Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

0verseer

Na najnovší prírastok do rodinky SW som sa vážne tešil. Po prvom zhliadnutí však ostávam v nemalých rozpakoch. Áno, so stokrát omieľaným výrokom, že Abrams svoje remeslo ovláda a vie, ako sa robí kvalitná filmarina bez výhrad súhlasím. A rovnako uznávam, že mu to z režisérskej stoličky išlo lepšie ako Lucasovi, keď štartoval druhú trilógiu Star Wars v Skrytej hrozbe. Bohužiaľ obsahovo je Sila sa prebúdza len vykrádačkou starých epizód (hlavne teda Ep. IV). Nostalgia síce pracuje na plné obrátky a vidieť všetkých starých (starých doslova a do písmena) známych ako Harrison, Carrie a aj Marka (kašľať na to, že to bol asi len 5 sekundový výstup) spolu s Chewiem, hibernujúcim R2-D2 a C3PO (ktorému akosi došli hlášky) opäť pokope je rovnako ako množstvo odkazov na epizódy IV -VI dôvod, prečo sa oplatí tento film vidieť. Z nového osadenstva stopercentne boduje sympatická Ridley, ktorá ani na chvíľu nestráca "šťavu" a je pre mňa vôbec najmilším prekvapením. Dokonca takým, že jej výkon radím na úplnú špicu spomedzi všetkých ženských úloh v SW doteraz (a to sme ju ešte nemali možnosť vidieť v bikinách :))... Boyega sa snažil a párkrát sa mu dokonca podarilo ľahko pobaviť (aj keď som v závere trochu "kacírsky" veril, že sa jeho epizódka po masáži chrbta červeným laserom nadobro skončí). Najslabšie z novej trojice vychádza prekvapivo hlavný záporák, ktorého úlohou bolo evidentne sa čo najviac priblížiť najväčšiemu kultu (nie len) SW záporákov - Vaderovi, žiaľ keď na nás spod masky vybafne americká verzia mladého Jana Krausa spred 45 rokov, je jasné, že z tohto (však vy viete čoho) sa bič neupletie... Nehovoriac o jeho sithskom pánovi, ktorý vyzerá na to, že nejakým nedopatrením utiekol z niektorého SW animáku. Ohodnotiť tento snímok nie je jednoduché. Epizóda VII až moc spolieha na nostalgiu, snaží sa až kŕčovito ponášať pôvodnej trilógii a prináša pramálo nových, sebe vlastných vecí. Celý čas budete mať pocit, že toto tu už raz pred pomaly 40 rokmi bolo (presne ako aj hlavná zápletka stavajúca proti sebe otca so synom, tentoraz v mierne obmenenej podobe) a bolo to aj bez technológií 21. storočia jednoducho lepšie... Keď porovnám moje hodnotenie Ep. I: Skrytá Hrozba a Ep. II: Klonovaní útočia s tými troma *, ktoré som najnovšiemu SW počinu udelil, príde mi, že mu trochu krivdím. Samotné spracovanie je totiž o triedu vyššie, žiaľ ako som naznačil vyššie, samotný obsah tu pokrivkáva a po tých 11 rokov by som očakával prepracovanejší scenár ako remastrovanú epizódku starých SW (to ani nehovorím o tom, že sa vôbec neobťažujú ukázať/naznačiť ako vlastne ten Prvý rad vznikol). Čakal som viac. ()

Hawaj

Uf už jsem se bál, že tam některý z těch důchodců budou hrát až do skonání věků. Úlitby fanouškům mě fakt serou a jsou jen vyhazování peněz. Sentimentální fandy by měli zavírat do starobinců. Film není abiturienský večírek, ale jízda vpřed co je plná emocí.. ()

