Pilíře Země (TV seriál)

Die Säulen der Erde

Piliere Zeme

Drama / Historický / Romantický / Thriller

Kanada / Německo / Velká Británie, 2010, 8x50 / 4x100 min

Ranný stredovek na ostrovoch bol taký odlišný od nášho kontinentálneho. Príbeh bol pútavý a plynulý, gradoval z minúty na minútu. Režisér mohol klásť trochu väčší dôraz na prekrásnu stredovekú krajinu Devonu a nie len na politické zámery vtedajšej doby.(3.1.2011)

"Nech je ti odpustená každá preliata krv, ktorú si kedy prelial a pre cirkev preleješ!" Takže i u sektárov pracuje na plné obrátky mužská ješitnosť. I tam si porovnávajú, kto má väčšiu... katedrálu. I keď ich majú tak maximálne na vystavovanie. Po odhalení, že niekto má tú katedrálu o pár cenťákov predsa len väčšiu, prichádza náhla kompenzácia v budovaní si kariéry, aby som to tomu parchantovi dal poriadne vyžrať. A pôjdem i cez mŕtvoly! Toto ma fakt prikovalo na 6 a pol hodiny pred obrazovku! Skvost, ktorý nejednému fanúšikovi historických jatiek (i keď ich tam veľa nie je) navodí nejeden mokrý sen!(5.3.2013)

Knížku Pilíře Země od Kena Folletta jsem četl a musím říct, že některé scény jakoby z knížky vypadly. Jsou tam ale i pasáže, které v seriálu nejsou. Seriál Pilíře Země, rozdělený do sedmi částí, působí kompexně a i když se tam hodně skáče mezi roky, dává to smysl. Příběh začíná potopením Bílé lodi a pak pokračuje několik desítek let, až do doby, kdy se stavba katedrály blíží ke konci. A právě katedrála je největším motivem celého příběhu. Krásně je vidět, jak dokáže být život v Anglii 12. století krutý. Když se prostě něco sere, tak pořádně. Na mě to působilo hodně velkolepě, a někdy jsem si myslel, že by se za takovou výpravu nemuseli stydět ani u HBO. Protože výprava, to je něco úžasného, dokonale propracovaná. A navíc ten středověk byl přímo cítit, všechno to prostředí, oblečení, všechno působílo až neskutečně reálně. Intro a hudba k němu byly jedny z nejlepších, co jsem kdy viděl u seriálů. Je tady prostě znát, že za tím stojí pánové Ridley a Tony Scottové a musím je pochválit, protože mě tímto dílem vyrazili dech. Volba herců byla také trefná. Eddie Redmayne a Ian McShane přímo zářili, ale to ještě spousta herců. Prostě bomba se vším všudy ze středověku, a toto já můžu. P.S: Vzory katedrály v Kingsbridge se staly anglické katedrály Saint Mary a St. Andrew. Kniha - 5*, Seriál - 5*.(19.10.2010)

Nádhera! Rovnako ako postava Toma staviteľa i ja pracujem v stavebníctve a katedrály a podobné veľkolepé stavby som vždy obdivoval. Tento pre mňa nesmierne zaujímavý seriál, v sebe zlučuje všetko, čo mám na historických filmoch rád. Historický film, to nemusí vždy znamenať iba rytier na koni a krvavé bitvy, aj keď ich tu pár bude. Hlavnými témami sú zrada, láska, priateľstvo a to všetko sa odohráva okolo hlavného motívu- stavby katedrály. Dávna minulosť tu dýcha z každého políčka filmu. Ožívajú trhy a obchody, v krčmách sa pije a tancuje, remeselníci robia na katedrále skvelú prácu a svine na čele s biskupom, ktorých je tu požehnane, sú pripravení bez váhania zradiť i zabiť. Na jednej strane nenávidím vypočítavosť a pretvárku predstavovanú biskupom a na druhej strane som vždy obdivoval skutočnú a nefalšovanú skromnosť a pokoru akú vystihol M. MacFadyen ako prior Filip. Už je to dávno, čo som niekomu tak z duše prial zdochnúť... Tou nezabudnuteľnou sviňou je biskup v podaní fantastického I. McShanea, ktorého som v ničom lepšom nevidel a myslím, že ani neuvidím. Hajzel na pohľadanie, zloduch ako z najhoršieho sna a pritom ani na jediný raz nezvýšil hlas!... To svinstvo mu išlo z očí i jeho "kresťansky" vyrovnaného vnútra. Trošku ma zamrzela priskorá smrť Toma staviteľa, ale na druhej strane jeho gesto rukou tesne pred smrťou - akože uhni, chcem ešte naposledy vidieť, čo som postavil, na mňa maximálne zapôsobilo. Nemám rád príliš rozvláčne seriály. Tých 8-10 dielov je tak akurát a toto je vážne pecka. 100%.(17.1.2012)

Čistá středověká lahůdka, při níž se mé zhýčkané chuťové buňky libě rozezvučejí a kritické pilíře doslova otřásají v základech.(24.10.2011)

• David Oakes

• - Autor knižní předlohy Ken Follett se v seriálu mihl v roličce obchodníka, který řekl Jackovi (Eddie Redmayne) o jeho otci. (PogoJoe)

• - Během celé série jsou Stephen (Tony Curran) i Maud (Alison Pill) titulováni jako "Majesty". Angličtí králové a královny ale tento titul neužívali až do poloviny 16. století, tedy téměř 400 let poté, kdy se odehrával příběh tohoto seriálu. (PogoJoe)

• - Ve 4. epizodě v záběru na armády lorda Glostera a krále před bitvou u Lincolnu má jeden z rytířů královského vojska jako bojovou zástavu znak českého bílého lva se dvěma ocasy na červeném poli. Ve 12. století se však tento znak nepoužíval ještě ani v zemích koruny české. (sardakutar)