Hunger Games: Vražedná pomsta

• Nizozemsko

• Belgie

Akční / Dobrodružný / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2013, 146 min

Po všech stránkách lepší než předchůdce. Namísto pozitivního šoku z něčeho nevídaného/nového je tu jen a pouze ryzí kvalita, podpořená šťavnatým rozpočtem, tedy výbornými triky, dobrou dramatickou linkou příbehu a fantastickými hereckými výkony, především ten Jennifer Lawrence. Sice je to jen spojovací můstek k dalšímu dílu, ale pokud kvalita půjde tímto tempem nahoru, není se čeho bát. Vyjmečně hutný a originální zážitek.(23.11.2013)

Je vcelku paradoxní, že ve druhých Hunger Games, kterým jejich apriorní kritici vytýkají jakousi twilightovskou pubertální romantiku, v podstatě žádná romantika není. Respektive není jí tam zásadně víc než v jiných hollywoodských blockbusterech. Zkrátka romantická linie mezi Katniss, Peetou a Hurikánem je tentokrát značně upozaděna a slouží spíše jen k hloubkovějšímu prokreslení charakterů a k vykreslení emočního rozpoložení kladných postav uvnitř zkušenosti totalitního systému, než aby byla středobodem všeho. Jinak jde o poměrně drsnou dystopickou sci-fi. Vrchní Kapitolané se proměnili ze srandovních barevných paňáců na bezskrupulózní totalitářské svině, jež budí respekt. První polovina filmu šlape výtečně, divák se dozví více o fungování daného světa. Přítomná socio-medio-politická linie nepůsobí hloupě. Nejslabší je nakonec část v Aréně, v níž musí dojít alespoň k několika akčnějším scénám (do té doby se jedné o značně konverzační film), která do značné míry jen variuje dění z prvního dílu. Chápu, že to tam muselo být, ale dokud byli hrdinové na vítězném turné a zprostředkovávali vztah mezi utlačovanou veřejností a vládnoucí vrstvou, bavil mě film o něco víc. Úplný závěr pak přišel příliš náhle - to, co bylo jen řečeno, bych klidně ještě v pár scénách přímo zobrazil. Každopádně na další pokračování se těším.(21.11.2013)

Lepší než jednička, ale opět to probíhalo tak, že první zhruba hodinu jsem se nudil, pak dostali víc prostoru skvělí herci ve vedlejších rolích (Harrelson, Banks, Tucci, Kravitz) a pak je vypustili do divočiny, na což jsem se těšil. Rozhodně to už nepůsobilo tak nějak rodinně sterilně jako v prvnim dílu, ale furt mě to nepoložilo na prdel. Nicméně na trojku se celkem těšim a Jennifer Lawrence, jak se mi moc nelíbí, tak tady jí to slušelo. 70%(11.2.2014)

Překvapivě lepší než první díl. Předlohu jsem samozřejmě nečetl, ale argument, že knížka je lepší, mi přijde dosti neopodstatněný. Zaprvé, ještě jsem neslyšel o filmu, o kterém by někdo řekl, že je lepší (Ať už si pod tímto pojmem představíte zábavnost či kvalitu) než předloha. A zadruhé, kniha je prostě jiné médium než film a asi prostě není možné film převést na plátno tak, aby to uspokojilo fandy předlohy, takový film by mě vážně zajímal. Každopádně, do centra dění Hunger Games se vrací Jennifer Lawrence se svým parťákem Joshem Hutchersonem. O kvalitách Jennifer po Silver Linings Playbook netřeba pochybovat, i tentokrát se zhostila role Katniss Everdeen s grácií sobě vlastní a kompletně zastínila zbytek obsazení, snad s výjimkou Stanleyho Tucciho. Děj navazuje události prvního dílu, kdy Katniss vyhrála Hunger Games a jakožto vítězka musí "motivovat" jednotlivé správní okrsky. Co se ale nestane, je zrazena a donucena podstoupit 75. a zároveň třetí 3/4 ročník (ročník, kdy jsou účastníci vybírání z řad vítězů HG) Hladových her. Aréna podstoupila řadu změn a vylepšení, které hráče postaví např proti jedovaté mlze nebo skupině mandrillů. Bojové scény bych řekl, že se povedly lépe než v jedničce a totéž se dá říci také o CGI efektech, které doceníte zejména ve velkoleposti kapitolů. Film je tedy dost dlouhý (2,5 hodiny bych od toho nečekal) a navíc končí velice otevřeně, takže na samotnou revoluci z řad nespokojených občanů si musíme počkat až do dvou zbývajících dílů...80%...[23.11.2013_Cinestar_Černý most](23.11.2013)

"Tick, Tock." Finnick, Finnick, FINNICK!!! Ok, takže popořadě. Příjde mi až neskutečný, že už je ten film za mnou. Už jsem se za život těšila na hodně filmů, ale na tenhle teda ze všeho nejvíc. Ještě pořád si pamatuju, že to bylo rok a půl daleko a najednou jsem mrkla a je po něm. Musím říct, že jsem teda naprosto zahlcená v (pozitivních) emocích. Trailery vypadaly velmy dobře a film mě ani trochu nezklamal. Hned od začátku nasadil vražedné tempo, takže to šlo všechno strašně rychle turné-vyhlášení čtvrtoher-tréninkové centrum-aréna-konec. Vůbec mi nepřišlo, že by to trvalo přes dvě hodiny, já bych rozhodně vydržela ještě pár hodin na místě. Co musím rozhodně vyzdvihnout, že tam byly hlášky přímo vytržené z knížky (a někdy mě to vyloženě těšilo, protože to byly moje oblíbené hlášky :)), bylo to opravdu natočené přesně podle knihy s pár vynechanými scénami, což je pochopitelné, ale zrovna mě naštvalo, že vynechaly scény, které bych já nevynechala nebo na které jsem byla zvědavá. Rozhodně chválím arénu, protože byla víceméně přesně jak jsem si jí představovala, to samé platí o Snowově sídle. Tak a teď se konečně dostávám k novým postavám. Jena Malone mi přišla, podle promo fotek, jako Johanna perfektní, to se ale nedá srovnat s tím, co si o ní myslím po filmu. Není perfektní, ale je přímo dokonale přesná a lepší Johannu bych si opravdu nemohla přát (ta výtahová scéna byla jedna z nejlepších, nedokážu říct jestli byl vtipnější výraz Haymitche nebo Katniss, i když myslim, že Katniss to opravdu vyhrává), čímž se dostávám k Finnickovi, aneb k postavě mě ze všech nejmilejších. Sam pro mě nebyl ten perfektní Finnick, kterého jsem si představovala, ale ve chvíli, kdy se objevil na plátně a nabízel nám kostku cukru, tak jsem na všechny svoje starosti a obavy zapomněla, protože přede mnou, prostě a jednoduše, stál Finnick. Co se týče ostatních splátců, tak asi vytknu jen toho Dioda, na toho jsem si prostě nezvykla :D Každopádně, abych se něják dostala ke konci svého komentáře, protože bych tady asi mohla vypsat hned několik odstavců. Scenérie, kostýmy, hudba i celkové zpracování se mi nesmírně líbilo a ani trošku mě ten film nezklamal. Narozdíl od ostatních si myslím, že první díl byl taky dobře natočený, takže pro mě jsou tak na stejné úrovni, i když tenhle u mě prostě vyhrává, protože přeci jen je to můj nejoblíbenější díl. Co považuju za svůj největší výkon bylo, že jsem se nerozbrečela, protože jsem skutečně měla dost často na mále, ano, hlavně v druhé části filmu, což navíc byla zcela moje vina, protože jsem si vzpomněla třeba co se těm postavám stane dál, a podobně, což mi rozhodně neudělalo dobře. Ať tak či tak, kdybych měla milion hvězdiček, Catching Fire by je ode mě dostane, takhle se ale budu muset bohužel spokojit jen s 5*(22.11.2013)

• - Film obsahuje výnimočne dva rôzne formáty obrazu. Úvodná časť až po scénu, kedy Katniss (Jennifer Lawrence) vstupuje do arény Hier o život, je natočená v pomere 2.35:1. Čas strávený v aréne je v pomere 1.78:1 a zvyšok filmu opäť v 2.35:1. Tvorcovia tak chceli odlíšiť a podať iný pohľad na samotnú arénu. (Piri)

• - Kandidáti do jedné z hlavních mužských byli Armie Hammer, Taylor Kitsch a Garrett Hedlund. (R´Hell)

• - Kocour, který patří Prim (Willow Shields), byl v prvním díle tmavý. V tomto pokračování byl použit kocour, který více odpovídá předloze. (Ewe561)