Metalicum

vizuálně i tematicky hodně jednoduchý film, na mě až příliš. I JJ na některých tiskovkách vysvětlovat proč to tak je, a já jeho a Mickeyho chápu, ale to z Force Awakens masterpiece neudělá. Tedy vlastně ano, ale ne filmový masterpiece, ale masterpiece korporátního businessu. 7.5/10 ()

mikhail

Hmm dlho som uvažoval nad hodnotením. Nakoniec som došiel k jednoduchému záveru. ABSOLÚTNE NIČ BY SA NESTALO, KEBY TENTO FILM NEVZNIKOL. Jedná sa len o snahu vyťažiť z obľúbenej série viac peňazí. Príbeh obsahuje samé klišé a líniu podobných predchádzajúcim častiam. Scenár sa ani nesnaží nejak príbeh rozvíjať, čo je neskutočne trapné pri tom budgete, čo mali. Do dvoch hodín sa jednoducho snažili natlačiť príliš veľa a podrobne nepokryli tým pádom nič. Efekty to nezachránia. A vrcholom všetkého je "Eddie Murphy" v hlavnej úlohe. Eddieho sem spomínam asi preto, lebo si neviem predstaviť nejakého belocha v pozícia policajta z L.A. Podobne kŕčovitý černoch bez štipky humoru v hlavnej úlohe SW pôsobí ako päsť na oko. Navyše, keď je jeho vstup do deja a celkovo jeho postava tak úboho napísaná. Aby sme skritizovali aj "temnú silu" alias "bielu rasu" :d, tak hlavný záporák je fakt úbohý. Záporák by mal by byť taký nesympatický až Vám je sympatický, ale v podaní toho "decka" po tom, ako si dá dolu masku, neviete či máte plakať, alebo sa smiať. Jednoducho obsadenie je katastrofálne. Za pochvalu stoja iba masky a sympatický robot BB. Dúfam, že mi to tu v rámci politickej korektnosti nevymažú :) ()

Renie42

Mám ráda sérii Star Wars. Už jako malá holka jsem to hltala, aniž by mi to dávalo smysl, ale později se mi to začalo zarývat do kůže. Jako nejsem tak zapálená, že byl musela čekat x hodin na vstup do kina, ale filmy mám zkouknuté i některé komiksy přečtené. Sice jsem u ostatních filmů nedala komentář, ale je to takový svět, kde bych se chtěla podívat. Plno planet a galaxií, o tvorech nemluvě, které tam najdeme. Jsem možná pošuk, ale nejvíc mě zaujal BB8. Tak roztomilého droida jinde v galaxii nenajdete. Samozřejmě R2D2 a C3PO taky jsou boží. Je milé, že se tam navázalo na předchozí filmy, ale ten syn Hana Sola, takovej rozmazlenej parchant. Pardon. ()

Pavel_Pan

Schéma se opakuje, klišé na každém kroku. Otec - syn, všichni jedna rodina, hodný - dobrý, roztomilost droidů, apokalypsa ještě strašnější, letecká scéna zničení velké a ještě temnější hvězdy . Tři hvězdy za nostalgiii. Tak je nějak patrné, že kult neznamená řemeslo, které se z filmu vytrácí. Říká se: autor musí vědět, co nosí hrdina ukryté v kapse. Ale zde je vidět, co scénárista a režisér nenosí v hlavě. Ani neřeknu škoda. Vlastně jo. Tak jste si natočili film, ale to jste do ---- museli zahubit Hana Sola? ()

Matthew013

Star Wars 7 by disney: No tak tenhle novej díl Star Wars je úplná blbost příběhově. Efekty sice super ale zapomněli jste že džedájové se nenaučej s mečema hned jak je uviděj. Větší hovadinu z tak legendární série disney udělat nemohlo, ale tak co cekat od Disneyho, kterej uspesne manipuluje deti celyho sveta uz nejakou dobu (viz Honest Trailers) ()

john.doe

nejslabší film ze série SW bohužel nemůžu si pomoc! Kylo ren? panebože kde vzali toho herce, absolutně nudný projev, spíše byl směšný než aby budil respekt, opravdu ostuda! ()

pekas

Nejsem fanouškem Star Wars, ale samozřejmě jsem vetšinu dílů viděl ne jednou. Tenhle mě bavil snad skoro nejvíc, společně s jedničkou. Silná čtyřka. 80% ()

Jehan

No jo, tak jo. Sympatická šikovná holka a srandovní milý robůtek to táhnou do končin, kde se potácí utahaný Han Solo, nezbytný Žvejkal a hlavně chudák uklízeč, kterému jeblo. Někdo si tam hraje na monumentálního Dartha Vadera, ale má masku jako prase, pročež si ji pro jistotu sundá a ukáže tvář trapáka. Princezna-generálka velí bandě jugoslávských partyzánů a děj se opakuje. Nebo to bylo déja vu? Potěšil na moment Max von Sydow, který asi potřeboval penzijní příspěvek. Blbost. Ale nenudil jsem se. ()

