EXODUS: Bohové a králové

• USA Exodus: Gods and Kings (více)

Ve starověkém Egyptě se vládce rovnal Bohu a jinak tomu nebylo ani v případě Ramsese (Joel Edgerton). Mocný vládce měl jediného přítele, Mojžíše (Christian Bale), který s ním vyrůstal od dětství, když se ho coby židovského nalezence ujala královská rodina. Z přítele se však stal úhlavní nepřítel, když se Mojžíšovi zjevil „jiný" Bůh a pověřil ho nelehkým úkolem – vysvobodit svůj lid z egyptského otroctví, přivést jej do zaslíbené země. Být jeho vůdcem i prorokem. Mojžíš tento úkol přijme. Než se však bude moci v čele zástupu 600 tisíc židovských otroků vydat na strastiplnou cestu do jejich nové domoviny, zažije deset egyptských ran, kterými rozezlený Bůh sešle na Egypt nesmírné útrapy, krupobití, zkázu ohněm, děsivé epidemie a smrt. Nic z toho však faraónu Ramsesovi nezabrání ve snaze Mojžíše a jeho lid za každou cestu zastavit a zničit. (CinemArt)

Vančura

V roce 2014 šly do kin shodou okolností hned dva vysokorozpočtové snímky vycházející ze Starého zákona (podle všeho další doklad současné krize s nedostatkem kvalitních scénářů) - kromě Scottova EXODU to byl ještě Aronofského NOE. Oba filmy mi přijdou zcela srovnatelné, tzn. podobně blbé, radikálně odkloněněné od bliblického textu, komerční a zbytečné, ale kupodivu relativně zábavné. Sledovat se to vážně dá, Ridley Scott je dostatečně schopný tvůrce, aby takhle megalomanskou produkci utáhl, a kvalitní obsazení taky dělá své (Ben Kingsley se coby hebrejský stařec snad narodil). Kdo je však obeznámen s předchozí Scottovou režijní filmografií, nemůže se ubránit dojmu, že jeho filmy z poslední doby představují kvalitativní pokles ve srovnání s jeho staršími filmy. Film po mém soudu stahuje dolů nevýrazná hudba, překvapivě nevalná úroveň trikových záběrů (10 ran egyptských je skoro trapas), již zmiňovaný odklon od knihy Exodus, obsazení postavy Boha dětským hercem (jehož repliky se místy pohybují za hranicí bezděčné směšnosti, až trapnosti), a konečně i holá skutečnost, že herci mluví anglicky, ačkoli se děj odehrává v době, kdy ještě žádná angličtina neexistovala a všichni jsou navlečeni do dobových egyptských / hebrejských kostýmů (och, jistěže si těžko představit Christiana Bala apod., jak mluví hebrejsky, ale stejně chápete, žeano). Film jsem si vyhledal, protože se v něm v malé roli objeví má herecká oblíbenkyně María Valverde. S uspokojením jsem shledal, že ji naštěstí nepředabovali (roztomilý slabý španělský přízvuk se ale v její angličtině přeslechnout nedá, ačkoli se jistě hodně snažila ho potlačit) a že se v tomto filmu hodně líbila divákům, kteří již az dosud neznali (je prostě příjemné číst si zde ohlasy lidí, kterým se líbí vaše oblíbená herečka, kterou zbožňujete už hromadu let od doby, kdy ji ještě nikdo neznal). Ona je prostě nejlepší, a kdyby nebyla ze Španělska, ale Ameriky, už je z ní dávno hollywoodská hvězda první třídy. Za mě tři hvězdy (stejně jako u NOEHO), živené zbožným přáním, aby se už Hollywood na Bibli vykašlal, a začal hledat náměty zase v současnosti. ()

kingik

Proslulý filmař Ridley Scott má potřebu se jednou, maximálně dvakrát za svou kariéru pomodlit, dát si vezdejší chléb za svého bratra Tonyho a pocákat se svěcenou vodou. A pocákal se schopně. Zejména technická složka filmu nijak dramaticky neporušuje CGI desatero. Vyzdvihl bych rozhodně brilantní sekvenci s aligátory, která prudce nakopává veškeré dosavadní biologické pletky filmařů s tímto živočišným druhem (obývajícím v tomto případě Nil). A i ostatní smrtonosné pohromy vypadají pochoutkově. I příběh církevně restituovaného Mojžíše a zlého Ramsese, který se mstí za nedosažitelnou transplantaci vlasů a klamavé reklamy kosmetických firem, co zaručují bujný vlasový porost, následkem čehož za každou jeho odumřelou vlasovou folikulu zemře oběšením místní občan, má něco do sebe. Úplně jsem z toho nemasturboval nadšením, tematicky to bylo snesitelné a i decentně poučné. Christian Bale a Joel Edgerton je nevšední protichůdná hvězdná dvojka, která plní režisérovy kvóty. Bale je takový umolousaný brach a Edgertonovy ničemné nuance docela baví. Zbytek ansámblu na sebe v ničem neupozornil, i když měl ve svých řadách Johna Torturra, Aarona Paula, Bena Kingsleyho i Sigourney Weaver. Vizuálně a výpravně to má příslušně epické scenérie, občas se ale stávalo, že některé scény vypadaly chudobněji. Film má nálož pořádné stopáže, ovšem neutonul jsem zdlouhavou nudou, neb Scott režíruje vesměs dynamicky, a čtyři scenáristé, mezi nimiž je i prestižní Steven Zailian, umějí zatlačit na akční průchod. Nepovedly se zejména Mojžíšovy banální pletky s Bohem. K filmu jsem se dokopal až pět let od jeho vzniku. A biblí jsem v podstatě umlácen nebyl. 7/10 ()

HoneyBunny

Mám z Exodu rozpačitý dojem. Ne jednu stranu mě otravovalo, že film hodně připomíná židovskou propagandu. Hodní, zotročení židé proti zhýralým Egypťanům, respektivě faraonovi Ramsesovi, který je zákeřný a poměrně neschopný (všimněte si, jak je ke konci záměrně fyzicky zohavený). Bůh, který se stará jen o svůj vyvolený národ a klidně povraždí nemluvňata. Ani Mojžíš tomuhle přístupu ve filmu moc nevěří... Chvílemi jsem ale viděla záblesky inteligentního scénáře: na začátku filmu je Mojžíš schopný a sympatický (pak se změní v zamračeného, zarostlého strejce), je naznačeno, že egyptské pohromy by mohly mít přirozený důvod, zazní i věty typu "Nemůžu židy propustit, z ekonomického hlediska by to bylo problematické." nebo "Co je to za boha, když vraždí nevinné děti?". Kdyby byl tenhle fim chytřejší a zaměřil se na obě strany konfliktu, mohla to být zajímavá pecka. Tvůrci se ale rozhodli jen znovu natočit starou vyprávěnku z Bible a není divu, že výsledek je zklamáním. Co naplat, nejlepším zpracováním "pohádky" o Mojžíšovi pro mě zůstává animovaný Princ egyptský. 40 % ()

Anderton

Film o tom, že dvaja nie úplne psychicky v poriadku muži prejavujú svoju rivalitu krutým násilím a ovládaním ľudu, aby do toho vstúpil Boh, ktorý im ukázal, že on je tu najväčším pánom a je z nich najkrutejší, pretože mu stačí k vykonaniu hromadných vrážd iba myšlienka. Zaujímal by ma Freudov názor na vec. Tým sa nerúham, takto vidí tento príbeh Ridley Scott. To mi až tak nevadí, predsa sa tak potom nejedná o oslavu exodu pomocou onoho brutálneho boha, vadí mi, že neviem kam si mám zaradiť film, natočený na motívy Biblie. Aký mám zaujať postoj k udalostiam, ktoré sa podľa mnohých takto udiali, podľa racionálne uvažujúcich ani náhodou a ako mám chápať hrdinu, ktorý musí reagovať na Božie nadprirodzené skutky? Sme v čírom fantasy, alebo v kvázi historickom filme? Toto je samozrejme problém predlohy a ja na rozdiel od mnohých chválim Scottovu prácu, pretože casting je výborný, protagonista vs. antagonista sú na jednotku (Boh už menej), lokácie prefektne vybraté, digitriky nerušia. Sorry, ale z toho mi vychádza, že predloha je buď nesfilmovateľná, alebo nezmyselná. Vyberte si. ()

Frajer42

Z dílny Ridley Scotta jsem nic špatného nečekal, ačkoli se mi zdejší hodnocení snažilo nakecat, že je tento snímek další z řady nadhodnocených píčovin. Exodus, který kdysi vyryl do kamene samotný Mojžíš, či jak se tehdy sdělovaly myšlenky, jsem měl to štěstí kdysi dávno číst. Už si z něj až tolik detailů nepamatuji, ale zdálo se mi, že tento snímek se absolutně nebál vydat vlastní cestou a dost se s Biblí rozchází. Ale přejme Židákům, že konečně mají taky nějaký ten svůj blockbuster, a to poměrně epický. Veškeré bitvy, pohromy a podobné věci jsou nasnímány prostě skvěle a jsou rozhodně pastvou pro oči, a to rozhodně i pro ty nežidovské. Pohanil bych snad pouze těžce přemrštěnou stopáž, která je značnou dobu o hovně a ještě více mi vadilo to Hospodinovo reinkarnování do toho otravného nesympatického malého retarda. Když s ním Batman hovořil, tak to byly s obrovským přehledem nejdebilnější scénky celého filmu, a to jsem právě čekal, že by mohly být pořádně epické a efektivní. Mírně to kompenzuje slušná hudba. Celkově se zklamán necítím. Nějak závratně jsem se nenudil. Zvládl jsem to celé na jedno podívání a ty 3 * s klidem na duši dám. ()

AppleCore

Ridley už to na starý kolena prostě nedává a to, čím svoje filmy kdysi tak hravě zdobil, zkrátka mizí každým dalším kouskem. Exodus je film bez duše a charakteru, bez přidaný hodnoty. V dobách Gladiátora servíroval svoje trademarky jak na běžícím pásu, kdy jedním z těch stěžejních začal šetřit a tak se cárů krve napříč obrazovkou zkrátka divák nedočká - hutným řežím navzdory. Servíruje místo toho desetiletýho "Boha" s britským přízvukem, kterej už tehdy byl zjevně dost zvrácenej - dneska z něj musí bejt vyloženě namyšlenej pubertální zmrd. Sledujeme, kterak Mojžíš se svojí bandou dvě hodiny táhne do země zaslíbený, ale bez toho, aniž by se dělo cokoliv vtahujícího či zajímavýho. Ovšem kdysi - když už nic jinýho - držel Scottův film v nadprůměru alespoň soundtrack, tady ale vyměnil všechny svoje oblíbence za Alberta Iglesiase, kterej stvořil v rámci obecný filmový hudby naprosto rutinní a nezáživnej orchestriální paskvil bez duše či nápadu. Takže za těch sto padesát minut stálo za podívanou jen těch deset ran božích, kdy ale bylo během dvaceti minut hotovo. Taky už je možná na čase naučit se po vzoru Gibsona točit historický filmy v původních jazycích. "Scottovská" dravost hold tvořila všechny jeho filmy, tady je už pouze skvělej vizuál. EDIT: V tom duchu ve kterym se nese první setkání a závěrečný asi tři minuty, se měl nést celej film! (tehdy má film osudovou atmosféru, kdy i ten soundtrack dokáže vykřesat trochu emocí) ()

