Star Wars: Vzestup Skywalkera

• Česko Star Wars: Epizoda IX - Vzestup Skywalkera (více)
USA, 2019, 142 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, John Boyega, Naomi Ackie, Carrie Fisher (a.z.), Lupita Nyong'o, Domhnall Gleeson, Richard E. Grant, Mark Hamill (více)

Lucasfilm a režisér J.J. Abrams znovu spojují síly, aby diváky vzali na epickou výpravu do předaleké galaxie ve filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera. Ve strhujícím závěru stěžejní Ságy Skywalkerů se zrodí nové legendy a odehraje se konečný boj za svobodu galaxie. (Falcon)

dzira

Díly 7-9 jsou jen recyklací původní trilogie. Vždyť ten scénář je téměř totožný. Můžu to celé zavrhnout a odsoudit. Nebo si sednout do kina, koupit si kolu a popkorn a koukat na to. A dobře se bavit.... A klidně i několikrát. Závěrečná (?) trilogie měla rozhodně vzestupnou tendenci. ()

Honzíno

Je to průšvih. Zahození karet, které rozdala sedmička a směru, jež osmička udala. V Epizode IX není jakýkoliv moment či element, co si budeme pamatovat. Nic, co pouštět znovu. Hvězdné Války končí ve změti guláše, demence a pouťové atrakce šité horkou jehlou. Žádný příběh, oblouk, atmosféra, gradace, osudovost, motivy. Bylo mi úplně jedno, co se na plátně děje a co se stane. Navíc to víme dopředu. Hvězda za hudbu, druhá za zbytky sympatií a Síly. Nikdy bych nečekal, že Abrams nechá projít skrz produkci takhle špatný vlastní film. Jednoznačně nejhorší a nejuspěchanější epizoda se vším, co si pod tím lze představit. ()

Ryuuhei

Skvělý, zábavný film, kde nechybí nic. Ani důstojné rozloučení s Leiou, potažmo Carrie Fisher, což tvůrci pojali opravdu zajímavě. Dokonce i ostatní postavy tentokrát slušně válely a pomyslný Jin a jang ve formě protipópů Bena a Rey ve mně vzbuzoval podivné potěšení. Jen škoda té všudypřítomné hlouposti - už jen u záběrů, kde třeba cáká voda ze všech stran, ale obličej postavy je chráněn podivnou silou, která ji zřejmě odpuzuje. Nebo, že tekoucí písek je jen na jediném místě v celé poušti, ale zrovna tam se hrdinové vysekají po zběsilé honičce. Nemluvě o nakousnutých věcech, které se jaksi už nedořešily (ano, Finne… víme, cos zamýšlel říct Rey, ty kluku ušatá!). Ale jinak si nemohu stěžovat a údajná nejdelší stopáž ze všech dosavadních filmů nebyla absolutně znát - uteklo to jako voda a ani jsem vlastně nechtěl, aby byl už konec. Po škodě, jakou napáchal Poslední z Jediů, měl Abrams co dělat, aby ji napravil. A podle mě se mu to podařilo. Sice ne na jedničku, ale na hodně pěknou dvojku. Teď jen doufat, že se už více na tuto ságu nebude sahat, resp. že kromě možných spin-offů nedojde na žádná další pokračování. ()

oveckaoa

Nejlepší díl této trilogie, která to měla těžké už od začátku. Byla zde neznámá vyvolená co byla hned ze začátku vyvolená a uměla vše s světelným mečem absolutně tragický záporák, který kdyby chcípl v prvním díle nic by se nestalo druhý záporák v sérii nepředvedl nic a ve dvojce radši chcípl a o ostatních hercích nemluvě radši. Plusy určitě je to lepší než ta sračka Poslední z jediů (i když i malé dítě v plenkách by natočilo lepší Star Wars než Poslední z jediů) jelikož ta protivná Asiatka dostala tak 5 minut a bohužel přežije (škoda mohla chcípnout místo Lei třeba) Poe a ten černoch skoro vůbec (díky bohu za ty dary) a pěkně to odsýpá. Mínusy Rei je nejvíce op ze všech jediů a sithů dohromady co kdy byly v sérii což není dobře Kylo Ren je stále rozvrácený týpek jak v šestce co neví co chce ze tří filmů vývoj postavy nula stormtroopeři se za celý film jen jednou trefí (nepočítám závěrečnou bitvu) o Snokeovi se dozvíme jen, že byl prostředník Palpatina , ale kde se vzal proč se vzal nevíme Palpatin je zde tak 10 minut a nedozvíme se nic jak přežil kde vzal tu flotilu prostě nic. Smrt Lei je tragická chápu, že asi s ní moc scén natočených nebylo, ale tohle si nezasloužila to je ještě zbytečnější smrt než Luka v Posledních z jediů. 80 procent pokud bude další nová trilogie (časem určitě bude) bez Skywalkerů klidně do toho půjdu zase. ()

andriy

Je to pohádka, takže mě tolik neštvou různé nelogičnosti či absurditky, tomu se pak můžu zasmát na pivu v hospodě. Co zamrzí víc, je absence nějaké ucelené koncepce nebo jednotící myšlenky celé trilogie. Prvních šest dílů podle mého dávalo nějaký celkový smysl a Pomsta Sithů je pro mě jeden z vrcholů ságy. Žádný z nejnovějších dílů se tomuto vrcholu nepřiblížil. Nynější snímek ale alespoň překonal Posledního z Jediů. Suma sumárum, je to uspokojivý závěr něčeho, co si většina z nás toužebně přála. Objektivně vzato by se ale svět bez této nové trilogie obešel. ()

BROKEN_

Vážně Disney, vážně?! Hned na začátek bych chtěl říct, že se mi líbí 7 díl a 8 díl i když má chyby, tak jsem ho vždy hájil, a vlastně mi žádný film ze Star Wars nevadil, ale to se o 9 epizodě říci nedá, bohužel. Láme mi to srdce vidět Star Wars, moje dětství, které jde ke dnu. Z návratu Palpatina jsem byl ze začátku nadšený, jenomže postupem času, jsem si uvědomil, jak moc to nedává smysl. A ano je to tak přátelé, návrat Palpatina nedává smysl, i když je super vidět Iana McDiarmida ve své ikonický role, neskutečně jsem si užíval každý jeho slovo, protože příznejme si, že je úžasný. To co nikdy neodpustím J.J. je, že Darth Vader umřel zbytečně. ACH JO. Daisy Ridley mě přestala bavit, v 8 jsem si ji oblíbil, ale tady mi už lezla na mozek. Nejspíš to bylo tím, že byla přesílená, a nikdy neprohrála, nebo nepřišla o ruku nebo o nohu, jako třeba Luke, Anakin, jo to je škoda, ale jelikož je to Disney tak se to stát asi nemohlo. Z první poloviny filmu mě bolela hlava, a díky McDiarmidovi jsem to ještě zvládal. Finn je fajn, konečně jako v 7 dílu něco dělá, ne jak v 8 kde byl k ničemu. Poe se snaží, ale to jak se pokřikovaly s Rey mezi sebou mě trošku štvalo, vždyť to ani nevypadá, že jsou přátelé, ono to vypadá, že pracujou spolu z donucení. Hux....... panebože z něho jsem nemohl. To co tvůrci s touhle postavou udělaly, jsem nechápal, takhle zacházet s postavou je hodně špatný. BOŽE! Klepal jsem si na hlavu, to jinak nešlo. Nejlepší byl Kylo Ren, na Adama Drivera jsem se mohl spolehnout, a bylo to tak. On jediný má zajímavý příběh, Rey ho má spíše z donucení. A to že jsem fandil Renovi, něco znamená. Efekty jsou skvělé, hudba Johna Williamse taky super, jako vždycky. Příběh neskutečně pokulhává a jde strašně moc vidět, že J.J. Abrams se snaží vymáčknout z posledního dílu všechno co jen jde. Takže tu máme Palpatina, se sílou si Disney dělá co chce ( až to absolutně nechápu PROČ?! ), tempo filmu je tak rychlí, že si už nepamatuju začátek filmu. Humor byl v pohodě. Finále mě bavilo více, nejspíš díky tomu, že se začlo dít hodně věcí, a vypadalo to skvěle. Teď bych, ale rád řekl něco více takže - SPOILERY! Luke tady skoro nebyl a to mě nasralo, totéž absence Anakina, jako když už je poslední díl, tak bych čekal, že nám ukážou Anakina, bohužel ne. Aspoň se ukázal Han Solo, díky za tohle aspoň. Rytíři z Renu byly zbyteční, ach jo. To jak je ke konci Kylo porazil bylo k smíchu. Pokud vím, tak ve filmu je ukázaný, že slouží Renovi, ale ke konci jdou po něm. Bych čekal, že Kylo s nima bude mít aspoň nějakou konverzaci, a řekne jim, že je tady aby zabil Palpatina, a oni by byli na jeho straně, dle mého by to dávalo větší smysl. Škoda, mohlo to vypadat líp. Zničení Palpatina bylo..... děsný. Jako už proti Mace Windu udělal totéž a prohrál, a po několika letech to udělá zas, a prohraje, plus je divný, že Rey umí všechno. Ta postava je strašně přesilená, až ji nemá cenu fandit. Ale to jak mluvily Jediové k Rey mě dostalo, tohle se povedlo. PALEC NAHORU. Některé dějové linky nebyly dokončeny. Finn chtěl něco říct Rey, a ano, jde vidět že ji chtěl říct, "Rey jsem citlivý na sílu", a to bylo něco s čím nemůžu být spokojen, radši bych, aby Finn byl obyčejný týpek. Plus nechápu tu scénu kdy umírá Leia, to bylo zvláštní, připadalo mi to bez šťávy. Poslední scéna na Tatooinu byla krásně nostalgická, jenže, nějak mi nedávala smysl, no, ale nostalgie je nostalgie, takže super. S tímhle filmem mám a budu mít navždycky problém. Doufám, že už se Disney k téhle sérii nevrátí. Víc to pohnojit přece nepřipadá v úvahu. :( P.S. Cameo Johna Williamse mega potěšilo. :) () (méně) (více)

dvopet

A co jste milé hvězdné děti čekaly? Když se u Disneyho bohužel rozhodli v epizodě VII obnovit "staré dobré" atributy Star Wars jako je armáda stormtrooperů, nová hvězda smrti nebo odboj bojující proti "novému impériu", tak co se divíte, že recyklace probíhá i v epizodě IX? Protože se jede v podobných kolejích, tak se např. na místě záporáka opět objeví "starý dobrý" Darth Sidious. Můžete se milé děti znovu identifikovat s dobře známými znaky ságy. Jasně, že to nemá kdovíjak povedený scénář. A to jste caparti nepředpokládali? Filmově to jalové ale úplně není, Abrams totiž není žádný neumětel. Z osobního pohledu stále platí, že ve srovnání s původní trilogií i tou následující se mě ani jeden díl novodobých Star Wars téměř vůbec nedotýká. Ale takový hate? Ale jděte, to jste si všichni mohli odbýt už v roce 2015. ()

ivan_drago

...ta neustálá onanie nad figurami z původní trilogie je tak otravná... I see dead people... Finální smysl... měl v tom hrát Willis... ()

Mrkvič

Nešel jsem do kina (spíš kvůli nemoci a krátké vysílací době) a měl jsem velmi chabá očekávání - možná spíše až chuť se na film nikdy nepodívat. Udělal bych ale chybu. Všechny zápory druhého dílu jsou napraveny. Vše dává smysl, je vysvětleno a když si pročítám zajímavosti, bylo již vysvětlováno v knihách, seriálech a jiných filmech, na které se devátý díl odkazuje. Těch polomrtvých nebo úplně mrtvých hrdinů je zde až až, ale toho jsme se dočkávali už i v předchozích ságách. ()

Mr.Husts

S přihmouřenýma očima snesitelné finále (nejmenší počet facepalms) nesnesitelné trilogie, která neměla nikdy vzniknout, kde se ani za 3 filmy nepodařilo vyvolat ve mě pocit že mě zajímá co se stane s jedinou z postav a kde už v prvním díle "největší talent od přírody" Rei porazila v souboji hlavního záporáka, když poprvé v životě držela v ruce lightsaber a on měl za sebou roky tréningu = jaký vývoj postavy a motivaci ke sledování pak má člověk mít? Nudné, prázdné charaktery, herci bez charisma obsazení jen proto aby splnili požadavky na obsazení všech etnik, s malou vyjímkou Bena Sola, který měl jako jediný nějaký charakterní vývoj i když hodně těžce uvěřitelný a špatně podaný, příběh bez hlavy a paty. Palpatin mi nakonec vadil asi nejmíň. Celá tahle trilogie je prostě cancer shit a nikdy v životě to už nechci vidět. ()

Helmutek

"Ready? Who's ever ready?" Já vim, že jsem divnej, mezi mejma kamrádama dvojnásob, ale pro mě osobně je tohle společně s Epizodou V. nejlepším Star Wars filmem - a konečně filmem podle mýho gusta s minimem právě těch kompromisů, který mi obyčejně u SW vaděj. Původní trilogie (IV. - VI.) se mi líbila, ale ne nijak nekriticky nebo absolutně - pro mě osobně tam ten zub času je znát hodně a i tyhle díly jsou na můj vkus až příliš narušovaný těma všema Lucasovskejma infantilnostma. Následující trilogie mi (ještě v porovnání teď s tou trilogií poslední) přijde vlastně nadbytečná, rozhodně ale nejslabší - příběh Anakina ale samozřejmě třeba uvést bylo. Každopádně trilogie poslední je pro mě všim, čim byla ta původní, a možná ještě něčim navíc - já osobně nerozumim výtkám k právě sedmičce až devítce a opomíjení toho samýho (nebo dokonce ve většim měřítku) u těch dílů starších. Na druhou stranu Star Wars jsou jedinečnym a specifickym univerzem filmů a a celý subkultury, která nějak poznamenala snad úplně každýho a každej jeden tenhle člověk si do toho za ty roky projektuje svoje představy, sny, fantazie i podle toho, v jakym věku a s jakejma dílama se setkal poprvé. Těch pohledů je spousta a každej je platnej, už jenom proto se to hodnocení musí a bude extrémním způsobem různit - tak moc jako možná u ničeho jinýho evr. Ten můj pohled je ale ten, že se vlastně na všech devět dílů dívám v podstatě stejně, z pohledu dospělýho člověka, kterej se s tim v dětství nesetkal (nebo jen minimálně), a optikou jednadvacátýho století - a z tohodle mýho pohledu pro mě Epizoda IX. konečně znamená důstojnej film s precizní technickou/trikovou stránkou, skvělejma hercema (oboje narozdíl od starších trilogií) a se skvělym uzavřením(?) příběhu Skywalkerovský rodiny. Líbil se mi odklon od lucasovskýho stylu toho horšího slova smyslu (přílišná soustředěnost na komický zvířátka nebo postavičky, podivná střihová práce, nepřesvědčiví herci, neuvěřitelný dialogy) zároveň se zachováním východisek Lucasem předestřenýho universa - aniž by se tim ale poslední triloge připravovala o možnost pojmout to jinak, po svym, a vlastně to celý s úctou zpochybnit a přirozeně přerůst, překonat a přijít s novou, další, od minulosti oproštěnou generací a přístupem (Reyino přijmutí role volný pokračovatelky jediovskejch hodnot na konci filmu). Jediovskej posvátnej a nedoktnutelnej strom poznání posledních x tisíc let už potřeba neni, jako hluchej symbol neaktuálního společenskýho rozložení doslova shořel; temply a jediovská kultura jsou přežitý a nezajímavý - Síla se přesouvá od vyvolenejch elitářskejch rytířů středověkýho střihu k obyčejnejm lidem bez rodokmenu a papírovejch předpokladů (jako třeba ten nounejm kluk s koštětem); otevírá se nepopsanej list novýho přístupu a nový generace. Klasickej odboj se svejma tradičníma zbraněma je vlastně bezzubej a nic se mu za celej film nepodařilo; chce to novou vizi a novýho vůdce, kterej přesune ideovej boj od odosobněnejch romantickejch postav zpátky k obyčejnejm lidem, odpadu, chátře, bezdomovcům a šmelinářům (nástup plebsu v rozhodující bitvě). Na druhou stranu abych byl upřímnej, nekonzistentnosti tam samozřejmě asi opravdu jsou - ve vztahu ke starším filmům třeba pochybnej návrat Palpatina (byl potřeba?) nebo jinej princip sžívání se se Silou (na co Rey stačil den, to Lukovi trvalo rok), ale i v rámci týhle trilogie (původně deklarovanej "nulovej" původ Rey, nakonec zbytečná postava např. Maz Kanaty, nevyužitej potenciál Fina a hlavně Rose, který byl nepoměrně velkej prostor danej v přechozích dílech...), ale za mě ani tyhle nekonzistentnosti nijak výrazně nevybočujou z dosavadní Star Wars praxe a nejsou nijak výraznější než obdobný nedomyšlenosti v první šestici filmů. Já si poslední trilogii pustim znovu upřímně rád. Za mě mezi 4 a 5*. () (méně) (více)

honza7 odpad!

Kdyby tato recenze měla odpovídat úrovni filmu, napsal bych zde recept na bábovku z aspiku, olivama, ústřicema, mletým hovězím se slanýma bramborama které se pomalu pečou 3 dny v troubě na 220°C. Nesnížím se ale na úroveň Jar Jara Abramse tak budu psát k věci.  Spousta blbostí, zbytečných scén a kravin! Scény které kdyby tam nebyly tak se nic nestane (pád stromů na robota, falcon bez antény atd...). Dále série retardací... tito rytířové umí oživit mrtvé, léčit bodné rány mečem, teleportace sebe samého, případně mečů a věcí... To jsou věci které nedokázal ani Yoda, ale dva kidi samoukové ano... Proč se tedy v předchozích dílech neozivovaly postavy? Dále si můžeme všimnout, že otrokářské revoluce se dějí i ve vesmíru, protože se dozvíme že všichni černí utečou z řad armády a dali se na odboj. Síla sithů je také pofiderni. Dřív stačilo aby veliteli tekla kapka na koulich z nervů, za což byl Vaderem označen za slabocha, ženu a bábovku a následně utracen uškrcením. Tady mají přímo bonzaka na palubě pár metrů od sitha a nic se neděje... Následně duchové. Ze to dokázali někteří předchozí víme už od Lucase. Kde Luke ukradl róbu mi je záhadou ale třeba si vzal Anakin do záhrobí jednu navíc kterou svému synovi daroval ale to je má osobní verze. Ale jak je možné, že zahozené věci umí duch chytat a aportovat zpět mi je záhadou. To samé platí o Solovi. Jen to není duch ale vypadá jako kdyby existoval. Možná jak se časem dozvíme, že Luke byl vlastně uplnej kokot kterého porazila i Lea bez jakéhokoliv výcviku tak byla tak silná, že při prcání darovala nechtěně Solovi část svých genů a teď ovládá také špetku síly. Následně se dozvíme že Palpatine býval zdatný rozsévač semene, což nemění nic na tom že je to senilni dědek. X let se skrýval aby následně telegramem všechny upozornil že si zakládá vesmírný ISIS a za pár hodin chce zničit celý vesmír. Jak přežil mi je záhadou každopádně víme, že Anakinova oběť byla úplně k hovnu když nedokáže ani zabít Imperátora. Ten je ale tak senilni, že se historie opakuje. Začne chrlit blesky ale Rey je šikovná a obratná dívka s prvotřídním výcvikem od retardovaneho Luka a udělá přesně to co Windu ve třetím díle. Naneštěstí pro Palpatina ho nemá kdo zachránit a asi to byla fakt nálož energie protože se rozložil a vybuchl. Teď už se jen modlím, aby Lucas vzal SW zpět. První díl by začal flashbacky o délce cca 2-5 minut a následně by se Luke probudil a zjistil, že se jednalo jen o noční můry a pokračovalo by se v duchu starých kolejích... ()

LUKICKK

Po tom co jsem vyšel z kina jsem si říkal, že nejlepší díl trilogie, ale když jsem se nad tím pak pořádně zamyslel, tak rozhodně ne. ()

mickyreed

Po nadšení z osmičky, která mě překvapila tím, že byla v mnoha směrech něčím novým, přichází k Star Wars opět Abrams a po jeho remaku epizody 4 tu máme pro změnu epizodu 6 v novém kabátu. Potomek nějakýho Sitha chce být za každou cenu Jedi a ten, co byl celou dobu zlej ve správný okamžik obrátí. Na konci se opět hezky slaví a dojde i na medaili. To všechno jsme už viděli ... viděli jsme i všechny kostlivce, který Abrams tahá ze skříně jako na běžícím páse, aby si fanoušci původní trilogie cákli do gatí, ale už to působí spíš trapně. Po osmičce jsem měl opravdu naději, že ta trilogie spěje k něčemu novýmu a neotřelýmu, ale nestalo se. Kámoš měl pravdu a ve finále je to opravdu jenom zbytečná trilogie. Sedmička měla navíc půl hvězdy za nostalgickej návrat a devítce ji dám za to, že v ní nebylo tolik nesmyslů jako v sedmičce. Celkovej dojem 3,5 a kapku zklamání. ()

Emkey

Nevím co geekové čekali, ale bylo to fajn. Triky, efekty a detaily byly super, příběh nebyl zas tak hrozný. Ono nevím, co by na tom mělo být lepšího :) ()

Playman

Nejlepší epizoda ze sequelové trilogie, ale bohužel, paradoxně, zároveň ta nejvíc bolestivá. Je tam spousta momentů, který jsem si fakt užíval a bavily mě. Pár nápadů, jak rozšířit mytologii, který mě vůbec neurážely. Některý momenty byly silný a dojemný. Vývoj postav Rey a Kylo Rena neni odfláknutej. Ale to jakym stylem pracují s postavou Palpatina mě nasralo takovym stylem, že fakt nemám slov. Degradovat prakticky nejkomplexnější postavu CELÝCH Star Wars na loutku odříkávající klišoidní záporácké hlášky a udělat z momentů, kdy je tato postava na scéně ty nejtrapnější. To je docela umění. Zároveň to jakym stylem ho našroubovali do sequelové trilogie je tak strašně zbytečný a nepochopitelný. Úplně stejně nepochopitelný, jakým stylem vykrádá druhá polovina filmu Return of the Jedi (a trochu Revenge of the Sith). Je to doslova stejný jako Force Awakens. První půlka celkem fajn, druhá půlka kopírka, ale v tomhle případě tak okatá a bolestivá a tak strašně moc, že mi to sem tam přišlo vlastně docela drzý a nedůstojný a nechápal jsem proč to dělají, když tam mají postavy, jejichž příběh odvyprávět smysl dává a mohli pro ně vymyslet originální pasáže. To je vesmír Star Wars v nějaké smyčce, kde se děje pořád to samý dokola, jako Matrix? Nebo co to má znamenat? Tohle fakt celkem bolí. ()

Zek

Když jsem uviděl hodnocení, tak jsem se brutálně lekl a málem mi u toho vyletěla slza, abych viděl star wars na kterém jsem vyrůstal a miluji to universum v modrých číslech, byla pro mě prostě noční můra. Začátek filmu, byl prostě parádně temný a hned jak se objevil Palpatine jsem byl prostě přikovaný k židli a vychutnával si každou scénu. Ovšem v dalších částech filmu už jsem začínal chápat hodnocení které tu je. Části příběhu jsou tu dost zbytečný to ani nemluvím o postavách, které se chovají absolutně nelogicky. Někteří prostě dokážou předvídat kde co je (trapnej Finn.) Reyin příběh který byl propletený s Palpatinem mi přišel spíš, jen aby tam prostě byla nějaká zajímavá zápletka, která se teda moc nepovedla. Na konci se nějakým záhadný způsobem objeví brutální flotila lodí kterou nemělo ani Povstání v šestém díle a to stačilo, aby se tam objevil Lando. Kde byl ty předchozí díly? Finální souboj byl taky nic moc a hlavně mě tu sralo to léčení a teleportování věcí. Jak už jsem napsal u epizody sedm novou trilogii neuznávám a za tím si budu stát. ()

T-pack

Řeknu jednu věc – je nemilé, že tahle filmová série padla zrovna do rukou Disney. Ne proto, že by byli Darth Walt, ale spíš protože jsou jako Watto. Chamtivost je hlavní motivací jejich rozhodnutí, což je patrné na tom, že studiu bylo absolutně jedno, když se nejnovější trilogie začala točit bez jakéhokoliv plánu. Ale to je dnešní Disney v kostce a já věděl, že pod jejich vedením nevznikne nic vyloženě skvělýho už při původním nákupu značky Star Wars, a jen se to potvrzuje s live-action remaky všech jejich klasik, dál se to potvrzuje se spuštěním vlastní streamovací služby a s dalšími cynickými sequely, a pro mě i tím, jakým zlatým dolem je pro ně studio Marvel. Rise of Skywalker tedy vnímám v tomto kontextu – takhle to dopadá, když studio zajímaj jen prachy. A s přihlédnutím k tomuto mi tedy přišlo završení trilogie jako OK film. Rozhodně jsem ze sálu odcházel s okamžitě pozitivnějším pocitem, než z TLJ, což byl díl, kterej mi nakonec taky přišel fajn, takže protože jsem nepoučitelnej patolízal a tohle nese jméno Star Wars, nebudu to hodnotit hůř jen kvůli očividnejm problémům scénáře a kvůli tomu, že se Abrams odklonil od Johnsonovy vize, která se prve naopak odklonila od Abramsovy záměrně nepevné vize. Dělám to, i protože odmítám myšlenku, že by byl tenhle díl (ne)kvalitou srovnatelnej s Phantom Menace. Já miluju všechny moje děcka stejně, i když se žádný z nich nemůže vyrovnat prvorozeným Nové naději a Impériu. ()

anli

Hvězdná sága ,trvající celá desetiletí se nám uzavírá.A jak to tedy celé dopadlo?Předchozí epizoda ,které se ujak režisér JIohnson rozdělila diváky na dva nesmiřitelné tábory.Režisér se chopil látky podle sebe a nověji ,takže na jednu stranu tu bylo spousta nového ,na druhou stranu tu byla rezignace na historii a na to ,co myslím na téhle sáze baví nejvíc a to je její síla.Na poslední epizodu se do režisérské stoličky vrací J.J.Abrams ,studio tedy vsadilo na jistotu.A celá sága se tedy vrací ke klasickému stylu vyprávění.nevyhneme se tak trochu recyklaci a trochu i kýči ,ale s grácií a velkým filmařským srdcem a umem.Hned na úvod chci říct ,že se tenhle komentář bez spoilerů prostě neobejde ,takže čtěte až po shlédnutí filmu.Završení celé ságy je opravdu fantastická podíváná a jedním dechem dodávám ,že je to excelentní filmařina a je zde na hodnoceních vidět ,že diváci už jsou zhýčkaní a nevědí ,co by vlastně chtěli.Vzestup Skywalkera je přesně takový film ,jaký jsem si přál, aby byl.Příběh pokračuje tam ,kde minulou epizodou skončil a dozvíme se zodpovězení na spoustu otázek ,které diváky roky trápily.Ano ,Abrams se vrací ke kořenům Star Wars a tak trochu balancuje na tenkém ledě ,protože navazuje na svou vizi v Epizodě 7,kde mu to Johnson Epizodou osmou značně stížil.Musím říct a to bez nejmenších výtek ,že si s tím Abrams poradil opravdu dobře a to ,jak ukončil přiběh Leiy díky nepoužitým záběrům ,i když je Carrie Fisher po smrti ,zaslouží opravdu obdiv a poklonu.Takže příběh je klasický a rozšiřuje nám známý vesmír a je jasné ,že se nebude líbit všem ,ale Abrams se podle mého snažil ,seč mohl.Objevení Palpatina ,jako hlavního padoucha ,který tahal za nitky ,je vcelku logické a tak trochu jsem v to doufal a předpokládal to.Stejně tak použití zničené Hvězdy smrti.Obojí je geniální tah a opravdu velmi logický.Kameraman Den Mindel se snažil ,seč mohl ,aby završení ságy bylo opravdu epické a skutečné se mu to velmi podařilo.Samozřejmě mu velmi podstatně pomáhá CGI , ale výsledek je skuitečně skvostný ,stejně jako hudba ostříleného matadora Johna Williamse.Člověk by řekl ,že už nic nového tady přinést nemůže a hluboce by se mýlil.Hudba je opět skvělá a fantasticky posloucvhatelná.Stejně tak se nedá nic vytknout výpravě a excelentnímu 4K obrazu a 7.1 zvuku.Fantasticky se na to dívá a fantasticky se to poslouchá.To bez pardonu.Samozřejmě trochu výtek mám ,to ani jinak při tak velkém filmu nejde.Především je to poměrně dost postav a tak děj zběsile poskakuje sem a tam a opravdu žádá od diváka soustředěnost každou vteřinu ,jinak nepochopí nic a ujdou mu zásadní monenty.Prostě sem tvůrci chtěli nacapt hodně ,ale věděli ,že už mají jen jeden film.Takže za mě vynkající a důstojné završení ságy rodu Skywalkerů.Včetně závěrečné bitvy a závěrečného souboje ,to je opravdu fantastická podívaná.Dávám jasných 100% ,nejen proto ,že si to završení ságy zaslouží ,ale hlavně proto ,že jsem byl s touhle filmařinou velmi a velmi spokojen. ()

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

29.05.2024

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

22.06.2023

Nový Star Wars film pokračující příběh Rey (Daisy Ridley) má oficiální název, synopsi a také předběžné datum začátku natáčení. Tzv. Skywalker sága skončila v roce 2019 snímkem Star Wars: Vzestup… (více)

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

Disney oznámilo nové Star Wars filmy