Halt and Catch Fire - PC Rebelové

USA, (2014–2017), 30 h 57 min (Minutáž: 42–60 min)

Lee Pace, Scoot McNairy, Mackenzie Davis, Kerry Bishé, Toby Huss, Scott Michael Foster, Aleksa Palladino, Jenna Bryant, D.B. Woodside, James Cromwell (více)

Série(4) / Epizody(40)

Joe MacMillan, který byl dříve zaměstnán u IBM, přesvědčí své nové nadřízené v podniku Cardiff Electric, aby vstoupili do zostřující se soutěže v oblasti vývoje osobních počítačů a použili k tomu nejdůležitější produkt jeho dřívějšího pracoviště. MacMillan ke svému velkolepému plánu najde i spolupracovníky: Gordon Clark je vynikající inženýr, kterému se dosud nepodařilo realizovat jeho revolučně nové myšlenky, což vytváří nepříjemné napětí ve vztahu s manželkou. Cameron Howe je rozmarný génius, který účastí na McMillanově ne zrovna poctivém projektu dává v sázku celou svou budoucnost. Je to příběh o vášni inovovat, o pocitu člověka, který stojí na prahu události, jež otřese světem, a chce bojovat za své cíle, ať už za ně bude muset platit jakoukoli cenu. (MGM)

IZFNP

Neviem, čím ma tento seriál vždy tak zaujme, ale je tomu tak. Prvú sériu som skúsila, pretože som čítala pár pochvalných recenzií, a nakoniec si ju pozrela celú naraz. Do druhej série sa mi nechcelo, odkladala som ju celý rok, a potom ju tiež zhltla naraz. IT zameranie seriálu nezakryje fakt, že sa jedná v prvej rade o drámu o živote ľudí, ktorých vízia predbiehala dobu. Postavy sú zaujímavé napriek faktu, že nemáte radi ani jednu z nich, čo je však dané tým, že sú to dýchajúce, žijúce, zložité osobnosti. Spracovaním sa nejedná o nijak prevratný seriál, predsa si réžia drží svoje tempo a ním i diváka. Nedá sa povedať, že by seriál niečím vyčnieval, ale naozaj – vždy keď ho pustím, drží ma až do konca. PS: Úvodná znelka je skvelá, už pri prvom tóne syntetizátora mám zimomriavky. ()

BoKo_CzT

Bože, kde som bol posledné tri roky, že som tento seriál zachytil až teraz (2017) ??? Skvelý počin! Ak aj vás rozčuľovali vo filmoch technické a vedecké nepresnosti, tak vedzte, že sa vďaka AMC blýska na lepšie časy. Nie je to taká tá klasika, kde hacker napíše do shellu tri príkazy, dvakrát klikne a je nabúraný v NSA. Toto je iné. Systémový SW sa píše skutočne v JSA (Assembler), či v C-éčku, reverzné inžinierstvo si vyžaduje občas mať pripravený aj osciloskop, či letovačku, no najmä vidieť, že tieto veci skutočne zaberajú čas. Takže žiadne Script Kiddies známe z iných seriálov, hackujúce len tak mimochodom popri hraní hry a večeri. Ak budete pozorne sledovať, všimnete napr. že dokonca aj "křoví" tipu nápisy na tabuli v kancelárii dáva skutočný zmysel a je z oblasti systémového programovania. Napr. v 2. dieli je na tabuli vypísaný príznakový register CPU. A opäť, nejedná sa o príznaky z dnešných CPU, ale o sadu iba najzákladnejších, ako napr. Parity Flag, či Zero Flag, ktoré sa v procesoroch okolo generácie 808x skutočne vyskytovali. Proste dokonalé. Odborná asistencia kvalitného informatika je nepopierateľná (a malo by sa to stať štandardom). Ešte k tomu všetkému pridajte dramatický dej a dostatočne vykreslené charaktery postáv a máme tu počin dekády. Dúfam, že tvorcovia udržia dych až do posledného dielu. ()

jackalsc

Hodně příjemný seriál který mi nějak připomíná Mad meny. Ovšem s rozdílem, že toto je zasazené do mnohem zajímavějšího prostředí a hlavně, že zde skoro každá postava může chvilkově bez problémů táhnout provaz. U Mad menu to byl jen John Hamm a možná pár občasných vyjímek. Zde byly velmi kvalitní scénáře ke každé postavě a kvalitní herci. Zase prostě nemám hercům co vytknout. Všichni mají tak jedinečně stvořený charakter, že je to fakt pěkná podívaná. Bosworth s tím svým humorem a taťkovským vystupovánám, Donna která kráčí přes mrtvoly, Gordon s nabývající moudrostí a naprosto klidný problem solver a hlavně hlavní brzda Joea, terého si všichni vybrali jako svůj hajzl a serou do něj jednu nálož za druhou. Joe to proste vždy schytal :D Hlavní myšlenkář po kterém vždycky po neúspěchu začli šlapat jako první. Cameron s tím jejím flegmatickým přístupem úplně ke všemu, prostě free :D Hodně se mi i líbíla neustále přítomná už na začátku zmíněná definice šílenství. Insanity is doing same thing over and over again and expecting different results. Všichni jsou tu prostě tak nějak cvoci, šílenci na kterých my diváci máme tuto vlastnost přesně rádi. Ano bylo pár slabších dílů, pár slabších momentu. To ale byly jen momenty kde se scénáristi jen tak trochu zakašlali. A i kdyby se zakašlali na trochu delší dobu, herci by to bez problémů naprosto sebevědomě převzali na chvíli do rukou. Závěrem jen podotknu, že je celkem i dobře, že seriál je historií inspirován a nejde po stejné trase. Proto i lidi kteří tuto cestu z odvětví znají budou mít snad stejný zážitek jako lidé historií nepolíbení. PS: Český překlad názvu plssss, PROČ?! ()

baegus

Kdysi dávno jsem viděl první díl a nezaujal mě. Pak jsem ale dal tomuto seriálu druhou šanci a zjistil jsem, že mě opravdu hodně baví a jeho tři řady jsem zkouknul za pár dní. Parádní drama pro každého, kdo ví alespoň něco o počítačové historii nebo se zkrátka rád podívá na kvalitní drama se skvělým dobovým soundtrackem a perfektní 80s atmosférou. ()

HMTD

Seriál krásně gradoval. Navíc se ke konci dostal už k IT záležitostem které jsem důvěrně poznával. Škoda, že se pátá série konat nebude. ()

Sidenius

seriál asi nejvíce ocení lidé z branže. Vidět jak vznikl gif a základy chatování vyvolá v lidech kolem IT prostě vlhké sny. V posledním díle se rozebírá disk. Opravdu se tímto způsobem zachraňovala data. Seriál hodně dobře sedí a mapuje IT éru od 80.tých let. Moc pěkné a Joe je prostě Elon Musk a nikdo mi to nevymluví :) ()

Lencuccia

Pro mě osobně totální orgie. Svět počítačů mě naprosto vtáhl, je to napínavé, nenudí to, skvělé obsazení, v jedné z hlavních rolí fenomenální Lee Pace. Rozhodně už se třesu na druhou řadu a modlím se ke všem divákům této show, aby vytrvale zvyšovali sledovanost pořadu a dosáhli tak jeho obnovení pro nové a nové řady! ()

verbal_cohle

Must watch pro každého ajtáka. Z konvence použiju termín ajťák, ale pro hodně lidí zabývající se softwarem/hardwarem/teoretickou informatikou/jinými vědeckými oblastmi je to termín nadmíru pejorativní. (přeložen do normální řeči něco jako kopáč, mačkač čudlíků, atd.) Občas mi vadila přílišná dramatická rozvleklost typická pro seriály z dílny AMC. Ale to je asi jen proto, že jsem tam chtěl co nejvíc assembleru, návrhu, pájení a sexu. :D Jinak si myslím, že počítačová komunita té doby byla vykreslena více než dobře. {souboj gigantů (spíše gigantu v podobě IBM) a aspirujících osobností, které vše dělali srdcem a přirozená zvědavost, kam až lze technologii dotáhnout je hnala kupředu}. ()