Pilíře Země (TV seriál)

Die Säulen der Erde

Piliere Zeme

Drama / Historický / Romantický / Thriller

Kanada / Německo / Velká Británie, 2010, 8x50 / 4x100 min

Knížku Pilíře Země od Kena Folletta jsem četl a musím říct, že některé scény jakoby z knížky vypadly. Jsou tam ale i pasáže, které v seriálu nejsou. Seriál Pilíře Země, rozdělený do sedmi částí, působí kompexně a i když se tam hodně skáče mezi roky, dává to smysl. Příběh začíná potopením Bílé lodi a pak pokračuje několik desítek let, až do doby, kdy se stavba katedrály blíží ke konci. A právě katedrála je největším motivem celého příběhu. Krásně je vidět, jak dokáže být život v Anglii 12. století krutý. Když se prostě něco sere, tak pořádně. Na mě to působilo hodně velkolepě, a někdy jsem si myslel, že by se za takovou výpravu nemuseli stydět ani u HBO. Protože výprava, to je něco úžasného, dokonale propracovaná. A navíc ten středověk byl přímo cítit, všechno to prostředí, oblečení, všechno působílo až neskutečně reálně. Intro a hudba k němu byly jedny z nejlepších, co jsem kdy viděl u seriálů. Je tady prostě znát, že za tím stojí pánové Ridley a Tony Scottové a musím je pochválit, protože mě tímto dílem vyrazili dech. Volba herců byla také trefná. Eddie Redmayne a Ian McShane přímo zářili, ale to ještě spousta herců. Prostě bomba se vším všudy ze středověku, a toto já můžu. P.S: Vzory katedrály v Kingsbridge se staly anglické katedrály Saint Mary a St. Andrew. Kniha - 5*, Seriál - 5*.(19.10.2010)

• liskam

Předlohu jsem nečetl. A přesto, (po shlédnutí prvního dílu budu pokračovat.) Z prvu velice pomalý rozjezd, hlavní postavy mě vůbec nevzaly... Z mého pohledu nemastné neslané. Ale čím se blížil konec, tím více jsem se dostával do příběhu a začínala mě přepadat zvědavost co bude dál. V tuhle chvíli dávám cca 80% uvidíme co přinesou další díly. Tak jsem shlédl první 4 díly. a už víc nedám. Nejenže mi nesedí snad všechny hlavní postavy, ale ani jim nevěřím. celý příběh je v podstatě o tom kdo je králem a kdo bude vydělávat z tržiště. Z prvotních 80% dávám 45% Dle mého seriál který nemusel být vůbec natočený.!(11.8.2012)

Starz sa po nečakanom úspechu svojho Spartacusa rozhodli zainvestovať do ďalšieho seriálu..tento raz miniseriálu...a výsledok nie je zlý..tvorcovia majú napozerané historické seriály od svojho konkurenta HBO - Rím, Tudorovci, takže vedia zapracovať príbeh, majú peniaze a sú kvalitní...ale zaujatie trošku upadá po prvotnom nadšení..seriál má všetko to, čo kvalitná produkcia má mať..dobré obsadenie, kulisy, kostýmy, ale téma trošku upadá do pozadia...hodnotenie po 2 dieloch zo 6(27.7.2010)

Dobrý seriál s výbornou výpravou, neurazí, nenudí a pokud stejně jako já neznáte předlohu, užijete si ho nejspíš i tak. Po první epizodě jsem hodnotil 4 * , po shlédnutí celého seriálu jsme musel jednu * ubrat - těch osudových zvratů a náhod (a také vyložených logických lapsů a za vlasy přitažených scén - viz bleskový a zcela hladký porod pod zřícenou klenbou) bylo na mne už přece jen trochu moc. V tom se zcela shoduji s kolegou flankerem, stejně jako v tom, že - přitom jak svévolně se tu zachází s některými historickými fakty a dobro vítězí nad zlem až příliš hladce - "Pilíře země" jsou spíš než historickým příběhem pohádkou - ovšem takovou, na jakou se vždycky rád podívám.(16.12.2012)

Dříve pro mně poměrně neznámá televize Starz se po skvělém Spartakusovi opět vytáhla. Vzhledem k tomu, že se jedná o tv zpracování, je to našlapaný miniseriál ze středověku protkaný intrikami, církvi, stavbami a také bitvami. To hlavní, co mě zaujalo bylo to, že zde není žádný Vilém Tell, Robin Hood apod., ale kupříkladu Tom Builder, který umí především stavět. Všechny postavy jsou, dá se říct, na své úrovni a mají jenom pocit moci. Příběh se zaměřil na stavbu katedrály, co bylo nutno obětovat a že na každého jednou dojde. Herci se tady sešli dost charakterní, charismatičtí, ať už jde o Rufuse Sewella, kterému historické filmy svědčí, nebo také good guy Matthew MacFadyen, bad guy Ian McShane a další. Oproti knižnímu bestselleru se sice nestihne zacházet až tak do detailu, ale hodnocení mi to nijak neovlivní. Příjemné osmi hodinové ponoření do středověké doby. Konec potěšil.(24.10.2010)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy William Hamleigh (David Oakes) znásilní Alienu (Hayley Atwell), přikáže svému kumpánovi, aby uřízl pravé ucho jejímu bratru Richardovi (Sam Claflin), aby ji přinutil mu vyhovět. Ale na začátku následující epizody je Richardovo pravé ucho netknuté s žádnými známkami po zranění. (PogoJoe)

• - Pro natočení finálových leteckých záběrů posloužila katedrála v anglickém městě Salisbury. (GeusX)

• - Vizuální efekty má na svědomí pražské postprodukční studio UPP. (mr.filo)