Pilíře Země (TV seriál)

Die Säulen der Erde

Piliere Zeme

Drama / Historický / Romantický / Thriller

Kanada / Německo / Velká Británie, 2010, 8x50 / 4x100 min

Musím přiznat, že tento seriál mě nejen velice zaujal, ale doslova přikoval k obrazovce. Všech osm epizod jsem hravě zvládl do dvou dnů. Nesmírně mě potěšilo, že tento seriál si nehraje na nekonečnou telenovelu. Má začátek a svižně směřuje až do úplného konce. S postavami prožijete celý jeden život a podíváte se do samotného středověku. Konkrétně do začínající architektonické éry, která později vejde ve známost, jako Gothika. Samo stavitelství je zde podáváno tak dobrodružně a krásně, že tuto profesi budete s plnou náležitostí obdivovat. Hrdinům maximálně fandit a záporáky nenávidět. Velice mě zde potěšilo herecké obsazení. Zvláště pak Eddie Redmayne, kterého si pamatuji v též mnou chváleném historickém filmu: Černá smrt. Nebo David Oakes, jenž zazářil jako Rodrigo Borgia v kanadském seriálu Borgiové. Chválit herce bych ale mohl i nadále. Stejně tak mou duši zahřála jména producentů, bratrů Scottových. Zvláště Tonny Scott, pro něhož to možná byla poslední spolupráce s jeho bratrem, než 19.8.2012 zemřel. Speciální efekty jsou na seriál působivé a srovnal bych je s těmi, které je možno vidět ve Hře o trůny. Stejně tak můžu porovnávat v míře intrik. Prostě, doporučuji všem, kteří mají podobné seriály rádi. Mě úsměv na tváři po jeho zhlédnutí rozhodně nemizí. 90%(18.1.2014)

Moderně natočený seriál s velkolepou výpravou, který nás zavede do středověké Anglie dvanáctého století, což je dle mého názoru ta z nejlepších částí středověku. Snímek sice nedosahuje monstróznosti velkofilmů 20 Century fox ale na HBO je to více než nadstandart, který je skutečně na velmi vysoké úrovni. Přiznám se, že u Jindy Tudora a jeho neustálých peripetií s manželkami :-) jsem občas i zívl, ale tady je tempo skutečně strhující a ať jsem díly sledoval v jakoukoliv noční hodinu, často již unaven, děj mne naprosto vzpružil a udržel moji pozornost až do konce. Dalším podstatně odlišným znakem od podobných avšak starších snímků je modernější pojetí zpracování a tak zde rozhodně není nouze o nahotu a zejména všudypřítomné násilí, které toto období provázelo. Cákance krve při vraždění či bitkách jsou zde naprosto běžným jevem, což neodsuzuji. Ono dostat obouručákem nebo útočnou sekerou přes obličej, asi by to také nebylo jen s výkřikem auvajs...Zkrátka se snímek snaží co nejvíce přiblížit realitě. Úvodním motivem je samozřejmě stavba katedrály a já se skutečně divil jak moc je osud této stavby podobný s naším (avšak o několik století později postaveným a s jiným typem klenby) Vladislavským sálem. Zkrátka lidská snaha experimentovat a zjišťovat rozklad sil zprvu často vedla k zřícení nejednoho stropu či klenby... Divák zde mimoděk i sleduje jak vlastně dělníci a kameníci dávali dohromady gotická monstra, která se dochovala až do dnešních časů...Kolem hlavní osy příběhu sledujeme boj o trůn a na tomto konfliktu se pak přiživující šlechtu i církev. Jelikož osud se obracel tu na tu či na onu stranu je celkem zajímavé sledovat jak ten který rod či hodnostář se se situací vypořádával. Našli se i tací, kteří profitovali ať už byl u vlády ten či onen, resp. ona. Řada hitoriků zde jistě napadne příběh, že to takhle přesně nebylo... Jistě, je to taková modernější pohádka pro dospělé. I já sám jsem občas nevěřil svým očím, když divoženka pomočila a zranila záměrně biskupa před třiceti mnichy, či v kapli proklela svatebčany což dotvrdila uříznutím hlavy živé slepice... Lid by ji jistě šoupnul na hranici či katu ani by se nahvízdlo... Tady si však běhá vesele dál... jsou tam však i takové perly jako odseknutí hlavy hlavy mečem v boji, avšak zasažený rytíř měl kroužkovou košili i s kapucí...Ta neodolala bodným ranám, ale sečné zvládla pokrýt (samozřejmě se zlomeninami a pohmožděninami)..Tady mu však hlava odletí brnění nebrnění....Poslední závěrečný díl (viděl jsem 4 dílovou verzi) je asi nejhorší a nejpohádkovější jak všechno do sebe dobře zapadne....Ohledně stavby samotné zde lze také něco nalézt ale proč to dělat? Berme to zkrátka jako příběh z dávných dob. U mně je to na 4 hvězdy ale jen tak tak. * * * *(4.12.2011)

