Hořící keř

(TV film)
Česko / Polsko, 2013, 2x109 min (Alternativní 206 min, Televizní verze: 84+72+78 min)

Scénář:

Štěpán Hulík

Táňa Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach, Igor Bareš, Vojtěch Kotek, Adrian Jastraban, Patrik Děrgel, Ivan Trojan, Jenovéfa Boková, Denny Ratajský (více)

Po seriálu Terapie, který vyvolal příznivé ohlasy u kritiky i u diváků, HBO Česká republika pokračuje v tvorbě vlastních hraných děl. Dalším původním projektem, který vznikne v režii světoznámé Agnieszky Hollandové, je třídílné retro Hořící keř, inspirované skutečnými událostmi i reálnými postavami. Scénář dramatu o alarmujícím činu Jana Palacha, osudech jeho blízkých a počátcích normalizace v posrpnové ČSSR napsal Štěpán Hulík... Děj začíná Palachovým sebeupálením v lednu 1969 a líčením rozjitřené atmosféry v tehdejší společnosti. Události se zdramatizují po skandálním nařčení od poslance Viléma Nového, který Palachovo sebeobětování zlehčoval na stranickém mítinku v České Lípě lživým prohlášením o takzvaném studeném ohni. Hlavní postavou vyprávění je skutečně existující advokátka Dagmar Burešová, která jménem Palachových příbuzných podala na Viléma Nového žalobu na ochranu osobnosti. Charakterní právničku, jež přijala zastupování klientů ve zdánlivě beznadějném soudním procesu a trpělivě sháněla důkazy v jejich prospěch, ztvární Tatiana Pauhofová. JUDr. Dagmar Burešová za normalizace obhajovala pronásledované disidenty a po listopadu 1989 se stala ministryní spravedlnosti. V letech 1990 – 1992 zastávala funkci předsedkyně České národní rady. (HBO Europe)

Autogram

Po 1. časti: Musím uznať, že bezchybne natočené. Len dúfam, že tvorcovia sa od skutočných udalostí neodchýlili príliš, lebo mnoho ľudí vrátane mňa a celá mladšia generácia si bude tieto udalosti pamätať tak, ako sú tu zobrazené. (2.2.2013) Po 2. časti: Teraz sa už Táňa Pauhofová predviedla v plnej paráde, táto časť bola jej hereckým predstavením. Atmosféra oveľa dusivejšia ako v 1. časti a ku koncu sa to stupňuje. Bude tento seriál druhými Pelíškami, z rovnakého obdobia, ale s celkom iným vyznením? (5.2.2013) Po 3. časti: Až s odstupom sa mi podarilo dopozerať seriál do konca, ale nič to nestratilo na náboji. V poslednej časti sa naplno prejavila hlavná myšlienka filmu: beznádej. To je to, čo na mňa najviac dýchalo. (18.2.2013) ()

ghatos

První díl (úvodní třetina) je asi nejpodařenější, pak to poklesne a normálně to dokluše do cíle. Ambiciózní látce přece jen chybí určitá vyhrocenost a polemika. Pauhofová neumí hrát, když si k tomu připočtu její drzý výraz...tato herečka kazí celkový dojem. Naopak Igor Bareš hodně překvapil - podal nejlepší výkon. 62%. ()

svobik

Objektivní kvality za čtyři hvězdy, ovšem morální zásluha nevyčíslitelná. Nevím, co jiného by měli povinně promítat středškolákům než tuhle sondu do zločinů minulého režimu. Děkuji. ()

V.Silver

Brutální. Tento výraz nemyslím ve významu "suprkůlbombastický", ale v seriálu je skutečně a bez pozlátka zachycená brutalita nastupujícího normalizačního režimu. Estébáci chovající se bez jakýchkoli výčitek svědomí a slušní lidé, kteří se bojí říct půl slova, aby je nezavřeli. Je tam i dobře vystižené jakési "střízlivění" z toho, že socialismus může mít lidskou tvář - pro mě zosobněné postavou Ivana Trojana. Konečně počin, který není bezzubou nostalgií (Vyprávěj), veselohrou o tom, jak to asi ani nebylo (Pelíšky), ani depresivním vyobrazením extrémní moci StB (Pouta). O tom, že scénář je napsaný dostatečně citlivě, že herecké výkony jsou skvělé a že produkce opravdu svědčí o tom, že za tohle Češi nezaplatili, už psalo a mluvilo mnoho jiných. Agnieszka Holland točit umí a točí dobře, velice dobře také pracovala s hudbou. Je trochu škoda, že potřebujeme lidi z venku, aby správně zachytili to, o čem se dodnes stydíme mluvit. 95% ()

evuline

5 hvězd za velké nadšení, jak kvalitně bylo téma zpracováno, celkové obsazení filmu a atmosféru, která vykreslovala šeď doby a praktiky totalitního režimu. A to už jen proto, že někteří lidé rychle zapomínají...a určitě jsem zvědavá, na další umělecké počiny Štěpána Hulíka. ()

L_A_D_A_S

Vzhledem k tématu mě to mrzí ale již první díl, který místy připomínal až parodii, mě tak nudil že jsem uvažoval nad následováním odkazu Jana Palacha. Na další díly koukat nehodlám. ()

NoFiction

Vynikající trilogie, kterou by měla shlédnout dnešní generace mladých a ne jen tak spláchnout do záchodu. Místy mě až docela mrazilo, když si člověk uvědomí, jaká doba kdysi mohla existovat. V ponurém dramatu musím vyzdvihnout roli Táňi Pauhofové a velice krásný až deprimující hudební doprovod. ()

Ravi

Bál jsem se, že se to nepovede. Ale povedlo. Hořící keř musíte vidět, pokud Vám pod žebry bije srdce a nebojíte se dovědět, jaké odstíny může vzít česká povaha. Ten, kdo trochu zná historii, nemůže být ničím překvapen, ale určitě potěšen, jako já, že snímek byl natočen s citem, porozuměním a na české poměry nevídanou střízlivostí k tématu. Budiž tato krátká série mementem pro ty, kteří jsou líní otevřít knihu. Jeden z nejlepších filmových zážitků z českého pera vůbec. 100% = 5/5 Na konci mi jako epitaf vyplavala slova Vratislava Brabence, člena The Plastic People of the Universe (mánička odsouzená za výtržnictví v roce 1976 kvůli hře na saxofon při undergroundovém koncertě v Bojanovicích), který v jednom dokumentu řekl: "Tím si bolševik nas.al do vlastního hnízda". Měl pravdu, jen si tak říkám, že to možná bylo mnohem dříve, než v roce 1976. ()

vyfuk

Trochu to připomíná Ve stínu. Trošku napnutá atmosféra, která vás táhne do temnoty, která poslední dobou velmi značně vykresluje komunismus ve filmu. Holland se ujmula projektu, který dle České televize neměl budoucnost a HBO z něj udělalo nejlepší český počin v roce 2013. Kam se hrabe Kameňák! Zkompromitovaná situace dějící se v oné době kolem samotného Palacha a jeho rodiny, nás dostává do situace, kdy se hlavní postavou stává budoucí ministryně spravedlnosti. Mimochodem herecké výkony po všech stránkách dokazují, že v českých a popřípadě slovenských hlavách se moc dobré nápady nerodí, ale "tajtrdlíkovat" před kamerou umíme. Hořící keř je důkaz a také naděje, že můžeme dělat filmy, které hnedka nemusí končit v odpadu. Zavřete oči, odcházím! ()

