Pilíře Země (TV seriál)

• Německo

Die Säulen der Erde

Piliere Zeme

Drama / Historický / Romantický / Thriller

Kanada / Německo / Velká Británie, 2010–2011, 7 h 9 min (Minutáž: 48–57 min)

Když loni o vánoční návštěvě maminčin TV ovladač přibrzdil na čemsi s dost děsným názvem slibujícím béčkovou fantasy, raději jsem se zdvořile začetla do svátečního vydání Ženy a život. Ne na dlouho... Tahle série je totiž pecka jako blázen! Zaháčkuje si vás a pak vám před očima vytváří poutavý útvar na pomezí telenovely ze života stavitelů katedrál, hnusných lenních pánů a dam, mikrohistorické sondy do 11. století, čarodějnické zkazky a strhujícího dramatu lásek, nenávistí, inspirací a brutality. Každý si tu může najít to své. Mě tedy Pilíře zcela uchvátily, mé srdce si postupně získali Tom i Jack - a děsně, děsně mě štvalo, že poslední díl tak neuspokojivě přelétl období, které klidně mohlo vydat na další 4 díly :)!(3.4.2012)

Dajú sa hľadať v tomto seriále škulinky, tak ako skoro v každom filme...dej je ochudobnený a čiastočne zmenený, ako v knihe, ale tento film ma zaujal natoľko, že som si prečítal knihu... tým pádom sob bol aj rád, že je dej zmenený a ochudobný.Herecké obsadenie bolo vynikajúce, hudba takisto (nechcem kopírovať Kleopatru), ale nemôžem tomuto seriálu uprieť 5* ... mám v pláne si ho po niekoľkých rokov znovu pustiť.(27.7.2012)

Nemůžu si pomoct, ale tohle je slaboučký odvar Hry o trůny (ano, vím, že GoT bylo natočeno později). Když odbydu tuto neodbytnou myšlenku a přestanu srovnávat, musím uznat, že Pilíře Země nejsou vůbec k zahození. Nejsem unešena, ale ledco se mi líbí a ledaco se mi líbí moc. Pan Darcy jako mnich? Zajímavé. Při každé zmínce o "Tomu staviteli" jsem se nemohla zbavit představy "Bořka stavitele". A Jack se už už mohl stát mojí oblíbenou postavou, ale moc brzo si začal být jistý sám sebou. Dobrá podívaná, naděje ale vkládám v knižní předlohu.(21.2.2012)

Zdaleka ne tak dokonalé jako Řím. Na druhou stranu byl Řím také o něčem jinem a z jiné doby. S vykresleném postav se poměrně spěchá, což je výsledek klasického kopírování knih. Co ale ztrácejí Pilíře na Římu, tak si vynahrazují opulentními záběry na hrady a stavby, efekty a skvlým úvodem, který krásně připraví na středověkou podívanou. Rozhodně stojí za vidění, přestože se z toho klasika pravděpodobně nevyklube.(30.9.2010)

Musím přiznat, že tento seriál mě nejen velice zaujal, ale doslova přikoval k obrazovce. Všech osm epizod jsem hravě zvládl do dvou dnů. Nesmírně mě potěšilo, že tento seriál si nehraje na nekonečnou telenovelu. Má začátek a svižně směřuje až do úplného konce. S postavami prožijete celý jeden život a podíváte se do samotného středověku. Konkrétně do začínající architektonické éry, která později vejde ve známost, jako Gothika. Samo stavitelství je zde podáváno tak dobrodružně a krásně, že tuto profesi budete s plnou náležitostí obdivovat. Hrdinům maximálně fandit a záporáky nenávidět. Velice mě zde potěšilo herecké obsazení. Zvláště pak Eddie Redmayne, kterého si pamatuji v též mnou chváleném historickém filmu: Černá smrt. Nebo David Oakes, jenž zazářil jako Rodrigo Borgia v kanadském seriálu Borgiové. Chválit herce bych ale mohl i nadále. Stejně tak mou duši zahřála jména producentů, bratrů Scottových. Zvláště Tonny Scott, pro něhož to možná byla poslední spolupráce s jeho bratrem, než 19.8.2012 zemřel. Speciální efekty jsou na seriál působivé a srovnal bych je s těmi, které je možno vidět ve Hře o trůny. Stejně tak můžu porovnávat v míře intrik. Prostě, doporučuji všem, kteří mají podobné seriály rádi. Mě úsměv na tváři po jeho zhlédnutí rozhodně nemizí. 90%(18.1.2014)

• - Po filme Ucho ihly (1981) ide o druhú adaptáciu diela autora Kena Folleta, v ktorej sa predstavil Donald Sutherland (Bartolomej). (misterz)

• - Ve 4. epizodě v záběru na armády lorda Glostera a krále před bitvou u Lincolnu má jeden z rytířů královského vojska jako bojovou zástavu znak českého bílého lva se dvěma ocasy na červeném poli. Ve 12. století se však tento znak nepoužíval ještě ani v zemích koruny české. (sardakutar)

• - Vizuální efekty má na svědomí pražské postprodukční studio UPP. (mr.filo)