Hunger Games: Vražedná pomsta

Hry o život: Skúška ohňom

• Kanada

Akční / Dobrodružný / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2013, 146 min

Dospělejší a hlavně lepší film než první díl. Mám ráda i předchozí Hunger Games, ale pár věcí jsem mu dost vytýkala a stále jsem měla pocit, že nedokázal plně využít svůj potenciál. Francis Lawrence se do toho obul podstatně více než Gary Ross a uvědomil si, že tato látka si nezaslouží být zařazena mezi filmy pro dívky do 18 let. První polovině prakticky není co vytknout, skvělá tíživá atmosféra rodící se revoluce, divák se konečně dostává do hloubky celého fungování jejich totalitního režimu, nechybí silné emoce a pro nečtenáře jistě i překvapivé zvraty. Co mě překvapilo asi nejvíce, že v tomhle filmu funguje i ta romantická linka, kterou na prvním filmu vyloženě nesnáším. Není středobodem filmu, ale když už se jí tvůrci věnují, tak divák nemusí převracet oči a působí přirozeně. To Gary minule nedokázal. Výborný je i vstup do arény, kdy naprosto cítíte tu frustraci všech postav. Škoda, že závěrečná necelá hodinka v aréně nemá takový tah na branku jako první polovina, přesto baví a baví hodně. Za celých 146 minut jsem se nenudila ani minutu. Za mě velká spokojenost.(24.11.2013)

Obsahuje spoilery: Prezident Snow: "Mám takový problém, slečno Everdeenová. Ten problém začal v ten moment, když jste našla ty jedovaté bobule v aréně. Kdyby měl vrchní tvůrce hry Seneca Crane trochu rozumu, roztrhal by vás na kusy. Ale jste tady a asi si umíte domyslet, kde je on." Katniss Everdeenová: "To ano." Prezident Snow: "A po tom fiasku nezbylo nic jiného než nechat vás hrát podle vašeho scénáře. A byla jste opravdu dobrá. Ta vaše šaráda s poblázněnou školačkou. Přesvědčila jste lidi v Kapitolu. Ne všem v krajích se ale líbilo. Několik lidí vnímalo ten tvůj malý trik s těmi bobulemi jako akt vzdoru. A ne jako akt lásky. A pokud dívka z kraje 12 může vzdorovat Kapitolu a odejít nezraněná, co by zabránilo jim, aby udělali to samé? Co by zabránilo, řekněme povstání? Mohlo by to vést k revoluci. A ve zlomku času se celý systém zhroutí." Katniss Everdeenová: "Musí to být křehký systém, pokud ho dokáže zničit jen pár bobulí." Pokračování hry o život! Hra v přímém televizním přenose, kde na konci zůstane jen jeden vítěz, jeden živí. Je to stejná šablona jako měla jednička. Dívka v plamenech Jennifer Lawrence s lukem a šípy, se tady znovu boji vyhýbá. Utíká před vražednou mlhou, digitálními opicemi, blesky a hromy. Znovu tady dominuje romantický příběh. Celkově je dvojka dospělejší a snesitelnější než první díl. Hlavně proto 4*. Nutno dodat, že konec mne navnadil na další pokračování. - 70%.(14.2.2019)

"Remember who the real enemy is!" Drsnejší, epickejší a celkovo atmosferickejší návrat do Panemu, ktorý za to stojí aj pre diváka nepoznačeného knihami. Po prvom dieli som sa stal ich fanúšikom, druhý diel som si už užíval z tohoto pohľadu. A nakoľko je všetko na svojom mieste, nemám dôvod na nespokojnosť. Partia okolo dvojky Lawrence/Lawrence to zvládla bezchybne.(27.11.2013)

Z mojho pohladu o nieco lepsia, nez jednotka, pretoze som akosi nechapal, ako sa moze totalitny stat zabavat na zabijani deti, aj ked v dvojke slo sice tiez o zabijanie, len tentokrat slo o zabitie Katniss Everdeen a zabijacke pasce boli tiez ostrejsie, ako v jednotke. Teraz som zvedavy, ako bude pokracovat trojka. Prezident Snow v podani Donalda Sutherlanda, si s chutou zahral zaporaka tak, ako ho poznam so SMRTIACEJ EPIDEMIE (1995) s Dustinom Hoffmanom alebo v drame KRIMINAL (1989) so Sylvestrom Stalloneom. Rakusky reziser Francis Lawrence, nema s Jennifer Lawrence nic spolocne, je to len zhoda mien. Ako debut natocil fantasy-thriller CONSTANTINE (2005) s Keanu Reevesom, JA, LEGENDA (2007) s Willom Smithom alebo romanticku dramu VODA PRE SLONY (2011) s Robertom Pattinsonom. _________ Jennifer Lawrence - (Katniss Everdeen) +++ Josh Hutcherson - (Peeta Mellark) +++ Liam Hemsworth - (Gale Hawthorne) +++ Woody Harrelson - (Haymitch Abernathy) +++ Donald Sutherland - (Prezident Snow) +++ Lenny Kravitz - (Cinna) +++ Stanley Tucci - (Caesar Flickerman) +++ Philip Seymour Hoffman - (Plutarch Heavensbee) +++Produkcia: Nina Jacobson, John Kilik +++ (Videl v kine 28.11.2013) +++(6.12.2013)

• tron

Strašný kasting v čele s Jennifer Lawrence (ktorá je nielen nepríjemná, ale ešte aj hrá úplnú kravu). Niektorí herci sú talentovaní, ale tu dostali tak divne rozvrhnuté postavy, že vôbec neviem, čo si o nich mám myslieť (Woody Harrelson, Philip Seymour Hoffman, Toby Jones, Donald Sutherland, Jeffrey Wright, Stanley Tucci). Je to hrozne dlhé, akcie je málo a tá, čo tu je, je rovnaká, ako zvyšok filmu – divná. Divný je i scenár, ktorý sa motá od ničoho k ničomu a celkovo mu nerozumiete (megatréning v geniálnom novom megakomplexe sa obmedzí na to, že hlavná hrdinka pätnásťkrát vystrelí z luku a keď sa obzrie, vidí, ako ju všetci fascinovane sledujú). Vízia budúcnosti mi príde dosť neoriginálna a postavená na extra vratkých nohách. Akonáhle sa dej premiestni na exotický ostrov, začne to byť aspoň trochu sranda (opice, hmla), ale aj tak sa občas nestíhate čudovať nad hovadinami, ktoré tvorcovia vymysleli (babička alias nekompromisná Golda Meir z Mníchova). Strašne blbý film, ale svojím spôsobom sa bavíte. Dosť ma každopádne zaskočil nevýrazný koniec. Čakal som ohromujúcu sériu cliffhangerov podpernú veľkolepými zábermi a dunivou, burácajúcou hudbou lákajúcou na gigantickú trojku... a ono nič. Zvyšok série už nedopozerám.(29.8.2019)

• - Bič použitý vo filme bol rekvizita z plsti, aby sa zabránilo zraneniam počas natáčania. Aj napriek tomu mal však Liam Hemsworth (Gale) niekoľko dní po bičovaní stopy na chrbte. (mellinda)

• - Česká a slovenská premiéra filmu 21. listpadu proběhla shodou okolnosti ve stejný, kdy slaví své narozeniny představitelka Johanny Mason Jena Malone. (vyfuk)

• - Herci se zúčastnili filmového festivalu v Cannes, kde film propagovali. (Weasley)