Telenoveloidní pohádka s historickým nádechem. 1) Kouká se na to pěkně. Příjemně vyhlížející herci i herky, pěkné výkony, pořád se něco děje a katedrála úspěšně roste. Pár historických anachronismů (typ klenby, zlaté mince, tituly) dojem nekazí. Už už to vypadalo na čtyři hvězdičky, ale zkazil to konec, který vypadá, jako by ho točil Barrandov v roce 1951. 2) Zaujal mě svým hereckým projevem 68letý Ian McShane (zloradný biskup Waleran Bigod) a dále pak pěkní 28letý Eddie Redmayne (Jack), 27letý David Oakes (rytíř William Hamleigh) a 29letý Liam Garrigan (stavitelův syn Alfred).(13.8.2015)

Mixed feelings. Pozoruhodné, veľkolepé, brutálne naturalistické. Aj pútavé. Ohromná produkcia, aj pod Scottovou značnou. Som zvedavá na zákulisie, čo všetko museli vykonať pre výrobu tejto mini série. Nápad sa mi veľmi pozdáva, predlohu nepoznám, oceňujem odvahu pustiť sa do toľkého neznáma. Stredovek pútavo pre dnešné publikum? To preto všade tá striekajúca krv a nahé ženy? Pre mňa najväčšie mínus. Strašné násilie. Skutočne sa natoľko posunula hranica znesiteľnosti bežného diváka, že ho už nezaujme nič iné než takéto diabolstvá?(nič iné mi na um neprišlo, na to sa nedá pozerať!)___ Čo oceňujem je zaujímavá podívaná kvôli veľkosti všetkého. Celé prostredie prechádza pozoruhodnými zmenami. Pozorovať to je fascinujúce. Neskutočne. Aj vďaka seriálu si opäť uvedomujem drobnosti, kt. mi neprišli úplne zrejmé. Ohľadne mestských privilégií, plynutie času v tej dobe, nerýchly progres prác... Odhalením toho si ma veľmi získali. Mám rada, ak mi filmári sprostredkujú detailnejší náhľad na doby minulé, kt. som si dovtedy neuvedomovala a predsa som o nich vedela. __ Získalo si ma aj obsadenie. Vyhranené postavy dobre predstavené. A väčšinou si v nich herci našli niečo, čím ich spravili aj trošku sympatické. I keď cítim podivnú snahu ukázať nám, že postavy sami so sebou bojovali, dobro a zlo. Celkovo. Zážitok. Výpravné, mohutné, krásne stredoveké /väčšinou náladou deja a stavbami, nie Alieninými investičnými špekuláciami a trochu komixovými titulkami ale s podmaňujúcou hudbou/ škoda príliš brutálne, herci veľmi sympatický a pre mňa pohľadní.. Zážitok.(13.11.2010)

Zdaleka ne tak dokonalé jako Řím. Na druhou stranu byl Řím také o něčem jinem a z jiné doby. S vykresleném postav se poměrně spěchá, což je výsledek klasického kopírování knih. Co ale ztrácejí Pilíře na Římu, tak si vynahrazují opulentními záběry na hrady a stavby, efekty a skvlým úvodem, který krásně připraví na středověkou podívanou. Rozhodně stojí za vidění, přestože se z toho klasika pravděpodobně nevyklube.(30.9.2010)

• - Pro natočení finálových leteckých záběrů posloužila katedrála v anglickém městě Salisbury. (GeusX)

• - V roce 2009 vydalo britské Times výsledky ankety o nejlepší knihy za posledních 60 let. Historický román Kena Folletta „Pilíře Země“ se umístil na druhém místě. (Joges)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy William Hamleigh (David Oakes) znásilní Alienu (Hayley Atwell), přikáže svému kumpánovi, aby uřízl pravé ucho jejímu bratru Richardovi (Sam Claflin), aby ji přinutil mu vyhovět. Ale na začátku následující epizody je Richardovo pravé ucho netknuté s žádnými známkami po zranění. (PogoJoe)