Roztržitý Luke

Tak jsme se vrátili po delší době universa Star Wars s novou hudbou Johna Williamse ,která tentokrát přiznávám trochu kacířsky působí unaveným dojmem a v mých uších asi nejslaběji s jeho hudebních opusů této ságy.A po hříchu to opakuje i děj či zajímavost filmu ,jak už ostatní tu taky psali v podstatě se opakuje epizoda čtyři ,ale to bych přešel s tím ,že zkrátka tvůrci neměli odvahu na risk a zvolili jistotu finančního zisku čím utrpěla inspirace celého filmu.Celý film na mě působil rozjuchaně ,ale nuceně rozjuchaně.Když pominu staré herce tak se obsazení nových rolí podařilo tak napůl a hlavní záporák Kylo Ren vůbec působí někdy až trapně ,to je hlavní zklamání druhé zklamání je závěrečný souboj světelnými meči kdy vlastně dochází k destrukci mýtu, že k umění boje světelným mečem musíte mít výcvik .Jen abych nekibicoval potěšil Han Solo a jeho chlupatý přítel a tempo které dobře šlape ,ale celkem jsem čekal více ()

ACDCKL

Během týdne jsem si dal celou sérii filmových Star Wars chronologicky (včetně Rogue One) a i když má první trilogie taky své kouzlo (hlavně souboje mečů a lepší CGI), druhá starší trilogie je ve všem výborná (humor, akce, v podstatě i stáří a originalita). V tomto díle je tak nějak spojeno vše z obou trilogií a nové postavy hezky zapadly k těm starým a je mi velice líto, že již neuvidím Hana Sola a následně i Carrie Fisher (i když v VIII ještě jo). Jinak řečeno, tento díl ve mně vyvolal nostalgii a lásku k SW a k tomu režie se ujal režisér, který ctí tradici původních dílů. Jsem velice zvědavý na nový díl, hlavně na Rey (koho potomek nakonec bude). Jasných pět hvězd. ()

helrohir

Nuž tak okolo tohto filmu bol v dobe vydania taký boom, aký zažilo len málo filmov. Tržby lámajúce rekordy, samé pozitívne ohlasy a nekonečné (nielen) slovné ejakulácie skalných fanúšikov, označujúcich tento film ako najlepší diel Star Wars. Napriek tomu som k nemu pristupoval s miernou skepsou, pretože som nechcel byť príliš sklamaný. Nuž, ale napokon to aj tak nebolo to pravé orechové, ako sa hovorí. Prvé, čo mi zostalo v pamäti je to, že dej je prakticky vo všetkých dôležitých prvkoch odkopírovaný od epizódy IV. Mladý(á) nádejný jedinec s veľkou silou, (veľmi slabá) imitácia Darth Vadera, záverečný útok na niečo ako hviezdu smrti a tak ďalej. Neviem, či malo ísť o nejakú veľmi drahú poklonu pôvodnej trilógii alebo len o prostú scenáristickú neinvenčnosť. Pritom film mal k dispozícii doslova celý vesmír nápadov na kvalitný a neokukaný príbeh. Taktiež väčšina obsadenia, hlavne teda nové postavy, sú dosť veľkým sklamaním. Hlavná hrdinka je síce celkom pekná, ale ak bude zosobňovať postavu ála Luke Skywalker, neviem či je vhodná kandidátka. Jej čierny parťák je zrejme najnesympatickejším a najzbytočnejším elementom celého filmu a tá škôlkarská kreácia Darth Vadera je skôr na smiech. Naopak, starí harcovníci nesklamali a hlavne Ford prakticky tiahne celý film. Mimo týchto slabín však ide o zábavný, akciou nabitý a vizuálne dokonalý film, ktorý si nemám problém pozrieť kedykoľvek. Som zvedavý na ďalšie pokračovanie, ktoré už snáď ponúkne lepší a invenčnejší príbeh, než toto. 75%. ()

savatage

Skvělému hereckému obsazení a klasice látky, jakou Star Wars bezpochyby jsou, vytknout jen rozhovory mezi postavami, které nedávaly chvílemi smysl. Tvůrci se spíš snažili film odlehčit a udělat z něj komedii, ne-li parodii na Star Wars. ()

iz67

Je to taková srandovní střílečka. Několik nejveselejsich chvilek: mudrovani princezny a paseraka o jejich nevyvedenem synkovi, návaly vzteku a sermovani savlickou téhož v kancelářích, prezentace síly nové zbraně v sídle povstalců (koule je větší!), dialogy všeho druhu, munduru povstalců jako rusaku z velké vlastenecké, atd ()

