nečetl. A přesto, (po shlédnutí prvního dílu budu pokračovat.) Z prvu velice pomalý rozjezd, hlavní postavy mě vůbec nevzaly... Z mého pohledu nemastné neslané. Ale čím se blížil konec, tím více jsem se dostával do příběhu a začínala mě přepadat zvědavost co bude dál. V tuhle chvíli dávám cca 80% uvidíme co přinesou další díly. Tak jsem shlédl první 4 díly. a už víc nedám. Nejenže mi nesedí snad všechny hlavní postavy, ale ani jim nevěřím. celý příběh je v podstatě o tom kdo je králem a kdo bude vydělávat z tržiště. Z prvotních 80% dávám 45% Dle mého seriál který nemusel být vůbec natočený.! ()

mysiak

Starz sa po nečakanom úspechu svojho Spartacusa rozhodli zainvestovať do ďalšieho seriálu..tento raz miniseriálu...a výsledok nie je zlý..tvorcovia majú napozerané historické seriály od svojho konkurenta HBO - Rím, Tudorovci, takže vedia zapracovať príbeh, majú peniaze a sú kvalitní...ale zaujatie trošku upadá po prvotnom nadšení..seriál má všetko to, čo kvalitná produkcia má mať..dobré obsadenie, kulisy, kostýmy, ale téma trošku upadá do pozadia...hodnotenie po 2 dieloch zo 6 ()

• První nástin románu vznikl už v roce 1976, kniha byla vydaná až 1989, samotné napsání trvalo tři roky a tři měsíce (mr.filo)
  • V příběhu vystupuje Francis (David Bark-Jones), ale toto jméno v té době neexistovalo. Prvním nositelem jména „Franciscus“ nebo „Francesco“ byl totiž sv. František z Assisi, původním jménem Jan Bernardone. V jeho případě šlo o přezdívku s významem „Francouzek“, Františkova matka totiž byla z Francie a malý Jan přitahoval pozornost tím, že v mládí upřednostňoval francouzštinu před místním dialektem umbrijštiny. Sv. František byl už za svého života velmi populární a po jeho smrti se stalo jeho jméno/přezdívka oblíbeným, nicméně platí, že sv. František žil více než tři generace po době, kdy se odehrává děj tohoto seriálu. (Verbudrak)
  • Během celé série jsou Stephen (Tony Curran) i Maud (Alison Pill) titulováni jako "Majesty". Angličtí králové a královny ale tento titul neužívali až do poloviny 16. století, tedy téměř 400 let poté, kdy se odehrával příběh tohoto seriálu. (PogoJoe)

Související novinky

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj

13.08.2012

Skromný český televizní píseček se dočká zanedlouho dalšího boje o sledovanost, především na poli komerčních seriálů. Dvě nejsilnější komerční televize vsadily na školní prostředí (TV Nova seriálem… (více)

Po Spartakovi dorazí Marco Polo

Po Spartakovi dorazí Marco Polo

17.01.2012

Americká kabelová stanice Starz na televizním trhu výrazně zabodovala s masakrálním seriálem Spartakus (druhá regulérní série s podtitulem Vengeance startuje 27. ledna). Dařilo se jí i s Pilíři Země… (více)

Bratři Scottové zboří Pompeje

Bratři Scottové zboří Pompeje

05.04.2011

Historické a fantasy eposy se definitivně stěhují do televize. HBO včera vyvolalo nadšení prezentací první čtvrthodiny z Game of Thrones, dnes tu máme další velkolepý televizní projekt. Pompeii bude… (více)

Ridley Scott nechá vyhrát fašisty

Ridley Scott nechá vyhrát fašisty

11.10.2010

Zatímco probíhá boj o dvoudílný prolog k Vetřelci (studio 20th Century Fox chce přístupnost PG-13 a rozumný rozpočet, Scott trvá na tvrdém R-ku a rozpočtu 250 miliónů pro oba filmy... a chce si… (více)