Star Wars: Vzestup Skywalkera

• Česko Star Wars: Epizoda IX - Vzestup Skywalkera (více)
USA, 2019, 142 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, John Boyega, Naomi Ackie, Carrie Fisher (a.z.), Lupita Nyong'o, Domhnall Gleeson, Richard E. Grant, Mark Hamill (více)

Lucasfilm a režisér J.J. Abrams znovu spojují síly, aby diváky vzali na epickou výpravu do předaleké galaxie ve filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera. Ve strhujícím závěru stěžejní Ságy Skywalkerů se zrodí nové legendy a odehraje se konečný boj za svobodu galaxie. (Falcon)

Killda

Nejzbytečnější a nejpřehnanější film celé ságy, který vaří jen z vody. Epizoda IX je jen prázdné odvyprávění některých odpovědí a pokusy o napravení toho, co Johnson v předchozím díle napadrť rozbil. Bohužel tohle ani Abrams nezvládl slepit a já jen upřímně doufám, že ho to režijně nepoloží... za to by celá tahle série opravdu nestála. ()

Gallagher

Vlastně i chápu ten hejt. Polovina věcí v tom nedává smysl, zápletka je vycucaná z prstu a práce s vykreslováním postav je odfláknutá, až hanba! Ale na druhou stranu Epizoda 9 ve mně dokonale evokuje (ha!) přesně ty pocity, proč jsem kdysi jako malý kluk kouzlu tomuto světa podlehl - pohádkový boj dobra proti zlu, příjemně naivní dobrodružství, vtip a hrdinství, co hřeje u srdce. Mohlo to dopadnout o dost lépe, ale to by se nová trilogie už od začátku nesměla dělat za běhu. V porovnání s ostatním mainstreamovým výplachem je to ovšem pořád na úžasné úrovni. Užil jsem si to a určitě půjdu znova! ()

JustMeeKatie

Nakonec dávám 4*, protože mě bavilo se na film koukat a celý mi velice rychle utekl. Musím ale říct, že se mi u hodně věcí nelíbilo, jak byly provedené nebo vysvětlené. Tím nejzásadnějším bylo vysvětlení Reyiny minulosti a zatažení Palpatina zpátky do hry, přestože v epizodě 6 umřel. Trošku mi přijde, že scénáristé, kteří, jak na to tak koukám, byli 4, nedokázali v tomhle díle přijít pomalu s žádnou originální myšlenkou. Těch výtek bych si našla daleko víc, ale nějak nemám chuť je zde všechny vypisovat. Šlo o příjemnou a zábavnou podívanou, na druhou stranu, a je to vidět i na hodnocení, považuju tenhle díl asi za nejslabší díl ze série Star Wars. PS: Pořád ale lepší, než ukončení X-Menů s Dark Phoenixem. ()

mkubalikova

OROVSKÉ ZKLAMÁNÍ!! 🚀 70% Update po druhé projekci: Mele se to ve mě. Strašně bych chtěla být spokojená, nějaké emoce tam proběhly, nenudila jsem se, Rey a konec dobrý a Kylo Ren je nejlepší postava, ale zklamání z nevyužitého potenciálu převládá. ()

Ravi

Špatné to nebylo, ale potřeboval bych to vidět s odstupem znovu. Je to šílený galimatyáš všeho možného i nemožného. V zásadě je to všechno v pořádku a SW tam jsou ve svých klasických motivech, včetně nových nástaveb. Ale toho marastu okolo je taky moc. Jakoby se tvůrci autisticky drželi toho, že musí děj nutně odlehčovat, přitom kdyby se vyškrtly veškeré úsměvné scény a gegy, tak by se nic nestalo. Nemůžu se zbavit dojmu, že to měli rozdělit na dvě části, nebo že měli mnohem víc náznaků dát už do předchozích dvou epizod. Tahle látka je totiž na dva filmy. 1) hledání šutru a objev císaře; 2) shromažďování sil na závěrečné buď a nebo. Ale to se bohužel nestalo, ani nám nedali 200 min filmu, takže výsledkem je strašlivě nahuštěný nepřehledný děj, ve kterém sice je všechno, co divák chce vidět, ale je tam také spoustu toho, co by vzhledem ke stopáži a tempu vidět ani náhodou nemusel. Věřím, doufám a chci, aby existoval director's cut s 200 min stopáží, který dá smysl tomu, co jsem viděl. Zatím ale 70% = 4-/5. Edit: upravuji na 60% = 3/5. Film je to dobrý, na tom si trvám, ale nefunguje to, prostě to nefunguje. ()

Ichabod

Nová trilogie je nejen zbytečná ale i dost hloupá. Řada situací v posledním filmu nedává smysl a celá linka kolem rebelů je nezajímavá a nudí. Jediné co pozitivně stojí za zmínku je tradičně Rey a Kylo Ren. Bohužel pro mne zůstává celá Lucasovo trilogie E1-E3 zdaleka tím nejlepším a Abramsovo ždímačku peněz znovu nikdy neuvidím. E7-E9 vyniká jen roztomilými robůtky a tradičně skvělým zvukem. Televizní seriál Mandalorian má lepší atmosféru a scénář a s čistým svědomím doporučím na vánoční svátky věnovat čas právě jemu než Vztestupu. ()

Pedross800

Dějové kotrmelce sem, nelogičnost tam, kašlat na to. Vizuálně je to jako vždy úchvatné a strhující a má to i super tempo a když k tomu připočtu fakt, že to byl můj první film v kině ve 3D tak tomu milostivě dávám 4 hvězdy i když se na to už asi nikdy více nepodívám. O to víc jsem natěšené na ten všemi vychvalované seroš! ()

blackJag

Nemůžu říct, že by mě to nějak uráželo, závěrečný díl je natočen velmi slušně, triky má parádní, ale těch nesmyslů je tam i na někoho tak přejícího a shovívavého jako já neuvěřitelné množství. Scenáristé bouchli jak saze v komíně, špekulovali a špekulovali, až vyšpekulovali voňavý prd. 65% ()

Jaro.Krafcik

Posledný tohtoročný film v kine. Alebo inak, dôstojne ukončené ságy, na ktorú budeme dlho spomínať. Ja osobne asi celý život, SW mám rád od detstva. Vidieť opäť staré postavy ako Leia, Han, Luke alebo Lando potešilo, no dostali málo priestoru. Aspoň ten Palpatine ako zaporák bol skvelý, jeho návrat ozaj dobrý ťah tvorcov. Musím vytknúť fakt viac postáv a v niektorých pasážach predvídateľný dej. Hlavne ta romantika v závere mi ku SW nejako nepasovala. Možno, práve preto, niektorí experti dávajú odpad alebo jednu dve hviezdičky. Ale poslať SW do modrých čísel ? To už kde sme. Staronový režisér J.J Abrams nesklamal, fanúšikom ponúkol znova další dobrý diel, no Force Awakens u mňa neprekonal. Som ale aj tak spokojný. 5* ()

Lukyn007

Ta zbabělost studia Disney je neuvěřitelná! Jen aby se zavděčili zklamaným fanouškům, tak natočí "nostalgickou" podívanou, která je po scénáristické stránce nejhorší epizodou. Technická stránka filmu ani úcta ke značce mi nedovolí hodnotit více, protože po třech epizodách, z nichž nejlepší byla netradiční osmička, lze s čistým svědomím prohlásit, že Disney natočil opravdu zbytečnou trilogii, která měla za úkol jediné: vytáhnout z lidí peníze. I problémový Solo byl lepší snímek než závěr Skywalkerovy ságy. 50 % ()

JoseBenes

Tenhle film beru jako absolutní urážku zdravého rozumu, dobrého vkusu a značky Star Wars. Tvůrci dosáhli nemožného, na mnoha místech je to lepší parodie na Hvězdné války než Spaceballs. Scénáristi se budou doufám smažit v pekle a s nimi všichni, kdo se podíleli na nové trilogii. Kromě Riana Johnsona. Jeho osmý díl se mi paradoxně poměrně zamlouval a je škoda, že netočil sám všechny tři filmy. ()

Zagi20

Tak tohle je velký fail a pohřeb velké značky na několik příštích let. Zběsilý střih, bez žádné logické návaznosti, a nekonečná záplava lokací a postav, bezcharakterních a postrádajících smysluplnou motivaci, mne během první poloviny filmu naprosto ubily do apatie k čemukoliv co se na plátně děje. K tomu si ještě přidejme naprosto čitelný děj a zvraty a, to už mě vážně sralo, vskutku zábavné budování napětí. V 7 epizodě Rey skáče ve vraku lodi jako kamzík, o dvě epizody dál, kdy je z ní mocný Jedi co umí levitovat, se mám děsit toho, že jí při šplhání uklouzne noha? Mám se o ni snad bát? Proč proboha? Prostě tady je toho tolik co je postavené na hlavu ... jeden fail střída druhý a já se na konci usmívám jako pako, hloupostí a naivitou tvůrců a radostí že už to utrpení skončilo. Hlavně ale samozřejmě je, že se prodá spousta nálepek, hrnečků, hraček a pyžam. 25% PS: aha, ona se na tom podílela ta lopata co napsala Justice league a BvS. Panečku, to je ale životopis. ()

drackula

Viac ako dvojhodinový fan-service. Množstvo cool momentov, z ktorých tam väčšina bola najmä pre efekt vytvorila nie príliš konzistentný celok. Snaha zapáčiť sa zvíťazila pred odvahou urobiť to inak a je to škoda. Záver Skywalkerovej éry nie je zlý, avšak mohol byť podstatne lepší. Vystrieľaná munícia by stačila aj na tri filmy a preto je tu množstvo motívov, ktoré sú trestuhodne nevyužité. Bavil som sa, aj keď príbeh je len epizodické behanie hore-dole, ale žiadnu väčšiu stopu to vo mne nezanechalo. 60% ()

LizianShaw

Na novou Star Wars trilogii je na internetu nekonečná vlna nenávisti, kterou si určitě nezaslouží. Ano, není to nic hvězdného, ale ne že by to nedokázalo zabavit. Připadá mi, že Star Wars série nikdy nebylo o nějakých grand stylech vyprávění s obřími twisty (čemuž se mírně vymyká prequel trilogie s jejími politickými sezeními a Anakinovou zradou), prostě se jednalo o popkornovou zábavou s efektními bitvami. Co mě trochu štvalo na této trilogii byl focus na OG trojici, kdy Rey, Finn a Poe neměli tolik prostoru a ani spolu neměli moc scén. Rise of Skywalker toto napravuje, a ačkoliv to zezačátku odrazuje svou (ne)vtipnou odlehčenou atmosférou (kdy se uprostřed bitvy postavy hádají - což už je SW klišé), film postupně zvážní, a není tak odlehčený a plný děr jako předchozí dva díly. Co mě vyhodilo ze židle byl Palpatine, který ačkoliv byl ve filmu málo, udělal na mě o dost větší dojem než Snoke, a svou sílu taky dával najevo. Rey a Kylo (což jsou asi nejlepší postavy této trilogie) dosáhnou dokonalého uzavření jejich linky, a líbilo se mi pomrkávání na OG trio ve formě force ghostů, kdy jejich scény (zejména u Bena) byly dokonalým odkazem na jejich předchozí vztah. Ačkoliv úplně finální scéna s Rey nebyla nějak ohromující, tak jsem rád jak to skončilo, a když se ohlédnu zpět, tak se tato trilogie nemá za co stydět, je to obstojný pokračovatel SW ságy. ()

ghatos

Varovali mě, ale já jsem se chtěl zlu postavit čelem 🙃. Duchové, incest a vesmírný bordel na kolečkách 😂. 43%. ()

Herzeleid

Asi nejslabší Star Wars. Největším problémem je, že jsem těm postavám vůbec nefandil, neprožíval to s nimi, nijak mi nepřirostly k srdci. Vizuál pěkný, ale nakolik měla být závěrečná bitva zřejmě něco epického, tak to opravdu ne. A nemohu si odpustit, ale ten herec co ztvárnil Kylo Rena byl strašný a vůbec se do role nehodil (můj názor). ()

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

22.06.2023

Nový Star Wars film pokračující příběh Rey (Daisy Ridley) má oficiální název, synopsi a také předběžné datum začátku natáčení. Tzv. Skywalker sága skončila v roce 2019 snímkem Star Wars: Vzestup… (více)

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

07.04.2023

Další filmové Star Wars dorazí v roce 2025

Další filmové Star Wars dorazí v roce 2025

08.03.2023

Ačkoli mají nejnovější informace z prostředí společnosti Lucasfilm a světa Star Wars daleko k oficiálním oznámením, lze je v současnosti považovat za velice pravděpodobné. Server Variety totiž… (více)