Halt and Catch Fire - PC Rebelové (TV seriál)

Halt and Catch Fire

PC Rebeli

USA, 2014 - 2017, 30 h 57 min (Minutáž: 30x45 min)

Lee Pace, Scoot McNairy, Mackenzie Davis, Kerry Bishé, Toby Huss, Scott Michael Foster, Aleksa Palladino, Jenna Bryant, D.B. Woodside, James Cromwell, Jason Vail, Stephen Caudill, Jim Gleason, Julie Ivey, Neko Parham, Michael Irby, Amy Parrish, David Silverman, Ted Huckabee, Brody Rose, Brett Gentile, Morgan Hinkleman, Martin Seifert, Keith Flippen, Nick Arapoglou, Jennifer Irwin, James DuMont, John Getz, Bill Stinchcomb, Elliott Grey, Mark O'Brien, Niko Nicotera, Annabeth Gish, Manish Dayal, Doug Savant, Wayne Pére, Gary Weeks, Jon Kohler, Moli Hall, Matthew Lillard, Joshua Brady, Joe Dinicol, Joe Massingill, Catherine Dyer, Elizabeth Ludlow, Jay Huguley, Anthony Reynolds, William J. Harrison, Geoff Schuppert, Amy Seimetz, Deja Dee, Graham Beckel, Lisa Sheridan, Maggie Elizabeth Jones, Will Greenberg, Jean Smart, Annette O'Toole, Jason Davis, David Sherrill, Chris Mulkey, Han Soto, Sean Bury, Lou Taylor Pucci, Barak Hardley, David de Vries, Griff Furst, Dane Rhodes, R. Keith Harris, Andrea Powell, Kevin Rankin, Michael May, Alexandra Bayless, Erin Cummings, Skylar Astin, Cuyle Carvin, Jose Miguel Vasquez, Lee Spencer, Heather Gilliland, Bianca Malinowski, Lenny Jacobson, Ricky Wayne, Jason Giuliano, August Emerson, Virginia Newcomb, Cooper Andrews, Michael Esper, Greg Sproles, David Wilson Barnes, Mike Pniewski, Scott Takeda, Javier Grajeda, Joshua Hoover, Stephen Michael Ayers, Lou Anne Cooper, Cristian González, Cathryn de Prume, Alano Miller, Kathryn Newton, Chelsea Talmadge, Joshua Sawtell, Blue Man Group, Miles Doleac, Molly Ephraim, Adam Bucci, Anna Chlumsky, Mitch Eakins, Patricia French, Michael Harding, Chris Coy, Gregory Konow, Jason Burkey, Francine Locke, Frank Hoyt Taylor, Tom Kemnitz Jr., Jessica Miesel, T.C. Carter, Ross Philips, Whitney Goin, Robert C. Trevelier

Celkově se seriál hodně podobá Silicon Valley. Tohle je trochu více o postavách a hlavní příběh je zatlačen trochu do pozadí, což není vůbec na škodu, protože všechny tři hlavní postavy jsou výborně napsané a i jejich protagonisté do toho dávají všechno. Pokud máte rádi Steva Jobse, příběh o založení Facebooku, a podobné příhody z Californie a nevadí vám, že se tenhle nikdy nestal, tak tohle je seriál pro vás. Tu desátou epizodu už si ale mohli odpustit.(25.5.2015)

Season 1: 80% Season 2: 85% Season 3: 90% Změna prostředí z Texasu do San Francisca skvěle seriálu prospěla. Finální dvoudíl, který celkem nečekaně skočil o 4 roky dopředu pak zas celkem dokázal vykouzlit úsměv na tváři, když postav zas začly spolupracovat. A z Donny asi bude záporačka v příští a poslední sérii. Season 4: 95% Skok o několik let dopředu. Tentokrát je pohybujeme v prostředí prvních search enginů pro www. Ale o tom už seriál až tak moc není. Je to hlavně o postavách a ty prodělají i v rámci série velký vývoj a finální dvojepizoda je fakt dojemná a v podstatě uzavírá takový malý klenot jako tento seriál byl. Solsbury Hill od Petera Gabriela na konci sedne k tomu jak ulitý.(31.5.2015)

Výborný návrat do dob, kdy všechno nebylo high tech, kdy giga neprotékala optickými vlákny během nanosekund. Kdy se vše řešilo v bitech a neexistovali otravné sociální sítě... A jakkoliv jsou pro mne binární kódy záhadou vesmíru, seriál si neskuteně užívám, protože Lee Pace je neskutečný sympaťák a je mi fuk, že ajťáckým řečem moc nerozumím.(15.11.2014)

Je sympatičtější Goliáš-vizionář v čele etablované, úspěšné společnosti nebo parta Davidů-snílků zavřených v zaprděných kancelářích druhořadé firmy, která oklikami a kejklemi na takových zavedených značkách v zájmu pokroku i výdělku parazituje? Jestli je to první zmíněná osobnost jako Jobs nebo smyšlené postavy volně založené na osudech firmy Compaq jsem se sám ani po celé sérii nerozhodl. Jisté nicméně je, že nejvíc tomuto seriálu škodí právě to, že nemá za podklad opravdové osudy. Takto se totiž podařilo stvořit perfektně fungující i reálně působící drama v kulisách počítačové války, jenže se dá jen stěží přenést přes to, že si autoři veškeré peripetie vycucávají z prstu, když se konkurence předhání dramatických zpracování biografií. Ovšem na to, jak dobře je tato ajťácká pohádka natočená a jak skvěle funguje, je potřeba dát důraz. I přesto, že Halt and Catch Fire toho laikovi v oboru moc nevysvětlí a polovina keců zdejších zarostlých nerdů tak nejspíš pro většinu diváctva působí jen jako hatmatilka náhodně spojující písmena do nesmyslných zkratek a akronymů, dokáže tento podivný svět a jeho ještě podivnější postavičky přiblížit a, to především, dovolí s nimi i jejich excesy sympatizovat. Kvůli tomu všemu, a v neposlední řadě také mimořádně povedenému písničkovému soundtracku, se už teď nemůžu dočkat pokračování. To bohužel trochu ubralo na otáčkách. Tam, kde totiž první řada jela více méně přímočaře vstříc budoucnosti hardwaru a všechny postavy se jí blížily více méně pospolu, ve druhé sérii působí počátky internetu, sociálních sítí a softwarových autorských práv trochu rozštěpeně, protože se tomuto pokroku věnuje téměř každá postava tak nějak na vlastní pěst, a jejich vzájemné konfrontace, které loni tolik bavily, se zde objevují jen zřídka. Je to ale drobná výtka, na pokračování se totiž stále stejně dobře dívá, a obzvlášť kvůli neskutečně slibnému závěru tak zamrzí nejistá budoucnost seriálu.(4.2.2015)

Známy Murphyho zákon "Čo sa môže pokaziť, to sa aj pokazí" (+ môj dodatok: a ak aj náhodou nie, tak si to pokazíme sami) prevedené do seriálovej podoby. Je to zábavné, poučné, napínavé, ale niečo mi tam chýbalo. Keď prídem na to čo to bolo tak sa o to určite rada podelím. Momentálne však hodnotím na 4*.(10.5.2015)

• - V interview pre britské noviny The Guardian herec Lee Pace prezradil, že pre postavu Joe Mcmillana ho inšpirovali Steve Jobs, postava Patricka Batemana z filmu Psycho (1960) a Dona Drapera zo seriálu Mad Men (2007). (martincba)

• - Jeden zo zakladateľov spoločnosti Apple, Steve Wozniak, seriál ohodnotil známkou 10/10. (martincba)

• - Joe MacMillan v prvej sérii jazdí na čiernom Porsche 944. (martincba)