Kacounek

Nemám nic proti dlouhým filmům, pokud má každý záběr svůj smysl. Zdejší střihač, krom toho, že mohl vyhodit dvě hodiny filmového pásma nikoliv nezbytných záběrů, zapomněl vyhodit hlavně ty momenty, od kterých očekáváme, že se nějak rozvinou..př. svolání právníků k soudkyni apod. Navíc mě mrzí, že se film více do hloubky nezabýval okamžiky okolo Palachovému upálení, ale jakoby po půl hodině začal onanovat nad krásou advokátky...a hlavní smysl snímku se tím stočil úplně jinam. ()

Koryntos

Ani náhodou bych nečekala, že Hoří keř budu sledovat v němčině na Artu. Nevím, jestli tedY vydržím 4 hodiny poslouchat německá oslovení, Jenycek, Jyrycek, Hanycka, Vladko, jsem si až naivně myslela, že se nám tam zatoulal Vladko z Vyvolených a ona z toho vylezla dcera Vlaďka, paní Céskova,Mlada Fronta, Travnycek, chudák film tímto pro mě utrpěl, protože tyto oslovnění pro mě znějí, jak ze setkání retardů, ale jinak je to zatím zajímavý filmový počin. Bohužel, ve vyhrocené situaci mě ta poněmčená oslovení dohánějí k salvám smíchu. Burning Busch, no ještě že aspoň ten název se nerozhodli pokoušet vyslovit tschesky. Tak nám tu včera dávali první 3 části a dnes část poslení, která mi bohužel už přijde nudná, protože se tam pořád dokolečka omílá to samé. Nějak s tímhle filmem nedokáži splynout a myslím si, že chyba není jen v tom, že na něj koukám v němčině. Apropos Kotek by se měl naučit šprechtit po německy, protože s německým dabingem působí drsně, ještě když tam v předchozím, díle zařval fuck a já se opět tlemila na celé kolo. Sice budu opravdu jediná, která se u dramatu, luxusně baví a směje na celé kolo, více než u komedie, omlouvám se, ale opravdu to nedávám. ()

strelenaL

Skvělý film nebo mám spíš říct seriál... ze kterého mrazí po zádech. Je to skládanka, která každičkým svým dílkem zapadá přesně na své místečko. Dle mého přesvědčení by to měli vidět i děti na základních školách, aby se jim do paměti vrylo jméno "Jan Palach" a doba, která nastala po jeho sebeupálení nechť pravda zvítězí nad lží - Palachova oběť pro národ. ()

Pedross800

"VŠICHNI JSME MEZI MLÝNSKÝMI KAMENY....." Jestli je něco v této minisérii zcela geniálně ukázáno, tak právě toto....jak se odvážní lidé dostávali mezi všudypřítomná mlýnská kola nastupujícího normalizačního režimu, která začala s neúprosnou silou svírat tu jejich odvahu a chuť bojovat, něco změnit. Palachův čin je zde jen katarzí věcí budoucích. Národ plný chuti na změnu, chuti svobodně žít se začal pomalu probouzet do šedivé budoucnosti. Ten nastupující strach, psychický teror a beznaděj je podán tak realisticky až mě z toho mrazilo....doslova! Takhle dokonale vykreslenou atmosféru jsem na českém filmovém plátně dlouho neviděl. K tomu opravdu skvělé herecké výkony všech hlavních i vedlejších představitelů, opravdu bravurní a Táňa Pauhofová....tleskám vestoje! Stále jsem plný emocí z tohoto veledílka a mohu jen doporučit všem kdo ještě neviděli.Výborné a mrazivé zároveň........ ()

TheRoller

Pôvodne som sem chcel napísať aspoň časť z celej recenzie, ale neviem ktorú, aby to dávalo zmysel. Takže celé pokope a aj s trochou zmyslu je to TU. ()

zuza99

Hodně, ale hodně deprimující minisérie. Výborná kamera, herecké výkony také. Občas mi teda přišla horší Táňa Pauhofová, ale nijak mě to neuráželo ani nekazilo celkový dojem. Byla jsem zhnusená z těch lží a z toho, k čemu se lidé snížili. Strašně mě to vtáhlo do děje, taky jsem o Palachovi po shlédnutí každého dílu hodně mluvila. Husina ani slzy nechyběly. Nenapadá mě žádná negativní kritika. Komentář píšu po shlédnutí všech dílů. Jsem ráda, že jsem v totalitním režimu nežila a doufám, že nikdy žít nebudu. ()

European

Je vždycky těžké vyrovnat se s historií. Můžeme se s ní vypořádat tak, že budeme nosit hanobující trička, nadávat si do komoušů a strkat do té škatulky i ty co do ní nepatří, nebo si názorně ukážeme, že to byl nedemokratický systém, který je neslučitelný se svobodou, kritickým myšlením a spravedlností a řekneme si, že tudy asi cesta nevede a půjdeme dál s minulostí za zády. Tento film dělá to druhé. Elegantně, vkusně a právě díky tomu i dosti silně. ()

jamalka

Období normalizace a události odehrávajících se kolem Palachova upálení podány překvapivě nejednoznačně, z několika úhlů pohledů, ve výsledku člověka nutící k zamyšlení, bez jednoznačných černobílých závěrů. Film viděn na 48.KVIFF a ty 4 hodiny uběhly bez nudných chvilek i na nepohodlných sedačkách v divadle:). ()

voleman

Na poměry, které poslední roky panují v naší televizní i filmové tvorbě je Hořící keř opravdu velmi kvalitním dílem. Vše je tady od začátku do konce perfektně zvládnuté. Příběh je poutavý a ještě k tomu popisuje historickou událost, řekl bych poměrně realisticky. Postavy jsou skvěle vykreslené a navíc je většinou hrají dosti talentovaní herci. Nejlepší výkon, ale stejně shledávám u Ivana Trojana, který je v poslední době opravdu náš nejlepší herec. Také Tána Pauhofová do role mladé advokátky perfektně sedla. Jen mě mrzí že takovýhle projekt udělala HBO a ne třeba Česká Televize, na níž by to mohlo vidět mnohem více lidí. 85% ()

Babous

Nejlepší počin české kinematografie od Hotelu Modrá hvězda. Neuvěřitelně krásně udělané a silný příběh. Z Hořícího keře vám bude běhat mráz po zádech i téct slzy. Z prvního dílu mi nejsilnější přišel moment, kdy studenti sundali bustu Lenina a nahradili ji Palachovou posmrtnou maskou. ()

netahlo

Po prvnim dile jsem byl lehounce zklaman. Dalsi dil uz byl v poradku a ten finalni naprosto strhujici. Herecke obsazeni vyborne. Tana Pauhofova dokazala, ze i pohledne herecky umi skvele hrat. Za me jednoznacne palec nahoru. Tradicne vyborni byli Igor Bares a Martin Huba, to je sazka na jistotu. Potesil Adrian Jastraban. Jediny, kdo mi vubec nesedel, byl Kotek v roli studentskeho vudce. Tomuhle cloveku proste neverim zadnou jinou roli, nez roli pubertalniho, vecne nadrzeneho dementa. K rezii neni treba cokoliv dodavat, naprosto precizni. Zejmena finale bylo opravdu skvele vygradovane, kloboucek dolu. Jednoduse skvele odvedena prace od vsech zucastnenych! ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

16.09.2022

27. Český lev

27. Český lev

30.11.2019

V sobotu 7. března 2020 bude Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) po sedmadvacáté rozdávat výroční ceny symbolizované soškou Českého lva. Stane se tak na galavečeru ve Dvořákově síni pražského… (více)

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka

14.03.2019

HBO a české špionážní drama

HBO a české špionážní drama

03.07.2018

Karlovarský festival je v plném proudu a o jednu z těch atraktivnější zpráv se teď postarala evropská odnož HBO. Její zástupce Steve Matthews totiž oznámil, že ve spolupráci s českými tvůrci… (více)