Star Wars: Vzestup Skywalkera

• Česko Star Wars: Epizoda IX - Vzestup Skywalkera (více)
USA, 2019, 142 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, John Boyega, Naomi Ackie, Carrie Fisher (a.z.), Lupita Nyong'o, Domhnall Gleeson, Richard E. Grant, Mark Hamill (více)

Lucasfilm a režisér J.J. Abrams znovu spojují síly, aby diváky vzali na epickou výpravu do předaleké galaxie ve filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera. Ve strhujícím závěru stěžejní Ságy Skywalkerů se zrodí nové legendy a odehraje se konečný boj za svobodu galaxie. (Falcon)

El.Negros

Na některý filmy je třeba se trochu zlejt…Ne do agresivní fáze, ale do té všemilující (jen trochu vypiplat ten balanc). A v momentě, kdy máte po pár pivech, je většinou doktorů doporučeno chodit na nové hvězdné války do kina. Jinak dopadnete jako místní ufňukánci a mrzoutští hnidopiši s panickým komplexem a poplivete vše a všechny kolem sebe. A mě se tohle dobrodružství paní Skywalkerové docela líbilo. Pravda, místy mi to zběsilé střihaní udělalo z mozku pribináček a nevěděl jsem vo co jako direktórovi šlo… Ale vůbec mi nevadilo že tam bylo vše, i když stokrát ohrané jako Babišovy projevy o jeho bezúhonnosti. Ba naopak konečně jsem si místy připadal jako na právoplatném pokračovaní nejsvětější trojice hvězdných válek (a nemyslím ty díly s ukradenou karikaturou stýčka Fida džar džar binxem) a právě proto, že se tam opakovalo spousta historických motivů a oblíbených serepetiček. Adam Driver pokračoval v uspokojivém rozpolceném superzlounství ala Darth Vader a Daisy Ridley si právoplatně přivlastnila světelné bidlo včetně místečka v síni slávy mistrů Jedi. Děj pěkně odsýpal, finále bylo správně monstrózní a zároveň v (tom dobrém smyslu) pateticky kýčovité. Takže ještě jednou rada na závěr - zlejt se a jít na (na první pohled) rozporuplný film je cesta na světlou stranu. ()

boo-boo

Neveril som, že príde deň, kedy budem pozerať Star Wars bez akéhokoľvek záujmu o to, čo sa deje na plátne. Umelohmotné postavy v príšernom príbehu v luxusnom remeselnou podaní - povedal by som, že škoda, ale ľudia, ktorí do tohto šli ako upratovači bordelu po The Last Jedi museli presne vedieť, ako to dopadne. Práve v tomto bode som dosť rozpoltený, lebo na jednej strane skutočne nenávidím to, čo Epizóda VIII narobila, no na druhej ma neskutočne štve, že si v Disneym povedali, že internety chcú reboot a tak proste sformátovali dej a pokúsili sa ísť znova. Je to zbabelé, hlúpe a nevďačné - internety budú pindať vždy. ()

wampyrelli odpad!

Nezajímavý příběh. Mizerné tempo. Žádné emoce, rozhodně ne dlouhotrvající. Vykrádání lepších filmů, na které se snaží trilogie navázat. Pokusy o navodění nostalgie jsou zbytečné, ony starší lepší filmy stále existují a můžu se na ně podívat znova... díky téhle věci vlastně rád, tak možná je to přeci jen k něčemu dobré. Ale jinak je tenhle film pro mě naprostá ztráta času. Osmička a devítka se jen dětinsky pošťuchují ve vzájemně se popírajících pohledech na mytologii světa Star Wars. Film tak na mě něčím působí tak nějak neprofesionáně. Jestli se Star Wars, jak říkal Lucas, "rýmuje", pak nová trilogie je nějakým puberťákem připsaná "láska, páska" na konci velmi kvalitní poezie. ()

Alois88

Když do hovna zapíchnete vlaječku se znakem Impéria, pro ortodoxního fanouška Star Wars se z toho stane sběratelský kousek, a s nadšením si ho vystaví na poličce mezi modýlek Falcona a figurku Dartha Vadera. Právě proto věřím, že i toto dílo si najde své věrné publikum. Pro klasického fanouška je to znásilnění světa George Lucase. I když se od toho oprostím a vezmu to prostě jako zakončení ságy, vychází mi následující: Už od začátku jsem se nemohl zbavit dojmu, že ještě na konci předchozího dílu scénaristé neměli ponětí jak celou ságu ukončit. Kdo bude hlavní záporák, jak s hlavními postavami naložit a co se vlastně bude dít. Původ Rey možná věděli, ale netušili jak to uchopit. Celý scénář působil jak když vznikal za pochodu a nevěděli si s ním rady. Proto se při jeho psaní šli inspirovat do dětského fanklubu Star Wars a od místních dětí si požádali o radu, jak natočit "Úpe nejvíc nejlepší díl ságy". Horlivě si zapisovali nápady přikřikujících se dětí, které ze sebe sypaly neskutečné WOW zvraty. Pak z tohoto "brainstormingu" vybrali 20 nejlepších nápadů a z toho uplácali tento film. Vážně jsem na to koukal s otevřenou pusou a kroutil hlavou. Nicméně na efekty to bylo pěkné a akce byla svižná, proto si to odpad nezaslouží, i když těsně. Pohřběte už prosím svět Star Wars a nechte ho spát. Tohle si nezaslouží. ()

speedy7929

Bazilišek z Harryho Pottera rovna sa vesmirna obluda, kone prezlecene v indianskych ruchach rovna sa vesmirny dopravny prostriedok. Vazne?! Velka slabota a hanba celej priemernej trilogie. JJAbrams by mal natacat asi len Mission Impossible. ()

Terka_127

Děláte si ze mě prdel??? Co to krucinál bylo? V životě mě něco tak nezklamalo a nic tak neranilo, jako poslední SW! Jsem znechucená, smutná, naštvaná, zdrcená, ale hlavně zoufalá! PROČ? To je základní otázka na všechny tvůrce a hlavně na studio! PROČ nám to děláte? Poté, co se, dle mého názoru, rozjela velmi dobře nová trilogie, zasáhla mě tam, kam měla a zamilovala jsem si úplně nové postavy, jste mi vrazili nůž přímo do srdce! Poprvé v životě jsem brečela v kině ne proto, že je to smutné, dojemné, krásné, dokonalé, ale protože tvůrci zničili něco, na čem pracovaly tisíce lidí už před nimi a co fanoušci zamilovali a jestli se to Lucasovi líbí, tak jsem ještě víc znechucená. Za každou cenu tam nacpat všechno a všechny. Zopakovat pár starejch a ověřenejch vtipů z původních ság a zadupat nastupující příběh a nové postavy. PROČ???? Hvězdičku dávám jen proto, že mi přijde hrozné dát odpad a že Driver to celé zachraňoval, a nemyslím jeho postava, ale on jako herec! Čekala jsem několik týdnů, než napíšu komentář, říkala jsem si: Nechám si to uležet, nemohlo to být tak špatné. Ale ono je to ještě horší po odmlce! Jdu brečet do kouta... ()

Cooller odpad!

'když si to budeš moc-moc přát Jendo, tak se to všecko splní!' přesně v tomhle duchu se tahne celá dějová linka. Režie spolehá pouze na nostalgii a spoustu zbytečnejch efektů, ať už Lando pilotující falcon nebo Lucova stará loď a helma v akci... and what? death star again? Bitch pls... mrtvý jsou živý, živý jsou mrtvý (ne tak jak tě napadlo) všechno je to jeden velkej paradox, do filmu se člověk ani nemohl zabrat, jelikož děj skáče doslova z ledu do ohně, jeden zvrat střídá další (debilnější) ve výsledku se ale vubec nic krom scenerie nemění... emperor byl jak dlouho napojenej na hadičku že naletěl znova na to samí? (ano naražim na scenu s mace windu) a aby toho nebylo malo tak po smrti všech přeživších jim ta feministická piča bez koz ještě ukradne i jmeno? rly? :D celej ten film je JOKE, parodie na star wars, absurdistan, clown fiesta... ani williams se nepředvedl, hudba je prakticky imperial march z puvodních star wars neustale dokola.. what a piece of shit, tohle je odpad odpadu coronu na všecky ty zmrdy co mi takhle zkurvili star wars... občas si řikám jestli Abrams je schopen produkovat i něco vlastního, podle všeho neni... SNAD už je tohle konec. Velebnosti jdu blejt! ()

V1ctor_

Star Wars: 9 pro někoho zklamání, pro mě jasný blockbuster, který vstoupil do kin jakožto jeden z nejočekávanějších filmů roku 2020, posléze však jeho "hype" velice rychle poklesl. Jsem jeden z malá, komu se tato trilogie vážně líbí, celkově tento sequel a vše s ním blízce spjaté hodnotím jako velice povedené, ano můžou za to efekty, podnícené celkově futuristickou nadřazenosti, jenž se původní trilogii prostě nemohly dostat. All-in one si ale myslím, že tato seance "novodobých" Star Wars obsahuje vše co by pořádná "podsérie" Star Wars měla mít. Star Wars: 9 přineslo svůj vlastní děj, dějové zasazení a vývoj zcela nových a Star Wars ještě nepolíbených postav viz. sympaťáka Finna, lehkomyslného Poea a Rey, na plátně se sem tam mihnou i již známé a pro všechny ikonické Star Wars postavy, takže i takhle nemale potěší. Film má svůj spád způsoben tím, že se nevleče jako had, to co už nemá je "oldskool" feeling, na který už Sequelová trilogie prostě a zkráceně neměla, ale to však nic nemění na tom, že se jedná o dlouho očekávaný "ačkový" akčňák. Film také nabývá jakou si temnou stránkou, které se zde dostává více prostoru, působí dramaticky a strašidelně. Najdou se zde i vysvětlivky jako původ Rey a podobné "ušuškané" tajuplnosti plus mnoho prostoru pro konspirační teorie. Za mě se jedná stejně jako po endgame o další podařené finále již dobře načaté trilogie. ()

Godhaj odpad!

,,You tell me what happened.“ ,,You tell me first.“ Zakončení disneyovské trilogie je naprostý, ubohý škvár. Disney to prostě doprznilo co to šlo. Děj je slepenec blbostí, mrtvé postavy nesmyslně ožívají, hlavní zápletka je vycucaná z prstu, nedává žádný smysl a při sledování mi bylo vysloveně trapně z toho, že tohle tvůrci myslí vážně. Postavy nedostaly kvůli zběsilému tempu akčních scén žádný prostor, jejich osudy nebyly nijak zakončeny a vlastně si mezi sebou nestihly během dvou a půl hodin ani popovídat. Abrams je prostě fušér a jeho magic box je jen laciná výmluva chabého scénáře. Nemohu na tomto filmu opravdu najít nic pozitivního, ten film je bez emocí a já ho bez emocí sledoval. Děj se příšerně táhne, postavy se nelogicky přesunují z místa na místo ne kvůli nějakým vnitřním pohnutkám, ale proto, že je tam tvůrci potřebují pro další a další nesmyslné akční scény. Celkově vzato je tento film příšerný! ()

Jan.Cada1

Po posledním dílu jsem si řekl, že na tenhle určitě do kina nepůjdu. A udělal jsem dobře, odcházel bych zklamaný. Tento film je prostě ubohost. Všechno už jsme viděli tolikrát, nic nového, žádná inovace. Hlavní postavu mám na salámu. Tvůrci schválně vrací známé postavy, jen pro content. Nelogičnosti, málo vysvětlování, prostě hrůza. Jednu hvězdu jen kvůli tomu, že to je prostě Star Wars. ()

Mr.Baboon

Pokud jste zaprdlí v '80 a nejste schopni přijmout nic nového, pak budete zklamaní a nasraní. Star Wars nikdy nebudou jako před 40 lety, tak to prostě funguje u všech dlouholetých ság. Já s novými věcmi problém nemám, nová trilogie se mi, až na několik detailů, líbila. A to asi i o dost víc, než ta prequelová (až na Epizodu III, na tu mi nesahejte!) Dojem z devítky jsem si ale asi zkazil sám, když mi trvalo půl roku se na to podívat a mezitím mi sociální sítě stihly vyspoilerovat vše důležité, takže jsem dopředu věděl, kdo co přežije a kdo ne atd. I s tím se ale jedná o kvalitní popcornovou podívanou, jakou byly SW už od počátku - prostě si to užijte! - viděl doma na PC /70%/ ()

Azrail

Kde je Síla? Kde je osudovost? IX. epizoda je pro mě pouze skvělá CGI podívaná, která ale naprosto postrádá jakýkoliv příběh a pospolitost. Jediný pochopitelný a jakž takž fungující vztah je ten mezi Benem a Rey, jinak nic. Nemám absolutně chuť rozpitvávat jednotlivé sekvence a nelogičnost celé hlavní zápletky, protože se prostě cítím okraden a podveden. Tohle není Star Wars, tohle je jen komerční a hnusná parodie na srdcovou osudovou záležitost, kterou nám kdysi dal George Lucas. I prequelová trilogie, ve stínu té nové, ztrácí své chyby a ode dneška jí budu ctít jako skvost. Jsem zklamán, hrozně zklamán. ()

DaweForeman

Nejhorší Hvězdný války, které jsem viděl. Jediný, co tomu musím uznat je jako obvykle práce designéru, kteří dokáží vymyslet všelijaké postavy, rasy, předměty atd. Vzhledem k tomu, kolik toho je v tomhle univerzu, tak mít pořád nějaké nové myšlenky, které by seděli do tohoto prostředí, je opravdu těžké (hlavně z pohledu představivosti). Celkem k tomu ještě sedí grafické zpracování jako takové (efekty atp.) a hudba, ale tím končí vše, co by se dalo říct pozitivního. Příběh jako takový je naprosto tragický, kdy se to dokola točí ohledně nostalgie a vykrádání první trilogie. V mnoha momentech si člověk říká, že jednotlivé myšlenky, zvraty, činy jsou jak přes kopírák s tím rozdílem, že je jiné prostředí, jiný čas a jiné postavy. Jsou tu však i staré postavy, kterým spíše vzdávají hold a jsou tu spíše za účelem zavzpomínání na začátky tohoto univerza, než že by tu měli nějakou zásadní roli. Akce je tu taková prazvláštní, kdy místy je to zajímavé a na druhou stranu místa, od kterých by člověk jí nejvíce čekal jsou tak nějak odbyta. Dále pak ještě práce s příběhovou "silou", kdy tu najednou předváděj kousky, kterých dosáhnou jen ztěží mistři síly po velice dlouhé době - takže i tenhle koncept je trochu zprzněný. "Závěr" trilogie a "hlavní řady" byl silně neuspokojující, kdy bylo vidět, že se se jednalo o drama s naprosto předvídatelným výsledkem, klišé a hlavně disney nádech s příměsí trendů-neduhů moderních filmů. ()

honeja

Vynikající film! Suverénně nejlepší z nové trilogie, která díky němu dostává smysl. Dechberoucí tempo, napínavá, hutná a temnější atmosféra a hlavně krásný příběh s velmi silnými scénami. Reyina nedůvěra ve svou morální sílu, téma obrácení, oběti, boje dobra se zlem, prvotřídní finální konfrontace a celkově úchvatné a kvalitní zpracování tento film katapultovaly na jeden z mých nejoblíbenějších Star Wars. ()

elimS

45% - komentář 20ti slovy: Já nevím jak po deváté hodnotit to stejné. Průměrné "scifi", snadno zapomenutelné a ničím vyjímečné. Hudba opět otravná a neutichající. Konečně konec...snad. +++ SPOILER 20ti slovy: Kecy, prdy, střilečky, měčování, honičky a Palpatin je zabit svou vnučnou Rey s pomocí Darth Vadera mladšího, který umře. Konec znovec. ()

HERGImanCZ

Čekal jsem málo, ale i tak jsem zklamán. Hodně lidí mě připravovalo na to, že Vzestup Skywalkera je opravdu ten nejhorší Star Wars film. Proto jsem zhlédnutí stále odkládal a čekal jsem, že to bude průměrný film, který pak pochopitelně fanoušky zklamal. Když jsem se k tomu ale dostal, nestačil jsem se divit. Začnu tím pozitivním. Film má naprosto úchvatný vizuál a audio doprovod. Každá scéna je slast pro oči... tedy do chvíle, než se začne řešit příběh. Ano, pochopili jste správně, pozitivní segment skončil. Děj je dokonalý příklad toho, jak by žádný příběh neměl vypadat. U velkého množství postav neznáme motivace pro to, co právě udělaly. Udělaly to zkrátka z důvodu, aby posunuly děj, způsobily neočekávaný zvrat, nebo se pokusily zapůsobit na nostalgii diváka. Občas mi také přijde, že scénáristé tak trochu zapomněli, kam v určitou chvíli míří. Fin například chce něco říct Rey. Asi třikrát to během filmu řeší. A v nějaké části se na to prostě zapomene a nic jí neřekne. Nemá to důvod, není to, že by si to rozmyslel. Proč ty scény tedy v první polovině vůbec jsou, když je to ve výsledku naprosto mimo děj? Mimochodem vztahy mezi postavami se nějak vůbec nějak vůbec neshodují s tím, co jsme viděli v minulých dílech. K tomu se připojuje finále, kde je díky tomu scéna, která má asi působit dojemně, spíše komická. A co se týče návratu velkého záporáka, je to fiasko. Nejen že tento návrat degraduje váhu konce jednoho z nejlepších dílů série, ale zároveň je tato postava naprosto nevyužitá. Finální souboj je doslova nudný a rozhodně nemáte pocit, že by si Rey svou výhru nějak zasloužila. Výsledkem je opravdu podprůměrný film, který zachraňuje jen vizuál a skvělá hudba, která je tu s námi už od roku 1977. ()

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

29.05.2024

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

22.06.2023

Nový Star Wars film pokračující příběh Rey (Daisy Ridley) má oficiální název, synopsi a také předběžné datum začátku natáčení. Tzv. Skywalker sága skončila v roce 2019 snímkem Star Wars: Vzestup… (více)

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

Disney oznámilo nové Star Wars filmy