Kothy

Bohužel je to tak, žádný zázrak se nekoná. Už chápu ty negativní ohlasy. S Ridley Scottem to jde prostě z kopce. Ani Christian Bale to jako Mojžíš moc nezachránil. Kdyby to aspoň nebylo tak dlouhé... V podstatě je to horší hraná verze Prince egyptského. Poslední dobou je to nějaký hit zfilmovávat biblické příběhy bez větší přítomnosti bohů. Herci jako Ben Kingsley a Sigourney Weaver tam mají hrozně málo prostoru. Ani té akce tam moc není, vlastně jenom jedna bitva je tam. K ději se asi nemá cenu moc vyjadřovat, protože to každý zná. Akorát mi přišlo, že během těch let ty postavy vůbec nestárly. Nechybělo ani 7 egyptských ran, ale některé se mi zdály trochu jiné. Prostě se to nepovedlo no. "Co je to za boha, když zabíjí děti?" ()

DwayneJohnson

Ve srovnání s jíným biblickým průserem působí tenhle film, jako vítěz po všech stránkách. Všechno je přesvědčivější a uvěřitelnější, na čemž má největší zásluhu povedená výprava a pak samozřejmě Christian Bale, který Russella hravě strčil do kapsy a přehledem tomuhle výpravnému spektáklu dominuje. Dokázal si bych si ho představit i jako Ježíše, ale na to si budu muset ještě nějaký čas zřejmě počkat. ()

eLeR

Priznám sa, že som si Exodus pozrela len kvôli Christianovi, takže ja som spokojná .. je to fešák! ()

klerik

Ridley vie svojimi filmami (VOTRELEC, BLADE RUNNER, GLDIÁTOR, KRÁĽOVSTVO NEBESKÉ) vzkriesiť niektoré žánre. A vie ich aj pochovať (PROMETHEUS, ROBIN HOOD). A Mojžišov príbeh bohužiaľ patrí do tej druhej skupiny. Veľkolepá nuda, kde chýba ústredný ľudský konflikt – hrdina a zloduch vlastne ani neskrížia svoje meče, všetko podstatné vyrieši „vyššia moc“. A to je Mojžiš prezentovaný ako Jánošík krížený s Williamom Wallacom. Sedem rán, ktoré nám tento film z nepochopiteľných dôvodov ukáže všetky, sú klincom do rakvy (akoby nestačilo ukázať tri najviac zaujímavé a zvyšné katastrofy odbaviť dialógmi alebo ukážkou následkov)... ()

SeBig

Jakmile začli mít krokodyli hlad, krejzy frogy skalali z vod a začli hnit tak, že všude byly mouchy a žrali lidi zaživa, začlo mě to nehorázně bavit..romantickej začátek nebyl nic pro mě a zdrhaci konec mě docela zajímal. Bál jsem se toho, ale nakonec fajn. ()

classic

Je v dnešnej dobe sympatické,že raz začas sa niekto vráti k historickej látke,oživiť dejiny. RIDLEY SCOTT je zárukou kvality,pričom v posledných rokoch to nie je,čo bývavalo,ale nemožno mu ubrať snahu sprostredkovať dávne časy,do ktorých sa už niekoľkokrát poctivo vracal...Majestátnosť Gladiátora sa tentokrát nekoná! Scenár je tým prostriedkom,ktorý vizuálne zaujímavý film podkopáva,akoby mu hádzal polená pod kolená. Najzaujímavejšie pre mňa je ukázanie 10 egyptských rán a prechod cez more,inak 2 a pol hodinový snímok by si zaslúžil viac strihania,postavy medzi sebou prechovávajú zvláštne správanie,a také meno ako je Sigourney Weaver v role Ramsesovej matky,ktorá sa tu len mihne,akože vedľajšia postava,kdeže komparz a velikán Gandhi,a la Ben Kingsley-to isté,minimum priestoru,obidvaja hlavní predstavitelia,t.j BALE a EDGERTON sú jedinou pozitívnou značkou snímku,Christian má väčšie rozpätie charakteru,lebo sa musí popasovať s nepriazňou osudu... Výprava Arthura Maxa,kamera Dariusza Wolského a hudba Alberta Iglesiasa je oveľa lepšou alternatívou ako Steven Zaillian,oscarový scenárista oscarového Stevena Spielberga v 7 oscarovom Schindlerovom zozname... A záverečné titulky,a ako prvé venované môjmu bratovi Tonymu Scottovi je bodkou za dielom Ridleyho Scotta,ktorý má talent zachytiť dobu znamenito,a popritom sa on správa ako MALIAR... ()

Chrustyn

Ridley opět velkolepý, tentokrát však bohužel i extrémně nudný a nezajímavý. Příběh i přátelství a následné nenávisti mezi Mojžíšem a Ramsesem, zabalený do hollywoodské výpravnosti a epičnosti. Musím uznat, že Princ Egyptský dané téma zpracovává mnohem zábavnější a hlavně kratší formou. Zde šel Ridley hodně mimo mě. ()

Arsenal83

S jedným z mojich najobľúbenejších režisérov to ide s vysokým vekom prudko smerom nadol. Príbeh o Mojžišovi sa nedrží Biblie, to je v poriadku, režisér má právo na svoje poňatie a predstavivosť. Ale židovského vodcu stvárňovať pomaly ako nejakého antického hrdinu, to je absolútne nevhodné. Navyše dialógy Mojžiša s Bohom okorenené pomaly akoby hádkou, to je nevkusné, a to najmä vzhľadom na pokoru, ktorou Mojžiš podľa Biblie voči Bohu prejavoval. Tento večný príbeh bol natočený už desiatky krát, preto chápem Ridleyho, že to chcel poňat inak a výnimočne. Nakoniec je výnimočný najhorším prevedením biblického príbehu hneď za Aranofského nezmyslom zvaným Noe. ()

mcb

EXODUS je Scottův Robin Hood s biblickou tématikou, se všemi klady a zápory, kde zápory bohužel převažují. Až na aranžmá některých davových scén překvapivě rutinní zpracování, v němž nejvíce ze všeho udivuje scenáristický slepenec, který dál dohromady oscarový Steven Zaillian, který nedokáže ani za dvě a půl hodiny stopáže vtisknout monumentálnímu příběhu emocionalitu a zájem o postavy. Princi Egyptskému na to stačilo ani ne devadesát minut, ve Scottově podání se nepříjemně často dostavuje nuda a křeč, kterou nezachrání ani občasné zasazování biblických motivů do "realistického" světa a Christian Bale, který po Russelovi Croweovi ztvárnil dalšího starozákonního psychopata. Ty 3* jsou vlastně jen z úcty k režisérovi. ()

lillien

Pokud měl být Exodus filmem i pro někoho jiného, než jen pro fanatické milovníky starozákonních blábolů, pak bohužel neproměnil. Vizuálně se tváří uhrančivě a snaží se ohromit nekonečným zástupem komparzistů, načančanými rouchy egyptské královské party nebo výborně vycvičenými koníky, co padají na souši i ve vodě a tváří se věrohodně zraněně. První bitva ještě udržela moji pozornost a slibovala, že film bude přeci jen historický i akční, ovšem pak se z toho začal drát druhý Noe. Vizuál není nic, co už bychom někdy někde neviděli, minimálně Gladiátor toho nabídl tak 80 %. Zbytek si člověk naškrábe z katastrofických filmů ( ačkoli abych byla spravedlivá, pohromy seslané na město byly to jediné, u čeho jsem neusínala) a pak už nic. Protože poušť a velmi početnou bandu umolousaných židů nelze považovat za vizuální zážitek roku. Výprava, kamera, scény, vše vypiplané, miliony jsou z toho cítit, to bezesporu. Ridlyho mám moc ráda a tohle on umí. Ale tady mi bohužel k plnohodnotnému zážitku scházel poutavý příběh. Starozákonní slátanina o osvobození židovského národa z egyptského područí chlapíkem, co se praští do hlavy a pak u keře promlouvá s přeludem, kterého židé zovou svým Bohem, mě postupně srala a nudila čím dál tím víc. Tenhle krvelačný, manipulativní, trestající Bůh, zde navíc představen jako vrcholně nesympatická postava, totálně devalvuje význam toho slova. Nejdřív 400 let nečinně přihlíží na týrání svého vyvoleného národa, pak najednou nervozně Mojžíše prudí, div že si u toho neklepe na hodinky, že není čas a že jeho vojevůdce se má smekat. Takhle trapné jednání podsouvat Bohu mi opravdu hlava nebere. Starý zákon mi čím dál tím víc evokuje spíše dílo Satana a nebudu zde již plýtvat energií na další rozhořčené výlevy, pouze mi to potvrdilo, že jakási podivná móda biblických velkofilmů pokračuje ve stejném duchu. Príma práce počítačových grafiků stejně z nezáživné a vyčpělé předlohy nic nevytříská. U mě totální propadák. Stejně špatný jako kafe od žida. ()

evulienka3

Kvalitný vizuál a skvelý výkon hercov a to hlavne Joela Edgertona mi nedovoľuje klesnúť pod tri hviezdičky. Príbeh samotný bol však pre mňa sklamaním. Je to síce chyba mojich očakávaní a som si toho vedomá, ale naozaj som čakala nejakú hlbšiu myšlienku a iný uhol pohľadu aký v sebe niesol napríklad Noe. Tento príbeh bol síce originálny ale v podstate pomerne verne nielen obrazovo, ale aj myšlienkovo vystihol biblickú rozprávku. Ale aby som nekrivdila jedna myšlienka tam bola zachytená naozaj výrazne. Podobne ako vo filme od Blomkampa je Elysium len pre vyvolených v tomto filme je tiež potrebné narodiť sa na správnej strane inak môžeš kľudne "skapať"...dalo by sa to dlho rozoberať, ale za toto film nemôže, on sa len drží predlohy, takže to nechám tak. Odo mňa má tie tri hviezdičky a to stačí až, až. Videné v rámci Season Challenge Tour. ()

Darneth

Nu to se Tony Scott teda poměje. Nevěřila bych, že to řeknu, ale Exodus je jedno velké nic, kde zaujme jen líbivá výprava. Obsazení, střih, hudba, scénář i akce není moc košér. Nepřekonatelný i nadále zůstává Princ Egyptský, který mimochodem toho stihl odvyprávět za 88min víc, než tato břečka. ()

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

05.04.2015

Zatímco se vyhlíží prodloužený Exodus Ridleyho Scotta (kterého se vážně nedočkáme), aktivně se chystá delší verze jiného filmu od 20th Century Fox. Řeč je samozřejmě o comicsovce X-Men: Budoucí… (více)

Koho zajímá Scottův Marťan?

Koho zajímá Scottův Marťan?

05.10.2014

Ridley Scott (Gladiátor) nám v prosinci představí historický velkofilm Exodus: Bohové a králové a už má na stole scénáře ke dvojkám Promethea a Blade Runnera. Jeho pozornost ale momentálně patří sci… (více)

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

26.08.2014

Většina režisérů si mezi svými projekty nechává rozpětí alespoň dva roky. Ridleymu Scottovi ale dovolená očividně nic neříká, jelikož od přelomu tisíciletí natočil jedenáct filmů. Hodlá… (více)

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

26.03.2014

Vetřelčí prequel Prometheus před dvěma lety rozlítil řadu fanoušků původního Vetřelce, širší veřejnost z něj ale nikterak pobouřená nebyla. A jelikož v pokladnách kin zůstalo 400 milionů dolarů, bylo… (více)