Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

lucijelucije

Já bych asi o Star Wars těžko mohla něco objetivně říct, protože pro mnoho diváků je to jedna z nejkultovnějších věcí vůbec. Pro mě je to pouze film, na který se podívám a buď se mi líbí, nebo ne. Staré Star Wars ale podle mě mají mnohem víc šťávy, než tahle nová věc s nadějnýma efektama. Každý díl, co jsem viděla mi něco dal, každý Star Wars ač nejsem fanynka, někam směřoval, předával poselství pro další pokračování. Ale Síla probuzení je pro mě pouho pouhou vsuvkou pro dobře již natočené Star Wars. Technika je výrazně lepší a hezky se na to kouká, herecké obsazení bylo také sympatické, ale není to ono. ()

ClimbVibe

J.J.Abrams konečně vrátil Star wars tam kde byly naposledy v 80.letech. Možná úlitba fanouškům, každopádně zábavná podívaná, která má výborný rozjezd a famózní finále. ()

.MJ.

Tak a je to zase tady! Po sérii šesti epizod, které ovlivnili životy milionů lidí, ne však mě, přichází bezvýznamná trilogie, která více než svým dějem působí nostalgicky pro ty milióny Han Solů a Luků Skywalkerů. Navíc se nemůžu ubránit dojmu, že sedmička vytváří dějové paralely s menšími obměnami, které už tady byly. Nicméně ačkoli se mi nelíbí, že jsem opět nepochopil spoustu věcí nutí to mě, člověka, který SW fakt nemusí, těšit se na další díly a co víc uvažovat o tom, že celou tu "parádu" shlídnu znova. P.S.: Podle mě nejlepší díl, ale mohlo tam být více světelných mečů. Za mě pěkných 55% ()

mclenin

Sila sa prebúdza a ja som s výsledkom spokojný. Páni tvorci zvolili z dvoch možných prístupov k sequelom (novátorský/schematický) pohodlnejšiu a menej rizikovú cestu a viac-menej sa držali vyjazdených koľají. Tak na jednej strane síce sledujeme "Novú nádej" 21. storočia, no zároveň si no. VII pripravila platformu pre dejovú gradáciu a variáciu do budúcnosti pre ďalšie generácie. Po formálnej stránke má všetko čo má mať a na čo je (bol) fanúšik SW zvyknutý, do bodky. Po obsahovej stránke sa nejedná o žiadne prekvapenie, ako už bolo xy krát zmienené, je to nová stará Nová nádej. Výtku by som vzniesol len voči poňatiu "dark side", to sentimentálne kopírovanie legendy akou je Darth Vader podľa môjho názoru nie je najšťastnejšia voľba, ale budiš, možno nás "Severus Snape" s tvárou Adama Drivera ešte prekvapí. Sila sa prebúdza a myslím, že z postele vstáva tou správnou nohou. P.S. určite to je menší prúser ako sequel, resp. prequel LOTRa v podobe Hobbita. ()

Mo.

Oukej, takze az bude mit cernoch deti s tou jedi holkou a jedno z tech deti se prikloni na temnou stranu sily a objevi se jedi, ktery proti nemu bude bojovat, ale bude to beloch tak... bude to rasismus nebo ne? ()

jasiska

Parádička. Celý film ako cez kopírak Štvorka s prvkami Päťky, ale s dostatkom zmien a modernizácii (spĺňa Bechdel's test), že výsledok ja výborný. Sem-tam podarené vtipy, sympatickí hrdinovia (žena a černoch - hurá diverzita :-) a veľmi sa mi páčila aj bojová scéna medzi Rey a Kilo Renom v zasneženom lese. Autori vedia, čo bolo na pôvodnej trilógii také úžasné a úspešne to zreprodukovali - a ja to oceňujem. V čom však spočíva najväčší úspech Sedmičky je to, čo robí príbehy epickými už počiatku ľudskej civilizácie, a to jej návrat k boju medzi dobrom a zlom. ()

kobe6

Natočený velmi dobře. Han zase válí a Finn nezústává omoc pozadu. Ale celý jsem to svým způsobem už viděl a hlavní asexuální představitelka bez jiskry a charismatu byla pro mě velkým trnem v oku. Obávám se, že díky ní bude pokračování utrpením. Škoda :) ()

Patrik256

Rozpočet_ 245 milionov dolarov // Tržby _ 2.068 miliardy dolarov // Tržby v ČR* _ 37 263 015 Kč (127 kin) // Diváci v ČR _ 606 935 // Tržby v USA* _ 247 966 675 $ (4 134 kin) ()

Piri

Návrat Marka Hamilla ma nadchol, škoda, že záver nebol úplne dotiahnutý, nevadí, že Skywalker nič nepovedal, ale efektnejší strih by bol, keby si mysľou pritiahol svetelný meč do svojej ruky a vtedy by bol koniec. V tejto časti mi tu prekážala asi jediná vec, a to predstaviteľ Kyla Rena (Adam Driver), kým bol v kostýme a pod maskou, bolo to v poriadku, hlasový efekt mal vydarený. Obsahom tejto časti je získať mapu k úkrytu posledného a zároveň jediného preživšieho Jediho Luka Skywalkera, ktorý bol zároveň aj posledných veľmajstrom rádu. Čo vyznie trochu divne a prečo by sa schovával. To aj mnohí kritici tejto časti spomínali. Mapu ukrýva malý droid BB-8. V tejto epizóde je vesmír bez akýchkoľvek ďalších Jediov. Pokračovanie The Last Jedi je mylne interpretované ako návrat nejakých neobjavených Jediov. Ak niekto považuje za Jediho novú hrdinku Rey (alebo aj iných), tak sa mýli. Schopnosť byť Jediom je jedna vec, stať sa ním druhá. Potvrdzuje to aj prológ tejto epizódy. Zvláštnosťou ságy SW je, že po úspechu prvých častí sa pôvodný ansábel do deja už nevrátil a vznikali nové postavy. Až teraz posledné epizódy ožívajú zašlé legendy a hercov, no len aby to stihli, kým ešte niektorí žijú. 4* dávam hlavne z nostalgie, po správnosti by som mal dať max 3*, lebo táto epizóda je evidentne točená pre popcornového diváka s wau efektom. Kto nepozná Star Wars univerzum, tak tomu to bude jedno. Rogue One je lepší. ()

Hanes88

Super! Přesně takhle jsem doufal, že to bude nějak vypadat. Návaznost na předchozí děj byla ideální, hlášky, hudba,teď už i efekty špicovní a otevřený konec pro další díly. Už se těším jak bude vypadat další. 90%. ()

kamigava

Předem varuji, že v mém komentáři bude SPOILER. Jedno slovo - NOSTALGIE. Ano, sedmá epizoda hodně odkazuje na předchozí díly. Obzvlášť na Novou naději, která mi v určitých scénách bila do očí, ale nevadilo mi to. Je to příjemný pocit, když se vám vybaví starší díly. Film jsem viděl ve 3D s dabingem na půlnočce. Bál jsem se toho dabingu, ale nakonec jsem s ním více než spokojen. Nebyl jsem v IMAXu, proto nejlepší kvalita nebyla zajištěna. U nás v menším kině šuměl levý reprák a celkově mi přišel zvuk dost ztlumený a nevynikla tolik ani Williamsova emotivní hudba. Nevím, jestli to byl záměr, ale rozhodně zajdu ještě do IMAXu pro porovnání s titulkami. To byla technická stránka projekce. Teď se dostávám k samotnému filmu. Řeknu to nejprve jednoduše. TFA se mi líbila. Zatím ale ne natolik, abych udělil pět hvězdiček. Chce to další projekci. IMAX můj dojem snad vylepší. Jak už jsem psal, dějově se hodně podobá starším dílům, přesto ale vytahuje nové a inovativní nápady. Líbí se mi, jak si stále zachovává původní styl a atmosféru Star Wars. Úvodní scéna na Jakku mohla mít trochu rychlejší rozjezd jako Pomsta Sithů a mohla být o něco přehlednější. Nakonec to ale zachránil ten pravý drsňák temné strany Kylo Ren, když silou zastavil dokonce i střelu z blasteru! To jsem ještě ve filmu neviděl. Hotový Matrix. Adam Driver ho nezahrál špatně. Ren je agresivní, ale pořád působí ohroženě a nevyrovnaně. Snaží se znovu najít cestu k temné straně, kterou ztrácí vlivem jeho otce Hana SOLA! První velký zvrat. Druhý je ale daleko smutnější. Ten tu ale psát nebudu, abyste se měli na co "těšit". Jinak s ostatními herci jsem byl také spokojen. John Boyega mě velmi mile překvapil. Je vtipný a vůbec film hezky odlehčil. Od kapitánky Phasmy jsem čekal, že bude mít větší prostor. Myslel jsem, že si sundá i helmu, ale k tomu nedošlo, škoda. Ford se ani zmiňovat nemusí, protože ten bude vždycky cool. Serkisův Snoke ale zdaleka nemá takové charisma jako Darth Sidious. Jeho digitální postava mi celkem vadila. Hlas má ale dobrej. Na konec jsem si nechal toho nejlepšího a nejzáhadnějšího herce - Marka Hamilla. SPOILER: Jeho absence v trailerech je zcela oprávněná, protože se objeví až na konci filmu a nepromluví ani slovo! Sedmá epizoda má zajímavě otevřený konec. Osud Rena je neznámý a Lukovo "rozhodnutí" také není dokončeno. Už aby tu byla osmá epizoda. :-) ()

eromar

80% Úvod do staronového světa v první půlce mě dostal svou atmosférou, ovšem děj v druhé půlce už byl ze strany tvůrců opatrná sázka na jistotu bez jakékoliv odvahy ukázat něco nového. Právě to "něco" jsem však od nových Star Wars (možná neprávem) očekával, škoda. Taký jsem postrádal nějaký hlubší vývoj vztahů mezi postavami (nebyl čas, vše bylo dost povrchní a ne vždy to působilo věrohodně). Ale i tak jsem spokojen. I když jde příběhově v podstatě jen o velký prolog.. ()

Jaro_slav

Doufal jsem ve scénáristickou hravost až dokonalost jako u restartu Star Treku nebo u Super 8, nicméně jsem ji racionálně moc nečekal. Kdyby tam byla, byl bych nadšenej. Takhle jsem jen spokojenej. BB-8 mi moc připomínal WALL-Eho, Finn zase kombinaci obou černochů (dneska se ale povinně řiká afroameričanů; a černé kávě se řiká bezmléká) Bad Boys. Ale to sou tak jediný výtky. Vidět star destroyer jako vrak v poušti (mimochodem ve velmi specifický poušti s plochým podložím v západní části emirátu Abu Dhabi), bylo super mega giga terra cool! Důvěrně známý postavy jsou doplněný o postavy, který připomínaj mrtvý důvěrně známy postavy, některý scény jako bysme už nejednou viděli, a Hrozboplaneta, nebo jak se TA VĚC jmenuje, má onu povinnou bezpečnostní díru, takže se jen čeká, kdy ji odpálej. Prostě Epizoda IV v dynamičtějšim podání. A to neni vůbec špatně. Jen trochu zamrzí, že mohlo bejt i líp, a tak zůstává jen naděje, zda si ňáký trumfy schovávaj tvůrci do epizody VII a IX. A to i proto, že Harrison Ford i Carrie Fisher zapadaj do příběhu přirozeně, zatimco hledání a za každou cenu nalezení Marka Hamilla působí jako něco, co nechtěli scénáristi, ale marketing si to vydupal. 80% PS: má to PG-13, ale tady jsem nic jinýho nečekal. ()

Alien220

SPOILER ALERT ---- Tak si to shrneme. Chce to nějakou pouštní planetu, to diváci žerou. Samozřejmě tam musí být potomek hlavních protagonistů, který o tom neví. Bez toho by se to dneska prostě neujalo. Nastřílíme tam pár vraků kvůli nostalgii, že jo - takový AT-AT je do pouště naprosto ideální stroj. Fanoušci většinou viděli jen 6 filmů, možná k tomu clone wars. O knihách neví ani páru, tak vsadíme na jistotu. Uděláme nový Rebellion, teďka to jen nazveme Resistance, to se chytlo v terminátorovi (stejně jako rudé označení na bundě) a znak necháme stejný. Empire bude The New Order a jsou to hajzlové, který nikdo nemá rád, takže když zahajlujou a budou to absolutní nihilisti, je to tutovka. ISD, TIE fighterům a X wingům uděláme facelift. Jiný lodě nebudou potřeba, to je zbytečný. Hlavní záporák je cholerické rozmazlené děcko. Musí mít masku a mistra, stejně jako rudý meč. Přes to nejede vlak. Bohužel namísto hrůzy či respektu je spíš k smíchu a navíc předvídatelný jako celý fim. Divák jistě ocení další z verzí Hvězdy smrti, tentokrát velkou jako celá planeta, která se nabíjí z blízkého slunce (proto je ledová) a střílí přes celou galaxii. Největší vojenská základna a zbraň v celém známém i neznámém SW universu je pak dokonale chráněna. Stačí udělat druhý Endor, poslat tam Sola, pak zajmout loajálního důstojníka, který ochotně vypne celoplanetární štíty. Pár X wingů přiletí a bez problému provede pár náletů na nejkritičtější místo celé základny. Až poté někoho napadne vypustit TIE fightery a zapnout turbolasery, ale to už je pozemní komando včele s dezertérem, který zpočátku ani nechápe, že člověk může mít jméno a je povoláním uklízeč, rozmístí nálože všude, kde to jde. Pak si ještě uděláme rodinnou seanci, která nápadně připomíná tu z Ep V na Bespinu. Kylo Ran schopný zastavit blasterový výstřel vypálený z bezprostřední vzdálenosti se nechá trefit naštvaným Wookiem asi z 300 metrů, pak poranit ex-stormtrooperem a nakonec porazit holkou, která před 10 hodinami zjistila, co je síla. Když poprosíme dědečka o pomoc, bude to ale cajk. No, po půl hodině hrátek zjistíme, že X wingy ještě pořád bojují, takže tu základnu doděláme, proč ne, to je cool. New Order tam sice má TIE i destruktor, ale ke zničení této největší stanice prostě stačí trochu odhodlaných Xwingů a to se ještě polovina vrátí zpět! V Ep IV bylo jasně patrné, jak Impérium rebely podcenilo a nevyslali ani moc stíhaček. Tady naopak pošlou do vzduchu všechny letky. Ale stejně to na ty X wingy nestačí! Kontext, že je někde republika a nový senát? To spálíme scénou alá Alderaan. V kostce Ep VII je vizuálně a řemeslně dokonalý remake epizody IV. Strašně mě mrzí, že se svět SW nikam neposouvá a jelo se očividně na efekt. I když jsou tam skvostné scény jako např. útok X-wingů na plenící TIEs a kombinace leteckého a pozemního boje, tak je film ohromným zklamáním, nevyužitým potenciálem a bohužel je šitý na míru dnešnímu divákovi. Práce s postavami je prakticky nulová, objevení nových světů a druhů není. Namísto toho máme další zářez v podobě další zničené hvězdy smrti. Už je to jak na běžícím pásu. Přiletí Solo, vypne štít, přiletí x-wingy a zničí to. Bohužel oproti IV a VI není situace zoufalá. Prostě je vidět, že se to po filmu žádá. Proč? Proč musel Abrams zničit takový potenciál, který film měl?! Je mi z toho zle. Přitom bylo tolik možností. Thrawn, Yuuzhan Vongové, eclipse, suncrusher, Akademie Jedi - NE! My tam dáme zase týpka v černý masce, hvězdu smrti, emperora a zoufalý rebely a bude! :( () (méně) (více)

filipvrbik

V roce 1990, nebo 91 jsem poprvé u tety v Polsku viděl (možná i pirátskou kopii) Hvězdných Válek epizody IV,V,VI. Ach ta nostalgie-No nicméně k současnosti, na Epizodu VII jsem se těšil už od léta, a přesto mě první půlhodinka zklamala-jenom samá bitka. Jaký obrat však nastartoval příchod Hana Sola na scénu-od té doby super nářez v brilatním vizuálním zpracování (hezky temné to bylo, až úplně nejtemnější)- a konec byl prostě boží a nečekaný ...viděno v kině ve 3D ...97%..ať Vás provází síla! ()

jarmik

Zhlédnuto 3x v kině. Po druhé a třetí projekci jen potvrzuji, že je to hodně dobře! 7. epizoda je v mnoha ohledech mistrovským dílem. Hudba samozřejmě skvělá, z postav mi nevadila ani jedna a droidík BB8 byl naprosto boží. Co mě nadchlo nejvíce, byla geniálně namíchaná velká dávka humoru v symbióze s napětím, které se dalo neustále krájet. A to je to, co máme všichni (fanoušci) na SW nejradši. Nechci samozřejmě nic prozrazovat, tak jen potvrdím, že novou část ságy si nejvíce užijí fanoušci původní trilogie a že tam bude pár věcí, u kterých vám všem spadne čelist (a ve 3D jich bude ještě víc)... ()

Ollie235

Příjemný návrat do známého prostředí. A to jsem po všem tom hypu okolo čekal opravdu ledacos. Sedmá epizoda sice nepřináší nic bůhvíjak originálního - některé zápletky se dokonce opakují z minulých dílů, ale ono to prostě funguje. Nové postavy perfektně zapadly, ty staré zase trefně hrají na nostalgickou notu. Chybí tomu prvotní kouzlo, kterým oplývaly původní Star Wars, ale celkově mohu říct, že jsem spokojen a těším se na další díly. ()

Mikino00

Tak přece jen dokázal Abrams pohřbít původní kouzlo SW a klesnout místy ještě pod úroveň epizody dvě. Nečekal jsem, že si tvůrci vezmou slovo restart natolik k srdci, až kompletně vykradou starou trilogii a natočí v podstatě totožný film, jenže o třídu horší. Kouzlo prostředí, dobrodružství, zajímavý děj, to vše filmu schází, ale největší tragédií jsou některé postavy a neoriginální děj (kolikrát s sérii ještě uvidíme někoho prchat po lodi, ničit velké zbraně stíhačkami a infiltrací apod.). Děj samotný sice z počátku ukazuje nový směr, který mě zaujal, ale pak je to už jen přehlídka přestřelek, soubojů a zbytek příběhu je tam jen tak na výplň. Postavy si prostě vymění tři repliky a hurá do další akce plné náhod a klišé. I tak musím uznat, že akční stránka filmu byla vyvedená po vizuální stránce, koneckonců to i celý film, dívalo se na to dobře. Potěšil mě návrat starých postav, ale sedly mi některé nové Reye či Poe. Naprosto směšné byly ale postavy spojené s Prvním řádem. Od generála po vůdce, ale hlavně Kylo Ren, postava založená na tom, že je třeba nahradit Vadera a tak jsme vymysleli postavu, která má vztek a to je celý jeho plochý charakter (takových postav nalezneme více). Přišlo mi to celé jako by někdo natočil rozpracovaný scénář plný nedodělků, který si už autor po sobě nepřečetl a tak mu tak některé věci nesedí, pokulhávají a nedávají smysl. Možná po dalším zhlédnutí opadnou emoce a já si film užiji mnohem více, každopádně si příští návštěvu kina u této série dobře rozmyslím. ()

geimz

Pred návštevou kina som si pre istotu znížil očakávania, pretože hypu som si užil posledných pár mesiacov až až. Stačila však len úvodná znelka a titulky, a bol som zase späť, cítiac sa ako malé dieťa, s príjemnými zimomriavkami po celom tele. Zimomriavky, ktoré sa pravidelne vracali v priebehu filmu, tak ako sa na plátne ukazovali staré známe tváre. Nie je to len však nostalgia, vďaka ktorej som si užil nový SW (a že jej tu je požehnane), no tento film jednoducho obsahuje všetko, čo má kvalitný Star Wars film mať. Žiadne politikárčenie a toporné (a toporne zahrané) postavy z prequelov, alebo nedajboh údesné mimozemské tvory. Nie. Tento film neobsahuje žiadnu scénu, pri ktorej by som si povedal, že je nadbytočná, pridlhá, alebo out-of-place. Konieckoncov ani raz som sa počas stopáže nepozrel na hodinky, čisto z dôvodu, že som sa bavil kvalitným filmom, a predovšetkým kvalitným SW filmom, čo som nezažil od dôb starej trilógie. Toto je dôkaz bezchybnej réžie. Nová generácia hercov je fantastická a v okamihu som si všetkých nováčikov zamiloval, Kylo Ren ako záporák vie celkom prekvapiť, a jednoznačne to nie je to, čo by človek z trailerov čakal, čo je len a len dobre. BB-8 je navzdory mojim obavám skvelý prídavok a odľahčenie do série, pričom humor ako taký tentokrát (oproti prequelom) naozaj funguje, pretože vychádza predovšetkým z interakcií medzi postavami, ktoré sú dobre obsadené, napísané a zahrané. Vizuálna stránka je podľa očakávaní perfektná, aj keď našlo by sa zopár mínusov smerom k určitým efektom, zvlášť pri istých CGI postavách, ktoré pôsobili pri všetkých tých praktických efektoch ako päsť na oko. Toto je však maličkosť. Epizóda 7 určite nie je dokonalým filmom, a každý kto čaká, že ňou je, bude zákonite sklamaný. Je to však vynikajúce pokračovanie série (dalo by sa však polemizovať, že si požičiava z epizódy 4 až príliš), pri ktorom som zabudol na čas, a pri ktorom by som na konci, po 140 minútach stopáže, prial ešte aspoň polhodinku naviac. Už sa neviem dočkať, kedy si ju pozriem druhý, tretí a x-tý krát znova. ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý