Hunger Games: Vražedná pomsta

Hry o život: Skúška ohňom

• Kanada

Akční / Dobrodružný / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2013, 146 min

Tak jo, pro začátek - předlohu neznám, knihy jsem nečetl, nemůžu srovnávat, nevím jak to skončí, do filmu jsem šel s totálně čistou hlavou bez očekávání. Zamiloval jsem se! Po chabé jedničce, ze které jsem pořádně nevěděl, jak mám k celému konceptu přistoupit, jsem si hned v úvodu druhého dílu ujasnil, že HG nebudou dobrodružnou podívanou pro teenagery. Francis Lawrence si dal setsakramentsky záležet na prezicním vykreslení fiktivního světa rozděleného do okresů a zachycení poměrů lidí v nich žijících. Nechutná totalita natočená tak, že se z ní musí normálnímu člověku převracet kufr, což je ostatně normální po kopačkách okovanou botou do báchora. Nechci film srovnávat s jiným totalitními snímky, ale určitě bych mohl, protože už jen díky samotnými HG je lze zařadit do humusu vysokého kalibru. Stejně jako u prvního dílu mě víc bavila první část filmu než potom samotné HG, i když musím uznat, že i hry jsou tady mnohem lepší, nicméně obsahují více chybek než část úvodní. K hercům nemám výtky, D.Sutherland si dává Prezidenta tou nejkrutější a nejchladnější formou, PSH je již tradičně výbornej v jak jinak než záporné roli konstruktéra Arény, no a Jennifer Lawrence, ta to musí mít šité na míru, protože jí role Katniss Everdeen sedí stejně jako všecky rekvizity. Já tomuhle filmu dávám plnou, protože jsem v něm objevil genialitu paní Collinsové, navíc si nejsem úplně jistý, jestli závěrečné dva díly tenhle předčí, protože je velkou otázkou, kam se příběh ubere, za to je velmi pravděpodobné, že tohle byly poslední Hunger Games. Třeba se budu divit, uvidíme. Paráda, překvapení, doporučuju! Hlavně pak mladým komunistům, dělníkům a podobnému výkvětu blbosti. 90%(29.11.2013)

Tak nějak jsem si myslela, že jednou stačilo a již nikdy víc. Nicméně se ve mně probudila zvědavost a ta občas zahlodala, až jsem se teda na tu dvojku mrkla. Z odpadové jedničky se ejhle vyklubala pěkná troječka. Z masakrování dětí se pokročilo k masakrování důchodců! Musím uznat, že se na to tentokrát dívat dalo. Nejde jen o to, kdo koho tentokrát zapichoval, ale tak nějak celkově. Každopádně když si to tak v hlavě přebírám, říkám si, že je to sice natočeno dobře, ale ničím zvlášť mě to nezaujalo. Je to taková akční červená knihovna. Jako by Suzannu někdo pořádně naštval a ta si pak dala před každým psaním dva, tři panáky a jala se ve svých příbězích pomstít jak dětem, tak manželovi a v druhé části hlavně své tchýni.(28.6.2017)

Očekávání vůbec žádné, jelikož Hunger Games první díl mi neřekl nic a dostal se jen do lehkého nadprůměru. No a jak to u většiny pokračování bývá, tak druhý díl by měl mít ještě pokles nebo stejnou úroveň. Jsem překvapený, že je to naopak a já nadšením tleskám. Od dobré akce, po nápady, které chyběly jedničce se zapracovalo více i na emocích a samostatných postavách, tudíž se do nich divák vžije a postupně si ho získávají. Příběh je daleko lepší než v jedničce, dokonce jsem byl párkrát i dost překvapen. Hunger Games je daleko temnější, což chválím, protože přesně taková změna tomu jen prospěla. Jsem rád, že jsem pokračování neignoroval a pustil se do něj, protože minimálně o dva stupně lepší je a já nemohu jinak než dát plný počet .. 9/10 = 95%(6.2.2014)

Mnohem lepší, než první díl. Temnější, drsnější, režijně lépe zvládnuté a stejně tak i herecky (Jennifer neskutečně potěšila). Zajímavá je v tomto případě jedna věc, že druhá část knižní série byla dle mně ta nejslabší, ale v případě filmového zpracování dvojka jednoznačně kraluje. Už se těším na Mockingay.(25.1.2014)

Vzhledem k slušné režii to nikdy není vyloženě katastrofa, bavit začne film ale až v poslední, místy správně dobrodružné třetině. Té ale nepomáhá zvláštní technické rozhodnutí kombinovat perfektní IMAX footage s blow-upem klasické pětatřicítky, kdy je nejistota ve framingu druhé zmíněné varianty, obzvláště v akčních scénách, znát až příliš. Ve výsledku je mi paradoxně mnohem sympatičtější méně uhlazený a trochu naivnější první díl.(23.11.2013)

• - Kristen Bell se jako velká fanynka knižní předlohy vyjádřila, že by si moc ráda zahrála postavu Johanny Mason. (virus10)

• - Spoiler: Stejně jako v předchozím dílu zemřou splátci z 1. kraje dříve než splátci z 2. kraje. (romajz15)

• - V knize se po nápoji na večírku v Prezidentském paláci osoba, která se napije, i hned pozvrací, proto je nutné jej vypít na toaletách. Ve filmu ale tento nápoj lze vypít klidně u stolu, takže má mírnější účinky než v knize. (Natally21)