Star Wars: Poslední z Jediů

• Česko Star Wars: Epizoda VIII - Poslední z Jediů (více)

T-pack

Čím více nad těmihle filmy přemýšlíte, tím více chyb na nich najdete. To se netýká jen TLJ, to se týká naprosto všech nerdovských klasik, od kultovek až po obří blockbustery. Zmiňuju to proto, protože jak píšu tenhle komentář, The Last Jedi je kolektivně možná ještě nenáviděnější než prequely. A ačkoliv se se spoustou kritik různých částí filmu dokážu ztotožnit, Rian Johnson toho podle mě udělal víc dobře než špatně, a ve finále jeho práci na sequelu cením mnohem víc než Abramsovu. Vizuálně je film pastva pro oko, příběhově se dost odvážně pouští záchranné sítě toho, co fanoušci znají, a hlavně vás nenechá zapochybovat, že jde o skutečné vesmírné dobrodružství. Jestli si Poslední jedi hejt zaslouží nebudu dlouze vyvracet či obahjovat, ale jsem přesvědčen, že velká část je ho motivovaná rozladěním, že Star Wars už není jen pro ty skalní fandy Star Wars. Což je rozladění snad oprávněné? Já nevím. Já jsem si uvědomil, jakou roli má nostalgie v mym vnímání týhle série, už při Force Awakens. Podle mě není náhoda, že se nejlepší filmová trilogie všech dob (fight me) nemůže už nikdy dočkat vřelýho přijetí. Kolektivní očekávání fandů Star Wars je tak mnohotvárný, že se prostě nedá natočit film, kterej by ho naplnil. Rogue One se to zdánlivě povedlo, ale to taky protože Rogue One vypráví o celkem bezvýznamný části mytologie a nějaký divácký podkuřování v něm nakonec nevadí. Takže já si myslim, že tak nějak se tomu všemu vyhnout a jít si svojí cestou bylo jediný reálný řešení. Napadaj mě teda i další možnosti, ale to by asi nesměl Lucas prodat práva zrovna studiu Disney. ()

Bobik9

Upřímně bych to nečekal, ale popravdě jsem spokojený. Oproti prvnímu dílu nové etapy je to mnohem lepší. Když se oprostíte od srovnání s klasikou, tak se dostanete do bodu, že se jedná o super scifi s fantastickým obsazením. Má to nedostatky. Jsou tam opravdu některé nezajímavé a zbytečné postavy. Daisy Ridley je neskutečně slabá, aby táhla tuhle sérii, to je prostě fakt. Ale velké štěstí je, že jí zastoupí jiné. Silnými herci jsou zde jednoznačně fantastický Driver. Sympaťák Isaac, skvělý skunk Gleeson, parádní mini role Del Tora a pro mě příjemné obsazení Billie Lourd. Samozřejmě je nutné zmínit nostalgické zastoupení Carri Fisher a především Marka Hamilla. Tradičně parádní hudba, o efektech nemá smysl nic psát. Bojím se, že trojka mě zase zklame, ale minimálně tento díl splnil své na 100%. ()

immortalis

Luke (Mark Hamill) v životním výkonu, kde najednou vše, co řekne dává smysl. Kylo Ren (Adam Driver), který se vyvíjí a jeho interakce s Rey (Daisy Ridley) je jednoduše dechberoucí a napětí se dá doslova krájet... A především velmi důstojné rozloučení s naší princeznou Leiou (Carrie Fisher)... ()

bizz_mjc

Jak mě epizoda VII nezasáhla a připadala mi jako konglomerát předchozích dílů (děj, lokace, postavy), VIII cílí přesně a příběh posouvá dál, rozvíjí jej včetně postav, dává jim nový rozměr a během celé 2,5h ani na vteřinku nenechá vydechnout. Osudovost, atmosféra, parádní střih a vedení dějové linky, přehledné akce... nová doba! ()

Michi88

Za vyšší hodnocení můžou tvůrci vděčit skvělé druhé půlce filmu, kde se mi líbila především hlavní bitva. Ta první byl jen spíš rádoby pokus o Marvelácký humor, kdy se snaží tvůrci do filmu procpat hromadu sarkastických vtipů a "cool hlášky". Vůbec se mi tam nehodil a nevím, proč začínají filmy natáčet tímto způsobem. O nelogických věcech a zvratech, kterých si všimne snad každý, se nebudu ani radši rozepisovat. Pro mě je epizoda osm druhý nejhorší Star Wars film. Na závěr bych poprosil hodinový vyhazov tomu, kdo má na svědomí grafické provedení Yody. Byl tam jak pěst na oko. ()

hroubek

Tohle jsem rozhodně nečekal. Jedno se musí nejnovější epizodě nechat, a to že umí pořádně překvapovat. V dobrém i špatném. A já jsem za to svým způsobem vděčný. Rian Johnson boří mytologii kolem celých Star Wars a začíná vyprávět svůj příběh. Je to hodně jiné, zvláště v kontrastu s předchozí epizodou. Johnson k danému "děditství" přistupuje jako malý kluk, který dostal na hraní ty nejlepší hračky, ale chce si hrát po svém a nebojí se něco rozbít a nebo i přidat. Prostě chce aby se to líbilo hlavně jemu. Což o to, tento přístup je u této značky dost svěží, a mě jen překvapuje, že to u Myšáka schválili. Problém je, že některé věci pak působí, že jsou tlačené na sílu a několikrát se dostaví pořádný WTF moment, u kterého jsem si prostě musel říkat, jestli to Johnson myslí vážně nebo ne. Další věc, která mě trochu zarazila byla ta, že na to jaký má film tempo, je tam spoustu scén úplně zbytečně, a ten čas by se dal mnohem lépe využít na propracování postav a jejich motivací. Vím, že to zní jako kritika, ale je to spíše mírné zklamání fanouškovského srdíčka, které čekalo něco jiného. Johnson odvedl skvělou práci, jen ta jeho interpretace nesedne každému. Johnson je silný v akčních scénách, které jsou pastva pro oči, a to ať už jde o úvod, trénink Rey, souboj v trůnním sále nebo ve finále, kde si krásně hraje s barvy. Dialogy jsou přesné, občas toho vtipkování je více, než třeba, ale to je jen drobná výtka. Prostě po technické stránce je to největší špičková práce od kostýmů, zvuku, hudby, triků a celkovou vizuální stránku. Po herecké stránce je to trošku horší, ale nějak výrazně to nekazí zážitek z filmu. Daisy Ridley nemá tolik k hraní jako minule a je to znát. Adam Driver je opět velmi dobrý a jeho vnitřní rozkol je dobře zahraný. John Boyega nezklamal a jeho linka má tu smůlu, že působí trochu zbytečně. Velmi příjemně mě překvapilo, že dostal Oscar Isaac více prostoru a krásně ho využil, totéž se bohužel nepovedlo Domhnallu Gleesonovi, kterému to stále nevěřím. Potěšila mě Laura Dern, Billie Lourd a Kelly Marie Tran, jenž příjemně oživily tento převážně mužský svět. Carrie Fisher je parádní a její výkon se mi hodně líbil. Mark Hamill odvádí velmi dobrý výkon a spoustu jeho scén se mi líbilo, a jedna konkrétní mě dojala. Star Wars: Poslední z Jediů je parádní blockbuster, jenž mě dost bavil a těším se až ho uvidím znovu. ()

Honzua

*SPOILERS* Sigh. Já nevím, kde začít. Jestli tam, že celý film působí jako uměle zkonstruovaný sled deus ex machin, který tlačí emoce před čímkoliv jiným, nebo tam, že Rian Johnson ukazuje fakáče jak fanouškům série kálením na zákonitosti fikčního světa, tak normálním divákům, kteří by rádi uvítali film, ve kterém se odehrává nějaký uvěřitelný konflikt s uvěřitelnými konsekvencemi. Prostě třeba nějaký konzistentní logický příběh. Postavit celou zápletku tak kolosálního filmu na neuvěřitelné "honičce" dvou vesmírných lodí, kde se má hrát o čas, ale hlavní postavy místo toho jedou na druhý konec prdele galaxie zachraňovat Willyho, no... neskutečný. To, že celá tahle rovina (a tudíž skoro polovina filmu!) vznikla jenom proto, že postava A neřekla postavě B informaci, kterou objektivně a racionálně neměla sebemenší důvod utajovat, ani rozebírat nebudu. Říkat, že o lámání kódů to není, je... nevím, co... hloupý? Já bych třeba chtěl, aby nové Hvězdné války dávaly smysl a nebyly plné postav, které se čarovně objeví kde si, pak vytáhnout cosi a otevřou cokoliv si zamanou. Pak by mi třeba nebylo úplně u prdele sledovat, co se v tom filmu děje. Force Awakens o dva řády lepší, ale i sedmičku jsem bral za předpokladu, že mi další díl toho spoustu osvětlí - Kde se vzal First Order? Jak to, že měli Starkiller base? Kdo je Snoke? Jaké jsou jeho motivace? Kdo jsou a kde jsou Knights of Ren? Kdo je Rey? Proč k ní promlouval Obi-Wan? Kde Maz vzala Lukův světelný meč? Nic. Rian Johnson se nejen neobtěžoval odpovědět ani na jednu z těchto otázek (částečně Rey, ta ale na rozdíl od ostatních bude mít stále, co říct v dalším díle) on dokonce radši zabil dvě hlavní postavy, aby je zodpovídat nemusel. V ten moment jsem si s hrůzou uvědomil, že ta trilogie fakt nebyla vůbec promyšlená. Zatímco Abrams u každé postavy ponechal prostor něco objevovat, Rian Johnson to všechno spláchl do hajzlu, páč se mu ten nevděčný domácí úkol dělat nechtělo. Tím se ale celá trilogie de facto restartuje podruhé, čímž se celý příběh točí v kruhu. Hledat teď u diváků motivace jít na třetí díl se limitně blíží nule, protože Johnson toho moc nenechal ani pro trojku. Jak je tohle u filmového projektu tohoto desetiletí možný, opravdu netuším. Podotýkám, že nepatřím k SW die hard fans, takže umělecké snahy o rekonceptualizaci Síly a postavy Luka Skywalkera mi vůbec nevadily. Rian Johnson ale v honbě za lacinými překvapeními není schopnej udržet vnitřní logiku vyprávění ani pět minut. Nejfatálněji se to bohužel projevuje právě u Luka. Nevadilo mi, že se z něj stal Slavoj Žižek v deziluzi s Řádem rytířů Jedi a jejich učením, páč tenhle vývoj vzhledem k historii ságy a jeho poslednímu pokusu o renesanci Řádu dával smysl. Vadilo mi, že nakonec to nebylo učení a řád Jediů (proč potom ty promluvy o tom, jak Síla nepatří Jediům a pálení stromu se svatými texty?), které vedly k Benově proměně a druhému pádu Jediů, ale to, že Luke osobně selhal a pokusil se zavraždit svého synovce. Film to vysvětluje tím, že Luke uzřel v Benovi nepředstavitelné a nenapravitelné zlo, což by bylo pořád ještě přijatelné, kdyby se nám nejen Force Awakens ale celý Last Jedi nesnažil zároveň říct, jak rozporuplnou a rozervanou postavou, která je pořád jednou nohou na světlé straně síly, Ben Solo je. Jenom pro efekt tohoto laciného twistu tak po nás Rian Johnson chce, abychom uvěřili, že Luke Skywalker, který neváhal obětovat vlastní život, protože na rozdíl od všech ostatních věřil v kousek dobra ve svém otci, nejděsivější postavě zla v celé galaxii, neviděl ani kousek naděje pro svého synovce, syna milované Lei, a tak se ho jal zavraždit? A potom všem, co Rey a jejím prostřednictvím také divák konfrontuje Luka s pravdou, jde Luke stále spálit posvátný strom a texty rytířů Jedi, byť všichni už víme, včetně Luka, že za druhý pád Jediů může jen on? K samotnému aktu pak dochází za doprovodu nejnevhodnějšího comic reliefu v celém filmu, u kterého už vážně pochybuji o tom, jestli se to všechno opravdu děje. U toho to ale bohužel nekončí. V tento okamžik totiž má v rámci Lukova vypravěčského oblouku dojít ke zlomu, kdy je Luke konečně přesvědčen k tomu, aby se účastnil. To učiní Yoda svými posledními slovy, že Luke nesmí dopustit, aby ztratili Rey, nicméně Luke následně NEJEDE zachránit Rey na palubu Snokovi lodi, ale jede za Leiou bez toho aniž by ho i Riana Johnsona trápilo, že tím riskoval Reyinu smrt nebo přechod na temnou stranu síly. Nadto Luka do konce filmu očividně ani nepálí, že Rey už ani neviděl. Wtf? Před chvílí to byl přece ten jediný důvod, který našeho zarputile nedobrovolného hrdinu donutil jednat. A takhle si celý Last Jedi zhruba každých 15 minut kalí pod nohy toho, co sám řekne, čímž nutí diváka zpochybňovat všechna rozhodnutí hlavních hrdinů. A to dějová linka Luka a Rey je ta nejméně problematická. K tomu všemu Rian Johnson fakt neumí napsat ani jeden přirozený dialog, který by se neobešel bez strojených a prkenných deklamací nebo trapného humoru. Nemůžu se zbavit pocitu, že tam, kde Abrams s Kasdanem vykreslili plnokrevné postavy s jiskřivou chemií, Rian Johnson je prostě všechny zdvourozměrnil. Rey zachraňuje jen tak tak skutečnost, že "má, co dělat". U Finna a Poa je to ale do očí bijící rozdíl s Force Awakens. PPS. Jestli ve FA byl pramálo cítit Disney, tak tady jede na plné koule od oranžových papuchálů, přes rybí jeptišky (WTF?) až k fathierům a dětským otrokům. Taky vám přišlo úsměvné, že se hrdinové dojímají nad tím, jak osvobodili pár zvířat, zatímco ty děti nechali v otroctví? Viz kiddo, Psema () (méně) (více)

VasaX

Nová trilogie pokračuje na slušné úrovni. Epicky, trochu temně, vizuálně velkolepě a s veškerou pompézností. Možná ztrácí něco na pohádkovosti, možná ztrácí něco na soudržnosti, gradaci a perfektním příběhu, co nám předvedl Rogue One, ale pořád se drží vysoko, přináší staro-nové věci tak, aby staré byly uzavřeny a nové dostaly široký prostor. Osobně jsem měl spíš pocit, že je to taková vsuvka mezi první díl, který byl o nostalgii, a nadcházející díl, který bude už o "nové generaci" (nedivil bych se, kdyby začínal "O pět (deset) let později..."). Epizoda osm přináší spoustu patosu, spoustu velkoleposti a několik parádních scén (třeba oněch deset sekund ticha...). Za mě jako celek super, i když v jednotlivých ohledech Epizoda sedm a Rogue One pořád vedou. O to více se ale těším na epizodu devět. ()

Brain-D

Kde Abrams vsadil v 7. díle na jistotu a dá říct z velké části okopíroval 4.díl, tedy "Novou naději". Rian Johnson si jel svoje a spoustu lidí tím naštval. Spoustu postupů se tu též opakuje, ale vše je jiné. Kylo Ren dostavá důvěru lidí. Dá se říct, že ho Johnson vytáhl zde z puberty. Díky němu se zde stal díky své nevyrovnanosti a chaosu nejlepší postavou nových Star Wars i možná celých Star Wars vůbec. "Let the past die" hláška, která odděluje minulost Star Wars (staré díly a nastavuje "Nový řád"- což by se tak i mohl jmenovat 9.díl pokud to nebude poslední díl. Dal jsem si téměř týden, než se mi film uležel a než jsem se vrhl na tento komentář. Můj pohled se nezměnil. Jedna se o skvělé dílo, na které se vyplatilo zajít do kina. ()

Castrator

Nové SW filmy (to jsou všechny po Epizodě III) jsou jen nastavovanou kaší a ždímačkou na prachy. Kdyby šlo o zábavnou nastavovanou kaši, tak ani neceknu, ale ta nastavová kaše zábavná není ani trochu. S prvními šesti epizodami mají nové filmy společného jen to, že to jsou taky Hvězdné války, tím to končí. Chybí atmosféra, zábavnost, zajímavé postavy. Není tu nic, co by fanouškovi Hvězdných válek stálo za to tyto filmy vidět znovu a znovu, podruhé, potřetí, popáte, podesáté. V Epizodě VIII je toho hodně, proč by se měl fanoušk Hvězdných válek téhle blbosti vyhnout. Myslel jsem, že po hrozných SW VII, které jsem strhal a dal jim tři hvězdy, přitom proti osmičce je to veledílo, půjde kvalita série nahoru, ale nejde a osmička je naprostá katastrofa. Nevím, jestli se tvůrci snažili o parodii, o naštvání fanoušků Hvězdných válek nebo samotného Lucase, nebo prostě nevěděli, jak dál, ale je to úplně jedno o co se snažili, důležitý je výsledek a ten je příšerný. Hnus. ()

SamVimes

Velké zklamání. Osmé Star Wars předvádí spoustu nápadů, jež jsou samy o sobě zajímavé, ale dohromady jako film naprosto nefungují a brutálně lámou přes koleno zákonitosti světa a charaktery postav ustanovené předchozími filmy. Kvůli stylovému momentu si Johnson vždycky cucá z prstu věci, jež nabourávají kontinuitu i vůbec soudržnost fikčního světa SW. Kritiku sedmičky a jejího kopírování čtyřky si tvůrci vyložili hodně zvláštně, takže tady se citují a kopírují spousty scén z pětky i šestky, ovšem s přehnanou snahou je pak zakončit nějak jinak nebo za každou cenu překvapit. Což v praxi vypadá tak, že se Johnson nejdřív scenáristicky sám zažene do kouta a potom zakopává o vlastní nohy, jak se z něj snaží dostat. Navíc přibyl k Hvězdným válkám se nehodící styl humoru a víc než kdy dřív do očí bijící představování merchandisingu. Díky alespoň za výborný audiovizuál. ()

sskrblik

Bez vulgarismů to tentokrát nepůjde... Né nadarmo se říká: ses posral v kině. Naštěstí jsem se tomu celovečeráku v biografu vyhnul, jinak bych se vopravdu posral a možná i poblil. Mickey Mouse definitivně pohřbívá novou trilogii Hvězdných Válek. Blbě to nastartoval Džej Džej a Rájen to totálně zmrvil. Takže ať už kdokoliv přijde po nich, výsledek bude nahovno. Nejen, že ve Stár Wórsech už hraje teměř jakkýkoliv neznámý herec "unknown artist". Nejenom, že filmově hloupý a nesympatický herec hraje největšího záporaka galaxie. Z Luka Ponebichodiče udělali přizdisráče a z povstalců jsou posránci, kterým vládnou ženy... jo a jediným pravým rytířem Jedi bude taky ženská. Proč ne? Asi budu muset celou novou trilogii přehodnotit a to kvůli tomuto filmu. Tak moc jsem nasrán co s tím Myšák udělal. Tedy lze konstatovat, že tohle je ten nejdebilnější a nejzbytečnější Star Wars v dějinách. ()

Timak

Děsná nuda a létající Leia - cože? Lucas se musí asi hodně, ale hodně usmívat, že někdo natočil větší sračku, než jeho druhý díl :-D ()

VanTom

Možná pro nepříliš vysoká očekávání mě Epizoda VIII velmi bavila od začátku do konce: plnokrevné postavy si uvěřitelně prošly zdráhavým zaujímáním pozic na opačných stranách Síly a výsledkem bylo hutné, semknuté drama, které překvapilo v mnoha odvážných příběhových kličkách. O trikově bezchybnou, velkolepou výpravu ani efektní akci nás samozřejmě neochudilo. ()

pursulus

Mé hodnocení všech dílů "Hvězdných válek" v podobě celovečerních filmů (od Lucasovy "Skryté hrozby" po Johnsonův "Poslední z Jediů") a můj názor na ně jsou ZDE. (Vysvětlení, proč hodnotím více snímků jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".) ()

Sany33

Star Wars: Poslední Jediovia napriek všetkému povedanému nie je zlý film, práve naopak. Výborne sa pozerá, obsahuje veľa silných scén, ale zároveň je tu to uvedomenie si, že to nechcelo veľa a mohol byť o triedu lepší. Škoda viacerých lapsusov a nelogickostí v deji. Ak by sa Johnson radšej vzdal časti postáv, mohol sa výraznejšie sústrediť na to podstatné. Osobne si totiž myslím, že to jediné, čo má význam pre sériu ako takú, sú práve Rey a Kyle a ich vzájomné interakcie, takže to ostatné je tak trochu balast. 83% ()

lykan9

Možná jsem byl při shlédnutí Posledního z Jediů ve špatném rozpoložení, ale ve více jak polovině filmu jsem se nudil. Dokonce to, co mi přišlo sympatické na postavách v Síle se probouzí, se vytratilo. Epizoda VIII nemá žádný náboj a jediné, co jí zachraňuje jsou akční scény a přesto, že v minimálním prostoru, tak Benicio Del Toro. Vše ostatní se drželo v průměrné, až podprůměrné rovině. Mnohem raději bych uvítal, kdyby bylo pokračování Rogue One. Tento odnoš mě bavil mnohem víc a zapálil ve mě naději, že linie Star Wars Story má oproti staré linii Star Wars co nabídnout. Doufám, že Solo nezklame, tak jak se to stalo téhle epizodě. ()

fabecc1222

První z hřebíčků do rakve SW série. Disney si zřejmě řeklo, že ucelená koncepce není třeba, a tak nechali další díl jinak talentovanému režisérovi Rianu Johnsonovi, který zahodil všechno to, co měl s postavami a příběhem vymyšlené Abrams, a pro jistotu ve všem otočil o 360°. Kritika k příběhu a vývoji postav se vznesla i od samotných herců, takže je vidět, že opravdu bylo něco špatně. ()

orionn12

Živě si pamatuji, jak jsem se na film v roce 2017 díval. Atmosféra skvělá, pocity po dokoukání také. Ale po čtyřech letech už zaznamenávám vady. Na ty staré SW filmy prostě už prostě žádný mít nebude, což je doufám všem jasné... Nové SW filmy mě zaujaly vždy jen z hlediska vizuální práce, která zrovna tady kapku pokulhává. Vypadá to dobře, ale jako mohli si s tím dát víc záležet, když byl rozpočet 300 melounů… Příběh byl nezajímavý, částmi nudný. Humor, o který byl menší pokus v různých scénách u mě jednoznačně neobstál. Klišé se zde taky našlo v poměrně rozsáhlém poměru… No, pokud máte rádi SW, tak doporučuji seriál Mandalorian, který žádnou chybu nemá. The Last Jedi není největší odpad, ale čistý průměr. 5/10 ()

Dvojka Na nože nabírá Davea Bautistu

Dvojka Na nože nabírá Davea Bautistu