Pilíře Země (TV seriál)

Die Säulen der Erde

Piliere Zeme

Drama / Historický / Romantický / Thriller

Kanada / Německo / Velká Británie, 2010, 8x50 / 4x100 min

Good God! Tuhle esenci středověku se všemi jeho dobovými znaky - hrady, rytíři, bitvy, bláto, špína, smrt, intriky a všeobjímající (a všehoschopná) církev - jsem si nesmírně užil. Narozdíl od jiných seriálů (či spíše minisérií), které jsem v poslední době viděl, mě tenhle chytil hned od prvního dílu a vyplivl až po dalších sedmi, které jsem nadšeně zhltnul téměř najednou. To co se mi nejvíc líbilo na skvělé Hře o trůny, totiž poutavý příběh se spoustou intrik, zvratů a výborně vykreslenými postavami, je tady naplněno v podobné míře (i když je pravda, že Hra o trůny je přeci jenom příběhově vrstevnatější a epičtější). [Spoiler] Pravda, finále bylo trochu přeslazené... ale když já jsem si už od prvního dílu tak strašně přál, aby ten slizkej biskup a neméně odpornej zrádcovskej synáček shnili v pekle! [konec spoileru] To je právě ono - postavy jsou (stejně jako ve vzpomínaném Game of Thrones) tak skvěle napsané a zahrané, že Iana McShanea budu už asi navěky nenávidět :-). Naopak kladní hrdinové byli nadmíru sympatičtí (Jack, Tom Builder, Philip, Aliena - ta obzvášť :-), takže jsem jim fandil až do konce a tajil dech v momentech, kdy to měli nahnuté. A navíc, jako eso v rukávu, je tu ústřední motiv - stavba katedrály, která je jedním slovem úžasná a hrozně mě bavilo pozorovat, jak se celá stavba vyvíjela. Vlastně výprava je celkově na televizní poměry dost rozmáchlá a prachy, které mj. bří Scottové sehnali, jsou vidět. Zkrátka Pilíře země hodnotím jako jedno z nejlepších přiblížení středověku divákovi prostřednictvím pohyblivých obrázků. Už teď se těším na Svět bez konce. EDIT 10.3.2012: Tak mi to nedalo a musel jsem si koupit více než tisíci-stránkovou knižní předlohu v originálním znění, kterou se teď budu prokousávat. Jsem zvědav, co všechno se do televizního zpracování nevešlo..(25.11.2011)

Najviac seriálu škodí, že je zostrihaný do 8 častí, pričom z neho srší až príliš veľa dejovo posplietaných motívov a postáv na to, aby mal takú krátku dĺžku. Nečítala som knižnú predlohu, ale že sú jednotlivé línie dosť zjavne obsahovo zosekané, robí tvorcom zlú vizitku. Je to vizuálne strhujúce, krvavé bitky občas zbytočne samoúčelné (akoby si tvorcovia mysleli, že zbytočnou brutalitou nahradia zmysluplný scenár) a najmä nepríjemne skratkovité a hollywoodsky popcornové. Chýba tomu určitá kolosálnosť, epický drajv a emócie, ktoré by mi umožnili naplno sympatizovať s konkrétnymi postavami.(30.1.2013)

Ať to přetřásám, jak to přetřásám, nemůžu než dát plný počet. Uvědomuju si, že to je v podstatě historická telenovela, jenže i to je při současném srabu velmi příjemná změna. Mám středověk rád, v historickém filmu si domyslím vše co potřebuju, aby mi to fungovalo. Kritikem tedy asi dobrým nebudu. Jsem vděčný za pěkné obrázky, nástin doby, snahu o vykreslení politického pozadí. Příběh samotný mne při tom nesmí rušit. Pokud je ovšem příběh kvalitní, tím líp. Tady je to tak na 60%. Story trošku kulhá. Herci jsou ale málo známí a skvělí. Dobrý casting, dobrá režie, výborný obraz i zvuk, podívaná jak má být, zhltl jsem seriál za dva večery. Historická data jsem dostudoval, jsem zas o něco chytřejší...Jen víc takových telenovel...90%(2.4.2012)

Dobrý scenár. Ten Follet má niečo do seba. (mimochodom kniha je ešte pútavejšia, (kto na ňu nemá, dá sa vygoogliť a stiahnuť v podobe word docu :) ) Pekný príbeh chrámu, ľudí okolo jeho stavby so zaujímavým tajomstvom, skoro rozprávka pre dospelých osadená do dejinných udalostí. Mal som dojem ze aj anglickí herci si to pri natáčaní užili aj preto je ten film u mňa lepší ako na tri body.(28.3.2013)

Filmový druh zpracování, zajímavé postavy, ale až moc zašmodrchanosti a propletení. Tento seriál mě ovšem bavil, dokázal zaplnit pár všedních nocí když nebylo do čeho "píchnout". Některé epizody jsou průměrné, jiné zase až geniální, škoda, že se neudržela určitá stejnost kvality dílů, zvlášť když jich je jen osm, občas to sice působí až naivně a děj je přeskakován o roky během jedné vteřiny, ale mezi seriály rozhodně nadprůměr. 70%(12.2.2011)

• David Oakes

• - Spoiler: Ve scéně, kdy William Hamleigh (David Oakes) znásilní Alienu (Hayley Atwell), přikáže svému kumpánovi, aby uřízl pravé ucho jejímu bratru Richardovi (Sam Claflin), aby ji přinutil mu vyhovět. Ale na začátku následující epizody je Richardovo pravé ucho netknuté s žádnými známkami po zranění. (PogoJoe)

• - Autor knižní předlohy Ken Follett se v seriálu mihl v roličce obchodníka, který řekl Jackovi (Eddie Redmayne) o jeho otci. (PogoJoe)

• - V roce 2009 vydalo britské Times výsledky ankety o nejlepší knihy za posledních 60 let. Historický román Kena Folletta „Pilíře Země“ se umístil na druhém místě. (Joges)