SAINTS

Scenaru sa podarilo prepojit staru trilogiu s novou.J.J.Abrams sa ukazal ako spravna volba na post režisera pre velko film ako Star Wars.Napriek stopaži film nenudi a stale sa tam niečo deje.Tych 135 minut ubehne velmi rychlo.Strih aj kamera vo filme funguju skvelo a posledny zaber je skveli.Akčne sceny su natočne tiež velmi dobre.Nove postavy do filmu tiež velmi dobre zapadli,pomohlo aj to že ide o neopozerane tvare.Postava Rey zberačky železa je velmi sympaticka a aj velmi dobre zahrata,Adam Driver ako zaporak je tiež slušny.Sila sa prebudza dopadla nad očakavania dobre,uvidime ako dopadne pokračovanie-8/10. ()

knihovna

Tak nám zabili Hana Sola paní Milerová. Nedostal to do kulí, ani jich nebylo potřeba sedm a nebylo to v Sarajevu. Ale to nevadí, prostě blbě vychoval syna. Nebo že by vliv genů po dědovi, který zlehka pomýlen, sloužil temné straně? Co taky chtít od magora, co má doma schovanou dědkovu lebku v rozteklém plastu. Holt nedostatek času při nabytém programu obou rodičů ( matka generál, opravdu generál, generálka je stejná pitomost jako zdravotní sestrák, fotřík pašerák), strýc to s parchantem vzdal, pak se není co divit. Já se pouze ptám - kde byla sociálka? I když s tím ksichtem se ani nedivím, že nosil masku. Ta byla o dost sympatičtější, než jeho vizáž. Horší už byl jen ten afektovaný A3b3 to celé na druhou,či jak se to vlastně jmenoval, jenž se nechal rozumně přejmenovat na Fina. Ovšem blbec byl pořád stejný. Zač tedy tři hvězdy? Inu za Milénium Falcona, to je pořád sympatická loď, druhá z nostalgie, a třetí za to, že to mohlo být ještě podstatně horší. Tohle vlastně celkem ušlo. ()

Tominni

J.J. Abrams se trochu více vrací k úvodní trilogii. Znovu tak sledujeme souboj Prvního řádu a odboje. Po vizuální stránce bych neměl moc výtek, jakmile se létalo, tak mě film bavil, celkově film má spád. Pozitivem je i Daisy Ridley a tak trochu vyústění s Hanem Solem, ale na to nás J.J. pečlivě připraví......a to je asi jediným mínusem filmu, že těch vysvětlivek a polopatických vysvětlení je až moc, chybí tedy trocha toho překvapení, ale jinak se J.J. stydět nemusí a budu se těšit na VIII díl. ()

ostravak30

Celou sérii Star Wars jsem si zamiloval od prvního shlédnutí. Je s potěšením vidět, že v pokračováních se tvůrci nedopouštějí klasických chyb svých předchůdců. Většina pokračováních natočených po letech, a je jedno, zda se jedná o komedie, sci-fi nebo krimi, prostě už nemá toho správného ducha předchozích dílů. Star Wars mají kvalitu a na té zůstávají. Trochu mě zklamala smrt H. F. a malé zapojení Carrie F. a několikavteřinového účinkování Marka Hamilla, proto bez maxima hvězd, ale jinak to není špatné. S tímhle dílem je to jako s jídlem. Není to špatné, chutná mi to, ale přiznávám, že něco romu chybí. Nějaká ta pomyslná třešinka na dortu. Má to napětí, spád, souboje, překvapení i hudbu a samozřejmě humor, bez toho by to nešlo, to vše charakterizuje díly hvězdných válek, ale pořád tomu něco chybí. Nemohu říct, že bych se nudil, to ne, ale přes všechnu snahu tvůrců, já prostě zůstanu obdivovatelem hlavně té první šestidílné série. ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý