Hunger Games

• USA The Hunger Games (více)
USA, 2012, 137 min

Režie:

Gary Ross

Předloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (více)

V ruinách bývalé Severní Ameriky se rozkládá země Panem s hlavním městem Kapitol a dvanácti přilehlými kraji. V Kapitolu se každý rok koná klání s názvem Hunger Games, do kterého musí každý z krajů vyslat jednoho chlapce a jednu dívku. Šestnáctiletá Katniss Everdeen se dobrovolně nabídne, že ve hře zastoupí svou mladší sestru a musí se spolehnout hlavně na své instinkty, jelikož proti ní stojí protivníci, kteří se na souboj připravovali celý život. Má-li se ještě někdy vrátit domů do 12. kraje, bude muset v aréně, kde spolu soupeří boj o přežití s lidskostí a život s láskou, učinit ta nejtěžší rozhodnutí. (Bontonfilm)

Primavera

Neviem, či je správne hodnotiť filmy, kde nie som cieľová stanica pre tvorcov. Pretože toto je jasný zámer zaujať tínejdžerov a to sa vcelku podarilo. V ich veku je aj ťažké hodnotiť kvalitu-nekvalitu, takže my, ktorí už vieme čosi aj o krajine-nekrajine, kvalite-nekvalite, sa na tým môžeme len povznesene pousmiať. ()

ZnalecH

Zajímavě vymyšlený svět. Líbí se mi ale, že se tam najde někdo, kdo se mu dokáže postavit a pokusit se ho celý zničit a začít znovu. 70% ()

BDMarty007

Námět je to určitě zajímavý a v kombinaci s obrovskými produkčními možnostmi mohlo vzniknou něco zajímavého. Vpadneme poměrně rychle do děje, ale chybí zevrubnější vysvětlení toho, jak a proč se svět dostal do stávající situace. To by mohlo trochu vadit pro chápání motivací a souvislostí. To se ale později ukáže jako lichá obava, neboť s takovou hloubkou věcí si nikdo absolutně neláme hlavu. Hlavní hrdinka se dostává do situace jakési postmoderní (či post apokalyptické) reality show. Díky principu hry visí ve vzduchu opravdu zajímavá morální dilemata a těším se, jak se s nimi hrdinka popere. Nepopere. Neboť děj se vyvíjí tak, že všechny případné složité morálně-lidské situace které se nabízejí, jaksi osud (scénář) odklízí z cesty, ještě než vyvstanou. Logika mnohdy značně kulhá, situace se mění bez vysvětlení a cestička se hrdince pěkně umetá, aby toho moc nemusela řešit a jenom rychle reagovat, být krásná a vrhat pohledy zraněné laně. Očekávám tedy katarzi v podobě nějaké revoluce. Čekám, co znamená reminiscence na smrt otce. Těším se na kritický pohled na zvrácenost reality show zbohatlého a zdegenerovaného světa, kdy si je pro pobavení diváků u televize pohráváno s životními osudy lidí… Čekám marně. A najednou přichází závěrečná scéna, která také nemá žádný obsah a sdělení a s titulky se mi rozsvěcí v hlavě veliký otazník/vykřičník WTF?! Netuším, jak to vlastně dopadlo a co tím kdo chtěl říci?!? Přijde mi, že velmi úzkostlivě dbal na to, že absolutně nic. Myslím, že jsem asi ještě neviděl větší festival promarněných příležitostí. ()

Anayka

Prý nevyužitý potenciál? Já jsem u toho brečela jak želva, a to jsem si původně myslela, že je to film pro děti! ()

bearmeedek

Ať se mládí vydovádí, aneb zabij si svého potenciálního kámoše. To vše pod kontrolou a řízením despotické nadvlády. Z kategorie dobrodružných sci-fi "teenagerských filmů" je HG slušně vymyšleno i uděláno. Největším plusem a volbou je samozřejmě hlavní hrdinka Katniss v podání Jennifer Lawrence. Na ní stojí dívatelnost celého filmu. Oproti hrdinkám v jiných podobných filmech, ač citlivá, není zbytečně ukňouraná. Dalším příjemným překvapením je přítomnost Woodyho Harrelsona v roli nevyzpytatelného bojového poradce. ()

loveless

Na první zhlédnutí, kdy jsem za sebou měla čerstvě i všechny knihy jsem dala dvě hvězdy. Po druhém zhlédnutí, kdy už uplynul nějaký čas a všechny ty knížkové pocity a informace krapánek vybledly je film už "příjemnější" zážitek a zvedám na tři hvězdy. Obsazení nic moc, jinak tak nějak průměr, nic extra. Katniss tu pořád nemám ráda a Lawrence se mi ani nelíbí, Peeta mě na poprvé vyděsil, ale už jsem si zvykla, i Liamovsko-Hemsworthovské kouzlo jsem časem tak nějak pochopila, milovaný Wes Bentley v ne úplně nejlepší roli a Lenny Kravitz jako taková třešinka na dortu (aspoň něco, jupík). Co naplat, v tomhle příběhu u mě na plné čáře vyhrávají knihy, ne že by byl film špatný, ale pokud přečtete, myslím, že pochopíte. Pokud bych film viděla v roce 2012 a na další musela čekat x let, myslím, že bych nedokoukala ani náhodou. ()

GTS_PUNK

Prvý diel populárnej sci-fi ságy z prostredia zničenej Ameriky som si konečne pozrel aj ja. Neočakával som žiadne zázraky a tých sa mi ani nedostalo, ale ku všetkému sa postupne dopracujem. Námet má film zaujímavý, keď sa vládci krajiny Panem spolu s ľudom každý rok zabávajú na "reality show", kde sa vraždia tínedžeri z jednotlivých distriktov tejto krajiny. Zriadenie Panemu mi osobne svojou honosnosťou a prehnanou okázalosťou pripomínalo akýsi druh fašistického vládnutia, ktorý je každoročne spestrený touto vražednou zábavkou. Hlavná postava Katniss (Jennifer Lawrence) z Distriktu 12, sa dobrovoľne prihlási a nahradí tak svoju sestru, ktorá mala pôvodne do "Hunger Games" ísť. Prejde výcvikom, predstavením sa pred jásajúcim davom Capitolu a potom spolu s ďalšími dvadsiatimi troma tínedžermi vstúpi do arény, z ktorej môže vzísť len jeden živý víťaz. Ako však dej plynie, veci sa menia a víťazi môžu byť dokonca dvaja, avšak z rovnakého distriktu. V tomto momente je to podmaznuté značnou dávkou romantiky a divákovi je hneď jasné, ako sa film skončí. Možno to už vycíti alebo jednoducho vie, že za týmto počinom nasledujú ešte tri ďalšie diely. Ak však chcete vidieť ako to všetko prebieha, pustite si film sami a presvedčte sa na vlastné oči. Herecky si postavy sadli, nielen tie hlavné, ale vôbec všetky. Potešilo ma účinkovanie Isabelle Fuhrman a zaujal zvláštny výzor obyvateľov Panemu. To je doslova dokonalá ukážka moderného zobrazenia post-apokalyptického sveta, kde minulosť (oblečenie ľudí mimo Capitolu) stretáva budúcnosť a celé to má taký nádych Bioshock: Infinite, ale bez všetkého toho steampunku. To sa kvázi týka aj výpravy, konkrétne Capitolu. Atmosférou sa však hemží aj monitorovaný les, kde sa bojuje o prežitie a osobne ma zaujalo aj celé riadiace stredisko, odkiaľ boli "súťažiaci" sledovaní. The Hunger Games ma však viac než takýmto spôsobom nedokázali zaujať. Námet je to síce jedinečný a neviem ako vyznieva knižne, ale filmové spracovanie mi prišlo ako značne priemerná záležitosť. Záležitosť, ktorá ma miestami bavila, no inokedy doslova štvala. Nie nudila, štvala. Čím? Možno svojou obrovskou bizarnosťou, vskutku citeľnou priemernosťou alebo kombináciou obidvoch týchto, a možno viacerých, faktorov. Koniec koncov sa však nejedná o zlé sci-fi, ale výraznejšie zrejme tento film zaujme iba skutočných fanúšikov série, ktorí majú prečítané knihy od Suzanne Collins. My ostatní ho nejako prežijeme a buď si pustíme pokračovanie prvého dielu alebo nie. ()

Kritik.

Čakal som plytký teenegerský film, možno preto som nadmieru spokojný a hodnotím film veľmi vysoko! ;) Zvlášť pozitívne tu spomedzi ostatných pozitív vystupuje spôsob strihu, spôsob zobrazenia dejovej línie. Veľmi decentne akčné :) Jediná výčitka z mojej strany, týkajúca sa skôr spôsobu vizualizácie danej scény: keď bola Katniss na strome a nik sa k nej nevedel dostať, ani ju čímkoľvek trafiť, to naozaj pôsobilo smiešne až trápne. Pritom by stačilo keby filmári zabezpečili hustejšiu korunu a vyšší strom, a mohlo to fungovať ako realita. ()

mirra66

Mi osobně se film líbil, je to sice záležitost spíše pro puberťáky, ale dívat se na to rozhodně dalo. Revoluční náměty mám rád a proto hodnotím 65%. ()

mira.l odpad!

Velmi excentrické pojetí dětské branné táborové hry. Koho baví do takových hovadin cpát miliony a miliony dolarů?? Já fakt nevím, za co bych měl dát byť jedinou hvězdičku. Ani za tu Jennifer ne, viděl jsem ji asi ve třech filmech a za mě zatím nejlepší (***) hodnocení byla Rudá volavka. Jestli toto a podobné hltají dnešní děti, inu tak to se pak nedivme, že z nich roste to, co z nich roste. Pokračování fakt vidět nepotřebuju. ()

Smejki

Vzhledem k námětu a nutně souvisejícím tématům je tohle extrémně bezkrevný, neivenční, a tupý film. Vyhasne 22 (spoiler alert!) mladičkých životů, a vám je každý zářez totálně ukradený. ()

Wyrdas

Stará známá říká "same eagle, same shit of people". První orel pro Římskou říši, druhý pro Napoleona, ten třetí patří Hitlerovi a čtvrtá říše ve znamení orla je USA. Po jejich vzoru ve stopách diktatury přichází i pátá říše - Kapitol z Panemu. Film je inspirovaný zejména Koloseem z říše první, v těsném závěsu diskriminací z říše třetí a útlakem, bezprávím a manipulacemi z říše čtvrté. Novodobá Severní Amerika je jen obnaženější verzí té současné. Nic víc, nic méně. Sledovat nerovný souboj puberťáků a skutečných dětí na život na smrt je něco, co bych si dokázal odpustit, leč jsem se do tohoto maratónu pustil a beru to za svou vlastní výzvu v této hře. Docela mi vadila digitální vměšování do hry, strhávalo to nejen efekt her jako samotných, ale i celkovou vážnost téhle šaškárny. Polovina filmu bylo vlastně taková miss Panem. Přehlídka krásy, pak volná disciplína a talentové zkoušky. Vlastně nejvíc na mě zapůsobil sám moderátor S. Tucci, který podal jednoznačně nejlepší herecký výkon - a to je vzhledem k jeho roli poměrně smutné. Váhám mezi dvěma až třemi hvězdičkami, ale na druhou stranu... za vraždu malé černé holčičky v přímém přenosu si to ty tři zaslouží. ()

Hellknight12

Dnes som sa rozhodol dať si tento minimaratón všetkých filmov po rokoch. Knižné predlohy bohužiaľ nepoznám ale kúpil som si audioknihy tak sa k nim niekedy dokopem. Prvý film je pekný štart do tejto série. Máme tu vysvetlené pravidlá a aj v krátkej ukážke pomocou krátkeho dokumentu, prečo sa vlastne konajú Hladové Hry. Počas dĺžky, ktorá je 137 min máme tu pekne vykreslené charaktery postáv a aj všetko pekne vysvetlené. Tiež sú tu docela fajn zvládnuté súboje a je ich tu ukazaních dosť, teda aspoň na mňa, keďže sa jedná o film s tematikou prežitia, tak tu máme tiež ukazaný aj tréning pred arénou a samozrejme aj spôsob ako sa udržujú naše hlavné postavy pri živote. Máme tu tiež nejakú tu romantiku, ktorá za mňa pekne vyzdvihuje príbeh. Rieši sa tu aj politika, ktorá je prinajmenšom zvládnutá dobre. Voľba hercov je výborná. Sú sympatický a hrajú veľmi dobre. Hudba je fajn. Efekty sú tiež veľmi dobré, teda až na jeden oheň na ktorom bolo vidno, že je CGI. Samozrejme je tu ešte zopár detailov, ktoré by sa dali doladiť. Ja osobne som sa pri tomto filme nenudil. Bavila má či už akcia alebo politická časť a svojim spôsobom aj romantika je pekne zvládnutá. Film môžem odporučiť. Celkové hodnotenie za mňa je 70%. ()

Nix

Ten hype okolo jsem absolutně nechápal. Zkoušel jsem prvně předlohu, ale opravdu to bylo cílené na věkově mne už vzdálené publikum a nijak mne to nevzalo, proto jsem k filmu přistupoval opravdu se strachem, co že to vlastně bude. Nebylo to tak hrozný, musím říct, že mne to i bavilo celkem. Příběh byl fakt dobrý a celkové zpracování mi opravdu nevadilo, tohle mne překvapilo. ()

jos_sep

Když jsem zjistil, že mě čekají 2,5 hodiny v kině na filmu, který jsem až zase tak moc vidět nechtěl, trošku jsem si říkal, do čeho jsem se to zase uvrtal. Musím ale říci, že jsem příjemně překvapen. Celou tu relativně dlouhou dobu jsem se bavil. Lesní "vyvražďovačky" jsou fajn. Jen mohli tvůrci trošku přitvrdit. Hlavní herečka je fakt sympaťanda a Woody Harrelson je jako vždy super. Negativa vidím v tom, že děj a závěr je celkem předvídatelný a nemůžu se zbavit pocitu, že z toho šlo vytřískat daleko víc. Například by neškodilo trochu představit ostatní soutěžící nebo se více pověnovat té vzpouře nebo vzpourám. Ale to už by ta stopáž byla asi až moc dlouhá :) Jinak spokojenost a těším se na druhý díl. ()

Sciner

Podle mě dost dobré zpracování, vzhledem k tomu, že knihu jsem nečetl. Není to tak "nepochopitelné", jak mnozí píší v komentářích. No je to na vás já dávám za pět. ()

KillerZeli

Tahle adaptace podle mě vůbec nefunguje a jde podle mého o podobný případ jako V jako Vendetta nebo The Girl with the dragon tattoo a mnoho dalších, kdy je knížka stlačena tak, aby se tam všechno vešlo. Je to jako čekat prohlídku Paříže a pak ji jen projet autobusem bez jediné zastávky. Okamžiky, kdy jsem musel odložit knížku a rozdejchat je, tak mě nyní vůbec nezasáhly. Na druhou stranu bych to neviděl tak černě jako ti "2-hvězdičkoví", začátek a konec na mě zapůsobily, bohužel zbytek jsem si jen říkal, jak moc se ztratilo při adaptování. Nevím jestli to šlo natočit lépe, nejvíc by asi mě zajímala Malickova verze (divná kombinace, ale já si to fakt umím představit). I ve filmu je naznačeno několik myšlenek, které by potřebovalo mnohem víc prostoru, a proto velmi doporučuji knížku (přinejmenším první díl). Jsem tak na 7/10, ale musím počkat než se mi to trochu rozleží a na druhé shlédnutí. ()

movemat

Stále sa pýtam prečo sa tak fantastická kniha musela stať obeťou takého odfláknutého filmového prevedenia. Gary Ross sa zrejme rozhodol sfilmovať len tú najzákladnejšiu tému t.j. boj na život a na smrť. No všetko ostatné, všetky veci, pre ktoré knihu milujem, stopercentne odbúchal. Nedokázal sfilmovať tú obrovskú chudobu Obvodu 12. Ten strach ľudí pred dňom žrebovania. Tie chute a farby jedál, ktoré sa v knihe nekonečne opakovali. A v neposlednom rade, nedokázal sfilmovať trojuholník Katniss - Peeta - Gale, čo je nosným pilierom celej ságy. Ako pozitíva môžem spomenúť herecké výkony (obzvlášť Stanleyho Tucciho) alebo výborne vyváženú dávku brutality. Pre mňa je však film rozhodne sklamaním a ďalším dôkazom toho, že film na námet famóznej knihy len málokedy dosiahne famóznosť danej knihy. ()

TommyDiamond

,,Ladies and Gentleman welcome to the hunger games.'' Velkolepá atmosféra, která se vám zaryje hluboko pod nehty. Je to takový ten typický americký mnohožánrový film, ve kterém si každý něco najde. (plus filmu)- 1)Velkolepost hlavního města Kapitolu (stadiony, lidé i třeba ty propracované interiéry pokojů). Bylo to tak nějak správně šmrncnuto budoucností a výstředností. 2)Příjezd vozataju na stadion. Což vypadalo úchvatně na tom gigantickém stadionu. 3) Jennifer Lawrence. Byla ozdobou filmu. Nejenom svou takovou jemnou krásou, ale hlavně svým výkonem. 4)Woody Harrelson. Tenhle chlapík má neuvěřitelné role. Sice jsou vedlejší, ale to co do nich dává je k neuvěření. 5)Rozhovory se správci. Možná to bylo umocněno tou kinoatmosférou, ale cítil jsem se jak někde ve studiu v nějaké live show. (Minus filmu)- 1)Musím říct, že jsem čekal brutálnější řežbu. Ono když se hodinu a půl čeká než to celé vypukne, tak vás to přece pak musí uzemnit. 2) Nudné zbraně. Pár zahnutých mečů, nože, luk a oštěp. I zde jsem čekal něco extra. 3) Asi co mě nejvíc zarazilo, že v sektoru 12, kde nemají jídlo a musí si ho lovit, tak mají doma projektor a sludují hry. 4) To, že přežili oba. Měl přežít pouze jeden hrdina, příběh by byl ještě atraktivnější. I přes všechny klady a zápory musím udělit pět hvězd. Film si to zaslouží. Celkově 90% ()

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (více)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel