Epizody(8)

Anglie roku 1123. Tom Stavitel (RUFUS SEWELL), povoláním kameník, sní o stavbě velkolepé katedrály. Spojence pro její realizaci nachází v ambiciozním převorovi Philipovi (MATTHEW MACFADYEN). Zatímco se Anglie po smrti krále Jindřicha I. utápí v občanské válce, začíná se v Kingsbridgi po letech příprav mohutně stavět. Zhmotnění jedné velké představy však bude trvat několik desetiletí plných intrik, vražd a válek. Bez síly lásky by však cíle nebylo nikdy dosaženo. To ona dává lidem křídla k uskutečnění snů malých i velkých. To ona pomáhá dobru zvítězit nad zlem. A právě o tomto vítězství je náš příběh.

PILÍŘE ZEMĚ, knižní bestseller Kena Folletta je již několik let na výsluní zájmu čtenářů celého světa. Nyní k vám přichází 4dílné filmové zpracování tohoto velkolepého historicko-dobrodružného eposu z produkční dílny Tonyho a Ridleye Scottových, tvůrců hitů Gladiátor a Robin Hood. (oficiální text distributora)

kleopatra

Do četby Pilířů země jsem byla rafinovaně vmanipulována, ale nechalo se to, i když to nebyla žádná těžkotonážní literatura. Vlivem času, který jsem s Jackem, Alienou, Philipem a Ellen strávila, se ale stalo, že jsem si je oblíbila a přirostly mi k srdci do té míry, že seriálovému zpracování laskavě prominu značně pohublý scénář a nutné dějové redukce. Vynahrazuje mi to skvělé obsazení, které mi až vyrazilo dech, jak odráželo mou představu, a i taková "maličkost", jakou je hudba. ()

verbal

Tak to bych v životě neřekl, že mě bude bavit kniha o tom, jak banda středověkých socek staví kudlankám Imobiliář!. Skotí bratři narvali v rozmáchlé produkci tisíc stran do osmi hodin, proto nejdřív čtěte a pak střílejte! Jinak místy nebudete vědět, která bije. Jen jsem si nevšiml, že by se autor předlohy někde zmínil, že hlavní hrdina má být slizký jeliman s plastikou obličeje. Ten týpek snad o tři strupy prohrál casting na Noční můru! ()

Cervenak

Výprava, za ktorú by sa nemusel hanbiť ani Ridleyho celovečerák (porovnateľná s Robinom Hoodom), vynikajúco posplietaný príbeh, kvalitné obsadenie a skvostná hudba. No napriek mnohým silným momentom zostal napokon dojem istej sterilnosti a nedostatku niečoho (emočne silná scéna, mimoriadny herecký výkon), čo by seriál vytiahlo nad priemer. Určite stojí za pozretie, no šanca na zaradenie medzi televízne historické veľdiela typu Ja, Claudius, Marco Polo či Rím zostala do značnej miery nevyužitá. ()

JFL

Absurdně přepjatý soap-operový midcult, u něhož je nejpozoruhodnější, jak dokáže blafovat výpravnost přemírou účelně rámovaných polocelků a hrstky CGI došperkovaných záběrů. Tedy to vlastně není pravda. Nejpozoruhodnější je spíš zdejší směšná míra naivity a pompézně trivializující pohled na středověk, který si dobu striktně kastovního uspořádání společnosti i absolutní diktatury církve a vládnoucích vrstev přetváří podle demokratických ideálů současnosti. ()

Fr

,,Válka opět začíná a chaos je králem. A když chaos vládne, Satan často zapomene na pokorné boží služebníky, a MY tak můžeme bez rušení pokračovat v našem svatém poslání“….. V časech, kdy umřít na chřipku bylo stejně normální, jako umřít náhodně, za dobré věci mohl Bůh a za špatné vlastně taky, šukalo se a vraždilo (spíš to druhý), se chudý stavitel Tom (Rufusovi tu roli přeji!) se svojí rodinou ..... Ano, to je hlavní premisa příběhu. Moc hezky udělanej historickej seriál! DO PŮLKY! Pak mě začnou děsně štvát!!!! Ti hodní furt dostávají ,,na prdel“, ženský přes ..... , trpí, církev znepříjemňuje život sama sobě a hodný mnich ... se ptá: ,,PROČ, BOŽE PROČ?“ Protože jste debilové!!!! Když jste měli říct pravdu, drželi jste hubu! to mě tak v pátém díle naštvalo!!! Lidi by se neměli chovat jako idioti! Ale já tam tenkrát nežil.... Z uvedeného vyplývá, že záporáci jsou ozdobou série. Když já raději spíš to první.... Závěr se nese v podobném duchu a překvapivě (!!!) konečně v posledním díle jsou hříchy potrestány, kletby naplněny, hajzlové zemřou a ti přeživší hodní – budou žít šťastně až do smrti. A jestli neumřeli... vždyť víte. Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Chci se stát ,,sluhou Božím“. 2.) Jsem fascinován stavbou katedrál. 3.) Je dobře, když kladné postavy dostávají pořádně ,,na prdel“. 4.) Moje nejoblíbenější pohádková postava je Trautenberk. 5.) Jsem syn pana Krále a chystám se tátu sejmout. 6.) Dlouho jsem neviděl historickej seriál. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ * ()

• Vesnice a katedrála Kingsbridge zobrazená v románu a seriálu je smyšlená. Předlohou pro fiktivní katedrálu byly katedrály ve městech Wells a Salisbury. (GeusX)
  • Během celé série jsou Stephen (Tony Curran) i Maud (Alison Pill) titulováni jako "Majesty". Angličtí králové a královny ale tento titul neužívali až do poloviny 16. století, tedy téměř 400 let poté, kdy se odehrával příběh tohoto seriálu. (PogoJoe)
  • Ve 4. epizodě v záběru na armády lorda Glostera a krále před bitvou u Lincolnu má jeden z rytířů královského vojska jako bojovou zástavu znak českého bílého lva se dvěma ocasy na červeném poli. Ve 12. století se však tento znak nepoužíval ještě ani v zemích koruny české. (sardakutar)