Star Wars: Vzestup Skywalkera

• Česko Star Wars: Epizoda IX - Vzestup Skywalkera (více)
USA, 2019, 142 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, John Boyega, Naomi Ackie, Carrie Fisher (a.z.), Lupita Nyong'o, Domhnall Gleeson, Richard E. Grant, Mark Hamill (více)

Lucasfilm a režisér J.J. Abrams znovu spojují síly, aby diváky vzali na epickou výpravu do předaleké galaxie ve filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera. Ve strhujícím závěru stěžejní Ságy Skywalkerů se zrodí nové legendy a odehraje se konečný boj za svobodu galaxie. (Falcon)

ArthasKarfa

Docela dobrý, ale ne zas tak moc, mně v téhle nekonečné sérii vždycky přijde, že se náhodou objeví nějaký předmět nebo planeta, o které se věky nemluvilo a ta planeta nebo věc vyřeší problémy právě toho jednoho dílu, aby se v dalším dílu objevilo něco jiného. Materiální nedokonalost uprchlíků mi nevadí, ale s tou jednou lodí je to taky už spíš trapné, no nejsem největší fanda prostě a mám hromady výhrad, skalní fanoušci odpustí, ale přežívání, pathos úmrtí rodičů, padouši, kteří jsou zlí každým coulem a nekonečná recyklace nikdy zcela nevyslovené minulosti prostě není prostředí pro mě. ()

H4ku11

Napriek mnohým veciam, ktoré bolil pre mňa vo filme zvláštne alebo zbytočné, ochdádzal som z kina, na rozdiel od predchádzajúcej epizódy, v podstate s dobrým pocitom a spokojný. ()

Všelicos

Ať se na mě nikdo nezlobí, ale tuhle epizodu vymýšlel někdo na tripu. Všechno strašně rychlé, až nesmyslné, chyby, kterých jsem si hned všimla i já, odhalení hlavní zápletky, no... *opovržlivé odfrknutí* Tenhle díl mě hodně zamrzel. Když si člověk představí, co všechno se s vývojem dvojky dalo dál dělat (i bez toho, aby se tam cpal Palpatine...), mrzí to dvojnásob. Dala bych jen dvě hvězdičky, ale za boží orbaky (s faunou si tu skutečně vyhráli) a klasicky za Kylo Rena a Huxe dávám tři, ale hodně, hodně slabé... Tohle snad nezachrání ani prodloužená verze... ()

f7r

Nechtěl jsem se nechat ovlivnit tím, co se začalo psát po promítání filmu, ale vzhledem k tomu, jaké důležité informace vyplavali na povrch až následně a nevešli se do filmu musím nakonec hodnocení snížit (a to do toho ještě nepromítám, že z obsahu těch informací nejsem vůbec nadšen), i když se mi film po prvním promítání líbil o dost více než předchozí epizoda (The Last Jedi). ()

Jaro_slav

Abramsův průvodce po jedné předaleké galaxii. Díky neustálýmu hopsání z planety na planetu to vizuálně neni ani na chvilku nuda, dějově je to ale po všechny chvilky ukolébavka; a závěr s Palpatinem je dočista dementní. Ale celkově bych to průserem nenazval. ()

geimz

The Last Jedi s odstupom času vnímam ako pochovanie môjho nadšenia v univerzum Star Wars, čo do veľkej miery aj ovplyvňuje to, ako som Rise of Skywalker vnímal a hodnotil. To, čo ale Abrams u poslednej epizódy predvádza, je fraška. Nedá sa, jednoducho nedá znegovať celá ôsma epizóda, pretože ten film jednoducho existuje a treba ho uznať aj napriek tomu, že s ním kategoricky nesúhlasím, no to je presne to, čo režisér urobil. Strašne z toho páchne damage control a zúfalá snaha nalákať fanúšikov do kín - návrat Palpatina je skrz naskrz priehľadný, samoúčelný a stupídny plot point. Frenetické tempo filmu tu akoby slúži na to, aby sa divák nezamýšľal nad logikou scén a príbehu, ale len aby ochkal nad akciou a nostalgiou. A pritom nefunguje ani jedno z toho. Nostalgia je opäť, ako takmer všetko v tomto filme, prvoplánová a akcia je prekvapivo (lebo Abrams vie lepšie) nevýrazná a neoriginálna. Dialógy sú častokrát čistý cringefest, vtipy nefungujú a ešte aj ten Palpatine má fakt priblblé repliky. Koniec je nezvládnutý, vycucaný z prsta a pri poslednej scéne Rey a Kyla som sa nechtiac rozosmial nad absurdnosťou scény (čo zámer určite nebol). Nečakal som záchranu série po zlom Poslednom Jediovi, no Abrams sa prekonal a vytvoril snáď ešte horšieho mačkopsa. Treba rýchlo zabudnúť na celú novú trilógiu. ()

bobstock

Vánoční pohádka je tu a s ní i kolotoč peněz, které se očekávají do kasičky studia Disney. Tržby asi vyjdou, co ale nevyšlo je představa fanouška ságy SW, kdy jsem si při usednutí do sedačky vzpomněl na královskou jízdu v podání Episody I s před 20lety. Roky utekly a já bych potřeboval být zase školák, protože jinak mě tato závěrečná část prodané Lucasovi ságy už v ničem neoslňuje. Stále stejná řeka, tatáž recyklace všeho, co jsme už viděli je doslova nacpáno do dlouhé stopáže, která mi přišla ještě delší než je. První hodina skutečně utíká během až zbrkle rychlé akce, kdy scéna střídá scénu bez nějakých složitých monologů, dialogů, pak přijde rána palicí a postavy se neustále o něčem přesvědčují a neustále dlouze a zasněně zírají někde do kamery či těsného prostoru vedle ní. Tempo se stává vražedně pomalým. Hlavou začnou chodit podivné myšlenky, jak se dokáže ten kluk vedle dvě hodiny v kuse cpát popkornem? Proč žádný imperiální pěšák nikdy nic netrefí z pár metrů? Vypnul jsem sporák? Míhají se tam nové i starší postavy, které dostávají opravdu minimum prostoru, v podstatě se vám jen ukáží na SW molu v hezkém oblečku, sem tam přijde opravdu odzbrojující překvapení, u kterého se spíše křivě pousmějete současně s tím, jak tam stále některé důležité postavy umírají a zase se oživují, takže si v duši říkám: ´´kdo tam sakra už umře a zůstane umřelej??´´ Dlouze se vám ale zubí svoji perfektně vybělenou čelistí Daisy Ridley, která zjišťuje, že jako Jedi má schopnosti fyzické a duševní přesahující sílu všech předcházejících Jediů či Sithů a musí vyřídit starého známého záporáka, který láká na klady prostoru své ultimátně převeliké síně s luxusním trůnem pro temného vůdce. Jen by mě zajímalo, jak to vytápí nezbeda. Vrcholem celého filmu je monstrózní akce, kde jsou všichni a všude a všechno jiskří a bouchá. Efekty jak se patří dokonalé stejně tak hudba Williamsova orchestru. To je taky asi snad jediná jistota, která se nesmí měnit a na co se nedá zlobit. Do ostatních věcí se fušovat dalo a asi mělo, jenže velké studio je zakleté SW závazky, která se nesmí měnit a podle toho také konec série vypadá. Pro sběratele povinnost koupit originál, pro ty co se nenechali zlákat chvilková záležitost, která brzo asi přejde na stranu Star Treku. S lítostí říkám, i přes jakousi představu potenciálu došel pohádce dech a současnost zřejmě ovládnou odvážnější a chytřejší minisérie s tématikou malých postav SW. Lucasův odkaz pravověrných Hvězdných Válek přesto zůstává v prvních klasických filmech i v jejich třech pokračování k doplnění staré trilogie, na to už nikdy scifi fanda nezapomene. Díky 60% ()

Henry007

Kouzlo je pryč. Poprvé jsem u Star Wars cítil, že patří pod Disney. Chvílemi jsem si říkal, že snad sleduji jednu z průměrných marvelovek. Nezajímavé postavy, šedivá vizuální stránka, nulová osudovost, nesmrtelné postavy i v bezvýchodných situacích, nijaký humor, záchrany na poslední chvíli a záporáci s chabou motivací. Strukturou vyprávění to možná mělo blíže k DC, protože tvůrci vůbec netušili, co chtějí sdělit. A tak skákali z místa na místo, bez jasné vize zbrkle měnili tón příběhu, vypálili na diváka nečekané zvraty a v té směsi motivů si říkáte, že s důkladnějším dramaturgickým zásahem by z toho možná vznikl dobrý film. Už Star Wars nefungují ani jako pohádka. Tento příběh bych nedokázal nikomu převyprávět, protože postavy musely získat tohle, aby došly tam, kde získají tohle, aby mohly potkat tohoto a získaly od něj tohle. A to je struktura fungující pro počítačové hry, nikoliv pro film. Jako uzavření ságy devíti filmů Vzestup Skywalkera nestačí ve všech ohledech. Jedinou emoci, kterou jsem v kině cítil, byl stud za tvůrce v momentu, kdy se celé kino smálo při "emotivním finále", ve kterém jedna z postav umřela. Star Wars zevšedněly. ()

Zyne

ty prachy jsou videt, hezky to vypada a je fajn videt i priserky udelane praktickymi efekty, a ne jen same cgi potvory. herecky taky ok. pribeh odsypa, ale mnohdy nedava smysl. a nejhorsi je to s nekterymi dialogy a hlaskami, ktere zvlast v kombinaci s osudovou dikci vyznivaji hodne smesne ("jak to vis?" - "citim to."...). vynorovani ruznych postav z minulosti a radoby veletoce povah a puvodu jsou uz taky spis otravne. zkouknout to neublizi, ale zustane urcita pachut, ze misto tohoto polotovaru, ktery nejak zasyti, mohl dorazit famozni steak, na ktery jen tak nezapomenete ()

Ant_Antony

Jako obrázky jsou to hezký... Ale ten příběh je fakt neuvěřitelná (Disneyho) hrůza... Aneb, jak prachy pohřbili celou galaxii... ()

jarmik

Bylo „přitažený za vlasy“, jak konstatoval brácha, a trochu mě nakrklo, že si Abrams vyloženě půjčil od Nolana Batmanovu motorku a vlny z Interstellaru. Nesouhlasím s tím, že filmu chybí emoce, ale… každopádně platí, že celá trilogie je spíše zklamání. ()

Mikino00

Totální slátanina, která nejenže nedává smysl, ale vysloveně je nezajímavá (postavy, děj...). V okamžiku, kdy si myslíte, že už to horší být nemůže, objevím se Abrams s novým střihem a posunem napříč galaxií, která vás vyvede z omylu. ()

Yardie

Nic moc jsem od toho nečekal, ani jsem se nějak netěšil, spíše jsem chtěl vidět, jak se dojde k očekávanému cíli, neb nějaký nečekaný závěr se čekat nedal. Mé neočekávání plynulo z recenzí, komentářů a jistého zklamání z předchozích epizod. O to milejší, nebo právě proto, bylo mé překvapení. Od začátku jsem se bavil. Začátek byl luxusní, temný, v tempu, jedno překvapení, paráda. Poté se to přesunulo do světlé strany, tam bylo moc řečí, takové ty rádoby vtipné a napínavé rozhovory a křičení a říkal jsem si, že je zle a tohle celý film nedám. Potom opět temná strana, která prostě měla atmosféru, jako by tam byl starý dobrý Darth. Poté zase přesun a ojejé. Každopádně, postupem času ty skoky a rozdíly nebyly takové výrazné slilo se to do takové tmavě šedé. Ubylo zbytečných rozhovorů a scén, i když by se daly ještě osekat, akce střídala akci, minimum hluchých míst. Samozřejmě, je potřeba odhlédnout od nějakých nelogičností, připravit se na jasný příběh bez nějakého většího překvapení, odbočky či nějaké extra nesnáze, která změní cestu, také jsme už vše viděli, ale kruh se musí nějak uzavřít, ale jinak vše šlape. Temno, akce, skvělý vizuál a hudba. Přišel jsem na chuť i Adamu Driverovi, naopak, Daisy Ridley mi k srdci nepřirostla. Vše šlapala až do konce, uteklo to neskutečně rychle a užil jsem si to. Samozřejmě, můžeme žehrat na to, že se postavy daly více psychologicky rozpracovat, i já bych to ocenil, ale překousl jsem to a vzal to tak, jak je, je to sci-fi, akční sci-fi, ne psychologický thriller. Ale mohlo to tím být samozřejmě ještě lepší. A zastavím se ještě u toho konce, ten se dal taky udělat trošku rafinovaněji a ne tak doslovně a polopaticky, z toho mě bolely uši a trošku to bralo vážnost situace. Ocenil bych také více smrtí hlavních protagonistů, ať je to trošku vážnější, ale to zde nebylo nikdy. Prostě a jasně, byl jsem spokojen. Dle mého asi nejlepší díl nové trilogie. Má to své mouchy, mohlo to být lepší (ale i horší), ale bavil jsem se, uteče to rychle a klidně bych se na to juknul ještě jednou. Spokojenost a příjemné překvapení. Slabších 80% a hodnocení zde si myslím, že neodpovídá. Howgh! ()

simply

Jak mě v předchozích dvou filmech vadilo postupné umírání starých postav, tady mi naopak vadilo jejich násilné vrácení do děje. Dalším problémem byli noví hrdinové, kteří pro mě nebyli moc zajímaví. Kvalitativně bych to zařadila mezi epizodu 7 a 9...3,5 * ()

Klajnik odpad!

Jak jinak to mohlo skončit? Nová trilogie je od začátku slabou podívanou, která dějově nedrží při sobě a její závěr je pak už jenom smutným neepickým finálem, které nefunguje po žádné stránce. Ani jeden ze soubojů s lightsabery nemá akční náboj. Nefunguje to po žádný stránce. Záplatovanej, slabej, neucelej a drahej film, kterej je jenom důkam neschopnosti tvůrčího týmu. Nemám rád SW, ale tuším, že tam jsou příběhy, které by mě mohly zajímat. Kdo si ale myslel, že tento někoho uspokojí? ()

Mimomisu

Nejsem nejak extra velky fanousek, ale sedmicka povrchni nostalgicky navrat a rozehrani karet a nemel jsem s tim problemy. 4*. Osmicka je proste divnej film, ktery ma spoustu napadu, ale i spoustu nelogicnosti a hluchych mist, takze spis za 3* a tohle je uz trosku vysmech. Ta strasna krecovitost mi nedovolila vypnout a uzit si to aspon trochu ani na pet minut. ()

Zombi

Docela velké zklamání, je to sice lepší než hrozná osmička, ale stále nic extra. Scénář a postavy jsou o ničem, řemeslo a triky kvalitní, jak jsme u JJ zvyklí, ale to je vše. Hlavní zaporák a jeho flotila jedno velké WTF. ()

zelvicka.

Neočekával jsem mnoho, a nemnoho jsem i dostal. Popravdě jsem se na to podíval z jisté povinnosti. Svým způsobem bych to přirovnal ke Spectre, ale s větší porcí zklamání. Zajímavé je, že si vzpomenu na ta stará jména postav, které se objeví, byť tam tak jakoby nepatří, a jména těch nových postav mě vlastně ani nezajímají. ()

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

22.06.2023

Nový Star Wars film pokračující příběh Rey (Daisy Ridley) má oficiální název, synopsi a také předběžné datum začátku natáčení. Tzv. Skywalker sága skončila v roce 2019 snímkem Star Wars: Vzestup… (více)

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

07.04.2023

Další filmové Star Wars dorazí v roce 2025

Další filmové Star Wars dorazí v roce 2025

08.03.2023

Ačkoli mají nejnovější informace z prostředí společnosti Lucasfilm a světa Star Wars daleko k oficiálním oznámením, lze je v současnosti považovat za velice pravděpodobné. Server Variety totiž… (více)