Hunger Games: Vražedná pomsta

Hry o život: Skúška ohňom

• Kanada

Akční / Dobrodružný / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2013, 146 min

Lepší než jednička, ale opět to probíhalo tak, že první zhruba hodinu jsem se nudil, pak dostali víc prostoru skvělí herci ve vedlejších rolích (Harrelson, Banks, Tucci, Kravitz) a pak je vypustili do divočiny, na což jsem se těšil. Rozhodně to už nepůsobilo tak nějak rodinně sterilně jako v prvnim dílu, ale furt mě to nepoložilo na prdel. Nicméně na trojku se celkem těšim a Jennifer Lawrence, jak se mi moc nelíbí, tak tady jí to slušelo. 70%(11.2.2014)

KINO/// Obsazení 8/10 Děj 6/10 Hudba 4/10 Akce 7/10/// PLUS: Jennifer Lawrence je opravdu herecký talent, navíc jí to sluší, obsazení celkově potěší, herci hrají výborně, jakmile se dostaneme k akci, tak je na co koukat, film doprovází pěkné plakáty MÍNUS: délka filmu, na to že se jedná o prostřední část je děj hodně rozvleklý a zdlouhavý, než se dostane na pořádnou akci uběhne dobrá hodina, navíc výborně zpracovanou akční stránku opět kazí kamera, která snad kvůli přístupnosti kouká jinam než by měla, jatka se tedy moc nekonají, děj v nejlepším končí a jestli mi minimum hudebního obsahu minule přišlo jako vhodné, tentokrát mi už její absence skoro v každé scéně vadila, chování mužských postav, hlavně Liama Hemeswortha mi přišlo poněkud zvláštní a nelogické./// Shrnutí: Tak jsem této sérii v kině dal šanci i podruhé. Nalákali mě hlavně pěkné trailery, silná hrdinka a zvědavost kam se příběh posune dál. Je tu dost zajímavých pasáží aby vám to stálo za zhlédnutí, hlavně ty emočně dramatické. Nicméně něčeho je tu až příliš (zoufalství a deprese) a něčeho pro změnu málo (krve, pořádné hudební kulisy), takže pocity mám spíš smíšené. Myslím si že poslední díl bude stát za to, bojím se však že se opět bude přešlapovat na místě a skončí to cliffhangerem k závěrečné části./// Celkem 62%///(4.5.2014)

• Pepinec

Když film nemá koule v IMAXU, kde jinde už by k nim asi tak chtěl přijít? Hodinu a půl se všichni tvářili důležitě jako anténa na Žižkově, majestátně chodili kolem horké kaše, pak mě do ní teda laskavě na dvacet minut hodili, ale sotva jsem stačil polknout první sousto, už se ode dveří ozývalo "východ je tady dole, ne nahoře!" Můžu pochválit vizuál, můžu ocenit hudbu, můžu poblahopřát maskérům, že z Jennifer opět udělali roztomilou dvanáctiletou holčičku, ale k čemu mi to všechno je, když se ve filmu vůbec nic nestalo...? P.S: Zajímalo by mě, co by na tuhle sérii Kdo přežije řekl Jeff Probst.(20.11.2013)

Je vcelku paradoxní, že ve druhých Hunger Games, kterým jejich apriorní kritici vytýkají jakousi twilightovskou pubertální romantiku, v podstatě žádná romantika není. Respektive není jí tam zásadně víc než v jiných hollywoodských blockbusterech. Zkrátka romantická linie mezi Katniss, Peetou a Hurikánem je tentokrát značně upozaděna a slouží spíše jen k hloubkovějšímu prokreslení charakterů a k vykreslení emočního rozpoložení kladných postav uvnitř zkušenosti totalitního systému, než aby byla středobodem všeho. Jinak jde o poměrně drsnou dystopickou sci-fi. Vrchní Kapitolané se proměnili ze srandovních barevných paňáců na bezskrupulózní totalitářské svině, jež budí respekt. První polovina filmu šlape výtečně, divák se dozví více o fungování daného světa. Přítomná socio-medio-politická linie nepůsobí hloupě. Nejslabší je nakonec část v Aréně, v níž musí dojít alespoň k několika akčnějším scénám (do té doby se jedné o značně konverzační film), která do značné míry jen variuje dění z prvního dílu. Chápu, že to tam muselo být, ale dokud byli hrdinové na vítězném turné a zprostředkovávali vztah mezi utlačovanou veřejností a vládnoucí vrstvou, bavil mě film o něco víc. Úplný závěr pak přišel příliš náhle - to, co bylo jen řečeno, bych klidně ještě v pár scénách přímo zobrazil. Každopádně na další pokračování se těším.(21.11.2013)

Hunger Games si stále drží svoji dobrou kvalitu a zajímavost. I když vlastně druhý díl není koncepčně příliš odlišný, tak stylově je to něco jiného. Změna režiséra je znát a není to v tomto případě vůbec na škodu. Sice jsem čekal, že se to dějově posune o něco dál a bude to o něčem jiném, ale nakonec jsem byl s vývojem spokojen. Nicméně za sebe musím říct, že jednička se mi líbila o fous víc. Konec dvojky byl dobrý, takže se těším na závěrečný díl, který bude, jak už to v posledních letech bývá, rozdělen na dvě části, a já jen doufám, že se minimálně podaří udržet kvalitu jedničky a dvojky. Je jasné, že Hunger Games nesedne každému, ale já si tento nový svět, jakožto i jeho příběh a postavy značně oblíbil. 75%(2.1.2014)

• - V knihe sa píše, že Peeta (Josh Hutcherson) nevie plávať a z plošiny v aréne mu pomôže Finnick (Sam Claflin), ale vo filmovom spracovaní plávať vie. (Zuzka18)

• - Pre niektorých radikálnych environmentalistov je vzbura vo filme paralelou k reálnej situácii na Zemi. Naznačujú, že film je dobré si zidealizovať a brať ho ako inšpiráciu k reálnemu environmentálnemu odboju. V USA boli v roku 2013 dvaja aktivisti z Oklahomy počas environmentálne motivovanej blokády výstavby ropovodu obvinení z propagovania terorizmu za ich transparent upravený podľa motívov filmu. (whack)

• - Spoiler: Stejně jako v předchozím dílu zemřou splátci z 1. kraje dříve než splátci z 2. kraje. (romajz15)