Hunger Games: Síla vzdoru 1. část

• USA The Hunger Games: Mockingjay - Part 1 (více)

Katniss Everdeenová prožívá nejtěžší období svého života. Ačkoli z Her čtvrtstoletí jakžtakž vyvázla se zdravou kůží a máma se sestrou jsou v bezpečí, její starosti ještě neskončily. Capitol srovnal se zemí Dvanáctý obvod, zahynuly tisíce lidí a Katniss pronásleduje pocit viny. Navíc Peeta Mellark, její partner z Her, zůstal v rukou nepřátel. Na čelo odboje se postavil Třináctý obvod, i když jen donedávna se o jeho existenci téměř nic nevědělo. Válka přináší oběti na obou stranách, rozdíly mezi dobrem a zlem se stále více stírají. Vítězství se sice přiklání na stranu rebelů, ale konec je stále v nedohlednu. Krveprolití může zastavit pouze Katniss. Pokud chce zachránit Peetu, zabránit dalšímu maření životů, porazit Sídlo a nenáviděného prezidenta Snowa, musí se znovu chopit symbolu Reprodrozda. Opět zjišťuje, že o svém osudu nerozhoduje sama, ale do jisté míry se stává nástrojem v mocenském souboji. A stále nevyřešila dilema, kterému ze dvou nejbližších přátel patří její city ... (Forum Film CZ)

Kimkong

Dost nudný film. Měl jsem opravdu potíže u něj udržet pozornost. Film plný propagandy a malinko akce. Celkově hodně ukecaný díl. ()

iN

Jednička a dvojka se mi dost líbily, ale už první díl trojky jsem rozkoukával na několikrát. Děj se posouvá dopředu hrozně pomalu, např. natáčení promo spotů mě vůbec nebavilo - ačkoli uznávám, že v knize to může fungovat. Rozpolcenost Katniss mezi Peetu a Galea (Hurikána... proč překládat jména proboha?) mě jednak taky nebrala, dvojak jsem jí to jaksi nevěřil. Poslední díl zkouknu jen z povinnosti. ()

JajinkaBec

Faktem je, že první část Síly vzdoru je jen předehra k epickému finále, které tady ovšem vyhlížíme jen kdesi daleko za rohem. Zároveň jde o jakýsi mezikrok. Po dvou dílech, které se odehrávaly v arénách, je nutné zvyknout si na poněkud jiný styl a (pouze na první pohled) poněkud méně akční obsah. V první Síle vzdoru jde hodně o psychologii a poznání dalších postav. Nebo těch stávajících ovšem z jiného úhlu pohledu. Kolikrát mrazí z méně patrných a zásadních scén (píseň o oběšenci) a milovníkům Peety tahle část patrně zlomí srdce. Na druhou stranu - poslední díl zlomí srdce všem, takže jak říkám, berme tenhle kousek jako velmi kvalitní předehru. ()

estik97

Nejslabší ze všech dílů Hunger Games, né že bych se úplně nudila, ale zkrátka to není tak dobře zpracováno jako předchozí dva díly. Jediné co zůstává jsou dobré herecké výkony a úžasná hudba. ()

Blazkowicz

Něco jako předposlední Harry Potter. Takový klid před bouří, příprava na finále. Většinu času se to odehrává v bunkru a když už venku, tak jen v ruinách. 3-* ()

PlysovyMacko

Nic moc sa tu nedeje,  je to velka nuda.Bud sa nataca  propagacne video na nabor do odboja alebo sa keca, a keca sa dost, akcie malo a slaba. Vizual je nepekny, cierny a sedy, vacsinu filmu sme v podzemnom bunkri. Katniss tiez nic nerobi, je len tvarou odboja. A takto zoskaredit ucesom taku peknu herecku ako je Natalie... ()

Tominni

Tak Hunger Games se z arény přesunul do války krajů a odporu proti kapitolu. Za mě asi nejslabší část celé série, přestože samotná politika není špatně popsána, role Moore i Hoffman jsou dobré, tak jsem trochu tápal, stejně jako tápala filmem Katniss. ()

koty2201

Túto sériu sprevádzajú pre mňa nevysvetliteľné problémy a niektoré už od začiatku série. A ja netuším, či to len spisovateľka nepatrí medzi najlepších umelcov a nemá predstavu o dosť podstatných veciach, ktoré sa v jej príbehu dejú. Alebo to len filmoví tvorcovia nevedeli dobre natočiť alebo mali až príliš nízky rozpočet a museli šetriť. V prípade týchto filmov tiež došlo k trendu, ktorý započal pravdepodobne Harry Potter a Dary Smrti a to, že posledný knižný diel rozdelili na 2 filmy. Tento trend, bohužiaľ, pokračuje dodnes, o 12 rokov neskôr. Možno práve preto rešpektujem, že dej je dosť zbytočne natiahnutý a dokopy sa nič za tie 2 hodiny neudeje a skôr to funguje celé ako gradácia pred veľkým finále. Jednoducho sa schyľuje k vojenskému prevratu a prevzatie moci po prezidentovi, diktátorovi Snowovi a v prvej časti ide skôr o získanie si čo najviac obyvateľov Panemu na svoju stranu, aby sa vzbúrili. A to je prakticky jediné, čo sa stane v celom filme - najprv sa rieši politická propaganda a potom ide o záchranu Peeta z Capitol City a ostatných súťažiacich z Hunger Games, ktorých tam väznili a mučili. Len toto sú zároveň asi tie najväčšie zápory príbehu, pretože ako som už povedal, netuším či to autorka tak nešťastne napísala alebo filmári tak nešťastne natočili. Pretože Katniss sa stále, už prakticky od prvého dielu, nevie rozhodnúť či ľúbi Peeta alebo Hurikána. A stále sa najprv ocucáva s jedným a potom s druhým. Pripomína mi to nejakú mexickú telenovelu. Horšie je, že jej tie emócie ani trochu neverím a skôr mi jej nerozhodnosť už lezie na nervy. A to je trochu blbé, keď máš s niekým sympatizovať ako s hlavným hrdinom, ale skôr ťa tá postava štve. Druhým záporom filmu je samotný priebeh štátneho a vojenského prevratu. Ja neviem, či autorka kníh vie ako to funguje v totalitnom režime a počas vojny, ale asi tomuto štúdiu histórie nevenovala veľa pozornosti. Pretože takto boj a revolúcia určite neprebieha. Respektíve každá postava tvrdí, že aké útoky sa dejú a aké sú nepokoje, ale všetko to je zase off-screen ako to bolo v závere druhého filmu. Proste každý o tom hovorí, ale ja ako divák to vo filme nevidím. Rovnako ako záchrana víťazov Hunger Games z Capitolu prebehla za oponou. Neviem teda, či sa muselo šetriť na rozpočte alebo ma tvorcovia chceli unudiť k smrti tým, že to nemohli oživiť nejakou akciou. Rovnako mi nejdú do hlavy občasné nelogické riešenia rôznych momentov a chovanie postáv. Napríklad ako mala Katniss psychickú traumu po tom všetkom čo sa stalo a o pár scén ďalej jej nič nie je. Potom má vážnejšie poranený krk a o pár scén ďalej ho má už v pohode. Mohol by som spomenúť viac vecí, ale to je asi zbytočné. Herecky môžem pochváliť väčšinu hlavného osadenstva tak, ako v predošlých filmoch. Ale tentokrát vypichnem novú hereckú posilu v podobe prezidentky 13. kraja, ktorú stvárnila Julianne Moore. Celkom bola aj sympatická v tejto, pre ňu možno trochu menej typickej úlohe. Pri ostatných hercoch by som sa poväčšinou opakoval z predošlých hodnotení. Josh Hutcherson bol po dlhšej dobe v polohe, v akej som ho ešte doteraz vo filmoch nevidel a šlo mu to veľmi dobre, hlavne v závere filmu. A technická stránka filmu? Aj v tomto prípade by som sa často opakoval. Tak teda po poriadku. Hudba je skvelá a oveľa lepšia ako v predchádzajúcich častiach série. Ústredné pískanie reprodrozda ma mrazilo. Veľmi peknú pieseň zaspievala samotná Katniss a páčila sa mi pasáž, keď to začal spievať aj pospolitý ľud Panemu. Emočne to na mňa zapôsobilo výrazným spôsobom. Vôbec som netušil, že aj moja obľúbená speváčka Lorde, naspievala pre tento diel svoju dosť známu a krásnu pieseň. Aj z týchto dôvodov je pre mňa Drozdajka 1 najsilnejším zážitkom po tejto stránke a aj postavy boli napísané zatiaľ najlepšie a funkčne v rámci celej série. Aj tým množstvom komparzu už pôsobí film bohatšie a živšie, napriek tomu sa akoby stále báli natočiť nejaké veľkolepé scény s tisíckami ľudí a čiastočne to ostáva stále komorné. CGI efekty tiež neboli nejak extra časté, ale keď boli, tak sa dalo na ne pozerať. Kamera nebola najhoršia, ale podľa mňa sa to celé dalo natočiť aj zaujímavejšie. Týmto by som asi technickú časť uzavrel. Takže ak vás bavili doterajšie Hunger Games, tak vás budú aj tieto, len sa pripravte že skutočne je to prvá časť väčšieho finále a veľa sa toho teda neudeje. Taktiež to môžem odporučiť ani nie tak milovníkom sci-fi trilerov, ale skôr politických trilerov, pretože v takej atmosfére sa odohráva dej. No a ja som už len zvedavý, ako to celé skončí. Snáď bol potenciál využitý naplno. () (méně) (více)

kubas369

7/10. Wau, rozhodně jsem nečekal, že po naprosto sračkoidní jedničce se tahle série vyhrabe tak vysoko. Oceňují Lawrence, je to dobrý řemeslník. Hodně povedený příběh o manipulaci a propagandě, kde ty největší šťastlivci to mají dávno za sebou. ()

Carriette

Jakožto čtenářku knih mě celkem překvapila volba rozdělení, ale nijak nepříjemně. Naopak chválím zajímavou volbu. Co se mi dost líbilo, bylo jak to celé odsýpalo. Film nikde nestál, takže nebyla chvíle se nudit. Vizuální efekty byly skvělé a osobně se mi nejvíc líbil ten po titulcích ;) ()

segovesus

80% ... tohle bude fungovat a bude doceněno až s druhou půlkou. Byla to krásná psychologická předehra, která představila druhého hráče na šachovnici - District 13. Jinak si říkám, co si z toho vezmou ty děti 10-18 let, co jsem viděl v kině, co asi ví o totalitě, propagandě a manipulaci ? Poslední díl beztak četly, aby se dověděli s kým skončí Katniss, jestli s Peetou nebo Galem/Hurikánem. ()

gefr

Stalo se to, čeho jsem se obával. Jako čtenáři knižní předlohy mi bylo jasné že 3. díl prostě nemá dost děje na roztrhnutí na dva filmy. A tak jsme dostali asi 5 klíčových scén, které jsou důležité pro děj, krásně vypadají a konečně dostal prostor i Hurikán (to jméno je děs). Při pohledu na nas*anou Katniss se mi ježily všechny chlupy na těle a opět tak potvrzuje, že byla pro tuto roli vybrána správně. Zbytek je ovšem jen omáčka na vyplnění volného času. Kdyby měl tenhle film o půl hodiny menší stopáž, byla by to perfektní návnada na poslední díl. Takhle se nám dostává více drama než akce a celkově se tedy film liší od předchozích dvou a konečně "dospívá". P.S.: Ještě nikdy jsem neviděl takhle našlapaný kinosál na předpremiéře :) 75% ()

Celup

Nemůžu říct, že bych byla zklamaná, protože už třetí díl knížky mě zklamal, takže jsem už jen byla zvědavá, co z toho filmaři stvoří, zvlášť, když to zase dělí na dva díly. Musím říct, že film byl lepší než předloha, ale předešlé filmy se mi i tak líbí víc. musím podotknout, že Julianne Moore se mi v roli prezidentky 13. kraje velmi líbila. ()

Ell8

Upřímně, měla jsem strach. Měla jsem strach, co z Mockingjay udělají, jelikož jsem veliký fanoušek knižní předlohy a hrozně jsem se na film těšila. A nezklamal. Jennifer opět ukázala svůj herecký talent, velký obdiv při těch psychicky náročných situacích, které Katniss má a Jenn to skvěle zahrála, hltala jsem každé její slovo. Jak zde již bylo zmiňováno - písnička Hanging Tree. Naprosto úžasná, zakomponováno do filmu skvěle, když se přidal do zpěvu sbor, nejeden člověk měl husí kůži, včetně mě. Konečně byl na scéně vidět i Gale, který mě občas ale opravdu iritoval svým chováním, nicméně, i tak jsem se cítila u čtení knihy. Josh taky hrál naprosto skvěle, proklamy se též povedly... Jsem nadšená z toho, že film se celkem slušně podobá knižní předloze, takže už nám nezbývá nic jného, než čekat na další díl :) ()

waltosin

Vzdor to je téma které plyne s celým příběhem, ne že by to bylo na škodu, ale víc akce by neuškodilo jako ve druhých hrách. Na druhou stranu je tam víc tajemství, které se pomalu odkrývají a nemluvím o těch šoků ke konci, kde to bohužel končí v tom nejlepším, jak to bejvá, když jsou dvě části, takže za rok uvidíme jak to dopadne i s tím mím hodnocením. 65% ()

Dixieboy

Beru to jako nudnou dvouhodinovou přípravu na překombinovanou řež. Hlavní hrdinka tu byla vyobrazena jako sobecká ubrečená slabožka, která hodinu v kuse jen sedí a hlaje si s "kuličkami"... Síla vzdoru??? O čí vzdor, že tu vlastně šlo?? Udělali by asi lépe, kdyby tuhle "protahovačku" přeskočili a udělali z toho důstojnou trilogii. Bylo moc milé vidět Phillipa Seymore Hoffmana, ale jeho poslední role nemusela být zrovna v tomto :/ ()

Veskoslav

Dva filmy=jedna kniha=více prachů z pubertálních holčin. Předchozí filmy jsem znal i díky předloze, co jsem dodatečně přečetl. Byl to sice silný průměr pro dívčí publikum, ale v rámci možností to byly pěkné tři hvězdy. Ale toto? Slabé dvě hvězdy a to ještě hodně nadhodnocuji. Hlavní zásluhu na to má Natalie Dormer a její role. Jinak pokud na to hodláte jít do kina, tak doporučuji se nějak silně otupit. Seděl jsem vedle pubertální třicítky, co u toho brečela, řvala a kdo ví co ještě dělala. Celkově pitomé rozdělení na dva díly, nudný děj, otřesné dialogy jako z porna. No nic moc. ()

Trsto

Práve som sa vrátil z kina a výsledok ? Som plne spokojný . Človek sa tu dočíta všeličo , je tu plno scenáristov, režisérov na 15-20 minútové prológy a podobne . Fakt sa čudujem, že ešte nie sú v Holywoode :-) . Takisto som sa dočítal, že prvá polovica knihy nie je zaujímavá ...asi hej , z pohľadu akcie ...Poniektorí asi zabudli , že film a dobrý nie je len o výbuchoch , akcii, strielačkách ...Film splnil to čo som aj očakával. Podal info o tom kde sa formuje odboj ,ako sa k tomu stavia Katniss , ako sa rozhodla, čo všetko je v hre .Nenudil som sa ani sekundu a po celý čas som sedel ako prikovaný . Nuž niekomu sa nepáči , iným áno a mne tiež. ()

Divergence se přesouvá do televize

Divergence se přesouvá do televize

21.07.2016

Půlení závěrů velkých sérií není zrovna populární trend. U Harryho Pottera nebo Stmívání se to ještě podařilo, Hunger Games ale docela klopýtaly a sérii Divergence tyhle čachry rovnou zlomily vaz.… (více)

10 nejlépe placených herců roku 2015

10 nejlépe placených herců roku 2015