Hunger Games: Vražedná pomsta

Hry o život: Skúška ohňom

• Kanada

Akční / Dobrodružný / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2013, 146 min

Očekávání vůbec žádné, jelikož Hunger Games první díl mi neřekl nic a dostal se jen do lehkého nadprůměru. No a jak to u většiny pokračování bývá, tak druhý díl by měl mít ještě pokles nebo stejnou úroveň. Jsem překvapený, že je to naopak a já nadšením tleskám. Od dobré akce, po nápady, které chyběly jedničce se zapracovalo více i na emocích a samostatných postavách, tudíž se do nich divák vžije a postupně si ho získávají. Příběh je daleko lepší než v jedničce, dokonce jsem byl párkrát i dost překvapen. Hunger Games je daleko temnější, což chválím, protože přesně taková změna tomu jen prospěla. Jsem rád, že jsem pokračování neignoroval a pustil se do něj, protože minimálně o dva stupně lepší je a já nemohu jinak než dát plný počet .. 9/10 = 95%(6.2.2014)

Pro mě paradoxně o dost slabší než první film. Z poměrně drsné Hunger Games All Stars předlohy se stala soft romance, která už nevíc nemá ani perverzní kostýmy. Je to celé příliš učesané, uhlazené, ničím neprovokující. Na druhou stranu pořád musím pochválit, že z genderového hlediska je to stále progresivní a Peeta ztělesňuje milostný protějšek, který je třeba zachraňovat, aniž by se ovšem z Katniss stal chlap. Obrácené role pořád fungují.(27.11.2013)

Navzdory šalamúnskej záchrany vlastných životov, posledný víťazi 74. ročníka Hunger Games, Katness a Peeta podnikajú turné po 12 obvodoch štátu, kde s ľudmi spomínajú na zosnulých, či oslavujú svoju "výhru" v turnaji. Za usmiatymi tvárami sa v skutočnosti skrývajú pocity znechutenia. Aby toho nebolo málo, v 75 hrách sa v aréne stretnú víťazi predchádzajúcich ročníkov. Katness a Peeta sú opäť v ohrození. Z pohľadu zábavy, prešpekulovaných foriem útoku na účastníkov hier, sa snímok posunul v pred. Je živší, akčnejší, o tom niet pochýb. Presto všetko, nie je o moc lepší v porovnaní s prvou časťou. Na skutočnú zmenu budem čakať. Ako na teba - Jennifer!(10.2.2014)

Vyspelejšie a stráviteľnejšie než jednotka, pri ktorej som doslova trpel. Síce stopážovo naťahované a bez uspokojivého finále (iba navnadí na ďalší diel), ale priebežne dostatočne zábavné. Ako napínavé dobrodružstvo pre mladé publikum solídna zábava, režisérom Lawrencom remeselne bez chyby spracovaná. Topkou filmu su epické scény a lá Kleopatra na námestí Kapitolu.(22.11.2013)

Dvojka Hunger Games je v mnoha ohledech vyzrálejší variací na svého předchůdce. Nabízí o třídu lepší režii, scénář i herecké výkony, představení totalitního režimu není jen útržkové, ale opravdu intenzivní (koho máte nenávidět, toho budete nenávidět) a Jennifer Lawrence se z "pouhé" sympaťandy přetavila v plnohodnotného tahouna, který má na to být vůdcem. Není to bez chyb (především romance s Galem z Okrsku 12 je pořád jaksi nadbytečná), ale filmu nechybí spád, emoce, výborně natočené scény a co je možná největší tvůrčí vítězství, má to skoro dvě a půl hodiny a přesto to nenudí! Nemám nejmenší důvod se na další díly netěšit. Vražedná pomsta je příslibem toho, že se bude na co dívat.(21.11.2013)

• - Studio došlo k rozhodnutí, že jednotlivé díly budou podobně jako u série Stmívání pojmenovány ve formátu Hunger Games, dvojtečka a název příslušné knihy, aby nebyli diváci zbytečně mateni. (R´Hell)

• - Herci se zúčastnili filmového festivalu v Cannes, kde film propagovali. (Weasley)

• - Jennifer Lawrence, představitelka Katniss Everdeen, se při natáčení poranila o svůj vlastní luk, vlivem čehož byla na šest dnů částečně hluchá. (skinny)