Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

bobstock

Jste v kině,když najednou vypukne požár,co uděláte? A: Začnete vyprávět vtipy o požárnících. B: Začnete panikařit a necháte se ušlapat. C: Začnete panikařit a ušlapete ostatní. D: Vyzvete Mistra Jana Husa aby opustil sál. E: V klidu počkáte až uhoříte a poté zahájíte rozklad. F: Dáte si cigárko a hořícího souseda požádáte o oheň. G: Sundáte si 3D brýle a pochválíte speciální efekty. 80% ()

Mikeel

Kultovní věci jsou ošemetná záležitost, protože tradičně rozdělují populaci na skalní fanoušky a pak na ty, kterým je to úplně ukradený. A mě Star Wars jsou úplně ukradený. Z novější trilogie jsem viděl sice vše, ale z té původní jen první epizodu. Dějově mě totiž Hvězdné války absolutně ničím neoslovují. Jsou mi ukradené osudy Luka, Hana, Leii nebo Obi-Wana. Jediné, čím mě tak tahle sága může zaujmout je vizuální stránka a nějaký - snad mi to bůh odpustí - obecnější a hollywoodštější scénář, který bude přístupný i těm, kteří jsou kultem Star Wars nepolíbeni. A Síla se probouzí je přesně takovým filmem. Vizuál, který je pro diváka druhé dekády 21. století poživatelný a dobrá akce, osekaná o scénaristické propady či libůstky, kterými byly předešlé filmy napěchované až k prasknutí. Ale pokud budou další pokračování Star Wars vypadat takto, vůbec nemám problém na ně jít do kina. Pravda, nic hlubšího to ve mě nezanechá a skalní fanoušci možná taky nebudou překypovat blahem, ale aspoň se nebudu nudit takovým brutálním způsobem, jako u všech předešlých epizod. ()

Zombi

Velká spokojenost, důstojný návrat do oblíbeného vesmíru, včetně starých postav a výborně zahraných nových hrdinů. Akce střídá akci, humor funguje, napětí a dojetí také. Film je zrealizovaný tak moc podobně starým dílům až je to někdy trochu naškodu, ale užil jsem si to a těším se na další film. Slabších 5 hvězd. ()

peto580

za absenciu boja so svetelnymi mecmi som tomu mal chut udelit odpad bez debaty. Ten trapny suboj na konci? To jako vazne? A zaporak ktoreho trenoval kto vie kto porazi baba ktora drzi lightsaber prvy krat v ruke? No zaciatok filmu super, stred da sa ale tretia tretina bola horsia nez tretiny slovenskeho hokeja. Aj napriek tomu 4 hviezdy a to za H. Forda ktory si myslim ze hral svoju zivotnu. ()

Mimomisu

Nejsem vlastne fanousek, ale odkazy ocenuju a cely me to strasne bavilo. Obzvlast, kdyz si uvedomim, o co muselo byt tezsi na takovou sagu navazat. Takze bez malyho kousicku by to bylo skoro na pet hvezd. Ad. JASM (jinak muj oblibenec, kterym se casto ridim :) ): Prvni vytka, kdy Kylo odhaluje, ze je Han jako jeji otec...mno...Rey byla opustena dlouho, ovlada silu, ktera ji ocividne spouje s pribuzenstvem, tam to tak mimo nevidim. Ad vytka druha, co se tyka objimani Finna a Poa...no jeden druhymu zachranil zivot v dost vypjaty situaci a oba si o tom druhem mysleli, ze jsou po smrti, takze tvoje prirovnani k vietnamsky valce docela sedi. Dokazu si predstavit, ze takovy pouta se v podobnych situacich navazuji velmi snadno :) Ty 2 hvezdy jsou fakt prestreleny, sorry :) ()

ac3r

Tady se zas ovce v hodnocení vyznamenaly. Příběh úrovně filmů co tady mají sotva 50%, casting trapný, když jsem tam viděl toho Drivera měl jsem pocit, že koukám na Harryho Pottera, Boyega ten tam byl snad jenom proto aby se naplnila kvóta povinných černochů ve filmu a nebýt tam Ford, tak snad tam neměl ani kdo hrát. Na to kolik to stalo a jak se z toho může většina posrat, tak je to regulérní průměr. ()

Nethar

Já jsem byl nadmíru spokojen. Těží to z předchozích dílů, vrací se postavy v důchodu, ale jsou to hlavně zase staré známé klasické Hvězdné války. Postavy stárnou, my taky, proto si užíváme odkazy na minulé díly, na druhou stranu proč by měla stárnout i série, ať je to stále taková dobrodružná pohádky pro děti. Viděl jsem doma na plátně ve 3D a stálo to za to. ()

LBsmoke

skoro horší scénář než kdyby ho napsal Lucas sám.. pitomé jak pohádky co se teď točí .. a snad i horší jak kýčové první 3 díly SW ()

mkali

Ač fanda SW, tak tohle je slabé jak čaj. Padouch k smíchu (všichni bad guys z Ep 01-06 by si ho namazali na chleba s oběma rukama za zády), příběh kopírka Ep 04. Poprvé jsem chtěl SW film nedokoukat, nakonec jsem se přemohl a ty 2* aspoň za ten úplný konec. Snad bude Ep 08 lepší. ()

mosnak

Nesluduji Star Wars, nejsem fanouškem Star Wars, nepamatuji předchozí Star Wars a už vůbec ne v jakém jdou pořadí. Každopádně tohle se muselo líbit i mrtvému - parádní práce za 80% ()

winetach

Tešili sme sa na to od minulých Vianoc, každým dňom viac a keď to prišlo tak... sme dostali to na čo sme sa tešili. Abrams nesklamal. Tých niekoľko podobných motívov, "skopírovaných" z pôvodnej trilógie hádam môžeme odustiť. ()

Dejvi21

Je to taková Nová naděje 2015... Ale i coby odpůrci myšlenky další trilogie se mi to líbilo. Rozhodně se nejedná o žádný propadák, přestože je to docela dost repetitivní a některé pasáže se oproti epizodě IV liší jen v tom, že jdou o něco víc za hranu, viz SPOILER zničená Republika, ještě ještě větší Hvězda smrti atd. ()

Simgal

!!Bez spoileru!! Strašně rád bych dal plný počet, ale bohužel. Uvidím, jak se mé názory změní po dalším shlédnutí, které plánuju v brzké době, ale zatím to vidím takto: Očekávání byla obrovská a věděl jsem, že kdybych šel do kina s tím, že uvidím dokonalé Star Wars, tak bych odcházel zklamaný. Jsem jeden z mála, kterým se prequel trilogie líbila a tak jsem nevyhlížel nějaký reparát, ale opravdu kvalitní film ze světa Star Wars.. a to jsem dostal. Co se mi opravdu líbilo, byly postavy. Rey, Finn, Poe i staří známí byli super a jejich vzájemná chemie fungovala perfektně. Dokonce i Stormtroopeři dokázali v boji i něco trefit. Použití maxima praktických triku a moderní SGI bylo skvělé. Naopak, co považuju za slabší stránky filmu jsou: Příběh - v podstatě recyklace už dřív viděného. Slabý záporák - Kylo Ren na Vadera prostě nemá. Trochu ignorace pravidel světa Star Wars - Držím světelný meč poprvé v ruce a jsem schopný se jím slušně ohánět, používání Síly bez jakéhokoliv tréninku. Hudba - toto je asi největší výtka. Chybí mi tu nějaká epická skladba, kterou bych si opravdu zapamatoval. Main Theme, Imperial March, Duel of the Fates nebo i hudba z Abramsového Star Treku. To jsou všechno skladby, které jsou nezapomenutelné. Takové mi tu chybí. Myslím, že je důležité nebrat tento film jako samostatný, ale spíš jako první díl, jakýsi úvod, nové trilogie. Je to skvělá předehra, která má navodit očekávání na pokračování. Otázek je spousta, stejně jako příběhovévo potencionálu a vývoje postav pro další díly. ()

Maryinka

POZOR, SPOILERY: VII. epizoda Star Wars je rozhodně lepší, inteligentnější a zábavnější než I.-III. epizoda dohromady (ačkoli když si vzpomenu na recenzi pana Plinketta, musím uznat, že jsem neskonale vděčná, že tyto filmy vznikly, protože takto jsem se už dlouho nezasmála, bohužel však jen u oné recenze...). The Force Awakens se může chlubit vynikající filmařinou, reálným prostředím s co nejmenším použitím zeleného či modrého plátna, kvalitním scénářem, vtipnými dialogy i napínavými scénami, kdy jsem seděla jako na jehlách a měla husí kůži. Co se mi však líbilo nejvíce, byly charaktery, které působily živě, všem klaďasům jsem fandila a cítila jsem, že toho mají spoustu za sebou. Brala jsem je jako opravdové bytosti a ne jako pouhé postavy napsané na papíře (zde opět narážím na první tři epizody, ve kterých mohli zabít libovolnou postavu a mně by to bylo fuk). Skvělou charakteristiku hrdinů navíc umocnily perfektní herecké výkony v čele s Daisy Ridley v roli Rey, která hrála ze všech nejlépe a já se konečně dočkala ženy v hlavní roli oblíbeného blockbusteru (naposledy jsem podobně silný charakter viděla u Sary Conorové a to je už sakra dlouho!). Samozřejmě nic není dokonalé a tento film není výjimkou: některé CGI postavy - obzvlášť ta velká sedící obluda (ehm... pardon, hlavní záporák) a ta oranžová Yoda II - se mi moc nelíbily, hudba nebyla moc výrazná (hlavně ta titulková mě zklamala nejvíce, neměla žádnou výraznou linii), Finnova věta o neznámém skvělém letci - přesná slova nevím - který létá skvěle (a ejhle, vyklube se z něj starý přítel!) mi přišla nucená, děj byl trochu předvídatelný a já se nedočkala žádného geniálního momentu jako "I´m your father"... Ono to je ale nakonec vlastně fuk, někteří fanoušci možná čekali něco přelomového, co ještě nikdo nikdy neviděl, já ovšem očekávala film dělaný pro masy, jehož hlavním účelem je pobavit, a přesně toho se mi dostalo! Více než dvě hodiny utekly jako voda, na hodinky jsem se podívala jen několikrát, a to proto, abych se ujistila, že zbývá do konce ještě dostatek času (a protože jsem čekala na Luka a bála se, že se ho nedočkám... nakonec na něj došlo a musím uznat, že jeho dlouhý proslov byl báječný - ne, kecám... to, že ani necekl, mě neskutečně naštvalo!). A teď k asi nejzásadnější události epizody: Hana mám moc ráda, ale jeho smrt se mě příliš nedotkla, protože jsem ji docela čekala. Musím vlastně podotknout, že to byl podle mě dobrý tah, nová trilogie by se měla zaměřovat na nové charaktery a neohlížet se přespříliš zpátky, takže jsem vlastně spokojená, jelikož teď očekávám do budoucna méně nostalgie. Technické aspekty: zvuk a střih zvuku vynikající, kamera super, střih taktéž parádní. Viděla bych to na 8,5/10, protože původní, originální, starou (no prostě epizodu IV-VI, nesnáším to blbé číslování) trilogii jen tak něco nepředčí. Původně jsem dala 9/10 (zaokrouhleno na pět hvězd), ale po pár hodinách přemýšlení, zpracovávání nových zážitků, vzpomínání na magičnost a pohádkovost originálu prostě nemůžu... Když si představím atmosféru a hudbu původní trilogie, cítím, že kdybych tu nechala mé původní hodnocení, neměla bych čisté svědomí a klidný spánek. Přece jen se ten velkolepý pocit, jaký jsem měla po zhlédnutí epizody V, nedostavil. Každopádně silné 4 hvězdy, obzvlášť za úžasnou Rey. () (méně) (více)

BlackHood

Mám Abramse rád. Oživil Star Trek a teď obohatil Star Wars o další skvělý díl. Bál jsem se, že ve filmu bude málo Sithů, ale stačili mi :) Samozřejmě čím víc Sithů, tím líp ;) Jediné co mi vadilo bylo to, že Han Solo vypadal moc staře, tak jsem mu už nefandil jako dříve. 100% P.S. Doufám, že se někdy rozhodne nějaký režisér natoči něco ze Staré Republiky, například o Darthu Baneovi, nebo Ravenovi. Anebo o prvních sithech. Určitě zajímavější téma než Rogue One. ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý