Hunger Games: Vražedná pomsta

• Belgie

Akční / Dobrodružný / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2013, 146 min

• Morien

Asi to není tak blbé jak jednička, ale pořád docela blbé, a pořád to trpí všemi neduhy, které si člověk představí, že můžou vyvstat při adaptaci románu do filmu. Aspoň je tady konečně nějaký blonďák, který oplývá charismatem, abych se úplně nenudila, ale pořád nechápu tu tendenci zaplnit film charismatickými herci, ukázat je dvě minuty a zbytek dvou a půl hodinové stopáže zabírat nadějné hvězdičky bojující s digitálními triky a nedostatkem hloubky svých postav. A taky bych chtěla způsobit nějakou revoluci, ve které by vzbouřenci vyřvávali, že to prostě nejde, aby se normou stávaly filmy blížící se svým tvráním ke třem hodinám, které první hodinu řeší něco, ve druhé přeskočí do úplně jiného žánru a ve třetí části si otevřou milionem otázek dveře k dalším pokračováním. Zatraceně, to je jako kdyby třeba Highlandera rozpitvali do čtyř filmů. Takové plýtvání filmovým časem není nic jiného než rouhání. Ale to jsem se rozčílila víc, než jsem původně chtěla. Ať si teda z těch telenovelových jednohubek pro teenagery dělají seriály, ale jako film tahle látka nefunguje a ne a ne a ne.(10.5.2014)

"Tick, Tock." Finnick, Finnick, FINNICK!!! Ok, takže popořadě. Příjde mi až neskutečný, že už je ten film za mnou. Už jsem se za život těšila na hodně filmů, ale na tenhle teda ze všeho nejvíc. Ještě pořád si pamatuju, že to bylo rok a půl daleko a najednou jsem mrkla a je po něm. Musím říct, že jsem teda naprosto zahlcená v (pozitivních) emocích. Trailery vypadaly velmy dobře a film mě ani trochu nezklamal. Hned od začátku nasadil vražedné tempo, takže to šlo všechno strašně rychle turné-vyhlášení čtvrtoher-tréninkové centrum-aréna-konec. Vůbec mi nepřišlo, že by to trvalo přes dvě hodiny, já bych rozhodně vydržela ještě pár hodin na místě. Co musím rozhodně vyzdvihnout, že tam byly hlášky přímo vytržené z knížky (a někdy mě to vyloženě těšilo, protože to byly moje oblíbené hlášky :)), bylo to opravdu natočené přesně podle knihy s pár vynechanými scénami, což je pochopitelné, ale zrovna mě naštvalo, že vynechaly scény, které bych já nevynechala nebo na které jsem byla zvědavá. Rozhodně chválím arénu, protože byla víceméně přesně jak jsem si jí představovala, to samé platí o Snowově sídle. Tak a teď se konečně dostávám k novým postavám. Jena Malone mi přišla, podle promo fotek, jako Johanna perfektní, to se ale nedá srovnat s tím, co si o ní myslím po filmu. Není perfektní, ale je přímo dokonale přesná a lepší Johannu bych si opravdu nemohla přát (ta výtahová scéna byla jedna z nejlepších, nedokážu říct jestli byl vtipnější výraz Haymitche nebo Katniss, i když myslim, že Katniss to opravdu vyhrává), čímž se dostávám k Finnickovi, aneb k postavě mě ze všech nejmilejších. Sam pro mě nebyl ten perfektní Finnick, kterého jsem si představovala, ale ve chvíli, kdy se objevil na plátně a nabízel nám kostku cukru, tak jsem na všechny svoje starosti a obavy zapomněla, protože přede mnou, prostě a jednoduše, stál Finnick. Co se týče ostatních splátců, tak asi vytknu jen toho Dioda, na toho jsem si prostě nezvykla :D Každopádně, abych se něják dostala ke konci svého komentáře, protože bych tady asi mohla vypsat hned několik odstavců. Scenérie, kostýmy, hudba i celkové zpracování se mi nesmírně líbilo a ani trošku mě ten film nezklamal. Narozdíl od ostatních si myslím, že první díl byl taky dobře natočený, takže pro mě jsou tak na stejné úrovni, i když tenhle u mě prostě vyhrává, protože přeci jen je to můj nejoblíbenější díl. Co považuju za svůj největší výkon bylo, že jsem se nerozbrečela, protože jsem skutečně měla dost často na mále, ano, hlavně v druhé části filmu, což navíc byla zcela moje vina, protože jsem si vzpomněla třeba co se těm postavám stane dál, a podobně, což mi rozhodně neudělalo dobře. Ať tak či tak, kdybych měla milion hvězdiček, Catching Fire by je ode mě dostane, takhle se ale budu muset bohužel spokojit jen s 5*(22.11.2013)

Fantasticky zrežírovaná a HLAVNĚ napsaná sci-fi, které škodí jedině pár scén romantického tokání. Jakmile ale Lawrence (Jennifer i Francis) přepnou do režimu sociálního útlaku, vzpoury a sebeobětování, člověku se několikrát rozproudí krev v žilách a sem tam zarosí nejedna řasa. Lawrence diriguje o minimálně dvě úrovně výš než Ross a i vedlejším postavám, které jsou odkázané ke smrti, dokáže vnuknout smysl a vydolovat z nich emocionální dopad pro ústřední duo i pro diváka. Pokud samotná revoluce bude podobně tematicky hutná jako její zajiskření, tak se v tom kině asi na místě poseru blahem! P.S.: 50 minut v aréně, která je konstantně v IMAXovém poměru stran (Lawrence kombinoval točení na IMAX kamery a pětatřicítku, která se pak roztáhla ve střižně) je navíc ve své katergorii podobnou revolucí jako když si s IMAX technikou hraje Nolan.(21.11.2013)

Možná nejde o excelentní film, excelentně debilní však vskutku je. Zábavný je zejména kontrast scén, v nichž vystupuje Donald Sutherland a scén arénových, jimž vévodí skupina manekýnů s nezničitelnými účesy - zatímco prvně jmenované přináší přesvědčivý chlad a lidskosti zbavenou logiku režimní supersvině, která je opatřená dobře napsaným dialogem a charismatem svého představitele, to druhé je tupé i pro prvotní fanoušky víly Zuběnky. Postavy jsou opět hnány nejasnými a zveličenými motivacemi a vztahy, z čehož mi vyplývá, že buď někdo zprznil obsah knihy, nebo je kniha jen podělaná futuristická telenovela. Tři hvězdy patří atraktivnímu ztvárnění (s opět delikátními variacemi na TV show budoucnosti) a výbornému obsazení, jelikož sestava Harrelson-Hoffman-Sutherland-Kravitz ve vedlejších rolích je dostatečně výživná i pro případ, že by zbytek filmu byl jen záznam fronty před Kauflandem. P.S. Peeta získává nominaci pro nejotravnější filmovou postavu všech dob.(29.9.2014)

Navzdory šalamúnskej záchrany vlastných životov, posledný víťazi 74. ročníka Hunger Games, Katness a Peeta podnikajú turné po 12 obvodoch štátu, kde s ľudmi spomínajú na zosnulých, či oslavujú svoju "výhru" v turnaji. Za usmiatymi tvárami sa v skutočnosti skrývajú pocity znechutenia. Aby toho nebolo málo, v 75 hrách sa v aréne stretnú víťazi predchádzajúcich ročníkov. Katness a Peeta sú opäť v ohrození. Z pohľadu zábavy, prešpekulovaných foriem útoku na účastníkov hier, sa snímok posunul v pred. Je živší, akčnejší, o tom niet pochýb. Presto všetko, nie je o moc lepší v porovnaní s prvou časťou. Na skutočnú zmenu budem čakať. Ako na teba - Jennifer!(10.2.2014)

• - V prvním díle měla Katniss (Jennifer Lawrence) vlasy hnědé. Ve druhém bez jakéhokoliv vysvětlení má vlasy černé. (Studioworks)

• - Natáčení probíhalo v Severní Karolíně a na Havaji, konkrétně na havajském ostrově Kauai, kde se filmovaly scény z arény. Některé scény Capitolu byly natočeny v hotelu Atlanta Marriott Marquis, kde se každoročně odehrává Dragon*con. Natáčelo se od 11. září do 21. prosince. (Dooky)

• - Scénář k filmu původně napsal Simon Beaufoye, jeho verzi ale předělal scenárista Michael Arndt. (kklepkaa)