Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Mistr_Moon

Ještě nikdy jsem nešel na jeden film do kina dvakrát, tentokrát jo. Jakožto umírněný fanoušek všech Star Wars musím říct, že se jedná pravděpodobně o zatím nejlepší díl. Velkou zásluhu má samozřejmě JJ, který dostal zpět na výsluní už nejednu polozašlou sérii. On a tým scénáristů dokázali vyzdvihnout to co jsme na Válkách vždycky milovali - tu akci, triky, souboje se světelnými meči a v podstatě zrušil to co všichni nenáviděli (hlavně dementní dialogy a protivné postavy zaměřené na dětské publikum, dokonce i Chewie tolik nebučí). Celý film je hodně kinetický, furt se něco hýbe, a i při "klidných" scénách se přibližuje/oddaluje/rotuje alespoň kamera takže ani na chvíli to není nuda. Při druhém shlédnutí už jsem si vyloženě vychutnával jednotlivé záběry - tak krásně je to natočené. Casting se povedl hlavně v případě Daisy Ridley, která je naprosto fantastická a nedoporučuju dabing (ať je jaký je) už jen díky tomu jejímu přízvuku. Obávám se však velkého přešlapu u Adama Drivera, který je určitě príma týpek ale v momentě kdy si sundal helmu, jsem se málem rozbrečel smíchy, alespoň mu do přístího dílu trochu vytunili face tak uvidíme, třeba se ukáže nakonec jako dobrá volba. Snad se do příštích dílů dostane i nějaký nový (lepší) příběh, každopádně kdokoliv to bude mít hodně těžké se této části vyrovnat nebo ji dokonce i překonat. ()

Stejšn

"Dědo, ztratil se strejda. Ale máma říkala tátovi, že já nejsem tak zkaženej, takže abych jí to ukázal, tak jsem tátu propích. Ale viděla to sestřenice, tak jsme se trošku porafali." (ano, to všechno v novém díle skutečně je). Co se mi líbilo: vizuální stránka. Vraky různých strojů z dob impéria jsou neskutečně působivé, Star Destroyer havarovaný na povrchu planety je impozantní, stejně jako padlé AT-AT zaváté pískem. Rovněž interakce lodí s povrchy (millenium Falcon na sněhu a v lese, X-Wingy nad vodou) vypadá fantasticky. Co se mi nelíbilo: no toho by bylo rozhodně víc, ale všechno jsou to nelogičnosti v příběhu, a přílišné podlézání faouškům, nebudu rozvádět. Než se na scéně objeví Leia se zbytkem staré gardy, tak za 5. Po té za 4. Hodně klišé a kopírek, taky nelogičnosti, ale filmařsky skvělá podívaná. Celkově 4. ()

Stranger77

Hvězdné války se restartují a J.J. nám přináší v novém hávu přepracovaný příběh čtvrtého dílu. Vizuál luxusní, některé zvraty problematické, ale celkově velmi dobré. Ale hlavně - Han Solo! 9/10 Více zde. ()

Kimkong

Film je očividně určen pro velké fandy původní trilogie. Mě přišel místy až příliš retro. Přece jen je to pokračování, ale technika vypadala zastaraleji, než v případě 1-3 dílu. Film je poskládán z nejznámějších prvků starých dílů. Tudíž si divák musí neustále říkat " Tohle jsem už někde viděl". Dalším úskalím je pro mne hudba. Žádná pamětihodnější skladba jaká byla např. Across the Stars. A nakonec casting. Ústřední dvojice uvědomělého Stormtroopera a mladé holky funguje opravdu dobře. Ač mladí a nezkušení herci, svých rolí se zhostili se ctí a na plátně to funguje. Konec konců jsou na tom stejně jako tenkrát Ford a spol. Tohle bude znít asi jakou rouhání, ale klidně bych děj posunul o sto let dopředu, aby byla jistota, že se neobjeví staré postavy. Sbor důchodců mě kazil dojem. Ford se dá ještě snést, ale zbylí dva, fuj. Dále jsem měl problém s padouchy. Reno je k ničemu. Generál i tak kapitánka taky. Vyzdvihnout však musím technickou stránku filmu. Obzvláště výborně vypadají meče a souboje. Když jsem nakoukl na III epizodu, přidala mi jak z pravěku a co teprve původní díly. Pokrok je prostě znát. Jak teda film zhodnotit? Výborně natočený, hůře ozvučený film pro pamětníky s pár novými herci s obrovským potenciálem. Věřím, že v dalších dílech upustí režisér uzdu své fantasii a bude to pecka. ()

DominikCZ

Pěkně natočení, ale bez jediného překvapení nebo chvilku napětí. Celý film je jen složenina nápadů a částí těch předchozích. ()

Pibi(kus)

Jak jsem očekával, po stránce efektů je nový film Star Wars vydařený, ale s příběhem už je to trošku horší. Naprosto předvídatelné zvraty mne ochudily o moment překvapení. Film je prostě příliš čitelný. Osa příběhu navozuje dojem, že tento díl měl být dějem zcela nový, ale nakonec z toho vyšlo něco staronového, co v paměti prostě neutkví. ()

Demonn

Abrams hrál evidentně na jistotu a na rozdíl od Lucase nevymýšlel nic novýho (což měl Lucas v plánu ale plány mu zhatila vidina těch miliard a pak když Abramsovo dílo kritizoval, asi si neuvědomil, že své dítko nemusel prodávat) ale vsadil na klasiku a tak totálně zrecykloval předchozí epizody skrz naskrz, což se sice někomu může zdát trapný ale já jsem spokojen. Proč by se mělo měnit něco co funguje? Věřim tomu, že kdyby Novou trilogii natočil Lucas a přišel opět s něčím novým, oslovilo by mě to. Ale pokud to točí někdo jiný, neměl by se pouštět do velkých dobrodružství ale držet se toho, co fungovalo a na mě to fungovalo dobře. Největší slabina sedmičky byl dost ubohej záporák ale věřme, že to byla jen příprava na další epizody a v osmičce a devítce dojde k důstonějším soubojům obou stran síly. 90,5 % (ano těch 5 hvězdiček jsem prostě chtěl dát :D) ()

Mabfred

Velká očekávání se promítla na plátno a bylo to... skvělé v kině, ale po pár týdnech už si na to pomalu ani nevzpomenu. Možná i proto, že už je mi o 20 let víc, než když mě zcela uchvátily první Hvězdné války... ()

Falstad

Nové hvězdne války jsou pro mě jedním velkým zklamáním. Děj předvídatelný, charaktery plytké a nezajímavé, herecké obsazení až smutně neuspokojivé - raději bych koukal do kočičího zadku než na Adama Drivera (štěstí, že většinu filmu nosí masku). Rasově diverzitní stormtrooper byl pro mě naprosto zbytečná a nelogická postava. Dějově je to víceméně pořád to samé, takže nelze hodnotit (dějová kopie epizody 4). Za mě dvě hvězdy za Daisey Riddley a osvěžující staré obsazení. Ovšem na druhém dílu, tedy vlastně na osmém, mě v kině nikdo neuvidí. ()

MutantMarana odpad!

100% nejhorsi dil serie. Jak jiz napsali mnozi. Imrvere zpocenej negr, odpornej zkurvenej negr, zkurvenej negr, bondgirl nevyrazna trapanka a k tomu ultratrapnej zapornak. Ale opravdovej debil. OMG to snad ani nebyl zaporak, ta drzost odkazat se na Vaderovu masku...Korunu tomu nasadil Ford, zkousejici triky z dob Indyho, to ale tak nejak nefunguje. Des a bes, opravdova ostuda. Proc Solo neumrel? Chybel mi tam asiat a buzerant, ikdyz to zpocenej zkurvenej negr vynahradil, to se v dalsim dile doladi. Nedivim se, ze se od toho Lucas distancuje. To uz nema s SW nic spolecneho. Jen podivna genderove vyvazena slatanina. Nejzkurvenejsi dil serie, uz nikdy vice. ()

CRYPT

Jako nechci bejt sprostej, ale co toto KU*VA bylo?????? Pocitam se za fanouska Star Wars, jsem priznivcem Imperia a nesnasim homopubliku a ty jejich radoby homo odboje. To ze se z Imperia dela banda kokotu jsem si uz zvykl, to ze Storm Troopers jsou banda neschopnych sasku, co jsou jen panaci na odstrel, kteri nemaji tendenci se kryt, o taktice, aimu apod ani nemluve. Ale co udelali s Temnou Stranou Sily to je fakt k placi. To jako byla parodie na Star Wars? The First Order zastoupen vlasatym dementem *SPOILER ALERT* synem Hanka Solovskeho */SPOILER ALERT*, ktery si nejenze musel jako C*rak sundavat nekolikrat masku, bychom videli jeko bujny vlas, ale nejenze ma byt nastupcem Darth Vadera, kteremu nesaha ani k palci u nohy, ale on je navic mamlas, neschopny, nesympaticky a nvm co jeste. Navic je panem Prvniho Radu To jako fakt? lol Naprosto nechapu, jak si zaslouzil lightsaber, kdyz musi svadet buhvijakdlouhou bitvu s cernochem, ktery zradil imperium - jmeno nema cenu ani znat a pipkou, ktera s v sobe cirou nahodou po x letech c*rakovani na Jakku objevila force power a ziskala *SPOILER ALERT* Homolukovo svetelne paratko */SPOILER ALERT* Ja jak jsem nabrousenej, tak nedokazi psat vse co mi prichazi na mysl, ale jako TRAGEDIE. 2 hvezdy za pekne efekty a za novej typ lightsaberu. Jinak o hovne!!! ()

XXXXXXXX

Tak nejprve bych chtěl vyplísnit Falcon za to, jak vágně podávají info v popisku, o čem že to teda ten nový, 136 min trvající, návrat Star Wars bude. i když na druhou stranu, kdyby měli do popisku pravdivě, poctivě a bez přikrašlování vypsat celou zápletku filmu, myslím že rozsah původního a aktualizovaného popisku, by se moc nezměnil. No tak pojďme na to, ať má tento komentář, narozdíl od popisku výše, alespoň nějakou informační hodnotu. Takže zcela logicky upozorňuji: NÁSLEDUJÍCÍ ZBYTEK KOMENTÁŘE OBSAHUJE SPOILERY!!!!! Luke po obloze chodící, se nám jednoho krásného dne začal trošičku nudit a taky mu začala nepatrně kapat na karbid. To že skupinka jeho posledních svěřenců, nenapravitelných a věčně ožralých hovad, ze kterých měl Luke, pomocí mcgywerovské metody, na veřejnosti lépe známé, jako dovednost uplést z hovna bič, vycepovat alespoň jakés takés Jedi náhrašky na baterky, ho nějak zvlášť duchovně nenaplňovalo, a tak ty trubky raději nechal, aby si mezi sebou vzájemně ukázaly, zač je toho Lightsabre. Pochopitelně mohl zvítězit jen ten nejzkaženější a protože chtěl udělat tatínkovi a mamince radost (to aby Jan Sólo a princezna Solejná, měli další spravedlivý důvod aby se po velké a neskutečně epické hádce zase mohli usmířit), ukázal svým povedeným rodičům prostředníček a přešel k Temné straně (zčásti možná také proto, že mu dovolila nosit na hlavě kbelík od malty a ukrývat se ve tmě, čímž se tato zdegenerovaná , nepovedené a prvoplánová kopie Alana Rickmana, mohla začít alespoň malinko cítit, jako nepovedená parodie některé slepé větve Homo Sapiens). Ale zpět k Ljúkovi, toho tento nikým nečekaný, byť jinak naprosto logický, a očekávaný krok tolik vykolejil, až z toho chudinka hodil světelný meč do žita, zdrhnul se vybulet na opuštěnou planetu, otočil se zády ke kameře a čekal. Nepochyboval totiž, že podle dvou jasných indícií, poměrně rychle objeví. No nakonec to vyžadovala pouze obsazení afroameričana do role obrátivšího se stormtroopera (to aby scénáristy nikdo nemohl nařknout z rasismu), roli pilota, který v pozdější části filmu, ve kterém není nic nemožné (kromě filmu samotného) zázračně vstává z mrtvých a roli mini robotka (který je asi jediným pozitivním obsazením, této veselé pouze po osmé, uměle natahované taškařice s jasným cílem, vytáhnout z kapes mladým američanům i poslední zbytky kapesného). A to jim ono natahované hledání Ljůka trvalo pouze 126 min, byť v závěru ještě doprovázené star wars variací pohledu umírající psa. To víte no, 12 minut jim prostě muselo zbýt i na titulky no... ()

Murphy123

Četl jsem kritiky, viděl trailer, dělal to Disney, a vůbec zde bylo nespočet atributů, díky kterým jsem se na to ani nehrnul do kina a vůbec byl velice skeptický ohledně dalšího pokračování příběhu na kterém (jako jeden s milionu) vyrostl....Nové episody 1,2,3 byla nádherná a velkolepá podívaná, kde jsme mohli vidět úžasné bitvy a nespočet krásných soubojů se světelnými meči......ale všichni víme, že atmosféru starých star wars to prostě nemělo. Bylo to jiné, přesto dobré. Avšak tato poslední episoda, mě přímo nadchla. Sice by se našlo pár věcí , scén či dialogů, které mi zcela neseděli, ale jinak to byli Star Wars ze staré školy jak mají být. Atmosféra se velice přibližovala episodám 4,5,6,. Je možné že na tom měli velký podíl starý Harrison Ford a Carrie Fisher, ale pak to splnilo účel a výsledek je jaký je. Mělo to vtip, atmosféru, napětí, ....mělo to všechno. Ano, nešlo si nevšimnou záměrné podobě scén a posloupnosti příběhu jako měla Episoda 4, ale já říkám no a co....viděl jsem Star Wars , které jsem chtěl vidět. Obzvláště musím vyzdvihnout herecký projev a ztvárnění role Daisy Ridley, která byla pro mě největším překvapením celého filmu. Byla neskutečně přesvědčivá. Ta holka musí mít ráda star wars, jinak by to nemohla tak zahrát. Mark Hamil v poslední scéně, jen dodal na síle konce, a navodil očekávání další episody. Kdy už bude??? ()

amyth

Nedokázal jsem to ani dokoukat. Nikdy jsem si nemyslel, že může být něco horšího než Skrytá hrozba, to jsem bral jako nejnižší možný level ze Star Wars tvorby (všechny počítačové hry, knihy, všechna tvorba byla vždy výše). Ale tohle se scénářem pohybuje na hraně fanfiction a parodie ...... Darth Vader a Tarkin dokázali nahnat strach pouhou výhrůžkou a reakce Kenobiho na zničení Alderaanu navodila silný pocit zmaru a lidského utrpení, tady nedokáží emoce vyvolat ani rádoby velkolepé scény. Bohužel Síla se evidentně Abramsovi a jeho týmu vyhnula velkým obloukem, což je problém zásadní, protože jak je známo Síla je mocný spojenec. ()

PeterJon

Jedna hviezdička za humor a druhá za spracovanie - už to nie je také naivné. Scenárom mi to príde ako recyklácia predošlých dielov - útok na Death Star ako v epizóde IV a znova sa opakuje prechod učeníka na stranu temna. Možno len tento diel bol taký opatrný, aby fanúšikovia mali pocit, že sú v Star Wars univerze a všetko je tak ako má byť. Pre mňa však definitívna bodka za Star Wars univerzom - o ďalšie filmy a hry nemám záujem z tohto sveta. ()

Brano

Toto pokračovanie dopadlo tak ako som očakával. Je to len žmýkanie peňazí z mena slávnej série. Chýbal tu dej, vo filme sa objavilo mnoho nových postáv, ale vôbec ich nepoznáme a ani sa o nich nič nedozvieme. Navyše nové herecké prírastky mi prišli dosť slabé, najmä čo sa týka nových hercov. Boyega, Ridley sa mi na tieto pozície veľmi nehodili a ich výkony mi prišli miestami amatérske. A čo sa týka hlavného "záporáka", tak Adam Driver je výsmech a veľký pľuvanec do tváre od autorov. Dokým mal masku na tvary, tak sa ešte dalo na neho pozerať. Ale keď si ju dal dole, tak mi to skôr pripomínalo tvár nejakého zabedneného gamblera wowka, ako nástupcu legendárnej "temnej" postavy Dartha Vadera. A starí herci tiež veľa toho neukázali. Ford a Fisher sú už príliš starí a Hamill si zahral možno desať sekúnd za celý film. Nedá sa to určite ani v najmenšom zrovnávať so skvelými kultovými časťami 4,5,6. Bolo to nezaujímavé, nudné a hlavné bez nápadu. Často sa to priživovalo na starých častiach a kopírovalo mnoho vecí. Také voľné pokračovanie pre zarytých fanúšikov tejto série. Ja radšej ostanem pri klasike. A neodporúčam český dabing, ktorý bol tragický. /40%/ ()

adakraj

Podívejme se zpětně na díly Star Wars. Napětí v ději, nečekané zvraty, skvělé dialogy, výborní herci. A teď se podívejme na "nový" Star Wars. Už se mi nezamlouvá nový hrdina, který utíká od Prvního řádu, protože se mu nelíbí, jak se chovají. Hned zjistíme, že hlavní hrdina Finn, byl odmalička vychováván Prvním řádem, ale to ve filmu, tak nevypadá. Nesympatická postava plná pozitivních emocí (i když by měl mít i nějaké temné stránky), která moc filmu nepřidává. Děj bych řekl nic moc. I když to moc nemohu srovnávat se Star Trekem, ale prostě pro mne Star Trek v novém kabátu je o dost zajímavější než Star Wars. Abych však jen nehanil nový díl, musim uznat, že se mi velice líbila nová postava Rey. Asi největší pozitivum snímku. Hudba a efekty pořád skvělé. Uvidíme co přinesou nové díly, snad to nebude horší a horší a vrátí se mi Star Wars, který mám rád. ()

anyonecek

Na prvních 6 dílů tohle zdaleka nemá. Během dlouhých 136 minut se toho vlastně ani tolik nestalo a nedokázal jsem si navázat vztah k novým postavám. A hlavní záporák kterého skoro sundal stormtrooper a pak nějaká holka, to bylo jako co, to je nová hrozba? Ve filmu se hemžilo hodně nedostatků v ději, jako např. že postaví 2. hvězdu smrti a nikdo o tom neví nebo že záporaci jsou uplně neschopní. Myslím že hodnocení je takto vysoko hlavně kvůli tomu, že se to jmenuje Star Wars VII a nese to ten slavnej název, jinak v tom nic moc nevidím. Na jednu stranu jsem trochu zklamaný a na druhou stranu jsem zvědavý jak to asi bude pokračovat, protože tento žánr mi stejně jako např. Hobit po Pánu prstenů velice vyhovoval. ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý